Aeademienieuws. Kerkelijke Beriehten. Gemengd Nieuws. Den Spiegel der Saliclxeit VAN ELCKERLYC. Iloe dat Elckerlyc meoscho wert gbedaeobt üude iekeuiugho ie doeu Een st-oute onderneming, die van de heeren Bogaards en Yerkade, ora, bijge staan door eenige heeren en dames beroepsacteurs bovengenoemd ebuk uit de oudheid ten tooneele to brengen. De ©ischcn toch der hedendaagsche dra matiek, zoo wat vorm ala inhoud aangaat, verschillen aanmerkelijk van die gesteld werden door het publiek van de vijftiende eeuw, terwijl bovendien de wereldbeschou wing en levensopvatting zoo geheel gewij zigd zijn, dat wij voor een oogcmblik in een geheel andere sfeer van denken en ge voelen wonden overgebracht. „Elckerlyc" behoort tot die stuilken, wel ke bekend staan onder den naam van mo raliteiten" en den overgang vormen tus schen 't geestelijk en wereldlijk drama. Ter wijl in de mysteriespelen tafereelcn uit de Bijbelsche geschiedenis, vooral uit het le ven van Jezus, werdeD opgevoerd, vinden wij in de moraliteiten de deugden en on deugden van den mensch als personen voor gesteld. Zoo is „Elckerlyc" een moraliteit vit de laatste helft der 15de eeuw. Elckerlyc zelf is de belichaming van het incnschelijik geslacht-, vertegenwoordigt het begrip: mensch. Do mensch nu, volgens den dichter ligt onder den ban der zonde en is van God afgevallen en moot nu een pelgrimage doen, verschijnen voor Gods rechterstoel, om rekening en verantwoor ding voor den Oppersten Rechter ai to leggen. Als de gordijn, die het scherm verving, openschuift gelijk portièree, zachtkens van elkander wijken, dan is het tooneel ver deeld in twee helften. Het voorstuk mot zijn gewelf vol schitterende sterren stelt de aarde voor; het achtergedeelte den hemel. Op do grens van beide sferen staat ,,de putto", het graf, dat den overgang vormt tusschen aardsch en hemelsch lo ven. God, onzichtbaar, klaagt over de trou weloosheid, den afval vpn Elckerlyc, die .zonder zorg" rondwandelt op aarde en geeft aan ,,Doot" den last om hem des wege voor Gods rechterstoel te dagen. De hemej sluit zich en ,,Doot", gehuld in een donkerbruinen mantel, kap op het hoofd, scherpe gelaatstrekken, doffe stem deelt aan Elckerlyc, die opgewekt en vroo- lijk in bont kostuum opkomt, het bevel des Heeren mede. Hevig ontsteld biedt hij Doot de helft zijner bezittingen aan, vraagt 12 jaar, een week, één dag uitstel teveiv geefs. Nog dien zelfden dag moet hij den tocht aanvaarden, van waar niemand we derkeert, doch krijgt verilof een reisgezel rich te zoeken. Elckerlyc echter vraagt en smeekt, doch niemand wil mot hem gaan. ,,Gheselscap", zijn beste vriend op aarde, belooft hem trouw tot in den dood, doch tegen zulk een neis ziet hij op. Ook ,,Neve" ea „Maghe", al hebben zij met hem feest gevierd en gebanketteerd, laten hem al leen. Wanhoop en vertwijfeling maken zich van hem meester. Nog één hoop blijft hem over. Zijn grootste liefde heeft hij ge wijd aan zijn aardsche bezittingen, ,,'t Goet", maar ook deze verlaat hem met een schaterlach, daar ,,'t Goet" hem meer kwaad dan goed zou doen bij God. Alleen „Dueght" en „Kennisse" begeven hem niet. Onder deugd, lijdende, verstijfd door rijn misdaden, wordt verstaan de innerlijke godsvrucht van den mensch, terwijl Ken- nisse voorstelt het autoritair geloof, zuster der vroomheid. Kenuissc