jLFlnscTag; 13 Augustus. A0. 1907. feze fiourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Officieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant." FEUILLETON. Beproefde liefde. N«. 14551 IEIISCH DA&BLAB PHUB DEZEB COCRAOTl Toot Ixldra pst «eek I Oentei pel S meenden I 1.10. Balten Lelden, per loopei en «au «genten gereetlgd i(]n J 1.80. Franco per post .iiSSSii.i.i..!!» 1.85. PRIJS DER ADVERTENT! EN j Ven 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Orootere letten ne«» plaaternimte. - Kleine advertentlën ran 80 noorden 40 Oents contant elk tiental woorden meer 10 Oents,-Voor het lnoaeeeeren wordt 0.05 berekend. Burgemeester en Wethouders der gemeea- Leiden; Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland van den 60sfccn Juli 1907 No. 52 (Provinciaal blad >ïo. 63). Brengen ter kennis van belanghebbenden, tiat do gewone Rijkskeuring van tot dekking bestemde hengsten van ten minste 2 jaar In het najaar van 1907 voor Zuid-Holland, zal gehouden worden te Leiden op 30 Octobor. Rotterdam op 31 October. Dordrecht op 1 November. Dirksland op 2 November. Daarbij vestigen zij do aandacht van be langhebbenden voor zooveel noodig op de Ïrtt. 4 en 5 van het Koninklijk besluit van 4 Augustus 1901 (Staatsblad No. 204), ge wijzigd bij Koninklijke Besluiten van 26 'Juni 1906 (Staatsblad No. 135). en 6 Nov. 1906 (Staatsblad No. 278), welke luiden Als volgt: Art. 4. Tot de najaarskeuringen worden toegela ten alle hengsten, die ten minste 2 jaar ©ud zijn. Tot do voorjaarskeuringen worden alleen toegelaten a. hengsten, die daartoe aangegeven zijn bij do najaarskeuringen van het vooraf gaande jaar; b. hengsten, die volgens een schriftelijke [verklaring van een geëxaraineerden yeearts wegens ziekte niet op de najaarskeuringen van het voorafgaande jaar hebben kunnen komen c. hengsten, van 3 jaar o! ouder, die uit het buitenland of uit een andere provincie ingevoerd zijn na de najaarskeuringen van het voorafgaande jaar; d. 3-jarige hengsten, dio de eigénaars of hou der 8 om aannemelijke redenen, ter be- bordeeling van de provincialo regelings- oommissie, niet als 2-jarige in het najaar te yoren lieten keuren. Art. 5. De eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bicden, is ver plicht daarvan ten minste drie weken vóór ide keuring vrachtvrij een schriftelijke en ©nderteekende aangifte te zenden aan den Secretaris der betrokken provinciale rege lingscommissie met opgave van: a. naam en woonplaats van don eigenaar bn houder; b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzon dere kenteekenen van den hengst, benevens, Indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stam boeknummer c. zoo mogelijk afstamming van den hengst Boowel van vadera als van moeders zijdo en naam en woonplaats van den fokker. Een hengst, na bovenvermelden termijn aangegeven, wordt van de keuring uitgeslo ten, tenzij de Commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag der keuring een som van 10 bij voornoemden Secretaris stort. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen, dat de inschrijvingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvrage aan eigenaren en houders van hengsten door den Secretaris der provincialo regelings-commissie, den heer J. H. van der Torren, te Gouda, zul len verstrekt worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 12 Augustus 1907. Leiden, 13 Augustus. Aan den Raad dezer gemeente is het volgende adree veqzonden: De Leidsche Beatuurdersbond, goedge keurd bij Kon. Besluit van 7 September 1905, neemt do vrijheid zich tot uw College te wenden,; in opdraoht van dd voljgendle vak- en andere vereenigingen. 