LE1DSCHE SPAARBANK. In navolging van verschillende spaarbanken stelt de Leidsche Spaarbank de gelegenheid open tot het sparen met behulp van spaarbusjes. Dit geschiedt op de volgende wijze De spaarbank heeft in eigendom een aantal doorloopend genummerde stalen spaarbusjes, voorzien van een slot (zie het hieronder afgedrukte model). Zij leent kosteloos de spaarbusjes gesloten uit aan een ieder, die daartoe het verlangen te kennen geeft en houder is van een boekje, aantoonende een saldo tegoed bij de Leidsche Spaarbank van minstens ƒ3.50. De sleutel van het busje blijft bij de Spaarbank berusten. De spaarder neemt het busje mede en kan daarin tehuis sparen. Hetgeen hij eenmaal in het busje geworpen heeft, kan hij er zelf niet uitnemen. Bevat, naar zijne schatting, het busje een voldoend bedrag, zoo begeeft hij zich daarmede naar de Spaarbank, waar hij tegelijk zijn boekje moet overleggen. Een door het Bestuur der Spaarbank daartoe aangewezen beambte, opent in zijne tegenwoordigheid, het busje, telt den inhoud uit, en schrijft het bedrag daarvan als inlage op het boekje bij. Daarna wordt het ledige busje met het boekje hem weder terhandgesteld. Bij beschadiging, verlies of vernietiging van het busje verbeurt de spaarder een boete van ƒ3.50 welk bedrag van zijn saldo-tegoed wordt afgehouden. Hij is daarom verplicht, zoolang hij het busje ter leen heeft, een bedrag van ƒ3.50 op zijn boekje te laten staan. De voordeden van het spaar busjes-systeem zijn in hoofdzaak de volgende: Het spaarbusje biedt den spaarder gelegenheid, bedragen, op zieh zelf wat gering voor een afzonderlijken gang naar het spaarbankgebouw, tot een grooter bedrag bijeen te sparen. Het spaarbusje, in huis steeds bij de hand, maakt niet alleen het afzonderen van spaarpenningen gemakkelijk, maar bevordert ook den spaarlust. De aldus, met het doel om te sparen, afgezonderde kleine bedragen blijven voor dat doel bewaard, door de onmogelijkheid om de gelden zelf weder uit de bus te nemen. Voorbeeld van wat men, door dagelijks 1 cent in het busje geeft: ,1 b deze wijze te sparen, kan bereiken. na 5 jaar. na 10 jaar. na 15 jaar. 19.46 42.01 68.13. 97.50 „210.52 „341.54. „195.10 „421.31 „683.52.

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 8