Te huur of te koop: M. ROOS. Motor-Rijwiel VERKOOPLOKAAL Dr. E. GORTER Rapenburg 4-3. „Het Hof van Holland" Gebrs. Christiaanse. R.-K. Propagandaclub No. isos*. LEIBSCH BACrBLAB, Dinsdag* 11 Mei. Tweede Blad. Anno 1&09, Offieieele Kennisgeving. Ingezonden. KrimpzaSm Heilbot Te huur aangeboden, Luxe- en Kunstvoorwerpen. VERHUISD Bad-Geysers Aalmarkt 25. Mevrouw VAN MINDEN. Kleedermakersknecht. Déjeuners, Diners, Soupers. Restaurant a la carte et prix fixe. F. G. ZEMROWSKY. tarief. ll^ r ONZE PRIMA Ean-de-Cologne Reclame-Zeep per doos, d 12 stuks f 0.55. Hoogewoerd 3. TELEP. 899. „DE JONGE GARDE", Buitengewone Vergadering de Heer F. A. MOEREL, De burgemeester en Wethouders vau Lei- jden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijn vergadering van den l5den April 1909, is vastgesteld de volgen de verordening VERORDENING, van den 15den April 1909, tot voorkoming Iran brandt Artikel 1. Het is verboden vuur, heete asoh of heete tintels buitenshuis te brengen of over den openbaren weg te vervoeren anders dan in metalen of steenen voorwerpen, gesloten met metalen of steenen deksels. Artikel 2. Het is verboden vuur of heete asoh op den openbaren weg of in een asoh-, mesb- of vuilnisbak of -schuit te leggen of te wer pen. Artikel 3. Het is verboden zonder schriftelijke Vergunning van Burgemeester en Wethou ders met brandende toortsen of brandende fakkels over den openbaren weg te gaan. Artikel 4. Het is verboden zonder schriftelijke ver gunning van Burgemeester en Wethouders Vaatwerk te heeten. Artikel Het is verboden: a. op een dak of in een dakgoot tusschen zonsondergang en zonsopgang eenige werk zaamheid met heet of gesmolten metaal te Fterrichten; b. de goten en daken te soldeeren of de Verflagen der houtwerken van gebouwen af te branden, andera dan mot in de open Juoht op den beganen grond verwarmde bouten of ijzers. Van het verbod onder b omsohreven kan door Burgemeester en Wethouders in on vermijdelijke gevallen ontheffing worden .verleend ondier door hen te stellen voor- Waarden. Artikel 0. Het is verboden kolen te doven of gedoof de kolen, haardasoh of uitgebrande doppen te bewaren, andiers dan in steenen bakken In den grond of in metalen of steenen voor werpen, gesloten met metalen of steenen dokeels. Artikel 7. Het is verboden binnenshuis vuur te sto ken tenzij in een daartoe opzettelijk inge lichte stookplaats of in een haard, kachel of ander stooktoestel. Artikel 8. Hot is verboden zonder schriftelijke ver- rning van Burgemeester en Wethouders jen onbewoond gebouw tusschen zonson dergang en zonsopgang vuur te hebben. Artikel Het i3 verboden een haard, kachel of an der stooktoestel, gas- en petro- leumkachels uitgezonderd, te gebruiken op een houten vloer, wanneer zij daarvan niet ^ifijn gescheiden door een metalen of steenen plaat, ten minste ter grootte van den Svard, de kachel of het stooktoestel. Artikel 10. Hof is verboden zonder schriftelijke ver- rning van Burgemeester en Wethouders pijp van een haard, kachel of ander stooktoestel, gaskachels uitgezonderd, door een buitenmuur te leiden anders dan in een sóh oorsteen. Artikel 11. Het is verboden de pijp van een haard, kachel of ander Btooktoestel door of langs houtwerk of andere brandbare stoffen te leiden, wanneer zij niet daarvan ten min ste tien centimeters verwijderd of door een metalen plaat of door eon dubbele, met 8lakkenwol, krijt of asch gevulde metalen bus gescheiden is. Artikel 12. De hoofdbewoner, gebruiker of eigenaar van een gebouw of van een gedeelte van 'ee>n gebouw is verplicht te zorgen, dlat zijn stookplaatsen en zijn sehoorsteenen of an dere rookleidingen, waarvan gebruik ge maakt wordt, ten minste tweemaal 's jaars worden gereinigd of geveegd. Artikel 13. Het is verboden een schoorsteen, waarin brand is geweest to gebruiken, tenzij na schriftelijke verklaring van den comman