No. 15075. LEXDSCH DAGBLADj Donderdag* 15 April. Tweede Blad. Anno 190Ö. Het vraagstuk van den eed. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Het wonderoog. II (Slot.) De belangrijkste zdjde van hefc eetbvraag- gbuk hebben wij tot het laatst bewaard. De eed ie namelijk ook een bewijsmiddel in burgerlijke en handela-kwestiea. In de gevallen, waarin de wet zulks toelaat, kan de eene partij aan de andere den eed opleggen, om daarvan de beslissing eener ear.!: te doen afhangen. Ook kan, wan neer reeda eenig bewija geleverd is, dat bewijs door een oed, door den rechter op gedragen, volledig worden gemaakt. Is de buitengerechtelijke eed, dien wij in jtwis eerste artikel bespraken, om de var- Bcliiilendo daar vermelde redenen, reeds 'bedenkelijk, de zoogenaamde gerechtelijke eed, do eed als bewijsmiddel, moet dan noodzakelijk nog bedenkelijker zijn, juist jpmclafc deze dient om zioh een eisoh te 'Shooren toewijzen, of zich een eisch te fcoor en ontzeggen. Wat is die zoogenaamde gerechtelijke eed jeigenlijk Inderdaad is hij een aohikkmg, een over eenkomst tussohen partijen, die geen ge- noogsame bewijsmiddelen bezitten en dud 'de zaak niet tot klaarheid kunnen bren- !gen. Een van de partijen nu, durft hefc 'wegeU om zioh als het ware over te geven aan de goede trouw der tegenpartij en draagt haar den eed op, om daarvan de 'beslissing der zaak to doen afhangen. Hoe 'dit ook moge uitvallen, of de eed wordt [afgelegd of niet, men verbindt zich te voren om er in te berusten. Al zoo kan hefc bewijsmiddel van den 'eed hefc middel wezen, om, door een onware Verklaring, in zekere vormen afgelegd ieta te verkrijgen of van een verplichting bo- 'Brrijd te worden. Hoo de zaak ook moge staan, er komt hier steeds eenig persoonlijk belaDg in hefc Apel en men zal ons dus moeten toegeven, dafc de verleiding om van den gorechtelij ken eed miebmik te maken, altijd seer groot is. Men zal hier wellicht tegen aanvoeren, dat het afleggen van die onware verkla ring, gevaar oplevert om met den straf rechter in aanraking te komen. Dat ia waar, ofschoon het gevaar niet zeer groot fe; want meineed is niet gemakkelijk te be wijzen, zoodat hefc Openbaar Ministerie 'dan ook niet zoo licht tot een vervolging pv er ga at. Daarbij komt nog dat de bestraffing 'van. den meineed, hem die door dien eed tijïi proces verloor, fcooh niet meer baten tan. Gesteld b.v. dafc iemand een huis ver koopt, maar later dien verkoop ontkent. Hij wordt nu tot levering gedagvaard en 'daar de kooper geen ander bewijsmateriaal peeffc, legt hij den verkooper den eed op, !dafc hij niet heeft verkocht. Deze legt dien eed af en de kooper verliest zijn proces en Krijgt het huis niet. Intuaschen waren er zekere aanwijzin gen, die wel is waar in het burgerlijk proces niet konden baten, maar hefc Open baar Ministerie aanleiding gaven, om een (Strafvervolging wegens meineed in te stel len. Dat gelukte. Er is genoeg bewijsmate riaal in hefc strafproces bijeen te brengen én de verkooper wordt dus veroordeeld. Zeer gelukkig voor het geschonden rechfcj maar hefc burgerlijk proces is en blijft ge ëindigd door hefc afleggen van een val- aohen eed, dat die eed valsch was, is geen zaak tusschen kooper en verkooper, .teanfc de kooper had zioh op de goede trouw van zijn tegenpartij verlaten. Deze kwam nu wel in conflict met den