Ho. ism. XiBIDSCH DAGBLAD, Zaterdag* 5 Jüai. Anno 1909, Gemengd Nieuws. Verhalen, die flauw doen vallen. Alle week ab0UDé 8 'n Loif1en Br wordt aan herinnerd, dat bij gelegenheid van de doopplechtigheid van de dochter van Willemijntje en Prina Willem V, de ouders van onzen eersten Boning, in de Groote Kerk te 's-Graven- bage den lOden Deo. 1770, de diaoonie ool- Jecteerde een' som van 4352.10. Het Woensdagavond te 8oh e- yeningcn uitgestelde vuurwerk zal, bij gun stig weer heden, Zaterdagavond, worden afgestoken. Tevens is het plan, heden- en Zondagavond nog eens de fraaie electrisohe .verlichting te ontsteken van den gevel en den koe. el van het Kurhaus en van -ie Kurha us-bar. Mishandeling en berooving. A. 15. Sr. te Rotterdam ging gisternacht met rijn zoon A. B. Jr., in gezelschap van een derde persoon, die nog onbekend is, Uit wandelen. Tusschen 12 en 1 uur keerde de koopman H. M., te Overschie woonachtig, van Rot terdam huiswaarts en ontmoette op den Schieweg bij het Galgenveld dit drietal, j Onverwacht vielen zij den koopman aan. ,Met ecu hard voorwerp sloeg nïen hem op het hoofd, zoodat de man een oogenblik zijn bewustzijn verloor en op den grond viel en van die gelegenheid maakten de straatroovers gebruik om hem geheel uit te schudden. Met het geroofde, een bedrag van '4 gulden, een zilveren horloge en eenige snuisterijen, die de koopman in zijn zakken droeg, verdwenen de daders in de duister- I nis, den bewusteloos geslagen man aan rijn i lot overlatende. In den loop van den naoht is de vader in de Zandstraat en de zoon j in rijn woning in de Hofstraat aangehouden. J Zij. werden als twee van de- vermoedelijko daders, op het politiebureau in de Pau- wensteeg opgesloten. (N. R. 0.) Van de Veluwe schrijft men aan de ,.N. R. 0.": De bijen, die van hier naar de Betuwe zijn gebracht, hebben tot heden veel honig verzameld. Eerst waren het de vrucht-hoornen en thans is het vooral 'de herik die druk bevlogen wordt. "Voor het oogenblik is het vooruitzicht op oen goed honingjaar gunstig. Daartegenover staat dat er op groote Behaal vergiftiging heeft plaats gehad en wel door de boullie Bordelaise. Daarmede rijn om Herveld de kruisbessen bespoten en alle bijen, die deze bevlogen hebben zijn Vergiftigd en sterven langzaam weg. Men schat dat er ruim 150 bijenvolken totaal Verloren zullen zijn. Te Wageningen reed giste r- tniddag de Oosterstoomtram een 2-jarig kind aan, dat daarbij een ernstige hoofdwonde Het was een van die heerlijke avonden, Waarvan Juli er vele te genieten bood. Wij zaten, in gemakkelijke stoelen en bij het zachte Licht van een paar Ghineesohe lam pions, in de warande; een vijftal zieke of slechts moede zieden, die in het gezonde en rustgevende buiten herstel waren komen zoeken. In den tuin toefde nog een laatste grauwe glans van den verechemerenden dag, deed de pijlen der witte lelies glinste ren als stalen schichten, en wegsterven in den somberen, bosch-onrustigon en drei- gend-spookachtigen tuin. Binnen de wingerd-omwonden zuilen van 'de warande echter was het niets dan zacht heid en vriendelijk-gezind* kalmte. Wij hadden een poos wie wist hier van tijd? stil gezeten in de volkomen stilte om ons heen. De een had geslapen, een an dor was maar wat gebleven, gedachten- loos en met de oogen dicht; oen derde wel licht had zitten staren in den donkerder en donkerder wordenden tuin, langs den straat weg, waar nu en dan een late wandelaar ging, een fiets zijn lichtje verglimmen deed. En ik had wat zitten