ALLEELEL 9 niets bevatten dan afval van varkens, glu- ccsen, groentenafval, alles chemisch b(v handeld en mooi verpakt Zelfs de rioolstoffen worden bijgevoegd, door het gootwater afgevoerd, door vod denrapers verzameld, en door clandestie ne fabrieken verwerkt. Met pulpe van be derven vruchten, zetmeel, glucose en na gemaakte gelatine, worden bossengeleien er appelstroopen gemaakt, itie er uitste kend uitzien. Ieder weet, dat men aan de matrozen in New-York eon koffie voordient, waarin poeder van het schoenlcer, verzameld door oprapers, die de fabrieken kennen, waar zij dien afval kunnen verkoopen. Dit alles zou de gezondheid niet zoo sterk benadeelen, ware het niet, dat de sterk ver giftigde bewaringsmiddelen zoo schadelijk waren. Aniline, bethol, naphtolsylicilaat, het arsenicum, kopcrsulphaat en de salicyl, zwavelzuren en de koperzouten, hiervan is het gebruik zóó groot, dat verschillende van deze fabrieken alleen werken voor fa brieken van conserven. Het gevolg van deze vervalBchingen is, dat geen week voorbij gaat-, geen dag zelfs, dat dit geen sterfgeval uitmaakt. Dr. Bigelow heeft meer dan honderd ver giftigingen geconstateerd door bier, waarin ccn enorme hoeveelheid salicylznur. Tal van werklieden vallen ten offer aan het gebruik van alcoholische dranken, vooral van whiskey, dat vervaardigd wordt uiz houtgecst, geneutraliseerd door petro leum, een mengsel, dat eerst blindheids- symptomen opwekt en daarna zeker doodt. Een dokter van het hygiënisch bureau van Indiana zegt in zijn rapport over do kindersterfte, dat deze voor drievierde haar oorzaak vindt in vervalschte eetwaren. Elke grootc fabriek heeft haar chemicus, die weet hoe hij vervalschen moet; dan komt dc tweede hand, die evenals do détail- lant, op eigen houtje wat mengt en er weer het een of ander „bederfwerend mid del" bijvoegt en zoo krijgt de gebruiker dit overvloedig „gekruid" kostje te nuttigen. Ieder weet hot en wat zegt men: „Och, als men maar niet te veel ineens gebruikt, men went aan elke vergiftiging!" Any lino, de houtgeest, zoo goedkoop en 7/yo moeilijk te onderkennen on het salicyl spelen een grooto rol. De glucose en de saccharine vormen daarmee heerlijke jams en limonades. De bakkers gebruiken talk, ammoniac, stijfsel (zetmeel). Borax is dc bewaarder bij uitnemendheid. Hij is onschuldig, maar ieder weet, dat de beste gezondheid verlo ren gaat, wanneer hij meer dan drie gram borax bij zijn voedsel gebruikt. Het arsenicum is thans in Amerika een algemeen gangbaar artikel in den handel on het zou bijna onmogelijk zijn een voe dingsstof aan te wijzen, waarin of arseni- cumzuur, of een koperzout, of een lood- of aluminium-compositie geen rol spelen. Stoom tegen eSectriciteit. Te Clayton, in den Amerikaanschcn staat Nerw-Jersey, heeft dezer dagen een in_ teressantc wedstrijd plaats gehad tusscheu clectrische- en stoom-looomoticveu. Het gold hier een practische oplossing van de voor groote spoorweg!ijnen zoo gewichtige vraag, welke van beide soorten machines het meest presteert. Tweo geweldige stoomlocomotieven tra den in het krijt met tweo machtige electri- scbe machines, en de stoom is ditmaal overwinnaar gebleven. Een der stoom reuzen nam de scherpe ooeht bij Franklinville met de ontzettende snelheid van 144.85 K. M. in het uur, en won zoodoende den strijd. No. 100,001 is de kleinste der twee nieu we electrische machines in Clayton; zij weegt 1040 centenaars en ontwikkelt 1200 paardenkrachten. Deze machine bracht het tot 111 K M, snelheid, terwijl de gewone locomotief, no. 6047, die 1580 oentenaars weegt, bij den eersten rit '130, bij den tweeden 133.5 K.M. per uur baalde. Daarna trad de tweede groote stoomma chine, no. 6075. in het Hx.n]<lperk met de electrische locomotief, no. 19,003, die den vorigen dag 136.5 K. M. per uur had ge maakt. Ofschoon de stoomlocomotief gold voor een der beste machines van den Pennsylva- nia-spoorweg, geloofde niemand, dat zij de bocht bij Franklinville met even groote snelheid zou kunnen nemen als do electri sche locomotief; bij de stoommachine ligt het gemiddelde zwaartepunt veel hooger dan bij de electrische, en het gevaar eener ontsporing in bochten is dus grooter. De ingenieur Doughty nam voor het ge vaarlijke waagstuk zelf do besturing der machine voor zijn rekening. Met een auto- mobielbril gewapend, (klom hij op tiet platform; het teeken werd gegeven, en sui zend en knetterend zette het monster zich in bewoging. In ongelooflijk korten tijd was zij uit het gezicht verdwenen. De befaamde bocht werd in waanzinnige vaart genomen. De bereikte snelheid bedroeg 143.9 K. M. in