Blo. 14901. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag* 19 September. Buitenlandseh Overzicht Flnancieele Causerie. FEUILLETON. Voor vrouw en kind. Anno 1S08. Marne en Vermont zijn tegenvallers geweest voor do Republikeinen in zooverre, dat hun meerderheid sterk is ingekrompen. Waar schijnlijk zullen zij achteraf een zegen blij ken te zijn, omdat zij komen in 't begin dor verkiezingscampagne en zoodoende hen, die tot nu toe apathisch waren, tot waak zaamheid zullen aansporen. Aan redelijken twijfel is het nauwelijks onderhevig, dat Taft zal worden gekozen. Doch dat deze incidentjes de markten tijdelijk beïnvloeden is slechts natuurlijk. Eon zeer vaste stemming heorschte voor Santa Fé Landskares, naar 't heet op op timistische berichten van twee der commis sarissen, dio thans in Argentinië vertoeven. Wij hebben bij herhaling gewezen op de uitstekende winstkansen, die deze aandeelen a la longuo bieden. Cultures afbrokkelend. De locale markt kon zich niet onttrekken aan de golf van reactie, die de leidende markten, Yankees en Kaffirs, teisterde. Onze vrienden Grand Trunks houden zich, ondanks nog voort durende ontvangstverminderingen, uitste kend. Een nieuw licht werd ontstoken op de Amerikaanscho markt door do introductie der United Copper aandeelen. Eem echt kolfje naar de hand van ons publiek, een berucht dobbelfonds tegen 1213 In October 1.1. failleerde de firma Otto Heinze Co. to New-York, ten gevolge harer manipulaties in deze shares In ons overzicht van 19 Oct. 11. schreven wij„Deze firma exploiteerde zelve een aantal kopermijnen in Montane en telde onder haar creaties de United Copper Com pany. De geweldigo fluctuaties in Üen prijs dezer aandeelen gevon eenigszins een beeld van den heftigen strijd, die gestieden wordt. In 1906 was de hoogsto prijs 78s/s de laagste 57 VA. Gedurende dit jaar (1907) de hoogste 771/*- Op 3 October noteerden zij 47Vs, op 12 dezer 37Y4, 14 dozer 60.50 en 16 dezer 361015." Wij kunnen thans de historie Gomplateoren. De laagste prijs in 1908 was 4%, de hoogste 163/8» thans pl.m. 12. Tn 't laatst van Augustus werd de prijs van 716 opgezet bij vrij aanzienlijke omzetten, die doen eonclu- deeren, dat te dien tijde het plan tot intro ductie te Amsterdam werd geboren. Wie zich achter den naani der introduoenten schuil houden, is niet bekend, doch algemeen wordt erkend, dat dezen slechts stroomarmen zijn. Het valt zeer zeker te betreuren, dat men in casu den zedelijken moed heeft go- had, alleen te zien naar den smaak van ons dobbelpubliek, zonder te vragen wat men eigenlijk wel to eten gaf. Het beste wat er van de aandeelen te zeggen valt, is, dat men er moeilijk meer dan 13 o/o* aan kan verliezeQ. De „Schoolmeester" zong immers reeds: „Zoo zal een eerlijk man zijn biezen, niet op z'n derde jaar verliezen, zoo hij slechts dertien weken telt!" Een grappen maker vertelde dat de introductie te Am sterdam slechts is geschied, om ook aan Holland het voorrecht te gunnen van bijstor ting op of verbeurdverklaring van de aandeelen bij een voor de deur staande drastische reorganisatie. W. Mot groote beslistheid wordt in de „Voss. Zeit." medegedeeld, dat do Duitsche minister van financiën het plan koestert een b e - lasting op advertenties voor te stel len. Met klem betoogt de redactie, dat zulk een belasting in liooge mate