LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 29 JUNI. TWEEDE BLAD. Aniio 1CG7. Eerste Kamer. Financieele Causerie. HET ZO^ERFidSJE. Y melde mogelijkheden, zou gou din voor echter althans dit bewerken, dat wij eon« eindelijk do distinctie verliezen de duurste geldmarkt der beschaafde wereld te zijn. Onder invloed der 7 pOt. prolongatie- rente sloegen trouwens alle buitenlandscho wisselkoersen een dalende richting in. Voorop in de beweging stond Cheque Lon den, die op 1205 3/4 zich nog maar nauwe lijks 1 cent boven practisoh goudpunt be vindt. De oogstberichten in de Unie luiden ge decideerd beter, ofschoon mon het zoo lang zamerhand er over eens wordt, dat wo ons zullen moeten voorbereid houden op oogsten, die verre onder hoog record blijven en op lijn best onder het normale zullen zijn. Op zichzelf is dit geen bezwaar, want men is het er evenzeer over eens, dat de expansie te snel ging, en dat rust gewenscht is. Boven dien behoeft de Amerikaansche boer bij „dol lar wheat" nog geenszins tot verarming te komen en vindt hij in den hcogen prijs, die zijn producten opbrengen, ruimschoots ver goeding voor de lagere quantiteit, die hij ten verkoop kan bicden. ïïetzelfdo geldt voor den invloed op de betalingsbalans van het land. Terugkomende op de .waardon der i'eruilian Corporation, zoo valt het feit te boekstaven, dat de Maatschappij er ten langen leste in is geslaagd een overeen komst te treffen met het Gouvernement in- zako de verschillende punten in dispuut se dert Januari 1890. Wederzijds wordon daar toe alle rechte i en lasten tot op 30 Juni 1907 als geroyeerd beschouwd. Behoudens eenigo geschilpunten, dio aan arbitrage worden onderworpen, is do regeling geba seerd op de betaling eener jaarlijksche som van 80,000 pd. st., door het Gouvernement aan do Corporation en wel in maanclelijk- sche termijnen van 6666 pd. st., waartegen is verpand de belasting op de suiker, die wordt geïnd door de ,,Compania Kecauda- c.ora." Indien er een tekort zou ontstaan uit deze ontvangsten, verplicht zich de ,,C. R." dit aan te vullen uit andere, be lastingen, die door haar tusschenkomst op gehaald worden. Ten overvloede garandeert het Gouvernement de bestaling dezer bedra gen en verbindt het zich de suikerbelasting niet te verlagen, zonder toestemming der Corporation. Aan den anderen kant verbindt zich Öe Corporation om per kwartaal 3000 pd. st. to betalen als belasting aan het Gouverne ment voor do eerste 10 jaren, 3750 pd. st. voor de tweede 10 jaren en 5000 pd. st. voor do derde 10 jaren en daarna evenveel ala andere Spoorwegen in Peru betalen. De termijn der door de Corporation geëxploi teerde Spoorwegen .wordt met 17 jaren ver lengd. Behalve dat aan een zeer ïandurig dis puut een einde is gemaakt en de wrijving die er het gevolg van was, ophoudt te be st; i, zoodat we voor do toekomst kunnen hopen op een harmonisch samenwerken tusschen Regecrïng en Corporation; om bet land tot ontwikkeling en bloei te brengen, vindt het groote instemming, dat do Ro- gpf-ring erkend heeft de annuïteit van 80,000 pd. st. schuldig te zijn; in de vorige voorstellen, die zij deed, wilde zij dezo ver plichting geheel ontkennen. Toch begroette de Beurs het' feit met een vrij gevoelige daling. Wij gelooven wel niet, dat de voorwaarden der regeling te gengevallen zijn, maar men ontveinst zich niet, dat als rcchtstreekseh gevolg er van de Maatschappij geld noodig heeft, dm den verplichten bouw van 300 K.M. niéuwe spoorwegen te kunnen gestand doen; en nu viaog'u men zich direct at, hoo zal de Peruvian