CIRCUS 0. CARRÉ. SCHOOL- -:- BEHOEFT! Aardbeien met Slagroom. HAA3LEH Openbare Verknoping Rus Conrad. No. 11522. LEIDSCH DACBLAD. V5?fJlAC JUWÏ. - TWZEDE BLAD. Eerste Kamer. Tweede Kamer. Magazijn IIoogewoerd 7O. vanTapijten, Karpetten, Vloerzeilen, Linoleums, Gordijnstoffen, Matten, enz., enz. san sa Melksalon - Lunchroom, Machinale Strijkinrichting 2 3 van 26 Juni tot en met 2 Juli. VRIJDAG 28 JUNI Extra Trein Zuster G. KLENKE, Gei Verpleegster, Betuwsche Meikersen W. MÜT1FBILB, PAARDEESTEEG 4. BURGSTEEG KRAAIERSTR. 17 Anno 1SÖ7. Yorvolg der Vergadering van Donder dagnamiddag. Regeling van het Arbeids contract. Po heer Van den Biesen, na een iuldo aan do Commissie van Rapporteurs, meende, dat de toon van 's Ministers ant woord niet welwillend stemde. Zijn hoofd bezwaar tegen dit ontwerp was, zooals reeds jemold, dat de bedienaren van den gods dienst er onder vielen: lo. omdat die niet jnder het vigeerend recht vielen; 2o. om dat een kerkgenootschap z. i. was een pu bliek-rechtelijk lichaam. Deze stellingen werden door spreker op listorisch-juridischo gronden nader uitge- weitkt. Op grond zijner historische uiteen zettingen hield de spreker vol, dat ook on der het koninkrijk de kerkgenootschappen ils publiek-rechtelijke lichamen beschouwd bleven, waarin do Grondwet van 1848, noch 'de wet op de kerkgenootschappen van 1853 yeiandering had gebracht. De Minister had nu zijn stelling te ver dedigen, zeide spreker, dat do Kerk niet was een publiek-rechtclijk lichaam. Enkele [Koninklijke besluiten, waarop spr. zich bad beroepen, mochten opgeheven zijn, dat veranderde aan de zaak niets. Spr. had voorts bezwaar tegen de regeling yaa het verbod van Zondagsarbeid in deze wet. Dat dit verbod bij overeenkomst, door een pennestreek kon worden teniet gedaan, was voor spreker, die Zondagsheiliging wcnschte, een onoverkomelijk bezwaar. Hij meende, dat, waar de bezwaren tegen dit ontwerp zoo talrijk waren, do Minister het diende in te trekken. De heer Van Houten noemde die be swaren te talrijk, om ze in bijzonderheden te ontwikkelen. Het ging niet aan, als de heer Regout deed, allerlei bezwaren te opperen, en dan vóór te stemmen. Er waren andere boden- kingen dan die van het standpunt van den Industrieel, maar men moet geen overwe gingen laten gelden buiten den inhoud van het ontwerp. Men had de taak tegen slechte wetgeving te waken. Spreker kwam op tegen de onderstelling, dat hij het ontwerp bestreed, omdat het van fcen kabinet kwam, door den heer Borgcsius geformeerd. Als Voorzitter der Commissie van Rapporteurs had hij ook de verdediging Weergegeven, doch die verdediging was in 'de afdeelingen bijna niet gehoord. Er moest z. i. dus een ongunstig votum volgen, want de bedenkingen waren niet weerlegd. Ah men dwangwetgeving wilde, dan moesten ten minste de details deugen. Ook vóór het dwangsysteem hier ingang vond, waren lociale wetten tot stand gebracht, gelijk spreker uit de parlementaire geschiedenis trachtte aan te toonen. Dit ontwerp noemde hij een eerste sohredc in de richting van socialistische dwangwet- geving. Deze krasse maatregelen waren onnoodig; over gedwongen winkelnering werd nauwelijks meer geklaagd; de circu latie vau vreemd geld in do grensdistricten berokkende geen Bchado; nu het middel der werkstaking zoo vaak werd aangegrepen was de werkgever tegenwoordig do zwakke re partijom een goede dienstbode te hou den, deed men concessies ook zonder de wet. Dat het volk deze wet zoo hard begeerde, was niot gebleken. Ons burgerlijk recht vorderde vrijheid van contraetoeren, geen dwangbuis voor over eenkomsten. Door deze regeling werd do arbeid