Kunst, letteren, enz. Buitenlandsch Overzicht. Vragen en Antwoorden. omgaande te vernomen, dat wij one hier in niet hebben bedrogen." De beer Van Raai te antwoordde hierop op 22 Mei: „In antwoord op uw schrijven van den den 2Gsten jl. eerst gisternamiddag door mij ontvangen heb ik de eer u te be richten, dat ik niet heb geaarzeld de oan- didatuur der Vooruitstrevend Liberale Kiesvereeniging Rotterdam te Rotterdam, nadat zij mij in 1897, in 1901 en in 1905 voor het diatrict V Rotterdam, dat nuj van eerstgenoemd jaar tot mijn optreden als minister van justitie ter Tweede Ka mer der Staten-Generaal afvaardigde, candidaat gesteld had, ook thanB te aan vaarden. „Hoezeer ik dan ookf met het oog op de bijzonderheden van het onderhavige geval in de mij bdj voormeld schrijven kenbaar gemaakte zienswijze van uw hoofdbestuur geenszins deel, laat de in houd daarvan geen ruimte voor gedach ten wisseling. „Mijzelf geeft dat schrijven aanleiding om, gelijk hiermede geschiedt, mijn lid maatschap van den Vrijzinnig-Demoora- tischen Bond op te zeggen." De heer Van Raalte teekent na de publi catie dezer brieven nog aan: „Het zal, naar ik meen te mogen ver trouwen, wel nauwelijks noodig zijn hierbij te voegen, dat dit incident van geen in vloed ia op mijn politieke gedragslijn en aat ik daarna gelijk daarvoor aan mijn verleden getrouw blijf." Twaalf verdwijnonde heerenl Het is, ongerekend den uitslag van de verkiezingen, zeker, dat twaalf kamer loden niet weer in de Kamer zullen te- rugkeeren. Hun namen volgen hier: Zijlma, Umo-lib., Zuicihom; Schok king, Fr. ch.-hist., Harlingen; Reyne, Unis lib., Kampen; Van (Jitters, anti- rerv., Ede; Z. v. d Bergh, vrijz.-dem., Helder; De Boer, Unie-lib., Zaandam; 8. v. <L Berg, Unie-lib., Rotterdam; Mees, vrijz.-<tem., Rotterdam; Van Gijn. Unie- lib., Dordrecht; Piorson, Unie-liberaal, Gorkum; Henncquin, vrijz.-liberaal, Oost burg; Lucaase, anti-rev., Middelburg; dus 8 Unie-liberalen, 2 vrijzumig-demcrralvn, 1 vrij liberaal, 2 anti rev. en 1 Christel ijk- hiatorifiohe. Uollandtclie Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem. (Vervolg van het vorig nummer.) Het uitspreken van de rede door prof. Bosscha geschiedde met duidelijke stem; cn zoo nu eu dan, wanneer er gezinspeeld werd op de weigering van den Haagscben Raad ging er bij de loden gelach op. De leden begaven zich vervolgens naar den tuin, waar prof. Bossoha het doek wegtrok, 't welk het beeld gedeeltelijk omhulde. In zijn volle sohoonheid ver scheen het fraaie beeld, onder handgeklap der aanwezigen. Na een wijle traden de heeren A. Mas- sink en J. van Hoorn, bestuursleden van het Leidscb Studenten-Dispuut-College, naar voren. De eerste zinspeelde in korte bewoordingen op de bcteekenis van Huy- gens voor de wetenschap en roemde de verdiensten van de Hollandscho Maat- sohappij om ten slotte een fraaien lauwer krans op het voetstuk van het monument nod er te leggen. Mr. G. van Tienhoven verzooht den woordvoerder der Leidsche studenten den dank van de Maatschappij over te bren gen voor de hulde, aan den grooten geleer de gebracht. De leden der M&atsdbappij, meerendeels behoorond tot de ouderen, kunnen niet anders dan zioh gelukkig achten, dat de Nederlandsche jongeling schap voortgaat in het voetspoor van den 17de eeuwBchen geleerde. Daardoor weet men, dat een wetenschap bij die jongeling schap veilig is. De heer Van Tienlboven stelde de beide heoren aan Prins Hendrik voor, die zich eenige oogenhlikken met hen onderhield. Het gezelsohap bezichtigde daarop het monument, dat vrij staat, zoodat het van alle zijden bcriohtigd kon worden. De Prins luisterde daarbij met belang