Maandag 21 Augustus. A°. 1908. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. il>e ware J akob. fjo. 14878 PRIJS DEZER COURAOTi 7ooi Lelden per week 0 Oentei per 3 maanden f 1.10. Boiten Leiden, per looper en wa&r agenten gereetigd tijn 1 1.30. franco per poet1.85. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—0 regels (1.0b. Iedere regel meer 0.17J. Orootere lettere naar plaatsrnimte. - Kleine advertentlSn ran 30 woorden 40 Oents contant; eLk tiental woorden meer 10 Oentï.-Voor het inoaaBeeren wordt/'0.05 berekend. [XXote Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres te Lelden. De Commissie van Ontvangst en Feestelijk heden vestigt de aandacht er op dat het in de bedoeling van het Bestuur ligt dat zoo mogelijk alle Congresleden, dus ook de Jjöidsche, zich morgenavond to acht uren jan het Station zullen verzamelen, ten einde ïlch in Optocht naar het Raadhuis te begeven. Toegang tot het Station wordt op vertoon van do Congreskaart verleend. AUG L. REIMERINGER,. Voorzitter. Mr. F. R. CROMMELIN, Secretaris. De Qud-Hollandsche Feesten. De hevige rogenbuien der beide laatste 'dagen berokkenden den bewoners van ,,0ud- Lo'den" veel hindernis. Er wordt vandaag mot koortsaohtigen ijver gewerkt om alles hedenavond op tijd gereed te hebben. Tijdens de algemeene repetitie van j.I. Zaterdag zijn tal van photographischc op aamen gemaakt. Do prentbriefkaarten hier van zullen hedenavond in Oud-Leiden" ver- echijnen cn morgen bij alle boekhandelaren verkrijgbaar zijn. Het bestuur der poster ij en in Oud- leiden" maakt bekend, dat brieven, brief kaarten, enz. op hét Marktplein gepost, tule voorzien behalve van de gewone post- ze-gds ook van een zegel ad 1 cent van Oud- Leiden" met Oud-Lcidens poststempel be drukt cn aan do aangegeven adressen be zorgd worden. Het postkantoor is geves tigd in het briefkaartenhuis naast het Spookhuis. Voor het programma der feestelijkheden vp morgen, lie men de advertentie in dit Mad. De feestwijzer is bij alle boekhandela ren morgenochtend verkrijgbaar Uitsteken van vlaggen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, noodigen de ingezetenen der gemeente uit, om op Dinsdag 26 Augustus a. s. des namiddags, ter gelegenheid van de ont vangst van de leden van het XXXsto Neder landsch Taal- en Letterkundig Congres e~ ook gedurende de volgonde dagen waarop uat Congres zal gehouden wor den, do vlaggen nit te stoken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN STRIJEN, Loco-Socretaris. L a Jon, 24 Augustus 1908. Inkouisleubelasüng. Burgemeester on Wethouders van Lei den brengen in herinnering, dat met 81 Aug. e. k. de tweede termijn vervalt van de Inkomstenbelasting, dienst 1908, en dat alzoo op den lsten September 1908 minstens Ve godeelten van den aanslag moeten zijn voldaan. Zij noocligen mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgings- kosten, tot de betaling van het verschuldig de ten kantor© van den Gemeente-Ontvan ger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE RIDDER, Burgemeester. VAN STRIJEN, loco-Secretarie. Leiden, 24 Aug. 1908. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen zijn ter hand ge steld de kohieren der Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten No. 4 en 6 van den dienst 1908/1909 executoir verklaard 21 Aug. j.L en herinnert voorts den belangheb benden aan hun verplichting om den aam- slag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, DE RIDDER- Leiden, 24 Augustus 1908. Leiden, 24 Augustus. Morgenavond dus zullen do leden van hot Congres van het station worden af gehaald, Men ziet uit do mededeeliug der feestcommissie, dat