peinzen, mijn gedachten ongebonden rondfladderend als Vlinders, over de stad, over het groote leven, waar ik mij binnen enkele dagen weer in begeven zou, hersteld. Wij alle vijf waren min of meer herstellenden; en toen 'de rust onzen geest weer voor een uur ïiieuwe frischheid had gegèven, staken wij als herstellenden doen wat den draak toet. ouze ziekte. ,,Ik", zei een jonge vrouw, die voordat zij hier kwam verpleegster was, „ik was ,'in het begin zóó zwak, dat ik flauw viel toen ik op een keer bij Gerriteen een kip hoorde slachten." „Dat was zeker de wraak van de kip, 'dat jij zooveel menschen naar de andere Wereld geholpen hadt." De kleine, half- 'toegeknepen oogjes van hem, dien wij den 'schoolmeester noemden, schitterden weer koel-eynisch als toen de energie, de lust tot leven nog niet in hem waren gedoofd. (Achter de groote brilleglazen leken yjj fwee facetten in de zwarte, plaid-omhulde figuur. ,,0f de wraak van Anna voor al de kee- ren, dat zij zich tegen haar zin overeind had moeten houden", verdedigde Karei Van Woerden. Wij hadden het al lang ge- Weten Kareltje, midden uit de cijfers in eens tusschen levende menschen gekomen, was gaan houden van het verstandige, zaehto meisje. „Bravo, Karei! Bravo 1" Degoen, die zijn toejuichingen óp d'dze Spijze bij de mijne voegde, was een klein, ineengekrompen, zou je zeggen, oudaohtig toamietje, van wien wij nooit hadden kun- Jfcen te weten komen, wat hij uitvoerde ia bekwam, waaraan het een paar uur later stierf. Spaarbankboekjes voor pas- geborenen. In een 30-tal Belgische ste den ontvangt elk in die gemeenten gebo ren kind uit de stedelijke gelden, een spaarbankboekje, met 1 franc inlage, bij de geboorte ten geschenke, onder bepaling dat het saldo, voorkomende op dat boekje, gedurende het leven van den pasgeborene ten minste 1 franc moet blijven bedragen. In navolging daarvan heeft ook het gemoentebestuur te Marseille enkele weken geleden besloten, dat aan elk kind te Mar seille, uit Fransohe ouders geboren (tenzij deze het niet wenschen,) bij de geboorte aangifte een spaarbankboekje met een in lage van 1 franc, uit de stedelijke kas ten geschenke zal worden gegeven, op voor waarde eveneens dat gedurende het leven van den jongeborene ten minste één franc op het bockjo moet blijven staan. De spaarbankboekjes zullen door het gemeen tebestuur te Marseille worden genomen bij de Bijzondere Spaarbank, aldaar, de „Caise d'Epargne et de Prévoyance des Bouch.es- du-Rhöne." Het doel van dezen maatregel is, geleide lijk alle Fransche inwoners van Marseille in het bezit van een spaarbankboekje met ten minste één frano, te brengen. Te Londen heeft Woensdag een Duitecher, 0. W. Fernickel, terecht gestaan, dieuit heimwee eon zeil jacht had gestolen. Hoewel hij van zeilen heelemaal geen verstand heeft, stak hij met het jacht in zee om de reis naar het Euro-peesche vasteland te ondernemen. In 't Kanaal dreef hij wanhopig zeeziek en hulpeloos rond op de golven, en ten slotte was hij wüt blij, dat hij door een stoomtrawler werd opgepikt en naar Lon den teruggebracht. Hij werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Aardbevingen, Mon seint uit Lissabon: Bijna dagelijks worden lichte aardschokken, gepaard gaande met onder- aardsch gerommel, waargenomen in de om geving van Ribatejo, Jienige muren en een huis zijn ingestort. Te Reggio di Galabria is gisteren een hevige golvende aardschok gevoeld, die eenige seconden aanhield. In een gedeelte van West- Duitschland hebben