Staat, Eaar de kooper, die nog bovendien de >sfcen van 't verloren proces betalen kon, moet tevreden zijn met den schralen troost, idat or dan toch gerechtigheid ia geschied. Een monstruositeit, denkt men mis schien; maar dat is volstrekt niet het ge val. In 'fc burgerlijk prooes kan iemand^ ïfie begint met zich op de goede trouw Van zijn tegenpartij te beroepen, later on- knogolijk worden toegelaten tot do bewering 'dafc die tegenpartij onwaarheid heeft ge sproken. Het door ons genoemd geval is dan ook in zijn toedracht zeer logisch en bevat al leen een bewija te meer, hoe bedenkelijk hefc eedzweren ia, voornamelijk als bewijs middel. De enkele vooxdeelen, die men wel eens wat al te breed heeft uitgesponnen kan nen tegen de nadeelen niet opwegen. Niet alle menschen kunnen staan in de vrijheid. Er zijn b.v. zwakke zielen, die wel graag goed handelen en den goeden weg bewandelen, maar, om op dien weg te blijven, altijd een bijzondere opwekking, een aansporing, een hulpmiddel noodig hebben. Zij verkeeren b.v. in de meening, dafc een böëedigde verklaring grooter ver antwoordelijkheid op iemand legt dan een bui ten eedo gedaan, 't Gaat mot die menschen als met vele lieden in het dage- lijksch leven, die op gebied van reohfc en wet aan kwakzalverij en bijgeloof doen. Als ze op een ongezegeld papier gecon tracteerd hebben, meenen zij dat ze minder verbonden zijn; ala zo mondeling gecon tracteerd hebben, gelo^ven zij weer, dat zij er niet zoo aan vast zitten als bij schrif telijk aangegane verbintenissen. Op de zelfde wijze heeft voor sommige een be lofte minder waarde als een eed. 't Go- volg ia, dafc de eed de waarheid redt; want voor een onware verklaring niet terugdeinzende, doen ze het wèl, wanneer die verklaring onder eede gevorderd wordt. Welnu, laat dafc zoo zijn en laat dafc nu en dan feitelijk eena voorkomen, Wat bewijst het? Tegenover die enkele gevallen staan ex duizenden, waarin «ij die den eed afleg gen, er hoegenaamd geen bijzondere waar de aan toekennen, handelen togen hun ge moedelijke overtuiging, of zoo gadaohtenloos te werk gaan, dafc reeds uit dien hoofde de handeling geen de minste beteékems heeft. En toch verbindt de wet er groote en ernstige rechtsgevolgen aan, zoowel op burgerlijk ala op publiekrechtelijk gebied 1 Maar dan ligt ook de conclusie voor de hand, een conclusie die zelfs een man als Van Boneval Fauie nog niet aan durfde: dat we hier met een rechtsinstelling to doen hebben, die niet meer past in onzen tij!d on daarom, Als buateDgprechtelijke handeling, door een pleohtige verklaring of belofte moet worden vervangen, als gerechtelijke handeling behoort te wor den afgeschaft-. SindB jaar en dag is hij de Tweedö Kamer aanhangig een wetsvoorstel tot wijziging der bewijsleor in burgerlijke za ken. In hefc neg noodig te zeggen, dafc de eed in dit wetsontwerp nog steeds als bewijs middel voorkomt? Neen, maar even min dat dit rechtsinstituut uitgediend be hoorde to hebben. Er bestaat nu nog een schoone gelegen heid om er mede te breken, waarvan wij hopen dat een goed gebruik zal worden ge maakt. Hefc overige volgt don vanzelf weJ. W. Op de tentoonstelling van pluimvee, konijnen, enz., gehouden door de Pluimveevccreeniging Enkhuizen en Omstreken" werden van onze stadgenooten de heer J. den Os bekroond met eereprijs voor den mooisten toom