Van eenige vloten. EAABGSVmG. STOFGOUD. Wekelijksche Kalender. RECEPT. ALLERLEI. De geestelijkheid, hoog en laag, droeg in rroeger tijd veel baarden. Zekere Jean Pierre Catmus bisschop v. Belley, verdeelde zijn baard in evenveel ge vlochten gedeelten, als er afdeelingen wa ren in zijn preek. De dienstbare stand had in Frankrijk nooit baard of knevel; thans hebben nog de meeste kamerdienaars en koetsiers baard noch knevel. Hebben nu koffiehuisbedien den het reohfc die te dragen, de ironische mode schrijft aan de „jeunesse dorée" yoor alles af te scheren., Wat de oorlogen kosten. Wie den vrede .wil, moet zich voorberei den tot den oorlog, zeggen de ministers van oorlog en marine der groote mogendheden tei^ens weer, als er groote kredieten moeten toegestaan worden voor leger- of- marine- uitbreidingen. Wie den vrede wil, moe>t praten en schrij den over den oorlog, zeggen de vredesvrien- Jen en ze doen al zoo. Over de kosten der jongste groote oorlo gen worden door dr. Erich Wellmann te Berlijn de volgende cijfers medegedeeld: Denemarken had in 1864 144 millioen mark oorlogskosten, Oostenrijk in 1866 480 millioen, Frankrijk in 1870 7892.1 millioen, Rusland in 1877/78 3440 millioen en in 1905 4937.16 millioen, terwijl een toekomstoorlog Dnitschland per dag op 6l£ millioen mark «ou komen te staan- Dat zijn cijfers, die spreke® niet alleen, taaar ook getuigen. Een overzicht van de sterkte der vloten Van Engeland, Frankrijk, Rusland, Duitsch- iland, Italië, de Vereenigde Staten en Ja pan, is weder overgelegd aan het Engel- 'sche Parlement. De cijfers zijn van 31 Maart 1907 en geven de bestaande en de 'aog in .wording zijnde ylootmacht. SUckte -der vloot: «4 d a .2 J "5 •5 -M 9 M w js js «o .9 ec9aj-— O 2 S 3 W 05 Q 'Slagschepen 60 31 10 32 16 23 16 Gewap. kruisers 30 18 8 6 6 12 10 Andere kruisers 82 36 12 43 17 26 26 Torpedojagers 1*3 34 66 47 17 20 66 Torpodobooten 89 280 162 84 108 32 79 Qnderz. booten 37 40 20 1 4 8 7 I In aanbouw: Slagschepen 6 10 4 3 6 7 2 Gewap. kruisers 8 6 4 4 4 3 3 Andere kruisers 8 2 Torpedoiagers fl 31 12 26 6 Torpedobooten 17 19 6 Onderz. booten 11 69 8 2 24 De twee sterkste vreemde mogendheden, Frankrijk en Duitschland, bezitten 76 slag schepen, de in aanbouw zijnde meegere kend; tegenover een 65-tal, waarover Enge land beschikt; verder 33 gewapende krui- lers tegen Engeland 38; 138 torpedo-jagers tegen Engeland 146 en 123 torpedo-booten tegen Engeland 106, zoodat het twee-mo gen dheidsbeginsel in enkele klassen ver stoord is. In 1904 had Engeland 67 slagschepen te gen Frankrijk 36, Duitschland 38 en Rus land 30, zoodat Engeland er twee schepen op achteruit is gegaan, Dnitschland en Frankrijk zeven vooruit. Om motten uit wollen stoffen te bonden. Hiertoe besprenkele men de 6toffen 'door middel van een caoutchouospuit met een oplossing van 45 gram zuiver carbolzuur, 30 gr. kamfer, 30 gr. rozemarijnolie, 5 gr. kruidnagelenolio in 2^ L. wijngeest. In open ruimten moet het besprenkelen ge durende den zomer tweemaal, in gesloten bergplaatsen behoeft het 6lechts eenmaal te geschieden. Geef uw kinderen het overbodige en rij zullen u het noodige ontstelen. Georges Sand. Er bestaat een valsche bescheidenheid, die niets is dan ijdeiheid. La Bruyère. Ik vermoed, dat, zoo men alles wist, het blijken zou, dat het leven zijn geheime com pensaties heeft voor allen, voor den rijk- begaafde zoowel als voor den onbeschaafde* John Martin. Een mensch, wien niemand kan bevallen, is veel ongelukkiger dan iemand, die zelf aan niemand bevalt. La Rocbef oucau 1 d. Zondag. Ware liefdé laat zich niet door gekunstel de invloeden verdringen.. ülaandag. De beste daden zijn vaak die, waarvoor we geen reden kunnen opgeven. Dinsdag. Het Huwelijk is een stuk voor twee per sonen, waarbij ieder slechts één rol bestu deert^ namelijk die van den ander. Woensdag. Heftigheid tegenover anderen is. veelal een bewijs van ontevredenheid