Woensdag jl. zware onweders gewoed, die gepaard gingen met hagel en zware slagregens. Uit Frïchen bijv. wordt bericht, dat daar hag?h*eenen vielen, zoo groot als walnoten en da* dc velden er gedurende korten tijd een aan blik boden als midden in den win>er. Tui de gewone wereld en waarom hij in dit stille, afgelegen herstellingsoord zijn ten ten had opgeslagen. Hij was er eer dan een van ons allen en van weggaan sprak hij nooit. Nu kromp hij weer in elkaar, kleintjes in rijn hoogen stoel, en zat als een sfinx. Maar toen niemand meer sprak, was hij bet, die het gesprek weer ophief, na een poos „Je spreekt daar van flauw vallen, juf frouw, en je hebt veel gedaan aan ziekte kunde, verbandleer en weet ik wat, maar weet je nu wel ééns was flauw vallen is?" „Wat het is?" opperde de verpleegster. „Ja, een verschijnsel, voorkomend bij fysiek zwakke personen..." „Sta mij toe, dat ik u oven in de rede val", zei de schoolmeester. „Dus u denkt, dab een flauwte voorkomt, wanneei het lichaam zwakker is dan de geest? Ik voor mij houd mij meer aan de meening, dat het verschijnsel een gevolg is van een geest, die te sterk is voor het liohaam." Het meisje leek even in^de war gebracht. Maar de verliefde, boekhouder schaterde het uit. Allen lachten, alleen zij keek onthutst. „Dat ia immers hetzelfde I" O ja, dat was hetzelfde; het een zwakker dan het ander is hetzelfde als het ander sterker dan het een 1 „Weet je wat?" kwam opeens de sfinx achtige oude heer weer. „Ik ken een aar dig spelletje; dat moesten we hier nu eens doen 1" „Wat ia dat danl" „Ik heb het eens bijgewoond, 't Is ontzet tend aardig. Je mag ieder, beurt om beurt, een verhaal vertegen, boo griezelig moge lijk, en als één van het gezelschap flauw valt onder je verhaal, dan heb je het ge wonnen." De zuster en Kareltje vonden het engj zouden nooit meedoen. Maar de oude heer ging onverstoorbaar voort: ,Wil je juffrouw Anna laten flauw vullen, dan fantaseer je een vreeselijke snijtafel- goschiedeni8. Wil je Leo laten flauw val len, maar dat zou ik je niet aanraden, want het zal niet makkelijk gaan dan disch jo maar op van iemand, die vijf en twintig feuilletons in de week moet schrijven. Wil je, bijvoorbeeld, hier onzen vriend den schoolmeester laten flauw vallen, dan maak je een schrikbarende fantasmagorie van een (Lucullusmaal. Jij houdt immers zoo van biefstuk, hè, ouwe jóngen?" „O, mijnheer, hou op 1 „Zie je wel, hij leit al bijna van z'n stok- kiel En Van Woerden heb je onder de ta fel, als... Maar ik zal ook wat voor het vindingrijk vernuft overlaten 1 Willen we het doen?" Het kleine, onbegrijpelijke oude mannetje was opeens heelemaal in vuur. De school meester en ik hadden wel plezier in het nen en boomgaarden werden dan oox groo- ter.deels vernield. Een bericht uit Weiden aan de „Köln. Zeit." meldt, dat door do zware regens de grond over een groote uitgestrektheid werd doorweekt en het te velde staande gewas werd weggespoeld, terwijl door den hevigen hagel al het groen van 'de boomen werd af geslagen, zoodat deze wijd en zijd hun eomertooi hebben verloren. Kippen en andere vogels werden door den hagelslag gedood, terwijl een nrtto'gtö kleinvee ia verdronken. Bergongeluk. Vier Fian- sche Alpinisten, Gérard, Bonroux, Toppete en Ziandró en twee Italianen, vergezeld van twee gidsen, keerden, naar de „Stam pa" meldt, terug van een moeilijke beklim - ming op de Gran Den te, een gevaarlijke top van de Zeealpen. Eensklaps braken de koorden waarmee zij aan elkander'gebonden