Koninklijk bezoek aan Enschedee. Gemengd Nieuws. v.t aangekondigde bezoek van H. M. de Koningin en Prins Hendrik aan Enschedee had gisteren plaats. Te ruim één uur stoomdo de trein bin nen. Aan het station waren ter begroeting aanwezig dc Commissaris der Koningin ln Overijsel en de br Oemeestor der gemeente, de heer Edo Bergsma, door welken laatste ce-< kort woord werd gesproken. Nadat in do versierde wachtkamer lsto klasse door het twaalfjarig dochtertje van den i urgemeester H. M. een ruiker was aan geboden, begaf het Kon. Echtpaar zich naar het op het emplacement gereedstaan de rijtuig, waarna cle stoet, voorafgegaan door den commissaris van politie per rij tuig en marechaussees te paard, zich in be weging zette. Gereden werd naar de fabriek der firma Gcrli. Jannink en Zonen, een groote in richting, gesticht in het jaar 1900, waar van voor deze gelegenheid de ingang was versierd. Hier werden aan de Kon. Gasten voor gesteld dc heeren: E. Jannink Gzn., chef der firma G. Jannink en N. G. Jannink en de beide directeuren der fabriek, de hee ren H. Friesen^orp AHz. en A. Friesen dorp Hz., benevens de heer J. J. van Dein de. Geleide van H. M. de Koningin was de A.cr G. Jannink, die van Z.K.H. den Prins de heer E. Jannink Gzn., en die van het gevolg de heer H. Friezendorp AHz. Na een bezoek aan de machinekamer, ♦raar een machine van 1600 P.K. in wer king was, /werden de verschillende afdee- lingen der fabriek in oogenschouw gem> jnen. Aan do achterwoverij kwam men weer uit 'ie inrichting. Bij den uitgang werd door een deputatie >van zes arbeidsters uit verschillende afdee- Jingen, bij monde van Anna Holtkamp, on- te Koningin een ruiker aangeboden, waar- Toe.' H. M. vriendelijk dankte. Na dit bezoek, dat omstreeks 50 minuten vorderde, stapte men weer in en reed naar de inlichting van do firma J. F. Scholten Zonen. Der Koningin strekte hier de heer J. F. Scholten en den Prins de heer J. Scholten tot gids, terwijl dc heeren C. Hasselman, vertegenwoordiger der firma, en de heer Julius Scholten het gevolg geleidden. Het .dochtertje van een der firmanten bood der Koningin een ruiker aan. Gold aet bezoek bij de firma Gerh. Jan nink de gebecle industrie, hier bepaalde het zich in hoofdzaak tot; lo. de stuk-ververij, oude gedeelte, waar men bezig was met het .verven van flanel, voor deze gelegenheid speciale kleuren: 2o. de strengververij3o. Copsbleekcrij. Met groote belangstelling werd een en ander door do Hooge Bezoekers bezichtigd, waarna weer werd ingestapt om een tocht door de versierde 'raten te doen. Werkelijk hadden de bewoner van ver scheidene straten veel /werk gemaakt van de versiering. Vooral de eerepoort hij de fi-briek der firma Van Heek trok zeer de laandacht. In deze fabriek werd het Kon. Echtpaar ontvangen door den heer G. J. van Heek, chef der firma Van Heek en Co., die er de andere vier firmanten, de heeren J. B. van Heek, Ludw. vaD Heek, Herm. van Heek, en A. Lcdebccr aan H. M. en Z. K. H. .voorstelde. Hierna werden cenige ververschingen ge bruikt. Tijdens de bezichtiging der werk plaatsen werd H. M. geleid door den heer G. J. van Heek, Z. K. H. door den heer J. B. van Heek eli het gevolg door de andero firmanten. Achtereenvolgens worden nu in werking gezien de verschillende afdcelingen, o. a. ,waar de reiniging der katoen plaats had om ei .elijk de afgewerkte dekens te zien, die tegenwoordig in 60 verschillende soorten vervaardigd worden. Ten slotte werd nog een rit door de stad gemaakt naar dc Fabrieksschool. Ook hier werden H. M. en Z. K. H. weer ontvangen door den heer T. P. Scholten, thans als president-commissaris dier inrichting. In een korte toespraak schetste de heer Schol- ten den vooruitgang der school na het be zoek van H. K. Hoogheid prinses Wilhel- mina, in 1895 aan deze inrichting, die ver volgens werd