Agenda van de week: *enig salaris to stellen. Dit voorstel was v?ji <len secretaris uitgegaan, op grond van de drukke werkzaamheden, die zijn functie meebrengt, en uit overweging, dat ook andere dergelijke Vereenigingen of Bonden hun secretaris salarieeren. Met algemeen© stem men werd dit voorstel aangenomen en be sloten alvast dit jaar een bezoldiging van f 7^ uit te keeren, terwijl zou worden uit gezien naar middelen om deze meerdere uit gaaf te kunnen bestrijden. Als eersten maatregel dien aangaande zoii men voortaan niet meer de bekende platen van Toorop in de stations, waar dit tot nu toe geschiedde, doen ophongen, hetgeen een besparing van f 48 zal geven. In do kas van het reclame-fonds is f 97bovendien moesten nog enkele bedragen worden geïnd, hetgeen met die f 97 samen ongeveer f 125 zou bedragen. Als reclame-middel zal in zeven verschil lende bladen, voor het me er ended in het Westen van Duitschland verschijnonde, vier maal ccn advertentie worden geplaatst. Aan het zeer uitvoerig jaarverslag ont- lcenen we: liet aantal leden bedraagt 160; 4 leden traden toe, enkele bedankten. De subsidie van de gemeente bedraagt f 60, aan contributie wordt ongeveer f 160 ontvangen, zoodat do inkomsten ongeveer f 200 bedra gen. Bij ,de verjriezing van twee bestuurs leden werden de aftredenden, de hoeren D. Taat en Willy Sluiter, herkozen. Bi> rondvraag merkte de heer G. Hoek op, dat vele vreemdelingen den weg naar de aanlegplaats der Katwijksche boot niet kun nen vinden en dat het daarom nuttig zou zijn een wegwijzer aan te brengen. Het plaat sen van dezen wegwijzer werd toegestaan. Hij .zal worden aangebracht aan (le werk plaats van den heer Hoek voornoemd. Na oen opmerking van het bestuurslid, den hoer D. Taat, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Een aantal bommen voerden in do afge- loopcn week versche visch aan. Do hoogste besomming beliep, f 73, do laagste f 48 taT- bot (klein soort"»braoht per stuk f 4.60 op; Griet f 0,75; tong f 0.15 tot f 0.80; schol per .mand f 5.90; braad f 4.25; keu f2,85; uchar f 2.50. Do Cbxistclijk-Historische Kiesvereeni- ging stelde in haar vergadering van giste ren tot eandidaat voor de Tweede Klam er het aftredend lid mr. O. J. E. baron van Wassonaer van Catwijck. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het pro gramma voor de feesten op morgen is: samen komst der feestcommissie te twaalf uren voor het Gemeentehuis, daarna met de muziek en do versierde rijwielen naar do feestter reinen: het Kerkplein, daartoe door heeren kerkvoogden welwillend beschikbaar ge steld, alsmede het schoolplein der o. 1. school. Do kinderen van 8 tot 10 jaar zullen hun vaardigheid kunnen beproeven in prijsknip- pen en haxdloopen mot ballen, turfrapen en wedloop met hindernis; van 10 tot 12 jaar zakloopen, blaastrappen, turfrapen en ballen lcruienvan 12 tot 14 jaar boegsxuiotloo- pen, wedloop met hindernissen, ballen kruien en tonnetje springend ringsteken; rnast- klimmen, wedloop op handen en voeten, lijntje vrekken en slofloopon; van 16 tot 18 jaar ringrijden per rijwiel, boven 18 jaar mast- klim men. Voor al doze wedstrijden zijn prij zen beschikbaar gesteld, zoomede voor de ver siering der rijwielen. De gymnastiekvereeni- giiig to Katwijk-aan-Zoe heeft ook voor dezen dag haar modewerking toegezegd en zal oefeningen houden op het Schoolplein. Bü gunstig weder zal er alzoo liod wat te zien zijn. LISSE, Gisteravond werd in Hotel „De Witto Zwaan", onder voorzitterschap van den hoer J. Abresch, een zeer good bezochte vergadering gehouden in verband mot de feestviering, waarvan wij gisteren melding hebben gemaakt. Do datum der feestviering word vastge steld op Donderdag 27 Mei a. s. Tot bestuursleden werden