N«. 15117, Zaterdag 5 .TititL A#. 1909. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYEMENTIEN: Van 16 regols ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letter» naar plaatsruimte. Kleine advertentiëa ran 30 woorden 40 Cents oontantelk tiental woorden meer 10 Oents, Voor het iaoaeeeeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURAUTl Voor Leiden per week 9 Oents per 8 maanden II 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn l 1.30. Franco per post1-66. Atsluidng paasR^c ifonkcwteeg. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter aigemeene kennia, dat de Donkerateeg, wegens het maken van oen aansluiting op de gasleiding en op het kabelnet der Elccfcriciteitsfabriek, op Maandag 7 Juni a.a. voor het verkeer met rij- en voertuigen aal cijn afgesloten. Burgemeester en WethouderB voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYS~ Secretaris. Leiden, 5 Juni 1909. Le.ae», 5 Juni. Den l7den September 1910" zal het 125 jaax geleden zijn, dat het Genootschap on der de zinspreuk: Mathesis Scientiarum Genitrix" opgericht werd. Er heeft zich een voorla pige commissie van oud-leer- lingen van do school van genoemd Genoot schap gevormd, die iD het begin van het najaar een oproep zal richten tot de oud leerlingen voor een vergadering, ten einde besprokingen te houden op welke wijze die dag zal herdacht worden. De firma S. G. van Doesburgh alhier heeft verkrijgbaar gesteld een „Oudheid kundige Wandplaat voor Nederland", door N. HolwerdaJentink Dr. J. H. Holwerda Jr conservator aai het Rijks Museum van Oudheden te Lei den, was zoo welwillend de plaat met een enkel woord in te leiden. De uitvoering (lithographie) voldoet aan de hoogste te stellen oischen. De pla-vt meet papiergrootte 65 bij 100 c.M., beeld grootte 63 bij 76 c.M., waardoor a i I a weergvgevon voorwerpen duidelijk uibt<> men, terwijl de ontwerpster der plancy naar wier teekeningen en onder wier lei ding de lithegraphie vervaardigd werd, er volkomen in slaagde het verschil in grond stof, waarvan do voorwerpen vervaardigd zijn, uit te drukken. Oridor aan de plaat wordt een kocw, overzichtelijko beschrijving gegeven der afgebeelde voorwerpen en de cultuur-pe riode aangegeven, waartoe ze behooren Do plaat is in onze vestibule opgehan gen. Dr. J. II. Holwerda Jr. zegt o.a. Een oudheidkundige wandplaat voor Ne derland moet zich, dunkt me, in verschil lende opziohten onmisbaar kunnen ma cm Zoo in de allereerste plaats bij het ou lou wijs. Is het niet vreemd, dat, zoowel op de gymnasia als op onze middelbare eD lagere scholen, de oudste geschiedenis van ons vaderland wordt gedoceerd vaak zon dor eenige opmerkzaamheid te scheuken aan het voornaamste, wat we van die oude bevolkingen kennen, namelijk, dat, vrat ze zelf nog in den bodem van ons land hebben achtergelaten cn toch, is er wel i'4s zoo kenmerkend voor het verschil in aard en wezen dior bevolkingen, dan ju'afc die versohillende handwerksproducten met hun eigenaardig karakter? Men leert van de Batavioren, die io hun holle boom 1:0- men 011$ land zouden zijn binnen govv/eu. Kan men dan bij zijn onderwijs missen het moest tastbare, wat we nog van hen te- zitten, hun huisraad, bewaard in den grond waar ze eenmaal woonden? Men verhaalt hoe de Romein met zijn hoogstaande be schaving de inheemsche bevolking over- heerschte; toont iets duidelijker dat ver schil tusschen den beschaafden heer- scher en den onderworpene, dan juist een vergelijk zijner fijne handwerkproducten met de primitieve voorwerpen in gebruik bij die bevolking? Naar aanschouwelijk on derwijs ia thans het stieven. ïs dat niet allereerst bij het geschiedkundig ond°rwij8 een vereischte Hoe zal men dan an Iers zulk onderwijs voor die oudste tijden aan •chouwelijk maken dan met behulp van goed gekozen, good uitgevoerde afbeeldin gen van wat in die tijden in gebruik