wijst den pelgrim den weg ten hemel. Zij brengt hem tot vrouw ,,Biechte", die „int huns den Sali- chedcn" woont. Deze dwingt hem tot pe nitentie en geeft hem het touw met Iknoo- pen, „het ju weel ken", opdat hij door kas tijding des liehaams de hemelscbe zaligheid deelachtig worde. Tijdens die kastijding wordt „Dueght" gezond eD zal met hem gaan. Gehuld in het kleed der berouwenis- se, een doornen kruis in de saamgevouwen handen geklemd, giaat hij den weg naar het graf. Wat hem eenmaal bekoorde, begeeft hem ten einde. „Gracht" en „Schoonheyt", „Vroeschap" en zijne „Vijf Sinnen" verlaten hem bij de „putte", waarin do pelgrim nedcarzinkt. De hemel poort opent zich. De blijde mare wordt vernomen, dat aijn rekening „puor endc reyne" is bevonden, en zijn ziel in den he mel wordt gevoerd. Het groote voorhang sluit znch en te gen den somberen fluweelen achtergrond staat de heraut, die den hooidcren en toe schouwers toebidt: „Mogen wij allen daar komen, Gode zij lof!" De opvoering van deze moraliteit wa9 één succes. De aderolooze stilte waarmee gedu rende anderhalf uur achter.cn do vertol king werd aangehoord, was bewijs voor het machtige van den indruk. Wat schoone gewaad der oudheid gehuld. Maar bovenal taal, wat rijkdom van gedachten, in het wat kunst en wijding samen bij deze op voering betoond Hooge kunst gaf ons Roy aards als Elckerlyc, machtig aan grijpend in zijn wanhoop, mystiek deemoe dig in zijn overgave. Zelfs de gceseling werd niet onaesthetisch. Hoe viel te bewonderen de moduleering zijner stem in do verschillende perioden zij ner pelgrimage. Ook Ver ka de in de kleine fol van „Doot" voldeed goed door zijn sonor geluid en rustig optreden Goed was idooit hem begrepen, dat in deze moraliteit de dood biet is de koning der verschrikking, maar wel degelijk een bode Gods. Ook do overige mcdcspclcndeD voldeden fep een paar. uitzonderingen na goed. Een fWoor van hulde voor den vertolker van ,,'t Goet" en de vertolkster van „Ken- pwse." De uitwerking van het licht" op 'den ach tergrond was zeer treffend. Het' geheel (Kaakto een ophouwen deri, verheffen don Jndrult. Moninklljk beseoek nan Drente. Drente's oudste stad Goavorden genoot gisteren de eer van een Koninklijk bezoek Het stadje was fraai versierd, zoodat bet een recht feestelijk aanzien had. Jammer, dat het weer zoo slecht was. Reeds lang voor den aangewezen tijd stroomde een gxoote menigte, zoowel vreem delingen ais ingezetenen, naar het station, voor deze gelegenheid passend versierd. Daar waren aanwezig de heer mr. J. Lint horst Homan, Commissaris der Koningi*n in Drente, en de heer J. W. van u.t Lely, burgemeester van Goevorden. Op den bepaalden tijd reel l-et Kou. Echtpaar met neergeslagen kap door Coe- vorden, om de huldeblijken in ontvangst te nemen. H. M. een mantel, de Prins een uniformjas omgeslagen. Op het stadhuis bood de gemeenteraad den vors tol ijtken bezoekers een dejeuner aan, waarbij 33 personen aanzaten. De burge meester hield daarbij een tocepraak, die door de Koningin beantwoord werd, aldus eindigend „Waar Cocvorden met recht trotsch is op een gloriarijk verleden, daar kan- het thans bogen op toenemende welvaart; han del en nijverheid hoblben de goede gevol gen ondervonden van do verbeterde ver bindingen tusschen deze gemeente en de haar omringende streek. Deze versterken