Corporation, onder de tegenwoor dige moeilijke geldïnarkten aan hieuw ka pitaal komen en op welk© voorwaarden? Waar dus op ziclizelf de regeling geen baisse-argument 1b, wordt zij dit onder den druk der omstandigheden voor het oogen- blik; Zoodra de omstandigheden beter wor den en het der Maatschappij gelukt de be- noodigde fondsen op redelijke voorwaarden te erlangen, moeten o.i. de Peruaantjes daarvan profiteeren. A plus lorte raison, waar, nu de regeling compleet is, het oude hausse-argument ten allen tijde weer uit do doos kan worden gehaald, n.l. een rege ling van de financiën der Maatschappij zelve. Op de preferente aandeelen, die cumulatief zijn voor 4 pOt. dividend, is in den loop der tijden circa 50 pGt. dividend achterstallig geraakt. Wordt dit op de een of andere wijze gefundeerd, hetzij door cre atie van nieuwe preferente en (of) gewone aandeelen of anderszins, dan zouden de ge- wono aandeelhouders in een geheel ander© positie komen. Zonder twijfel zal van een werkelijke of vermeende regeling door het speculanten-heir af en toe gebruik gemaakt worden om „upe" en „downs" te bewerk stelligen. Peruanen zijn nu eenmaal geen „placement de père de familie" en leenen zich bij uitstek tot manupulatie in dien zin. Yan de locale markten valt vrijwel niets te vertellen. De meerdere levendigheid in den Amerikaansehen hoek heeft de laatste dagen bovendien de weinige belangstelling, ciie cr bestond, nog naar nieuw terrein ver plaatst. W. Vergadering van Vrijdag. De beraadslaging over het Arbeidscon tract werd voortgezet door don heer Yau Houten, dio betoogde, dat het volk zou ge troffen worden door de aanneming dezer wet, die op geheel abnormale .wijze was voow,jereid. Het was niet de bedoeling geweest dat prof. Drucker een wetsontwerp zou gereed maken, waaraan uitvoering zou worden gegeven en tijdens het beheer van het Ka binetVan Houten werd het ontwerp van 1894 achter gehouden. Toon de heer Cort van der Linden hem opdracht verleende, was de toestand anders geworden. De heer Druckbr was toen opgetreden alb leidjer eener invloëdrijlke partij in de Kamer. De drie opvolgende Ministers van Justitie heb ben zijn ontworp gehouden in hun bureaux en er niemand officieel over geraadpleegd. En de heer Druoker is voorzitter geworden der Comm. van Rapp. 1 Dat was een geheel abnormale handeling, te minder juist, om dat, gelijk de heer Gloichman eens vau den heer Drucker zcide, deze zoo gevaarlijk was omdat hij zoo knap is. De economische grondslag van dat ont worp was echter bijzonder zwak, want die gïöndslag was, dat qo arbeider in een noodstand verkeerde, daar de arbeid als koopwaar vergankelijk is. Het argument dat do arbeid verkocht wordt op een mo ment waarop hij verloren gaat, was geheel valsch, gelijk spr. trachtte aan te toonen. En dit was juist do onderbouw van deze op den kop staande pyramidc. Werd dit ontwerp aangenomen, dan zou het noodig zijn een opzeggingstermijn tot een mini mum to roducccren. Dit wat de bruikbare arbeidskrachten be trof, de minderwaardige zouden op do on- ereuze voorwaarden die dit ontwerp stelde, geen werkgevers kunnen vinden. Niemand zou ze nemen, tenzij met de bevoegdheid om ze spoedig weer weg te zenden. Do fondsenmarkten zijn inderdaad ia kalmer vaarwater aangeland, ofschoon in de fundamenteel© oorzaken, waaraan do 'depressie werd toegeschreven, nog weinig verandering is gekomen. YY ellioht vindt de verbeterende tendenz van het oc(genblik eerder haar oorzaak in het feit dat de spe culatieve mankten uitverkocht zijn, dat do geforceerde opruimingen zijn