onbillijk zou zrijn. De adverteerders immers, hetzij meer of min der bemiddeld, zijn in vele gevallen genood zaakt het een en ander door middel van een blad mede te deelon, zonder dat het hun ook maar het geringste voordeel oplevert. Iemand, die zonder betrekking is, plaatst een advertentie, maar heeft. niet de minste ze kerheid, dat hij daardoor zijn doel bereikt. De handelaars, die bij advertentie hun waren aanprijzen, kunnen bij do bestaande soherpe concurrentie de lioogere advortentiekosten niet op hun afnemers verhalen en ten over vloede heeft de wetgeving in alle landen door de daad erkend, dat belasting op de pers, middellijk of onmiddellijk, in het na deel van do beschaving is. Overal is dan ook in den nicuweren tijd iedere belasting, die nog op de pers drukte, opgeheven, in 1874 ook in Duitsohland. En destijds kwam dat ieder zoo natuurlijk voor, dat de Regee ring het zelfs niet noodig vond redenen op te geven voor de ophoffing der tot dusver be staan hebbende drukkende bepalingen. Na dien tijd hebben dan ook de bladen een hooge vlucht genomen, zeer ten bate van het publiek, maar dit schijnt thans niet meer als een voordeel te worden aangezien, nu blijkbaar hot parool is geworden: „Steeds achterwaarts". Nadat de hoeren Polit (Hongarije), La Fon taine (België) en Stand (Oostenrijk) over de besluiten der Haagsche. Conferentie betreffende verplichte arbitrage tor interparlementaire conferentie te Berlijn het woord hadden gevoerd, werd deze motie aangenomen: „De conferentie der Interparlementaire Unie spreekt den wensch uit, dat het ont werp voor een arbitrage-tractaat, opgesteld door de eerste commissio op de Haagsche Con ferentie van 1907, dat toen rcods dc toestem ming van do groote meerderheid der mogend heden kreeg, als uitgangspunt voor verdere onderhandelingen tusschen de mogendheden zal worden genomen, om tot een algemeene overeenkomst over de kwestie der verplichte arbitrago te komen." Voorts word aangenomen een toevoeging van La Fontaine luidende: Do conferemtie besluit een uitnoodiging te richten tot de 32 Staten, wier vertegenwoordigers voor het ontwerp van een permanent scheidsgerecht gestemd hebben, om dit ontwerp zoo sroedig mogelijk om te zetten in een definitief ver drag, met verzoek aan de andere Staten dit definitieve verdrag alsnog aan te nemen." Vervolgens werd door Gobat (Zwitserland) een voorstel toegelicht, volgens hetwelk de conferentie den wensoh uitspreekt, dat door de mogendheden in de arbitrage-tractateu de bepaling wordt opgenomen, dat ingeval van het uitbreken van een strijd, die niet onder de uitspraak van Jdet Hof van Arbitrage valt, de contracteerende partijen eerst dc be middeling van bevriende mogendheden zullen inroepen. Namens de Duitsohe groep verklaarde prof. Eickhoff, dat het standpunt van Gobat sympathie en ondersteuning verdient, wijl ook hierbij op den voorgrond werd geplaatst, dat bij schending van levensbelangen van een land of van do nationale eer de uit spraak van het Hof van Arbitrage niet zal worden ingeroepen. Het voorstel werd aangenomen. Daarna werd de vergadering verdaagd. Bij de besprekingen in den sociaal- democratiachen part ij dag te Ne urenberg over de goedkeuring van begrootingen werd gisteren de stemming go- houden over de beetuursmotie, waarin die goedkeuring beslist wordt afgekeurd. Nadat' partij-bestuur