bezichtigd. Hiermede was heb bezoek afgeloopen efl reden de Koninklijke gasten, onder gejuich van een groote volksmenigte naar het sta tion om kwart voor o weer te vertrekken. Dc Koningin stelde aan den Burgemees ter duizend gulden ter hand voor het zie kenfonds Enschedee en Lonneker. Bij haar vertrek betuigde de Koningin "aan den Burgemeester haar hartelijken dank .voor dc ontvangst to Enschedee. In den Schouwburg had gisteravond 'do eerste specialiteiten-voorstelling van het gezelschap van den heer Vleugels plaats. Nadat het goed klinkende orkest een paar nummers tot inleiding had doen hooren, gaf Harry Livcrmoro eenige equi- libristisohe kunstverrichtingen te zien, wel ke dadelijk ook voor de volgende nommers iets goeds deden verwachten, want er lag een zeker karakter van degelijkheid aan ten grondslag. Dit werd bevestigd door do Ar- Icy's, die met hun gedresseerde honden de ver- en bewondering opwekten, zoo mooi en zoo aardig werd er door de vlugge diertjes gewerkt. De drie acrobatische danseressen Mac Governs trokken eveneens do welverdiende aandacht nu eens wegens haar gracieuze houdingen, dan door do beweeglijkheid in het springen en andere gymnastische Le ren. Het Alfonso-trio gaf zeldzame jongleurs- vaardigheden te zien, van zoo onderschei den aard, dat de belangstelling er in steeds toenam. Nu hot eindolijk zomer schijnt to gaaa worden, werden wo gisteravond nog even aan den winter herinnerd door een klaver blad van schaatsenrijders, al was 't dan ook op rolletjes. Wat waren die Mayos da-u op goed thuis en hoe vlogen zij er mee als 't ware over het tooneel. De Skating-rijders voordien daarbij afllerlei grappige figuren uit. die het publiek herhaaldelijk' deden lachen. Ook door do pantomime, die ze vertoonden. Een interessant nummer vormden ook de Hartfords, acrobatische wielrijders, die op dit gebied weer iets afwisselend nieuws aanboden; maar het meest belangrijk en te vens vreemde voor ons schouwburg-tooneel was zeker wel het laatste nummer der eer ste afdeeling, gevormd door de werkzaam heden van twee dames en een heer op een ongezadeld fraai paard, dat eerst nog een collega had, waarvan de taak spoediger was afgeloopen. Er werd door de Altkoff's gewerkt en gesprongen als in een eerste fiircusmanège en aan luiden bijval ontbrak het hun niet. Dit was overigens bij al de andere num mers het geval, ofschooD daarin geen ver scheidenheid door zang- of andere voor drachten werd gegeven. Elk nummer was echter op zich zelf een belangrijk geheel. Er ligt over het gcheele programma een zeker iets van netheid, frischheid en orde, niets van het holderdebolder, dat men wel eens bij andere gezelschappen aantreft. Al les loopt er mooi en gemakkelijk van sta pel, dat ongeduldig worden er iets onmoge lijks kan geacht worden, en in ieder geval nooit hij wat na de pauze werd gegeven: ,,Zijn Edelachtbare, of Het vrije Tooneel in duizend vneezen," een klucht, waarin de satire op wat Speenhoff indertijd te Hel mond ondervond, schering en inslag is. Reeds toen dit stuk hier voor de eerste maal werd vertoond, gaven wij er een overzicht van. Het heeft sedert niets van zijn aantrek kelijkheid verloren. Geconstateerd kan dan worden, dat de bijval wederom kolos saal was. Herihaaldolijk werd er geschaterd van het lachen en onvermoeid werd er de aandacht gespannen, vooral bij hen, die het stuk met de voordracht voor de eerste maal zagen. Dc Stadszaal was ook weder flink bezet en er werd met wat er te zien en te hooren werd gegeven, natuurlijk ander maal veel bijval verworven, waarin het operetten-paar KohierHoogstraten met him electrisohe broedmachine niet in de minste plaats deelde, want dit nommor blijkt voortdurend in een bijzondere gunst te mogen deelen. Den bezoekers wachtte hier echter een teleurstellende mededee- ling. Een der drie