opgehouden; waarschijnlijk was dc slinger van de koers- klok te ver terug gezwaaid en brengt de wet der zwaartekracht hem thans in meer nor male positie. De Londensche liquidatie, dio gisteren haar beslag kreeg, is zeer meegevallen. Slechts één firma staakte haar betalingen, doch ze was gelukkig niet van zeer groot be lang. Het schijnt, dat haar oliënteele nog al betrokken was bij do waarden der Pe ruvian Corporation, in Londen heette het althans, dat do flauwe stemming in deze fondsen veroorzaakt werd hoofdzakelijk door geforceerde liquidaties van dien kant. Wij komen hieronder nog nader terug op de Peruanen. De Egyptische krach schijnt ook bezwo ren te zijn, althaDs is het acute stadium gepasseerd. Een der Baniken, die met na me genoemd werd en die gecommanditeera werd door ccn Weensche collega, heeft er een flinko veer bij gelaten, doch sedert zijn de prijzen van Egyptische bankaandeeleu ter Beurze van Londen weer gemonteerd. Ook Berlijn toont een beter humeur dan in langen tijd het geval was. Het was echter vooral New-York, dat bo ter gedisponeerd bleek te zijn. Kenmerkend daarbij is, dat de uiterst stille Beurzen, die wij tót vóórgisteren te zien kregen, niet meer leidden tot een dalendo richting in dö koersen. Weet men hierbij, dat er een aan zienlijk baissebelang is, dat zich nog moet dekken, dan is dc conclusie geenszins ver werpelijk, dat we het eind der liquidatie zijn genaderd, indien al het begin van monteerende markten, voortvloeisel van deze constellatie, niet is aangebroken. Te meer wordt dit waarschijnlijk, waar New- York te kampen had met goudexporten, immer een sterk argumoE-c voor de bais siers om hun aanvallen te ondernemen. Er moet zoo zoetjesaan wel een 15 b. 20 mil- licen dollar aan goud naar de oude wereld, met name naar Parijs, verhuisd zijn. Oos Londen kreeg een klein gedeelte en, naar verluidt, werd ook ons land begunstigd. Wij rekenen dat de steun der Nederlandsche Bank do transactie beeft mogelijk gemaakt, want de momcnteele Araerikaansehe wissel koers op zichzelf liet den prnctischen invoer nog ternauwernood toe Indien echter onze Ban.k don importeur heeft schadeloos ge sfold voor het renteverlies op het goud in transit, stelt zich de zaak andere. Dat de versterking van onren goudvoor raad een onverdeelde zegening zon zijn, zou den wij niet dnrven beweren. Althans indien onze suppositie, juist ia, dat het dure geld ten onzent groote.ndeels op rekening te stel len is van de zeer groote. speculatieve posi ties in Amerikanen, die door ons publiek worden gehouden. Mocht do ontspanning, die do geldmarkt aldra zou ondervinden door verruiming der credietmiddclen, leiden tot hernieuwde uitbreiding dezer positiën, dan zou de goudinvoer inderdaad eerder zijn bedenkelijke ziido hebben. Hetzij dan dat de New-Yorkscho Beurs de koersen dermate doet monteoren, dat een gedeelte dezer posi ties, gedurende do jongste depressie ge creëerd, aan het buitenland wordt overge daan. Onder voorbehoud der hl rboven ver- Het was een prachtige .zomer, heel an ders dan deze: tot Juli geeD twee dagen regen achtereen 1 Mijnheer en mevrouw Del- man zouden zich dan ook zeker verheugd hebben in het vooruitzicht nu hun drie weken vacantie naaf De Steeg te gaan, wanneer niet een bijzondere omstandigheid dit voor hen verzuurd bad, en wel het feit, dat mevrouw Delman mee zou gaan, na tuurlijk, en dat deze op het punt van weersgesteldheden het tegenovergestelde van een mascotte was. Wanneer mijnheer Delman uitging en het regende, dat het goot, dan was hij nog geen vijf minuten op weg, of