was? Mej. W. O. Korpershoeï alhier, is heden te Rotterdam geslaagd voor het examen van apothekers-assistente. Ze werd opge leid door den heer M. Boekwijt, apotheker Yisohmarkt. De direoteur van het Rijks-kleedierma- gazijn te Amsterdam heeft o.a. aanbesteed de levering van 800 vellen ohroomleder, waarvoor het minst was ingeschreven door de Leidsche Chroomlederfabriek ad 3.04 per vol. Verschenen is het programma van het onderwijs aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Boskoop voor het cursusjaar 19091910. Z. D. H. Mgr. Callier is in den besten welstand te Haarlem teruggekeerd. Mon seigneur werd aan het station afgehaald ,.r,secretarissen en in het bisschop pelijk paleis opgewacht door den vicaris- generaal van het bisdom en den Deken van Haarlem, Do particuliere secretaris van H. M. do Koningin heeft namens H. M. aan Adria ns Baak nogmaals schriftelijk dank betuigd voor de bloemen, door dit meisje aan de Koningin bij Haar bezoek aan Scheveningen aangeboden voor de Prinses. De brief be vat tevens de mededeeling, dat dit de eer ste bloemen waren, die de Prinses in haar leven mocht ontvangen. Naar het „U. DblV meldt, heeft zich te Utrecht een oomité gevormd voor de vie ring van Calvijn's gedenkdag. Het bestaat uit de heeren: jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijok, H. van Andel, mr. A. W. van Beeck Galkoen, ds. E. E. Gewin, ds. P. W. Klaarhamer, prof. dr. J. A. EL van Leeuwen, prof. dr. - angers Hora Sicoama, prof. dr. H. Visscher. De Nationale Bond van Haa i ue- en Kantoorbedienden „Merourius" hoeft aan do candid aten voor de Tweede Kamer ver zocht, hun meening te mogen vernemen over de vraag, of de arbeidsduur der han dels- en kantoorbedienden, de innen tuig der kantoorlokalen, enz.f aan wettelijke bepalingen behooren onderwo-pen ie zijn. Do Bond is voornemens, na ontvangst der op deze vraag ingekomen antwoorden, hieraan publicatie te geven. Blijkens mededeeling in Je ,,'s-Gia- venhaagsche Kerkbode" zijn de barichten omtrent den toestand van ds. Yan der F li «ar gunstig en doen de fraaie en rustige omgeving en de buitenlucht den gaachten oudsteD leeraar der Haagsche Ned.- Herv. Gem. aanvankelijk goed. Z. K H. cl© prins zal Woensdag 9 Juni, '8 namiddags te halfdrie, de tentoo istelling openen van prenten, enz. betreffende de ge boorte, den doop en de jeugd van prinsen en prinsessen van Oranje-Naseau, door de ver- eeniging „Die Haghe" naar aanleiding van de biyde geboorte van prinses Juliana georgani seerd in het voormalig Ryksarchiefgebouw te 's-Gravenhage. Zoowel de leden der Koninklijke familie als do vreemde vorstelijke personen, voor de doopplechtigheid te 's-Gravenhago aan gekomen, wisselden gisteren bezoeken met elkander uit. Even over zessen arriveerden gisternamid dag aan het Holl. Spoorstation in de Residen tie, ter bijwoning van de doopplechtigheid, prinses Thekla van Schwarzburg-Rudolstadt, op hot perron van het koninklijk paviljoen verwelkomd door Prins Hendrik en zijn adju dant, beiden in politiek. De beide vorstelijke personen roden, onder do toojuichingen van het op het stations plein wachtende publiek, per galarijtuig naar hot Paleis. Voor een „uitverkoohto" zaal trad gis teravond te Dordrecht in een vergadering, door het bestuur van de centrale anti-revo- lutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranjo," hoofdkiesdistriot Dordrecht, in „Kunstmin" belegd, als spreker op dr. A. Kuyper, Tweede-Kamer-oandidaat van go- noemde kiesvereeniging. Voor een „uitver kochte" zaal, aangezien de toegang tot deze lezing slechts verleend werd tegen betaling. Eerste rang, gelijk de plakkaten aan de zaal deuren vermeldden, kostte één gld., tweede rang 60 oent, derde rang 25 cent en vierde rang, voor de „kleine luyden" bestemd, slechts 10 oent. Een rijke recette heeft deze voordrachtavond van dr. Kuyper opgeleverd, want van de 1200 plaatsen