Dinsdag 21 Mei A®. 1907, jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. iuziek-Uitgave No. 23. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant." FEUILLETON. Een veelbewogen leven. n\ um LEIDSCH FRUH DEZKR COURANT» Tooi teldtn pei «eek 0 OeDtii per 8 maanden 1.10. Bulten telden, pet loopet en naar agenten gevestigd t(]n I 1.30. France per poet i 1.65. PRIJS DER ADYERTENTIEN» ?»n 18 regels f 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Groolere lettere naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantj elk tiental woorden meer 10 Oents. - Voor het inoasseeren wordt/" 0.05 berekend. Voor onze Abonnó's ia thans No. 28 dozer oltgave beschikbaar. Het wordt l>onderdag aanstaando uitge geven tegen overlegging van het ln on» Blad fan Woensdag af te drukken bewijs en be taling van 10 C©nts. Dit nummer bevat: BELLINI: Romeo en Julia. DONIZETTI: de Rcgiuieiitsdoch- ter. «UAHKWEÏ. Burgemeester en Wethouders vau Leiden; Gelet op de artfc. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door A NAGTEGAAL< huisvrouw van W. F. DE GROOT, wonende to Leiden, eon vor- «oekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden, ande ren dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het voorlokaal van het perceel Beschuitsteeg 9. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester., VAN HEYST^ Secretaris. Leiden, 21 Mei 1907. LcBgëc?*, 20 Ë^lea. Ds. J. Douma, van Alblasscrdarn heeft het beroep naar de Geref. Kerk alhier(va- öaturo-W is»©) aangenomen. Tot onderwijzer aan de Chr. school aan do Middelstegraoht alhier is benoemd de heer W. B. Labruyère, te Zaandam. Door een stadgenoot, dio in zijn lang en welbesteed leven recda meuigmaal door woord en daiad getoond heeft een vriend te zijn van het Christelijk Onderwijs, is ten behoeve van de eerlang alhier to openen Christelijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen een som van duizend gulden geschonlken. Mr. J. Brunt, burgemeester van 'a-Gravenzande, heeft do hem door do Ne der! -Herv. Kiesvereeniging alhier aange- bodon candidatuur voor een zetel in do Prov. Staten aanvaard. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Hcrv. Gemeente te Aalst door ds. A. Luteyn, te Benthuizen. Door B. en Ws. van 's-Gravenhage wordt een krediet van 21,610 gevraagd voor een reorganisatie van de stadsreiniging zóó, dat do stad in elf districten wordt ver deeld ten opzichte van do berging van ma teriaal, het stationneeren van personeel, ©nz. Er zullen daarvoor kleine posthuizen gebouwd worden of ingericht, als de Raad het plan goedkeurt. Voor do noodig gebleken uitbreiding der gemeentelijke elcctriciteitsfabriek speciaal voor de aanschaffing van een nieuwe cylin- dcrmachine bij de andere vijf machines in do electriciteitsfabriek, wordt door B. en Ws. een krediet van f 185,000 gevraagd. De van het aanleg-kapitaal nog overige 30,000 willen B. en Ws. voor een uitbrei ding van het kabelnet besteden. Alsnog stellen B. en Ws. voor aan de be zoldigd geweest zijnde geëmployeerden bij do schutterij een gratificatie toe te kennen overeenkomende met het bedrag aan wacht geld, waarop zij zouden kunnen aanspraak maken in geval zij gemeente-ambtenaren wa ren geweest, nl. do helft der weddo en hoogstons even lang als wachtgeld wordt ge noten. Oorspronkelijk was op voorstel van B. en Ws. besloten hun de helft van hun wedde toe to kennen tot aan een wettelijke rege ling, doch ook de voorsteller zelf had zijn voorstel in bovengemelden zin willen wijzi gen. Men melclt