do hemel klaarde op cn de zon brak door. Maar wanneer zijn vrouw met hem mcegiDg, al was het prachtig weertje, dan werd het oogenblikkelijk zoo donker als de nacht en een zondvloed bleef neerstroomen tot op bet oogenblik, dat het echtpaar de huise lijke woning weer betrad. Nog erger was net, wanneer, zij samen op reis grngen, en het ergste werd het zooals nu, wanneer ze eenige weken naar „buiten" gingen. Ging mijnheer* alleen do stad uit, het was aan houdend het mooiste weer van het jaar. Of mevrouw dan op haar eigen jioutge c©k een uitstapje ging doen, dat hinderde niet Maar het fatale zat hem, naar het scheen, In do combinatie. Had hij het ongeluk rijn vrouw mee te nemen, en hij had het ou al heel do acht jaren van hun trouwen ondervonden dan werd god Pluvius ja- loer6ch en hij zond zijn breedste en onuit- puttelijikste waterstrooinen naar do door weekte aarde. Dit was de reden, dat hij odk dit jaar Weer zijn vakantiereisje zag nadcron met ®en gezicht als een boer, die kiespijn heeft. I«der jaar opnieuw had hij dit gedaan. Ieder jaar opnieuw had hij zich suf zitten zinnen op een manier, om do natuur te slim af te zijn. Ieder jaar opnieuw was hi^ geëindigd ófwel met te denken: het is dwazo bijgeloovigheid, het is toeval, het zal nu wel eens mooi weer blijven, ófwel met in plaats van naar buiten, naar Parijs te gaan of een andere plaats, waar het on gunstige weer hem minder deerde. Zijn vrouw wiido hij niet doen boeten voor het noodlot, dat buiten haar schuld op haar drukte. Ook nu had hij gezegd: Marie, zouden we nu maar niet liever naar iParijs gaan? Ik yirud je heel lief, maar je weet wat ik tegen je heb?" „Och kom," had ze geantwoord „dat is immers te idioot om ernstig over te pra ten; ik wou nu zoo graag eens rustig naar De Steeg. Het komt me bijzonder goed na het drukke seizoen, dat wij gehad hebben; en bovendien, je weet, dat het ook beter is in verband met je beurs." „Dus je hebt nóg niet geleerd? Mij is het goedl Laten wij dan maar naar De Steeg schrijvenl" Doch in zichzelf had hij er nog geen vrede mee. En hij zon en zon, het werd een idee fixe hoe meer de dag van hun vertrek na derde; tot hij eens zijn leed klaagde aan een kennis, dien hij tegen het lijf liep. Het was op straat en zoo maar onder heel alledaagsche omstandigheden, dat hem de ei-van-Col umbus-achtige weldaad bewezen werd. „Is het anders niet?" zei de kennis ver baasd. „En kan je daar niets op vinden?" „Ik heb er een lapje van duizend voor over 1" „Nu, dat is nu minder noodig 1'.' „I(k zal je mijn leven lang dankbaar zijn 1" „Ik heb niet veel tijd," zei de ander; „maar ik zal je met een enkel woord het denkbeeld aangeven: Je zegt, wanneer jq alleen uitgaat is het mooi weer, ook wan neer jelui allebei ieder op zijn eigen houtje uitgaan. Maar wanneer zij met jou mee gaat, is het mis. Welnu, jelui gaan elk apart naar De Steeg, de een desnoods, om het middel radicaal te maken, een trein la ter dan de ander. Daar doe jo of jelui geen man en vtouw zijn en of je elkaar toevallig onmoetten. Je speelt desnoods „mijnheer" on „mevrouw" tegen elkaar; je (kunt samen uitgaan natuurlijk, samen aan de table d'hóte verschijnen; maar jelui nemen elk een kamer voor dag en nacht. Ik wed, dat je op die manier de natuur er tusschen kunt nemen. Nu, adieu, kerel, doe wat ik je gezegd heb 1" Toen hij alleen liep, lachte hij er wat om; maar langzamerhand Bloop de gedach te in zijn brein; „verdraaid het zou toch te probeeren zijn l" En zij besloten de comedie te spelen. Zij huurden elk afzonderlijk een kamer; zij zou met den