Javanen was namelijk 's middags op de kindcr-voorstelling een ongeluk overkomen. Bij zijn acrobatische werkzaamheden zooals men weet blootsvoets, kreeg hij aan een zijner voeten een verwon ding, welke zijn opneming en verpleging in het Academisch Ziekenhuis noodzakelijk maakte, zoodat hij vooreerst niet kan op treden. De twee andere Javanen bleven dus alleen over. In Du N o r d werd den heeren Georgo van der Werf en Henri Orvan als ver vaardigers van de revue ,,Electrisch Lei den" als huldeblijk ieder een fraai bloem stuk aangeboden. Een loodgieter, werkzaam op het dak van de pastorie van de R.-K. kerk aan de Assen delftstraat te 's-Gravenhage, had hedenochtend het ongeluk te vallen. De reeds bejaarde werkman kwam met het hoofd op de straatsteenen terecht en was oogenblikkelijk dood. Naar de ,,0. Haar I 0 t." uit go fi de bron verneemt, is de toestand van den onlangs bij een auto-ongeluk gekwetsten heer G. J. van Tienhoven zoo vooruitgaan de, dat hij heden vervoerd zou worden naar zijn woning in Bentveld te Aerden- hout. Wat den toestand betreft van den heer Nienhuis, deze is van dien aard, dat daaromtrent vooreerst niets met zekerheid valt te zeggen. Een volstrekte rust blijft noodzakelijk. Rozententoonstelling. Men meldt ons uit Haarlem, dat de Dinsdag en Woensdag te Haarlem gehouden nationale tentoonstelling van rozen werd bezocht door ongeveer 2000 personen. Een op zichzelf niet veel be- teekenende brand woedde hedenmorgen op de vliering van het pakhuis ,,'t Klaphout" op het Prinseneiland te Amsterdam, in gebruik bij de firma Rosenfeld. Op de vliering was slechts wat rommel geborgen. Wat het brandje in zijn financi- eele gevolgen toch niet onbeduidend maak te, was, dat de verschillende zolders van het pakhuis waren gevuld met tabak, welke vrij aanzienlijke waterschade beliep. Inbraak op klaarlichten dag. Gisternamiddag omstreeks halftwee heeft een inbreker getracht zich toegang te verschaffen tot de woning van den heer J. Proost Jr., aan den Koninginneweg 34 te Amsterdam, door een ruit in te drukken Hij werd echter in zijn gewaagd opzet ge stoord, doordat een kruier aan dc overzij de hem opmerkte, waarop de inbreker de vlucht nam in een nabijzijnd perceel in aanbouw, waar hij door eenige werklieden gegrepen en spoedig daarna gearresteerd word. („Hbl.'') Do moordenaar van Schut te Amsterdam. In aansluiting met een vorig bericht kan de „Tel." thans melden, dat do wed. Heuporman in het gasthuis inmiddels doon een inspecteur van politie is ondervraagd naar haar wetenschap in zake den moord op Schut, waarvan haar man dan de dader zou geweest zijn. Zij antwoordde, dat ze niets had mee te deelen en dat de justitie het maar moest uiteoekein. Zooals te verwachten was, is deze vrouw, na de ruzie van Zaterdag, op haar hoede en zal ze niet licht iets los laten. Do zaak gaat dan noodwendig den doofpot in en mogelijk vooral als de wed. Heuperman sterft voorgoed. Toch zal de justitie— naar het blad yer- neemt, nog enkele pogingen tot het ont steken van licht ondernemen, vooral, om dat de van medeplichtigheid aan den moord op Schut verdachte man nog in leven is. Ook doze zat indertijd in voorarrest. Het bedrag, indertijd na don moord door do Heupermans op de spaarbank gebracht, beliep ]100 gulden. H. was lantaarnopste ker en had de Ceintuurbaan onder zijn kwartier. Het kerkgebouw der Ohr. Ge- reformeerde gemeente met twee woonhuizen aan den Kattensingel te Gouda, ia bij open bare verkooping eigdndom geworden van den heer J. Vergeer, pakkistenfabrikant al daar, voor de som van 11,220. Door de recherche te Utrecht is gistermorgen aangehouden do negentien jarige W. v. d. B., van beroep winkeljuf frouw en wonende in de Vereenigingsstraat aldaar, die zich herhaalde malen aan het oplichten van rijwielen ten nadeele van argelooze handelaars moet