krielen en eero prijs voor de mooiste collectie duiven, bo nevens met lsten pr. voor toom Ned. sabolpoofckrielen, lsten pr. sabolpootkrielon, twee 1ste en een 2de pr. holle krop pers, laten pr. Engelsohe carriër, lsten pr. zilver dragon en 3den pr. wit vaükenet, en de heer A. v. d. Blij met twee2de prijzen voor inzending Russ. brandneuzen. Op een effectenkantoor fco 'ö-G-rarenhage Ja door den Bottordamsohen inspecteur van politie, A. H. W. Weeken- sfcroo gearresteerd de oud-noiaris L. uit Driebergen in wiens bezit gevonden werden een vijftal obligaftiën, nominaal groot 6000. Die obligation zijn afkomstig van een diefstal, in het laatst van December 1907 ten huize van mejuffrouw H., aan den Lagen Oostzeedijk te Rotterdam, gepleegd. De oud-notaris L. is ter beschikking der Justitie naar het Huis van Bewaring over gebracht. Dedireotie der Goudsche Ma chinale Garenspinnerij te Gouda heeft 20 jongens ontslagen, omdat een van hen een kraan van een stoommachine had dichtge draaid, waardoor dezo ïiieb meer van olie werd voorzien en het bedrijf geduren de korton tijd moest worden stop gezet. Omdhfc niemand den dader wilde noemen werden allen ontslagen. Tijdens de markt fco Purme- rend lag Dinsdag de motor ,,Rapido II", toebekoorende aan de heeren Te Winkel en Oomes, te Amsterdam, in het Noord-Holl. Kanaal tegenover liet kaaspakhuis van de heeren Gebrs. Stnijt. Ongeveer kalféén brak er plotseling, door een tot heden nog onbekende oorzaak, brand uit in de machinekamer. Het inmiddels toegeschoten personeel der heeren Stuijfc mooht or niet in slagen den brand te blusschen. Eenige oogenblikken later ontstond er een hevige gasontploffing door do in de tank aanwezige petroleum, vergezeld van een hooge vuurzuil en een dikke, roetzwar te rookkolom. De brandweer was spoedig ter plaatse en slaagde er in het vuur te blusschen. De ma terieels schade bepaalt zich tot de machi nekamer en het stuurtocstel. Het schip is verzekerd. Lading was op het oogenblik van den brand nog niet aanwezig. Naar het huis van bewaring te Middelburg is een 20-jarig persoon uit IJzendijko overgebracht, verdacht van po ging tob doodslag. Op dien tweeden Paasch- dag zou hij aldaar uit een met hagel gela den geweer een sohot hebben gelost op D. In het jaar 1899 word in een bosoh bij Dittersbach, Zwitserland, de hout vester Keiler doodgeschoten gevonden. De dader kon niet worden ontdekt. Eerst thans, na tien jaren, is deze moord opge helderd; een voormalige kameraad van den thans wegens inbraak in de gevangenis zit tende Franz Brosohe, heeft bij de politie te Totechen aangifte gedaan, diot Brosche den houtvester, die hem bij het sfcroopen Betrapt had, doodgeschoten heeft. Door M. A. (Jarnegie is 250,000' pond sterling geschonken, waarvan de ren te moot dienen tot het doen van uifckeenn- gon aan personen, die bij hefc verrichten van reddingen op verschillend gebied, kwetsuren of lichaamsgebreken hebben op gedaan. Tragisch ongeluk te Floren ce. Te Florence heeft jaarlijks op den dag vóór Pasohen de zoogenaamde plech tigheid der Colombina plaats. Op het plein vóór de kathedraal wordt een reusachtige wagen geplaatst, bespannen met vier ossen, rijkelijk met bloemen en purperen linten versierd. De wagen draagt eenige, ongeveer 12 meter hooge torentjes en bevat verschei dene bommen on vuurpijlen. Te twaalf uren 