in „Kunstmin" bleef geen plaatsje onbezet. De lang te voren aangekondigde komst van dr. Kuyper veroorzaakte ongewone druk te in de Merwestad. Bij zijn komst met don treun van 6 uur 44 werd de oud-pre mier op het perron en buiten het station opgewacht door eau groot aantal belangstel lenden, die hem zeer eerbiediglijk groetten. Onder de velen, die van elders waren go- komen om de lezing bij te wonen, behoorde ook oen groot aantal predikanten en Roomsch- katholieke geestelijken. Een half uur vóór den aanvang had reeds ieder bezoeker zdjn plaats ingenomen. Toen de 6prekor te ruim acht uren de Groote Sohouwburgzaal binnentrad, werd hij door de aanwezigen staande en met geest driftig gejuich en hoera's begroet. Na een kort gebed en oen inleidend woord yan den voorzitter, den heer H. van Namen, begon jir. Kuyper zijn voordracht. Op do vraag, die spreker gesteld is, welk district hij zaJ kiezen, als hij èn in Ommen èn in Dordrecht gekozen wordt, antwoordde hij, dat hij het zwakste district zal kiezen. Word ik in Dordt gekozen, riep spreker uit, dan zal ik uw man zijn, ten einde toe. (Geestdriftig applaus). Aan het einde der voordracht stonden de aanwezigen op, en hieven het Wilhel mus, oude toonzetting, aan, en „Zij zullen het niet hebben." En toen scheen aan het applaus alweer geen einde te komen. Er werd geen gelegenheid voor debat ge- geven. Na oen slotwoord van deh voorzitter en gebed, ging de vergadering uiteen. Doch aan h«t station was ,dr. Kuiper an dermaal het voorwerp eener warme ovatie. Toen hij uit de wachtkamer op het perron verscheen, gingen er luide hoera's op, werden hem liederen toegezongen en het gejuich nam eerst een einde, toen de trein het perron verlaten had. Het stoomschip Gorredijk, Nep tune-lijn, van Baltimore naar Rotterdam, pass. 3 Juni Lizard; de Prinz Adal bert, Canada-lijn, arriveerde 4 Juni van Montreal te Rotterdam; do 8 t.-T h o m a a, van Rotterdam naar West-India, vertrok 4 Juni van Gravesendde Rembrandt vertrok 3 Juni van Batavia naar Amster dam; de Gorre'dijk ariveerde 4 Juni van Baltimore te Rotterdam; de Amstel- 1 a n d arriveerde .4 J uni van Buenos-Ayres te Amsterdamde Zaanland, van Am sterdam naar Buenos-Ayrea, arriveerde 4 Juni te Rio Janeiro; de Zeeburg ver trok 4 Juni van Roterdam naar Savannah; de Koningin Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 4 Juni van Lissabon; de Koning Willem III, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 Juni van Lissabonde Hollandia, van Buenos-Ayree en Brazilië naar Amsterdam, passeerde 3—4 Juni Las Palmas; de Ma- c h a o n, van Penang naar Amsterdam, vertrok 3 Juni van Port-Said; de P rin- z e s s i n, uitreis, vertrok 3 Juni van Tanger. ALKEMADE. De Raad zal vergaderen op Woensdag a. s., des voormiddags te tien uren. HAZERSWOUDE. Als een merkwaardig feit mag vermeld worden dat de oudste in woonster van Hazcrswoude, do wed. Hofman, die bijna den leeftijd van 92 jaar bereikte, de eerste zal zijn, die op de nieuwe begraaf plaats zal worden begraven. HAARLEMMERMEER. In den nacht werd bij de wed. Do Haan, tachtigjarig café houdster aan den Yweg, een poging tot inbraak gedaan. Bedoelde weduwe woont met haar dochter samen. Zij werden des nachts, door rumoer aan da deur gewekt. Zonder licht gingen de vrouwen, die blijkbaar weinig vrees kennen, in 't café-lokaal, waar zij het luik van de buitendeur met geweid verwijderd vonden en ecu ruit ingedrukt. Zij hielden zich stil en spoedig vertoonde zich een man, die zich naar binnen trachtte te werken. Do dochter sprak hem flink toe, waarop hij zich terugtrok. Zij ging naar buiten en loste een revolverschot, waarop de inbreker de vlucht nam. Zijn signalement was intusschen nauwkeurig opgenomen De buren, door de dochter gewekt, waarschuwden de politie. Nader vernemen wij, dat de vermoedelijke dader, .een pas in Mei uit de gevangenis gokomena, een goede bekende der justitie, in het bezit van een groot, scherp mes, is gevat en te Hoofddorp in verzekerde bewa ring genomen. Eenige opgeschoten bengels hebben te Nieuw-Vennep een paar stapels hout, toe behoor en de aan B., en welke te drogen ston den, .aangestoken, waardoor zij verbrandden. Voor belendende perceelen bestond geen ge vaar. Bij de politie is aangifte gedaan en door haar is proces-verbaal opgemaakt. Verscheidene personen uit onze gemeente vertrekken tegenwoordig weer naar N.