No. 14823 Zaterdag SO Juni. A0. 1908. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant", LEIDSCH DAGBLAD PttlJS UEZEU CODRANTt Voor Lolden per week 6 Gents i per 8 maanden 1.10, Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn J 1 1.30. France per pest 1.65. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—0 regels /'1.06. Iedere regel meer /"0.171. Srootere lettere naar plaatsruimte. - Kleine advertentiSn van 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Gents.Voor het inoasseeren wordt f 0.05 berekend. Burgemeester en Wethouders van Lei den, Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuid-Holland van den 21sten Augustus 1831 (Provinciaalblad No. 110,) Brengen ter algemeene kennis, dat ter voldoening a*an het Kon. Besluit van den JLfiten dier maand No. 72, de Dankdag of Godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, ditmaal op Zondag den Sisten dozer maand zal worden gehouden. Burgemeester co Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYtST, Secretaris. Leiden, 18 Juni 1908. Leiden, 20 Juni. Het Leger des Heils alhier verwacht sen buitengewoon bezoek, de heer en me vrouw Ridsdel, commandanten in bet go- noemde leger, zijn voornemens morgen den gcheelen Zondag de afdeeling Leiden met een bezoek te vereeren. Commandant en me vrouw Ridsdel zijn meer dan 34 jaar offi cier in het Heilsleger. F t bezoek heeft plaats in het gebouw aan de Lammermarkt. Aan den heer A. Starcke te Zutphen, is op verzoek eervol ontslag verleend als derde geneesheer van het krankzinnigenge- stio t, terwijl ale zoodanig ie benoemd do heer H. Werkman, arte te Leiden. Het „Staatsblad" No. 143 bevat een wet van d< n 25stcn Mei tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigen dommen in de gemeenten te Zoeter woude, Leiden en Leiderdorp noodig voor de om- logging van het Rijn-Saai* kanaal buiten Leiden. Als advocaat en procureur bij den Hoo- gen Raad werd gisteren bebedigd mr. J. W. Dijckmeester. Beroepen is bij: de Gcref. Gom. te Aals meer ds. Osinga, te Werkendam. II. M. de Koningin heeft eervol ontslag verleend op verzoek als dame du palais en bnoemd tot dame du palais honoraire mevr. de baronesse van Knobelsdorff, geb. baro nesse van Pal landt. H. M, heeft benoemd tot kamerheer met ingang van 1 Augustus, jhr. F. E. A. Bo- reel en dezen kamerheer toegevoegd aan den hofmaarschalk van H. M. de Koningin. Op 63-jarigen leeftijd is te 's-Gravcn- Eage overleden mr, P. A. J. Bouvin, Raads heer in het Gerechtshof aldaar, welk rech terlijk ambt hij in 1901 aanvaardde, na ge durende vele jaren deel te hebben uitge maakt van de Rotterdamsche rechtbank, o. a. als vice-president. Bij gelegenheid van het bezoek van Prins Hendrik aan gemeente Den Hel der op 2 en 3 Juli a.s., ter bijwoning van den marinesohietwedstrijd en van de zeil en roei wedstrijden 'er Marine-Jachtclub, zal de Prins Zaterdagmiddag 3 Juli ook een bezoek brengen a i de Ambachtsschool aan de Laan. De minister van koloniën zal op een der eerstvolgende dagen in Den Haag den Sultan van Assahan ontvjingen. Het stoomschip Zaanland, van Buenos-Ayres naar Amsterdam, arriveerde 18 Juni te Lissabonde Ad olph Woer- mann, thuisreis, arriveerde 17 Juni te Napcisde Arnold Amsinck, thuis reis, passeerde 17 Juni Ouessant; de T a n- talus vertrok 16 Juni van Batavia naar Amsterdamde Gr ot i u s, van Batavia naar Amsterdam, pass. 19 Juni Kaap Car- voeirode Koning Willem II, v. Am sterdam naar Batavia, arriveerde 19 Juni te Lissabon de R ij n d a m, van Nieuw- York naar Rotterdam, is 19 Juni Lizard gepasseerd de S 1 o t e r cl ij k, arriveerde 18 Juni van Rotterdam te Philadelphia; de O p h i r, van Java naar Rotterdam, pas seerde 19 Juni Kaap del Armide Solo, Van Java naar Rotterdam, vertrok 18 Juni van Padang; de Prins Maurits ver trok 19 Juni