en controle-commis sie verklaard heelden, dat zij de motie vol ledig handhaafden, word eerst het bemidde lingsvoorstel van Frohme verworpen met 217 tegen 116 stemmen, en vervolgens de mo tie van het partijbestuur bij hoofdelijke stemming met 258 tegen 119 stemmen aan genomen. Dit is een besluit van groote boteekenis; het stoat gelijk met eon motie van afkeu ring voor de Zuicftduitscho Kamerleden, die voor do begrootingen van hun land hebben gestemd. Het zal wel beteeken en, dat in de Duitsohe sociaal-democratische partij, de partij van do drie milHoen kiezers, die al toos een toonbeeld van tucht is geweest, de eerste groote scheuring ia gekomen. Hot geharrewar en do persoonlijkheden op den partijdag hadden zulk een ontzenuwen den indruk gemaakt op 't mccrendeel der aan wezigen, dat men hard begon te verlangen naar beëindiging der discussies, zoodat het voorstel Müllcr, uit Keuion, om tot de eind stemming over te gaan, in goede aarde viel. Maar eerst hield Ebert. nog een scherpe re de, eindigende mot do verklaring, t bet partijbestuur do voorgesveido moto', wonsohte te verzachten. Dc Zuid Duitoobor» aohtten het niet noodig deze rede to beant woorden. Daarop ging men over tot do eind stemming. Nadat dc afloop der atemruiaig bekend was gemaakt, legde Segitz uit naam van 58 Duitsche afgevaardigden oen protect-verkla ring af. Ka rdinaalVannutelli is uit Engel and vertrokken. Aan het sta tion sprak hij de talrijke schare geloofsgo- nooten, die hem uitgeleide doden, iu het Fransch toe. Hij had het in Londen heerlijk gehad, en was hoogelijk ingenomen met *>I wat hij in Engeland had gezien, vooral met de houding van de menigte op straat Nu begreep hij wat do Engelsche vrijheid be duidde. Hij zou dat alles den Paus over brengen. Hij zou dien H. Vader ook roggen, dat, ondanks de houding van enkele onver antwoordelijke mcnschcn, de gevoelens ran het Engelsche volk voor hem en voor het eucharistische congres aileruitncmcridst wa ren geweest, en dat Engelands hart slechts voor de vrijheid slaat. Toen werd er nog een lied gezongen (God zegene den Paus). Bij het wegrijden van den trein werd or gejuicht binnen en buiten h*J station. Te Dover, waarheen aartsbisschop Bourne den kardinaal uitgeleide deea, kreeg de kardinaal nog een geestdriftige huldiging. Aan boord waren er veten, die knielend zijn ring kusten. Dc kardinaal ze gende de schare. Mot een zekere voldoening deelt de Tah- gersche berichtgever van den Matin" me de, dat de Duitsche consul dr. Vas- eel weinig reden heeft tot tevredenheid oves: zijn ontvangst bij M o u 1 a y H a f i d. Ilu Sultan betoonde nl. weinig geneigdheid cm zich onder Duitachen invloed te stellen. De consul trachtte wel i3 waar hem over te halen zich in de door Duitschland gewensch- te richting te bewegen, maar Moulay Ho- fid verklaarde, dab El Menebhi, zijn ver trouwde vertegenwoordiger te Tanger, be last is met de diplomatieke onderhandelin gen met de Europeesche mogendheden en de consul zich dus met hom in verbinding kon stellen. En daar dr. Vassel juist een andere richting uit wilde d3n Menebhi, was dit antwoord duidelijk genoeg voor hem. Als een tweede bewijs, dat de zending van Vassel mislukt is, beschouwt do berichtge ver het feit, dat El Remiki, voor wiens vrij lating do oonsul te El Ksar zoo warm heeft gepleit, nog steeds