tirein van acht urenhij om elf uren vertrekken. Zij zouden heel ver baasd zijn elkaar te ontmoeten en „mijn heer" en „mevrouw" tegen elkaar spelen. Zelfs had zij haar jongemeisjesnaam weer aangenomen. Zij pakten e'k afzonderlijk hun koffers, en bij stilzwijgende afspraak repten zij van dien dag af aan niet meer tegen elkaar van do reis. Angstig bespiedden beiden eiken nieu wen morgen den hemel. Aan den baro meter hadden zij niets, want als zij Bamen gingen, dan stoorde het weer zich toch niet aan alle barometers en weervoorspellingen ter wereld. Óó(k naar-de-lucht-kijken was in dien gedachtengang wel is waar nutteloos, maar dat deden zij onwillekeurig. En de zon bleef schijnen. Zij zouden nu de weergoden eens lekker bij den neus nemen. Den beslissenden morgen ging zij om half acht de deur uit». „Ca jo op reis?" vroeg hij. „Dat zie jol* antwoordde zij allerbe minnelijkst. Wie last had van een reglement, zou het don vorm van een arbeidscontract geven. Alle bepalingen van de wet zouden daar door illusoir (kunnen gemaakt wordenmen kon voor dienstboden een opzeggingstermijn van een uur stellen. En lieten de arbeider* zich zulk een beding niet ondringen, dan was de heele wet onnoodig. Men had eens moeten nagaan, wat de ervaring in Duitsch- land had geleerd en wat tegen dit ontwerp pleitte. Ook do verplichting om dienstboden bij ziekte te verplegen, kon door een op zeggingstermijn te niet worden gedaan. Ar tikel 1639s kon een werkgever allerlei over last bezorgen; de condities der wet waren niet te aooepteeren voor de broodheetren der dienstboden. De beperking der vormen, waarin het loon mag worden uitbetaald, vernietigdo allerlei tot nu toe geoorloofdo contracten. Waarom in to grijpen? Waarom in allerlei onschuldige nietigheden? Allergekst was ook de uitbreiding van de competentie van den kantonrochter tot elk bedrag, mits uit arbeidsovereenkomst voortvloeiend. Wat de overgangsbepalingen betrof, morkte spr. op, dat een streep werd ge haald door de bepaling dat contracten wor den beoordeeld naar de wet van don tijd, waarin zij ontstonden en zoo de Grondwet van ons recht werd geschonden. Een lichtpunt achtte spr., dat gebroken werd met de bepaling die trouwens niet veel schade had gedaan aan de mindere klasse dat do meester op zijn woord ge loofd werd. Uit een oogpunt van recht was dat ont werp dus niet noodzakelijk. Maar een groot lichtpunt was ook de verbetering van den rechtstoestand der vrouw bij het sluiten van het arbeidscontract, al was de bevoegdheid der gehuwde vrouw to ruim. Deze lichtpunten intusschen beletten spr. niet de aanneming van het ontwerp ernstig te ontraden. Hij voorspeldo dat dezo wet verkeerd zou werken. Er was niets verloren bij verwerping. Bij twijfel moest men zich onthouden. Do Tweede Kamer zag door de hoornen het boscb niet. En was deze wet niet reeds ver oordeeld, waar de Staat, groot-werkgever, zich uitzonderde? De heer W aller opporde bezwaren tegen het uitbreiden dezer wet tot degenen, dio in huiselijke diensten zijn; tegen de bepalin gen, dat de arbeider ongeoorloofd loon be houden mag en dan nog het geoorloofde kan invorderentegen het introduoeeren van de collectieve arbeidsovereenkomst in ons recht zoolang een gocdo regeling van hot vakver- een igingswezen niet tot stand was gekomen. Hooger loon koh er uit volgen, doch ten nadeele van de morcelo verhoudingen tus schen werkgevers en werknemers. Dit be zwaar zou hun vooral weorhoudon voor de wet to stommen, waar hij overigens nog voorbehoud maakte. Eon voorstel van den heer Yan der B i e s en, om morgen