van Nieuw-York naar West- Indiê; do Clan Parquhar, van Java baar Amsterdam, passeerde 18 Juni Fi lister rede Oranje vertrok 18 Juni van Batavia na-ar Amsterdam; de Ma lang, Van Batavia naar Rotterdam, vertrok 19 Juni van Marseillede Amstellan d, van Amsterdam naar Brazilië en Buenos- Ayres, passeerde 19 Juni Tencriffe. HILLEGOM Tegen den arbeider J. van aan den Looster weg III, is op klaehte van mishandeling, zoowel van zijn dochter als van den bloembollenkwee-ker B. H. al- bier, proces-verbaal opgemaakt. HAARLEMMERMEER. Door den heer Holtrop, oofd der Chr. School bij Slo ten, w. het diploma bchaaJd van den Joohoolraad voor Sch len met den Bijbel. Tevens verkreeg hdj de aanteekeningon voor Chr.-Natiom-.1 Schoolonderwijs en Gereformeerd Schoolondei ijs. De heer Bultman was op de renbaan deze en de vorige week winnaar van drie eerste en twee tweede prijzen, ter waarde van ruim t-.ee duizend gulden. Een pnji van 1000 gulden werd niet uitgekeerd, om dat verzuimd was don berijder vóór den aanvang van den rit te doen wegen, zoo dat deze prijs voor den heer B. verloren ging. In deze gemeente schijnen een viertal ketellappers een tournóe te maken. De „heeren" zien er werkelijk netjes uit; wit boord, nette c1 3, heldere kiel, enz., komen beleefd cn netjs voor, maar... bedriegen de menschen en zijn afzetters. Zelfs hebben zij getracht bij een kruide niersbediende, onder den schijn vau geld wisselen, zich vrijheden te veroorloven ten opzichte van diens portemonnaie. Men zij op zijn hoede 1 Te Hoofddorp hield do afdeeling Haarlemmermeer van de Yereeniging „Het Witte Kruis" een algemeene ledenvergade ring, waar jp een tweetal zeer belangrijke punten werden behandekï. Allereerst nam de vergadering het be sluit te Niei.wvennep een magazijn van de afdeeling op te richten en gaf het bestuur machtiging daarvoor de noodige stappen te doen. Hierdoor zal in een sedert lang gevoel de behoefte worden voorzien, daar de groo- te afstanden menigmaal een beletsel wa ren, om van Hoofddorp, waar een maga zijn der afdeeling is gevestigd, verpJeging3- artikelen, enz., te betrekken. Vervolgens kwam aan de orde „Bespre king drinkwatervoorziening." Hierover ontspon zich een zeer uitge breide discussie, daar dit punt voor deze gemeente iets is, waarover al jaren lang is gesproken en tot op heden nog geen af doende maatregelen bestaan om bij een langdurige droogte in den drinkwater- nood te voorzien. Het uitvloeisel der besprekingen was, dat een commissie van vijf personen werd be noemd, qic deze zaak ernstig ter hand zal nemen en na een zeer uitgebreid onder zoek een rapport zal overleggen aan bet bestuur (zoo mogelijk vóór de eerstvolgen de ledenvergadering in September), dat o.a. zal moeten inli den „op welke voor- deeligste wijze door „Het Witte Kruis" maatregelen zullen kunnen genomen wor den, dat steeds voldoend drinkwater ver krijgbaar zal kunnen worden gesteld, hev- zij in de ge-heole gemeente, hetzij met het oog op de onkosten alleen te Hoofddorp en Nieuwvennep. Do commissie zal bestaan uit de heeren dr. Van Mansum, J. Klomp, H. Rink en W. G. de Hey, te Hoofddorp, on J. W. v. Nieuwaal, te Nieuwvennep. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd het periodiek aftredend lid Van Zijverden met algemeene stemmen herkozen. Voorts werd de wenschelijkheid betoogd om op enkele plaatsen in de gemeente een cursus tc doen houden in de verbandleer, waaromtrent in de eerstvolgende vergade ring een bestuursvoorstel te verwachten is. KATWIJK. Voor het voorbereidend mi litair onderricht hebben zich in deze ge meente niet minder dan 66 jongelui aange meld en wel 22 van Katwijk-aan-Zee, 44 van Katwijk aan den Rijn, waaronder 8 leerlin gen van de St.