waren en de rei zigers vielen van een vreesëlijke hoogte naar beneden. De vier Fransohen werden dood opgenomen. De twee Italianen waren doodelijk gekwetst. De twee gidsen waren er in geslaagd zich aan een rots vast te klemmen en zijn slechts licht gewond. Een liefdesdrama. Weder- om hebben twoe jonge menschen eergiste ren te Berlijn den dood gevonden in oen liefdesdrama, waarin zij vrijwillig de rol van slachtoffers hadden gekozen. De 22-jarige Hongaarsohe student in de chemie, Jonel Dima, en zijn 18-jarige ge liefde Klara Wolter, die verkoopster was in een bazaar, pleegden zelfmoord, door zich met cyankali te vergiftigen. Dima had het mooie meisje leeren kennen in het Warenhaus, waar zij in dienst was. Toen haar moeder hiervan hoorde, waar schuwde zij haar dochter dringend, en dreigde met strenge straf, wanneer ze op den ingeslagen weg zou voortgaan. Het jonge meisje wilde eohter haar be minde niet opgeven. Eergisteravond schij nen beide jonge menschen, toen zij zagen, dat er tegen hun duurzame verbintenis groote bezwaren zouden bestaan, besloten te luebben, gemeenschappelijk in den dood te gaan. Zij bezochten verscheidene café's in Charlottenburg en begaven zich toen naar de woning van Jonel Dima. Deze had izich het sterke vergift reeds vroeger aan geschaft, hetgeen hem als student in de chemie niet moeilijk moet zijn gevallen. 's Naohts werd de rampzalige daad vol bracht. Luchtvaart, Niet alleen uit technisch, maar ook uit militair oogpugt is de laatste tocht van Zeppelin een groote overwinning voor hem geweest, zoo be ide», en dus werd bij meerderheid van j stemmen tot de uitvoering er van beslo ten. Anna en haar vriend Kareltje moesten nu wel meedoen, wilden ze niet uitgelachen worden en bovendien voor spelbrekers gol den. Er werd geloot voor de volgorde. Van Woerden trok bet larvgBte papiertje en moest dus beginnen. Hij kreeg een kleur en zei, dat hij niet wist. Maar hij m o e s t j daar hielp nu eenmaal niets aan. Toen be gon hij, aarzelend, een verhaal van cijfers. Een eentonig, weinig-artistiek verhaal van een jongen, die van '6 morgens negen tot 's middags vier uren op een hooge kan toorkruk voor dikke folianten "met niets dan cijfers zat. Die cijfers had hij op te tellen, af te trekken, to vermenigvuldigen, te deelen; msnar hoofdzakelijk op te tellen. Een kolommetje cijfers van een heelo blad zij had hij op te tellen, en dan maar weer het kolommetje van de volgonde bladzij. Hij werd naar van de cijfers; de cijfers draai den hem op het eind voor de oogen, de cij fers hingen hem de keelgaten uit. Toen kwam het opmaken van de balans. Hij tel de cn tolde en bracht over, on zij draaiden nog harder dan anders. En toen hij vijf weken er op had zitten zweoten, de koorts- van-de-cijfers hem koude rillingen joeg over zijn rug; toen kwam de balans niet uit. En hij kon weer cijfertje voor cijfertje, en kolommetje voor kolommetje, en bladzij voor bladzij na gaan rekenen, heelemaal van voren af aan. Niemand was er flauw gevallen onder het eentonig, met droge 6tem gereciteerd verhaal. De verteller zelf alleen was wat bleek geworden. Bezorgd zag de pleegzus ter hem aan. Nummer twee was de schoolmeester. Die vertelde iets uit zijn eigen leven. Hij ver telde van zijn blijdschap, toen hij zijn doctoraat in de klassieke letteren had ge haald; van de vreugde van zijn moedor, die de bullen niet lozen kon door de tranen, die haar oogen befloersten. Hij vertelde van rijn opgewekt en vertrouwensvol sol- liciteeren bij elke