uit 's-Gravenhage: Op zeer ecnvoudge wijze werd gistermiddag op Oud-Eik- en Duinen ter aarde bestelJ het stoffelijk overschot van mr. J. 8. D. van Doorn, tot voor eenigo weken griffier der Haagsche rechtbank. Onder de aanwe zigen bevonden zich de leden der recht- bauK met den pres. aan het hoofd, de off en den substituut-offioier van justitie en het griffiepersoneel, vele leden van andere rechterlijke colleges en vertegenwoordige:s van dc balie. Het woord werd gevoerd door den pro cureur-generaal bij het gerechtshof te Am sterdam, mr. Baud. Spreker herinnerde er aan, hoe voor 35 ja ren een vriendenbond werd gesticht, waartoe ook do thans ontslapono toetrad en velen, die thans hier rond zijn groeve stonden een bond, waarin men ten aanzien van vriendschap en vertrouwen eischte: alles geven of niets; en gaarne erkende spreker, dat Van Doorn steeds alles heeft gegeven. Ieder, die Van Doorn heeft leeren kennen on waardeeren, heeft hem hooggeschat, zijn edel en teer karakter, zijn fijn gevoel, zijn nauwgezette plichtsbetrachting. Hij is, aldus sproker, van ons heengegaan, maar al wat goed en edel in hem was, blijft in onze herinnering voortleven en op zijn grafzerk verdient in gulden letteren te worden gebeiteld Getrouw tot in don dood." Treffend was de afscheidsgroet, die mr. Baud daarna ook namens de vele vrienden aan den ontslapene bracht. Namens de familie bedankte jhr. mr. W. Th. O. van Doorn do aanwezigen voor hun betoonde belangstelling, inzonderheid mr. Baud voor zijn van zoo grooto vriend schap en waardeering getuigende woordsn. H. M. do Koningin on Z. K H. Prins Hendrik woonden Eersten Pinksterdag de godsdienstoefening bij in de Ned.-Herv. Kerk, te Apeldoorn, onder gehoor van ds I. G- Knotnerus emeritus-predikant aldaar. H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van jonkvr Van do Poll en jhr. mr. A. G. Schimmelpenninck, woonde op den Eersten Pinksterdag naar gewoonte de eerste gods dienstoefening tijdens Haar zomerverblijf to Soestdijk bij in do Herv. Kerk te Baarn onder gehoor van ds. H. H. Meulenbelt. Do Haagsche gemeenteraad heeft, go- lijk bekend is, een krediet van 15,000 be stemd voor een feestavond, aan te bieden aan de gedelegeerden ter Vredesconferen tie. De Haagsche briefschrijver van de Standaard" deelt nu mede, dat het plan bestaat een kunst-avond te organiseeren, waaraan ook ,,Pulchri" zal medewerken en die den 3den Juli zal plaats hebben in het KurhauB te Soheveningen. In de zesde jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging van Mu ziekonderwijzers en -Onderwijzeressen, ge houden te Rotterdam, werd het bestuurs voorstel tot het inBtellen van muziekexa- mens en de daarop betrekking hebbende concept-programma's aangenomen. EveneeDs werd besloten bot het uitsohrij- ven van een prijsvraag voor een elemen taire klavierschool. Men meldt ons uit Haarlem, dat gis teren, Maandag, op de begraafplaats Wes- terveld onder groote belangstelling ten grave is gebracht liet stoffelijk overschot van jhr. ridder baronet Speelman van Bloemcndaal, oud-burgemeoster van Har- lingen, on oud-lid van den Haarlemschen gemeenteraad. Aan de groeve werden de vele verdiensten van den overledene gehuldigd door mr. A. A. v. d. Mersch en generaal Smeding, oud inspecteur van de cavalerie. Dr. Baert de la Faillo van Utrecht, dank te namens de familie voor do botoonde deelneming. Do kapitein der infanterie L. P. J. van dor Stok, van het O.