fjo.14820 Woensdag 17 Juni. A0. 1908. -jQeze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Uit den strijd voor de belangen van den middenstand. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per «eek 9 Oentei per 8 maanden f 1.10. Buiten Loiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn 1 1.30. Trance per post 1.66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer f 0.17|, Orootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oentscontant;elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoaeseeren wordt/0.05 berekend. II (slot) Ts men het vrij algemeen eens omtrent het Rechtmatige van den strijd, dien wij op het ,'oog hebben en de wenschelijkheid om hom tol een goed einde te brengen, minder is ,'dit het geval met de oorzaken van de moei lijkheden, waarmede de middenstand te wor stelen heeft en die ten slotte tot de tegen woordige beweging ten gunste van speciale 'rechten en belangen hebben geleid. Veelal zoekt men een dor voorname oor zaken in de verbeterde middelen van vcr- Vocr en verkeer. Deze hebben ten gevolge gehad, .dat. voortbrengers, in het algemeen tij die iets hebben aan te bieden, gemakke lijker met de verbrekers of gegadigden in het algemeen in aanraking komen. Afstan 'den bestaan bijna niet meer en toen dat anders was, had men behoefte aan tusschen- personen, wier diensten thans kunnen wor den gemist. Er is in die bespreking zeker veel waar heid. Maar, is de gevolgtrekking wel juist Ib vermindering der behoefte aan arbeids krachten wel het gevolg van? Wij voor "ons zien veeleer verplaatsing van behoefte en aan den anderen kant bijzon dere voordcelen, welke van de verbe terde middelen van verkeer en vervoer het gevo'g zijn. De snellere wijze van vervoer is in do eerste plaats in het belang der wa ren zelf en in de tweede plaats worden schommelingen in den prijs vermeden en worden voor de meeste handelsartikelen zoogenaamde normale prijzen besteed, als ('een gevolg van het feit, dat men er lang zamerhand toe komt, zooveel voort te bren gen en alom te verspreiden, als er ongeveer Jaoodig is. Zijn cr minder tusschenpersonen voor den handel noodig. op ander gebied vermeerder de de behoefte aan werkkrachten. De mid- Wclcn van vervoer zijn vermeerderd en voor jdc bediening er van, de vervaardiging, de behandeling en het onderhoud, zijn talloo- ee personen noodig en geenszins alleen ar beiders; maar wel degelijk personen uit jhoogerc, meer ontwikkelde lagen. Evenzoo is het gesteld met de mac h i- Bes. Het is naar onze meening wel waar, dat de machine zooveel handenarbeid bverbodig maakt en daardoor de ambachts lieden, de kleine werkbazen, getroffen wor den maar niet dat de behoefte aan ar beidskrachten, ook uit den middenstand), er "door verminderd is. Daargelaten nog dat "Bonder de groote machinerieën veel min der zou kunnen worden voortgebracht dan thans, ja aan sommige zaken zelfs in het geheel niet zou kunnen worden gedacht, fetaat hot toch vast, dat door het vervaardi gen v.i-D machinerieën, het beheer cn be- fetuur van groote fabrieken en werkplaat ben, het onderhouden en bedienen der werk tuigen, zoovele werkkrachten noodig zijn (geworden, dat, hetgeen aan den eeneh kant Verloren is, aan den «andoren kant wellicht Vu imschoots is vergoed. Naarmate er meer maatschappelijke ar beid ontstond en het werk ingewikkeTder "werd, is handenarbeid door dien van werk tuigen vervangen, d1'" echter, men vergete jld.it toch niet, op hun beurt niet alleen men- jhchel ijken arbeid noodig maken, maar ook fetccds veroorzaakten, dat men meer en be ter kan voortbrengen. Maar natuurlijk kaD (biet alles bij het oude blijven. Een am bacht kan kwijnen, maar wanneer dan nïcu- Ve bedrijven of ondernemingen ontstaan, (Waarbij betrekkingen of bedieningen te ver hullen zijn, dan komt liet toch vrij wel op (hetzelfde neer. Beslist onjuist komt het