hebben schuldig gemaakt. Zoo heeft zij o.a. te Amersfoort, Baarn en Doorn eenigen er in laten loopen. Zij bezat een fatsoenlijk uiterlijk en was net jes gekleed, zoodat het haar niet moeilijk viel het vertrouwen te winnen. Te Amster dam is dezer dagen een onbekend gebleven ongeveer twintigjarig chique gekleed meisje gesignaleerd, wegens twee dergelijke geval len aldaar. Het zal thans wel spoedig blij ken, of zij ook hieraan schuldig is. Zij werd bijgestaan door een 23-jarig manspersoon, een gewezen ziekenoppasser, H. O., genaamd, uit de Agnietenstraat te Utrecht. Deze zal de rijwielen wel aan den man gebracht hebben. („Utr. Dagbl.") Gisteren omstreeks 12 uren reed een met vier paarden bespannen wa gen der veldartillerie over den Utrecht- schen straatweg te Zeist. Een 15-jarige knaap, zekere v. It., was er achter op ge klommen. Bij de remise van de tram werd dit opgemerkt door den korporaal, die het transport geleidde, en deze gelastte den knaap zich te verwijderen. Dadelijk sprong hij er af, maar geraakte onder een voorbij rijdende tram, met het noodlottig gevolg, dat een dor wielen hem over het lichaam ging. Bij den gemeente-arts, dr. Tjeenk Willink, binnengedragen, was zijn toestand reeds hopeloos en ongeveer een halfuur la ter overleed dc ongelukkige knaap. („U. D.») Uit Deventer wordt gemeld aan de ,,N. R. Ct.": De Vereoniging tot bestrijding dec tu berculose alhier heeft, zooals in een ver gadering door het bestuur werd meege deeld, opnieuw van een onbekende een gift van duizend gulden ontvangen voor den bouw van lighallcn, makende, met het geen voort dit doel reeds ontvangen was, een bedrag van 2500 gulden. Met inbegrip der geplaatste rentelooze leening is nu een bedrag bijeen van 8500 gld. en met de stichting der lighallen, waarvan de kosten begroot zijn op 7500 gulden, zal, op een terrein dooi/ de gemeen te kosteloos afgestaan, binnenkort worden begonnen. Te Het Veld (N.-H.) is giste r- morgen een 7-jarig zoontje van den land man A. do Vries in een sloot bij de boer- derij verdronken. De 23-jarige dienstbode der familie De Bruijn, Ververstraat te Den Bosoh, is he den aldaar verdronken uit do Dieas opge haald. D e *20-j arige landbouwers- knecht D. van Vooren reed gistermorgen te paar4 van Biervliet naar IJzendijke. Even voor do bocht van den weg ontmoette hij een kar, waarvan het paard begon te steige ren. De beide paarden sprongen tegen el kaar op. Van Vooren viel en kreeg van het karpaard een slag tegen het hoofd, waardoor hij stierf. Een 15-jarigo knaap te Zeist, die op een wagen der veldartillerie was ge klommen, werd door den korporaal golast zich te verwijderen. Bij het afspringen viel do jongen onder een voorbijrijdende tram en kreeg een der wielen over de borst. Hij overleed na ongeveer een half uur. Te Veen is de woning van de wed. v. R, welke van gemeentewege zou gerepareerd worden, ineengevallen. Op het onverwachts begon de boel te kraken en met moeite moest de bewoonster, een 80- jarigo weduwo, er uitgehaald worden, 't 19 evenwel gelukkig, voegt de corr. der ,,'s-Hcrt. Ct.'' aan zijn bericht toe, dat dat zoo'n oud krot, dat den naam van wo ning niet verdiende, opgeruimd wordt. Het bericht van den doodslag te Vaasscn, waarvan een verpleegde van ,,dc Ganzenemmer" 'het slachtoffer werd, aan de ,,Zutf. Ct." ontleend, wordt door de ,,N. Ct. v. Apeld. en O.'' in zooverre tegengesproken, dat de twee verpleegden uit dit gesticht niet bij den dader, B., wa ren binnengedrongen, doch uitgenoodigd. Eerst heeft men gezellig samen gezeten, later is oneonigheid ontstaan, met het ge meld noodlottig gevolg. De ,,Zutf. Ct." verhaalt dov o 1- gende huzarengeschiedenis onder de manschappen van het öde es kadron huzaren, to Zutfen in garnizoen, heerscht sedert eenigen tijd ontevredenheid over den dienst. Dit heeft er aanleiding