het uur, dus bijna 8 K. M. meer dan de grootsfco snelheid, door de electrische ma chine behaald. Wekelijkache Kalender. Zondag. Een goode naam gaat in een oog en blik verloren; een slechte naam wordt in geen jaren goed. Maandag. Indien men een onschuldig, braaf mensch bclcedigt, valt het kwaad terug op dien dwaas, evenals lichte stof tegen den wind in gestrooid. Dinsdag Ex zijn geen gevoelens, die zooveel kanë hebben beantwoord te worden, als de on vriendelijke of hatelijike. Woensdag. Vele mensehen zijn aan de bijen gelijk, niet door hun vlijt, maar door hun steken. Donderdag. Het genot is niet afhankelijk van het- gcc.j. on6 omringt, maar van de denkbeel den, dié wij daaraan vastknoopen. Vrijdag. Do kleinheid van allen nieuwen arbeid ligt in het feit, dat wij geen hart leggen in hetgeen wij volbrengen; wij hebben ons werk zelden lief ter wille van dat werk zelf. O Zaterdag- Het bewustzijn, dat wij niets met zeker heid weten, is het beginsel van alle wijs heid; en dc grondslag der practische zede lijkheid rust op de overtuiging dat wij zwak zijn. BECEPT. Irish Stow. Dit gerecht wordt bereid met lamsvleesch, kool, winterwortelen, een paar uien en aardappelen. De lamsbout of het ribstuk wordt met de groenten die niet te fijn gesneden mogen zijn en db uien in stuk ken gesneden, opgezet, met zout naar den. smaak en in ruim koud water. Als het aan den kook is, laat men het langzaam doorkoken en voegt er later de aardappe len, ook aan stukken gesneden, bij. Het wordt niet als gewone hutspot fijnge stampt, dooh in den bouillon, zooals het gekookt is, opgedaan. Om het recht sma kelijk te hebben, moet het zachtjes en lan gen tijd koken (pruttelen, zooals men zegt). Pas een halfuur vóór het opdoen voegt men er de aardappelen bij en als die dan goed gaar zijn, doet men op. Als het soms to droog ia, kan er met de aardappelen nog een weinig kokend water worden bijgevoegd. STOFGOUD. Do gierigaards slachten de zwijna, z'en deugen maar als ze dood zijn. G. G ez e 11 e. Zoolang men de wetenschap enkel tot af leiding wil beoefenen, zal zij niemand tot ontdekkingen leiden. Bul wer. Jongedame: „Ze moesten eens een middel uitdenken, dat geschikt is voor alle kwalen." Oudere dame, schoonmoeder van een dokter: ,.0, dat bestaat al sinds een half jaar, en' mijn schoonzoon heeft het zelf uitgevonden. Hij stuurt me bij het minste of geringste, dat ik voel, naar buiten. Ver andering van lucht en omgeving is volgens hem de beete remedie tegen alle kwalen 1" Jonge mo©dë~r: „Mijn man zegt, de kleine Louis lijkt sprekend op mij." B uur vrouw: ,,Ik vind het ook, maar ik heb het niet durven zeggen 1" Ook hoofdpijn. „Hoe gaat het met jo vrouw?" )rZij heeft in den laatsten tijd voortdu rend last van haar hoofd." „En ikan de dokter er niets aan doen?" „O neen Alleen de modiste." Gegronde reden. „Zeg mij eens oprecht, waarom hebt u het engagement met Laura verbroken?" „Wel, heel eenvoudig. Haar papegaai riepi altijd, als ik bij haar zat: Niet doen, 'AntonÉn ik heet Karei." Een leuk antwoord. De school opziener behandelde met de kinderen den dagelijkschen loop der zon. „Maar veronderstel nu eens," vroeg hij, „dat ik jullie vertelde, op zekeren dag de zon in 't Westen te hebben zien opkomen. Wat zoudt ge dan zeggen „Ja, meneer," was het schalksche ant woord van een meisje, „ik zou zeggen, dat u dan nogal tamelijk laat moet zijn opge staan." Wat hem 't meest getroffen had. Een soldaat, die reeds verscheidene koloniale oorlogen meemaakte, had, terug in het vaderland een betrekking gekregen, als huisknecht bij een dame. Op zekeren dag sprak zijn meesteres hem over zdjn militaire loopbaan, en vroeg hem: „En wat heeft je nu gedurende al dien tijd het meest getroffen?" „Wel, mevrouw, wat me het meest ge troffen heeft, was het aantal der kogels, die me niet raakten." Verkeerd begrepen 1 Dame (tot een vuilen bedelaar): „Zeg, man, heb je ooit al eens een bad genomen?" Bedelaar: „Neen, mevrouw, ik heb het nooit verder gebracht dan tot zilveren lepels en vorken 1" Aphorism en. Een kellner: „In deze wereld wil ieder bet eerst eten." Een clown: „"Velen laoheD, als er oor vegen worden uitgedeeld." Een musicus: „De liefde is een opera; de eerste blikken van verstandnouding zijn de ouverture het huwelijk is de finale." Eon machinist van een locomotief: „Hoe beter de menschen vooruitgaan, hoe min der denken zij aan hen, die voor hen wer ken." Een parapluiefabrikant: „Als het nood lot over ons losbarst, zetten wij de para- pi uie der levenswijsheid op en merken hoe zij vol gaten zit/'

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 16