Speurzin van verslaggevers. greep de hand der slordige, aan den drank verslaafde vrouw en zei: „Sla b=t kind niet, och toe', sla het toch niet!" en terwijl zij dit zeide, sprongen haar de tranen in de oogen. Doch niet alleen bij haar, ook bij de moeder en deze keerde zich om Tan de deur der kroeg, nam het kind op den arm en ging er mee naar huis. Dit had ergernis alleen nooit gewrocht. Hoe menig man ergert zich als het mid dagmaal nu niet eens precies naar zijn smaak of juist op tijd opgediend is. Sommigen zijn daardoor voor de rest van den dag de gepersonifieerde ergernis. Stel daartegenover wat Hamerling in zijn „Aspasia" van Socrates verhaalt. Toen Alcibiades hem eens een lekkeren koek gezonden had, nam zijn vrouw dien uit de mand en gooide hem op den vloer, omdat zij een hekel aan den zender had. En wat deed Socrates? Ergerde hij zich? Waarschijnlijk wel. Wie zou dat in zoo'n geval niet doen; doch in ieder geval toon de hij die ergernis niet anders dan door te zeggen: ,,Wat hebt gij daar nu aan? Als ge den lekkeren koek niet op den grond gegooid hadt, dan hadt go hem kunnen opeten." Welk een les van den grooten denker. Hoe menigmaal vallen in een gezin of ouder vrienden over kleinigheden woorden 1 Hoe dikwijls voeren zulk© kleine ergernis sen door woord en wederwoord tot onher stelbare breuken 1 Salomo had heel veel vrouwen, en aange zien vrouwen wel altijd eender geweest zullen zdjn, zal ook hij met haar wel eens een woordje gehad hebben; maar wat deed hij, toen hij eens, wat men thans noemt een scène" gehad had? Hij ging kalm weg naar het platte dak van zdjn paleis, en toon hij daar zoo rustig zat, schreef hij tot leering van alle volgende geslachten: „Het is beter te wonen in een boek van het dak dan met een kijfachtige huisvrouw, en dat in een huis van gezelschap." En daar hij zeer rijk was, had hij na tuurlijk vele vrienden, en toen eens onder hen door een man, die zich spoedig erger de, twist ontstaan was en hij die met zijn gewone zachtheid had bijgelegd, schreef hij, alweer tot onze leering: ,,Een grim mig man zal gekijf verwekken, maar de lankmoedige zal den twist stillen." Wijze lessen voor ons, die misschien niet zooveel vrienden en zeker niet zooveel vrouwen als de wijze Torst nit de oudheid hebben. Als Jan of Piet aan het opsnijden is over den rijkdom, het aanzien of den voorspoed van zijn familie of kennissen, hoe menig toehoorder tracht dan zijn ergernis daar over te luchten door, evenals Nurks tegen over Boerhaave in den Haarlemmerhout deed, zoo mogelijk iets ten nadeele van die zoo opgehemelde familie te zeggen. Wat deed wijlen President Kroger in een dergelijk geval? Er werd hem eens te Pretoria een lord voorgesteld, en daar "de voorsteller blijk baar vond, dat Oom Paul niet genoeg aan dacht aan dat hooge bezoek schonk, begon hij achter elkaar op te sommen, welke amb ten de lord wel bekleedde en wat zijn voor vaderen wel geweest Waren. Kruger sprak geen kwaad van des lord- sohaps familie, maar toen do opsomming hem lang genoeg geduurd had, zeide hij doodleuk ,,Zeg dien mijnheer nu eens, dat ik veehoeder ben geweest en mijn vader een boer H Waarom zouden wij met voorbeelden doorgaan? Wij hebben ze steeds voor het grijpen en, wat erger is, gij en ik, wij kun nen altijd zonder overdrijving in zake er gernissen, met de hand op het hart ver klaren: „Wij allen struikelen dagelijks in velen." Wij kunnen allen geen leeraars, koningen of wijsgeeren zijn, maar wat wij wel kun nen, is: trachten hun verheven lessen en ▼oerbeelden, ook inzake onze ergernissen te volgen. Elastès-banden. Met