stelling naar de mededeelingon daarom trent door dr. Ouypera, door prof. Bos scha, door mr. Van Tienhoven en door dr. Lot9y verstrekt. In do vergaderzaal wedergekeerd, wer den nu bekend gemaakt de namen der tien directeuren, benoemd naar aanleiding van do geboorte van prinses Juliana. Het zijn: prof. dr. J. Bosscha, jhr. mr. D. de Block v. Haersma de Witt, R. W. J. 0. van de Wall Bake, A. E. Kerkhoven, A, Deking Dura, J. O. Bunge, jhr. L. T. Teixeira do Mat tes, dr. H. F. R. Hubrebht, J. Laan en ET. 0. Versteegh. Alsnu hield prof. dr. K. Martin zijn reeds aangekondigde red© over aardbevin gen in verband met gebergtevorming. Na een woord van dank door mr. Van Tienhoven werden vastgesteld de volgende prijsvragen I. Do Maatschappij vraagt een histo- risch-critischo en experimenteel© studie over do zoogenaamde minerale stofwisse ling der plant. Daaroij moet het hoofdge wicht worden gelegd op eigen analytische onderzoekingen, bij voorkeur verricht aan in Nederland inheemsche planten. De voor bereiding en uitvoering der asch-analyses behoort, te geschieden overeenkomstig het huidig standpunt van de planten-physiolo- gie en van de chemie. II. Zooals bekend is, bestaan er twee hoofdimeeningen omtrent de morfologische beteekenis van de dennonkcgcl. volgens de een is deze een as, die sporophyllen dïraagt, dus een vrouwelijke bloem; volgens de ander draagt de as, tot zandschubben gereduceerde zij-assen, in cfle oksels van de dekschubben, is dus een inflorescentie. De Maatschappij vraagt een historisch- critisohe en experimenteel© studie van het vaatbundel-verloop in den dennenkegel, ten einde een keuze tusschen bolde boven genoemde meeningen te doen. Tevens wensebt zij een dergelijke studie van de fructificatio van nooveel doenlijk groepen der Coniferen, met het doel dezj met den dennenkegel te vergelijken en conclusion omtrent hun onderlinge verwantsohap te trekken. III. Wederuitachrijving der prijsvragen uit het programma der Maatschappij voor het jaar 1908. A. Uit de rubriek: Te beantwoorden' vóór 1 Januari 1909, no. I, III, IV, V, VI en VII. B. Uit de rubriek: Te beantwoorden vóór 1 Januari 1910, alle prijsvragen. Ten slotte werden benoemd tot binnen- landsche leden prof. dr. C. Winkler, Am sterdam; prof. dr. R. Sissingh, Amster dam; prof. dr. P. Zeeman, Leiden; prof. dr. Th. Bussemaker, Leiden; prof. dr. A. A. Nijland, Utrecht; prof. dr. G. A. F. Molengraaff, Delft; prof. dr. J. J. A. Mul ler, Utrecht; dr. H. L. Gerth van Wijck, Middelburg; prof. dr. G. Heymans, Gronin gen; dr. 0. W. J. Westerman, arts te Haarlem; G. F Tydema, oomman dan t van de Siboga-expeditie en tot buitenlondsche leden dr. Fraccis Darwin, Cambridge, en prof. dr. E. Wi- chert, Gcttingen. Daarna sloot de voorzitter de vergade ring onder dankbetuiging aan den Prins, de directeuren on de leden voor hun te genwoordigheid. Na afloop der vergadering begaf de Prins zich na een rijtoortje naar de woning van den Commissaris der Koningin, waar hij eenigo oogenblikken rust nam. Daarna word in 't gebouw der Maat schappij gedineerde 's Avonds tegen 9 uren werd den Prins voor 't gebouw der Maatschappij een sere nade gebracht. De afgevaardigden van een 40-tal vereenigingen waren aan het Spaar- ne bijeengekomen om Z. K. H. te huldigen. „Zang en Vriendschap" zong eenige natio nale liederen, en ook de muziekvereeniging „Harmonie" deed zien hooren. De Prins dankte voor de huldiging, die nog door vele andere belangstellenden werd bijgewoond. Langs het Spaarne stonden duizenden men8ohen, die den Prins geestdriftig toe juichten. Toen de muziek het „Wien Neer- londsch Bloed" speelde werd algemeen meegezongen. De