bevoordeeld ten nadeele van den werkgever. Do heer Van Houten zou hedenmorgen te elf uren zijn rede voortzetten. Vervolg der zitting van Donderdag- namiddag. Bij de voortgezette behandeling der Oor- lcgsbegrooting, sprak de heer Van Karne- bcek vóór het amendement-Eland, om 320u gulden uit te trekken voor de onmiddellijke benoeming van een commandant voor het veldleger. Do Mini ster nam het amendement- Eland over en was bereid, dat ook te doen met heb amen dement-Van Vlijmen, c. s. om de beslissing over de quacstie der hoogere bevelvoering uit te Stellen, maar hij be schouwde dit als van comptabelen aard. Hij zou daarvoor geenszins zijn plannen laten varen. De heeren Ter Laan en v. Karne- beek bestreden deze houding, doch de Minister zeide, dat hij die van den aanvang af had aangenomen en de heer v. Ids inga achtte dit volkomen juist. Bij de uitlegging, die de Minister aan zijn amendement gaf, meende de heer Van V1 ij m e n zich te moeten handhaven. Maar dat ging niet, meende de Voorzitter, want de Minister had het amendement reeds overgenomen; de heer Van Vlijmen kon dan een motio voorstellen. Onder groote hilariteit stelde nu de heer Duymaer van Twist een motie voor, uitsprekende, dat alleen gelden behoorden te worden gevoteerd voor de aanstelling van een commandant van het veldleger. Na eenig debat, werd de motieVan Twist ingetrokken en het artikel in quaes- tüe goedgekeurd zonder hoofdelijke stem ming (Hilariteit). Bij art. 22 verdedigde de heer Ter Laan een amendement om den post met 11,392 gulden te verminderen, ten einde de mili ciens dor lichting 1903 vrij te stellen vaD de derde herhalingsoefening. De M i ïi i s be r moest dit amendement beslist ontradende herhalingsoefening was bepaald noodig. Na repliek van den heer Ter Laan verdedigt de heer P asstoors hot amendement; de heer Thomson verklaarde zich er alleen vóór, indien do oproeping plaats had met het oog op het groote groepsverband. Dc Minister antwoordde, dat de oproe ping plaats had, om de miliciens voldoende geoefend naar de landweer over te brengen. De heer Thomson stelde nu voor 5620 gld. te schrappen, ten einde den duur van de op/k'omst te beperken. De Minister en de heer Eland (Commissie van Rapporteurs) bestredeD het amendement-Ter Laan, dat verworpen werd met 55 tegen 24"stemmen, evenals heb amendement-Thomson met 42 tegen 37 stemmen, waarna art. 22 werd goedgekeurd. Bij art. 54 herhaalde de heer Duymaer van Twist zijn verzet tegen de gccen traliseerdc kaderopleiding. Wel verdedigde de Minister, die den heer Ter Laan te kennen gaf, dat de zaak met het blij vend gedeelte niets heeft uit te staan, d9 gecentraliseerde kaderopleiding, doch te genover een door den heer Van Twist voorgesteld amendement, om don post met tien guldien te verjminderen, ten einde principieel uitspraak te doen tegen den maatregel, verklaarde do Minister, dat, gingen de infanterie-autoriteiten hierin mee, hij bereid was de opleiding van sol daat tot korporaal bij de bataljons der regimenten, zonder overplaatsing, te laten. Voor sergeant-opleiding handhaafde hij den maatregel. De heer v. Twist trok nu zijn amende ment in. Bij art. 120 vroeg de heer Thomson meer openbaarheid over de wijze van heb besteden van geld voor geschut. Van een monopolie der firma Krupp mocht geen sprake zijn. De Minister deelde mee, dat uit voorzorg proeven werden genomen met veldhouwïtsers zonder voornemen om ze aaa te schaffen. Met Krupp bestond geen con tract en van een monopolie was dus geen sprake. Overigens was een voorstel gereed om een kapitein aan te wiizen voor bet hostudeéren van geschut in andere landen. Bij