Niet herkende Vorsten. Den volgenden morgen zat hij alleen Dij het ontbijt, uitgeput door den slapeloozcn nacht. Bij zijn bord lag een brief van den grooten violist, waarin deze zijn spijt be tuigde, dat hij onmogelijk tijd kon vinden om Duval's viool-concert in te studeeren. Louis legde den brief ter zijde en opende het raorgenblad. ,,DennissonHarrington" la3 hij in het 1 ijst je van gehuwden Haastig sloeg hij de bladen om en daar viel zijn oog op het ver slag van het concert van den vorigen avond, vol van loftuitingen voor de zan gers, in het bijzonder over de charme en het diepe gevoel, waarmede het duet was vertolkt. Louis las verder: ,,üe heer Louis Duval was de accompagnateur." Hij liet het blad vallen, verborg zijn ge zicht in de handen en schreide. Keizer Wilhelm op de „Koheuzollern." De Duitsche keizer, wiens streven het \s de Marine onder zijn volk populair en de Duitsche vloot zoo sterk mogelijk te ma ken, bezit zelf een geheele flottielje: sloe pen, kleine stoomschepen om tochtjes op de kust te maken, tot zelfs een klein zeilfre- gat, bijna vier en twintig jaren oud, dat hij gaarne zelf bestuurt. Maar zijn gelief koosd vaartuig is zijn jacht „Hohenzol lern". Dit jacht, blank als sneeuw, heeft circa twee millioen gulden gekost. Het :s 120 M. lang, zijn equipage bestaat uit 270 manschappen en znjn bewapening wordt gevormd door drie snelvuurkanonnen on twaalf revolverkanonnen. Gemiddeld brengt keizer Wilhelm jaar lijks zes weken op _n ,,Hohenzollern" door, die al de fjords van Noorwegen kent en te Konstantinopel en op de kusten van den Levant een triomfantelij ken kruistocht heeft gehouden. In admiraalsuniform ge stoken, commandeert de Keizer aan boord. Goed op de hoogte van de zaken der Ma rine, is hij soms nog wel wat stuurman aan wal. In den loop van een zijner jongste kruis tochten op de kusten van Noorwegen gaf hij op de kaart den te volgen koers aan, tussohen twee rotsachtige eilanden. De Noorsche loods van de „Hohenzol lern" beweert, in strijd met de kaart, een Duitsche, dat de diepte onvoldoende is. De Keizer wordt driftig en handhaaft zijn be vel. Een uuir later stopt de „Hohenzol lern" eensklaps. De Keizer springt op do brug, waar de Noorsche loods zeer kalm aankondigt: ,,Er re6t nog maar vijftig oen timeter water onder de boot; tweehonderd meter van hier zal ze op de rots stooten. Ik heb den koers niet willen veranderen, maar ik verwacht het bevel om hem te vervolgen", welk bevel natuurlijk niet ge geven werd. Aan boord van zijn jacht gaat de Keizer voort met de zaken van het Rijk te be sturen; torpedobooten, die elkaar van Kiel naar de Noordkaap aflossen, brengen hem schier dagelijks valiezen" aan. Zoodra het jacht in een haven aangek unen, ver bindt men het met den wal door telegraaf toestellen. Do vier secretarissen, die de Keizer op den tocht medeneemt, beginnen aanstonds dc aangekomen tijdingen in to kijken. Zoo vernam op zee de Keizer in een telegram van gelukwensehing, door den Sultan afgezonden, de geboorte van zijn eersten kleinzoon. Tot nu toe heeft de Vorst geen gebruik willen maken van de draad- looze telegrafie, welker phantasieën hij ducht. Dat v - trouwen y 'nb overigens ge rechtvaardigd door een avontuur, dat pre sident Roosevelt is overkomen aan boord van zijn klein jacht Mayflower", ter hoogte van Newport. De draadlooze tele graaf is aangebracht tusschen het jacht en de villa van den President. Zij brengt over: ,,Ik kom thuis om te dineeren," en het verbluffende antwoord werd ontvan gen: „BlijP maar waar gij zijt. Teddy, is niot zooveel meer te eten 1 Wij zullen het wel stellen /onder u.' Verschrikt onder zoaht de electricien zijn toestellen: alles loopt uitstel nd. Aan wal teruggekeerd, constateert men, dat de post der villa nrets ontvangen, noch iets overgeseind heeft. De politie stelt een onderzoek in en ontdekt eindelijk, dat twee jongelui, leerlingen-elee- triciens, een sterker post dan die van den President hebben geïnstalleerd en er zich mee amuseeren, dc depeches te onderschep pen. Bij alle weer leest izer Wilhelm de aangekomen brieven on dicteert hij de ant woorden. Op den dag, dat bij do Lofoden zijn secretaris zich vo jntschuldigde, we gens het hevige rollen van het schip de bevelen niet te kunnen noteeren, nam de Keizer boos hem papier en potlood uit de hand en schreef zelf, zeer leesbaar, een do zijn telegrammen. De dag aan boord is al dus verdeeld: 's morgens to 8 uren maakt dc Keizer, zijn appartementen verlatend, in gezelschap zijner genoodigden, gene raals, ministers, diplomaten cn hooge amb tenaren, eenigo gymnastische oefeningen. Te 9 uren heeft het eerste ontbijt plaats. Van 101 uur weri t de Keizer. Te 1 uur tweede dejeuner. Den verderen middag besteedt .Ie Keizer aan verschillende ont spanningen, en hij amuseert zich ook met visschen, daarbij geholpen door de offi cieren en matrozen. Gedurende den kruis tocht van 1905 teekende en schilderde hij overdag. Des a _,uds was hij menigmaal schouwburg-directeur. Onder de zeelieden had hij er een dertigtal uitgekozen, aan wie hij les in het deolameeren liet geven. Z. AI. leidde zelf de repetition. Te 8 uren wordt gedineerd, en tusschen elven, en midder nacht geraakt alles in rust aan boord. Op den Zondagmorgen vervult de Keizer zelf de taak van predikant. Hij leest als dan voor uit den Bijbel voor de op het dek verzamelde genoodigden en manschappen der equipage. Streng commandant, is de meester der „Hohenzollern" de heminnelijkste der gast- heeren, te beminnelijk soms, zooals onder vonden w .d door den Franschen comman dant Manceron, van de „Iphigénic," die op de reede van Bergen de „Hohenzollern" zag aankomen, nadat hij een copieus de jeuner aan de locale overheden had aan geboden. De saluutschoten werden gewis seld en dadelijk vertrok een afgezant van de „Hohenzollern," meldend, dat de Kei zer verlangde den Franschen commandant te zien. Nauwelijks is Manceron do valreep van de „Hohenzollor V' opgegaan, of de Keizer voegt hem toe: „Commandant, u komt op het oogenblik van mijn diner. Zet u neer, en dce mijn keuken eer aan En heldhaftig zette de commandant zijn reeds goed gevulde maag opnieuw aan het werk. De meeste vorsten hebben twee eigen aardigheden, die met elkaar in strijd schij nen te zijn: gaarne reizen zij incognito on der een anderen naam en bij die gelegenheid doen zij zich liefst als gewone mensehen voor, alsof het hun een lust was voor een poos ontslagen te zijn van al den last, dien het koningschap, ook afgescheiden van de regeeringszaken, oplegt; lijnrecht daarmee in strijd is de andere omstandigheid: zoo dra zij dc kans loopen van ontdekt en her kend te worden, doen zij hun best, de her kenning te bevorderen, alsof het hun be geerte was, om gehuldigd te worden of als „majesteit" te schitteren. Dat zij in het laatste geval wel eens opmerkingen moeten hooren, die niet altijd even vleiend zijn, is bekend. Eduard VII dronk op een „Ferme" in het zuiden van Frankrijk als eenvoudig bur german een glas melk en de boerin had ze ker uit het gesprek, dat hii met ziin adju dant voerde, bemerkt, dat hij een Engelsch- man was. „Wat zouden we dien dikken Engelschman laten betalen?" vroeg zij haar man. „Ik zal u het portret vaïi den dikken En gelschman geven", zei de Koning cn hij gaf haar een guinje. Zoo iets gebeurde ook met den koning van Italië. Op