heeren Binger (bestuurs lid van die Vereeniging „Koninginnedag"), Broese van Groenou (bestuurslid van de Vereeniging van „Zang en Vriendschap"), en Robert (directeur „Zang en Vriend schap"), werden aan den Prins voorge steld. Om halftien vertrok de Prins met een gewonen trein naar Den Haag; uitgeleide gedaan door don Commissaris der Ko ningin, mr. Van Tienhoven, dr Nieuwcn- huijzen Kruseman, waarnemend burgemees ter, on eenige directeuren der Maatschap pij. Het publiek bracht den Prins op het perron nog een ovatie. PARK-CONCERT. Dinsdag1 Juni, van acht uur tot halftien. Leid ch Muriekkoros, directeur Joh. C. Geyp. No. 1. Park-Conoert-Mar*ch Geyp. a 2. Ouverture ,Le Domioo Noir" Auber. a 8. WalsuitdeOperotte ,Het Model" Suppó. 4. FanUieie uit het Ballet ,Coppólia" bolibee. g 6. a MenuetPadorewski. ft. ,0 Sole Mio"Lii Capua. a 6. Potpourri uit aDie Juogfrau vod Belleville"Millüoker. 7. MarechMayr. Een J unghuhn-gedonkboek. Mon wil de beroemde Junghuhn, den Duit- schor. die zooveel voor de wetenschap van ons Indië deed, eer bewijzen gaan. Nu het dit jaar honderd jaar geleden is dat hij 't licht zag, heeft zich onder voorzitterschap van prof. Niermeyer een commissie gevormd tot deze huldiging. Besloten werd te trach ten om voldoende gelden bijeen te brengen, om in October a e. een Junghuhn-ge- d€nkboek te doen verschijnen. Mochten de te vragen giften zoor ruim vloeien, dan zou zolfs de stichting worden overwogen van een Junghubn-fonds, dat don zou strekken tot aanmoediging en bevordering van het geo logisch onderzoek en van physisch-geogra phic cho studiën in Ned.-Indiö. Medewerking aanihet gedenkboek zal wor den gevraagd aan, of is toegezegd door ver scheid en geleerden, die elk zullen behandelen de verdiensten van Junghuhn in die vak ken van wetenschap, die zij zclven beo?ienen. Onder de namen van hen lezen we die van dr. S. Koordors, die over Junghuhn'a bcteekenis als planten-geograaf zal schrijven. Rijksaoademie van Beeldendó Kunsten te Amsterdam. Uit hot jaarlijksch verslag blijkt o. a. dat in het korps hoog leer aren geen verandering kwam. 1 „Onder do aanwinsten wordt in het bij zonder do aandacht gevestigd op: le. een verzameling van 167 nagelaten studies van den vriend der academie, den voortreffelij- ken kunstschilder J. H. L. de Haas; 2e. het sierbeeldhouwwerk, afkomstig van een afgebroken huis aan het Damrak te Am sterdam; oe. een aantal voor het onderwijs aan do Academie hoogst belangrijke ver luchte werken, in het voorjaar op de vei lingen van Lindsen en Frederiks aange kocht. Omtrent do stichting van een nieuw ge bouw ia reeds met de gemeente Amster dam in o.verlcg getreden, om van die zijde de noodigo medewerking te verkrijgen. Inmiddels bereidt de directeur, in overleg met do hoogloeraren, een reorganisatie van het onderwijs voor, waardoor dit nog beter dan tot dusver aan de cischen der wet zal kunnen voldoen." Terug in 't land? Do Belgische museum commissie treedt voor 150,000 franks als kooper op van de Van Dyok die koning Leopold te koop aanbiedt. Er. is nog een Delacroix, waarvoor 200,000 franks betaald moet worden. Men zegt ook, dat veertien schilderijen naar de collectie van een liefhebber te Parijs zijn gegaan. Komcndo Dinsdag is de interpellatie Van- dcvelde aan de orde. 