vacature en hoe hij een gat in den balk sprong en met zijn oudje den cancan danste, toen hij, voorloopig voor een jaar op proef, benoemd werd als leeraap aan het Gym te Utrecht. Het leek een ver haal van geluk en hoogste, reinste vreugde, in plaats vzm een, c. t flauw doet vallen. Maar toen kwam de ellende. Hoe de jon gens hem sarden en plaagden en treiter den. Hoe zij, zoo gauw hij zich maar in de klas vertoonde, begonnen te sissen en te blaffen, te fluiten, geniepig onder de ban ken door, en brommend te neuriën. Zijn moeder durfde hij er niet over praten, en dapper ging hij met zijn lessen voort, die op proef waren. Maar het werd o n m o- g e 1 ij k. Het heele uur door, en het vol gende weer precies eender in een andere klas, had hij een bombardement te door- toogt een Berlijnaoh medewerker van do „Kölnische Zeitung." De voorloopigo hersteling van het sterk beschadigde luchtschip, die midden in het vrije veld moest geschieden, heeft maar korten tijd geduurd. De tweede landing daarna, voor hot bijvullen van gas- en benzine-voorraad, die door buitengewone omstandigheden sneller uitgeput waren dan anders, verandert niets aan den triomf van de techniek. En het lijdt voor een vak man geen twijfel, dat die triomf alleen te behalen is geweest, danS zij den voordeelen van het stijve stelsel. Een half-stijf of slap luchtschip had na zulk een averij niet meer op kunnen gaan; het had zijn gas moeten laten vliegen en met alles wat er bij behoor de op een wagen geladen moeten worden. Tegenslagen als die van Göppingen zullen te vermijden zijn, zoodra er in Duitschland een aantal landingsplaatsen voor lucht schepen met de noodige loodsen zijn, die het luchtschip ook bij slecht weer tot vluchthaven kunnen dienen. Men kan nu wel zeggen, dat het stijve stelsel in tech nisch opzicht de andere stelsels geslagen heeft. Vooral voor militaire doeleinden heeft het stijve luchtschip zijn meerderheid bewezen. Een luchtschip, dat hijna 1000 K.M. achtereen in 38 uren tijds kan afleg gen, is voor strategische verkenningen zeer bijzonder geschikt, veel geschikter dan rui terij. De luchtschepen van de andere stel sels blijven voor kleinere opdrachten altijd nog zeer goed te gebruiken. Wilbur Wright heeft te Dayton (Ver. Staten) tegen een berichtgever van de „Daily Mail" zijn groote bewondering voor graaf Zeppelin uitgesproken, naar aanlei ding van diens prachtige reis van 1200 kilo meters. Het zou naar zijn meening we! mogelijk rijn dat binnen een jaar met don bestuur baren ballon de-reis over den Atlantisohen Oceaan werd gemaakt Het toilet' van de Koningin bij de doopplechtigheid. Voordat de plechtigheid plaats had, was de Haagscho oorrespondent van de „Leeuw. Ot," reeds in do gelegenheid het volgen de te schrijven. Het is eigenlijk overbodig om te zeggen, dat het toilet der Koningin bij den plech- tigen doop van prinses Juliana iets heel bijzonders wezen moest, van een uiterste élégance, die met vorstelijken eenvoud ver- eenigd moest worden. Trouwens het toilet van onze Koningin heeft al reeds van de eerste jaren getroffen door een zeer bij zonder gekuischten smaak. staan van stukjes krijt, kleine steentjes, grauwe erwten, ha: t n vol rijst, zelfs prop pen met inkt besmeerd papier. Op een ochtend bezorgde hem oen handig geslin gerd stuk steenkool een gapende wonde aan zijn slaap. Tooli ging hij met rijn lessen dooromdat het op proef was, en het voor zijn leven zou rijn, or op of er onder. Tot 's middagB na vieren eens de rector kwam en