N«. 14488 Zaterdag 18 Mei. A0. 1907. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Bubriek voor de Jeugd. PINKSTEREN. Acaderelenieuws. LEIDSCH DA&BIAD FKU8 UEZElt COÜHAKT» fooi L»ld« p»i WMk 9 Oectii pn 9 mund.o i f l f 1.10, Bolton Leiden, per looper es erur «gestes geeeitigd lijs J 1 1.30. Franco per poet 1 i I 1.66. PRU8 DER ADVERTENTIENi Ten 16 regel» ƒ106- Iedere regel meer 10.17}. Oreotere letter» nau plaatsruimte. - Kleine advertenties van 30 woorden 40 Oents contant 1 elk tiental woorden meer 10 Oenta.-Voor het inoaeeeeren wordtA0.05 berekend. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Vischmarkt tusschen 'e Maarsmane- eteog en de Fontein, wegens het maken van een rioleering, van Dinsdag 21 tot en met Donderdag 23 Mei a. s. voor het verkeer met rij- en voertui gen zal zijn afgesloten. Burgemeester en »/ethouders voornoemd, H. C. JUTA, Wethr. loco-Burgemeester. VAN BEYST, Secretaris. Leiden, 18 Mei 1907. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeenc kennis, dat de brug in de Korte Mare over de Langegracht wegens herstelling op Dinsdag 21 en Woensdag 22 Mei a.s. voor het verkeer met rij- en yoertuigon zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. O. JUTA, Weth. loco-Burg. VAN HEYST^ Secretaris. Leiden, 18 Mei 1907. Oplossingen van de Raadsels moeten ditmaal aanstaanden Zaterdagavond te zes uren In ons bezit zUn door het invallen van de Plnkaterfeestdagen. De vorsjes „De lieve lente" bohoeven eerst uitoriyk^aanstaanden Maandag over acht dagen te twaalf uron ingeleverd te worden. ,,Het feest der zeven weken" zooals het in het oude Testament wordt genoemd. Do naam Pinksteren, afkomstig van een Grieksch woord, dat de vijftigste wil zeg gen, is de naam van een oorspronkelijk Is- raëlietisch feest, zoo geheeten omdat het vijftig dagen na het Paaschfeest werd go- yierd. Aanvankelijk was het bestemd tot een dankfeest wegeng den ingezameldcn oogst, later hebben de Rabbijnen het verheven tot N een gedachtenisfeest der wetgeving op Sinaï. En voor de Christenen over de gcheele wereld is hot 'fc feest, dat herinnert aan de uitstorting van den Heiligen Geest op do discipelen van Jezus en tevens aan de stichting van de eerste gemeente te Jeru zalem. Een dag van blijheid, van vervulde be lofte, de dag waarop het fondament werd gelegd van het groote huis van het Chris tengeloof. Op dat eerste Pinksterfeest be gon het Christelijk geloof om zich heen te tasten, word de Heilige Geest uitgestort op de discipelen, die er van vervuld werden, er van getuigen moesten, zóó bad het hen aangegrepen, met zulk een geweld brak zich die Geest baan in hun harten; men kan zich dien geweldigen drang niet eenvoudi ger en aangrijpender gezegd denken dan het staat neergeschreven in het Bijbelver haal: ,,En er geschiedde haastclijk uit den hemel een geluid, als van een geweldigen, gedrevenen wind en vervulde het geheele huis, waar zij zaten. En van hen werden gezien verdeelde ton gen als van vuur en het zat op een iegeljjk van hen. En zij werden allen vervuld met den Hei ligen Geest en begonnen te spreken met andere talen, zooals de geest hun gaf uit te spreken''".- In deze tijden van scepticisme en agnos ticisme is het Pinksterfeest niet meer wat ,het was. Men hoort het van alle kanten, het ge loofsleven, zooals dat vroeger zijn plaats had in de levensbeschouwing der Christenen is verslapt of gebannen. Wol gelukkig zij, die do Pinkstergescliie-- denis, zoo weinig tastbaar, zóó zeer schijn baar gebeurend in een andere wereld, dan deze, door wier stoffelijke belangen we worden opgeschrikt en voortgejaagd, met hun volle hart kunnen aannomen. Bij wie niet de traditie hen Pinksteren doet vieren, maar voor wie dc feestliederen op Pinkste rren, de gebeden om den Heiligen Geest, niet .yórm, maar waarlijk behoefte zijn. Dan geeft Pinksteren moed, zinkt het wantrouwen in den mensch. Dan zegt Pinksteren dat het einde van al Gods we gen toch goed moet zijn 1 Voor deze geloovigen, deelend met zin nen cn geest in dat eerste Pinksterfeest op