dant van de brandweer of van dengene, die hem vervangt, dat uit dat gebruik geen ge vaar kan ontstaan. Artikel 14. Het is verboden in werkplaatsen waar hout verwerkt wordt, in gebouwen welke in aanbouw zijn of verbouwd worden of op daaraan grenzende erven een verzameling van krullen, houtspaanders of andere licht brandbare voorwerpen te hebben. Artikel 15. Het is verboden in een gebouw of getim merte: a. een gasleiding aan te leggen van an dere dan ijzeren of koperen pijpen; b. pijpen eener gasleiding tusschen pla fonds of door gesloten of betimmerde kas ten te leiden. Artikel 18. Het is verboden, behalve voor huishoude lijk gebruik, zonder schriftelijke vergun ning van Burgemeester en Wethouders ver nis, olie, asphalt, harpuis, teer, pek, lijm, vet of Buiker te koken of te smelten en kurk of koffie te branden. Artikel 17, Het is verboden liohten, welke niet voor zien rijn van een warmtekeerend bodieksel, te branden op korteren afstand dan van één meter van een zoldering of van zich boven die lichten bevindende lioht brand bare voorwerpen. Artikel 18. Het is verboden in winkels en magazij nen, waarin licht brandbare goederen zijn uitgestald of opgeslagen a. deze goederen te hebben op korteren afstand dan: 0.20 M. van alle kunstlicht met uitzonde ring van eleotrisoh gloeilicht; 0.05 M. van eleotrische gloeilampen, ten zij deze door warmtekeerend© ballons zijn omgeven; 0.80 M. van haarden, kachels of andere stooktoesrtellen, tenzij deze op een afstand van ten minste 0.40 M. door vaststaande «hermen rijn omgeven; 0.40 M. van kachelpijpen en andere niet gemetselde rookgeleidingen j 0.20 M. van gemetselde sehoorsteenen en buizen of toestellen voor centrale verwar ming; b. deze goederen te hebben boven ander lioht dan electrisch gloeilicht, tenzij een warmtekeerend scherm boven het licht aan wezig zij; c. gaslicht in de uitstalruimte met open vlammen te ontsteken. Artikel 19. Het is verboden brandstoffen, hooi, stroo olie of andere licht brand/bare stoffen, be halve voor huishoudelijk gebruik, te bewa ren op andere plaatsen of in andere gebou wen dan die door Burgemeester en Wet houders fcdiijkens een door hen afgegeven schriftelijke verklaring zijn goedgekeurd. Artikel 20. Het is verboden te rooken, een vuur te hebben of kunstlicht anders dan in gesloten lampen of lantaarns te branden t a. in ruimten van gebouwen of van sche pen waar in artikel 19 genoemde stoffen, behalve voor huishoudelijk gebruik, aanwe zig zijn; b. op plaatsen, waar die stoffen worden gelost, geladen of verwerkt; o. op werkzolders van molens. Artikel 21. De gebruikers van de bewaarplaatsen van licht brandbare stoffen, genoemd in artikel 19, zijn verplicht: a. langs eiken wand, alsmede tusschen de opgeslagen goederen over de geheele lengte van den opslag, een open ruimte te laten van ten minste 0.60 M. breedte; b. tusschen den onderkant der balken of het plafond en de opgeslagen goederen een open ruimte te laten van ten minste 0.25 j M. hoogte. Artikel 23. Het is verboden in winkels, magazijnen of in vaartuigen gebruikte poetslappen of andere met vet doortrokken vezelstoffen anders te bewaren dan in metalen of stee nen voorwerpen. Artikel 23. Onverminderd het bepaalde bij Koninklijk besluit van 15 Ocbober 1885 (Staatsblad No. 187) is het verboden in winkels, magazij nen, werkplaatsen of bergplaatsen bus kruit, schietkatoen of vuurwerk voorhan den te hebben in grootere hoeveelheid dan van onderscheidenlijk 3 kilogram, 1 kilo gram en 5 kilogram en anders dan besloten metalen bussen1 met haren kleeden om wonden. Artikel 24. Het is verboden zonder schriftelijke ver gunning van Burgomeeeter en Wethouders calcdumcarbid in grootere hoeveelheid dan van 100 kilogram in of op een perceel in voorraad te hebben en anders dan in ten hoogste 10 kilogram inhoudende waterdich te blikken of ijzeren kisten of