re- en dupliek handhaafden de heer T ho m s o n en de Minister het in eersten aanleg gesprokene, waarbij laatst genoemde het laakte, dat de lieer Thomson het hoofd der IVde afdeeling van het departement eenigszins verdacht gemaakt had door te wijzen op diens bijzondere voorliefde voor Kruppsch geschut. De heer Van Kol stelde zich geen par tij, tioohj juichte het optreden van den heer Thomson toe en hoopte, dab de mi nister krachtens zijn toezegging stukken zal overleggen over het Krupp-geschut. De Minister kon dab niet beloven, hij zou zijn geheelc archief moeten mede brengen. Art. 120 goedgekeurd zijnde, herhaalde de heer Thomson, bij art. 121 do be zwaren tegen de aanschaffing van zelflaaa- pistolen, die niet aan de te stellen eisctien voldeden. De Minister verdedigde de aanschaf fing boven die van verouderde wapens Thans werd 4000 gevraagd, in het geheel zou vc.rloopig f 133,000 worden besteed. tiet artikel werd verworpen met 48 tegen £7 stemmen. Op den aandrang om lotsverbetering voor de ambtenaren bij do topographischo in richting, door den heer Thomson, antwoordde de Minister dat voorstel len, verhoogingen omvattend tot een bedrag van f 7000, in overweging waren. De aanmerking van den heer Ter Laan over stijging der non-activiteitstraktemon- ten van 80,000 tot 93,000, met een voor beeld toegelicht, beantwoorddo de Minis ter aldus, dat er misschien ongelijkheden in de wet waren, doch dat men niemand het recht kan ontzeggen, wettelijke aanspraken te doen-gelden. Met het oog op den velen arbeid, kon de Minister aan wetswijziging niet denken. Op een vraag van den heer Smeenge, antwoordde de Minister, dat voor lots verbetering der marechaussees f 35,000 noo dig zal zijn; hij had geen bezwaar, dit be drag later aan te vragen als beslist zou zijn± bij welk departement, oorlog of justi tie, het wapen eigenlijk behoorde. Aan den heer Schaper antwoordde hij, dat hij er zeker tegen zou waken, dat dc marechaussees verdachten mishandelden. In antwoord aan de heeren Van By- landt en Verhey deelde de Minister medes dat de Utrechtse he bataljons niet naar Harderwijk konden worden overge plaatst, nl. der Koloniale Reserve, omdat to Harderwijk geen terreinen waren voor detail-oefeningen. Na eenig debat .werd de begrooting goed gekeurd met 53 tegen 5 stemmen, die der aanwezige socialisten. De te 10 uren aangevangen vergadering eindigde te kwart over zessen. In olcn loop der zitting had de heer Y a n d e el de den wensch uitgesproken een prac- tisch punt te bespreken. Hij kwam op tegen het gebruiken van recruten om terreinen af te zetten, .waar mond- en klauwzeer heerscht, ook om de groote kosten. Bewa king door militairen is alleen noodig bij de „veepest", niet als er een ziekte héérscht onder het vee, die gelijk staat met „maze len'' bij de menscbea.: Gemeenteraad van Alkemade* Voorzitter: burgemeester Yan Wichcn. Aanwezig: alle leden. Meegedeeld wordt, dat bij enkele eandi- daatstelling tot Ra. JJeden herbenoemd zijn de heeren (J. van Berkel, P. v. d. Geest, J J. v. d. Meer en O. Straatlof. Gcdep. Staten hebben goedgekeurd de ruiling van grond met J. <J. van der Geest en de kohieren hoofdelijken omslag en schoolgeld. De Rijksbijdrage in de kosten van het herhalingsonderwijs zal .voor dit jaar be dragen 117.90 gulden. Het grasgewas is publiek verpacht voor 430 gulden on de jacht 1 Huigsloob voor zeven gulden. Inzake veldwachterwoning en arrestan tenlokaal te Rijpwetering is door het bur gerlijk armbestuur van Rijpwetering en Oud-Ade nog geen beslissing genomen. Uit het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger blijkt, dat boeken en