-I. leger met verlof in Europa, zal 25 dezer naar de koloniën te- rugkeeren. De l8te luitenant P. Donk, van het 4d© reg. inf., werkzaam ten bureelo van den commandant der lste divisie infante rie wordt met November gedetacheerd on der de bevelen van don chef van den ge- neralen staf. De officieren van gez. 2de »kl. L. Coenen te Haarlem, dr. A. van der Minne te Utrecht en dr. J. vj. Diehl te Amster dam, worden dezer dagen bevorderd tot officier van gezondheid lste klasse. Eenigen tijd geleden is gemeld, dat de overblijfselen van generaal Ohasse, die tot nu toe in do kerk te Ginneken begraven waren, overgebracht zouden worden naar het monument op het kerkhof te Ginneken voor de gevallenen van d« Antwerpsche Citadel. Zaterdag, zoo meldt de „Bred. Ct.", heeft de opgra/ving plaats gehad in tegenwoordigheid van de commissie, die zioh met de overbrenging belast heeft. Hot geheele geraamte van den krijgsman met overblijfselen van de kist en verder een looden doosje en een gouden ring werden in het graf gevonden. Alles werd in een nieuwe kist gelegd, die in de kerk is opge steld tot nadere overbrenging. De gouden ring heeft de commissie in bewaring gehou den, om dit kleinood op aanvrage aan de familie van den generaal ter hand te stel len. Aan den voet van het monument wordt nu een nieuwe kelder gemetseld, waarheen He avenlüijfselen zullen "worden overge bracht. Het stoomschip de Statendam vertrok 18 Mei van Rotterdam naar New- York met 26 lste klasse, 215 2de klasse en 2017 3de Iklasee passagiersde Iris, van Savona naar Amsterdam, passeerde 18 Moi Bevezier; de Koning Willem I, van Batavia naar Amsterdam arriveerde 18 Mei te Genua; de Berlin, van Java naar Amsterdam,, arriveerde 17 Mei te Singapore; de Bürgormoister,, uit reis, passeerde 17 Mei Port-Said; de K n i g, uitneir, arriveerde 17 Mei te Delagoabaai; de Schwaben vertrok 17 Mei van Batavia naar Amsterdam. ALPHEN Door de Centrale R.-K. Kies- vereeniging in bet provinciaal kiesdistrict Alphen, ia in de plaats van den heer J. J. Duynstee, aftredend, die niet meer in aan merking wenscht te komen, gesteld als can- didaat de heer A. van Gils, burgemeester van Zoeterwoude. GOUDA. De vóór kort opgerichte Cbr.- historische kiesvereeniging heeft als candi- daten voor de Prov. Staten in dit district gesteld do drie aftredende heeren Vinger- ling, Yan der Straaten cn Hoogendijk, al len anti-revolutionair. HAARLEMMERMEER. A. A., dio on langs alhier een rijwiel huurde en niet terugkeerde, is thans te Ut echt wegens landlooperij aangehouden en in het Huis van Bowaring aldaar opgesloten. Wat er van het rijwiel terecht is gekomen, werd ons niet bekend. LIS SE Zaterdag heeft alhier de laatste bloembollenveiling plaats gehad in dit soi- zoen, en wel bij de heeren H. de Graaff en Zonen, en Van Gogh en Krol; ze bestond o.a. in een paar honderd soorten late tul pen, zooals Darwin en Cottagetulpen en bij bloemen. De bezoekers waren niet zoo talrijk als gewoonlijk en de prijzen middelmatig Op Donderdag 23 Mei a.s. zal voor de anti-revolutionaire kiesvereeniging alhier optreden ds. G. J. Klomp van Wassenaar, met het onderwerp: ,,Moet een Christen aan politiek doen?'' OUD8HOORN. Ter opluistering van de feesten tor gelegenheid van het 2"-jarig be staan dor zeil- en roeivoreeniging „Hollan- dia", is men voornemens een tocht van ver lichte voertuigen te houden op den Rijn, van af het hotel St.