't Zal spoken in de Kamer De Heer Van Bruggen schreef in zijn Handelsblad-feuilleton over den afgeloopen tooneclwinter Het soizoen bracht nieuwe stukken, maar geen een van beteekenis. Het soizoen bracht nieuwe tooneelspelers, maar geen een 'van beteekenis. Het 6eizoen bracht nieuwe ge zelschappen, maar geen een van bcteekenis. Toch besluit hij verzoenend en weer hoop vol: „Doch wanneer het komende jaar artistiok even belangrijk zal zijn als dit is geweest, hebben we toch eigenlijk niet te klagen." Bekroningen muziektentoon- stelling to Rotterdam. Afdeoling violen. Jury de heeren Louis Wolff to Rotterdam, J. Lülsdorff te Keulen cn Bart Verballen te Rotterdam. Toegekend werd grand prix aan Ernst Kessler te Cia lottcn urg, gouden me ailles can Eugene Eborlo te Rotterdam cn Robert Beyer te Eerlijn; zilveren medaiiics aan Joseph Ve- dral te Den Haag en J. W. Hakkert te Rotterdam. De jury voor orgels en orchestrions de heeren Besselaar, v. d. Kley en Franssen heeft de volgende bekroningen toege kend Voor orgels: grand prix Th. Mannborg, Leipzig (vertegenwoordiger C. C. Bender to Leid/en en Amsterdam). Gouden medail le: Kaim en Sohn (vertegenwoordiger D. van Gessel), Worcester Reed Organ Cy. (Jac. J. Vellekoop, Den Haag), J. van der Tak en Go., Rotterdam, M. Horügel, (ver tegenwoordiger Joh. de Heer, Rotterdam). Verg.-zilveren medaille: Emii Muller (vert. Joh. de Hoer, Rotterdam), Joh. de Heer (harmonola). Zilveren medaille: The Baldwin Cy. Cin cinnati (vert. Joh. do Heer), The Carpen ter Cy. (De Heer), Homo Faber, Chicago, (vertegenwoordiger Joh. de Heer), Joseph Stollwerck Eervolle vermelding: John Maloolm en Co. Londen. Voor orchestrionsGrand Prix Frate en Co. Berlijn (vertegenwoordiger Louis Ro senberg), Beckx de la Fai, Tegeleh. Verg.- zilveren med. E. Dienst, Leipzig (verte genwoordiger G. P. van Daalen, Rotter dam). De jury voor piano's de heeren J. H. Sikemeior te Rotterdam, Julius Röntgen, te Amsterdam, Antoine Mes te Middel burg, Andró L. Krom te Utrecht, J. M. Cuypers, Den Haag, en Chr. de Ruyter te Breda heeft de volgende onderscheidin gen toegekend: Een Grand Prix aan O. Bechstein (Berlijn), vertegenwoordiger Gebrs. Rijken en De Lange, te Rotterdam; Rud. Iback Sohn (Barmen), vertegen woordiger C. C. Bonder, Amsterdam en Leiden, en Paul de Wit (Leipzig). Een gouden medaille amiV Berdux (Münohen), vertegenwoordiger J. H. Pa ling, te Rotterdam; Sohiedmayer (Stutt gart), vertegenwoordiger 0. 0. Bender; C. Quispel te Rotterdam; Kaim en Schn (Kirobheim,) vertegenwoordiger D. van Gessel, te Rotterdam; Gebr. Knake (Mini ster), vertegenwoordiger Gebr. Rijken en De Lange; Knabe (Nicüw-York), vertegen woordiger 0. F. van der Does, Den Haag; Joseph Stollcwerk (Metz), Ferd. Thürmer (Meissen), vertegenwoordiger C. 0. Ben der. Een verg. zilveren medaille aan: M. van Lieshout en Zonen (Rosendaal); Aug. Poreter (Lobau), vertegenwoordiger D. van Gessel, Rotterdam. De Haarlemsche Halsen. Het Kamerlid Thomson hoeft om trent de restauratie van schilderijen van Frans Hals in het Stadhuis te Haarlem den minister van bi.nneniandsch e zaken de vol gende vragen gesteld: Is het juist, dat de meesterwerken van Frans Hals in het Stadhuis te Haarlem aan gewaagde proefnemingen ter zoogenaamde restauratie onderhevig zijn? Indien ja, bestaat er dan van de zijde der Regeering aanleiding om waar die meesterwerken immers in zekeren zin mogen geacht worden nationaal bezit te zijn to trachten in deze in te grijpen, o. q. ingrij pen mogelijk te maken. Daarop heeft de Minister van Bin- nonl&ndfiche Zaken schriftelijk ge antwoord, dat naar aanleiding van deze vraag inlichtingen werden ingewonnen bij do commissie van toezicht op het Stedelijk Museum te Haarlem. Daaruit is gebleken, dat bij die gom missie van gewaagde proef nemingen op de meesterwerken van Frans Hols niets bekend is, dat daartoe door haax geen last wordt gegeven, en dat alle her stellingen aan de schilderijen van het mu seum, en dus ook aan de genoemde belang rijke stukken, worden