in hechtenis blijft. Ravas bericht dat heb Fransche mi nisterie van builenlandsche zaken een nota heeft uitgegeven, waarin wordt me degedeeld, dat aan de Regeering kennis is gegeven, dat Engeland zich volkomen aansluit bij de Fransoh-Spaanscno voor stellen omtrent de erkenning van Moulay Hafid. In een brief, gisteroohtend gezonden aan den heer Cambon, den ambassadeur van Frankrijk te Londen, deelde Sir Edward Grey, staats-secretaris van builenliand- sche zaken, mede, dat Engeland zijn vol ledige goedkeuring aan do Fransoh-Spaan- scho nota hecht. Z. H. de Paus heeft gisteren 25,000 Katholieke gymnasten, die> met hun vlag gen een optocht vormden, ontvangen. Ou der deze vlaggen waren drie Italiaansohe, die aan den ingang afgegeven werden, op dat zij niet naast de pauselijke vlaggen zouden verschijnen. De Italiaansche vlag gen hebben echter, zoo goed als alle an dere, een panseli^ken gedenkpenning ge kregen. Berichten over Bi jnl»n<l'is boezem, gedurende de week van 6—12 Sept. 1908. 6taod van den boezem te Leiden, Idem to Oudewetering Werking der stoomgemalen. Waterloosing langa natuurlijk, weg. Waterinlating Regenval in Mm 6 Sept. 7 Sept. 8 Sept. 9 Sept. 10 Sept. 11 Sept. 12 .lept. 49 51 49 50 55 50 50 cm.-A.K 56 53 50 49 53 53 53 em.—A.P. Spaarndam 31J u., Hall weg 17 o., Gouda u.. Katwijk u. Spaarndam 30 u., Halfweg 24 u., Gouda 14 u.. Kat wijk 9 u. Door de sluis te Gouda u. 13.- pe reactie, waarvan wy de vorige week tn voorgevoel hadden, la werkelijk gekomen» 'ergolUken w(j de prezen van Vrijdag en die j„ 18 dezer, dan blykt dat ze nogal van be- jng Is gOVTO08t. Slotkoersen te New-York. 3 Sept. 10 Sept. 17 Sept. leb i sons 88% 90% 87 iltimore 95% 100 953/, gofuiiaDS my2 174% 170% leoapeake 41»/. 43V. 39% Wago Milwaukee 142% 142% 1353/8 )r0 Certificates 65»/, 65V, 59% jenvor Rio 26 27% 26% Erie 24V, 29% 27»/, I. Ir0f- 39% 45 42 Qre.it Northern 136% 1381/e 1303/, [liuvis Central 140% 144 138 Common Gulf 25V. 281/, 26% >ref 53% 62% 60 fouisville 108 109% 103V, liosouri K. T. 31Va 3'23/S 29% Jüjaouri Pacific 56 57 533/, lew-York Central 104'/. 106'/, 1027/8 Dntarios 41% 42V. 397/8 ^'orfolks 74 74% 72% Korthern Pacifies 141'/, 1437/8 137V. Pennsylvania 123% 12474 121% leading 127% 1303/, 130% ïockies 17% 183/8 173/8 ïockies Pref. 32»/. 35% 33% South. Rails 19»/, 23% 203/a coulb. Pref. 40 541/» 50% South. Pacs. 103»/, 1083/8 1027/s Unions 162% 1667, 159% Wabash Pref. 26 263/, 25 Amalgamateds 77% 77% 74% Jar Foundry 40% 403/8 38% Anacondas 46% 46'/, 43% Stoel Common 45% 46% 443/8 Steel Pref. 10972 1103/8 108V* Smelters 92% 933/, 85% ex dividend. Het meest werden ditmaal de. „groote" shares aaugetast, met namo Hillwaarden, zoo- als Great Northerns, Oro Certificates en Northern Pacifies en Harrimanwaarden, met name Unions on Southpacs. Met uitzondering van Unions, die, het inmiddels betaalde di vidend iu aanmerking nemende, slechts 5/s «i'o lager noteeren, wijzen al deze aandeelen oen belangrijke verlaging aan bij 3 Sep tember. Ook Milwaukces, Louisvillos en de „industrials" Amalgamateds, Steels, Anacon das on Smelters. Van de kleine shares no teeren Enes en Rails hooger dan op 3 Sept. Of deze reactie nog vorder zal gaan, is natuurlijk niet to voorspellen, ofschoon gis teren, Vrijdagavond, onder leiding vau Eries New-York vrij aanzienlijk beter komt. O. i. biedt