1 Af deeling Leiden Alg. Ned. Bakkera- gcaellonbond. 2 Afd. Leiden Aljg. Ned. jMefcaalbewer- kersbond. 3 Afd. Leiden Alg. Ned. Timmerlioden- boncL 4 Afd. Leiden Alg. Ned. Metselaansbond. 5 Afd. Leiden Alg. Ned. Schildersgezel len bond. 6. Afd. Leiden Alg. Ned. Centrale Bond voor Metselaars en Opperlieden. 7. Afd. Leiden Alg. Nod. Dienstboden- bond. 8. Afd. Leiden Alg. Ned. Typographen- bend. 9. Coöperatie „Vooruit".- 10. Afd. Leiden S.-D. A-P. 11. lAId. Leiden Alg. Ned. Textielarbei ders bond ,,De Eendracht.'* 12. Afd. Leiden Alg. Ned. Sigarenma- kersbond. 13. Afd. Leiden Alg. Ned. Bond voor Handelspcrsoneel. 14. Zangvereeniging „De Stem dos Volks." 15. Afd. Leiden Ned. Vereen, tot af schaffing van ale. dr. 16. Klcermaker3vereeniging „Eendracht maakt Macht." 17. Afd. Leiden' Alg. Ne-d. Stukadoors- bond. Een totaal vormende van elfhonderd le den. dat de vergadering, gehouden 6 Augustus jl., met 3c meeste belangstelling heeft ken nis genomen van het vues met memorie van toelichting door de timmerlieden-ver. „Vooruit", af deeling Leiden van den Alg. Ned. Timmerliedenbond, aan uw College verzonden, houdende verzoek over te willen gaan tot oprichting van een fonds tot het geven van een bijslag op de door do vak- vereeniging te verstrekken uitkeering bij werkloosheid dat de Leidsche Bestuurdersbond ten volle overtuigd is van de noodzakelijkheid van de verzekering tegen de gevolgen van werk loosheid, van de doeltreffendheid en den meesten waarborg biedend voor goede weikloozenvcrzekering als dit door de vak- vereeniging wordt ter hand genomen; verzoekt uw College met den meesten aandrang over te willen gaan tot stichting van een gemeentelijk fonds. 'twelk doende Namens den Leidschen Bestuurdersbond, Do voorzitter: ALB. A. RIEL. De secretaris: P. J. BOMLI. Do openbare gemeenteraadszitting alhier wordt deze week niet Donderdag-, maar Woensdagnamiddag te twee uren go- houden. De heer L. van Riet, minister-resident en oonsul-generaal te Buenos-Ayres met verlof hier te lande, zal voor belanghebben den bij den handel op Argentinië, Uruguay en Paraguay te 's-Gravenhage te spreken zijn op 14 en 15 Augustus, in een der lokar len van de Afdeeling Handel van het De partement van Landboiiw, Lange Houtstraat 36, van 10—12 uren des voor middags en van 21 uren des namiddags. Op nader aan fco kondigen dagen zal de heer Van Riet even eens te spreken zijn te Amsterdam en fco Rotterdam. Naar „De N. O." van militaire zijde verneemt, zou bjj den minister van oorlog het voornemen bestaan binnenkort do tijde lijk te Rotterdam gedetacheerde huzaren te rug to roepen, ter wille van de oefening. De gewone audiënties van de minis ters van financiën en van koloniën zullen onderscheidenlijk Donderdag en Vrijdag niet plaats hebben. Het stoomschip Timor arriveerde 11 Augustus van Amsterdam te Bataviado Koning W i 11 o m II, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 12 Aug. te Sabang. HAARLEMMERMEER. Vele hengelaars, die uit omliggende steden de wateren in dezen polder komen beviBSchen, klagen ge regeld over een slechte vangst en keeren dan ook meestal weer vroeg, teleurgesteld, huiswaarts. Ook de karper heeft het er blijkbaar dit jaar niet op voorzion, zich te laten verschalken. Bij de geniesiuis te Hoofddorp ziet men soms verscheidene fietsen en ook wel eon auto staan van karpervisschers, die echter hun moeite maar zelden beloond zien. A'erleden jaar haddeiï ze