de verwachting, dat dc ondernemingsgeest zich steeds in ruimere mate zal ontvouwen en daardoor Goevorden een schoone toe komst te gemoet gaat. „Ik besluit met den wensch, dat deze hoop' verwezenlijkt moge worden en stel de zen heildronk in od het erelmk en den voor spoed van Coevorden." Na het dejeuner een aubade vau drie zangvereenigingen, onder directie van den heer R. J. Roos, bijgewoond door een i/ien- schenmenigtc zoo dicht, dat re in dat klei ne Goevorden schijnt als een machtig zwar te massa, vormend een onscheidbaar geheel. Als daarna het „Wilhelmus" wordt gezon gen en de Koningin zich aan 't wachtende volk vertoont, dan vaart er een kreet van oneindigen jubel uit dat menschenkluwen, een bewijs van vreugdo bij het eerste bezoek van H. M. en Z. K. H. aan Coevorden. Te 1.40 reed het vorstelijk echtpaar met gevolg weder te midden van een geestdrif tig juichende menigte van het gemeentehuis naar het station om met den gereedstaan- den trein naar Val the te vertrekken, waar eveneens veel geestdrift heerschte. Op hun verderen rijtoer vonden de Hoo ge Bezoekers een meer gezeten bevolxing van neringdoenden cn ambachtslieden, een school, een kerkje en al wat wijst op toe neming van beschaving en economische ontwikkeling. Bij het logement van de v/ed. P. J. Smit te "V aithermond aan bet Hoofddïep werd halt gehouden en nog even afgestapt. Een mannenkoor zong hier het Vorste lijk Paar een welkomstlied toe, terwijl jon gedames dc eer genofen thee en andere verver8chingen te mogen aanbieden. Van heinde cn verre waren zoo hier, als rondom de turfgraverijen, honderden, ja duizenden uit de Drentsche en Groninger veenkoloniën samengestroomd. Men kon het haast niet gelooven, dat in een zoo schaars bevolkte streek zooveel menschcn bijeen komen konden, maar de fiets bewees goede diensten. Eindeiooze ritsen fietsers zag men dan ook den stoet nar ace n, dib nu eens in stap, dan in draf zijn weg ver volgde van 2.^ uur gaans laüg. Het was inmiddels laat geworden en hot uur van vertrek naderde snel. Na een korte rust, te midden der jonge bloeiende kolo nie, werd dan ook de terugtocht langs den zelfden veenweg aanvaard. Even gelukkig werd die volbracht als de heenreis. Alleen trad het grillige weer opnieuw als spelbre ker op, want tegen het eind© van uen tocht kletterde de regen weer bij stroomen neer. Doch dë Koningin achtte zich vol doende beschut door een IftDgen regenman tel, dien Zij nu droeg en het volk langB den weg bleef in dezelfde geestdriftige stemming, totdat het sprookje van dë landsvrouwe, die rondging tusschen de woeste worken en dc zwarte turfhoopen en aanraking zocht met het volk, uit was, en de Koninklijke trein, nadat de burgemees ter Borgesius in vleiende bewoordingen oe- dankt was voor het vele interessante, uat het Vorstelijk Paar had aanschouwd en voor de uitnemende maatregelen, die hij getroffen had, tusschen het heuvelland uit het gezicht was verdwenen. Rechtaan op de Drentsche hoofdstad stoomde nu de trein met de be vlagde loco motief langs Gasseltc, het boschrijkë Gie ten en het schilderachtige, vermaarde Rol de. Het heugelijk uur van den intocht te As sen was dan eindelijk aangebroken. Maar helaas, de hoopvolle verwachtingen der duizenden feestgangers, die in de richting van den intochtsweg zich bewogen, onvei- vuld. Droevig grijs