do reactie een welkome gelegenheid om zich alsnog of opnieuw bij de Ame- rikaansche markt te interesseeren. Het sei zoen voor fluctueerëndo markten is gearri veerd en tussclien nu en de verkiezingen zulleu wij waarschijnlijk nog ettelijke ups en downs zien "Wie met kleine en snelle winstjes tevreden is, zal daarom wel doen bij flauwe markten te koopen en bjj willige te reali- scoren. Wie 'daarentegen een flinke winst wenscht te behaion moet van de flauwe da- geu profiteeren om te koopen en zal o. i. na j eonige maanden zijn doel bereiken. Het lijdt geen twijfel of Harriman heaft zich het lot van den Erie aangetrokken. Ge zien do wonderen, die hij gewrocht heeft met den Union en Southern Pacific, kau I men verzekerd zijn dat hij ook met den Erie de wereld zal verbazen. Wij kregen eenige malen gedurende de week uit Londen het J bericht, dat or groote aankoopen in Eries daar tor beurze worden uitgevoerd van wel onderrichte zijde. Ziethier een beschouwing over Kansas City Southern aandeelen. Zij is gedateerd uit New-York in dato 9 dezer. ,,De gewone aandeelen noteeren pl.m. 28 o/o en de Preferente pl.m. 63 o/o, respectievelijk is daarvan 30 en 21 millioon dollar uit gegeven. De Preferente aandeelen betalen geregeld 4 o/o dividend per jaar, de gewone nihil. Door een gelijk bedrag gewone en Preferente aandeelen te koopen betaalt men 92 a 95 0/o, terwijl het dividend op de Preferente aandeelen alleen reeds voldoende is om, nu het geld zoo goedkoop is, de rente te dekken op de geheele belegging. In het jaar 1902 waren de hoogste prij 24) „Tibout," zeide André, deelnemend zijn hand op de schouders van Jozef leggende, „Jozef, gij hebt alles gehoord; gij hebt ge hoord hoe zij u bemind heeft, en hoe uw dood nog liaar hart met droefheid vervult." „Ja, ja, ik heb alles gehoord, alles," zeide Jozef „En gij kunt nog aarzelen, nog ecu oogen- blik weifelen?" „Om wat te doen?" „Om wat te doen herhaalde André ycrwonderd; „Jozef Tibout, hebt gij dan uw hart verloren, of is het gevoelloos gewor den „Ik begrijp u niet." „Ik zal mij dan duidelijker verklaren; ik vraag u of gij, na al hetgeen gij gehoord hebt, nog een oogenblik kunt aarzelen haar na tc ijlen, haar in uw armen te drukken on haar toe tc roepen: Genevieve, hier hebt gij uw geluk, uw leven weder." „André, o spreek zoo niet; gij weet niet hoe zeer gij mij doet." De kleine klompenmaker, den indruk be merkende, vvelken zijn woorden op zijn vriend maakten, kreeg al meer en meer hoop Jozef tol andere gedachten te brengen, en ver volgde „Jozef, de oorlog is thans geëindigd; gij zult dus, evenals vroeger, toen gij nog niet .wist wat armoede was, ruim in het onder houd van vrouw eu kind kunnen voorzien de kleine Thérèse is thans weder geheel hor zen voor de twee soorten 38 en 63 P/o, in de jaren 19066 respectievelijk 37 en 70 °/o. In 1902 waren de bruto ontvangsten 6.450.000 doll, en bedroeg het netto inkomen, 1.821.271 doll. In 1907 waren deze cijfers reep. 9.084.332 dl. en 3.639.098 dl. In 1908, een jaar, dat algemeen als uiterst slecht wordt be schouwd voor de spoorwegen, waren de bru to's 8.758.928 doll, on was het netto inkomen ongeveer 3 millioen dollar. Na betaling van interest en van het Preferente Dividend was het overschot nog voldoende tot betaling van 3 dividend op dc gewone aandeelen. Sedert 1902 zijn de