bussen, voor zien van goed sluitende deksels. Artikel 25. Het is verboden zonder schriftelijke ver gunning van Burgemeester en Wethouders van hars, pek, vet, olie, teer of traan, het zij van eik dier stoffen afzonderlijk, hetzij te aamen, meer dan 1000 kilogram in of op een perceel te houden. Artikel 26. Het is verboden in of op een peroeel pe troleum, brandspiritus of terpentijnolie in grootere hoeveelheid dan van 40 liter voor handen te hebben. Burgemeester en Wethouders kunnen van dit verbod' ontheffing verleenen, doch voor een niet grootere hoeveelheid dan van 200 liter en onder zoodanige voorwaarden, als de openbare veiligheid in verband met de gelegenheid der plaats naar hun oordeel vereisohen. Artikel 27. Het is verboden in of op een perceel ben zine, naphta, aether, petroline, gazoline of zwavelkoolstof in een grootere hoeveel heid dan van 3 liter, hetzij gezamenlijk, het zij afzonderlijk, voorhanden te hebbon, anders dan in metalen kannen, stand- of transportvatcn, voorzien van een Inrichting, welke het ontploffen belet. Bedraagt de hoeveelheid meer dan 5 liter, dan is bovendien verlof van Burge meester en Wethouders noodig, welk verlof voor niet grootere hoeveelheid dan van 25 liter kan worden verleend en onder zoo danige voorwaarden, als naar hun oordeel door de openbare veiligheid, in verband met de gelegenheid der plaats vereischt schijnen. Kleinere hoeveelheden, dan de in 't 1ste lid van dit art. genoemde mogen, voor zoo veel niet besloten in de aldaar genoemde voorwerpen, niet anders voorhanden zijn dan in goed gesloten glazen stopfles- echen of metalen bussen of kannen, waar van elk niet meer bevatten kan dan een halven liter. De bepalingen van "dit artikel zijn niet van toepassing op de vloeistoffen, welke geborgen rijn in de vaste reservoirs van automobielen. Artikel 23. Het is verboden in een magazijn, winkel, bergplaats of werkplaats, alwaar meer dan 10 liter van de in 't eerste lid van artikel 27 genoemde stoffen, of waar meer da.n io liter van eenige dier stoffen gezamenlijk aanwezig rijn, te rooken, licht te branden of vuur te hebben. In de onmiddellijke nabijheid van elke plaats, waar die stoffen zich bevinden, moet steeds een hoeveelheid zand aanwe zig zijn, voldoende om bij het in brand ge raken van die stoffen tot blusschlng te kunnen dienen. Artikel 29. De verbodsbepalingen van dé artikelen 26, 27 en 28 blijven buiten toepassing in het geval, dat de aldaar genoemde stoffen rijn opgeslagen in een bewaarplaats, ten aan zien waarvan is voldaan aan de voorschrif ten, vervat in de Hinderwet en tot op richting waarvan kraohtens die wet ver gunning is verleend. Artikel 30. Het is verboden de in artikel 27 genoem de stoffen tusschen zonsondergang en zons opgang of bij aanwezigheid van kunstlicht over te schenken of af te leveren. Artikel 31. Het is verboden zonder schriftelijke ver gunning van Burgemeester en Wethouders de in de artikelen 26 en 27 genoemde stof- fon anders te vervoeren dan in vaatwerk van ten hoogste 200 liter inhoud. Artikel S3. Het is verboden zonder schriftelijke ver gunning van Burgemeester en Wethouders met één vervoermiddel tegelijk te vervoe ren: a. van de in art. 26 genoemde stoffen, te land meer dan 2000 liter of te water meer dan 40,000 liter. b. van de in artikel 27 genoemde stoffen, te land meer dan 250 liter of te water meer dan 1250 liter. De bepalingen van dit en van het voor gaande artikel rijn niet van toepassing op het vervoer over den spoorweg van spoor wagens, met de in die artikelen genoemde stoffen beladen. Artikel 33. Het ia verbodon: a. vaartuigen, met in de artikelen 26 en 27 genoemde stoffen beladen, tusschen een halfuur na zonsondergang en een halfuur vóór zonsopgang in de gemeente te hebben liggen; b. zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders vaartuigen, met de in de artikelen 26 en 27 