word do hemel en een dichte regen doorweekte de kleeren en ver keerde de straten in modderpoelen. De autoriteiten in ambtskostuum of uniformen doken weg in hun manteljassen. De lichte toiletjes der dames werden bedorven. Het wachten viel zwaar. De stemmini' leed er onder. En in het station was intusschen alles gereed voor een waardigo ontvangst der Hooge Gasten. Op het perron bevonden zich de burgemeester, de heer Jolles, de ka merheer in buitengewonen dienst jhr. mr. H. G. van Holthe tot Echten en de kolonel- gamizoenscorumandant J. Bruce. Links van de vorste ingerichte ont vangst-salon was opgesteld een eerewacht van het 1ste regiment infanterie met vaan del cn staf muziek, onder bevel van kapi tein Van der Grinten. Tegen halfzeven stoomde de koninklijke trein onder het spelen van het Wilhelmus binnen. De Commissaris der Koningin steeg het eerst uit en steldo den burgemeester en de andere autoriteiten voor. De burgemeester heette de Koningin en den Prins harteiijü welkom op Assen's grondgebied en sprak zijn leedwezen uit over bet ongunstige weer. Begeleid door den garnizoenscomman dant inspecteerde het Vorstelijk Paar de eerewacht, die de militaire honneurs be wees, waarna de burgemeester de Hoogo Gasten -den wacbtsalon binnenleidde, waar in een kring geschaard stonden de leden van Gedeputeerde Staten met den griffier, do wethouders der gemeente, generaal-ma- joor De Bruyn, bevelhebber in de tweede militare af deeling. uit Utrecht, de comman dant en de ondercommandant vaif dc eere>- wacht uit de burgerij, de president der rechtbank cn de officier van justitie. Al deze autoriteiten werden voorgesteld. Namens de provincie bood daarna jonk- vrouwe D. de Milly Van Heiden Reineeteïn een bouquet aan cn namens de gemeente mcj. M. Hidding Eenige oogenblikken later traden de Koningin en de Prins naar buiten. Een luide jubel plantte zich voort van hot Stationsplein langs de straten, toen de stoet in gestrekten drai zich voortbewoog. Het regende fel. maar de kap van het Koninklijk" rijtuig, ter weerszijden waarvan de commandant en de ondercommandant van de eerewacht reden, die overigens net rijtuig omgaf, bleef neergelaten. Hare Ma jesteit wilde der bevo bring nog grooter teleurstelling besparen. Het oogenblik van de aankomst aan het gioujverncmentshotel, waar een negental fraai ingerichte appartementen ter beschik king van het Koninklijk Paar waren ge steld, bood echter niet dat treffend schouw spel, dat het had kunnen zijn, wanneer on der een schitterende feestzon duizenden den welkomen bezoekers een spontane hulde had den gebracht. Alles verregende: de vlaggen klapperden dreigend, de paarden werden lastig, het saamgedrongen volk kitteloorig en weinig inschikkelijk. De koninklijke standaard werd op 'l ge bouw geheschen ten teeken, dat de Vorste lijke Gasten waren binnengetreden, doch overigens bemerkte men van het gewichtig oogenblik niet veel meer. De echtgenoot© van den commissaris der Koningin, mevr. Linthorst Homan Kymmel, begroette in de vestibule haar Hoog© Gasten, terwijl het lieftallig kleindochtertje, tb jongejuf frouw Westra van Holte, Hare Majesteit een ruiker mocht aanbieden. Te halftien had hier in het Gouverne mentshotel een intiem diner plaats, waar aan slechts enkele autoriteiten deelnamen, o.a. de burgemeester en mevrouw Jolles