aarde, hebben deze dagen hun eigenlijke beteekenis, zijn ze: Pinksteren. Voor heel velen zijn 't eenvoudig een paar Zondagen, een paar feestelijke Zon dagen weliswaar, met het klokgelui dat de lucht vervult en de vreugdige kerkgan gers naar de kerk stroomend. Voor die velen kan zich evengoed het feestelij- leven vernieuwen, hün zedelijke wensoh kan ook herboren worden, voor hen is deze strijd zwaarder zelfs dan met het houvast van 'fc overtuigd sterke geloof in zich. Maar het opwellen en ten uitvoer bren gen van onzelfzuchtige gedachten en da den, het uitschudden van egoïsme en het binnenroepen van edele denkbeelden, is niet aan die Pinksterdagen verknocht. Pinksteren is voor hen een ledige klank. In de groote steden vooral is de Pinkster viering dikwijls een ontheiliging van het godsdienstig leven dat zich alom open baart, een ontheiliging ook voor den een- voudig-zedelijk gevoelenden mensch. Do cafó's zitten boordevol, dronkenraans- gegalm vult de straten; er wordt zoo ruw mogelijk gerost en afschuwwekkend denk beeldig genoten. De tijd is het ook van de pleiziertreinen. Maar een verblijdende wending deze-r viering dor algemeene christelijke feestdagen is toch al te consta- teeren. Er is een grootere, een aangroeiende drang, onder de jongere generatie vooral, op zulke dagen er uit te trekken, te gaan kijken buiten in de natuur, waar het eerste hoofdstuk van het jaar, de lento kan wor den bestudeerd, waar eenige der bloem soorten, die er bloeien den naam dragen van de feestdagen. Dat dan toch in het hart iets bespeurd worde van dat groote leven, dat zich onder do menschen heeft baan gebroken en dat l.ct verhevenst voortleeft in het volbren gen dier roeping: Dient elkander door de liefde." Die geestdrift voor de hoogste goederen des gecstes hebben we, in de woeling van het maatschappelijk leven, zoo hard noodig 1 Van doze spreekt bij uitnemendheid d9 Pinksterdag. Leiden, 13 P«3ei. De Nederl -Herv. Kiesvereeniging al hier heeft besloten bij de a.s. Provinciale Statenverkiezing, de aftredende hoeren W. Pcra en W. F. v Wijk, die door de antirov. wederom zijn gesteld, te steunen. De ledenvergadering van 17 Mei stelde tot candidaat voor den 3den zetel mr. J. Brunt, burgemeester van 's-Gravenzando, in de plaats van dr. E. F. van Dissel, lib., ook aan de beurt van aftreding. In do gisteravond gehouden vergadering van de vrijzinnig-democratische tkiesvereenj- ging „Vooruitgang" is besloten met de „Vrijzinnigo Kiesvereeniging" bij de ver kiezing voor leden der Provinciale Stateu samen to werken en de candidaten van Je vrijzinnigen, de hoeren dr. E. F. van Dis sel, aftr., prof. mr. S. J. Fockema An dreae en J. Korevaar P.Azn., over te ne men. Voorts werd het bestuur uitgenoodigd voor de verkiezing van den gemeenteraad overleg te plegen met andere liberale partijen. Naar aanleiding van het door de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Leiden aan de H. IJ.-Sp.-Mij. gericht verzoek om den avondtrein, van Amsterdam om 11 uren vortrekkende, ook te Leiden te doen stop pen, ontving de Kamer bericht, dat in do vastgestelde zomerdienstregeling geen wij ziging meer kan worden gebracht en dus aan het verzoek niet kan worden voldaan. Wij hadden inderdaad op beter gehoopt» te meer waar do eenige wijziging bestond in het stoppen van den trein eenige minuten te Leiden, het alzoo eenige minuten later aan komen, zonder dat dientengevolge wat be treft aansluiting of anderszins eenig na/deel zou kunnen ondervonden worden 1 Voor het akte-examen lager onderwijs is te Haarlem geslaagd mej. L. J. M. Ru dolph, van Leiden. Door de leden-vergadering van de Ver- eeniging „Dierentuin te 's-Gravenhage" is tot candidaat voor het directeursschap van het K. Z. B. G gesteld de heer A. L. van Beusekom, te Leiden, die ook het vorig jaar candidaat der Vereeniging was en die ook ditmaal door den Raad van Commissaris sen van het Genootschap op de voordracht geplaatst werd. D8. O. Spoelsfcra, laatstelijk predilkanfc te Kaapstad, te voren bij de Ned.