-Willebrordi-inrichting. KATWIJK-AAN-ZEE. In de afgeloopen week brachten 4 vaartuigen de vangst in afslag met een besomming van 3.25 tot 59. Tong bracht op ƒ0.15 tot ƒ0.60, tar bot 1.50 tot 2, griet ƒ0.30 tot 0.60 p. st., braad ƒ4.50 tot ƒ5, schol 5.50 tot 6, keu 2 tot 3. Donderdag aanstaande zal het 25 jaren geleden zijn, dat P. F. Bik, alhier, m dienst trad als machinist bij de Hol! IJz.-Spoorw.-Mij. Vier en twintig jaar was hij werkzaam op de Rijnlandsche Stoomtram. LISSE. In de R.-K. kerk alhier 7".;n we derom een tweetal geschilderde Kruisweg statiën aangebracht en welde 11de en de 12de, zooclat thans 8 van de 14 aanwezig zijn. Door de schildersgezellen hier ter plaatse zal de muziektent in het vierkant geheel gratis worden geschilderd, waarmede a. s. Maandag zal worden aangevangen, waardoor het derde concert dien avond nieL zal doorgaan. Tot onderwijzer 2de klasse te 's-Gra- venhage is benoemd de heer E. C. Kuyper, onderwijzer aan de openb. lagere school alhier LEIDERDORP. Hedennacht, tc ongeveer drie uren, werd brand ontdekt in een sta pel hout op de Scheepsbouwwerf van de fir ma Gebroeders Boot. Door het flink optreden van den brug wachter Pinkster, die den magazijnknecht en diens zoon wekte, werd de brand in den aan va g gestuit cn groot onheil voorkomen. Hoe de brand is ontstaan is niet gebleken. NOORDWIJKERHOUT. Do dames van de naaive reen i ging hebben een feestje gehad, aangeboden door mevrouw douairière Ge vers, alhier. De volgende week komen de meisjes van de naai- en breischool aan de beurt. Waarom die feestvreugde? Mevrouw Ge vers is morgen, Zondag, jarig. De „Eoho der Duinen" brengt haar heden-, Zaterdag avond, een serenade. Zulk een medeleven met elkander in wat het hart verheugt, is de aangename zijd© van het dorpsleven. RIJNSBURG. Door het Rijk is een koe, lijdende aan tuberculose, overgenomen van J. Kromhout voor 170 gulden. RIJPWETERING. Vier balddadige vreemdelingen, die in het café van Zoete melk alhier een'lgen tijd vertoefden, vielen een aldaar werkzaam zijnd gTaveur zeer Lastig, o. a. wierpen zij eenige stempels op den grond, enz. Zekere Z., broeder van de kasteleines, wilde dit den vreemdelingen verbied n, wardoor hij het met do oproermakers zoo te kwaad kreeg, dat zij hem aanvielen en zelfs een van hen met een hard voorwerp Zoetemelk zulke slagen in het aa^czicht gaf, dat daardoor vijf bloedende wonden ontstonden en zijn linkeroog blauw en op gezet geraakte. Toen Z. vluchtte, werd hij alsnog met een hooivork achtervolgd, doch zonder verder gevolg. Door den rijksveld wachter Bodaan en den gem.-veldwachter Post werden de belhamels per rijwiel ach terhaald, aangehouden en tegen hen proces verbaal opgemaakt. Later is alsnog door den graveur aangifte gedaan, dat hij drie koperen stempels vermiste, die vermoede- door de vechtersbazen zdjn gekaapt. TER-AAR. Terwijl een zoontje van den £an lbouwer A. Heins gisteravond op een paard zat om dit met den weg eenigszins bekend te doen geraken, overkwam hem een ongeluk, vermoedelijk door het schrikken van het dier, dat ook door het maken van bewegingen viel, met den jongen er onder met een zijner beenen, waardoor dit brak. Aanbesteed is het bouwen van een blok huizen in de Kerkbuurt, bestemd voor vijf gezinnen, voor rekening van ds. Wouters, alhier. Het werk is gegund aan H. Hegeman voor metselwerk, J. Vuyk voor timmer werk, on M. Koopman voor schilderwerk, allen alhier wonende, tot een gezamenlijk bedrag van 3225 gulden. VALKENBURG. De collecte voor den Gewapenden Dienst heeft hier opgebracht vier gulden. WOU BRUGGE. In de vergadering van huiseigenaren, alhier, is, met betrekking tot het verstrijken eerstdaags van den over gangstermijn in de Bouw- en Woningveror- dening dezer gemeente, nl. het als dan aan wezig zijn van regen- en beerputten, beslo ten, alvorens een adres aan den Gemeente raad, om twee jaren uitstel bijv., in te zen den, eerst een conferentie met den burge meester te verzoeken. Voor die conferentie werden uit de vergadering drie heeren aan gewezen. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot no taris binnen het arrondissement Zutfen, ter standplaats de gemeente Raalte W. T. J. G. Osse, candidaat-notaris te Hoorn; benoemd tot notaris binnen het arr. Al- meloo, ter standplaats Almeloo H. W. Vol lenhoven van Daalen, thans notaris te Sas van Gent; aan mr. K. W. Brevet, lid van het col lege van regenten over de gevangenissen te Rotterdam, op zijn verzoek een eervol ontslag uit die betrekking verleend, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten, en is benoemd tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te Rotterdam jhr. mr. J. L. W. C. vou Weiier, rechter in de arr.-rechtbank al daar aan mr. P. A. L. A. baron van Ittersum, op zijn verzoek met ingang van 1 Juli 1908, een eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid van het Hoog Militair Gerechtshof, onder dankbetuiging voor de door hem bewegen diensten; jhr. mr. W. H. de Beaufort met ingang van 1 Augustus .1908 benoemd tot adjunct- oommies bij het departement van Koloniën lo. de termijn van benoeming van den reserve-officier van gezondheid 2de klasso P. P. E. Prijn, van het. personeel van deQ geneeskundigen dienst der landmacht., met ingang van 8 Juli 1908, voor den tijd van ten minste vijf jaren verlengd 2ó. benoemd, mede met ingang van 8 Juli 1908, bij het reserve-personeel dor land macht, bij het personeel van den genees kundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid 2e klasze P. P. E. Prijn, vau dat personeel de adjunet-oommiozen bij het departe ment van Marine R. L. de Haes en. H. A. C. van der Brugh met ingang van 16 Augustus a.s. bevorderd tot commies; met ingang van 16 Juni 1908 bij do direc tie van do Rijkspostspaarbank benoemd tot tweeden klerk F. C. van den Berg, mej. J. J. Regenhardt, mej'. E. M. Kropf, mj. J. O. G. de Stigter, M. P. Posthumus. J. P. van der Wart, J. de Vriee, B. Muller, L. J. Kuhnen, A. A. van Dellen, J. A. A. Lauret, B. Tuinzaad, en mej. N. J. Hoogh- winkel, allen thans tijdelijk ambtenaar bij gemelde instelling. Vacature M. O. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat met 1 September aan de Rijkshoogere burgerschool te Winters wijk te vervullen is de betrekking van leer- aar in de natuurlijke historie, scheikunde en wiskunde. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king wensohen te komen, gelieven zieh vóór 1 Juli e.k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs K. te Brug gen eate te 's-Gravenhage. 23s.e vergadering der Vereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen in hel Arrond. Leiden. In het hotel „Konijnenburg" te Noordwijk aan Zee werd heden de 23ste vergadering ge houden van de Vereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen in het Arrondissement Leiden. De vergadering werd met een toe spraak van den voorzitter, den heer Tj. Kiel- stra, arr.-schoolopziener te Leiden geopend. De gewone werkzaamheden werden ge volgd door enkele zangstukken, die op uit stekende wijze werden uitgevoerd door een dubbel kwartet onder leiding van den heer P. van der Hoeven. Daarna hield de heer P. A. Hibma een lezing over „De plaats, die de Geschiedenis der stad zelf in Leiden en omgeving bij het onderwijs in de Vaderlandsche Geschiedenis moet innemen." Het oudste gedeelte der stad werd daarbij uitvoerig geschetst en vele bij zonderheden meegedeeld omtrent de stad, zoo- als zij omstreeks 1400 moet zijn geweest. De achtereenvolgende vergrootingen in de 14de en in de 17de eeuw gaven er een duidelijk beeld van, hoe Leiden langzamerhand is ge groeid, tot het in de 17de eeuw zijn bloei tijdperk bereikte en een luister en welvaart genoot als buiten