meer succes. Mogelijk heoft ook hier het ongestadige weer invloed op. Met betrekking tot de tenuitvoerleg ging van het plan tot verbetering der markt te Hoofddorp, heeft men bij wijze van proef een aanvang gemaakt met voor- loopig een klein gedeelte te bestraten. Voldoet dit goed, dan zal wel spoedig tot geheele bestrating der markt worden be sloten. Niet zelden gebeurt het, dat hier reeds laat in den avond aan den Kruisweg, tus- schen Spieringweg en IJweg, een mansper soon wordt, aangetroffen, die, blijkbaar aan don drank verslaafd zijnde, zijn roes aan den waterkant ligt uit te slapen. Thans deed het geval zich voor, dat hij gedeeltelijk op den weg lag ca door een wielrijder bijna werd overreden. Deze wist de voor hem eerst niet goed te onderschei den gedaante nog intijds te ontwijken. Dergelijke ontmoetingen zijn niet van ge vaar ontbloot, en zouden vooral bij donker weer wel eens een nasleep van min pretti ge gevolgen kunnen hebben. Het zou daar om o.i. wel aanbeveling verdienen, indien de politie hier eens ingrijpende maatrege len nam. HILLEGOM. Met het oog op de a-s. kustmanoeuvres, die van 1825 September e.k. zullen worden gehouden, zal aan het Paardonkerkhof, in de Zilk onder Noord wij kerhout een kamp voor ongeveer 400 manschappen worden opgeslagen. Hot fcransporfcvervoer is aan don vrachtrijder D. Hasfcer alhier opgedragen, terwijl do leve rantie, noodig voor de menage, aan alhier wonende winkeliers is gegund. Gisteravond gaf ons Harmonickorps een openbare uitvoering in zijn tent op de Houttuinen, die wederom aan velen, niette genstaande het minder gunstige weder, een zeer gewaardeerde afwisseling verschafte. LISSE. Toen gisteravond een tuf-tuf- rijder in volle vaart den Lisserweg wilde opdraaien, slipte het rijwiel met het ge volg, dat de berijder over den weg werd geslingerd, waardoor bij zich deerlijk aan het hoofd verwondde, terwijl do lantaarn geheel vernield was. Gistermiddag was men bezig met het lossen van groote cementen ringen uit een schuit, liggende in de Ringvaart, en be stemd voor dc Gasfabriek, toen een der ringen oversloeg tegen den rand van dc schuit, waardoor deze overging en zonk, drie ringen met zich medesleurend. De schipper met vrouw en twee kinderen wisten zich bijtijds te redden. OEGSTGEEST. Door den heer A. J. de Kat te Leiden, is vergunning verzocht tot het oprichten eenor fabriek en bewaarplaats van vuurwerk op een perceel land grenzende aan den Leidschen Straatweg Sectie E No. 1868 (1226). De stukken liggen ter inzage ter gemeente-secretarie, terwijl op Dinsdag 27 dezer des voormiddags gelegenheid be staat om bezwaren in te brengen en toe te lichten. VOORHOUT. Waar Okhuysen komt, is men van een volle zaal verzekerd. Deze voor onzen Hof-illusionist vleiende uitspraak werd ook Zondagavond in het Stations-kof fiehuis weer bevestigd. De zaal was flink bezet en do bezoekers hebben pleizier gehad, waar het natuurlijk om te doen was. Do fcest-arrangeur wist er do rechte stemming in te brongen, èn het onbedaarlijk lachsuc ces ën do uitroepen van verwondering, zo waren voor den pre3tidigitateur en opticus bewijzen dat 't publiek zich uitstekend amu seerde. Do magnetische wonderen wekten bij velen stomme verbazing, die een oogenblik later overging in luidruchtigheid als de hu moristische interessante Magie vertoond werd, terwijl de amusante mechaniek en 8urprisieuso prestidigitafcie somwijlen opge wondenheid to voorschijn riep. Do ondernemer wist wel, wat hij deed, toen hij deze groote briljante voorstelling aankondigde. ZWAMMERDAM, De hoogste klassen der beide openbare lagere scholen alhier zullen Woensdag a.s. onder leiding der beide hoofden van scholen en enkele an dere ingezetenen een schoolncrisje mak^n naar Amsterdam. Op het program staan.