gekozen do hee- ren J. Abrescb, voorzitter, W\ Paijens, secre t-axis, G. Blokhuis, C. van Parijs, A. W. van dor Meer, G. Vreeburg en G. Tromp Jr. Aan het bestuur word overgelaten het benoemen van eenige oommisarisson voor de regeling der feesten op dien dag. Medegedeeld werd hierna, dat hot feest zal beginnen met muziek in het Vierkant, daarna schoolfeest en tegelijkertijd volks feesten. Ten slotto zal er plaats heb ben een historische optocht, welke 's mid dags te twee cn 's avonds te negen uren zal aantreden, en 's avonds met fakkellicht zal gehouden worden. Ook zal er plaats hebben een wedstrijd in gevel versieringen, waarvan de keuring zal plaats hebben op den dag te voren. Het Vierkant zal worden versierd cn aan do vier ingangen hiervan zullen ccrcbogen worden .opgericht. Do mededeeling, dat do burgemeester dezer gemeente het cere-voorzitterschap had aan vaard, werd mot applaus begroet. Nog werd medegedeeld, dat de deelneming aan den historischcn optocht opengesteld zal worden tot o. s. Zaterdag en dat do koötumes van de 21 hoofdpersonen, die hierin zullen -voor komen, zullen kosten f 20 per stuk en voor de mindere personages f 5 en f 3 per stuk. Do repetition zullen hiervoor a. s. Maan dag een aanvang nemen. Een verzoek werd gedaan om vanwege de burgerij bovendien wijkcommissies samen te stellen, voor de versiering der straten. Door den heer Abresch werd voorts voor gesteld om niet deze gelegenheid oen vaste vereeniging op te richten mot hot doel fees ten to organisecxen met voorkomende gele genheden in het Vorstelijk Huis, en doze vereeniging dan den naam te geven van Juliana-vereeniging. Een en ander werd met langdurig applaus begroet, zoodat besloten werd do contribu tie te bopalen op f 1 per jaar en do gelegen heid open te stellen om ziek bij den hoer Paijons als lid aan to melden. OUDEWETERING. Het nieuwo kerkge bouw der Gereformeerde Gem. zal voor het ©erst in gebruik genomen worden op Hemel vaartsdag, des namiddags om twee uren. Door do kinderen vau de verschillende scholen hier cn to Nieuwe wetering is de go- boorto der Prinsos met groote opgewektheid gevierd. Do Gemeenteraad had een kwartje per kind beschikbaar gesteld, terwijl aan de hoofden van scholen was overgelaten, lioe Xe dat bedrag .besteden wilden. OEGSTGEEST. Hier is, onder eer e-voor zitterschap van den burgemeester, een com missie van 21 persone*i gevormd, waarvan eore-leden zijn de eerw. hoeren pastoor W. F. Roozcn en ds. A. J, Ruys en leden van het dagelijksch bestuur de heeren D. Tim mermans, G. Lubbe en J. O. Kruyt, aan wie werd opgedragen plannen van feestvie ring,te beramen en gelden bijeen te brengen. Voorloopig .ie het voornemen op Maandag 17 Mei te doen plaats hebben een volksfeest, des avonds to illumineeren en een fakkel optocht te doen houden. De beide fanfare korpsen, van Oogstfeest zuilen medewerken. RECLAMES, h 40 Cents per regel. een onontbeerlyk versterklngs- en verkwikkingsmiddel voor atlen, die zich afgemat en lusteloos gevoelen, voor zenuwachtiger) en zwakken Door meer dan 7600 professoren en doktoren schitterend beoordeeld. Ver- krygbaar In apotheken en drogisteryen BrochQrca gralio en frnnko van B. Harrensteln, Heerengracht 273, Amsterdam. 