Halbcrtsma, en de generaal De Bruyn met kolonel Bruoe. Ook de kinderen van den commissaris der Koningin waren genoodigd. De menigte verspreidde zich weldra en zocht een schuilplaats in de koffiehuizen, waaruit tot in het r. chtelijk uur een luid .feestgejoel, muziek en dans klonken. Later op den avond werd het weer droog en werd hier en daar geïllimuneerd, dook de meeste menschcn spaarden hun krachten voor he den, den grooten dag, en gingen tijdig ter ruste. Het concert op den Brink ging niet door. Heden is alhier bevorderd tot doctor in de scheikunde de heer D. Mol, geboren to Berkhout, op academisch proefschrift, ge titeld: „Over eenvoudige eBteranhydiidcn van organische verzadigde tweebasischo zu ren." Geslaagd voor het candidaats-examen in de rechten de, heeren A. F. Tel der s cn J. A. Rijkens. Voor het arts-examen, eerste gedeelte do heer 0. A. Hijmans. Amsterdam. Bevorderd aan de ge meentelijke universiteit tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen, de heer J. H. M. Stieger, geb. te Goes; tot doctor in de scheikunde op proefschrift: „Quantito- tief onderzoek over de erulfureering van naphtalin", de heer P. 0. J. Emoes, geb. te Amsterdam. Voor den Senaat der Vrije Universiteit zal Maandagmiddag de heer B. de Gaay 'Fortman zijn proefschrift: „Gijbert Karei van Hogendorp en de Grondwet van 1814" verdedigen, ter verkrijging van den graad van doctor in de rechtswetenschap. Dit feit heeft bijzondere beteckenie, om dat dc heer De Gaay Fortman de eerste leerling der Vrije Universiteit is, aan wiens doctoraat de „e-ffectus civilis" verbonden is. De verdediging zal te halfvier plaats vinden in de gehoorzaal van het Gebouw der Maatschappij voor den Werkenden Stand. He! gouden feest der Rollerdamsche Diergaarde. Gisteren heeft de Rotterdamsche Dier gaarde haar 50-jarig bestaan gevierd en het op zoo grootsche wijze voorbereide feest der verlichting mag maar als gedeeltelijk ge slaagd beschouwd worden. De aanhoudende plasregens gedurende gisterochtend en -middag hadden vele van de vetpotjes onder water gezet, zoodat des avonds het aansteken zeer langzaam vor derde, hoewel een groot aan lal rappe han den aan hot werk waren. In den avond viel slechts een enkel bui tje, zoodat duizenden en duizenden bezoe kers, jammer genoeg niet in gala, maar met regenjassen en mantels en parapluies ge wapend, naar het feesterrein togen. De muziekkorpsen der grenadiers en ja gers en het Rotterdamsche van den heer A. Seidel lieten zich bij afwisseling hooren en werkten mee om de feestelijke stemming te helpen voltooien. In het zware geboomte waren overal lam pions gehangen, de rots prijkte den gan- schen avond in Bengaalsch vunr; aan de ingangen en bij de Neptunus-fontein maak ten de gas-illuminati€i8 een kranig effect. Aan de gazons, de vijvers, de gebouwen, overal werden de lichtlijnen getrokken, zoo- dnk op enkele plaatsen althans kon worden gezien wat bij gunstig weder bereikt had kunnen worden. De heer Scidel, de getrouwe dirigent der Diergaarde-Concerten, werd na de uitvoe ring van zijn gelegenheidsmarsch „Gouden Feestklanken" door het publiek en de auto riteiten gehuldigd. De voorzitter der Rotterdamsche Dier gaarde, de heer C. H. van Dam, overhan digde den kapelmeester eon grooten lau werkrans, waarop de fanfares schalden, ge juich en handgeklap uit de menigte opsteeg, ten bewijze van de vriendschap, welke het Rotterdamsch publiek den populairen diri gent toedraagt. Heden wordt het feest nog eens herhaald, wordt het licht nog eens ontstoken, en wel in het bijzonder voor de kinderen der leden. ttemesatslijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon No. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 2urei. dee middags. Aanvragen vanwerkzoekendan. 2 kantoorbedienden, 1 kantoorbediende- typewriier (na 5 uur), 1 jongste bediende, 2 aank. machine teekenaars, 2 timmerlieden, 1 bankjongen, 2 metselaars, 1 opperman, 1 behanger, 1 stoker, 1 bakker (noodhulp), 1 banketbakker, 1 batkersleerllng, 1 banket bakkersjongen, 1 motor-schippersknecht, 1 tuinman, 1 nachtwaker, 2 colporteurs, 1 portier, 10 loopknechten, 1 kruideniersbediende, 3 pakhuisknechten, 0 losse worklledon, 4 werk sters, 2 wasclivrouwen (natto en drogo wasch), 1 zakkenstopper. Gevraagd: 1 jongen voor schrijf- en loop werk. Ü-K. Eymnasium Ie ilalwp aan den Rijn. Aan het eind-examen namen deel 8 can didates die allen slaagden nl. voor go- tuigechrift A: H. Bred'us, van Rotter dam; P. Conyn van Alkmaar; W. Creutz Lcchleitner, van Urccht; A. Leesberg, van Rotterdam; C. Minderop van Rotterdam; A. Terwindt, van Velp; J. Yerheyen, van 's-Hertogenbosch; voor getuigschrift B-H. Hoek, vaD Boxtel. Rijnsburg. GerefKerk. Zondag 7 Juli^ 'b morgens te halftien ©n 's avonds te zes uren ds. Goedbloed, van Nieuwendijk. Bijwijze van proef, voorloo- pig voor drie maanden, zal te beginnen 8 Juli a.s. door do Rotterdamsche Tramweg maatschappij eon omnibusdienst worden ge ëxploiteerd tusschen de aanlegplaats der Carsjcnsbooten en het station Hollandsch© Spoor. Yan de Haven zal gereden worden na aankomst der booten voorin. 8.55., nam. 1 3.-15 en 8 uur, aansluitende op treinen naar Den Haag resp. vertrekkende van het station v.m. 9.32, nam. 1.47, 4.18 en 8.34. Yan het station wordt gereden na aan komst der treinen van Den Haag v.m. 7.06 en 9.30 nam. 1.50 en Ö.04, aansluitende op de naar de Kaag on Oudewetering en Aals meer vertrekkende Oarsjensbooten v.m. 7.30 en 10 uur, nam. 2.30 en 6 uur. Bovendien 's Maandags van de Haven v. m. 7.45 en van het station v-m. 8.35. De prijs zal zijn 10 cents per rit, terwijl ook niet-reizigers van spoor en boot van den omnibus gebruik kunnen maken. Zondags wordt niet gevaren, dus ook niet gereden, wèl op feestdagen De rit gaat door de Haarlemmerstraat. De Leidsche keriniB zal iets nieuws brengen. Dooit de heeren George van der Werf en Henri Or van is n.l. een revue geschreven uitsluitend oven Leidsche toestanden, waartbij bekende Leidsche ty pen zullen worden voorgesteld. Een groot gezelschap dames en heeren wenkt er aan mede, terwijl een geheel nieuw décor in be- wertking is. Veel willen we er niet van ver klappen, alleen dit, dat de handeling van „Electrisch Leiden?' plaat© heefti nia de opening dcri Centrale. In onderscheiding dus met de meeste re vues, die reeds gebeurde onderwer pen behandelen, heeft deze Leidsche revue tot inhoud wat en gebeuren zal. Wij wonschen den schrijvers veel succes. Erwashoden ter wekelijk- sche veemarkt wegens het heerschen van mond- en klauwzeer in den omtrek, weer weinig aanvoer. Aangesloten aan d. e te 1 ©- phoon alhier zijn nog onder, de nummers: 794: mr. Pb. B. Libourel, Papengracht 5. 