ons ook voor dat, bet wordt vaak beweerd, de. coöperatie den taiiddenstand overbodig maakt. Op die spe ciale onderwerpen komen wij later terug •hn bepalen ons hier dus tot opmerkingen Van cjgjheenen aard; maar de coöperatie is bleek|s liet geneesmiddel voor een raaat- pcllampei ijk euvel, dat verdwijnen moet als bel euvel genezen is. De coöperatie keert tfcieh tegen de minder goede elementen, tegen de misbruiken in den middenstand, maar is geheel iets anders. Bic gelieele strijd over vermeende oorza kken van achteruitgang en verval leiden jbuvar van dc hoofdzaak af en die hoofdzaak jia g-log-n in dc beantwoording der vragen, rWat behoeft do middenstand om zich staaii- te houden en te versterken en. op hoeda- wigo wijze zullen wij in de gebleken bolióef- '*£n voorzien? F vragen zijn aan "de Ördo gesteld efi (®*illeh niet meer van het staatkundig pro gramma worden afgevoerd vóór ze zijn op- Verschillende staatkundige partijen k haar wcïïschen reeds in haar pie- paitinm's neergelegd. Enkele daarvan rijn reeds min of meer op den voorgrond ge treden. Zóó vinden wij de aandacht gevestigd op de ontwikkeling van Landbouw,, handel en nijverheid, door verbetering van verkeers- cn gemeenschapsmiddelen, door verbreiding van landbouwonderwijs, ook door nadere regeling van de pachtovereenkomst, ter voorkoming dat de eigenaar alle risico ten nadeelo van den pachter brenge en hem rechtmatige vergoeding voor aangebrachte verbetering onthoude. Zóó worden wij ge wezen op uitbreiding van vakonderwijs en bevordering eener practische richting bij het onderwijs in het algemeen; wordt de aandacht gevestigd op bevordering van den afzet van Nederlandsche producten naar het buitenland, bevordering der ontginning van heidegronden en andere minderwaardi ge terreinen. Zóó wordt met klem de aan dacht gevestigd op de groote gebreken van het tegenwoordige credietstelscl en op de nadeelen, voortspruitende uit een te ver ge drevene concurrentie. Uit het rapport, weldra door de Staats commissie in te dienen, zal wel blijken dat zij zich in de eerste plaats in die richting bewogen heeft, en dan bezit elke opvolgenoo regeering een krachtig houvast om bij alle voorstellen van economise hen aard op wet gevend gebied, inzonderheid op de belangen van den burgerstand te letten. Voorloopig kunnen wij volstaan met op de zaak in het algemeen de bijzondere aan dacht te vestigen. Wordt ons de gelegenheiu geschonken, dan zullen enkele speciale pun ten, nader een onderwerp van afzonderlijke beschouwing vormen. W. Leiden, 17 Juni, Zij staat er gelukkig nog niet enkel als monumont, als een he rinne ruigs toeken aan een roemrijk verleden, do muziektent in den mooien tuin van ,,Zomerzorg". Zij wordt nog gebruikt en zal nog meer avon den in dit seizoen dienst doen dau op den eohtcn, bladstillen zomeravond van giste ren. Menigeen dan zat weer rustig, weldra ge nietend van de heerlijke natuur zelve en van gaven, door haar aan menschen ge schonken, om die tent heen. Want ontegenzeglijk: veel hebben zij te genieten gegeven, de dames Henriette Hus, violiste; Dina Appeldoorn, pianiste; Lena van Diggelen, sopraan; en de heeren Adr. van der Linde, tenor, en Cor Schmidt, ba riton; vormende te zamen het vocaal en instrumentaal quintet Esperanto". Wat Indische en Hollandsohe bladen mej. Hus en de heer Schmidt vertoefden te voren in onze Oost goeds van hen ge zegd hebben, is gebleken niet overdreven te rijn. Degenen, die hun hier gisteravond aan dacht schonken, waren tevreden; gaven aan die tevredenheid uiting, niet het minst bij het duet voor sopraan en tenor tussohcu Hannc cn Lucas uit Haydn's „Jahreszei- ten"; na Dina Appeldoorn's geestig gezon gen „Zandwegjjo" voor sopraan, na De Greefs Valse Caprice", voor piano; na Nicolai's „Spielmannslied", voor tenor; na de aria de ,,Blondel dans Richard Coeur de Lion" van Grétry en