- Artis, Aquarium en Tolhuis. Den overigen leerlingen der school No. 1 zal een feestje bereid worden in het ge meentelokaal, terwijl die uit den Tempel natuurlijk ook niet vergeten worden. Hoe wel door allerlei omstandigheden dit schoolfeest wel wat laat gehouden wordt, zal do stemming ondor de feestvierenden er niet minder om wezen en het bewijs le veren, dat de vcreeniging „Onze Open bare Volksschool", die dit feest organi seert, nog altijd op ruilden steun en mede werking der ingeactenen kan rekenen. Fonds tot aanmoediging en onder* Mteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. De 91ste jaarlijkscho algemeene verga dering van heb fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden is te Amsterdam gehou den. Het daarin uitgebracht verslag be vat onder andere do navolgende mededce- lingen. De inkomsten over 1996 bedroegen een som van 73,272.56^ gld. Behalve de renten van het kapitaal op het Grootboek, die 40,131.50 gld. heliepen, en dc opbrengst der jaarlijksche collecte ad 18,0-9.24^ gld., zijn onder het aangegeven cijfer der in komsten begrepen: de renten van het ge schenk van wijlen Z. M. den Koning, Na tionaal huldeblijk bij gelegenheid van H.- D 25-jarige regeering ad 9070.33 gld., het subsidie van het Rijk ten behoeve van het Invaliedenhuis te Leiden, groot 5000 gld., een bedrag van 500 gld. ingekomen van de commissie te Batavia, 6.21 gld. van de districtscommissie Ic Utrecht, en 5.28 gld. van de districtscommissie te Maastricht. Aan 1078 deelgerechtigdcn keerde het fonds 42,182.28^ gld. uit aan gratificatiën, en 775.67 gld. aan toelagen, voortspruiten de uit de renten van het geschenk van wij len Z. M. den Kon-ng. Onder die deelge rechtigdcn bevonden zich 328 verminkten uit Oost-Indië, 723 in fir menblinden en veteranen en 27 oud-strijders van België. Gedurende het afgeloopen jaar werden als nieuwe deelgerechtigdcn in het fonds opgenomen 10 verminkten, 12 infirmen en 47 veteranen. Het getal sollicitanten bedraagt 331. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Daarin werden verzorgd te gen afstand van hun pensioen en hun gra tificatie, 9 dcodgercchtigden, alsmede 69 oud-militairen, niet deelgerechtigdcn, te gen afstand van hun pensioen. De uitga ven ten behoeve van dit gesticht beliepen 15,654.39. („St.-Cfc.") Kon. besluit. Pensioen verleend aan: J. Koning, 586 gld.; L. J. van Ingen 2660 gld.L. Ensing, 503 gld.H. A. M. van ld sin ga, 641 gld.; J. Quint, 310 gld.; H., C. G. B. Jüfcte, 476 gld.; O. J. van San-' ten, 730 gld.A. Vogel, 410.50 gld.J. Buitenhuis, 391 gld.; G. Sporre, 439 gld.j M. van der Heyden, 261 gld.H. S. Itz, 220 gld.H. de Pomerolle, 402 gld.J. H. Roel vink, 478 gld.W. Smits, 1592 gld. W H. de Groot, 372 gld.J. Weysters, 755 gld.J. van Tubergen, 800 gld.J. O. Wagtman, 423 gld. Met ingang van 1 September 1907, be noemd tot leeraar aan de R. Lf. B.