het de bedoeling ia, dat de leden, hier in de stad woonach tig, zich ook aan het station bevinden cm de vreemdelingen te ontvangen. Daaraan moet zooveel mogelijk gevolg worden gege ven; de Belgen moeten zien, dat de Noord- Nederlanders evenveel sympathie voelen voor hun stamgenootcn als zij wel eens in België hebben ondervonden. En ho? kan men dit beter bewijzen dan de vrienden reeas aan het station af te halen en te begroeten Voor deze gelegenheid zal het stations emplacement aan het eene uiteinde, waar het stootblok van de Staatsspoor staat, eonigszins worden versierd. Juist dit stootblok gaf een welkome aanleiding dit voor deze gelegenheid eons in een gazon met bloemen te veranderen, de zijkanten met opgaande planten.. Voorts natuurlijk de noodige Nedcrlandsche en Belgische vlaggen en de plaats van ontvangst zal er gezien het slechts zoo korte oponthoud aldaar voldoende rijk versierd zijn. Dan gaat het in optocht naar het Raad huis; bereden politie opent den stoet, volgt het Leidsch Muziekkorps, waarachter drie vaandeldragers te paard, dragende Belgische en Nederlandsche vlaggen. Onmiddellijk daarop komen de afgevaar digden der Regeering met het Regel ings- bestuur in rijtuigendaarachter de Con gresleden, die ter bescherming gevolgd worden door hel muzie-kkorps van het 4do regt. infanterie en militairen te paard. Do stoet gaat langs Stationsweg, Paar- densteeg, Brcestraat naar het Raadhuis. Zeer zeker zou het door de vreemdelingen op hoogen prijs worden gesteld het maakt ook zoo'n mooi effect wanneer daar, waar de stoet passeert, b e n - gaalsch vuur wordt afgestoken. Na de begroeting op het Raadhuis wordt in dezelfde volgorde een bezoek aan Oud- Leiden gebracht, gaande B reestraat, Steenschuur, Rapenburg, Kloksteeg. Den 31sten Augustus a,s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de lieer M. J. H. van den Bergh zijn vader opvolgde als re gent van het R.-K. Wees- en Oudeliedenhuis aan de Sint-Jacobsgracht. De feestelijke herdenking zal plaats heb ben op Zondag 27 September. Na regen komt zonneschijn, zeidc Uilenspiegel, en in vele gevallen heeft hij gelijk, maar gisteren heeft hij het toch mis gehad, want toen het ten langen leste droog werd, was de dag reeds te ver ge vorderd, dlan dat de zon zich nog had kun nen doen gelden. Maar er volgde een mooie, stille avond, hetgeen ton goede kwam aan het ,,Musis"-concert, dat reeds van 9 Juli 11. was uitgesteld en nu toch, na eerst ook op 14 Aug. te zijn bepaald, eindelijk wel eens doorgang mocht hebben. Het Harmo nie-orkest van het Haarlemsch Muziekkorps was er dan ook reeds voor in de stad go- komen. Het zetelde in den muziektempel in den tuin, terwijl de leden met hun dame3 do veranda aan de voorzijde of gedeeltelijk de zaal, waarvan de deuren waren openge zet, vulden. Hot was een mooi programma, dat mooi werd uitgevoerd en waarop tel kens een mooi, veelzeggend^ applaus volgde, ook waar het de in enkele werken voorko mende solo's en niet hot minst bet met volle aandacht te midden der doodsche avond stilte aangehoorde ,,Ave Maria" betrof. De opgekomenen waren blijkbaar volko men tevreden, dat zij den gang naar Mu sis" niet hadden achterwege gelaten. Voor de hoofdakte is te 's-Gravenhage geslaagd mej. J. L. Walther, van Katwijk- aan-Zee. De 43ste algemeene vergadering van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal gehouden worden op Dins dag 29 September a.s., des voormiddags te 11 uren, in ,,De Prins van Oranje" te Driebergen. Na de gewone huishoudelijke punten wordt aan de orde gesteld om de uitgave van het Ned. Tuinbouwblad, orgaan van de Maatschappij, na afloop van het