6526 20 Een bakker uit uw land ken niet eten. Het lichtste voedsel, liet broocl, dat hij in het bijzonder voor zioh zelf bakte, kon zijn maag zelfs niat verteren. Hij was genood zaakt zich bijna uitsluitend met melk te voeden en dat is geen voedsel, degelijk en versterkend genoeg voor iemand, die ver plicht is te- werken en een bedrijf uit to oefenen, dat tot de moeilijkste behoort. Hij hield dus op met werken, nam eenige bak kersknechts meer, wat hem heel duur kostte, en won raad in om te traohten zich te verloesen van zijn maagpijnen, die zoo pijnlijk en zoo kostbaar waren. Men schreef hem allerlei geneesmiddelen voor die hij nauwgezet innam; maar die arme bakker kon sleohts een ding waar nemen, namelijk dat hij zijn uitgaven voor bakkersknechts had vermeerderd met zijn uitgaven voor geneesmiddelen, zonder dat zijn toestand verbeterd was. Hij was zoo zwak geworden dat hij geloofde de tering te hebben, wat hem wanhopig maakte. Tooh verloor hij den moed niet en wilde een laatste proef nemen met de Pink Pil len, waarover hij veel goeds had hoor en zegreon. Dikwijls hadden zijn eigen klanten, wan neer die brood in zijn winkel kwamen koo pen, hem gewezen op de genezingen, door do Pink-Pillen verkregen. Onze bakker nam dus deze pillen in en nu verheugt hij zich er overer is maar één ding, dat hem spijt, namelijk ze niet eerder te hebben ingeno men. Hij eet goed, heeft een goede spijs vertering, al zijn krachten rijn terugge keerd, en natuurlijk heeft hij de bakkers knechts weggezonden, dio hij tot zijn eigen vervanging genomen had. Deze geschiedenis Ls pas voorgevallen, en dfi bakker, wien het betreft, bakt eiken dag zijn brood te Ledeakker; rijn naam is de heer W. do Groot Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-depöt- houder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam. "Voor Leiden en Omstreken, bij ReyBt en Krak, Drogisten, Beestenmarkt No. 41, en J. H. Dijkhuis, Drogist, Hoog straat No. 5, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Prijs 176 de doos, f 0— per 0 doozen. 5504 72 öiasrtag Stad-gehoorzaal. Groote Feestavond. Feest redenaar Dr. J. Tb. de Yi-sor. 8 uur. Woensdag: Graanbems. Uitvoering Muziekgezelschap ,Orplietis". 8 uur. Gebouw It.-K. Volksboud. Buitengop.'. Ver gadering R.-K. PiOpagauda-c'ub De Jouge Garde". !Sprokordo heer F. A. Moerel (Oudewater). Half negen. Uontdordng Nutsgobouw. Jaurl. Algem. Vergadering Biscuit fabriek ,Nutrix". 'e il i d d a g a 2 uur. Vrydag: Vergulden Turk. Algom. Vergadering Leidsche Zwemclub. IJalfnegon. Saterdag: Stadsgehoorzaal. Uitvoering Leidsche Turnclub .Lycurgue". Bioscope-theater Rynshargcrsiugel. Zondag-, Y oensdaa- en Zaterdagavond Tan af acht uren. Wosiudag en Zaterdag middagvoor stelling vau nt twee uren. CORRESPONDENTIE. J. B. te Ol U spreekt vau 30 April en het is titans 11 Mei, dus te lang geleden om daarop nog te rug te komen. Go hadt dit den volgenden dag moeten doen. De feesten in de Residentie. Het was te begrijpen, dat Den Haag met de feestelijkheden tel* eere van de geboor te der Prinses de kroon wilde spannen m geheel heb enthusiast© vaderland. Die eer kwam haar toe vooral nu de hoofdstad des lands haar groote feestviering schijnt te willen uitstellen tot den tijd, waarop H. M. de Koningin met prinses Juliana voor het eerst Amsterdam een bezoek brengen zal. En wie van nabij en van veraf op den dag of op den avond, op den avond vooral van de feestelijkheden getuige is geweest, aal het gaarne willen geloovenj dat nergens elders in ons land en daarbuiten de blijde gebeurtenis zoo schitterend is geweest. En wij, Leidenaa^a, die in menig ander opzicht, het twijfelachtig voorrecht geniet- ten bijna onder den rook der Residentiestad te wonen, trekt rij niet van onze meest gegoede burgers weg'? wij hebben mede van deze feesteli,.eden geprofiteerd. Zondag hebben reeds velen, die voor de drukte van Maandag bang Maren, een kijk je van de aioh in feestgewaad gestoken stad genomen. Niet minder dan 3500 één dag-retours derde klassë werden aan het station Leiden uitgegeven. Daarbij komt nog, die twe^cio of eerste klasse rijn ge reisd of per rijwiel, of met een ander voer tuig gingen. En gisteren is het bezoek uit onze omlig gende gemeenten enorm geweest. Zij, die