's middags wordt van het altaar af door de geopendb kerkdeur een lont naar den wagen geworpen. Deze lont heeft den vorm van een duif (vandaar, dat de plech tigheid den naam Colombina draagt) en wordt aan een der kaarsen van hot altaar aangestoken. Terwijl de klokken luiden en het lofgezang wordt aangeheven, wordt ze naar den wagen geworpen, waar re onder de juichkreten der opgewonden menigte de bommen doet ontploffen. Deze plechtigheid had ook wederom Za terdag J.l. plaats. Een diohte menigto was Jn en voor den Dom bijeen. Prachtig weer bdguinstigyle de feestelijkheid en alles scheen uitstekend te zullen gelukken, toen plotseling de laatste bom midden tu86chen de toeschouwers viel en ontplofte. Een he vige paniek ontstond. Verscheidene perso nen werden gekwetst, een kind van 12 jaar werd onmiddellijk gedood, terwijl een jong meisje van 23 jaar zoo zwaar gewond werd, dat haar leven in gevaar Is. „M o e d e r s-d a g Op 9 Mei a. s. zal in de Voreenigde Staten moedersdag" worden gevierd. Deze viering draagt een zeer eenvoudig karhkter, maar wordt gTOotsch door <jo algemeenheid, waarmee zij wordt in acht genomen. De bedoeling is, dafc op genoemden datum zooveel mo gelijk alle Amerikanen dóór hef dragen van een witte anjelier een uiterlijk toeken ge- j ven van de liefde, die zij hun moeder toe dragen of plachten toe to dragen, toon zij nog leefde. De leiders van de vereeniging, die propaganda maakt j voor de viering van moeders-dag", hopen te verkrijgen, dat presidont Tafi en de gou verneurs van alle staten dor Unie procla maties zullen uitvaardigen, waarbij de viering wordt aanbevolen. De Unie. „Een school mot den Bijbel." In hot Gebouw van Kunsten en Weten schappen te Utrecht werd Dinsdag de «Jlo jaarvergadering gehouden van De Unio eon school met- den .bijbel." De Voorzitter, baron Schimmelpenninck van der ,0y« van Hoevelaken, opende do vorgadering met een toespraak, waarin hij herinnerde aan een woord van Frank Tho mas, waarin deze den christen vergeleek met een bergbeklimmer, Spr. bracht daarbij tor sprake de verhouding van liet hoofd en de onderwijzers. Do hoofden weten dat zij do onderwijzers niet kunnen missen, de onder wijzers daarentegen moeten het gezag van het hoofd erkennen. Spr. vindt liet demo- optisch. streven heel mooi, mits onder „do mos' het gansche volk worde verstaan. Spr. waarschuwdo tegen de zucht naar gelijkma king, nivcllcering ook i;i de verhoudingen. tAppliyus.) De heeren De Savornin Lohman. Bjjleveld en De Waal Malcfyt hadden bericht van verhindering gezonden. Uit 'n mcdcdeeling van .don secrota ris bleek dat do 30g Unie-collocto f 91,029.457..heeft opgebracht. Op 162 plaatsen wordt nog een correspondent verlangd. Het aantal scholen met don bijbel bedroog op .1 Jan. 1909 011, 82 onderwijzers waren or voor dio scholen to weinig. Het aantal kweckelLugon is 317 moer dan 1 Jan. 1908. De penningmeester dood mededeeling van den staat der kas, f 2000 kon niet wor den afgeschroven op nieuwe Tokening;slechts 4s/e percent van do Unieoolleelc is aan de hoofdkas afgedragen. Besloten werd f 50 voor het fonds „T.ukas" beschikbaar te stollen, 16 locale comités hob- bon aan hot fonds tot stichting van scholen hunne gelden toevertrouwd, zijnde totaal f 7296. Do vraag of het wonsdielijlc is, dat de Unio zich in verbiudirig stolt met het Cen traal bureau