proef jaar nog voor een jaar voort te zetten. In een volgend punt stelt het hoofbs- stuur voor een prijsvraag uit te schrijven van den volgenden inhoud: De Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde vraagt een zoo volledig moge lijke bespreking van do verschijnselen van de eenbladigheid of van het ontstaan van dieven, alsmede van zinkers bij tulpen, gebaseerd op eigen onderzoek, met inacht neming van de geschriften van anderen. Daarin moeten o.a. worden behandeld de beteokenis en het verloop der verschijnse len uit een plantkundig oogpunt, ook mot betrekking tot de erfelijkheid; de verschil lende ineeningen over de wijze van ont staan, ook met inachtneming van geschied kundige gegevens, moeten met elkaar wor den vergeleken, de be teekenis voor de praktijk en de middelen tot voorkoming of beperking moeten worden besproken enz. De afdeeling Amsterdam en Omstreken stelt voor, dat vanwege de Bloemen- en PJantencommissie elk jaar een of meer grooto plantenkeuringen zullen gehouden worden, zooals den 16en Juni j.I. te Am sterdam heeft plaats gehad en daarvoor aan te wijzen: Amsterdam, Den Haag Sche ven ingon,) Rotterdam en Utrecht. De afd. Leiden doet een dergelijk voor stel. De afd. Baarn en omstreken stelt voor dat de algemeene vergadering het hoofd bestuur uitnoodige een prijsvraag uit te schrijven voor een nieuwe beknopte hand leiding voor bloemisterij, geschikt ten ge» bruike voor het onderwijs op de tuin- bouw-wintercursussen. Te Amsterdam worden aan de ge meente-universiteit voorgedragen tot ge woon hoogleeraar in de natuurkunde (va cature dr. J. D. van der Waaia Sr.) dr. J. D. van dor Waals Jr., hoogieeraar te Groningeu, en dr. L. S. Ornstein te Lei don. Tevens wordt voorgesteld dr. P. Zeeman, buitengewoon hoogleeraar aan de gemeen te-universiteit te Amsterdam, te benoe men tot gewoon hoogleeraar in de na tuurkunde aldaar en dr. P. Kohnstamm, privaat-docent cn assistent aan die uni versiteit, tot buitengewoon hoogleeraar in de natuurkunde. Voorgesteld wordt dat de gewone hooglsera- ren zullen genieten ieder een jaarwedde van f 4500 en de buitengewone hoogleeraren van f 1000, terwijl bovendien elk hunner zal toe komen het gewone aandeel in de leergelden. Ter benoeming tot leeraar in de Ned. taal en aardrijkskunde aan de 4e H. B.-S. met 3 j. c. te Amsterdam, is het volgendo tweetal opgemaakt A. A. Verdenius, docts. in de Ned. letteren, tijdelijk leeraar aan die school, en I. I. Vermeulen, docts. in de Ned. letteren, leeraar aan de H. B.-S. met 3 j. o. te Utrecht. Voorts worden aan bevolen tob tijdelijk leeraar in do Engel- sohe taal aan de LL B.-S. met 5 j. c. voor j. te Amsterdam: I. Lopes Cardozo, aldaar; bot tijdelijk leetraressen aan de H. B.-S. v. m., in de Engelsche taal: mej. I. D. v. d. Waals en in de wiskunde mej. W. C. Kerlen, beiden reeds als tijdelijk leerares- sen werkzaam aan die schooltot tijde lijk leeraar aan heb gymnasium in de Fransohe taal wordt aanbevolen het vol gend tweetal: K. I. Riomens en P. de Geus, beiden te Amsterdam. Het 3e (of schriftelijk) gedeelte van het notarieel examen zal worden afgenomen te 's-Gravcnhage op 2 en 3 September. In de zitting der Alg. Synode der.Ned. - Herv. Kerk van Zaterdag deed de voorzit ter der Synode mededeeimgen van de be grafenis van den oud-secretaris der Synode, ds. ,L. Overman, waarheen het moderamen door do vergadering was afgevaardigd. Een hartelijk woord van hulde Ls door hen al daar gesproken, dat naar het besluit der vergadering zal opgenomen worden in het officieel orgaan der kerk. Nu de afschriften der eind-uitspraak in handen zijn van den appellant en van de betrokken besturen, wordt medegedeeld, dat de Synode de uitspraak van de Syno- dus contracta heeft bevestigd tob ontzetting van den predikant van Oud-Beierland, den heer M. H. A. van der Valk, uit zijn ker kelijke bediening wegens oncliristelijken wandel. Tevens is hij vervallen verklaard van de uitoefening van kerkelijke reoiiten en ontzet van het lidmaatschap der Ned.