gistermorgen met een trein wilden gaan, moesten al dringen om voor zich een plaats je te veroveren. Verscheidene waggons werden toen in Leiden aangehaakt en moes ten velen wachten tot een trein die volgde. Van Den Haag uit was des middags de trein bijna leeg. Maar tegen den avond was het haast on doenlijk een plaatsje te veroveren on velen mochten zich gelukkig rekenen een staan plaats je te veroveren in een waggon. In één werden 2-2 passagiers geteld. En dab op vele andere wijzen de bocht werd gemaakt, bewijst wel dit enkele feit, dat een groot gezelschap Leidenaars den tocht mrjakten met een verhuiswagen, waarin men voor amusement een piano had meegenomen Niemand klaagde echter. Men had ér wat moeite voor over en hoe men en of men terug zou komen, dat waren dingou van later zorg. Welnu, het was ook do moeite waard, want de s^ad was in feesttooi. Allerwegen dennengeur van het frisscbe sparregroen, overal, in welken vorm dan ook: guirlandes of fostoen-(gewijze, zich slingerend om palen of masten, omgevend de reuzen-naamcijfers van de leden onzer Koninklijke Familie. Stadscentrum en bui tenwijken hebben elkaar niet veel toegege ven iu deze concurrentie, om goed voor den dag te komen. Hier hebben de bewoners, niet voorgegaan door een straatcomité. op eigen handje de gevels hunner huizen op verrassend aardige wijze in 't feestpak ge stoken, ginds ging het stelselmatiger ©n was de straat- naar een vooraf gemaakt plan versierd en voor de illuminatie ge reed gemaakt. Onder deze: de Veenestraat (sparregroen en oranjekleurige papieren Lampions); de Hoogstraat (gewelf van sparreslingers en corboilles)het Noordein- de 1ste gedeelte (in gelijken geest met in het midden de Ahnen-galerij (portretten) der Oranjes; het Koordeinde 2de gedeelte (een liohtdak)do Plaats (zeer fijne guir- landea-gewdjze versiering met don zinne- beeldigen oranjeappel kwistig onder de slingers aangebracht). Mooi in haar uiterst fijnen feesttooi was vooral de Vlamingstraat met haar sierlijke overwelving met frisch groen, waartussohen smaakvolle bloemenmanden. Spuistraat en Passage hadden een papie ren feestkleed, in zooverre de guirlandes van levend groen vervangen werden door papieren in die kleur, waar tussehen papie ren oranj ©bloemen. Tooh maakt het geen onaardig effect. Piet-Hein-stxaat en Daan van Meer der voort prijken met groen omwonden masten door slingers verbonden, die, in de Piet- Hein-straat de draden van de electrische tram hoog overwelfden en door een fraaie front versiering, voor een der magazijnen aangebracht, afgewissseld werden. Bij de ingangen der straten, die op de Koningin-Eminadiade uitkomen en op <ip bruggen aldaar zag men smaakvolle eere poorten opgericht. Een der mooiste versie ringen in de buitenwijken was wel die aan do Wallein-de-ZwijgerlaanDeze was versierd met een eerepoort van vijf bogen en een nabijzijnden telefoontoren had men geheel omwonden met gro\n, terwijl van den top veelkleurige linten en slingers naar de eore-poort gingen. Ook het Regentesseplein prijkte met een kleurige orahjeversiering, zooals trouwens meer pleinen en straten, die eerst gister avond met de illuminatie tot hun volle recht zouden komen. Veel was< op die plei nen gebruik gemaakt van de aanwezigheid van booraen, om tot smaakvol lei "decora tion te komen. Zoo bijv. op het Massau- plein door een omtimmering der boomen met wit latwerk, waartegen het natuurlijk groen aardig afstak. Dat in de buitenwijken de bewoners van bet Juliana-van-StolbcrgpIein en dat der laan van dien naam op dazen Juliana-tlag hun aandeel in de sta-dsversiering ten -ver lichting zouden leveren, was te verwachten. Het bovenbedoelde plein prijkte met een guirlandevorsiering, welke zich op de Ju- 1 