van Weldadigheid word beves tigend beantwoord. In do bestuurs-vaculure \V. Hovy werd gekozen dr. H. Fransson uit Zwolle en in de vacature L. do Vries Ja. J. L. Pioraon te Groningen. De beer R. Dcrkscn werd herkozen. Aan de orde lcwaui een voorstel van hot locaal-oomitó to Medemblik dat bet bestuur der ,Unie er .J>» ,do Regeering op ;um- dringo dat er meer'gelijkstelling komo tus schen het bijzonder en het openbaar onder wijs door subsidie to vhrlee.non bij het "bouwen van nieuwe scholen en de rente van liet bouwkapitaal to verhoogen voor reeds be staande scholen. Voorts werden in behandeling genomen vorschil lende voorstellen ton einde bjj do Re geering aan te dringen op vervroegde uit keer ing der subsidie. Na breedvoerige disoussie werd oen motie aangenomen om do bespreking over dezo pun ten to laten rusten en oen afwachtende houding,aan te nemen. .{Ten slotte leidde de heer Bolt van Ap- pingedam de vraag in of van de Christel, scholen mag verlangd worden dat ze haar leerlingen den Heidelbcrgsohen Catechismus van buiten doen kennen. Nederlandse!»© Kamer Tan Koop handel te Johannesburg. In druk is verschenen het eerste jaarver slag van deze Kamer, waarin uitvoerig wordt stil gestaan bij haar oprichting, dio den 13den .November 1907 plaats had on in do plaats kwam van de toen bestaando Kamer voor Handels-inlichtingen, In hefc verslag worden vele wenken gegeven voor hen, die van de bemiddeling van de Kamer van Koophandel gebruik wenschen te ma ken. „Waar wij vooral nog eens op willen wij zen zoo wordfc er in gezegd is het noodzakelijke, dat zij, die uit Nederland bij ons aanvragen, toch niet tegen wat I moeite opzien en ons volledige bijzonderhe- j den geven betreffende hun artikelen, d.w.r. den aard daarvan, prijs f.o.b. Europeoache haven of c.i.f. Zuid-Afrikaansche havens, de verpakking, het netto en bruto gewicht, J do betalings- en andere condities, do ooinmissie, welke zij kunnen toestaan enz. Men bespaart daardoor zichzelvon en ons mooi to en bespoedigt het tot stand koiven van zaken. Ook zonde men ons zooveel mo gelijk catalogi, prijslijsten enz. „Maar er zij nadrukkelijk op geween, dat catalogi en prijslijsten welke uitslui tend in het Hollandsoh gestold zijn, hier dooiloo6 geacht moeten worden, daar, zoo als vroeger gozegd, do handelstaal het Engelsch is. Men stelle zijn oatalogi ca prijslijsten in boido talen op en drukke geldswaarden uit in Engelscho ponden, sliillings en pence en maten en gewichten overeenkomstig het hier geldende Engelscho stolsel. „Waar wij ook nogmaals de aandacht op moeten vestigen, is, dafc deze Kamer, krachtons haar statuten, geen inlichtingen geeft omtrent den finnneieclcn toestand van personen, firma's of maatschappijen. Zij is editor altijd gaarne bereid aan belanghebbenden den weg te wijzen tot het vorkrijgen van dergelijke informaties". „Mot de inrichting van een monsterka mer is een begin gemaakt. ,,Tot heden werden ó-*s, door bemidde ling van het Bureau voor Hondelsinlichtin- gon tc Amsterdam, monsters tocgezondou door veertien firma's uit Nederland. „Die zending beeft ons reeds, wat vor- aoho-idene artikelen betreft, aanleiding go- govcn tot bemoeiingen, waarvan gunstigs resultaten voor de betrokken firma's in Nederland tc verwachten zijn. Zij is e oh tor niet voldoende om er een monsterkamer medo tc kunnen