797: C. Mank en Boom, LevenJaal 48. 678: J. M. de Y.Tittc, opzichter. Tot cn met 3 Juli zij n in Ne derland aangevoerd door 37 loggers 10274 ton en door 1 bom 210 ton haring, te za- men 10484 ton tegen 2985 ton door, 11 log gers in 1906. De prijzen waren het vorige jaar 3 Juli voor V H. 27 tot 33 gulden voor M H 19 tot 17 gulden en dit jaar op 4 Juli Y H 30 tot 30 3/4 gulden cn M H 15 tot 16 gld. Morgen ishet voorde liéf- hebbers een belangrijke dag voor het con- couris-hippique op „Zorgvliet" te 's-Gra- venhage, eerstens door heb bezoek van H. M. de Koningin-Moeder, van 2 u. 15 m. tot 4 uur, en ten ten tweede wegens de kam pioenschappen. Er wordt een zeer groot publiek verwacht. Do bekende propagandiste Emma Goldman komt als afgevaardigde voor Canada het internationaal anarchis tencongres, dat van 25 tot en met 31 Aug te Amsterdam zal worden gehouden, bezoe ken Twee agenten van politie te Amsterdam hebben gisteravond in een wo ning aan de Pieter Jaeobstraat een man ontzet, die doo* zijn vrouw en een schoon zuster werd mishandeld. Hij was duchtig met haarspelden in het aangezicht gekrabd maar had zich zijnerzijds ook niet onbe- -T i-rr-r- nrwirr g- tuigd gelaten. Zijn wapen bestond in een zaag, waarmee lnj bei do vrouwen eenigat flicht© verwondingen had toegebracht. D* vrouwen zijn in het Binnengasthuis vöjn bonden. Poging to tmoord. Indozaak tegen, den 19-jarigen typograaf 0. A. die gelijk men weet is aangehouden als verdacht van poging tot moord, ge pleegd in den nacht van verleden Woens dag op Donderdag aan de Weesperzijde oil* der Watergraafsmeer op zijn meisje, de dienstbode H. H., is de instructie reeds in vollen gang. „De Tel." heeft nog dc volgende bijzon derheden vernomen omtrent hetgeen in go-; noemden nacht gebeurd is. Toen C. A. W. en zijn meisje Woensdag avond in den tuin van den heer Sch aan de Schulpbrug wat zaten te gebruiken, uitfcë C. A. W. reeds het denkbeeld van zelf moord. Hij haade nl. plotseling de revol ver te voorsohijn en zeide: „Daarmede schiet ik mij aanstonds voor den kop, als ik je thuis gebracht heb." Het meisje schrikte geweldig en zeil „Doe dat ding alsjeblieft weg!" Bij het verlaten van het café, omstrcekë elf uur, en terwijl zij opwandelden langs de Weesperzijde, sprak hij er verder over. En zijn meisje, dat hoe langer hoe zenuw achtiger werd, zei, dat, als hij zichzelf voor het hoofd schoot, bij het haar maa* eerst moest doen. Bij de oliefabriek gingen zij zitten in het gias aan den kant van den dijk, on toen: duurde het niet lang, of zij besloten dan maar uitvoering te geven aan het plan. Vol gens de verklaring van 0. A. W. schoot zij toen eerst op zichzelf. Maar zooals mep' weet, heeft het meisje thans verklaard, dat hij op haar schoot. Zij viel eerst bewuste loos achterover, maar spoedig kwam zë weer bij en zag C. A. W. nog naast zich zitten. Daar zij onduldbare pijnen leed, Btneektó zij hom, nog eens te schieten, opdat zo maar, dood zou zijn. Volgens beider verklaring schoot hij toen nogmaals op haar, de revol ver ditmaal richtende op haar hartstreek., Maar thans ging het schot niet af. Noaï hij volhoudt, heeft hij daarop nog driemaal gepoogd zichzelf een kogel door het hoofd te jag^n, maar weigerde de revolver iederen keer. Het meisje beweerde echter, niet ge zien te hebben, dat hij op