-S. te Gouda, M. S. BoEh, en voot het tijdvak van 1 September 1907 tot en met 31 Aug.; 190S, J W. F. van Meegeren, beiden tijde lijk leeraar aan die school, cn is tijdelijk benoemd tot leeraar aan die school J. Kimmerer, onderwijzer to 's-Gravenhage; voor het tijdvak van 1 September 1907 tot en met 31 Aug. 1908 benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-S. tc Leeuwarden, H. B. Bone Jr. en L. H. Grondijs, beiden tijde lijk leeraar aan die school met ingang van 1 September 1907 bo- «9) „Vat moedl De een© man of de andero ïnaakfc voor mij geen verschil." „Maar u heeft toch uw antipathieën." „Die heeft een kat ook 1 Kom, maak een beetje voort 1" Strode streek zich met de hand door het baar „Ik zal u laten raden", zcide Lij- „Wat komt het dichtst bij den dood?'' „Doktors 1" anfcwoorddo mevrouw Max- Bfcead prompt. Strode lachte. „Precies! U heeft den vierden gast al thuisgebracht. Het is de dokter van Cavely, een heel geschikte man, fdic een afstand van een uur of drie per ikaros aflegt, alleen om het genoegen te smaken u te ontmoeten. „Me dunkt, dat 5nag u toch wel appreciecren. Mevrouw Maxstead verschikte corsfc even 5ets aan haar kapsel en antwoordde toen: „Ik ben zeker, dat ik telkens, als ik hem kanzie, chloroform zal opsnuiven; en ik ■Weet vooruit, dat ik mijn oog niet van hem kal kunnen afhouden, terwijl hij zijn vlcesoh pnijdt." Strode's mondhoeken vertrokken zich krampachtig. „Er is een spel, dat men ïnet vuur spelen noemt." Zij nam een boek van dc tafel. Anna fenoof den geur van een vaas met bloemen op; zij keek innerlijk vermaakt en ontmoet te Strode's blik. „Je kunt je altijd nog troosten, Jeanne, met de gedachte, dat het ook een lijkbezor ger had kunnen geweest zijn." „Dokter Penrhyn 1" kondigde een der be dienden aan de deur aan. Het diner was een groot succes. Strode's geest was onuitputtelijk; me vrouw Maxstead overtrof zichzelf, aange vuurd als zij werd door de tegenwoordig heid van den nieuwen gast; en Anna zat, van af het oogenblik, dat liet eerste ge recht was voorgediend, te eten, te lachen en te praten, alsof het leven geen andere eischen stelde. De gerechten waren goed toebereid en de wijn was uitstekend. Een zware, ijzeren hanglamp wierp haar lieht op het tafella ken, waarop oen fraaie, scharlaken-roode bloemendecorafcie was aangebracht. Alles ademde licht en gezelligheid, en do entreé was rondgediend en weggenomen vóór en aleer zich een pauze in het geani meerde discours had voorgedaan. Deze pau ze was trouwens ook maar van korten duur; het was een van die oogcnblikken van stilte, die onopgemerkt voorbijgaan en op het eind waarvan het discours met ver nieuwde levendigheid voortgezet wordt; kort van duur als deze pauze echter geweest was, had zij toch in één opzicht lang ge noeg geduurd,'* lang genoeg ïifitrolijk om Anna den tijd te geven haar verbeelding vrij spel tc laten. Onderwijl dr. Penrhyn zich met een nieuwe vraag tot mevrouw Mcax- stead wendde, bleven de oogen van het jon ge meisje op haar born gevestigd en waren hoar gedachten voor een oogenblik met haarzelf vervuld. Nooit te voren had zij zulk een gelijkmatig bestaan geleidnooit te voren 1 Laar hart zoo rustig geslagen, was haar geest zoo helder geweest, had zij haar gedachten zoa accuraat kunnen vormen. Het was een bewust tot ontwaken komen, een ineensmel ting harcr gedachten, waardoor de hemel, waarvan zij dien middag gesproken had, een bereikbare werkelijkheid werd, die haar de wijd-geopende armen toestak Nog een stap of zes vooruit, een krachtige beweging met den arm, en hot zware soherm zou weer neervallen, de sombere wereld en alle zor gen buitensluitend en haar aan do gouden binnenzijde latend met misschien nog een ander. Opeens Bloeg zij haar oogen op en ontmoette daarbij den blik van Strode. Een bediende boog zich over haar heen en vulde haar glas bij; zij keek naar het pare len van den champagne, toen opeens het lachende stemgeluid van mevrouw Maxstead haar over de tafel heen bereikte