Massenents aria uit de ,,Hérodiade", voor bariton-al- leen, niet minder na het duo ,,Allons ma chère" tusschen Belamy en Rose, voor so praan en bariton samen, in Maillarts ,,Lcs dragons de Villars" en na Wieniawski's Romance" voor viool. Jammer, dat nu en dan door geraas van buiten staande en rijdende locomotieven en treinen maken nu eenmaal veel geweld en moeten dichtbij ,,Zomerzorg" stoppen en er dicht laags heen rijden een en an der van muziek en zang verloren ging. Gelukkig, dat de quint van de viool van mej. Hus in Sarasate's ,,Zapateado" slechts vier maten vóór het slot sprong, waardoor op den indruk geen noemenswaarde invloed werd uitgeoefend. Of „Esperanto" terug raag komen in de met palmen en lampions gesmukte muziek tent na deze eerste proeve van uitvoering in de open lucht? Het zal ons zelfs zeer aan genaam zijn, hóoren wij do bezoekers van gisteravond zeggen; en wij hopen, dat de concertgevers dan op meer belangstelling nog dan van een paar honderd menschen mogen zien. Dus afgesproken: weer zulk een heerlijken avond met zoo'n programma. VJ Do heeron jhr. L. C. van Panhuys, commies aan het departement van koloniën, afdeeling W.-I. Zaken, te 's-Gravenhage, cn dr. J. D. E. Schmcltz, directeur van het Rijks Ethnc.graphisch Museum te Leiden, zijn benoemd tot gedelegeerden der Neder land sóh© Regeering op het dit jaar te hou den Americanisten-Congres te Weencn. Ds. P. Warmenhovon, van Zetten, die het beroep aannam naar de Geref. Kerk van Aarl ander veen, hoopt op Zondag lö Juli afscheid te nemen van zijn gemeente on o>p Zondag 2 Augustus intrede to doen te Aarlanderveen, na bevestigd te zijn door ds. H. van Dijk, van Zwam mor dam* Bij besluit van 29 Mei j.l. heeft de raad der gemeente Rotterdam, van oordeel, dar de afschaffing der kermis wenschelijk is, B. en Ws. uitgenoodigd, den gemeenteraad de daartoe noodigtó voorstellen to doen, in dier voege, dat reeds dit jaar geen kermis meer plaats vindo. Ter uitvoering van dit beginselbesluit is het noodzakelijk, dat gewijzigd worde de verordening op de markten, die art. 17 voorschrijft, dat elk jaar een jaarmarkt of kermis wordt gebonden, en daaromtrent in dit en de volgende artikelen nadere re gelen stelt. De raadscommissie voor de strafverorde ningen heeft daarfcóe den raad een ontwerp aangeboden, opdat tot de vaststelling daar van kan worden overgegaan en daarmede tevens gerekend kan worden te zijn geno men het vereischte formeelc besluit tot af schaffing der kermis, waarop ex art. 195 der Gemeentewet die goedkeuring van Ge deputeerde Staten kan worden gevraagd. Naar aanleiding van het voorstel door de gemeente Haarlem op de algemeene ver gadering der Remonstrantsche Broederschap gedaan, is een oommissie benoemd, welke het volgend jaar rapport zal hebben uit te brengen over de mogelijkheid om tot een nieuwen gezangbundel te komen. In die commissie zijn gekozen de heeren prof. H. IJ. Groenewegen, dr. A. H. Haentjes, dr. G. E. Hooykaas, dr. H. L. Oort, prof. P. H. Rittér. (,,0. H. Ct.") Verschenen is het verslag over het boek jaar 1907 van do naamlooze vennootschap exploitatie-Maatschappij „Scheveniiigcn" gevestigd te 's-Gravenhage. Daaruit blijkt, dat het afgcloopen jaar zeer zeker als een voor de exploitatie in ve le opzichten geheel buitengewoon mag aan gemerkt worden, waarbijl men rekening moet houden met uitersten, die gerust on der de uitzonderingen kunnen gerekend wor den. De weersgesteldheid toch was gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus onge kend ongunstig en bracht slechts de tweede helft van September eenige verandering ten goede Over het seizoen werden genoteerd: 28 warme zomersohe dagen, 43 dagen met goed weder en 51 dagen met regen of wind. Dat de Buitenbaden, ja alle bedrijven bui tenshuis, van dezen treurigen toestand de nadeelige gevolgen ondervonden, is duide lijk en de Exploitatie