-Ame rika, om daar hun geluk te beproeven. Ook van Nieuw-Vennep zullen eerlang, onder ge leide van 0. de Groot, eenige jonge mannen daarheen verhuizen. Reeds velen zijn van hier naar de Nieuwe Wereld vertrokken en bijna allen zenden gunstige berichten naar het geboorteland, wat vele energieke jongelui vooral moeders pappot doet verlaten. KATWIJK-AAN-ZEE. Gisteravond ver gaderde in de Zaal de Chr.-Historische Kies vereeniging onder voorzitterschap van den heer A. Rompelman. Op gebruikolijko wijze werd de vergadering met gebed, Psalmge zang en het voorlezen yan een gedeelte uit de H. Schrift geopend. Daarna werd voor lezing gedaan van de notulen der vorige gecombineerde vergadering, welke ten doel had om tot overeenstemming te komen met do A.-R. Kiesvereeniging, wat het stellen van oandidaten voor den Gemeenteraad be- troft. Thans werd aan de vergadering overge laten, of zij met dit compromis kon meegaan. Terstond werden do heeren R. Ouwehand, D. W. Ouwehand en M. van Egmond wederom candidaat gesteld. De candidaat H. Ravens- bergeir (A.-R.), van Katwijk aan den Rijn, werd overgenomen en men stelde hier met bijna olgemeenc steramen candidaat den lieer P. Schuitemaker (C.-H.). Er werd besloten, dat van hot verhandelde medodeeling zal worden gedaan aan Jiet bestuur der A.-R. Kiesvereeniging, in de hoop, dat de leden dier Kiesvereeniging hiermee acooord kun nen gaan. De vergadering werd nu met ge bed gesloten. KOUDEKERK. Bij Koninklijk besluit is aan den heer J. O. van Voorthuysen, burge meester dezer gemeente, toestemming ver leend om tot 1 Mei 1910 te Leiden te blijven wonen. LISSE. Gisteravond vergaderde de afdee- ling Lisse van het H. B. G. in het café van den heer O. L. Ruigrok van der Werve. Na opening der vergadering werd een schrij ven gelezen van de Commissie van Toezicht op den Rijkstuinbouw-Wintercarsus alhier, houdende de mededeeling, dat haar rekening over 1908'09. sluit met een nadcelig saldo van f 43.60 en verzoekt dit tekort voor de helft van het bedrag te willen dekken. Aldus goedgevonden. Daarna werden de heeren M. van der Vlagt Azn. en J. de Smit als nieuwe leden aange nomen. Als afgevaardigden voor de prijzen raming werden gekozen in de af deeling hyacinten als afgevaardigden de heeren N. Dame en L. Onderwater en tot hun plaatsvervangers de heeren Th. van der Vlugt Azn. en W. van Dijk Pzn. In de afdeeling tulpen en leg- goed als afgevaardigden de heeren H. Rijn- vel d en A. A. van Zeist en tot hun plaats vervangers de hoeren G. Duineveld en P. P. Clomena. Daarna ging men over tot het ramon van de prijzen van hyacinten, en hierna werd de vergadering gesloten en ging men over tot een verloting van gereedschap pen. NOORDWIJKERHOUT. De heer Braun, van Noordwijk, heeft hier gisteravond een lezing gehouden over de vraag of met goed gevolg kunstmest in onze cultuur kan ge bruikt worden. De vergadering was weinig bezocht. Over het gebruik van kunstmest is al zoo dikwijls hier gesproken, doch veel be langstelling is er nog niet voor. De theorie gaat over de hoofden der landbouwende be volking heen. Langs practischen weg zullen de landbouw kantoren boeren en kweekers voor het gebruik van kunstmeststoffen moe ten winnen. OUDADE. Op door hem gedane aanvrage is van H. van der Hulst alhier een rund, dat aan tuberculose lijdende was, door het Rijk overgenomen en naar het abattoir te Rotterdam