Het nieuwe gebouw voor de apen in „Artis." Gehoor gevende aan de uitnoodiging van het Genootschap, dat het gebouw ge sticht heeft, meldden zegt de redactie van „Het Nieuws" wij ons aan op het kantoor van „Artis". Toen wij een oogen- blik gewacht hadden, ging de telephoon. £r werd opgebeld van uit het nieuwe ge bouw. De directeur van het Genootschap „Natura Artis Magistra", dr. Kerbert, in formeerde, of de bezoekers er al waren en toen dat bevestigd werd, bracht een der heeren ons door den fraaien tuin naar de plaats van bestemming. "Daar werden wij opgewacht door dr. Kerbert, zijn assistent den heer Portielje en den Amsterdamschen architect, den. heer Ouëndag, ontwerper van het gebouw, dat ons bij den eersten aanblik al bijzonder fraai voorkwam, 't Is gelegen aan de Dok laan te Amsterdam en beeft zjjn front in de Diergaarde, Als men door de vestibule met dubbele tochtdeuren het Apengebouw binnentreedt, komt men in een ruime zaal, die, evenals de nog daaropvolgende twee zalen, een prettigen indruk maakt. Het licht komt vrij binnen door de plafonds van gekleurd glas, zoodat men de bewoners, die in de verschillende kooien, aan weerszijden ge bouwd, vertoeven, goed zien kan. Men ziet nu de apen allen bij him eigen sooj-t en fa milie. Of zij schik hebben in hun nieuw verblijf I Zij kunnen daar naar hartelust klauteren en klimmen en zelfs door een deurtje van bijzondere constructie naar bui ten gaan, om in de vrije natuur te ver toeven. Een aap heeft nu eenmaal graag het uitzicht op boomen, zoodat er ook voor een goed buitenverblijf gezorgd moest worden. Men kan nu goed zien, hoe de apen heeten en waar zij vandaan komen. Op de naamplaatjes, die onder de hok* - ken aangebracht zijn, vindt men, dank zij den arbeid der schilderes mcj. Kelting, een portret van de apen met hun fami lienaam er bü, zoodat men niet meer be hoeft te gissen. Op twee voorname punten bo den tiouw van het nieuwe apenverblyf dienen wij te wijzen. In de eerste plaats is de ventilatie zoo, dat steeds frissohe buitenlucht aange voerd wordt, die op temperatuur en eenigs- zins voehtig gehouden is. Van een min of meer benauwde lucht is dus geen sprake meer. Dan hebben de bezoekers ook goen last van de werkzaamheden, die voortdu rend "verricht moeten worden voor de ver zorging der apen. Achter de kooien loopen de „dienstgangen", waar de bewakers in staat zijn, de dieren te voeden en op hun gemak schoon be houden. Alle onzinde lijkheden loopen door buizen en gootjes uit de kooien weg; het publiek ziet niets daar van. Als we in de tweede zaal komen, krij gen wü de „clou" van het aponpatei» te zien. Hier is het verblijf van de oraag- eetangs en chimpansee». Deze dieren moeten met de gTOotste zor gen behandeld worden, om ze "in, het leven te houden. Vroeger kon men den orang- oetang zich achter tralies zien bewegen. Nu niet meer. De dieren houden nu ver blijf in een kooi, die door dik spiegelglas van de zaal gescheiden is, zoodat het pu bliek met meer in staat is deze mensch- achtige apen met allerlei lekkers te trak- teeren, waardoor zoo dikwijls, naar dr. Kerbert ons mededeelde, gevaar voor in fectie bestond. Achter het spiegelglas ziet men nu in het vijf meter hooge hok drie afdeelingen, 'ook hier weer door sterk rasterwerk van elkaar gescheiden. Als men voor de kooi staat, lijkt het toch alsof de dieren alle in één hok zijn. Er is op het oogenblik pen chimpansee, die vroolijk