Hot ontstaan, dc verbmdiö» cn de invloed van het Kort balspel. 1 neu to nauw, maar de hoed pasto precies. Hij kostte acht francs." „Dat is niet veel." „Do hoed was er dau ook naar! Hij was too met zorg gevlochten, dat men hem best als koffiezeef had unnen gebruiken. Dat wil zeggenden eersten dag. Den tweeden dag had ik er een klein ongeval mee. Ik ging naar Versailles, Voor de Neptunus, de grooto brongroep, stond een nieuwsgierige menschenmassa. Ik ging ook daarbij staan. Plotseling kwam er een windvlaag, mijn hoed vloog mij van het hoofd, draaide zich een paar keer om z'. lengte-aa en daal de toen midden in het water neer. Hij kon beter zwemmen dan ik. Vreedzaam zeilde hij van het westen naar het oosten en sloeg van daar, aangemoedigd door een stoot van een hulpvaardigen onbekende, den weg naar het zuiden in. Daar kwam hij in een stroom, werd daardoor naar een fontein getrokken, werd dertig meter hoog in de lucht geworpen, kwam ten slotte weer in het water terecht en zette zijd zwemoefeningen voort. Ik schikte mij in het noodlot en wandelde toedloos door het park. Twee uur later kwam een kleine jongen naar jnij toe cn reikte mij met de woorden: „Monsieur, yotre ohapeau 1" een ding over, dat met een stuk weggewor pen boterharamoupapier veel overeenkomst vertoondeIk gaf den bengel een halvcn franc on zette den ho-d, na hem eenigen vorm to hebben gegeven, weer op." „Ik dacht, dat jo mij wou vertellen van het geschenk, dat jij jo vrouw hebt gege ven?" viol ik hem in do rcüc. „Och, dat is ook zoo 1 Neem mijn af dwaling niet kwal ij Do laatste dag van mijn verblijf in Parijs was gekomen en mot hem de bange vraag„Wat zal je nu voor jo betore helft meebrengen V' Ik peinsde langen tijd daarover en kwam maar tot geen resultaat.^ Ten slotte zcido ik tot mijzelf: „Ten eerste wordt je, als je hier iets koopt, gevild tot over ,jo oore-ndat heb ik aan mijn stroohoe-d gezien. Ten tweede worden de kosten van het geschenk aanmerkelijk verhoogd door de invoerrech ten. Je doet daarom beter je vrouw thuis, in Leiden, wat te koopen." „Dat hadt jo goed bedacht 1" „Je moet weten, ik ben een zuinig huis vader. Het uur van vertnek was daar. De knecht van het hotel had mijn koffer naar het station gebracht. Ik betaalde mijn re kening, nam mijn city-bag on klom in een aapje. Op mijn hoofd prijkte do bewuste stroohoed. Voor de reis scheen hij mij nog mooi genoeg. Nauwelijks had hot rijtuig zich in beweging gezet, of mijn hoed zeil de opnieuw, met een bevalligheid, die ver bluffend was, weg. De koetsier sprong van den bok en bracht mij 1 et ongeluksmeube) weer terug. Als de firmanaam er niet in had gestaan, had ik hom niet herkend: een omnibus was er overheen gereden 1 Woe dend frommelde ik het ding in elkaar en stopte het in mijn city-bag. Ik liet bij een hoedenwinkel stilhouden en kocht een doodgewonen fantasiehocd. Zonder meer ongevallen kwam ik te Lei den aan. Nadat ik mijn vrouw ge noeg omarmd en gekust had, begon ik uit te pakken. Plotseling begon zij luid te jubelen en viel zij mij om den hals: „O, wat mooi, wat prachtig I" Ik. stond verstomd. „Wat is toch zoo mooi 1" „Houd je nu maar niet zoo! De hoed! O, wat heerlijk, ik moet dadelijk eens zien hoe hij mij sta t." Dam greep zij den ongelukshoed en ging voor den spiegel staan, „Wat een prachtig model. Ik dacht niet, dat jc zoo veel smaavk hadt." Ik had mij spoedig hersteld. „Ja," zei ik, „het is het nieuwste Parijzor model. Hij is eerst vanmorgen klaargekomen. Ik liet hem maar niet garnoeren, omdat ik bang was, dat men het niet naar jo smaak zou doen Mijn vrouw was niet uitgepraat over mijn geschenk. Zij draaide