genoemde stoffen boladen, tusschen een halfuur vóór zonsopgang en een halfuur na zonsonder gang in de gemeente to hebben liggen, wan neer de lading bestaat uit een grootere hoe veelheid, daQ in artikel 32 is toegelaten. Artikel 34. Burgemeester en Wethouders hebben het recht aan elke vergunning krachtens deze verordening verleend, voorwaarden te ver binden,. Artikel 35. Niemand aal van een vergunning, krach tens deze verordening verleend, gebruik mogen maken dan met nakoming van de daaraan verbonden voorwaarden ©n bepa lingen. Het niet nakomen van die voorwaarden en bepalingen doet de vergunning, onver minderd do strafbepaling van artikel 38, alle kracht verliezen. Artikel 36. Do dienaren der gemeentepolitie, de oommandant en de onderoommandant der brandweer zijn belast met het opsporen der overtredingen van de bepalingen dezer verordening. Deze taak rust mede: a. op den directeur der gasfabriek voor zooveel betreft artikel 15; b. op don ingenieur van de gemeentewer ken en den inspecteur en den opzichter der bouwpolitie voor zooveel betreft de artikelen 5, 8. tot en met 11, 14, 16, 17, 18, 19, 21, 26 en 27; a op den havenmeester en den adjunct- havenmeester, voor zooveel de bepalingen idezer verordening vaartuigen of het vervoer te water betreffen. Artikel 37. Aan do ambtenaren, belast met het op sporen dor overtredingen van de bepalin gen dezer verordening, wordt de last ver strekt, om, ter handhaving dier bepalingen zoo noodig do gebouwen en vaartuigen ook tegen don wil van den bewoner binnen te treden, mits met inachtneming van de bepalingen dor wet van 31 Augustus 1853 (Staateblad No. 83)de uitvoering van dezen last zal ten allen tijde mogen plaats hebben.. Artikel 38. De overtreding van do artikelen 1, 3 en 17 wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf guldon; dio van de nrtiko* len 2, 4, 9, 10, 11, 12, 13 en 16 met een gelet- boete van ten hoogste tien gulden, die van do artikelen 15, 18, 20, 21, 22, 23, 24 on 23, 2de lid mot een geldboete van ten hoogsto vijf en twintig gulden en die van do artb* 5, 6, 7, 8, 14, 19, 25, 26, 27, 28, lo lid, 3<\ 31, 32, 33, met een geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden of een hechtenis vaa ten hoogste zes dagen. De overtreding, van de artikelen 26 en 27 kan bovendien worden gestraft met vers beurdverkLaring van hetgeen boven de daar* bij bepaalde hoeveelheid in of op een per oeel aanwezig is, voor zoover het don ver» oordeelde toebehoort, alsmede van de voor worpen, waarin het aanwezig is, voor zoovor die den veroordeelde toebohooren. Artikel 39. Bij het in werking troden van dezo vei*-, ordening wordt do verordening van 6 Juli 1899 tot voorkoming van brand (Gem. Blad no 13), gewijzigd bij de verordeningen; van 11 Februari 190i (Gem. Blad no 2),- 1 Maart 1906 (Gem. Blad no 10) en 16 Met 1907 (Gera. Blad no 7) buiten werking gesteld. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijne openbare vergadering van den 15en April 1909. De Burgemeester, DE RIDDER. De Secretaris, VAN HEYST. Zijnde deze verordening aan de Gedept*» teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 26A28 April 1909, B. No. öfrl (2de afd.) G. S. No. 6-1/1, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waa* het behoort, den lOden Mei 1909. Burgemeester on Wethouders voornoemd* DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Roomsch-Katholieks Vakorganisatie. Mon meldt ons uit Amsterdam: Onlangs werd te Utreoht een oongroe ge houden van R.-K. Vakorganisaties en secreta riaten, met hot gevolg, dat daar besloten werd tot stichting van een bureau voor de R.