zou dian ook geduren de lut seizoen 1907 zeker slechts schamele resultaten hebben opgeleverd, indien niet, dank zij de Vredes-Oonferentie de Hotelbo- drijven, zoowel door belangrijke kamerhuur als groote keukonomzet, krachtig haddon medegewerkt om ten slotte alsnog eon be paald exceptioneel batig saldo te kunnen aanwijzen. Voor verreweg het grootste gedeelte is dit resultaat te danken aan de Exploitatie van hot Palace-Hotel, hetwelk zoowel door bouwtrant als inrichting geschikt was om aan de eisohen te beantwoorden die de hoe- go Gedelegeerden ter Vredes-Conferentie voor hun verblijf stelden, en het mag zeker voor den goeden naam der Badplaats als een bijzonder geluk aangemerkt worden, dat de indruk die dit Hotel gemaakt heeft, zoo onverdeeld gunstig is geweest. Niettegenstaande de toestand, vooral wat betreft het venten op den Strand-boulevard en het Gevers-Deynootplein, zoo mogelijk* nog treuriger is geworden en vele vreemde lingen zoowel bij de Administratie als bij de Politie ernstige klachten hebben inge diend, wordt er van hooger hand niets ge daan om aan deze, voor den bloei van de Badplaats zoo noodlottige misstanden, een einde te maken. De Exploitaties Oranje-Galerij, Palace- Hotel en Circus komen op de Verlies- en Winstrekening met 220,512.74 tegen f 141,489.05 voor, welk belangrijk surplus uitsluitend te danken is aan dc gunstige cijfers, die de kamerhuur en restaurants van het Palace-Hotel aanwijzen, daar de resultaten van de cafe's en verdere klei nere bedrijven, door het ongunstige weder belangrijk minder waren dan in 1906. Uit de verschillende in het verslag voor komende cijfers blijkt, dat de gemaakte winst na de voorgestelde afschrijvingen 128,026.761 bedraagt; zeker een gunstig re sultaat, spiekend voor do levensvatbaarheid der ondernemingen, want al moge de Vre des-Conferentie zeer zeker buitengewoon gunstig gewerkt hebben, zoo staat daarte genover, dat door het zoo abnormaal slechte weder verschillende belangrijke bronnen van inkomsten niet of zeer matig gevloeid hebben en men dus onder normale omstan digheden toch ook op bevredigende uitkom sten mag rekenen. H. M. de Koningin heeft bonoemd met ingang van 1 Augustus a.s. tot hofman r- schalk, den kamerheor mr. W. P. Graaf van Bylandt, referendaris aan het Kabinet der Koningin. Bij de gisteren te Amsterdam gehou den verkiezing voor een lid der Provin ciale Staten van Noord-Holland in dis trict IV, vao. -Hijmans, is slechts ééne oaa- didatenlijst ingeleverd, zoodat zonder stem ming gekotzeu is de eenig opgegeven can- didaat, mr. J. Kappeyne van de Cop pel lo. De ledeit van het gemeentebestuur van Hull, die een. bezoek aan Arasterdam zullen brengen, worden 26 dozer officieel op het stadhuis door den burgemeester ontvangen. Zij zullen o. a. in oogcnschouw nemen het Centraal-bureau van de Tclephoon, hot Abattoir, enz. Do geruchten, dat Tilburg garnizoens plaats zal worden, nemen vastere vormen aan. Het gemeentebestuur heeft aan de Regee ring zulke gunstige voorwaarden betreffeu- de terrein en het bouwen der kazerne aan geboden, dat het aan geen twijfel onderhe- ving is, of het Rijk zal die voorwaarden aannemen. De twee eskadrons van. het 2e. reg. hu zaren uit Roermond zullen te Tilburg in garnizoen komen, terwijl Breda twee eska drons van genoemd regiment uit Venloo met den staf tot standplaats zal krijgen. Aan het departement van oorlog is men reeds bezig met het ontwerpen van plannen voor de nieuwe kazerneering in beide ste den. (t.Vad.") Het stoomschip Ametelland, van Amsterdam naar Buenos-Ay res, arriveerde 15 Juni te Lissabon; de Koning W i 1- lem I arriveerde 16 Juni van Amsterdam te Sahang; de Vondel, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 15 Juni te Port- Said; de No or dam arriveerde 15 Juni ran Rotterdam te Nieuw-York; de Am- stel 1 a n d, van Amsterdam naar Brazi lië en