vaste lasten toegenomen mot 284.000 dl., terwijl het overschot, beschik baar voor dividend is vermeerderd van 662.000 (11. tot 2.455.000 dl. voor 't boekjaar 1907 en tot 1.820.000 doll, voor 't juist geëindigde boekjaar. De Maatschappij wordt zeer oordeelkundig beheerd, zoowel uit eon exploitatie- als uit een financieel oogpunt. Dc oogsten in het district, dat zij bedient, zijn uitstekendde exploitatiekosten verminderen, zooals kan blijken uit de ontvangsten der laatste maan den. Onder die omstandigheden zal de Maat schappij waarschijnlijk in staat blijken, over hot thans loopende boekjaar (1909) behalve de volle 4 °/o op de preferente, nog circa 6 °/o op de gewone aandeelen te verdienen. Algemeen wordt erkend, dat de bruto's per mijl dezer Maatschappij grooter zijn, dan die van eenige andere Westelijke lijnzij bedragen meer dan 10.000 doll, per mijl. Wij zijn van moening, dat zoodra het beleggende publiek deze feiten inziet, de preferente aandeelen zullen stijgen tot een prijs, waarop zij slechts 5 °/o zullen ren- deeren, en de gewone aandeelen, waarop ge- du rende het laatste boekjaar 10 o/o werd verdiend, gerekend tegen den prijs, waarop zij noteeren, geven groote kans om belangrijk hooger te gaan." Wij voegen hieraan toe, dat de berichtgever in nauwere betrekking staat tot de directie van bedoelde spoorwegonderneming. Wat het nieuws betreft, zoo is dit wer kelijk niet ongunstig Het veertiendaagsche verslag van de Railroad Association bericht te 12 dezer, dat het aantal ongebruikte wa gens tot 223000 is gedaald, derhalve met circa 30.000 is afgenomen. De New-York Central, niettegenstaande geruchten van het tegendeel, verklaarde het gewone kwartaals dividend van ll/i °/o. Readings lagen ge durende de week geducht vast met omzetten van 250.000 shares por dag, op geruchten oencr vermeerdering van het dividend. Dit te New-York populaire aandeel is hier niet meer te vinden, sedert eenige jaren geleden de phenomenale rijzing plaats had. Ofschoon slechts 4 o/o dividend betalende, noteeren zo te New-York*ruim 130 o/o, welke anomalie verklaard wordt door het enorme bezit van do Maatschappij in Kolenmijnen. Nu heeft de Regeering tegen alle spoorwegonderne mingen, dio kolenmijnen bezitten en exploi- teoren, een algemeene actie ingesteld, waar bij zij als standpunt inneemt, dat deze com binatie togen de constitutie strijdt. Dc Penn sylvania verkeert ten deze in dezelfde po sitie als de Reading. Inmiddels heeft het United States Circuit Court, zitting hou dende in den staat Pennsylvania op 10 dezer de Regeering in het ongelijk gesteld. Doch dn Regeering heeft bereids hooger beroep aangeteekend bij het Supreme Court. Indien de Regeering gelijk krijgt zullen Reading, Pennsylvania e. d. hun kolenmijnen moeten verkoopen, en zal dan den aandeel houders oen belangrijke bonus Uit dien ver koop ten deel vallen. Verliest de Regeering, dan zullen de exploitatieresultaten op an dere wijze, in den vorm van verhooging van dividend, aan de aandeelhouders ten goede komen. Wij verwijlden hierbij even, om van antwoord te dienen aan de velen, die een koers van 130 °/o' en oen dividend van 4 o/o onvereenigbaar achten. Op ons maakt de reactie der laatste dagen den indruk van te zijn veroorzaakt le. door een natuurlijke geneigdheid van de koersen om te reageeren, na een plotselinge