ia-na-van-Sfcoibefglaan voortzette. Ontelbaar waren de particuliere wonin gen, winkelhuizen en kantoren, door do geheel e stad verspreid, waar met groen en bloemen, pluimen, lampions, latwerk, vlaggen, draperieën mooie, smaakvolle en oorspronkelijke versieringen waren aange bracht. En dit alles kwam eerst. go:d tot zijn recht door de Illuminatie. Met spanrÜDg werd door de duizenden, die door de straten golfden en drongen en hosten of de restaurants en koffiehuizen vulden, het oogenblik verbeid, dat de lichten zouden worden ontstoken ea de etad zou worden een lichtstad. Te zeven uren staakten de versierde trams in de binnenstad den dienst. De eerete lichtjes begonnen te branden en niet lang duurde het of de stad^ baadde zioh in allerlei licht: de ouderwetsohe vetpotjes naast het' nieuwere gas en het moderne eleotrisch lioht en daartusschen veelkleurige balion-, ben^aalsche en andere verlichting. Inderdaad, op sommige punten, als men de gelegenheid had even rustig een blik te wei-pen door een straat of over een plein, waande men zich in een tooverland. Buiten het centrum der stad reden de trams ook weer feestelijk electrisch verlicht. Op het Plein 1813 was do gemeente voor den dag gekomen op een wijze zoo schitte rend, dat dezo 'iohting het glanspunt van den avond is geworden. Nu leent dit Plein zich voortreffelijk voor het doel. Wie het monument ter herinnering van Neer- landsch onafhankelijkheid zich voor oogen stelt, langs alle lijnen verlicht met gloei lampjes in rood, wit en blauwe kleuren, wie rich nog denkt kleurige Yenetiaansche ballons, geslingerd langs de hooge boomen- rijon, heeft geen beschrijving noodig van het schitterende effect, uat deze illumina tie maakte. Het geleek op een afstand ge zien een sprookje. Bijna overal in het Voorhout en op den Vijverberg en overal elders waar ,,rijk Den Haag" is gevestigd, stonden achter de vensters do mooie zilveren kandelabers met lange kaai ;on, vormende een ietwat eentonige, maar anderzijds zeldaame ver lichting in deze twgen en het zal dan ook wel om de zeldzaamheid zijn geweest, dat zij die bijzondere aandacht trok. Dat was ook het keval met de balkonversiering van het paleis van H. M. de Koningin-Moeder, die met haar veelkleurige electrische lamp jes een kamp aanging met de rijke, van fij nen smaak getuigende illuminatie van het ,,Hötel des Indes". De middenstand baadde inderdaad in een zee van lioht. Hier had do handeldrijvende middenstand de arana uit do mouwen ge- Btoken en er kwam iets bezienswaardigs voor den dag. Ook hier overheerschte het electrische licht. Het Noordeinde, de Hoog straat en de Vlamingstraat, rij vormden één dak van licht, in lijn en boogvorm kwa men de duizenden lampjes elkander tegen, vereenigingspunten vindende, in fraaie ele gante korven gevuld met levende bloemen, die kleur en geur aan het geheel gaven. Ook Kneuterdijk en Plaats bleven niet achter. De verlichting van de gebouwen der Eer ste en Tweede Kamer op het Binnenhof en van de landsgebouwen aan/dë Hofvijver- zijde tegenover de Vijverberg had met de duizenden vetpotjes schitterend en effect vol kunnen zijn en het werd een... teleur stelling. De wind blies ze sneller uit dan ze werden ontstoken. De gapingen waren zoo groot, dat de verlichte gedeelten de moeite van het bekijken niet waard waren en er waren grappenmakers, die beweer den, dat de Ridderzaal het mooist was om dat zo niet was verlicht. Daarentegen maakto het stijlvol gebouw van den heer Joch cms aan den Korten Vijverberg, dus in do nabijheid, met zijn vetpotjes-verliohtïng een schitterend effect. De liohtstoet. Naast de verlichting had ook de lioht stoet een nieuwe benaming voor fakkel en ballon-optocht mo duizenden'op straat en naar Den Haag