- Herv. Kerk. De uitspraak wordt in haar geheel openbaar gemaakt in het officieel orgaan der kerk, en dat wel wegens de op spraak, die van deze zaak gemaakt is, waar over zelfs brochures zijn in 't licht gegeven. Vastgesteld werd de einduitspraak in do zaak van den predikant van Neerlangbroek, nader mede te deelen. Een belangrijk vraagpunt vormde het hoofdonderwerp vau den dag n.l. is het goed vrouwen tob de Evangelie-bediening toe te laten? een stuk vrouwenquaestio. Zij werd levendig besproken, waarbij ver schillende stroomingen zich lieten gelden, maar ten gevolge van de onvoltalligheid der vergadering aan het einde niet tot be slissing gebracht. Twee jonge dames hadden inschrijving verzocht in het album der ker kelijke professoren ten einde aldus den weg naar den kansel zich ontsloten te zien, en, mocht de wet zich daartegen verzetten, als dan stappen van de Synode, om wetswijzi ging te bewerken. Do rapporteerende com missie had een meerderheid en een minder heid. De laatste adviseerde toestemmend; do eerste het tegendeel, deels omdat zij de toelating der vrouw tot het predikambt niet in overeenstemming acht met de- lijnen in de H. Schrift getrokken, deels omdat de vrouw eeno andere is dan de man in aard en we- Een. Warm werd de zaak der vrouwen be pleit door de beide hoogleeraren Knappert en Cannegieter. Zij wezen op de groote be weging van onzen tijd, op hetgeen door de vrouwen reeds is gedaan en bereikt, op do groote gaven en krachten der vrouw, juist op het gebied van het gemoedsleven. Zal misschien de vrouw in sommige punten minder uitmunten, vooral op het gebied der inwendige zon ding zal zij baar krachten ontplooien. Eigenaardige gaven acht men haar eigen voor 't werk der Evangelie-bedie- niDg. Daarom hoopt men dat de tijd niet verre zal zijn, dat de krachten der vrouw gébruikt zullen worden voor het Koninkrijk Gods, terwijl men de ongegrondheid der be zwaren aan do H. Schrift ontleend tracht aan te toonen. Anderen deelen de laatste niet, maar trachten met het oog op de praktijk aan te toonen, dat het ambt van predikant, als geheel genomen, niet geschikt is, om door de vrouw te worden bekleed; dat bovendien do zaak niet rijp is voor beslissing. In de kerk heeft zich de wenscb naar vrouwelijke predikanten niet geopen baard, eer het tegendeel. Voor de bijzon dere gaven dor vrouw staan op philanthro- pisch gebied tal van werkkringen open. Nog andere schatten de vrouwen heel hoog en eveneens haar gaven, maar op haar plaats, en principieel blijven zij betwijfelen of deze plaats de kansel is. Te midden van deze. discussie wordt vrij algemeen gevoeld, dat het verzoek den adressanten niet, zon der meer, kan toegestaan worden, wijl dit tegen den geest der wet is. Dc Synode zou dan beslissen over een zaak. waarover de kerk zich niet heeft uitgesproken. Daarom willeD zij een voorstel tot wetswijziging aangenomen zien in den betrokken zin, en daarover het gevoelen der kerk hooren. Hierover zal in deze week de beslissing rallen. Do nestor van de gemeenteraadsleden te Delft, de heer J. C. do. Klein, is reeds eenigen tijd ernstig ongesteld. Hot laat. zich aanzien dat, al mocht de 72- jarige geheel herstellen, hij zijn werkzaam* heden als lid van den Raad niet meer zal waarnemen. De Koningin-Moeder kwam Zaterdag middag te 2 u. 38 aan het station Baara terug van haar bezoek aan H. M. de Ko* ningin op Het Loo. De prinses-weduwe Hendrik VII van Reuss, geb. hertogin van Saksen-Weimar, kwam met II. M. mede, ten einde, enkele dagen haar gast te zijn ten paleïzo Soestdijk. De burgemeester van Baarn was tor begroeting aan het station aanwezig. 