to« gegeven, dat Dinsdag 51 man en 5 korpo raals de' kazerne heüoen verlaten met het plan om er niet terug te komen. De af spraak was op de Bange brug zich te ver eenigen en van daar marcheerden ze dan ook naar Arnhem. Gisterochtend werden ze op de Rheucr- heide bij Rozendaal aangetroffc 4 door den lsten luit. der infant--ie Caderius van Veen, die daar met een'je militaire wielrijders reed. De manschappen weigerden echter aan zijn bevel te voldoen en naar Arnhem te gaan. Toen werd om de marechaussees ge telefoneerd en 4 man te paard brachten toen de troop naar de Willemskazerne te Arn hem. Do rijdende artillerie en de marechaussee geleidden hen naar het station en gister middag kwamen ze in Zutfen weer aan. Het was een heel relletje, want hun komst was bekend geworden. Voor de kazerne stond een talrijk publiek. T ^ee aan twee tusschen twee gele rijders kwamen ze aan, vergezeld van de marechaussee. We telden 1)6 man en het gerucht, dat er nog eenige korpo raals zouden ontbreken, schijnt dus niet juist. Ze vatten de zaak nogal vroolijE op, maar de ontvangst zal wel niet zeer vrien delijk geweest zijn. Volgens andere berichten waren de de serteurs van plan naar Roermond te gaan om aan hun ouden escadronchef hun nood te klagen over do gestrengheid van den nieuwen ritmeester. Aan het „Hbl." hebben wij ont leend liet aan dit blad door een officier van do „Friesland" gezonden verhak, omtrent de aanvaring van dit oorlogschip met de Britsche torpedo-destroyer „Lee*. Het blad vult dit thans aan met de me- dedeeling, dat genoemde officier, de kapt- luit. ter zee J. P. Guepin, lste officier aan boord van de „Friesland", het verhaal uit Greenock gezonden had, „ten eindo te voorkomendat onjuiste berichten van En- gelsche zijde, zooals o. a. rJeeds gepubliceerd werd door een te Greenock verschijnend blad, in Nederland geloof vinden, en ter geruststelling van velen die betrekkingen aan boond hebben." Aan het slot schreef de heer G. nog, dat bedoeld blad vermeld had, als zou de „Lee" aan bakboord zijn beschadigd door aanva ring met de „Friesland" deze schijn baar onschuldige vergissing kan aan inge wijden een geheel anderen kijk op de zaak geven en is daarom minder „onschuldig" dan zij lijkt. Voorts moet nog de zin: „Dwars voor ons gekomen werd de afstand op pl-m. 25 meter, geschat" worden gelezen: „Dwars van ons gekomen" enz. In het begin der vorige week maakte do Bond van bouwondernemers te Berlijn bekend, dat deze de voorwaarden der arbeiders niet zal aannemen, maar zich in elk opzicht houden aan de door den Bond genomen besluiten. Dit stuk was on derteekend door 30 firma's en uit dit ge ringe aantal onderteekenaara maakten de arbeiders reeds op, dat zij het pleit hadden gewonnen, en dat de andere, bouwonderne mers hun eischen inwilligden. Ten einde nu dit misverstand uit den weg te ruimen, hebben nog 300 firma's in de bouwvakken in de Berlijnsche bladen de mededeeling geplaatst, dat ook zij evenmin van plan zijn het vroeger ingenomen standpunt te verlaten. Vlieger en electriciteit. To L'enijn liet eergisteren een knaap een vlie ger op, waarvan door het touw een goud draad liep. Plotseling werd de jongen door een schok getroffen, die hem deed neerval len. Het touw was in aanraking gekomen met de electrische tramgeleiding en blijk baar was de stroom door de metalen draad gegaan. De handen van den knaap toonden zware brandwonden. Door nachtvorsten is in het Thüringer Woud do aardappel- en de kom- kommeroogst geheel vernield. De thermo? meter daalde tot twee graden onder het vriespunt. Door een zwaren hagelslag is eergisteren bij Loppio en Borghetto, in Italië, de ge- heele tabaksoogst vernield. Bij de jongste overstroomingen in Silezië hebben in het geheel negentien menschen het leven verloren. Men vreest o verschil lende punten nog