hem zei, dat hij wel zou begrijpen, idat het zóó niet langer ging; dat van jongo leeraren veel verdragen werd en dat ieder op richzelf geheel werd vrij gelaten in de manier hoe „zich er door te slaan"; maar dat de leeraren in de klassen naast de zijne rich niet verstaan baar konden maken door het lawaai en dat het algemeen prestige er enorm ODder leeddat ten slotte hij maar het beste zou doen met zich terug te trekken, het aan deze inrichting geheel op te geven. Dat was een vaderlijke raad, zei de rec tor. En de ander wist niet of hij blij of be droefd moest rijn; het was een zware last, die van rijn schouders werd genomen Maar zijn zenuwen waren zoo gesohokt, dat hij rust moe3t zoeken in het herstellings oord, waar wij tlians tevergeefs zaten te wachten tot er iemand flauw zou vallen. Toen kwam de voorsteller van het spel aan de beurt: het geheimzinnige oude mannetje. Hij gaf een griezelig verhaal van een oude, schatrijke, maar ontzettend gierige jufrouw, die, als zij 's avonds in bed ligt en de kaars wil uitblazen, in den spie gel een man ziet onder liaar bed. Zij durft niets doen, niet om hulp roepen, niet weg- loopen. Zij was heelemaal geparalyseerd van schrik en van angst. In de groote, duistere kamer lag zij maar doodstil, hield zich of zij sliep, hopende, dat de inbreker dan zijn gang zou gaan, haar met rust zou laten. Maar na een onoindigen tijd van benauwend wachten iu doods-beangste spanning, hoort zij hem onder het bed uitkruipen. Zij voelt het ledikant schudden als hij met zijn schouders bij het zich om hoog wringen, tegen den bodem er van stoot. Dan staat hij opeen3 vóór haar, zijn hand als een klemschroef om haar keel: „Schreeuw niet, of ik worg je!" Hij vraagt haar, waar haar sleutels zijn, waar haar geld, waar haar zilver is. Als zij, fluiste- rend-heesoh van ontzetting, hem alles goed heeft uitgelegd, en bem Bmeekt haar te sparen,- bromt Ej: „Neen, je mocht me facie eens onthouden hebben, ouwe tang!" En hij trekt het dikke, zware kussen met een ruk onder haar kleine, grijze hoofdje uit, drukt het op haar geacht. Het kussen drukt en drukt, al zwaarder. Zij, sparte lend met haar magere beentjes, tracht zich, hopeloos, te verweren. Maar het wordt blauw en groen voor haar oogen; en zij stikt onder het steeds zwaarder drukk- nde kussen. Het verhaal was mot veel vorbeeldings- Het Koninginne-toilet voor de doopplech tigheid is, zoowel wat den hoed als het cos- tuum betreft, „style empire", en vooral heb kleed is een prachtig-zackte nuanceoring der „champagne-kleur". De hoed is een stukje kunstwerk \un haar, die al van de eerste jeugd-jaren dor Koningin „de Koninginne-hoeden" hoeft gemaakt. Nu 't „Maison-Anciaux" iu 'l vermaarde „Maison de Paris" werd opgenomen, waa het duidelijk, dat er uit de bandeu van deze bescheiden werkster, artiste in haar vak, weer iets te voorschijn zou koraeu, schitterend door fijn-gevoelden artistiekeu zin. Deze hoed, voor de plechtigheid ven den doop bestemd, is in 't model „Turban Empire", en gemaakt van champagne- kleurige tulle met echte „point d'Alen- Qon," het geheel bekroond door een witte „aigrette colonel." De Haagscho firma Kuhue, die op don Kneuterdijkkook in haar salons aan ollöö „haute volée'' kan toonen, dat wij op haar terrein by het buitenland werkelijk niet achterstaan, zag aan haar ateliers de vervaardiging van het kostuum toever trouwd, dat evenzeer als ecu prachtvolle mode-creatie mag gelden. Gelijk gezegd, is ook dit in heel zachte ohampiiguc-kleur, rijk cn vorste lij k-de ft ig met „d'Alengon" gegarneerd. Werkelijk wo behoeven op het gebied van toilet het mooiste en mecst-elegante niet meer in heb buitenland te halen. en omliggende gemeenten van het „Leidsch Dagblad" 7.