zich om en om voor den spiegel. „Mijn vriendinnen zuilen sterven van nijd. Heb je er veel voor betaald?" „Niet veel. Zestig francs „Dat is bijna voor niets I" „Zie je," besloot Karei zijn verhaal, „zoo goedkoop heb ik het nog nooit ge troffen 1 Ik heb de mensehen met verba zing hooren spreken over de mode voor dameshoeden van dit jaar 1 Mijn vrouw di aagt haar hoed overal met onvergelijke- lijken trots. Al haar vriendinnen zijn jaloersch." De lezers van Spalding's Athletic Librar ry konden in het jaarboekje van 1903 het portret vinden van dr. Luther Halsey Gu- lick, Chairman of the Amateur Athletio Union National Basket Ball Committee, en nog eens in dat van 1904. Die zeer eerlijke voorzitter van den Amerikaanschcn Korf bal bond vond zulks te veel eer, vooral om dat men hem tevens den uitvinder noem de van het spel. In het deeltje van 1904 gcoit bij eere wien eer© toekomt en tevens zijn eigen aandeel op. Hij had in 1889" in gezien, dat er een gaping bestond tusachen voetbal in den herfst en vuistbal in dc lente. Hoe die te vullen? Natuurlijk moest het een spel zijn binnenshuis, niet te veel ruimte innemend, eenvoudig, niet kostbaar, geschikt voor velen. Dr. James Naismith vond eindelijk in 1891, ocüt denkendo over het probleem, door dr. Gulick gesteld, korfbal en schreef zijn opstel er over in het nummer van 15 Jan. 1892 van „The Tri angle". Mr. Ishikawa, een Japaneesch stu dent, leverde er do schetsen bij voor speel ruimte, doel, stand dor spelers, enz. De uitvinding was meer in het bijzonder voor d. M. C. A. Training School te Spring field, Mass., maar toch had dr. Naismith H den beginno zelf niet veel hoop op goe den uitslag bij de zwakkere sek9e. Zijn vrees bleek echter ongegrond: het basket ball" sloeg in in Amerika. Alles ging korf ballen. Zonder overdrijving; duizenden spelen en vormen een reuzenbond, waarop de Ned. Korfbalbond jaloersch mag zijn Men speelt in Amerika gekleed op een wij ze, waarvan de korfbalwereld in Nederland niets weet, tenzij men toevallig een van Soaldings boekjes in handen heeft gehad. Uitgevonden zijn bijv. afzonderlijke korfbal- dnimbeschermors, truien, pantalons, schoe nen, kousen, emz. .L at er veel reclame van Spalding zelf bij zijn, de afbeeldingen der teams toonen ons, dat er in wordt ge speeld. Wel vreemd is het, dat het andere deel van het Angelsaksisch ras, hier in Europa, het spel nog slechts weinig kent. Waar Amerikanen heengaan, nemen zij hun spel mede en Spaldings filiaal te Londen geeft zich genoeg moeite. Het is niet te betwij felen of in Engeland zal men binnen enke le jaren korfbal ingeburgerd vinden. Nu reeds spreekt men Engolschen, die, ca- naar gevraagd, antwoorden: „o ja, dat nieuwe spel, dat zal wel gaan!" Hoe Amerikanen propagandceren blijkt wel hieruit het duidelijkst, dat Amerikaan sche ingenieurs en zendelingen zelfs in Voor-Azië, Syrië en do Levant niet stil zitten. Het 'klimaat zou het spel daar te genwerken? Neen; te Beirut. in Syrië, houdt ir, i druk bc^.hte wedstrijden, uit gaande van het Syrian Protestant College. Zulk een voorbeeld der verbreiding in dar klimaat zegt meer dan een opsomming der voornaamste Amerikaansche clubs, of mede te deelen. dat het spel ook hartstochtelijk cn met goed gevolg word ingevoerd in de Engelscko koloniën van Noord-Amerika. Dat men korfbal in de heete luchtstreken kan spelen, is den Ned. Korfbal-Bond be kend uit aanvragen om spelregels uit Oost cn West en berichten, dat men er clubs heeft cpgcricht. En wij zien in Europa rond. Vooraan staat 't land, waar zooveel gestudeerd wordt op hygiënisch gebied, Zweden. Hoe het ©r thans met ons sp.cl gesteld is. zouden wij gaarne weten. Er bestaat, helaas, nu nog to weinig voeling tus chen de korfbalspe lers in de verschillende landen. Alleen du feit moet worden herdacht, want het is voor ons zeer belangrijk: Wij kregen korf bal via Zweden. De voorzitter van den N. K.