de jacht gebruikte ook hij iets bij boerenmenschen en ook hij betaalde met zijn „portret". De vrouw keek den Koning aan en zag dan weer naar het muntstuk. ,,U lijkt veel op den Koning", was het slot van haar overwegingen. „Ja, dat heb ik meer gehoord", antwoordde de Koning. „Maar ik vind toJh den Koning knapper dan u", besloot de vrouw, na nog een blik op heiden. Evenals dc koning van Italië is ook tsaar Nicolaas niet groot van gestalte. Toen hij daags na de vreesclijke catastrophe bij de kroning een hospitaal te Moskou bezocht, waar velen der gewonden verpleegd wer den, vroeg hij aan een van h.n: „Maar waarom was je zoo in 't gedrang gegaan?" ,.Ik wou den Keizer zien!" „Nu, dien kun je dan nu goed opnemen, nu hij naast je staat", sprak de Keizer, die als eenvoudig officier gekleed was. „Ja, dat kunt ge denken," zei de man, „zooveel weet Lk er wol van, dat een Keizer er heel anders uitziet, veel grooter on flinker." Iets dergelijks is den jongen koning van Spanje voor korten tijd overkomen, wien een vrouw, aan wie hij zich bekend maakte, of liever aan wie hij na een opmerking zei, dat hij dc Koning was, toevoegde: „Dat kunt ge wel zeggen, maar zóó leelijk ia geen Koning". Alfonso was in chauffeurs-kos tuum, dat hem al bijzonder weinig schijnt te flatteer en. Ook keizer Wilhelm is het meer dan eens gebeurd, dat hij niet herkend, of eigenaar dig ontvangen werd. Een trompetter, wien hij aan de poort der kazerne te Hannover gelastte alarm te bla zen, antwoordde: „Zu Bcfehl, Herr Leut- nant", wat den Keizer zeer amuseerde, want ook deze trompetter ontving een geld stuk, waardoor hij „den Herrn Leutnaut" beter kon lceren kennen. Anders ging het den Keizer, toen hij op een goeden avond te Kiel zijn „tante Hen- riëbte", die met prof. von Esmarch gehuwd was, een visite wou maken. Hij belde aan, de dienstbode deed open en met een: „O Hemel, de Keizer," flapte zij hem de deur voor den neus weer dicht. KROONDIAMANTEN. Jaarlijks is het de gewoonte te Parijs door een statistiek te laten uitmaken, wel ke schrijver het meest gelezen wordt. Met datzelfde doel heeft de Fransche regeering eenige jaren achtereen de bezoekers laten tellen, die verschil lende zalen van het Lou vre kwamen bezichtigen om uit te maken welk gedeelte van het Louvre het meest „trok." De uitkomst bleek, dat die roem toekwam aan de zoogenaamde ,,Apollo-gale- rij", cn dat wel om de daarin geplaatste glazen uitstallingskast, waarin de restant-en van de Fransche kroonjuweelen geëxposeerd worden, waartoe cle „Régent", een dei- mooiste, grootste cn waardevolste van alle bekende diamanten behoort. Het aantal dier hierheen komende nieuwsgierigen was veel grooter dan dat van de aandachtigen, die ergens anders in het gebouw de kunst schatten, opgeborgen in een der andere za len van het tot museum veranderde Ko ninkljjke slot kwamen bekijken. De Fran scho kroonjuweelen zijn eenige jaren gr,lo den, daar er in oen republiek geen kroon is, dan ook verkocht. Alleen de uit een geschiedkundig oogpunt, merkwaardige stukken heeft men bewaard en die in de verzamelingen van het Lou vre onder dak gebracht. Daar werd nu door de statistiek uitgemaakt, dat ze de grootste attractie van dat beroomde muse um vormden. In de tentoonstellingdcast van de Apol- logalerij flonkert cn semttert do in woord en beeld zoo dikwijls uitgeschilderde „Ré gent" in eenzame grootheid. Eenmaal lang geleden had die Fransche kroondiamant twee waardige trawanten: de „Tavernier" en de „Saucy." Den eersten bracht do Fransche wereldreiziger Tavernier uit Inj dië naar Frankrijk en verkocht hem voor een fabelachtige som aan Lode wijk XIV.

Leidsch Dagblad | 1908 | | pagina 14