-Joris" naar 's Mole- naarsbrug en terug, in don avond van Za terdag 1 Juni a.s. Een regelingscommissie heeft zich ge vormd, welke per circulaire tot deelneming aan dien bocht uitnoodigb. Voor motor- zoowel als voor zeilvaartui- gen worden fraaie prijzen uitgeloofd. SASSENHEIM. Met ingang van 1 Juni ia tot brieven- en telegrambesteller alhior benoemd W. A. A. Koppers. Voor nachtwaker alhier hebben zich dertig sollicitanten opgegeven. WADDINGSVEEN. Onzo vroegere dorpsgenoot, de heer E. ten Broek© heeft tegen 1 Aug. a. b. eervol ontslag aange vraagd als hoofd der school te Assen. Dit hangt samen met zijn benoeming tot di recteur der Rijksnormaallessen aldaar. Zondag a. a. treedt "in d© Remonst. Kerk als spreker op ds. Lente en in de Geref. Kerk ds. Zwiers, van Willemstad. Tot predikant bij de Gerof. Kerk is beroepen ds. Wielenga van Zuidbrook. De politieke rede van ds. Talma werd door een zeer groote menigte belangstel lenden aangehoord. Het zondenregister der vrijzinnigen werd van alle kanten be keken in verband met do a. s. Statenver kiezingen. De heer Van der Voorde tract als vrijzinnig-democraat in debat. WASSENAAR. De heer L. A. van der Klcij, die sedert een tiental jaren reeds keurmeester van vleesch in deze gemeente is, heeft sedert 18 Maart 1907 te Leiden een cursus gevolgd ter verkrijging van een di ploma van hulpkeurmeester van vee en vleesch. Den 17den Mei jl. had hij het genoegen zijn pogingen bekroond te zien, daar hij dien dag slaagde bij het examen, dat te Amsterdam werd afgenomen. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Ju ni, aan jhr. mr. W. F. Rochussen, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als lid van den Raad van State, met dankbetuiging voor de vele cn gewich tige diensten door hem gedurende een lan ge reeks van jaren den lande bewezen en ia hij bevorderd tot ridder-grootkruis in de or de van den Nederlandschen Leeuw. De arts P. R. d'Arnaud Gerkens benoemd en aangesteld tot off. van gez. tweede kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ncd.-Indië Voor het tijdvak van 1 September 190" tot en met 31 Augustus 1908, benoemd tot leer- aar aan de Rijks -H. B.-S te Warffi mr. J. Kalma te Groningen. De benoeming van J. A. F. van Asperen tot ontvanger der registratie on domeinen te Goor, gedaan bij Kon. besluit van 9 April op zijn verzoek, ingetrokken en zijn be noemd tot ontvanger der registratie en do meinen: te Wijk bij Duurstede, C. F. Trip, thans in gelijke betrekking te Hardega- rijp; te Zalt-Bommel, G. J. M. Stolk, thans in gelijke betrekking te Ilaalte; te Appin- ge-dam, J. A, F. van Asperen, thans surnu merair bij dat dienstvak; to Bolsward, D. H. C. Ittmann, thans surnumerair bij dab dienstvak en oommies ter directie der re gistratie en domeinen te Amsterdam. Aan J. A. Jelgersma, to Doesburg, met ingang van 1 Dec. 1907 op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als opzichter van den Rijkswaterstaat lste klasse. Tot wederopzegging, benoemd tot plaats vervangers van de disfcrictveeartsen wien Teteringen, 's-Gravenhage en Haarlem als standplaatsen zijn aangewezen respectieve lijk de veeartsen, J. O, E. van Looveren, te Prinoenhage, K. B. Kuipers, bo Alphen aan den Rijn, en dr. W. Stuurman, te Alkmaar. Aan de commiezen der telegraphic van do 2de klasse J. A. D. G. Oorreljé cn J F. Hardeweg, ingevolge Kon. Besluit van 23 November 1900, ter beschikking gesteH van den Gouverneur-Generaal van Nederl.-In- dië, ten einde te worden benoemd tot in structeur van den toesteldienst bij den post en telegraafdienst daar to lande, als zooda nig eervol ontslag verleend, met ingang van den dag waarop zij in Ned.