-B. bracht in den zomer van 1902 eenige weken door in een klein, docb zeer belang rijk plaatsje in Zweden, Nails geheeten. Daar waren uit alle deelen der aarde man nen en vrouwon vereenigd, die de August Abrahamson Stifteie bezochten met het doel de houtslöjd, de openluchtspelen, o£ beid© te bestudeeren. Die studie was hoofd zakelijk practisch. Onder de ze?r vele spelen, die er beoefend werden, trok vooral korf bal zijn aandacht. In ons land teruggeko men, begon hij het te spelen met d© leer lingen der „Nieuwe Schoolvereenigingté Amsterdam en spoedig wekte het nieuwe spel veler belangstelling Op verzoek van den „Amsterdamschen Bond voor Licha melijke Opvoeding" zette hij d© regels van het spel, zooals het in Zweden gespeeld werd, op schrift en weldra verscheen dit in druk. Daarin wórdt korfbal gehuldigd als openluchtspel. Zaalspel (kan het ook zijn. Hoe staat het thans hier te lande met d© uitbreiding? Is zij snel gegaan? 2 Juni 1903 wa-s hier reeds een bond, welks ledental steeds toenam. Op het oogenblik wordt korfbal, voor zoover we hebben kunnen nagaan, beoefend in de volgende plaatsen. Het cijfer achter den plaatsnaam geeft aan het aantal clubs, waarvan we het be staan weten Amsterdam, 10 Haarlem Leidon Den Haa~, 5, Delft Rotterdam, 3, Boskoop Dordrecht, 2, Gorkum, 2, Schoonhoven Sliedrecht Zieriksee Breda Den Bosch Zalt-Bommel, 2, - Nijmegen Arnhem, 2, Winterswijk Ap-.'.Joorn, 2, Barneveld Utrecht Amersfoort Hilversum Baarn Rol- duc zilkmaar Doetinchcm Avercest Deventer, 2 Enschedec Heerenveen bneek. Het is onnoodig te zeggen, dat ook nog talrijke vereonigingen bestaan, welke den N. K.-B. tot nu to© nog onbekend zijn. Verder wordt in de volgande garnizoenen door de militairen gekorfbald: Amsterdam Nijmegen Delft Does burg Naarden Gcertruidenberg Hoek van Holland Don Bosch Arnuem Ede Den Helder Leeuwarden Middelburg Amersfoort Breda Hoorn Utrecht en op eenige plaatsen in West- en Oost-Indië. Wat betreft den physiologischen invloed van het korfbalspel, kunnen wij kort zijn. Meermalen hebbeb medici reeds gewezen op het groote nut van turnen en openlucht spel; zeer zeker neemt onder de vel© takken van sport het korfbalspel een der eerste plaatsen in, daar niet alleen armen of beenen hun functiën te verrichten hebbea, maar het geheele lichaam, meer dan bij eenig ander openluchtspel het geval is, in voortdurende werkzaamheid verkeert. Zelfs waaneer de ba-1 tijdens het spel in een ander vak van het speelveld is, moet de speler op zijn „qui vive" zijn, dat wil physiologisch zeggen: een groot aantal spieren laten wec ken, dat terstond kan vermeerderd worden door loopen, springen, vangen, gooien, enz. Onze gymnastische oefeningen, op enkele uitzonderingen na, hoe methodisch ook, hebben dat algemeen© voordeel niet. Zij vragen te dikwijls een 'krachtig gebruik van enkele spieren vo een korten tijd en vin don vooral volgens Amerikaansche opvat ting een bijzonder goed© afwisseling in het korfbalspel. De vcreischte oefening voor kor: al zal door een gymnast spoedig door- loopen zijn en hem het spel naar waarde doen schatten. 3T0FÖ0UP. Td do maatschappij worstelt men van nature om dat~?' c. waaraan men waard© hecht. Prof. Bolland. Geduld, verdraagzaamheid, toegevendheid te kweeken Zegt meer dan eik de loef met weldoen af te steken. Beets

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 12