vervoerd. Het beest werd ge taxeerd op f 150. SASSENHEIM. Met het rooien van tal pen is hier reeds een begin gemaakt. Wat wij er van zagen was nog niet erg rijp. TER-AAR. Door het lid van den Tuin ders bond P. Rijlaarsdam zijn de eerste peu len gesneden en geleverd, die, naar men ver neemt, voor 40 cots per Kilo zijn verkocht. Het gewas staat over het algemeen vrij good en bij gunstig weder kam een goede oogst verwacht worden. De Boerenleenbank Ter-Aar heeft haar twaalfde algemocne vergadering gehouden onder leiding van J. Hoogervorst. Het aam- tal leden bedroeg 112. Het aamtal boekjes bedroog 202, saldo spaargelden 1 Januari 1908 f 91,280.05, ingelogd f 97,795.19, totaal f 189,075.24, terugbetaald f 68123.62, saldo 31 Deo. f 120,951.62. Voorsohotten verstrekt f 71,950. De zuivere winst der Bank bedroeg f 600, waardoor de reservekas is gestegen tot een bedrag van f 1928.28. De aftredende bestuursled en werden herkozen. In de eind- commissie hebben zitting de heeren J. A. Koel eraan, Van der Ent Braat cn A. van der Weiden. Om mie verstand te voorkomen, is medegedeeld, dat bedragen van f 1000 met 4 procent, kleinere met 3*/4 wordt uitbe taald, te rekenen per jaar. VOORSCHOTEN. Voor een talrijk publiek gaf het Harmonie-gezelschap „Benvenuto" gisteravond zijn eerste Zomer-conoart in het fraai aangelegde „Benvonuto-park", dat door „Benvenuto's" beschermheer, den heer J. M. van Kempen Sr., keurig onderhouden wordt. In de pauze werd het publiek vrije wandeling toegestaan in hot bosch van „Berbioo", welke welwillendheid velen zeer op prijs stolden. De kleurige ballons tusschen het gebladerte van de jonge, bloeiende kastanjeboomen in het park voldoden op dezen bladstillen avond zeer. Op het overigens met zorg samengestelde programma kwamen geen nieuwe nummers voor. Als nummers, die ons door hun uitvoe ring bijzonder troffen, noemen wij: „Oriënt Rosen, Welz", en ook de bekende ouverture „Berlin, wir is wcimt und lacht." (Conradi). Een zeer aantrekkelijk nummor was ook de fantaisie op „Tirolor Alpenliedcren" (G. Ver- heij). De, in deze fantaisie voorkomende pio- oolo-solo, werd door een nog jeugdigen dilot- tant vlekkoloos uitgevoerd. Het slotnummer was oen vroolijke Sousa-marsch, „The Char latan", waarop nog een toegiftjo volgde. Nog vele malen hopen wij dezen zomer het wak kere korps, onder leiding van zijn kundigen directeur, den heer G. Verheij, te hooren. Wij vernemen, dat de hoer D. K. J. Schoor, dip ijl de vergadering van Dinsdag 1L gekozen werd tot lid van de voorloopigo commissio, dio do zaken in de „Wilhelmina- vereeniging" moet afwikkolen, voor deze be noeming bedankt heeft. Ook kunnen wij mel den, dat do heer 0. Overkleeft, die eveneens in deze ooramissie gekozen werd era zijn be noeming eerst had aangenomen, thans op zijn besluit is teruggekomen. ZOETERMEER. De hoer D. Bakker, bur gemeester van Cappelle a/d. IJsel, lid van de Gezondheidscommissie alhier en die in laatstgenoemde kwaliteit met Juli a. a. pe riodiek moet aftreden, wenscht voor een herbenoeming niet in aanmerking te komen. Bij Kon. besluit is aan mr. J. J. van Geuns op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1909, eervol ontslag verleend uit rijn betrekking van president van het gerechts hof te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging voor do door hem in rechterlijke betrekkin gen bewezen diensten benoemd tot rechter in de arr. -rechtbank! te Amsterdam: mr. J. W. Huysinga, thans rechter-plaatevervanger in gemelde recht bank, advocaat en procureur te Amsterdam, en mr. J. Slingenberg, thans rechter in de arr.