\In verzekerd tegen ongevallen in on óuiton bedrijf Bi! algoheele iuvaliditoit wordt uitgekeerd /*1000; b\j overlijden ƒ500; bi) verlies van hand of voet /"250; by ver lies van éón oog /I50; bU totaal verlies van een duim /*IOO; bi) verüos van een wijsvinger f 60 en bi) verlies van eiken anderen vinger voor f 15 op voorwaarden, iu de polis vermeid. Bakkersnachtarbetd. Woensdag 9 Juni, dog namiddags lialf- twee zal in Krasnapolsky te Amsterdam een algemeene ledenvergadering van het bakkerscomitó plaats hebben, waarin o. m. door de heoren G. de Jonge, bestuurslid, en mr. H. Blaupot ten Gate, neoretarig van het comité, zal worden besproken het bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal in gediend wetsontwerp tot beperking van den Zondags- en nachtarbeid in broodbak- korijon. kracht gezegd. De glimmende oogen van het kleine mannetje in den hoogen stoel straal" den als kooltjes vuur door de schemering.! en er viel niemand flauw. Maar de verhalen werden hoe langer koo enger; en toen do pleegzuster, eenvoudig, maar met een ontzaglijke suggestie, vertel de van eon brand, dien zij had meegemaakt, in een krankzinnigengesticht, zat ik rade loos mij te pijnigen en me af te vragen, wat ik, die de laatste beurt had, vertollen zou. Een goede engel redde mij. Toen zij nad uitgesproken, on or nog eon oogen blik stilte ruischte na haar pretensieloos, ontzettend verhaal, naderde op den weg een wiegelend lichtje. Do post! De komst van oen post was voor elk onzer daar buiten een heerlijkheid En waar wij ook mee bezig waren, het werd afgebroken als dc schel van den besteller klonk door do gang. Ik was dus waar schijnlijk van mijn verhaal afen het speet mij niet, want ik had niets meer ge weten, dat na he>t gehoorde nog passen zou. Maar de post bracht voor ons tafeltje niets dan kranten, en alleen voor mij een brief. Uit Rotterdam; van mijn meisje- De legde stil hem ter zijde, met een Hof» koozenden blik, en ik wilde dan maar, gelaten, ook wat beginnen te vertellen. Maar dat wilden de anderen nu weer niet. „Eerst jo brief lezen, en dan vertel len 1" luidde het. Dubbel dankbaar aanvaardde ik dit uit stel van executie. Ik brak de licht-blauwo - enveloppe open cn las. En toen ik heb eerste zijdje omsloeg, kwam er een glim lach op mijn lippen, om het naïeve be grip, dat mijn meisje (dat niet wist wat zick-zijn was) van mijn beterschap had. „Waai-om lach je?" vro<?g het oude heertje. „Moeten jolui hooren," zei ik, blij glim lachend. En ik las voor:" 01 wat heerlijk vind ik het, dat jo Zondag weer bij ona benbl Wat zullen wij jo allemaal vertroe telen! Ik had al gedacht, lieveling, als we nu eens Zondagoohtend heerlijk, rus tigjes samen een victoria namen, cn we lieten ons dan rijden naar het Kralingsche Veer, om daar een paar broodjes rnefc versohe zalm te etey? Daar hield je im mers altijd zoo van? Hè, hoe vindt je da* Idee?" Ik hield op, glimlachend keek ik rond. Maar Rij, dien wij den schoolmeester noemden, wae opgestaan, met rijn zak doek krampachtig voor rijn mond. Hij wankelde naar achteren. „Wat scheelt hom?" vToegon een paar. stemmen te gelijk. De zuster, ongerust, snelde hem na. Hij was flauw gevallen, zei ze, toen w na ,een kwartiertje terug kwam.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5