doorbraken. Ter voorkoming van een groote dijkbreuk bij Glogau, heeft men, door opening der sluizen, groote uitgestrektheden land onder water moeten zetten, tot groote schade voor de betrokkenen. Het verkeer naar Oberau geschiedt met bootjes; de scheep vaart staat stil. In het dorp Tvis bij Holstebro in Denemarken heeft een vrouw uit wraak of wanhoop, drie kinderen van een boer, bij wien zij in dienst was, opgehangen, daarna haar drie eigen kinderen en ten slotte zichzelve. BijZelenikais, naar uitCas- telhuevo gemeld wordt, Maandagmiddag tijdens een onweder een boot omgeslagen, waarin vijf menschen zaten. Een matroos redde ziehzelven, een dame kon door een oorlogsschip gered worden, maar de drie overigen zijn verdronken. Onder den invloed van de welgeslaagde opstijgingen van den Fran- schen bestuurbaren luchtballon „Patrie", over welker nut en voordeel in oorlogs tijd enkele Fransche bladen beschouwingen hebben gehóuden, die voor Duitschlancl een min of meer onaangenaam bijsmaakje had den, heeft men klaarblijkelijk in Duitsoh- land bijzonderen voortgang gemaakt, heel in stilte, om den buren aan gene zij de van de Vogezen hun pTet niet te beder ven en om zelf ook eens pleizier te heb ben bij welslagen van den voorgenomen proeftocht met een legerballon. En het schijnt, dat die toeleg volkomen gelukt is- Gistermiddag heeft het Duitscho be stuurbare militaire luchtschip, van do Jungfernheide bij Berlijn uit^ zijn eerste opstijging volbracht, naar dc uiterlijke waarneming te oordeelcn met volkomen welslagen. Drie uren bleef het vaartuig boven, 't Ging tegen een matigen westen wind naar Spandau, waar een reeks be langwekkende bewegingen uitgevoerd wer den. Daarna bewoog de sigaarvormigc bal lon, in welks gondel twee menschen zaten, ziöh in een kring om de Nicolai-kerk, en na een reeks dalingen en stijgingen werd teruggekeerd naar het punt van uitgang. Het kanker vraagstuk. Pro fessor August Bier, de opvolger van v. Bcrg- raann aan de Berlijnsche hoogeschool maakt in de Deutsche mcdizinische Wochenschrift de uitkomsten openbaar van zijn waarne mingen betreffende de mogelijkheid om op boosaardige gezwellen invloed te oefenen. Hij heeft, met gebruikmaking van een door anderen voorgestelde methode, bij kankerlij ders het bloed van andere diersoorten in gespoten en boven twijfel vastgesteld dat er daarna eenige hoopvolle veranderingen in de kankcrwoekcringen kwamen, die wet niet met een genezing gelijkstonden maar er toch zeer dicht bij kwamen. Hij is nu echter bang geworden voor te ver gaande gevolgtrekkingen die er uit zijn proefne mingen zouden gemaakt kunnen worden en heeft daarom aan de „Neuo Freie Pres- se" geschreven: „Mijn onderzoekingen heb ben tot geen practisch bruikbare uitkom sten geleid. Het zou daarom zeer te be treuren zijn, indien bij de arme kankerlij- dors onvervulbare verwachtingen gewekt werden. Tot nu toe hadden mijn waarne mingen enkel een wetenschappelijk belang, en het is zeer twijfelachtig, of het ooit zal gelukken langs dezen of een dorgelijken weg kanker werkelijk te genezen. Hetlijkvandenbij het station Eismeer verongelukten Duitschen toerist is gevonden. Het was zekere Karl Otto Bü- ehel uit Hamburg. Het lijk lag op den bo dem van een 50 M. diepe gletschersplee*. Büchel is den gletscher opgegaan, hoewel er aan het station een waarschuwing tegen het betreden er van is aangeplakt. Vijftig jaar geleden kwam William Barbour als een ^rme knaap ik de Vereenigde Staten aan. Zwervende bi/ New Jersey ging hij op een rotsblok zitten, om wat te eten. Barbour is nu een mil- lionair en heeft dat rotsblok ten koste van 24,000 gulden naar New Jersey laten over brengen, waar het eens zijn grafsteen zal vormen. Clémenceau heeftoen tocht je ondernomen met den bestuurbaren bal lon „Patrie". Toen men boven do Place des Invalides