2) Ik herinner me, dat het een groote, witte hoed was met- lichtroode rozen. Ik weet niet waarom ik dab mij herinner, maar ik heb eens gehoord of ergens gelezen, dat een vrouw altijd zich herinnert wat ze aan had, toen een man om haar hand vroeg. In ieder geval herinner i k het me. Het was een prachtige Juni-morgen, en ik voelde me buitengewoon opgewekt, en ge lukkig, teen ik op de voorbank van den dog cart naast Donald Elviston klom. Tante Marian kwam naar buiten op den drempel om ons goeden dag te zeggen. Ik herinner me, dat ik bedacht hoe oud en lee- lijk zij er in den helderen zonneschijn uit fcag, en me afvroeg cf zij ooit jong cd mooi, en elegant gekleed was geweest. Ik wist, dat zij het in haar hart afkeurde, dat ik met Donald Elviston of met een an deren man ging rijden, cn het gaf nog een zekere bekoring te meer aan de situatie, door mij haai verrassing voor te stellen, wanneer ik bij mijn terugkomst haar zou ttieedcelen, dat ik ging trouwen met het ttieest gewenschte jonge monsch liit_.de stad, uiet paard cn rijtuig, en Clayton Park en *1 do rest Tante Marian hechtte meer aan positie 611 rijkdom dan aan liefde. Zij noemde dat »>de wereld kennen." Wij hodden bijna acht mijlen afgelegd vóór het onvermijdelijke gebeurde. Het be gon mij al te vervelen, om aldoor te hoo ren over de goede kwaliteit van den grij zen hengst, die ons zoo snel voortreed, en over den prijs van de- beroemde schimmels, die zijn grooten landauer trokken. U moet weten, dat ik volstrekt geen verstand had van paarden, en daarom was het nogal ver moeiend. Toen gebeurde het Het was in een nauwe laan, waar dc hoo rnen elkaar boven ons hoofd inraakten met hooge wallen aan weerszijden, begroerd met struikgewas; naar mijn-mcening wel bet meest romantische plekje, dat hij kon hebben uitgezocht. Donald was hceiemaaJ niet ïomantisch. Zijn moeder, de deftige dame die- iederen dag voor haar bezoeken uit rijden ging met de beroemde schimmels, had mij wel eens gezegd, dat zijn liefhebberij niet hoo- ger ging dan paaiden. Maar in. ieder ge- vai vond ik het geheel in den haak, toen hij de teugels in de. rechterhand en mijn hand in zijn linker nam. ,,Nora." zeide hij, ,,wil je met me trou wen?" Naderhand vond ik, dat hij het zei alsof er niet dc minste vrees was, dat ik hem j zou afwijzen Ik denk, dat hij aan zijn pachters, aan do schimmels en aan Clayton Hall dacht, en die opwoog tegen mijn on beduidendheid. Maar dat bedacht ik eerst later. Op het oogenblik zelf ondervond ik 'slechts een gevoel van verlichting, dat de vuurproef voorbij was, en een soort van op gewondenheid over hetgeen de andere meisjes in de stad zouden zeggen. Ik dacht ook aan Bob. Arm.c Bob Ik veronderstel, dat ik ,,Ja" gezegd heb, omdat hij het paard inhield, do teugels liet vallen en beide armen om mij heen sloeg. Toen was het, dat er voor het eerst twijfel in mij opkwam. Hij droeg een lichte overjas en er zat een lucht van den) stal aan, en ik haat die lucht En op hetzelfde oogenblik kwam de gedaon- te in mij op, dat ik volgons Ethel van hem gehouden zou hebben, als hij de „ware man" was geweest. Ik stak onwillekeurig mijn handen uit om hem af te werentoen zag ik den verbaasden blik in zijn oogen, en probeerde to lachen. O, lieve Ware Man, ik geloof, dat ik