Buenos-Ayres, vertrok 16 Juni van Lissabon; de Admiral, uitreis, arri veerde 15 Juni te Napels; de Bielefeld, van Java naar Amsterdam, is 16 Juni Oues- sant gepasseerd; ce K a i s o w, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 16 Juni de straat van Messina; de Kronprinz, uitreis, vertrok 15 Juni van Zanzibar; do Osnabriïck arriveerde 14 Juni van Ade laide to Soerahaia; de Voorburg arri veerde 15 Juni van Hamburg te Savannah; de Zeeburg vertrok 16 Juni van Rotter dam, via Hamburg, naar Savannahde Koning Willem II, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Juni van Sou thampton; de O p h i r, van Batavia naar Rotterdam, vertrok 16 Juni van Port-Said; do S o 1 o vertrok 15 Juni van Batavia naar Rotterdam. ALPHEN. Het weder was drukkend. Donkere onweerswolken dreven door de lucht, zich nu eens hier, dan weder daar ontlastend in een bui. Mild viel de regen neder, doch de ware verkwikking bleef uit; de lucht bleef zwoel. Het was stil buiten; een ieder vond het beter thuis te zijn rede. KATWIJK-AAN-ZEE. Door dc politic alhier zijn twee minderjarige kinderen, die Zondag de ouderlijke woning uit Scheve- ningen heimelijk hadden verlaten en hier waren aangekomen, weder naar hun ouders teruggebracht. LISSE. Gistermiddag had er een volks oploop plaats aan dc Ringvaart, die ver oorzaakt werd door M. van L, die drie weken geleden uit zijn woning is gezet en sinds dien tijd in een tent van vloerkleeden en dergelijke is gehuisvest met vrouw cn 3 kinderen. Van L., die in beschonken toe stand verkeerde, bracht zekeren T. met een stoel con bloedende wond aan het hoofd toe. Uit vrees voor den woesteling verliet T. met zijn gezin zijn woning, welke in do onmiddellijke nabijheid gelegen was, Daar na werd een andere buurman van Van L., aangepakt, die eveneens met zijn gezin hel huis ontvluchtte. Van L. ging daarna zijn roes uitslapen. De Rijksveldwachter N., die ontboden werd, kon jammer genoeg zeer weinig aan dit zaakje doen. Later vernamen wij, dat een tweetal in woners van Lisserbrock den burgemeester van Haarlemmermeer gingen verzoeken Van L. te verwijderen. Gisteravond durfde T. nog niet in zijn' woning terugkeeren. Het personeel van den heer G. van der Meeg, bloemist alhier, heeft gisteren een vrijen dag gehad met behoud van trakte ment niet alleen, maar met een dubbel weekloon. Voor de vacature J. Wijsman, in het bestuur van de afdeeling Lisse van den Ned. R.-K. Volksbond zijn als candidaten ge steld de heeren iF. van Zeist Jz. cn A. Was senaar. NOORD WIJK. Gisteravond gaf het St.- Jeroensgildc den eersten der twee feest avonden, georganiseerd ter viering van het gouden priesterfeest van Z. H. Paus Piua X. De voorzitter, de heer O. J. L. van der Meer, opende, den avond met een woord van welkom aan dc talrijke aanwezigen en gaf daarna het woord aan den zeereerw. zeergel. heer dr. Van Dillen, die in ver band met het Pausfeest een korte rede hield over Kerkvervolgingen. Hij ging voorbij dc eerste eeuwen, waar in men trachtte de Roomsche Iverk te ver drinken in ecu zee van martelaarsbloed. Meer in bijzonderheden hoewel toch in breede trekken ging hij na oorzaken en verloop van de huidige vervolging in Frankrijk, om meer speciaal te spreken over de Oosten rijk sche Kerkvervolging on der keizer Jozef 11, nu een eeuw geleden. Een welverdiend applaus bracht hulde cn dank aan den eerwaarden spreker voor blijvenhet loome weder lokte niet tot een wandeling. Doch tegen den avond werd het levendigernu werd de belommerde Spoor straat opeens bet middelpunt der wande laars on muziekliefhebbers. Want behalve het koele plokje had de muziek der Har- monievereeniging „Beethoven" velen naar den Stationsweg gebracht. Niets past ook beter bij een blijde natuur dan opgewekte muziek, en wie hoort deze niet gaarne? Dou muzikanten zelf deerde het niet, al werden zij warm van het blazenzij sma ken een dubbel genotvooreerst is het voor henzelf een genoegen en daarbij is het toch altijd aangenaam, wanneer wij ook ande ren in een opgewekte stemming brengen. Opgewekt werd dan ook liet tiental num mers afgespeeld, welke met belangstelliLS, werden aangehoord. De Harmonie vereen iging „Beethoven" alhier, is, naar wij vernemen, tegen Juli a.s. uitgenoodigd een avondconcert te Lei den te komen geven. De collecte voor de Zending heeft op gebracht 50.70.