kas in orde waren. Naar B. en Ws. wordt gerenyoyeerd een verzoek van W. Stipdonk om 15 M. sloot dempen en een lietk terzelfder lengte te plaatsen in aansluiting met het bestaande hek voor diens perceel. Een zelfde lot ondergaat een adres van C. Dieben, te Leiden, den aannemer der postritten op Oudewetering, waarin deze verbetering van den weg verzoekt. Inzake verdeeling van hot saldo van het burgerlijk armbestuur van Rijpwetering, wordt besloten dit te verdeelen onder het burgerlijk armbestuur van Rijpwetering met 43 armen, de diocanie der Ned.-Herv. Gemeente van Hoogmade en Rijpwetering met 18 armen en het armbestuur van Oud- Ade met 33 armen. Besloten wordt van do landerijen te Huigsloot, waarvan do optiejaron niet zijn aanvaard, perceel 3 te verhuren aan C. Breed Ezn. voor 185 gulden per jasr en di pcrccelen 12 en 35 voor 384 gulden pci jaar aan A. v. d. Vlugt, en het Drilvcld aan Du Pau voor 25 gulden per jaar Reclames hoofdelijken omslag. De bmjlflg van VI. Pauw Jzn. wordt gehandhaafd die van ds. Brouwer van 21 op 18 gulden ee- bracht; van M. Volwater van 3.75 gulden op 1.50 gld. van J. Colijn van 5.25 gld. op 3 gld.; van N. Th. v. d. Meer van 75 ets. op 37 1/2 centsvar. L. Timmers van 2.25 op 1.50 gld. Het tweede kohier schoolgeld wordt vast gesteld tot een bedrag van 203.05 gld. Aan de wed. Lemmers wordt op haar verzoek weer een toelage van 50 gld. voor één jaar verstrekt. Dc heer Straathof bespreekt nog het schoolgaan van kinderen uit de Haarlem mermeer op de school te N.-Wetoring. Do Raad gaat hier echter niet op in. Behangerij -ï- -ï- A3-. SPLINTER Jr. S(<>üeei,<lcrij. -!■ Groote Sorteering. Lage Prijzen. Int. Telefooim. 698. Rijksstraatweg bij „Rhyngeest" Ie Oegstgeest. Aanbevelend, D. DEROGÊE. 7990 20 OUDE VEST 157. 1( Overhemden, Boorden en Manchetten op Baandag of Dinsdag; aan de Inrichting, et)n des Zaterdags klaar. L» J. PIERLOT. - KONINKLIJK NEDERLANDSCH J50Ö Personen. 120 Paarden. SPEELT IN Om den inwoners der Omstreken gelegenheid te geven, de Gala-Voorstelling in Haarlem by te wonen, zal na afloop der voorstelling, een loopen, tegen 11.30 's avonds, Gr. tjjd, van Haarlem jJ^TNAAR LEIDEN-prj en tusschen-stations. 8023 84 v ■HHi GEVESTIGD a Zoeterw. Singel 46 B. 8108 8 Dnbbcl gesorteerde per 8 en 5 KG, bruto en franco kf 1.50 en 1.90,worden verzonden dooi J. GERRITSEN, Telefoonii. 3, te Andelst, Hofleverancier van H. M. do Koningin. Voor grooter partijen spe ciale prijzen. 7962 10 in het Notarishuis aan Den Burcht te Lei den, bü opbod Zater dag 29 Jnni 1907, bfl afslag Zaterdag 6 Juli 1907, des avonds te halfacht, ten overstaan van Mr. J. A. F. COEBERGH, Notaris te Leiden, van de navolgende onroe rende goederen, alle te Leiden: 1. Het HUIS en ERF met afzon derlijke BOVENWONING, aan de Cronjéstraat, op den hoek van de Jou- bertstraat, Nos. 3 en 8a, groot 60 oen- tlaren, bevattende, beneden: Gang, Voor-, Achterkamer en Keuken; de afz. Bovenwoning heeft, Voor- en Ach terkamer, Keuken en Zolder. De Kamers z^n behangen, geplafonneerd en voorzien van Kasten, Stookplaat sen en verdere gemakken. Verhuurd per week, beneden voor /2.— en boven voor f 2 25. 2. Het WINKELHUIS, waarin vroe ger, Waterstoker^, aan de Joubert- straat, Nos. 10 en 10a, groot 69 cen tiaren, bevattende: Winkel, Achter kamer, Keuken en Plaats; de afz. Bovenwoning heeft, Voor- en Achter kamer, tweo Alkoren, Keuken en Zol der. De Kamers zijn behangen, gepla fonneerd en voorzien van Kasten, Stookplaatsen en verdere gemakken. Beneden verhuurd geweest voor f 3.50 per week en boven verhuurd voor f 2.26 per week. 8. Het HUIS en ERF met afzonder lijke BOVENWONING, naast het voor gaande, Nos, 8 en 8a, groot 69 centl aren, bevattende, beneden: Gang, Voor- en Achterkamer, Keuken en plaats; de afz. Bovenwoning heeft Voor- en Achterkamer, Keuken en Zolder. De Kamers zl]n behangen, geplafonneerd en voorzien van Stook plaatsen, Kasten en verdere gemakken. Verhuurd per week, beneden voor f 2.