inrichten, waarmede men behoorlijk voor den dag kan komen." „Men sfceune ons krachtiger, men geve ons de beschikking over ruimer middelen, en in dit handelscentrum van Zuid-Afrik* zal een monsterkamer tot stand komen, wel ke zonder twijfel belangrijk zal bijdragon tot den groei van do Ncdorlandsch Zutd- Afrikaanscho handelsbetrekkingen." Uit de rekening van ontvangsten een uit gaven blijkt, dat do inkomsten 290.12.5 pd, st. bedroegen, waarvan 205.12.9 pd. st. uit contributie en 81.19.8 pd. st. hot saldo van de voormalige Kamer voor Handclsinlioh- tingen. Do uitgaven vorderden 275.18.6 pd. st., zoodat een saldo beschikbaar bleef van 14.13.11 pd. st., hetgeen echter lang niet voldoende is, waar hij de oprichting mot hefc bovengenoemde saldo van 81,19.8 pd. st. begonnen is. Zonder verdere krachtige me dewerking zal de Kamer haar uitgaven niet uit de gewone inkomsten kunnen dokkon. Zij, wior belangen door do werkzaamheden der Kamer bevorderd kunnen worden, zijn dlaarora in do eerste plaats goroopen het haar aan den noodigon finaneïeolon steun niet te laten ontbreken. UITLOTINGKN". Lui'u Suul Antworpon, fi fr. 100, van 1903. Trekking 10 April. Botaalbaar 1 Mol. Sorioön: 240 DOG 1073 3270 4878 6130 6172 6823 18846 1S7D1 22013 25813 26620 27610 29001 88186 38962 P992*. Sorio 3270 no. 25 fr. 20000; eorio 18761 no. 18 fr. 1000; eorlo 13846 no. 23 fr. 600; eorio 240 no. 19 on eorio 4978 no. 8, oik fr. 250; eorlo 240 no. 21, eorlo 1678 non. 2 en 24, eorlo 8289 no. 23. sorlo 617*3 nos. 12 en 18, eorlo 18761 notu 4 on 23, eorio 22013 no. 16. eerlo £6818 no. 1, eorlo 26626 noa 7, 12 on 24, eorlo 27010 noe. 7, 9 on 15, eorlo 83186 non. 3 on 19, sorlo ■"3063 nos. 7 on 18, olk fr. 200; eorlo 240 no. 3, eorio 503 nos. 8 on 23, serlo 1078 no. 21, sorlo 4378 nos. 1 on 28, eorlo 6173 nos. 11 on 16, eorio 6828 no. 8, eorio 18845 nos. 1 on 8, eorio 18751 nos. 12 on 21, sorio 82018 no. 17, Borio 26813 no. 18, eorlo 2662T no. 16, eorlo 28001 nos. 13 on 24, sorio 33186 no. 15 en eorio 89025 no. 20, olk fr. 150. Do ovorlgo nummers in bovonetaando sorioön vorvat olk fr. 110. De blijde verwachting. Ook de leerlingen van de Anna Paulowna Naai- en Breisohool to Scheveningen, welke onder do bijzondere bescherming van H. M. de Koningin staat, Lebben een geschenk voor H. M, vervaardigd en wel een spreitje. Hot sprcifcjo is met wit satijn gevoerd en met witte strikken versierd. Het is ont worpen door do directrice der 6chool, mevr Drayton Lee-r-Mnaa, terwijl de onderwijze ressen het werk geleid cn acht meisjes het gemaakt hebben. II) Babcock en ds oude huishoudster moeten ln pik geval, zooala ik ze reeds heb gezegd, morgen- >chtend het huis verlaten. Dan rest my voldoende yd om vóór het vallen van den avond mijn ;eld uit de Bank te halen en het beheer van lit hula in handen van een advocaat te stellen. Jorgenavond zal een sneltrein Esther en my laar een kustplaats in Wales brengenals lie dwaas ginds uit de verdooving van den Irank zal ontwaken, heb ik reeds myn doel ►erelkt. De wensoh, dien hy my heeft kenbaar ;emaakt, dwingt hem zelf tot zwygen en ver- Ier zal lk wel oppassen, dat wy elkaar niet veer ontmoetsn I" Hy wreef zich de handen ran plezier by deze gedaohte, terwyi zyn ge- aat wser een valsche uitdrukking aannam. „Esther I" fluisterde by. Wegens verplichte dankbaarheid Is zy aan my