verricht naar de aan wijzingen, onder het toezicht en onder goed keuring van haar medeleden dr. A. Bredius en prof. dr. jhr. J. Six, die meer bepaald dit doel der ambtsverrichtingen der oom missie op zich hebben genomen. Een aanleiding tot ingrijpen kon de Mi nister daarin niet zien. De Tentoonstelling der Teekeningen, Aquarellen en houtsneden van Oud-Japan- sche meesters, die thans in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem gehouden wordt, verheugt zich in veler belangstel ling en zal gedurende de Pinksterdagen ge opend blijven. In de laatste maanden werd de verzame ling van hot Museum weer aangevuld met verschillende merkwaardige aanwinsten, terwijl op het oogenblik in het trapportaal een tentoonstelling van het teekenwerk van de leerlingen der aan het Museum verbon den school voor Kunstnijverheid geopend ia. Het zangkoor „Arti et Religioni" te Haarlem heeft een zangwedstrijd uitge schreven voor kwartetten en dubbel man nen-kwartetten, te houden op 1 Augus tus a. a Onder de bepalingen van het reglement komt voor, dat geen geldprijzen worden uitgeloofd en dat de kwartetten uitsluitend Nederlandsche liederen moeten ringen. Op denzelfden dag, dat de Académie een plaatsvervanger van Sardou heeft gekozen, is diens boekerij verkocht. Er is 136,000 fr. mee gemaakt, inzonderheid dank zij uitgaven van waarde uit de achttiende eeuw. Men meldt uit Hoorn, dat de vereeniging „Jacob Kwast" van Wognum, directeur da heer Saai, uit Berlijn, Stettin en Posen uitnoodigingen heeft ontvangen om in het begin van het volgend seizoen aldaar eenige concerten te geven. Louis Bouwmeester, Louis Bouwmeester zal te beginnen met 23 Juni a.s. een serie voorstellingen in de Schouwburgzaal van het Kurhaus te Sche- veningen geven, welke zullen bestaan uit eenige pakkende één-actere in het Grond- Guignol genre. Hubert Laroche Hubert Laroche, wiens veroordeeling met bevel tot onmiddellijke inhechtenisne ming werd gemeld, is, naar men thans ver neemt, gevlucht en bevindt rich te Panjs. De tentoonstelling \tan de teekeningen van "Wally Moos en Toon de Jong in de Viila Mauve te Laren is de beide Pink sterdagen nog geopend om uan plaats te maken voor een tentoonstelling van hot werk van S. Garf. N a v i 11 e. Dezer dagen is te Genève overleden de wijsgeer Ernst Navillc, geboren te üenfcve in 1816, in zijn jeugd predikant bij de pro- testantsche gemeente, daarna leeraar in ge schiedenis en wijsbegeerte, afgezet gedu rende de troebele tijden van 1846. Zijn werken over wijsbegeerte zijn in vtelc talen vertaald. In de ochtendvergadering van de financieele commissie uit den Duitsohen Rijksdag verklaarden, ten gevolge van een, wegens een door de meerderheid opgestelde dagorde, opnieuw gerezen oneenigheid aangaande hot regle ment van orde, de nationaal-liberalen, de vrijzinnigen en de sociaal-democraten, dat zij niet aan de verdere beraadslagingen konden deelnemen. De nationaal-liberale en de vrijzinnige rapporteurs legden hun betrekking van rapporteur neer. Daarop werd de door de meerderheid verlangde dagorde voor de namiddagvergaoenng, waarop ook de verhooging van invoerrecht op koffie en thee voorkwam, aangenomen. In de namiddag verg.