— en boven voor f 2.25. 4. Het HUIS en ERF met afzon derlijke BOVENWONING, gelegen en ingericht als het voorgaande, Nos. 6 en 6a, groot 59 centiaren. Verhuurd per week, beneden voor f 2. en boven voor f 2.25. 5. Het HUIS en ERF met afzon derlijke BOVENWONING, gelegen en ingeriéht als het voorgaande, Nos. 4 en 4a, groot 69 centiaren. Verhuurd per week, boneden voor f 2.— en boven voor f 2.26. 6. Het HUIS en ERF met afzon derlijke BOVENWONING, gelegenen Ingericht als het voorgaande, Nos. 2 en 2a, groot 68 centiaren. Verhuurd per week, beneden voor 2. en boven voor f 2 25. De perceelen hebben Duinwater leiding. Te zienDaags vóór- en op de dagen van veiling en afslag van 11 2 uren. Aanvaarding en Betaling van al de porceelen op 1 Augustus 1907. Op <1© zes perceelen kan als eerste hypotheek 2/3 der kooppenningen, tot een maxi mum van 10,000.— tegen een rente van pCt. en een allossing van twee percent van de hoofdsom, per jaar, voor v(jl jaar gevestigd biy- ven. Meerdere inlichtingen zijn te beko men ten kantore van de Notarissen COEBERGH en W. ERKELENS COOKE, te Rotterdam; terwijl ton kantore van eerstgenoemde, tusschen de veiling en den afslag op alle werk dagen verhoogingen kunnen worden gedaan tegen genot van één vijfde der verhoogsom. 7649 94 TASSCHEN, KOKERS, GRIFFELS, LEIEN, SCHRIFTEN, POTLOODEM, SPON SE KOKERS, ENZ. 8243 18 Kantoor: 2a, 2b. Depots VISCHMARKT 19. Filiaal Bordeaux Onze diverse Roode en Witte Wijnen, waaronder ons bekend Merk MARGAUX, zijn mede verkrijgbaar bij de onderstaande Firma's Aalsmeer Aar Ter Ade Oud Aarlanderveen Beunebroek Bodegraven Boskoop Benthuizen Groenendijk Hillegom Heemstede Hazerswonde Hoogmade Harmelen Katwijk Kamerik Kwakel Kaag De Kockengen Koudekerk Lisse Lei mui den Leiderdorp Linschoten Nieuwkoop Noordwijk.hout MeJ. de Wilde. P. Hedde». Noord wijk N. W. van Exter. C. GordUn. Nieuw-Yennep A. Duivenvooide. W. Maarse Gz. H. Via. J. van der Hulst. A L. Kortekaas. Q. de Jong. N. Oudejana. J. Zaal. A. Vejjkade Az. J. van Schie. J. Spaargaren. W. v. Staalduinen. A. Edelaar. A. Topper. J. Beelen. R. van der Meer. Wed. Steen- (voorden. J. Preyde. H. de Graaf. J. Jaspers. C. Hillebrand. H. F. Stolling. J. van Galen. H. Fennos. J. Schoonenberg. G. Samson. I. Leenders. D. Kroon. W. Grilfioen. Wed. Boogaard. Joh. Streng. Wed.' Hansen, Rekkers. J. Sneeboer. J. Thyssen. p. J. Ramaker. W.JÏdtf Goederen. C. Wildenburg. On de water Oegstgeest Roclofarends- veen 6262 13-1 W. J. v. d. Meer J. de Rooy. J. Kortekaa8. J. van der Geest. Wed. H. van [Amsterdam. Thed Bakker. J. van Berkel. Rijnzaterwonde A. Loderus. Reen wijk Rietveld Stoiupwijk Sasseukeiin Uithoorn Voorschoten Voorhout Valkenhnrg Wei poort Woerden Warmond Wassenaar Woubriiggo Waddings veen Wetering O. Zoeter wonde Zwaminerdam Zegveld Zoetcrmcer W. do Brun. L. P. v. Leoiuwen Wed. Kleine. J. B. Al. J. Koning. Gebr. v.Niokerk. N. de Vrlee. A. Edelaar. C. Paardekooper. J. Paridon. L. Dolle. Th. v. d. Nieuwen- [d«k. Wed. v. Zyi, Lankhout. 0. Breedljk. J. Schrama. J. D. Rotteveel. J. A. Vogels. J. van der Kloy. A. H. Kroon. J. Quldeinond. C. Boudhoorn. G. A. Vermeulen. J. van Heek. W. C. v. Niekerk, Wed. J. Schuur. J. Th. Kompier. H. Lans. Nic, v. d. Valk. A. Verhoef. J. Plomp. M. Poot.

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 5