verbonden I Zy ■al zich er niet tegen verzetten myn vrouw $e worden, als ze eenmaal heeft ingezien, flat haar nergens anders een onderdak wordt «ongeboden. En dan zal aan haar zyds oen Jileuw leven voor my beginnen!" Eenige oogenblikken bleef hy ln gepeins 'verzonken. Daarna richtte hy zioh snel op. i „Voor het oogenblik genoeg van al die aan- fokkelyke toekomatschilderlngon. Demoeiiyke Vrerkeiykheid ls Immers maar al te naby; er ataan my nog honderden dingen te doen. Ten eerste Babcockl" Op zyn roepen trad de bediende binnen* -Babcock," begon Grlsslth. Neem nyptang ea beitel ea verwijder aoo zacht mogeiyk de n&chtbel van myn huls." De Ier sperde van vorbazing zyn oogen wyd open. „De., de bol...?" stotterde by. „Hoo wilt u het don woten als vannacht een uwer patiönten _Zy kunnen een anderen dokter opzoeksn 1" Babcock staarde zyn heer sprakeloos aan. De «aak ls nameiyk deze," ging dr. Grisslth met oen grynslach voort, dat een onverschil lig lacbje moest verbeelden, „dat ik myn praktyk neerleg en dat nog wel heden." „En ik dan, mynheer?" „Wy zullen moeten scheiden, Babcock. Dezen nacht moet je nog biyven en wel voor het huis. Voor deze bysondere wacht zal ik je rykeiyk schadeloos stellen. En Indien er iemand mocht komen om myn hulp in te roepen, dan moet je hem afwyzen met do woorden: „Hier woont geen dr. Grisslth meer. Zoek een anderen dokter. Morgenvroeg zal Jk je dubbel loon uitbetalen en van dan af zullen wy elkaar niet weer zien, want van het oogenblik af, dat je het geld zult hebben ontvangen, moet je oogenblikkeiyk ^yn huis verlaten. Heb Je dat alles begrepen, Babcock?" De Ier knikte. „Ik dacht het al well En er is niets meer te veranderen aan hetgeen u me daar hebt medegedeeld?" „Klets meerl" Babcock schudde zwygend het hoofd. „Dan zal alles dus wel zoo moeten ge schieden. Ik zal de bel ver wy deren en dan op myn wachtpost gaan staan. Nog één vraag, mynheer, wordt Nell O'Squith ook wegge stuurd?" „Te geiyk met Jou, Babcock." „Dat wilde ik alleen nog maar even weten 1" grynslachte da let, glk sou bat naar hebban gevonden ala zy niet het huls behoefde te verlaten 1" Met deze woorden verliet hy de kamer. Dr. Grisslth ging nu naar boven om tot de oude huishoudster Ü'Squith een dergeiyke toespraak te houden. Dit geBprek echter duurde veel langer en werd met meer vuur gevoerd. Alleen de belofte van het dubbele loon vor- zoende ten slotte ook do oude vrouw, die toen ook maar dadeiyk begon haar bezittingen by elkaar te zoeken, om don volgenden dag zoo vroeg mogeiyk het huls te kunnen verlaten. Esther, die alleen met haar gedachten en herinneringen ln haar kamertje was gezeten, bemerkte niets van alle veranderingen, die er voor mprgen op touw werden gezet. Dr, Grisslth wilde eerst alle vreemden het huis uit weten eer hy haar wilde spreken over dat, wat hy haar geluk noemde. XVH. Kolonel Manning liep opgewonden in zyn studeerkamer van zyn aardig woonhuis op het Fort William In Calcutta op en neer. Dit leven begon werkeiyk onaangenaam te worden. Nu pas voor eenige dagen die geschiedenis met die arme miss Groane en nu het plotse linge besluit van Archibald, hals over kop zyn ontslag aan te vragen en onmiddellijk naar Engeland terag te keeren. Wat hem het allerergste opwond was het- geon zyn vrouw hem een halfuur geloden had meegedeeld, nl. dat zy in geen geval zou