niet to vergaderen, werd verworpen met 19 tegen 15 stemmen. In comité-generaal werd behandeld het verzoek van den Haagsohcn gemeenteraad, om do vergaderzaal der Kamer to mogen be zigen tijdens de verbouwing van 't raadhuis. Heb bleelc dat do buiskoudelijko commis sie ernstig© bezwaren had (brandgevaar, meerder arbeid der boden, meerdor slijtage der meubelen en beklccding) en dat zij dus adviseerde tot afwijzing van het verzoek, met .welk advies de Kamer zich in Comité had vereenigd. De beraadslaging óver het Arbeidscon tract werd voortgezet door den heer Kist1 die dezo Reg. hulde bracht voor haar moei lijken arbeid. De tegenwoordige arbeidsovereenkomst „Waar ga je naar toe?" ,;Dat gaat jo niet oanlf'1 „Mag ik met jo meo?" „Neen, want dan gaat het weer regenen 1 Ga jij nu ook maar op jo eigen houtje je vacaJitle doorbrengen, dan blijft liet droog 1" „Een verstandig standpunt. Nu, adieu d/an, goede reis en veel plezier 1" Zij praatten zoo luid mogelijk en zij hadden voor dit gesprek opzettelijk do tuindeuren opengezet. Toon gaven zij elkaar een kus en zij vertrok. Hij ging zich scheren en zich kleeden, keek toen zijn koffer nog eens na. En te gen halfelf ging hij op weg als onbestor ven weduwnaar. Onderweg zag hij in een blo omen winkel smakelijk geëtaleerd. Zou hij wat irozen meenemen en op haar kamer laten zetten? Hij durfde niet. Het was heerlijlk weer: geen wolkje aan de lucht. Toch eigenlijk een idiote comedie; maar het scheen te helpen. Zou het nu ge regend hebben, als Voor het station ontdekto hij tot zijn schrik, dat zijn horlogo tien minuten ach ter liep. Hij zou nog net den trein kunnen halen 1 Hij holde naar het plaatskaarten bureau, moest daar nog een poos queue maken, cn wierp zich in den juist afflui tenden trein, in den eersten coupó den bos te, dien hij open zag staan. Tegenover hom zat zijn vrouw. Onmiddel lijk echter was hij in zijn rol. Hij liet zich niet door de omstandigheden in do war brengen, cfm ineens alles te bederven. „Hé, mevrouw Yigné, U hier?" zei hij, haar vlug het woord afsnijdend. „Hé, dat is toevallig, mijnheer Dclman; lioe maakt u het?,; Zij had bijna cr bij gevoegd: „En hoe gaat het mevrouw?" „Ja, ik had al om acht uren weg denken te gaan, maar er waren zóóveel menschou was onvoldoende, ook in verband met dó voranderde tijdsomstandigheden. Na een. hulde aan de kundige helpers der Regee ring, betreurde hij te moeten zeggen, dat" de regeling in conflict kwarn met do be-; ginselcn van hoogo rechtvaardigheid in ons' burgerlijk recht neergelegd. In strijTl met recht en zedelijkheid oordeelde hij de bepa- lingen betreffende do bestanddeelen van het loon en het behouden door den werkman' van onwettig loon, behoudens diens aan spraak op het wettige loon. Sprekers derde bezwaar gold het bediDg van gedwongen winkelnering. De tegen, misbruiken hier voorgeschreven middelen keurde spr. af. i.^n had deze bepalingen overhaast in het leven geroepen. Deze be palingen waren afwijkingen van het gemee*- ne recht en spr. hoopte dat do Minister, alsnog aan minder stuiteudo sanctien de voorkeur wilde geven. Een strafbepaling zou veel beter zijn dan de burgerrechterlijke regeling, in strijd met de billijkheid. Vóór de inwerkingtreding der wet kon een wijzi3 gi-g worden voorgesteld. Dan zou spr. met meer gerustheid vóór do wet stemmen, ook wanneer do wet nog op eenige andere punten werd gewijzigd. Heden te 11 uren voortzetting. Bedevaart der Theologaxiteu van Warmond naai* Bridle. Men schrijft o. m. aan „De Tijd:" •Het was den i eden Br iel le naren niet kwalijk to