-K. Vakorganisatie. Hierby werd bepaald, dat dit bureau eeret dan in werking zal treden wanneer de koninklijke en kerkelijke goedkeuring waa verkregen. Onder de besluiten, welke dit congree nam, behoorde ook het in het loven roepon van een fonds tot uitkeorlng by worketaking. Nu is tot dueverre de koninklijke en kerke lijke goedkeuring nog niet verkregen, waardoor dus het bureau noch hot genoemde Fonds in werking is kunnen treden; hot gevolg hiervan is dat de strategische positie der verschillende organisaties daardoor niet wordt versterkt. Met het oog hierop zyn thans naar wy ver nemen do grootste Katholieke organisaties in beginsel bereid met elkandor een overeenkomst te treffen, om elkander wederkeorlg stoun te verleenen en wel op een wijze overeen komende met de bssluifon van het R.-K. VakvereeDlglDgscongrcH Mijnheer cle Redacteur 1 Verleen my s. v. p. een kleine ruimte voor onderstaande regelon in uw veel gelezen blad. By voorbaat myu dank. Al verBoheldono malen heb ik opgemerkt dat de straatjeugd er tegenwoordig veel be hagen in schept om de roostors van de kol ken af te halen, ze daarna stuk te gooien of ze er schuin weer in te zetten, zoodat do kolk óf gehoel opon óf gadeelteiyk bo- dekt is wat voor de voorbygangerg by avond niet alleen lastig, maar ook zeer govaarlyk ie. Daar deie govaariyke balddadlgheld tegen woordig veel bodreven wordt, want men kan baast geen donkere plaats paeseoren of men ziet een open kolk, zou het raad-; raam wezen, als hot publiek by het door-' gaan van donkere stegen of straten om alle ongelukken te voorkomen, goed uit de oogen keak. Hopende met dit stukje de aandacht tu het publiek op dit gevaariyk punt gevestigd te hebben, heb ik de eer te zyn Uw abonné B. Leiden, 8 Mei 1909. Med. Docts. Arts. AFWEZIG vau Woens- dagmiddag tot 17 Hei. 5539 7 een ruim 1IUÏS, groot 1.47 are, op een der drukste standen naby de Beestenmarkt, geschikt voor Magazyn of andere Zaken. Huurprys ƒ8— per week. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 5519. 9 6532 11 f 2.25, 80 Cts. de 5 ons. KOOK- en 3 AKTONGT. voor billijken prijs ter over neming aangebodeneen in uitstekenden staat zynde Motor met nieuwe Banden, de nieuwste verbeteringen en alle toebohooren. Te bevragen onder No. 5534 aan het Bureel van dit Blad. 7 by Dames, gemeubileerde Zit- en Slaapkamers, naby het station. Br. Bur. v. d. Blad No. 5368. 5 Goedkoopst en soliedst adres voor Uurwerken j by W.R.v. KAMPEN, I Lange Mare 68. 5585 10 Papengracht 6a. De Deurwaarder J. F. TEUNIS te Leiden, zal verkoopen op "Vrijdag 14 Mei a. s. des voormiddags te 10 uren, in diens bovenge noemd Lokaal diverse zeer fraaie 6479 23 waarby: Jardinieres, Vazen, Bfscnit- Bronzen en andere Beelden, Piëdestals, Wandborden, Consols, etc., etc. Te zien: Woensdag en Don derdag van 10 3 uren. is van Breestraat 87 NAAR 5491 12 van prima constructie, volkomen veilig. Groote voor raad in verschillende "uitvoeringen. Plaatsen, veranderen en ver beteren van Badinrichtingen. 8924 20 Verloskundige, Hoefkade 14 b/d. Stationsweg, voorh. Spui 152a, DEN HAAG. Telefoonnummer 6379. m?o e Gevraagd: een 6511 6 om terstond in dienst te treden, kost en inwoning, loon naar bekwaamheid. J. KARREMAN3, Sassenheim. HOTEL-RESTAURANT Intercom. Telefoon 48. NOOBBWIJK. 6384 17 Aanbevelend, DE EERSTE NEDERLANDSCHE Champagne Pilz-Fabriek. Kepplers traa t 270 272 te 'g-GBAVKNHAGE. vraagt voor LEIOEN en om streken iemand die een zelf standige fabriek op wil richten met recht van den alleenver koop. Benoodigd Kapitaal 3 h 4 Mille Inlichtingen en con ditiën te verkrijgen aan de Fabriek Den Haag. 6581 ie Leidsche Begrafenisonderneming vast M (gil 1099 20 Kantoor Aalmarkt 16. Dip. H. KEEREWEER. Telefooon. 861. DROGISTEN. 552» 50 to Leiden. op Woensdag 12 Mei a. s., des avonds haltnegen, In het gebouw van den B.-K. Volksbond. Spreker (Lid van 't Bestuur van den Provino Bond van R.-K. Kieavtreenigingen in Zuid-Bolland te Oudewater* Onderwerp „De Juni-Stembus". iW Toegankelijk voor alle Katholieken. Gelegenheid tot debat. 562180 HEX BE3TUGB.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5