getrokken. Voor ons, die de herinnering aan schitterende maske rades bewaren, viel deze stoet niet mee. Zieker hij was lang hij had acht minuten werk ons te passeeren en er waren twaalf muziekkorpsen bij, en zeer goed ge organiseerd, maar leverde toch weinig in teressants op. Even voordat de stoet rondging, maakte de Prins een rit in een victoria door de stad, overal geestdriftig toegejuicht, waar op hij minzaam en met een van genoegen stralend gezicht groette. Op de achterplaats van de Oranjekazer ne was de plaats van aantreden voor de honderden deelnemers aan den stoet. Met vroolijko bedrijvigheid had daar de opstel ling plaats. Geraimen tijd voor het uur van vertrek, halfnegen, stonden de jagers en grenadiers, die den optocht als fakkel dragers zouden begeleiden, totaal ongeveer 250 manschappen van het regiment, aange treden, benevens een sterk politïe-detache- ment. Later kwam ook nog een afdoeling huzaren de plaats oprijden. Van lieverle de trokken de vereenigingen en oorporaties met haar banieren en met. muziek de ruim te binnen. Precies op tijd was de stoet ge vormd cn kon worden opgemarcheerd. Over zooveel mogelijk gelijke afstanden waren de muziek- en fanfarekorpsen ge-plaatst. De vrees, dat het niet gemakkelijk zou gaan om door de menigte te lcomen, is in geen enkel opricht bewaarheid. De afzetting va-n don weg was boven allen lof verheven. Het publiek, hoewel in de vroolijkst-e stemming, werkte uitmuntend hiertoe mede en hier mede was dus het pleit voor de politie ge wonnen. Er werd behoorlijk ruim baan ge laten en zoodoende behoefde de liohtstoet met. de duizenden ballons, bengaalsch vuur en andore fakkels zioh niet voetje voor voetje schuifelend voort te bewegen, maar kon op de maat der muziek geregeld wor den voortgemarcheerd. Waarlijk, de Leicfoehe feestvierenden kunnen in dit opricht een voorbeeld aan Den Haag nemen. Bij ons gaat het bij optochten niet zoo ordelijk too. Op het bordes van het voormalig Paleis I va-n nu wijlen don Prins van Oranje op J den Kneuterdijk stond Z, K. H. Prins I Hendrik, gekleed in gen eraals-uniform, om den stoet te zien voorbijtrekken, oen geju bel ging op uit de manifestanten, toen rij de aanwezigheid van Z. K. Hoogheid be merkten en de Prins zijnerzijds groette vriendelijk en bracht het militair saluut hij het vooibij trekken van de oud-strijd era. Steeda verder trok de stoet t© midden van de juichende menigte, een m en sell en- massa niet slechte op straat staande, maar ook achter de vensters, tot op de daken der huizen. Serpentines werden uit de ramen over de hoofden der tochtgenooten geslingerde bengaalsch vuur zette hier en daar de omgeving in rossen oranjegloed of in road, wit en blauw. De optocht telde, behalve de militairen, onlgeveer 1500 deelnemers, maar de ongeorganiseerde feestgangers, die op geruimen afstand achter den stoot hossend en dansend volgden, waren ontel baar. Langzaam aan naderde de gtoet rijn bcgin- en eindpunt: de Oranjekazerne, maar het was aan de menschenmenigte, die zioh longa zijn weg had opgesteld, nog niet te bemerken, want overal stonden de lrottoirs propvol. In de Alexanderstraat zag men voor de ramen van 'b burgemeesters woning eenige wethouders, die me,t nog andere* gasten van Baron Sweerts van daar den optocht zagen voorbijgaan. Terwijl de stoet Langs bet schitterend verlicht monu ment op het Plein 1813 trok, verliet de burgemeester, die tot dusver met de hee ren van het feestcomité was meegewandeld, met den president van het comité, jhr' Gevers Deynoot, den stoet. Door de Zee straat, de Javastraat, de Nassaulaan ging het op de kazerne aan. En toen golfden de menschenmassa'd weer door de straten, jubelend en ringend, waarbjj .,Levo Wilhelmien" en „Wilhel- mien gaat