zweefde, sprong een buis en Clémenceau kreeg een lichte douche van heet water. Men herstelde het mankement in de lucht, en toen men beneden was, liet Clémenceau zicb zeer optimistisch uit over de opgedane luehtemotios. TeBerlijn is een eerste proof genomen met een militairen bestuurbaren luchtballon. Boven Spandau, waarheen heb voertuig gedreven is, werden de noodigo manoeuvres uitgevoerd, die goed slaagden. De proef werd besloten met een evolutie rond den Nicolas-toren. Het noordel ij k gedeelte van de stad Victoria, Engelsch-Columbia, stond volgens een Havas-telegram van daar d. cki 23 Juli, in brand. Er woei een hevige wind en er was gebrek aan water. Twee kerken en' een groot aantal huizen waren op het oogon- blik van de afzending vaU het telegram' reeds verwoest. Volgenseen telegram uitVan* oouver bereiden de arbeiders daar een pro-» testvergadering op groote schaal voor, te gen de toelating van Japanners, waarvan er duizenden verwacht worden als arbei ders aan den Grand Trunk Pacific spoor weg. In Brifach-Columbië klaagt men cr over, dat terwijl Chineezen bij het aan land gaan 100 pd. st. hoofdgeld bij het aan land van Japanners in dat gewest slechts 5 pd. st. gevorderd wordt. Het parlementslid Macpherson, thans iii Canada, verklaaide, dat aangezien Canada een land voor blanken is, de Japanners er tot eiken prijs buiten gehouden moeten -wot* den. Macpherson beeft bij het bestuur vaü Canada zijn bezwaren ingediend. Terwijl rechtsgeleerden van zeer bekenden naam het vonnis van do rechtbank te Karlsruhe tegen adv. Hau volkomen gerechtvaardigd vinden, verklaart' de bekende psychiater, prof. Aschaffenburg, die in 't geding als deskundige optrad dat hij er vast van overtuigd is, dat Hau nlot schuldig is aan den moord op zijn schoon-1 moeder. Met een niet-bestuurbaren luchtbol van oude samenstelling zijn twéé; Berlijnsche luchtschippers van Insbriick uit over do Oostenrijkscho Alpen gevlogen en veilig en wel in het Tauferer-dal geland, nadat van den bol uit verscheidene kiekjeal van de Zillcrtalcr-Alpentoppen genomefll waren. De „Temps" meldt datb ij de At mabrug t© Parijs, 't lijk van een goed gekled den, krachtig gebouw den man van ongew. veer veertigjarigen leeftijd uit do Seine ïrf opgehaald. Op het lijk gevonden papieren, die op za ken betrekking heb~en, staan ten nam$ van Willem Bluyssen, van de firma Bluya* sen en Zoon, te Brussel, Amsterd-m en Aé* ten. Het lijk is naar de Morgue gebracht. Faillissementen. E. C. Spaans, barbier te Rotterdam. J. Munnikhuis, reiziger te 's-Gravenhage, Th. Albada Jclgersma, te Rijswijk. J. A. Matto, zaakwaarnemer te Araster. dam. Ch. Langmuür, huisschilder te 's-Graven hage. H. Boelliouwer, loods te Rotterdam. Trijntje de Ruiter, .we'd, van Rik vail Beek, winkelierster te Putten. J. Kuys, kruidenier en grutter, te Alk*, maar. J. van der Heyden handelaar in bouwraat terialen, vroeger te Stratum, thans te AnF werpen. Opgeheven: de faillissementen J. A. Ca* bri, koopman en winkelier, J. Th. Baks^ agent ecner levensverzekcringmaatsc-happijyi en van H. Vleeschhouwer, allen bc Amstei* dam. Geëindigd: de faillissementen van P. va| Schoonhoven, korenmolenaar te Neede; Gv Gerritsen, molenaar te Rekken, onde^ Eibergen; H. en C. Goijaarts, kassiers r Tilburg; n. Brand, koopman en winkeli^ te Dubbeldam; S. Troostwijk te Bussuny L D. Papendrecht-, bloembollenhandelaajy to Hillegom, en J. Bosman, barbier en sii garenfabrikant te Beverwijk, alle door hei verbindend worden der eenige uitdeel ings^ lijst. Van H. Gvüner, boekhandelaar, gewoond hebbende te Zeist; P. van der Meer, huis' 6childcr, te Franekcr; H. van der Zee, ti Amsterdam, het laatstgenoemde door homor' logatic van het accoord, de overige door hejr verbindend worden der uitdeelingslijsü.

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 12