belangstelling zullen automobilis ten en motorwielrijders vernemen, dat bin nenkort ook in ons land een Maatschappij zal worden opgericht, die ziel zal bezig houden met de vervaardiging van het reeds vroeger door „De Kampioen" beschreven product Elastès, de elastische stof, die, zooals thans uit tal van proefnemingen ge bleken is, met succes en groot voordeel, de lucht in automobielbanden kan vervan gen. Het technisch bureau Koeken en Tan Meeteren, te Arnhem, is bij de oprichting der Hollandsche maatschappij geïnteres seerd en verstrekt gaarne inlichtingen. Ook werden door deze firma reeds ver scheidene proeforders voor Hollandsche automobilisten uitgevoerd, zoodat het on derzoek naar -'2 merkwaardige eigen schappen van het Elastès zeer vergemak kelijkt is. Elastès is een op rubber gelijkend pro duct, dat in vloeibaren toestand in de ban den wordt geperst en bij afkoeling een vaste, homogene en zeer veerkrachtige mas sa vormt. Zijn de binnenbanden van auto's of mo torrijwielen eenmaal met Elastès onder de vereischte spanning gevuld, dan heeft men er verder geen omzien meer naar. Lek-worden van de banden bestaat niet meer, het stukspringen van buitenbanden, die door een scherp voorwerp beschadigd zijn, is eveneens uitgesloten. Dat het Elastès een gr00te toekomst heeft, wordt door de praktijk reeds beves tigd. Enkele automobilTsïen in ons land, die op deze banden rijden, verklaren, dat er geen verschil te bemerken is tusschen bet rijden cm lucht- of Elastès-ban/.m. Dat de snelheid van den wagen er door vermin derde, wercl niet geconstateerd. Zoo er al eenige snelheddsvermindering mocht plaats hebben, zij zon met den snel heidsmeter moeten worden aangetoond, want op het gevoel is zij niet waarneem baar. To Arnhem .weid een oud proefwagentje van den heer Westerouen van Meeteren, een Darracq-tweecylinder van 12 P. K., van Elastès-banden voorzien. En boewei dit rijtuig zdjn beste* dagen heerft gehad en de motor niet zoo krachtig meer is, dat hij eenige overbelasting zou kunnen ver dragen, loopt het v jrtuig op Elastès- banden bergop en op vlak terrein hetzelf de gangetje van vóór de transformatie. Het Elastès mag dus beschouwd worden als een radicaal middel om van de kwalen van den luchtband bevrijd te geraken. En tevens als een middel, om den levensduur der buitenbanden minstens te verdubbe len. Want daar het Elastès geen sEerken druk van binnen naar buiten op het om hulsel uitoefent, kan de buitenband dienst deen totdat hij tot op de laatste convas- laag versie-ten is. Merkwaardig is het ook, dat de trilling van het voertuig niet vermeerderd is, en zulks niettegenstaande het feit, dat de wiel basis zeer kort is, waardoor het effect van te harde of slecht veerende banden direct door den bestuurder zou moeten .worden waargenomen. Dit klopt dus geheel daarmede, dat de veerkracht van zeer sterk opgepompte lucht banden zeer problematiek is. Een lucht band, die zoo zwaar gespannen is, dat hij op het gevoel een stuk hardsteen gelijkt, zal in veerkracht en snelheid niet veel hoo- ger staan dan een massieve rubberband, vooral niet wanneer het veerend luchtkus sen, zooals bij zwaardere rijtuigtypen hei. geval is, opgesloten zit in een zwaar, stroef en absoluut niet meeveerend pantsei van sterk gevulcaniseerd rubber en convas. Wie dit beaamt, zal inzien, dat de lucht band in het automobieltoerisme na de uit vinding van het Elastès, lang zoo sterk niet meer staat al3 een jaar geleden, toen allerlei mislukte experimenten met veerende wielen en veerende naven aan de orde Bij de najaarsmanoeiivTCg m ons land eai wel