en haar dus weer tot de werkelijkheid terugvoerde. „Theorieën zijn allemaal goed en wel", hoorde zij haar zeggen, „maar alles wèl be schouwd zijn en blijven liet toch maar theorieën." „Gelooft u niet, dat dit afhangt van do basis der theorie?" Penrhyn zette zijn glas even neer. „O, daar weet ik alles van." Zij maakte een afwerende beweging met haar hand. „Stellingen moeten op wetenschappelijke gronden berusten." „Juist". Penrhyn glimlachte. „Maar om nu nog eens even op het uitgangspunt van ons argument terug te komen: een genie is een abnormaal mensch; derhalve is het mijn overtuiging, dat een genie op het een of andere tijdstip zijner loopbaan zich ab normaal moet aanstellen. Ben je dit niet met me eens, Strode?" Strode zei juist iets tegen een der knechts. Anna zag belangstellend op. „U gaat dus van de meening uit, dat bui tengewone begaafdheid gepaard moet gaan met excentriciteit?"vroeg zij. „Niet volgens uv opvatting van d$fc woord." Een toegeeflijk glimlachje verge zelde deze woorden. „Ik bedoel niet, dat een genie noodzakelijker- ijze moet eten als een wilde of de zindelijkheid verwaarloo- zen. Ik ben van meening, dat een genie zich mogelijk tien, twintig jaar lang als een gewoon mcnschelijk wezen zal gedragen, maar tegen 't einde van dezen termijn houd ik het er voor, dat do neiging tot het ab normale voor den dag komt," Anna lachte. ,,In welken vorm?" vroeg zij. „O, die vorm zou geheel van het toeval en do omstandigheden afhangen. In den vorm van een misdaad, in den vorm van dolzinnige handelwijze, in welken vorm u maar wilt. Maar, zooals mevrouw Maxstead beweert, het is slechts een theorieu kan haar weerleggen, als u or lust toe gevoelt." Hij bracht zijn gLas ©ven aan de lippen. „Hallo, Penrhyn 1 Durf je je vermeten, in mevrouw Maxsteads tegenwoordigheid over genieën te praten?" Lachend mengde Strode zich in het gesprek. „In de stad is mij verteld geworden, dat zij er in handelt; dat zij ze bij dozijnen koopt en weer ver koopt. Vraag haar om hóór oordeel en loop niet met dat van jou te koopje zoudfc al gauw ondervinden, dat jc hier aan het verkeerde kantoor waart." Penrhyn's gelaat teekende groote verba zing Hij keek van mevrouw Maxstead naar Strode, en van Strode weer voor zioh. Mevrouw Maxstead lacht*- ..Ho© „un fair" van je, Maurifcs; je weet heel goed, dat ik, van af het oogenblik, dat ik mijn voet op den bodem van Cornwall zet, geen woord over mijn bedrijf wil hooren." Penrhyn boog zich voorover. „Ter, wille van de theoretici, mevrouw Maxstead?" „Juist om do theoretici van zich af U houden", beweerde Strode lachend. Anna speelde wat met haar brood; zij hield haar. blik onafgewend op Strode gericht. „Wanneer dr Penrhyn uiteten gaat, Mau«- rits, Laat hij zijn medische instrumenten tor plaatse, waar zij bchooren. Een soort gelijk ncchfc vraag ik voor mij. Komt mij dit niet toe, dr. Penrhyn Met een vroo- lijk glimlachtje keek zij om zich heen. Penrhyn boog plechtig, ten tceken van toestemming, cn allen lachten. Voor Anna brak er een oogenblik van onuitsprekelijke verlichting aan. Met het verwisselen der bobden on fret presenfceeren van een volgend gerecht nam ook liet discours een andere wending. Het diner liep verder allervoorspoedigsG/ af en met een behaaglijk gevoel stonden do gasten van tafel op. Een frissche, koel©; luchtstroom kwam hun bij do deun van het1' salon te gemoefc; een der glazen deuren stond open en liet een fijnen geur van re* soda cn wilde rozen binnenstroomen. •1 (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 1