Amsterdam geen andere stad in Holland. Na een tijdperk van verval, waarin het aantal inwoners, dat omstreeks 1640 100.000 bedroeg, was gedaald tot nog geen 30.000, kwam eerst in de jaren tusschen 1840 en '50 een wending ten goede. Naast een tal van geschiedkundige feiten werd gewezen op de vele gebouwen, die uit vroegere tijden zijn overgebleven en zoo uit nemend zijn geschetst in het in 1907 ver schenen „Oude Gebouwen te Leiden." Naar sprekers meening, vormen zij met het rijk voorzien Gemeentelijk Museum in de Laken hal een aanschouwingsmateriaal, dat voor do scholen van groot nut kan zijn. Een afzonderlijke leergang werd niet noodig ge acht veel van wat in Leidens historie belang rijk is, staa-t in verband met de geschiede nis van het geheele land en kan dienst doen, om deze aanschouwelijker te maken. Deze, van veel studie en onderzoek getui gende lezing werd aan het einde hartelijk toe-gejuicht en den spr. werd door den voor zitter daarvoor dank gezegd. Hierna liield dr. J. Th. de Visser, lid der Tweede Kamer, voor het district Leiden, te Amsterdam, zijne aangekondigde voor dracht over „Onze taal." Spr. begon met een gedicht voor te dragen, waarin de dichter laat uitkomen hoe de taal zich bij het kind ontwikkelt en overgaat in die der volwasse nen en zoo is volgens de geleerden de taal in het algemeen ook ontstaan. De waarschijn lijkheid pleit daarvoor, al valt dienaangaan de niets met zekerheid te zeggen. En wat van het ontstaan der taal geldt, geldt ook van hare ontwikkeling; zij maakt dezelfde stadiums door, als wanneer de kindertaal zich vormt tot de taal van den volwassene. Het ligt volgens spr., ook in den aard der zaak dat in bijna alle wilde talen het werkwoord zijn, het meest afgetrokkene en overdrach telijke van alle, ontbreekt en het pleit, meen de hij, uit dit oogpunt voor de hoogerc sul- tuur, waartoe reeds vroegtijdig het kleine volk van Israël was gekomen, dat het zelfs zijn Godsnaam reeds aan dit woord ontleen de: Jahwe of Jehova, „de Zijnde." Evenwel dienen wij niet te vergoten dat niet bepaald een hoog peil van beschaving noodig is voor het bezit eencr rijke taal, wat Spr. met eenige voorbeelden aan de taal van natuurvolken ontleend, aantoonde. Spr. herinnerde er verder aan dat de te genwoordige taalstudie in den chaos van talen althans twee groote familiën heeft ont dekt: de Arische of Indo-Germaanschc en do Semiotische, zonder daarmede te ontkennen dat er ook nog andere zijn. Maar aan deze stammen groeien takken van den meest verschillenden vorm. En de veredeling dier vormen gaat gemeenlijk ge paard met vermeerdering van den woorden schat cji de verfijning der taal zelf, waar op de beschaving steeds een grooten invloed uitoefent. Maar opmerkelijk is het, dat ter wijl de beschaving in den regel een taal ver edelt, zij teven3 het verschil in talen ver mindert. Na deze algemeene opmerkingen kwam' spr. tot zijn eigenlijk onderwerp „Onze taal," de Nederlandsche taal. Hij begon met de afkomst van onze taal medo te deelen het Germaansch en deed uitkomen dat wij van de Franken ontzag lijk veel voor onze taal te danken hebben, Hoe verschillend in de verschillende deelen des lands, mogen wij spreken van de n e Nederlandsche taal, die de eeuwen, door van haar bestaan in hoofdzaak hetzelf de karakter behield, zoodat elk beschaafd landgenoot het oudste Nederlandsch zonder veel moeite leest, wat spr. met citaten van Middel-Nederlandsche schrijvers verduidelijk te. Dit sluit niet uit de gewichtige veram deringen der Nederlandsche taal, waardoor Holland de bakermat werd der Nederland sche Renaissance, der herleving van een taai en letterkundige beweging. Spr. schetste, met welgevallen die herle^ ving en besprak daarbij Coornhert, Spieghel, Roemer Visscher, Hooft, Huijgons en anderen, en eindelijk den