-Indië zijn aangekomen. Mot ingang van 16 Juni, benoemd tot di recteur van het post- en telegraafkantoor te Koog Zaandijk, J. G. van Nauta Lemke, thans directeur bij den post- cn telegraaf dienst, werkzaam te VGravenhagf Ter zako van de krijgsverrichtingen in Celebes gedurende het tijdvak van 12 Juli 1905 tot 1 Augustus 1906, benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau, dc com- i) Suiciding. De Hongaarsche oorlog wag geëindigd. Te gelijk met liet huwelijk van Andrzoj Kmicic cn Alexandra Billewicz zou ook Ou eveneens beroemde en dappere ridder Jer- zy Mio'nal Wolodyjowski, commandant der troepon uit hot Laudagebicd, met Anna Vorzobohata Krazienka in het huwelijk treden. Omstandigheden kwamen echter de plech tigheden verhinderen en waren oorzaak, dat zo moesten worden uitgesteld. Vorzobohata was een pleegkind van vorstin Wisnowiecka, en zonder do toe stemming van deze, zou zij zich in geen geval in het huwelijk begeven. Zoo moest dan ridder Michal, met heb oog op de onrustige tijden, het meisje in Wodokty laten en alleen naar Zamocs rij den, om do toestemming en 'den zegen voor heb huwelijk te gaan vragen. Het geluk diende hem niet, want hij vond do vorstin, die zich voor dc opvoe ding van haar zoon aan het keizerlijke hof naar Weenen had begeven, niet meer te Za mocs. Vol moed volgde do ridder haar naar Weenen, ondanks de groote vormee lo tussen, aan deze reis verbonden. Na de toestemming der vorstin te heb- ben verkregen, keerde hij opgeruimd cn vol blijde verwachtingon huiswalarts. Te ruggekeerd, vond hij den. toestand erger dan ooit; het leger was aan Eet muiten, in do Ukraino was de opstand nog niet be zworen, aan do oostgrens teekenden rook en vlammen den wog, dien de opstandelin gen hadden genomen. Er werden mouwo troepen uitgezonden om de grenzen nog zooveel mogelijk te be schermen. Ridder Michal vond hot zijn plicht eerst te werken voor het algemeen belang en dan zijn private aangelegenhe den te behartigen. Hij zetto do gedachte aan zijn huwelijk uit het hoofd en vertrok naar de Ukraine In elke landstreek bracht hij eenige jaren door, voortdurend oorlogvoerende, en vond nauwelijks eenige oo^enLlikken, om van tijd tot tijd het meisje, dat hem zoo dierbaar was, t© schrijven. Hij leefde te midden van kogels en wapengekletter, om ring door allerlei gevaren. Later ging hij als gezant naar de Krim. De ongelukkige burgeroovlog brak uit en hij streed aan do zijde van den koning tegen eerloozeu en verraders. Hiorna ging hij weer onder Sobieski naar de Ukraine. Zijn naam werd zoo beroemd, dat hij al gemeen als de besto strijder der Republiek bekend stond. Maar de jaren waren voor hem jaren van zorgen, verlangens en ver wachtingen, totdat het jaar 1068 aanbrak en hij in het begin van den zomer naar zijn meisje reisde, haar te Wodokty af haalde en met haar naar Krakau ging, waar het huwelijk, door vorstin Wisno wiecka bijgewoond, werd gesloten. Het was een vruchtbaar jaar. De veld vruchten leverden een zóó overvloedigen oogst, dat de sohuren niet alles konden bergen, en het geheele land was met schoo- ven overdekt. In de door den oorlog verwoeste velden groeide alles in één j'aar zoo overvloedig, als anders in twee jaar nog niet het geval was. Woud en bosch wemelden van wild en in de rivieren was overvloed van visch. Wolodyjow8ki's vrienden zagen hierin ook voor zijn huwelijk een gunstig voor teeken, maar het noodlot had het anderg gewild. "I. Op een mooien herfstdag zat Andrzej Kraicic onder het bladerrijke dak van het prieel en zag door het met wilde wingeid omrankte