-dering verschenen van de 28 commissieleden slechts 18 der meerderheid (conservatieven, vrije conser vatieven, centrum, Polen, enz.). De conservatieven dienden verder een voorstel tot verhooging van de uitvoer rechten op kolen en ookes in. Het tarief zal bedragen per dubbelen centenaar (100 K.Q.): 10 pfennig voor steenkolen, 15 pfennig voor ookes, kunstmatige brand stoffen, briketten en andere kolensoorten. De oommissie heeft het voorstel der con servatieven ten aanzien van lucifers, enz., volgens hetwelk voor gewone lucifera lè pfennig per 60 stuks, en voor lucifers van stearine, was, enz. B pfennig per 20 stuks betaald moet worden, aangenomen. In d© namiddagvergadering heeft de oommissie het wetsontwerp betreffende de belasting van verlichtingsmiddelen aange nomen en verder ook het voorstel der conservatieven nopens het invoerrecht op koffio en thee. Zoo is het tarief van in voerrecht voor ruwe koffie 60 mark, voor gebrande, geroosterde en ook gemalen koffie 80 mark. Het invoerrecht op thee werd van 25 tot 100 mark verhoogd. Aan acoijn8 zal van koffie 20 en van thee 75 mark geheven worden. Koning Eduard is bij de Derby- rennen in het gedrang geweest. Eenige me dedingers, die vermoedelijk goed gewonnen en stevig gedronken hadden, gingen zoo ver, den Koning op den rug te kloppen en één vengat zijn eerbied zóó, dat hij koning Eduard als volgt toesprak: „Uw Majesteit, gij hebt de twee duizend, en nu de Derby gewonnen; cannot you „out" the govern ment? (kan je niet ook het ministerie *r ■udt werken?). Want sportlui rijn in Enge land dikwijls conservatief. De Koning gaf geen antwoord, hij had al zijn aandacht noodiig voor zijn hoed, dien hij in het gedrang bdj na verloor. Het woord voerende aan een feestmaal, hem aangeboden door zijn vrienden, ver klaarde Lionel Phillips, het eens te zijn met de Boerenleiders in Trans vaal, dat zonder den Boerenoorlog de tegenwoordige toenadering tusschen Boeren en Engelschen onmogelijk zou geweest zijn. Het kabinet van Botha was opgetreden met de plechtige belofte, dat het zou wer ken in het belang van verlichting en ont« wikkeling van 'b lands hulpmiddelen, ron der onderscheid! tusschen rassen te maken. De bekwame Transvaalsche bewindslieden zijn hun beloften nagekomen, krachtig ge steund dpor hun aanhang onder het volk. Phillips zeide nog, dat iedere Transvaler thans eerlijk nastreeft de ontwikkeling van 's lands hulpmiddelen. De industriee- len helpen de landbouwers voort, terwijl de plattelanders de mijnnijverheid willen aan moedigen. Kortom de toenadering en sa mensmelting van de rassen in Zuid-Afrika vorderen snel. Spreker zou niet durven be weren, dat alle sporen van haat onder de Boeren tegen de Engolschen verdwenen wa ren. Dit zoo spoedig te verwachten, ware onredelijk. Maar de rasveete nam ongetwij feld snel af en zou in Transvaal welhaast een te verwaarloozen grootheid worden. Over de besluiten, die de Fransohe marineraad heeft genomen, wordt o. m. medegedeeld: Frankrijk moet tusschen 1909 en 1920 33 linieschepen van 22.500 ton bouwen en de zes linieschepen van het type „Danton" voltooien. Hierbij komen nog ces andere schepen van het type „Patrie", zoo dat de Fransche vloot in 1920 over 45 linie schepen zou beschikken. Als wapening wor den voor elk van deze schepen twaalf stuk ken van 30 c.M. en achttien stukken van 14.6 o.M. voorgesteld. De gezamenlijke kos ten worden op 2,145,000,000 frs. geraamd. B u 1 g a r ij e begint weer ongeduld te genover T u r k ij e te toonen. Sedert den terugkeer van Liaptsjef uit Konstantino- pel, heeft de ministerraad een paar malen vergaderd, om over de kwestie van het be drag, dat aan de Maatschappij van de Oos- tersche spoorwegen als schadeloossteixxng zal betaald worden, te beraadslagen. De Bulgaarsche regeering, seint Reuter uit Sofia, is zeer ontevieden over den uit slag van de te Konatantinopel gevoerde on derhandelingen en van plan, een nota de Porte te zenden, om Bulgarije'8 belan gen te beschermen en Turkije voor de ver traging in de regeling van de zaak ver antwoordelijk te stellen In sommige politieke