-Herv. Gemeente te Zoeterwoude en te Heino, thans wonende in Den Haag, stelt zich be roepbaar in de Ned.-Herv. Kerk. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld Een groote schare belangstellenden. vooral uit letterkundige kringen, wachtte gisteren op de Algemeene Begraafplaats den stoet, die het stoffelijk overschot van Lodewijk Mulder grafwaarts voerde. Aan de groeve trad alloreerst naar voren de heer W. J. Vervloet, secretaris van het hoofdcomité van 't Ned. Roode Kruis, die met den heer K. J. G. baron van Harden- broek van 's Heer aartsberg en Bergam bacht pres. van dat Com. de plechtigheid bijwoonde. De heer Vervloet herdacht de verdiensten van den overledene, indertijd erkend door zijn benoeming tot eerelid van het Nederl. Roode Kruis, en bracht een laatsten afscheidsgroet aan c!en man, die in zijn leven de edelste taak heeft ver vuld, welke een mensch vervullen kan, te steunen en te helpen waar geleden wordt. Daarna schetste de kunstschilder Vogel, Lodewijk Mulder als man, die voelde ook voor de beeldende kunst, waarvan hij een verdienstelijk beoefenaar was. Generaal Van Bel herdacht den studie- makker, die aan de Koninklijke Militaire Academie steeds zijn kameraden vooruit was en wien allen een schitterende mili taire loopbaan voorspelden, doch die door zijn plaatsing als kapitein aan het Depar tement van Oorlog blijkbaar minder am bitie in den dienst kreeg en daarom ont slag nam. Heeft Mulder in het burgerlijk leven weder een eervolle en nuttige plaats gevonden spr. herinnerde aan des over ledenen werkkring als inspecteur van hot lager onderwijs tooh ging zijn hart uit naar zijn vroegere maaiers en onderhield hij met hen cle hartelijkste betrekkingen De heer Lindo Jr. herinnerde met dank baarheid den hechten vriendschapsband, die er bestond tu&schen wijlen zijn vader en den overledene. De tweedo-luitenant der cavalerie, jhr. L. O. de Villcneuvo, neef van den overle dene, dankte voor de betoonde blijken van belangstelling en deelneming. Toen .werd de kist in het graf neergela ten, de talrijke bloemen en kransen werden neergelegd en daarmee was de plechtigheid die op den breeden kriüg van omstanders diepen indruk maakte, geëindigd. De toestand van mr. E. W. van Raal- te, oommissaris van politie, te Amsterdam, die reeds geruimen tijd ziek is, is sedert een paar dagen zeer zorgwekkend. Tot lid van het hoofdbestuur van d«> „Vereeniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en do Ovorzoescho Bezittingen" is benoemd de heer J. Th. R, Schreuder, te Amsterdam. De directeur-generaal van den land bouw brengt ter icennis van belanghebben den, dat het in dit jaar te houden natuur kundig examen voor aanstaande veeartsen bedoeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 zal aanvangen op Maandag 3 J uni, in de lokalen van 'b Rijks veeartsenijschool te Utrecht. De minister van koloniën maakt, in gevolge art. 35 van het besluit op do In dische bestuursopleiding, bekend, dat cte commissie, welke in dit jaar zal worden belast met het afnemen in Neder land van het groot-ambtenaarsexamen voor den Indischen dienst, bedoeld bij het Kon Besluit van 26 April 1902, haar eerste ver gadering zal houden te Leiden in den loop van de maand Juni 1907. De candidaat-Indischo ambtenaren, dio gehouden zijn om het examen af te leg gen, zullen tijdig van het lid-secretaris der commissie kennisgeving ontvangen van de plaats waar en de dogen waarop het exa men van hen zal worden afgenomen. Het stoomschip Prins Willefia 1 vertrok 17 Mei van Amsterdam naar Su riname; de Laura, van Java Daar Rot terdam, arriveerde 16 Mei te Marseille; de Prinz Regent Luitpold, van Pe- nang naar Amsterdam, vertrok 16 Mei van Port Saidde R i n d j a n i, van Java u. Rotterdam, passeerde 17 Mei Suez; ie Noor dam, van Nieuw-York naar Rot terdam, pass. 17 Mei Wight; do Thu* ringen, van Amsterdam en Java naar Australië vertrok 17 Mei vaD Townsville. ALKEMADE. Dc vergadering van den. Gemeenteraad, welke was belegd tegen Don derdag 16 Mei j.L, is verdaagd en zal alsnu gehouden worden op Woensdag