in den automobiel-postdienst te velde zuilen ook proeven met Elastèsbanden ge nomen worden. De luchtbanden van het gewone rijwiel zullen door Elastès niet verdrongen wor den; daarvoor ia het te zwaar. Over den speurzin van Amerikaansjchc verslaggevers worden als komkommers de volgende oijzonderheden opgediept. In Amerika werd een bommenwerper door zijn eigen bom gedood, toen hij den millionnair Eussel Sage het levenslicht wilde uitblazen. Bijna de geheele politie- en speurders- macht werd aan den gang gezet, om de herkomst van den bommengooier vast te stellen. Geheel New-York, vooral de miJ- lionnairs, was in niet geringe mate in opwinding geraakt, toen de politie meen' de, dat de misdaad door een komplot ge pleegd was, dat zich ten doel had gesteld om het land van million nair s te zuiveren. Den verslaggever White gelulde het, dooi een knoop en een stukje wol van de sokken» den moordenaar als den wisselagent Nor cross te herkennen, die in een tijdel ijken aanval van waanzin de daad begaan had. Tot gr00te ergernis van de speurders her kende dezelfde reporter het lijk van een negerin, die door haar man vermoord was, en gelukte het hem zelfs, den moordenaar tot bekentenis te dwingen, vóór de politie hem arresteeren kon. In de geschiedenis der misdaad te New- York neemt de verslaggever een bijzondere plaats in, daar hij bij het ontdekken van' misdaden en het ontmaskeren der dadeis' even groote diensten bewijst als de politie. Wanneer een misdaad gepleegd wordt, volgt de reporter alle sporen, geheel onaf hankelijk van de politie, en wil zijn lezers ook met de geringste détails zelfs, bekend maken. Als iets merkwaardigs wordt ook het voe gende gemeld: De kranten der geheele wereld stonden vol met uitvoerige berichten over den worstfabrikant Lnedgert uit Chicago, die zijn vrouw vermoord had en haar lichaam in een vat verstopt had. De Cbicagosch© „Tribune" was de eerste krant, die het ge val publiceerde. Nu begon een wedijver tusschen de verslaggevers te Chicago, die alle grenzen te buiten ging. De journalist Stuart verzon een plan, bij de uitvoering waarvan hij twee zijner oollegas noodig had. Het zou een streek worden, die, wanneer zij mislukte, hem let terlijk den hals zou gebroken hebben. Tan het dak tot in den kelder van het gerechts gebouw, dat zes verdiepingen hoog was, liep een schacht, die diende als ventilator voor versche lucht. De kamer der jury lag dicht bij dezen koken Gedurende den duur van het proces werd het gerucht verspreid, dat pogingen gedaan waren, om de gezwo renen ten gunste van den beschuldigde te stemmen. Niemand wist het echter zeker. Het gehikte Stuart met behulp van zijn' beide collega's een lang touw in het ge bouw te smokkelen. Terwijl de gezworenen ui een geheimezitting beraadslagen zou den over het vonnis, dat uitgesproken moest worden, gelukte het hem, het dak to bereiken. Stuart ging door den koker naar beneden Het was eon zeer gevaarlijk ■werkje, daar het touw over een scherpen yzeren rand ging, die elk oogenblik het touw kon doorsnijden en de man, die daar- 40 M- in de diep te gevallen, vat hem hot leven zou hebben gekost. itn waartoe diende deze onderneming? Om do beraadslagingen der jury ai te luisteren. Het plan gelukte; Staart kon, t zijn oor tegen den ventilator gedrukt, alles hooren. Hij hing vijf uur aan het touw, de noodige aanteekenïngen makende. Den volgenden dag kon het publiek in het „Journal" een juist bericht over de beraadslagingen van het Lu edge rt-proces, lezen. Het geval was ongehoord en werd

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 13