zelfs toen je schim in de verte heb gezien, want toen Donald Elviston zich voorover boog om mij te kussen, wendde ik mijn gezicht plotse ling af met het gevoel, dat er iemand keek; iemand, van wien ik niet graag wilde, dat hij zag wat ik begreep, dat zou gebeuren. De man aan mijn zijde fronste de wenk brauwen. Ik denk, dab hij er niet aan go- wend was te wachten op iets, wat hij wilde hebben. „Wat is er?" vroeg hij. ,,N— niets," zei ik flauw. „Ik ik dacht, dat er iemand aan kwam." Hij keek naar beide zijden door dc laan. „Er is niemand", zei hij, en wendde zich weer tot mij. Toen gaf hij mij een kus. Het was de eerste maal, dat ik door een man gekust werd, sèdcrb ik mijn haar opge stoken had, en het ging door mij heen als een schok. Of eon schok ooit weldadig kan aandoen? Deze zeker niet, want ik begreep op heb oogenblik, dat onze lippen elkaar aanraak ten, dat ik een vergissing had begaan. Clayton Hall, paard en rijtuig en al hot andere zonken weg, en de eenige gedachte, die mijn hoofd vervulde, was, dat ik de be lofte bezegeld had, om de rest van mijn le ven door te brengen aan de zijde van dezên man. Hij' nam de teugels weer op en reed voort, daar er menschen den weg langs kwamen. Ik zat naast hem in een soort bang zwijgen. Sedert hij mij gekust had, was hij een heel ander persoon geworden. Ik wierp vluchtig een blik op hem; hij glimlachte en keek welbehaaglijk, maar aC gedachte vloog door mijn hoofd, dat ik hem nog nooit zoo alledaagsch had gezien. Ik had hem altijd beschouwd als een man, die er nogal goed uit zag; totdat hij me kuste. Een dwaas verlangen om uit het rijtuig te springen cn weg te loopen kwam in me op; ik klemde me vast aan de zijleuning, en zei een paar maal iu mijzelf „Nora! Wees niet dwaas!" Toen probeerde ik to denken aan de schitterende bruiloft, die ik zou hebben; aan de mooie plaatsen, waar heen ik hem zou bewegeu op onze huwelijksreis been to gaan; aan de japonnen, die ik in Parijs zou koopenaan de partijen, die ik zou gevenmaar het leek tne alles vau zoo weinig beteeke-nis. Wij kwamen aan onze bestemming en gebruikten ons twaalfuurtje in een uit spanning in het dorp, gingen na afloop daarvan wandelen in den aangrenzenden tuin, en voerden de kippen, die overal vrij rondliepen. Toe-n, juist vóór de kastelein het rijtuig je weer voorbracht, zei Donald, dat hij mij iets te geven had we konden door nie mand gezien worden en haalde een zil veren ring-étui voor den dag, en opende dien. ,,Ik kocht hem een maand geleden," tea hij mij. „Het is een prachtstuk. Ik hoop, dat je dat ook zult vinden." En hij haalde uit den étui den mooisteu diamanten ring, dien ik ooit gezien heb. Ik had mij nog nooit zoo afschuwelijk' te moede gevoeld. Hij was er zoo zeker van geweest, dat ik hem inijn jawoord zou geven, dat hij den ring al een maand te voren had gekocht! Hij nam mijn hand cn schoof den ring aan mijn vinger, ten min ste hij probeerde het, maar de ring was te nauw. ,,Ik dacht, dat hij de goede grootte zou hebben," zei hij met. gefronst voorhoofd. ,,Het spijt me. Ik dacht dat ;e vingers kleiner waren." Ik trok mijn wenkbrauwen samen. Mijn vingers z ij n klein, maar die ring zou alleen een kind gepast hebben. „Ik ga morgen naar Londen,', voegde hij er aan toe. „Ik zal hem daar laten ver' anderen." En hij stak den étui weer iü zijn zak. Ik voelde mij als een gevangene, die uiti. stel heeft gekregen. Ik geloof zelfs, dat ïltf een zucht van verlichting slaakte. Toen ging hij weer terug naar het rijtuig, je. Hij probeerde niet. weer mij te kussen. En we reden naar huis. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1908 | | pagina 1