traliewerk naar zijn vrouw, dio op het tuinpad voor het prieel op on neer wandelde. Zij was een buitengewoon mooie vrouw, met blonde haren en een stralend gezicht, Kmicic zag vol liefdo naar haar. Waar heen zij zich bewoog, overal volgde haar zijn blik met een getrouwheid en aanhan kelijkheid als de oogen van een hond zijn meester. Nu en dan kwam een lach op zijn gelaat, want het deed hem goed haar slanke gestalte te volgen. Op het tuinpad verscheen een bediende, die met haastigen stap naar het priëel kwam. „Wat is er?" vroeg Kmicic. „Mijnheer Charlamp is juist aangeko men." „Daar komt hij al!" riep Kmicic, den naderenden man ziende. „Was is hij grijs geworden. Hartelijk welkom, beste vriend! Wees welkom, oude strijdmakker Hij wag van zijn stoel opgestaan en liep Charlamp met open armen te gemoofc. Maar Charlamp wondde zich eerst tot Olonka, die hij vroeger reedB te Kicjdany, aan het hof van vorst Janusz, had leeren kennen, groette haar hartelijk en wierp zich daarna in Kmicics armen, terwijl hij eensklaps in luid snikken uitbrak. „Om '8 Hemels wil, wat scheelt er aan?" riep Kmicic, hevig verschrikt. „Mij niets," antwoordde de oude ridder, maar ons aller vriend, de dapperste sol daat der Republiek, bo vindt zich in a.en diep treurigen toestand, en ik weet niet, of hij nog leeft." „Wat is er met Wolodyjowski gebeurd „Juffrouw Vorzobéhata is gestorven!" antwoordde Charlamp. Kmicic sloeg beide handen voor zijn go- zicht; Olenka werd doodsbleek, liet zioh op een bank neervallen en begon te hui len. Den beiden ridders liepen ook de tra nen over do gebaarde gezichten. Toen Kmicic wat kalmer was geworden sprak hij: „Vertel ons alles". Charlamp begon: „Ik reed van Ezens- tochau naar mijn geboorteplaats om daar mijn laatste levensdagen in rust door ie brengen. Te Ezenstoohau*) ontmoette ik Wolodyjowski met zijn bruid; zij bleven daar eenigen tijd, want beiden hadden op hun reis daarheen die belofte gedaan. Hij vertelde mij meteen, dat hij met zijn bruid op weg was naar Krakau, om vorstin Wis- nowiedka te bezoeken, zonder wier toestem ming of zegen het meisje niet in het huwe lijk wilde treden. Zij was, toen ik ze ont moette, nog gezond en zoo opgeruimd als een vogel. „God heeft", zeide hij, „mij voor Ezenstoohau Is de grootste bedevaart plaat» van Polom mijn werken beloond". Wolodyjowski was er niet weinig trotsch op en maakte er zich nog vroolijk om, dat wij vroeger beiden naar dit meisje hadden gedongen en zelfs om hadden willen vechten. Waar is zij nul" Zijn verhaal onderbrekend, begon üe oud-a ridder opnieuw te huile Nadat hij zijn aandoening weer was meester geworden, vroeg Kmicic hem: „Gij zegt, dat zij nog gezond was? Gebeurde alles dan zoo onver wacht?" „Ja, plotseling. Zij hielden hun tijdelijk verblijf bij mevrouw Zamojska, dio men haar man te Ezenstochau woonde. Wolo- dyjowaki pruttelde over tijdverlies cn zei, dat ze op hun reis door iedereen werden op gehouden. En het is niet te verwonderen 1" „Een soldaat als Wolodyjowski is be mind bij iedereen, en wie hem eenmaal bij zioh heeft, laat hom niet gauw weer gaan. Hij stelde mij ook aan zijn meisje voor ea dreigde mij lachend mij te zullen neerste ken, als zij op mij verliefd mocht worden. Maar zij zag hem alleen en niemand anders. Op ziekeren nacht kwam Wolodyjowski in de grootste opgewondenheid en onrust! bij mij binnenstormen. „Spoedig, waar woont een dokter?" „Wat is er gebeurd?" „Zij is ziek en ligt bewusteloos." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 1