nooit verloren" en de Volkslie deren predomineerden. Maar wij en die met ons van buiten kwa men, moesten eindelijk weer huiswaarts. Voor de spoorwegstations stond het zóó zwart van menachen, dat er geen doorkomen aan was. Men plaatste rich eenvoudig to gen de achterstaanden aan, tot weer an deren kwamen, die diezen opdrongen. Dat duurde zoo een twintig minuten en einde lijk kwam men hortend en stootend, ande ren gillend, binnen, tenzij men tot de bij zonder gelukkigen mocht behoord hebben. Om door de contróle te komen, werd nog maals hetzelfde herhaald. Dat het daarbij met altijd even vreedzaam toeging en dat sommigen onder den voet raakten, kan men wel begrijpen. Op het perron, waar herhaaldelijk extra- treinen vurbwamen, vooral later in den avond, een derde, maar nog vergroot© editie van do opdiinguitgave. Eerste-, tweede- en derde-klasse-reizigerö kwamen allen broederlijk bijeen te zitten of ook in de goederenwaggons t-ereoht. Maar men kwam dan toch en de Mat sten zelfe nog niet eens zoo heel laat, ter bestemder plaatse. Te Leiden hoorden wij een oude buiten man, die door een paar dozijn jongere mannen en vrouwen een eerste-klasse-wag gon uitgeduwd vverdf met een zucht van verlichting en toch eenigsrins triomfante lijk zoggen: ,,Blij, daTr er al ben, maar nou ho'k tooh eens in men léven eerste klas gerezen." Nu zonder zioh te kunnen beroemen voor het eerst eerste klasse te hebben gereisd, zullen met den ouden man de meeste be zoeker® ook wel een zucht van verlichting .hebben geslaakt, dat rij zonder ongelukken weer thuis waren; ook zij, die per andere gelegenheid gereisd en den weg van Den Haag naar Leiden gevuld hadden en te vens verlicht met hun rijtuig-, fiets- of autolantaarns; maar tooh hadden allen veel prot gehad. Die pret smaakte naar meer; heb was te bemerken uit het versje, dat luide werd gezongen en naar een herhaling deed verlangen: Ieder jaar een Prinsje, ieder jaar een Prinsj e 1 O, dan is het leven schoon I Er hebben gisteravond tussehen Deö Haag en Leiden zes extra-tremen geloop©^ terwijl de gewone treinen bovendieu zeer veel grooter waren dan anders en alle propvol. Verscheidene® zijn gisteravond overgeble ven, zoodot de eerste trein vanmorgen oog feestvierende® .aanbracht. Het is aan het Leidsohe station zelden' zoo druk geweest als gisteren, maar of de directie nu wel alJe maatregelen had genomen, om aan die drukte het hoofd te bieden, dat betwijfelen wij. Velen keerden tussehen 6 en 7 uren terug, omdat er te veel gedrang was vóór het plaatsbureau.; De beste stuuriui staan altijd aan waa rnaar toch Gemeentelijke Arbeidsbeurs* Btadatimmerwerf, telefoon No. 1S7. Geopend van 912 uren des morgens en vaft 26 uren dee middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 boekhouder, 1 kantoorbediende, 2 timmer lieden, 1 metselaar, 1 smidsknecht, 1 stoker, 1 stoker-machinist, 1 splitser (staaldraad), 1 boekdrukker, 1 letterzetter, 1 bleekers- knecht, 2 bakkers, 2 oppassers, 10 loop- kneohten, 2 loopjongens, 1 portier, 1 leerlooier, 2 nachtwakers, 1 confactie-bediende, 1 krui deniers-bediende, 2 magazt)nknechten, 2 Incas seerders, 1 concierge, 6 losse werklieden, 1 Bankwerker, 2 werksters, 2 waschvrouwen. Aeademienieuws. LoicLen. Geslaagd zijn: voor het doctoraal examen in de rechten .de heer A. N. Fabius; voor het doctoraal examen in de genees kunde de heer J. E. Kroon; voor het theorem tisch geneeskundig examen de hear C. Jv Vermeulen. Amsterdam. Dr. C. H. Kuhn, hoogleer aar in de ziektekundige ontleedkunde en ge rechtelijke geneeskunde aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam heeft met het einds van den looptndon cursus eervol ont- ehg aaDgevraagd.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 2