van aard is en de grappig ste toeren verricht. Eén van die orang- oetangs, die sinds een week in de Dier gaarde is, Sophie zoo heet deze mensch aap, is afkomstig uit Borneo. Als baby ging zij reeds naar Solo, waarna zy naar Amsterdam verhuisde. Het dier is nu zes en een half jaar oud en ruim 'n meter lang. Of die orang-oelangs ook sterk zijn! Al les, wat in de kooien is, heeft men extra sterk moeten maken: het spiegelglas is liefst vier centimeter dik. .Wat zyn deze apen toch vernuftig! Ach ter hun kooi ligt 'de serre, waarvan wij zooeven spraken. Daar zijn allerlei boo men, planten en palmen, om den orang- oetang en chimpansee toch een boschrijk uitzicht tie geven. Door tralies zijn de kooien gescheiden van deze serre, waar in ook een tropische warmte is. Nu had dezer dagen de nieuwe orang-oetang So phie blijkbaar veel zin in een der palmen, die op een paar meters afstand van het hok staan. Het dier werkte zijn wollen do ken door de tralies en wist deze naar den palm te slingeren, die echter onder het gewicht bezweek en omviel. Toen de op- passer de plant, die zich in een bak bevond, weer overeind gezet had, kwam Sophie op Oen nieuwe gedachte. Zij scheurde een strook van de deken en wierp deze bijwij ze van lasso naar den palm, welken zij dan ook naar zich toehaalde. Of die orang- oetangs ook begrip van werktuigen heb-; ben I Behalve deze orang-oetang en 'de chim pansee Josephine is er nog een zeer jonge orang-oetang, die een Tampong-aapje tot speelmakkertje heeft, 't Is wel de moeite, waard de dieren in hun nieuw, fraai ver blijf te gaan bekijken. Men kan daar een halven dag pleizier hebben. De chimpansee Josephine is dol op Kaar oppasser. Deze ging eens in de kooi liggen en deed alsof hij dood was. Angstig liep Josephine om den man heen en hield af en toe de ooren tegen zijn hoofd, aandach tig luisterende. Toen begon het dier op- eens den oppasser te schudden en te rol len, dat de man niet langer kon blijven liggen en maar opstond. En de chimpan see danste daarop blij en uitgelaten m de; kool rond. 't Is veel waard, 'dat men deze verstan-; dige dieren nu zoo goed bekijken kan. De derde zaal is evenals de eerste voor allerlei apensoorten ingericht. In het gebouw bevindt zieK nog een lokaal, waar de apen bij hun komst in de Diergaarde eerst vertoeven; benevens feen keuken, nog fraaier ingericht dan keuh kens in gewone heerenhuizen. De bewoners en bewoonsters van hef Apenpaleis krijgen daarin allerlei lekkere versnaperingen en 's middags ges tooiden pot, n.ï. groenten en aardappelen- De hoogere apen eten k la carte, 's Och tends Wilhelmina-Kindermeel en allerlei zuidvruchten, 's Middags krijgen de gasten naar verkiezing thee of eikel-cacao en voor diner ook gestoofd eten. Als deze apen last van rheuraatiek hebben, krijgen zij wijn met kina! Wij zouden nog veel meer van de apen fen hun prachtig verblijf kunnen vertellen, doch het zou ons te ver voeren. Thans is het nieuwe Apenhuis voor de Artisleden geopend. Op avonden van con certen zal het ook geopend zijn. De be woners kan men dan by een schitteren-, de electrische verlichting aanschouwen. Binnenkort wordt ook een aanvang ge maakt met den bouw van de zalen voor vogels en kruipende dieren. Het Genoot schap spaart geen kosten. Het nieuwe Apenhuis alleen werd door Gebr. Terlingen aangenomen voor 88,000. De vloten der wereld. De Engelsche admiraliteit heeft een overzicht uitgegeven