prins der poëten, Joost van den V ondel. Na dezen vloed in onze taal- en. letterkun de kwam echter de ebbe in de 18de eeuw. Met de gespierdheid en den eenvoud der natie verdwenen ook die van de taal. En zelfs geen Poot, Langendijk, Bellamy en de Van. Harens konden daarin verandering brengen. Doch daar begint eindelijk de geest der, natie opnieuw te trillen. Bilderdijk leidde weer een nieuw tijdvak voor de taal in met en naast Van der Palm. En wie onzer is onbekend met de verba zingwekkende vlucht, welke de taalkunde en do letterkundige geschiedenis in ons va derland hebben genomen, vroeg spr. Spr. kwam hierna tot de mannen van '80. Op elk gebied worden bouwstoffen bijeenge- haald voor nieuwe tempels. Van alle zijden, weerklonken nieuwe idealen. En daaronder behoorde ook dat van een hooger en grooter passiegroei in het lage land, tot roem van; Holland. Wien komen geen schitterende bladzijden te binnen, waarin Van Deyssel het artistieke proza en Kloos de artistieke poëzie verheer lijkt vroeg spreker. Ontegenzeglijk sprak er in de critiek de zer jongeren eenzijdigheid en overmoed. Tocl blijft het volgens spr. een verdienste der jongeren, dat zij niet slechts op schaduw kanten in de bestaande taal- en literatuur, ontwikkeling hebben gewezen, maar ook een eigen positieve richting aangaven. Leggende echter een dichterlijke beschrijving van de taal van een der jongeren, een „Nieuwe Gids"-redacteur, den heer Roeken, naast die van Da Costa, zoo aarzelde spr. niet aan den laatste den eerepalm uit te reiken. Maar hoe dit zij, indien dit iets bewijst, dan i3 het 't toenemend besef van de hooge waarde onzer taal en den rijkdom harer vormen en voor haar komen jongeren en ouderen te zamen op. In het begin der 20ste eeuw mo gen we dankbaar getuigen dat onze taal niet slechts is gered en tegen verliezen gevrij waard, maar dat zij zich èn naar binnen èn naar buiten heerlijk ontwikkelt. Dit aan te toonen was het doel van het laatste en schoonste deel van spr.'s rede. Het woord aldus besloot spr. is slecht-s een trilling in de lucht, die met onzen adem vervliegt. Ma-ar het kan won den als geen pijl, bliksemen als geen zwaard, maar ook balsemen als geen olie en rijk ma ken als geen goud. Welnu, zulke taal kunnen wij allen spreken. Onze woorden behoeven daartoe geene hoogdravende, diepzinnige, pi kante woorden te zijn. Wie het beste, het heiligste dat in hem is uitspreekt, met geene andere bedoeling dan het in anderen o,Ter te gieten, is immer welsprekend. Spreekt al tijd de beste taal. En daarmede brengt hij het indrukwekkendste eeresaluut aan de taal zelf. De voorzitter was de tollc der geheele ver gadering, toen hij den spreker, die te midden van zijn drukke werkzaamheden tijd kon vinden en wilde geven aan de onderwijzers in en om Leiden, dank zeide voor zijn be langrijke en schoone voordracht. Daarna werd de vergadering gesloten. Wettelijk© tijd. Dezer dagen is op voorstel van den heer Drucker op de agenda van de Tweede Ka mer geplaatst het wetsontwerp inzake in voering van e©n wettelijken tijd. De „Tel. verneemt echter met zekerheid, dat van een openbare behandeling van dit ontwerp voor- loopig niets zal komen, op verzoek van den minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk. Deze is namelijk, in afwijking van zijn voorganger, die Midden-Europee- schen tijd wilde invoeren, tot de overturgmg gekomen, dat invoering \an den Amst^rdam- schen tijd voor geheel Nederland het meest aan te bevelen is, zoodat hij een dergelijk voorstel bij de Kamer zal indienen. „Land en Volk" bevestigt dit bericht. Ook „Het Centrum'' zegt, dat, naar verluidt, de Regeering het voorstel omtrent den wettelijken tijd in dien geest wijzigen aal, dat de Amsterdamsche tijd als wette ke tiid wordt aangewezen..

Leidsch Dagblad | 1908 | | pagina 1