kringen acht men het mogelijk, dat de Russisch-Turk- sche en Russisch-Bulgaarsche afspraken te niet gedaan zullen worden, indien Turkije in zijn onverzoenlijke houding in zake het bedrag van de schadeloosstelling, die de Oostersche spoorwegmaatschappij zal Frij- gen, volhardt. Men weet, dat dit bedrag afgetrokken wordt van de som, die Bulgarije aan Turkije zal uitbetalen. Het Bulgaarsche agentschap meldt, dat de manschappen van de reserve, die 27 de zer voor het verrichten van veldarbeid ver lof zouden krijgcn{ tot 2 Juni onder de wa penen moeten blijven, „omdat de schiet oefeningen nog niet afgeloopen rijn." Het gaat niet vlug met de Russisoh- Perzisohe leening, waarvan dezoi dagen gesproken werd: de voorwaarden zijn te bezwaarlijk, heet het. De eigenlijke zaak is, dat noch Rusland noch Engiland waarschijnlijk lust gevoe len om geld aan Peizië te leenen of daar voor borg te Wijven, als niet waarborgen worden gegeven, dat de gelden ook uit sluitend zuilen worden aangewend voor do doeleinden, waarvoor ze zijn verstrekt; financieele controle, inmenging in bin- nenlandsohe aangelegenheden dus. D-aruit vloeit voort, dat er nog geen sprake is van vermindering der Russische troepen, welke voor Tener&n gelegerd zijn, zoolang niet „deugdelijke waarbor gen" voor een geregeld bestuur zijn gege ven. De Russen verlangen, dat een gouver neur worde aangesteld, voordat zy Ire land verlaten hebben, dc Koerden rijn met al hun hebben en houden de bergen ingetrokken, hun ammunitie en geschut medenemende. De Sjah beeft tot nog toe slechts pa pieren beloften gegeven. Er is dus weinig verandering in don toestand. Te Washington is het protoool ondertee kend van de overeenkomst, waarbij de VereenigdeStaton en Nica ragua zioh verbinden, het tusschen bel de landen hangende geschil te onderwerpen aan scheidsreohterlijxo uitspraak. Aanvankelijk was president van Nica ragua, Zelaya, niet bereid geweest, arbi trage toe te staan, maar onder tamelijk krachtigen invloed van deh kant der Ame- rikaansche regeering, heeft het staatshoofd van Nicaragua zich maar in het onvermij delijke geschikt. Het geschil heeft betrek king op de intrekking, door de regeering van Nicaragua, van aan Amerikanen ver leende ooncessie tot het exploiteeren van mahoniebosschen. De intrekking was ge schied op grond van beweerde overtredin gen der oon ce s s iobe palingen, waar am de exploitanten zich zouden hebben schul dig gemaakt. Het ministerie van het A u s t r a- lisohe Gemeenebeat iB' gevallen, en daarmede is aan het korte bestaan van do arbeiders-regeering een einde gemaakt. De in 1907 voor den bui tenia ndechen han del geopende Koreaansche ha ver Tongsjon is tot vrijhaven voor den in- en uitvoer voor de provinciën Kando en Soentsj Sjoen verklaard. Vraag. Wat is de kortste weg van Lei den naar 's-Hertogenbosch per liets, hoe veel kilometers en langs welke plaatsen! Antwoord. Via Hazerswoude, Gouda*. Schoonhoven, Gorkum, Woudriohen?c Heusden. Afstand 92.1 K M. FailUsaementen. J. J. van Raait, zonder beroep te Hoek van Holland, gemeente 's-Gravenzande. A. A. Hes Jr., kleermaker, Pijnaeker- plein, te Rotterdam. J. Bluekens, bleeker te Apeldoorn. G. J. Riesener, hotelhouder te Ede. De nalatenschap van E. Hartman, laat stelijk gewoond hebbende te Bussum en al door op 5 Juli 1908 overleden, en van diens weduwe A. Rademaker, te Bussum. J. H. J. Orvan, artist, te Amsterdam. P. Beute, koopman, te Amsterdam. P. Kunst, te 's-Gravenhage. H. van Leeuwen, aannemer, te 's-Graven-i hage. O. Lips, bleeker, te 'a-Gravenhage. M. B. van Alphen, zadelmaker, te Naald-> wijk.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 2