zichzelf schoot. Toch was zij voortdurend bij haar kennis en hebben zij al don tijd, dat zij daar lag, zeker wel twee uren lang naar haar schat ting, met elkaar gesproken. Zij leed daar bij verschrikkelijke pijn door de schotwond aan het hoofd. Maar vooral .was ze bang, dat G. A. W. haar verlaten wilde. Eenmaal ging hij van haar weg en klom tegen den dijk op, naar hij verklaarde, om zich te ver-' drinken. Maar ze riep hem bij zich terug, en bezwoer hem, haar niet in den steek to laten. Zoo bleven ze dus bij elkaar ligger., tot dat de politie hen vond." Gisternacht is door d po-li- tie te Hengeloo in beslag genomen ongeveer vierhonderd pond paardenvlecsch, afkom stig van een gestorven paard uit Borghuizen, Losser. Men trachtte dit, voor het gebruik ongeschikt, vlecsch bij een handelaar t- verkoopen Op Z u i d-B eveland komt in het loof der vroege aardappel soorten reeds hier cn daari de zoo gevreesde ziekte voor. Ongetwijfeld werkt de langdurig natte weersgesteldheid daartoe veel mee. Valse he bankbiljetten. In de zaak der valsche bankbiljetten van 20 gulden, waarvoor een Duitecher te Gen- dringen werd gearresteerd, moet aan het licht zijn gekomen, dat deze werden ver vaardigd door een lithograaf, te Neurern berg, gearresteerd, die vroeger te Emmerik werkzaam, ten huize van den uitgever der biljetten woonde. De machines, waarmee de biljetten werden vervaardigd, zijn in besLag genomen. (Arh. CtC) Staking van betaling 'te AL meloo. Uit AJmcloo wordt bericht, dat' de kassiersfirma Dikkers en Co. aldaa* haar betalingen heeft gestaakt en vervol gens gistermiddag door de rechtbank iri staat van faillissement is verklaard. Reeds eenige dagen schijnt het in betrok ken kringen bekend te zijn geweest, dat de ze firma, die in 1850 opgericht is en dus bij na zestig jaren bestaat, in moeilijkheden verkeerde. Rechter-commissaris in dit faillissement is mr. A. Groockewit; curators zijn de heeren J. E. Scholl Engberts en mr. dr. G. ten Gate, te Hengeloo. Het personeel der firma is ontslagen- Naar men beweert, zou het bedrag* den deposito's 2,200,000 gulden bedragen. Omtrent deze zaak waren gisteren ter Beurze van Amsterdam allerlei geruchten' in omloop, waarvan de juistheid moeilijk te verifieeren is. Algemeen werd evenwel gemeend, dat de val van deze firma ernstig© gevolgen kan hebben, vooral voor de vele kleinere nijve ren en handelaren, die op het krediet der firma steunden en, onder dc bestaande om standigheden der geldmarkt, niet zoo makkelijk elders steun zullen kunnen, via-» den. Zonder dat men nog iets van de naaste> oorzaken kon zeggen, wordt het er vrij" algemeen voor gehouden, dat de gemakken lijkheid, waarmee de firma reeds jaren al-; Ier lei zaken met haar krediet steunde, een toestand heeft doen ontstaan, die thans tdé de crisis in haar bestaan geleid heeft. Uit Almeloo wordt heden aan het ,,Hbld«^ nader geseind: Wij vernemen, dat door familieleden def, deelgenooten in de firma Dikkers en Co. eerf som is bijeengebracht tot dekking van de schade, die kleine depositohouders events cel zullen lijden. Door dc Incassobank is per circulaire aaj$ den handel meegedeeld, dat zij te Almelo® een filiaal heeft govcstigd. Verder wordt nog aan het blad geichrw, ven1 Do staking der betalingen en bet daaroff

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 2