toestaan, dat Archie alleen die persoon zou nareizen. Zy zou hem met Nelly en Suzan vergezellen en intnsschen moest dan hy, de kolonel, een half jaartje verlof aanvragen en zoodra hy dat sou hebben gekregen, moest hy hen dadsiyk naar Europa volge* De resolute mrs. Manning had alle tegen werpingen van haar man aan kant geschoven door hem de vraag voor te leggen, of by dan zyn oudste dochter ongelukkig wilde maken. Het was immer» maar al te duldeiyk, dat Nelly liefdo voor haar neef Archlo had opgevat. Verder stelde zy hem de vraag, of by dan graag een gouvernante de vrouw van Archie zag worden, en of hy ten slotte haar, zyn vrouw, de kans wilde benemen, om van haar mlgraiue in de koelere temperatuur van Europa af te komen. Kortom, zy wist den armen kolonel met zulk een woordenvloed to over stelpen, dat deze geheel daardoor werd over weldigd en zich ten slotte wel genoodzaakt zag haar plannen goed te keuren en er dus ln toe te stemmen, dat zyn vrouw en dochters, hun neef Archibald Everloane, die reeds van de eerste do beste uit Bombay vertrekkende stoomboot gebruik wilde maken, te vergezellen. Suzan sprong dol van plezlor door den tuin, toen haar moeder den meisjes het plan had meegedeeld, dat zy reeds diezelfde week nog met Archie naar Londen zouden gaan. Neliy nam de mededeeling veel kalmer op, maar haar oogen kregen weer nieuwen glans en haar wangen herkregen een frisschere tint en dat alles waren voldoende bowyzen voor mrs. Man ning voor de juistheid barer veronderstelling. Het moeiiykst was echter om aan Archie «elf mee te deelen, welke verrassing hem boven het hoofd hing. Maar mrs. Manning was er de vrouw niet naar, om zich door moeliykheden te laten afschrikkenvooral niet, wanneer het de vervulling van haar lievelingswen8chen gold „Myn lieve Archie!" Met deze woorden ontving zy haar neef, dien ze verzocht had op haar kamer te komen. „Ik heb Je eeu vroolyke tyding mee te deelen 1" „En die is, lieve tante?" vroeg de jongo man belangstellend, nadat hy op een wenk van zyn tante op een laag stoeltje naast baar had plaats genomen. „Hoe zou je bet wel vinden, Arcbie, als je de reis naar Londen niet alleon behoefde te maken." „O, daarop Is ook geen kaas," lachte hy vrooiyk en zonder voorgevoel van de be doeling dezer Inleiding terug. „De „Ophlr," waarmee ik van uit Bombay ga, neemt tweo- honderd kajuitspassagiers mee." „Ik bedoel, dat je met kennissen zult rei zen, en wel met heel goede kennissen," her nam de statige dame. „En jy zult de groote eer hebben ze ridderiyk te mogen beschermen." „Te besohermen?" stamelde Archie. „Het zyn toch niet do Glonns of de Gowlners, die mee naar Europa eversteken, dat zou al te verschr Archie I" vormaande mrs. Manning met bestraffende blik. „Het zyn dames, ovor wie je daar spreekt l" „Ze zyo hot das wel?" „Neen, Archie. Maar zegt je hart je dan niet, door wie Je vergezeld zult worden?" „Myn hart?" Er rees sen gedachte by Archiebald op, die ton gevolge had, dat zyn hart dreigde te zullen stilstaan. „Wie zouden je nu beter kunnen vergezellen, Archie, dan je tante, Nelly en Suzan fluisterde mrs. Manning op haar gemaakten, vloienden toon. „En wie zou boter Je huishouding op Everloane-Castls in orde kunnen brengen als ik, je tante, die byna moederiyke gevoelen! voor je koestert (Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5