rijzing, met andere woorden, de technische positie van de markt maakte een reactie noodza kelijk: de immer voortdurende strijd van haussiers en baissiers in de markt van mani pulatie bij uitnemendheid: New-York, waar bij de baissiers ditmaal het technische voor deel hadden. En ten tweede door verkiezings- 8chrik. De resultaten der verkiezingen in steld, Gencviève zal afstand doen van haar schatten, haar rang en haar naam van mar kiezin, en haar bloedverwanten alleen zonder haar naar Napels laten terugkeerennaar hetgeen gij gehoord hebt, kunt gij hieraan niet twijfelen; o zij zal dan wel niet rijk wezen, maar gelukkig zijn, en „O, houd op, houd op!" riep Jozef Tibout, doch zonder zich aan dezen uitroep te sto ren, ging André voort: „Dan zal de goede oudo tijd terugkeeren, Jozef's morgens, wanneer gij u naar het werk spoedt, zal Genevieve u een afscheids kus geven, en do kleino Thérèse vau den grond opheffen, om hetzelfde te doen; en dan, wanneer gij des avonds vermoeid van het land terugkeert, dan zullen vrouw en kind u te gemoet komen, en dan zult gij mij weder als vroeger de avondklok hooren luiden, en gij zult zeggen, ook zooals vroeger, zoodra de klok ophoudt te luiden, dau spoedt zich de kleine André herwaarts, om ons op te vroolijkon, om ons te doen lachen, oma met ons don avondmaaltijd te gebruiken en ge tuige te zijn van ons geluk; kom, Jozef, kom, onthoud uzelven en Geneviève het geluk niet. Kom, yi haar na; of liever, wacht haar by het eindigen van den dienst aan de deur van de kapel. Kom, Jozef; gy moot, gU moogt niet aarzelen; ik wil niet, dat myn peetdochlor ouderloos zy 1" En als met geweld drong hg Jozef Tibout naar de deur. „Neen, nooit, nooit 1" riep Jozef Tibout op den toon van iemand, die oen vast be sluit genomen heeft, „nooit! Het moge waar zijn, dat de vrede weder hersteld is, maar wie weet hoe spoedig de oorlog weder zal uitbreken, en dan, Andró, dan zou ik weder myn vrouw en kind der armoede en het gebrek zien pry« gegeven. Mijn kind ia zwak, zy kan geen ontbering doorstaan, weldra zouden alsdan de rozen weder op haar wangen verwelken; ik zou haar van dag tot dag voor mijn oogen zien weg kwijnen, en wanneer ik dan haar igkje in het graf zag nederleggen en weldra het UJk dor moeder, door verdriot, kommer en ellende gestorven, naast dat van mijn kind hi den kuil zag dalen, dan zou ik tot tiiJzelven zeggen: dat alles is uw werk; zij hadden r\jk kunnen zijn, gy hebt ze arm gemaakt en zonder u zouden zy gewis hier nooit in armoede en ontbering gestor ven zyn. En dan, André, myn vriend, dan ben ik niet meer dezelfde, die ik vroeger was; ik ben door myn bekomen wonden zwak geworden en niet meer tot ruwen veldarbeid geschikt; want wel is die wonde geheeld, maar de geneesheer heeft my ten ernstigste aanbevolen my in acht te nomen voor zwaren arbeid en hevige aandoening, welke dio wond opnieuw zouden openrytenik zou hun dus toch met van nut kunnen zjjn; daarom blyf ik volharden in myn voornemen. Yaarwel, Andró I" „In 'sHemels naam dan; wanneer iemand geboren is om dood voor zyn vrouw en kind te wezen, dan kan hy onmogelijk myn raad volgen," zeide Andró. „Dat God u geleide. Werwaarta wilt gy gaan, Jozel?" „Naar Parys. Menigeen heelt in die groote stad zyn fortuin gemaakt; misschien zal het mU daar ook gelukken; zoo niet, dan zal ik er toch altyd