-rechtbank te Almeloo; benoemd tot oommandeur in de orde van Oranje-Nassau mr. J. J. van Geuns, pre sident van hot gerechtshof te 's-Gravon- hage; benoemd tot directeur der strafgevange nis te Rotterdam met ingang van 16 Juni 1909: L. J. O. Koderitsoh, thans directeur der straigevangenis te Hae.lem; tot directeur der strafgevangenis te Haarlem, met ingang van 16 Juli 1909: B. Kranondonk, thans adjunct-directeur lstc rang in de strafgevangenis te Rotterdam met ingang van 1 Jv.Ii 1909, benoemd bij den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken: tot commiezen te 8choonhoven: B. J. J. van Baaxen, thans tijdelijk aldaar werk zaam; A. H. van Engelen, thans tijdelijk te Utrecht; A. Kwint, thans tijdelijk te Am sterdam; tot commies to LeeuwardenH. Andró do la Porte, thans tijdelijk te Rotterdam; tot oommies te Rotterdam: J. F. E. Pi- per, thans te Schoonhoven; O. Vreeden- burgh Jr., thans te Schoonhoven; tot oommies te Utrecht: O. G. van Aaken van Schaardenburg, thans te Rotterdam; tot oommies te Amsterdam: S. A. E. van Lier, thans te Leeuwarden; benoemd tot ontvanger der dir. bel. en accijnzen te Wormerveer H. G. van Duyl, ontvanger der dir. bel., invoerr. en accijn zen te Winterswijk; tot ontvanger der dir. bel. en accijnzen te Beilen D. O. van Ommen Hioolen, ont vanger dercelfde middelen te Akkrum tot ontvanger der dir. bcL, invoerr. en accijnzen te Tilburg A. J. J. Ente, ontvnn ger derzelfdo middelen te Eindhoven; tot ontvanger der dir. bob te Rotterdam (3de ofd.) A. Volkmaars, ontvanger derz. middelen te Leeuwarden. ingetrokken de benoeming van den ont vanger der directe belastingen, invoerrech ten en aocijnzen L. A. Eisink te Ittervoort, tot ontvanger der dir. bel. en accijnzen te Horst, gedaan bij Kon. besluit van 10 April 1909 en wordt hij bevestigd in zijn tegen woordige betrekking als ontvanger te It tervoort benoemd tot ontv. der dir. bel. en ace. te Horst L. M. T. Hoebens, ontv. derzelfdo middelen te Colijnsplaat benoemd tot 2den luit.-oomm. van het korps, govormd uit de Utrechtsche Studen tenvereniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel te Utrecht, A. W. A. ba ron van Boetzelaar, militie-2do-luit. bij het lste reg. vesting-art., met bepaling, dat hij door die benoeming niet onttrokken wordt aan rijn verplichtingen ten aanzien van eenig deel der legermacht, indien daarbij, hetzij in vredestijd, hetzij bij mobilisatie zijn diensten gevorderd worden; met ingang van 1 November 1900, aan O-, G. Riol te Nijmegen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bureelambtenaar vanl den Rijkswaterstaat lste kl. benoemd: in de provincie Zuid-Holland, tot dijkraad van het waterschap de West- dijken van het eiLand IJselmonde J. A. d« Leijster, te Pernia; tot heemraad van de polders Oud- em Nieuw-Westerloo en de Nieuwe Oostdijk D. Breen te Gooderoede; tot heemraad van den Grootcn Zuider polder D. Broon, te Goedereede; tot heemraad van don Kleinen Zuider polder J. Tanis Jz. te Goedereede; tot heemraad van den polder de Rooklaas- plaat D. Lodder, te Goedereede; vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoen, aan: mej. A. M. Henkes, geboren te Goldhausen, Duitschlandmej. D. F. Kranz, geboren te Saint-Gilles, België; mej. A. L. Lemoine, geboren te Coutances, Frankrijk, en aan mej. E. G. Oligmüller, geboren te Bergerhauscn, Duitschland; de volgende pensioenen verleend, als aan: W. O. Engelen, rijksklerk ten kantore van de hypotheken en het kadaster te Zwol le, /412; W. G. Bonkef kommies lste kl. bij 's Rijks belastingen, f 725J. C. van der Vour, landmeter van het kadaster, 1780; krachtens de burgerlijke pensioenwet, de volgende pensioenen verleend: P. van der Woel 269, W. van den Berg 241, P. de Hond 310, W. Gol 434, J. de Bruin 350, N. G. Binnendijk 413, G. J. Flantua. 572, A. H. Krieger 1949, S.Wiarda f 285.. Veeartsen voorlndië. Voor den burgerlijken veeartsenijdionat in Ned.-Indië worden gevraagd zeven vee artsen, die aan de Rijksveeartsenijschool hot diploma van veearts hebben verkregen. Zij; die in aanmerking wenschen te ko men, moeten rich bij een gezegeld adr^

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 1