| gulden. HAARLEMMERMEER. H. Dijkgraaf, al hier, is bij H. M. de Koningin in hooger be roep gekomen tegen het besluit van Gede puteerde Staten, houdende afwijzende be schikking op zijn verzoek tot bekoming van een logembntsvergunning. Sedert Januari zijn van landbouwers of veehouders in deze gemeente bijna 50 aan tuberculose lijdende runderen door het Rijk overgenomen, voor een gezamenlijk bedrag van ruim f 5900. Den Gden September a. s. zal bet 25 jaar geleden zijn, dat de heer Evclcin als lid van den Raad dezer gemeente weid be- eodigd en geïnstalleerd. Bij de politie is aangifte gedaan, dat Wijntje Slingerland, een alloenwoucnde vrouw, aan den Ringdijk, nabij de Lijnden, door haar broeder, wonende te A raste id ara, die waarschijnlijk juist daarvoor eens was overgekomen, op ergerlijke wijze is mishan deld. De buren, die het ten slotte bemerkten, zijn tuasc.henbeide gekomen en hebben hem met veel moeite verwijderd. Een kleine woordenwisseling had aanleiding gegeven tot het plegen van die handelingen. HILLEGOM. Do gisteren alhier gehou den verpachting van staanplaatsen voor kramen, enz., boj gelegenheid van de kermis, heeft 276.50 opgebracht. Daarna zong een dertigtal jongedames on der leiding vau deu heer C. G. J. Alke made, een cantate, getoonzet door den heer Van 't Kruis, voor deze gelegenheid: ,,'t Gouden Priesterfeest van Pius X. De ze sohoono cantate, waarin koren eu soli elkander afwisselden, werd op verdienste- lijlke wijze ten gehoore gebfracht, evenals het lied: „Hulde aan Z. H. Paus Pi-s X." Luide toegejuicht door aanhoudend ap plaus en luid bravo-geroep, zullen de da mes wel overtuigd zijn geworden, hoezeer haar zang den bezoekers voldeed. Door de tooneelafdeeling van het St.- Jcrocnsgiide, „Utile Dulci", werd een too- neolstuk met zang in twee bedrijven opge voerd: „De Pauselijke Zouaaf", een zwaar stuk, waarin hooge cischen werden gesteld niet alleen aan hot spel der dilettanten, doch ook aan tooneel decoratie. Beidé ech ter lieten niets te wenschen over. Er werd goed, op vele plaatsen, zeer goel gespeeld. De aanwezigen waren onder den indruk van het spel, vooral de kinderrol, die in het stuk voorkwam, werd aandoenlijk ge speeld. Het stukje speeMc in een spelonk en met de weinige hulpmiddelen, waarover men gewoonlijk op een dorp beschikt, had men op werkelijk verrassende wijze het tooneel weten te herscheppen in zoo'n echt roqvera- v orb lijf, waarvan de aanblik «alleen reeds doet huiveren. Het mo t voor den regisseur, een der eerw. heeren kapelaans, een zware taak ge weest zijn, dit stuk te doen inatudoeren, en de jongelui, die het opvoerden, zullen /ver scheidene uren van bun kostelijkon vrijen tijd hebben moeten opofferen, om tot hot succes te geraken, dat zij ongetwijfeld do zen avond behaald hebben. Toen na afloop van het tooueelst uk de zeereerw. lieer vs-vstoor het woord nam, om allen te bedanken, dio hadden meegewerkt om dezen feestavond zoo schitterend te doen slagen, waren zijn woorden ongetwij feld allen uit het hart gegrepen. En toen hij den tooncoldilcttanlen extra dank bracht, zullen de zangeressen hem dat al lerminst kwalijk genomen hofc'vn. liet slot was een gro ;p met bengaalsch vuur belicht Deze groep stelde voor: Mot i>urstbeeid van doD Paus, omgeven cloor groeu <a bloemen en daaromheen de zona ven,. Het is een schitterende avoad gewoeaL

Leidsch Dagblad | 1908 | | pagina 1