genoeg vinden, om in myn behoeften te voorzien; want," voegde hy er by op een toon, die de innigste smart en droefheid verried, „ik heb slechts Yoor myzelven te zorgen: van dit oogenblik af aan heb ik vrouw nooh kind meerl" „Naar Parys. Jozef Tibout, gy moet my beloven, dat, zoodra gy te Parys zyt, gy my zult doen schryven; mynheer de pastoor zal my dan den brief wel voorlezen; in dien brief moet staan, waar ik u te Parys zou kunnen vinden, wanneer de lust my mocht bekruipen, ook derwaarts te gaan, hetwelk ik geloof, dat al spoedig gebeuren zal; want wanneer gy, Geneviève en myn kleine peet dochter, do kleine Thérèse, van hier zult ver trokken zyn, dan zal ik my zoo verlaten vinden, al iemand die, die, nu, dat doet er niet toe; en ik zal hot hier Diet lang kunnen uithouden, Jozef, myn voorgevoel zegt my, dat ik u weldra volgen zal." „Gy kunt verzekerd zyn, Andró, dat ik aan uw verlangen zal voldoen," zeide Jozef; „uw byzyn zou my gewis vertroosten, wanneer Ik aan hot verledene denken mocht." „Welnu dan, Jozef, geen vaarwel maar tot wederziens," zeido de klompenmaker, de hand zyns vriends met warmte in de zyne druk kende; „geen vaarwel, maar tot wederziens 1" „Tot wederziens," hernam Jozef Tibout, den handdruk van zyn vriend beantwoordende, „tot wederziens!" Hy spoedde zich naar de deur, doch daar- gekomon, bleef by eensklaps stilstaan. „O, het is een zwakheid, het is misschien geheel dwaas en verkeerd," zeide hy, „maar het Is sterker daD ik ben; ik wil haar nog eenmaal zien, alvorens te vertrekken, nog eenmaal, voor het laatst haar en haar kind; wanneer zy de kapel verlaat, moet zy hier langs komeDhet is een dwaasheid, Andró, ik weet het wol, maar ik ben echtgenoot on vader, gy kunt niet weten, wat dat zeggen wil, danstil 1 ik hoor gerucht op straat. Zou de dienst nu reeds geöindlgd z(jn?" Andró zag uit het venster r:aar buiten, de menigte verliet de kapel en bevolkte do andere zoo stille dorpsstraat voor eenige oogen- blikken. Met ingehouden adem plaatste zich Jozef Tibout naast Andró aan het venster, beurte lings werd hy rood en bloek, en het hevig zwoegen van zyn borst bewees wat er in zyn binnenste omging. „Zou zy reeds zyn voorbygegaan?" vroeg Jozef, „zou my het eenigste geluk, dat my nog over is, haar te mogen aanschouwen, niet gegund zyn?" „Neen, neen, ik werd haar gewaar in het voorportaal der kapel, haar en haar kinü," zeide Andró; „zy kernen. Moed Jozef. Mis schien ware hot beter, dat gy belden r.iet zaagt." „Neon, ik zal sterk zyn, ja, ja, ja, ja, ja," riep Jozef Tibout. „En ik zal ze nlot weder zien nooit weerEn als door een olectrischen schok getroffen sprong hy van het venster naar het midden van de kamer terug. Jozef, die den kevigsten stryd In zfja binnenste voorde, kermdedan weder sprong hy woest op naar het venster, doch nog vóór hy het beroikt had, trad hy even woest te rug, als vreesde hy zyn vrouw en zyu kind nog eens te zien. „Andró, AndróI" riep hy, houd my tegen, belet my het venster to openen, en er uit te roepen: „Geneviève, Thérèse, hier ben Ik, uw echtgenoot, uw vader. André, de etryd, dlon ik voer, is te hevig. Ik voel mljr. kritsAitD bezwyken. Andró, als gy waarlijk r-'Cc T\erd zyt, sluit dan de luiken 7oer dat belet my myn vrouw en kind ia a»*t vtpAecf te storten 1" CWordfc vervolif.J.)

Leidsch Dagblad | 1908 | | pagina 5