nemen, dat zij Djnedag met achterdochtige blikken do stoomboot van Y iaardingen hun haven «".gen binnenloo- pen. AVel is de tijd van precessies wederom aangebroken, waarin vele Katholieken zich opmaken do graven en rol; eken der Gor- kumsche martelaren aldaar te vereeren, zoodat heb stille stadje dan weder eenigo dagen met heb vasteland in betrekking komt, maar een nroocc.ie als deze haddon do bewoners in geen jaren gezien. Het waron de seminaristen Tan Warmond, die getoogd en gesjerpt in vreedzamen optocht hun oude vesting binnentrokken. Had Warmond reeds eonige j^ren geleden zijn eeuwfeest met deze bedevaart besloten, van nu af zulle i iedor jaar de kweokeiin- gen van heb Groot-Seminarie opgaan naar Den Briel, om, gelijk do hoogeerw. heer President in een gloedvolle toespraak zijn studenten uiteenzette, èn do traditie, dio Warmond aan deze plok verbindt, te hand haven, èn omdat zij vooral, meer dan an deren, in dezo Priesters-martelaren hun voorgangers en voorbeelden mochten zien. Onder de plechtige Hoogmis, die in de martolaarskapel gecelebreerd werd, voerde de Schoia Cantorum der theologanten do „Missa- Fcstiva Sb. Antonii" van Philip Loots uit, waarbij zij blijk gaven zoowel van hun geoefendheid als van do groote geestdrift, die heb dezen dag vervulde; blijk gaven oou van hun gevoel voor net heerlij- ko werk van den gevierden componist, dio hiermeo een feestsfemming zijner ziel ir zoo echten on gevoelvollen rijkdom van acc jrden heeft weergegeven. Niet minder slaagde de uitvoering van Loots' Sacra mentsgezangen onder het Lof, terwijl rij ders de processie met do reliquieon en het Allerheiligste hot Grogoriaanso'i werd af gewisseld met liederen, voor dezo gelegen heid door do heeren Theologanten gedicht en door pastoor Janson, Ph. Loots cn den Delftschen componist Wierts getoonzet. Op do martclplaats werd de predikatie gehouden door den eerw. heer Wanna. aan het loket 1 Toen iieD ik den trein go- mist en hier een kleine drie uur moeten wachten." „Dat is ontzettend vtervolend." Met een glimlach van voldoening keken beiden door het portierraampje, waar de zonnige weilanden aappig lagen te bla ken en het blauw© hemeltje weerspiegelde in do slootcn. Het bleef goed gaan. In het pension gin gen ze elk naar hun kamer om zich wat te verfrisschen en vóór het eten gingen zaj sa men een wandelingetje doen, steeds pra tend van „mijnheer" cn „mevrouw". Aan de table d'hóto zat een Lcidonaar, dio hen (kendo, maar zij stoorden er zich niet aan en zetten do comedie dapper voort. Do avond was heerlijk. Do mugjes dan sten. En nog laat zaten zij bij de schemer lamp onder de veranda. Toen zeiden zo el kaar officieel goeden nacht en elk ging naar zijn kamer. Nog lang lag hij in zijn bed zich to ver kneukelen van plezier, dat de foef zoo prachtig gelukte. Toen deden do reis cn de wandeling in de buitenlucht zich gelden en hij dommelde in, met een glimlach op do lippen. En hij was net in zijn eersten slaap, toen do deur van zijn kamer werd opengesmeten en zijn vrouw in nachtgewaad naar binnen stormde. „Mevrouw Yigné..." stamelde hij ver baasd. Doch zij snikte: „O, EetjeHelp mol Er is een muis op mijn kamer 1" „Mevrouw..." begon hij, haar van zich afduwend. Doch hot was tc laat. Een bliksemstraal zette een oogenblik het vertrek in licliteiv laaie; buiten grorndo het onweer en een regenbui gutste en plaste neer. Zij schoten beiden in een lach. „Die nare muis 1" stamelde zij. „Het ging zoo heerlijk 1" Do rest van de drie weken regende het..

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 5