op zichzelf. Donderdag. Vergeet uw weldaden; dan hebt ge geen last van ondankbaren.. Vrijdag. Dikwijls is de jacht naar genot de ylucht yoor het geweten. Zaterdag. Het lastige onzer fouten wordt afgeme ten naar den rang, dien wij innemen in het gezin of in de maatschappij. Hen smakelijke drank. De schillen van drie citroenen wrijft men er op een dpond suiker af, perst het sap er uit en giet er twee flesschen Bourgonje en een liter water bij. Men brengt den drank langzaam aan het koken, filtreert hem door een doek en presenteert hem warm. Hen Brandbrief. Iemand vond onder oude papieren een hem gezonden afschrift van eon brief, door een jong onderwijzer tot zijn ouders ge richt. De brief luidt: Lieve Ouders! Er is ergernis in mijn ziel en droefheid in mijn broekzakken. Een stem des geklags komt uit mijn beurs en een gevoel van leeg te uit de naden van mijn geldpong. Ja, 't is of mijn te lange haren en ongeschoren kin elkander toeroepen: „En je hebt geen cent op zak". Ja, ik gevoel mij als eeti visch zonder graten; als een kikvorsch ron der pooten; als een vlieg zonder vleugels; als een koning zonder kroon; als een man zonder geld. He ben sociaalneen erger, anarchist 1 Deelen wil ik, parten; ik óók wat. Waar om die bakker alle broodjes en ik... ilk ver ga' van honger Geld 1 Geld 1 Geld 1 Ik heb niets meer-dan te veel haren op mijn hoofd en te vee! haren om mijn kin. Ja, mijn beurs is platter dan een koek en dun ner dan een grashalm. Gelijk rook zich op lost in de ruimte, zoo zijn odk mijn mun tjes tot niets vergaan, nog minder overla tende dan een verbrande brief- En gelijk Jcfe. maan wassende is, zoo is het ook met mijn wanhoop. 01 Stuurt mij geld, geld, geld, opdat wanneer de maan afneemt in licht tot een donkere schijf, ook mijn wan- hooü verdwiinc. Er is v*a1 Hiden, maar geen grooter dan dat van een centloozon schoolmeester. De menschen vragen: ,,Laat je je baard staan?" En de beurs lispelt: „Hij heeft geen cent op zak". De menschen zeg gen: „Wil je als Simson worden, langha rig?" En zijn beurs kermt: ,,Hij heeft geen cent op zijn geweten". Er was eens een man, die de Alpen be klom met een gids. Samen wamn zijdoor een touw verbonden. Maar zie, de man glijdt uit, zakt weg en dreigt den gapenden afgrond te gemoet te vallen. Do gids slingert hem het losgeschoten touw toe, do reiziger vangt en de man.hij was gered Ook ilk dreig weg te zinken in dien af grond, ook ik zal verzinken in de diepte j van geldschuld; maar er is een touw, dat mij redden kan. O, lieve ouders, weest gij de gids en werpt mij, zinkende, de zilver- koorden van redding en behoud toe. Slechts één gulden en ik ben gered. Slechts tien dubbeltjes en ik zweer mijn anarchie af. Slechts vier (kwartjes en mijn wanhoop ïs niet meer. Slechts twintig stuivertjes en kin en schedel zijn, zooals het behoort. Uw bedelende zoon, X." En rij, bewogen zijnde, zonden hem een gulden. De pie Is. „O, Hem-i, ik zou zoo graag dien beverpels hebben." .„JU, lieve, dan hadt ge als bever op de wereld moeten komen. Voor den rechter.. ,,BeD je ge huwd „Wat zegt u?" ,,Of je een vrouw hebt?" „Ja, meneer.'* „Hoelang V' „Goed anderhalve meter, meneer 1" C o 1 po r t e u r„Ik heb hier een zeer mooi werk, juffrouw. U vindt er goeden raad in voor elk denkbaar geval." Oude jutfrouw (saroastisch) „Staat er ook in hoe men kan ontslagen .worden van een lastigen indringenuea col-, perteur?" Colporteur: „Zeker, juffrouw, door hier op deze lijst uw naam te schrijven.'4 Dat zal hem tegenvallen! Zij, hem voorlezende uit de damesrubriek: „Kleine ruitjes zullen dezen zomer chique zijn." H ij„Dat ïs ten minste iets, dat dan wat minder zal kosten 1"- Opèen afstand. Verdediger: „Ik kan u verzekeren, dat de beschuldigde steeds den diepsten eerbied had voor de waarheid." Rechter. „Daarom blijft hij zeker op snik een eerbkhigen afstand van haar."

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 16