van de sterkte der vloten van Groot-Britannië, Duitschland, Frankrijk, de Vereenigde Staten, Rusland, Italië en Japan op 31 Maart 1909. Uit dit overzicht blijkt allerduidelijkst het over wicht van Groot-Britannië. De schepen zijn naar de soort gerangschikt en dan blijkt allereerst, dat de verschillende vloten aan slagschepen tellen: Gebouwd. In aanbouw. Groot-Britannië 53 6 Duitschland 32 IQ Vereen. Staten 26 6 Frankrijk 18 Japan 14 5 Italië io 1 Rusland 1 8 Onder de tien Duitschc schepen in aan bouw zijn die van het vlootprogTam van 1908/1910. Groot-Britannië heeft van de lijst ge schrapt de gepantserde kustverdedigings vaartuigen, van welke de Vereenigde Sta ten en Duitschland er elk elf hebben en Frankrijk tien. Alle Duitsche schepen van dezen aard zijn echter meer dan acht en twintig jaren oud. Gepantserde kruisers telt Groot-Britan nië er 38 (in aanbouw 1); Frankrijk 20(2); Vereenigde Staten 15Japan 11 (2); Duitschland 8 (4>; Italië 7. (3) fin Rus land 4 (2). Beschermde kruisers van <Je eerste klas- se worden niet meer aangebouwd. Duitsch land bezit geen enkel van deze schepen. Engeland echter heeft er 18; Rusland 7; Frankrijk 5; de Vereenigde Staten 3, Japan 2. Beschermde kruisers van 'de 2de klassd heeft Groot-Britannië 38 (in aanbouw 5);. Duitschland 21 (7); de Vereenigde Staten 16; Frankrijk en Japan 10 (1). Duitschland bezit twee schepen van dit, type, welke 21 jaren oud zijn. Groot-Britannië bezit verder zestien be schermde kruisers van de Sde klasse, tegen Duitschland twaalf en Frankrijk elf. Onbe- schermde kruisers bezitten alleen nog. Duitschland (meest meer dan 22 jaren oud), de Vereenigde Staten en Japan. Groot-Bri- tannië bouwt er echter twee aan en bezit verder acht „scouts"; een type, dat in geen enkele andere Éuropeiesche marine voorkomt. Ook ten aanzien van de torpedojagers blijkt Groot-Britannië's overwicht. Dat toont het volgende staatje: Gebouwd. In aanbouw. Groot-B ritanmë 146 25 Rusland 97 Duitscliland 73 24 Frankrijk 56 16 Japan 55 3 Vereenigde Staten 20 15 [Wat toxpedobooüen betreft staat echte* Frankrijk bovenaan met 262 vaartuigen van verschillende klassen; dan volgen Italië miet 109Rusland met 84Duitschland met j 83; Groot-Britannië met 80; Japan met, 69 en de Vereenigde Staten met 30. Ook1 in onderzeesche vaartuigen neemt Frank-1 rijk den eersten rang in met 98; Groot- Britannië volgt dan met 68; Rusland mee 35; Duitschland met 8. In een antwoord op een vraag vein het parlementslid Hill verklaarde de eerste lord van die admiraliteit, dat aan den bouw van een „Dreadnought" dagelijks tusschen de 1000 en 1500 arbeiders bezig rijn. De kos ten van een geheel voltooid schip van dit type bedragen 1,950,000 pd.st. en van dit reusachtig bedrag is ongeveer 70 pa. voor werkloon bestemd. pinrsterhe.il. Feesttij voor zoo velen, Heerlijk Pinksterfeest, Laat heel de aaide deel en In uw heilgen geest 1 Strooi uw zegeningen Liefderijk in 't roncb; Schep in alle kringen Weer een blijder stond 1 In het grijst verleden Waart ge, o feestgetij, Zegenend als heden. Bleek reeds uw waardij. Hier, in onze dreven, Brengt ge lioht en gloed En wekt hooger leven Ook in ons gemoed. Boven 't lentepralen, Heerlijk Pinksterfeest, Doet go uw lichtglans stralen* Sticht ge aller geest. Wek tot 't edelst streven Ieder menschonkind; Maak voor 't reinste leven Allen moer gezind t

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 21