den 22sten Mei a.s,, des voormiddags te 9 uren. BODEGRAVEN. Het werk aan de water leiding alhier vordort thans goed. De wa tertoren is reeds verscheidene meters bo ven den grond opgemetseld, terwijl men deze week een begin heeft gemaakt met het leggen der hoofdleiding in, de straten der gemeente. De groentenboer Slappende! op weg van do Tempel naar hier, had het onge luk met paard en kar te water te geraken. De man had bij dit ongeval nogal scha de, doordat al do groente uit het water niet op te visschen was. In het gezin van V., in Broekveld, komt een geval voor van typhus. HAARLEMMERMEER. Omtrent- den Donderdagnacht bij P. Stroet aan den Ringdijk nabij Hillegom plaats gehad heb benden brand vernemen wij het volgende. Omstreeks 12 uren, terwijl S. lag to sla pen, werd hij opgeschrikt door het geroep van brand. Zich naar buiten begevende, ontdekte hij, dat de achter zijn woning staande schuur in lichterlaaie stond. Met behulp der buren slaagde men or in den brand tot de schuur te beperken en do wo ning, die ieder oogenblik door het vuur dreigde te woeden aangetast, te behouden. De schuur brandde geheel af, terwijl een boerenwagen, paardetuigen en eenige stal- gereedschappen door het vuur werden ver teerd. De schade, dio ongeveer 400 gld. be draagt, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak is niet bekend. Men acht het even wel niet onmogelijk, dat een bedelaar in de schuur heeft geslapen zooale dit zeker wel meer gebeurde en onvoorzichtig mot luci fers heeft omgegaan. Het maken van een uitbreidingsplan voor Hoofddorp, dat eerst a-an den heer Tuijnman te Haarlem was opgedragen, en die hiervan heeft afgezien, zal nu plaats hebben door den hoer Lcliman te Amster dam, terwijl de heer Tuijnman nu een plan van uitbreiding bij Halfweg zal maken. Op een bezwaarschrift van C. Wit om W. N. Stasaen alsnog op de kiezerslijst te plaatsen krachtens art. 1 b 3o. der Kieswet, inleg in een Spaarbank, is afwijzend be schikt, op grond, dat r' t is overgelegd de bij art. 18 dier Wet bedoelde verklaring. Een verzoek van-vergunning tot het houden eener collecte langs de huizen bin nen deze gemeente, ten behoeve van het vis- schersfonds te Pernis, is ingewilligd, onder voorwaarde, dat met een gesloten bus en niet met inteckcnlijsben zal worden gecol lecteerd. Zij, die bezwaren hebben tegen dc op richting door Ph. Kroes van een slacht plaats op het perceel P P 68, kunnen die den 21sten dezer bij het Gemeentebestuur mondeling of schriftelijk kenbaar maken. In het bestuur der afd. „Haarlemmer meer'' van de Noord-Hollandscho Vereeni ging ,,Hot Witte Kruis" is eenige verande ring gekomen. In do plaats van den heer Bultman werd benoemd tot voorzitter do heer J. H. Nanninga en in de plaats van den heer D. Eggink, die als secretaris-pen ningmeester lieeft bedankt, tot secretaris de heer N. J. Rinkel en tot penningmeester de heer J. H. M Evelein. Omtrent de verlichting der dorpen al hier, is, in verband met de genomen proe ven, binnenkort een definitieve beslissing te verwachten. De onteigcningsbeschoiden voor dc ont worpen spoorlijnon door deze gemeente, lig gen ter secretarie alhier ter inzage tot cn met 25 Mei a.s., dus nog één week. Tot het aanlooien van mondelinge bezwaren hou den B. cn Ws. zitting op Dinsdag 21 dezer. HILLEGOM. Op Vrijdag 31 Mei a.s. zal in een in het Wapen van Hillegom te hou den vergadering van stemgerechtigde in gelanden van den Zanderijpoldcr de ver kiezing plaats hebben van een yoorzifctfcer, wegens periodieke aftreding van den heer A. Veldhuyzen Van Zanten. Op klachte van twee inwoners dezer gemeente is tegen zeikeren zich noemenden P. Berkhout te Volsen, wegens mishande ling, proces-verbaal opgemaakt. KATWIJK. De rdkening van den Hor- nepolder in dezo gemeente over 1906 on de begrooting voor 1907 werden in de be stuursvergadering goedgekeurd. Do omslag voor 1907 werd vastgesteld op 6 gulden per H.A., terwijl het aftredend lid van het bestuur, de heer J. van der Gugten Dz., als zoodanig weid herkozen. De herijk van de maten en weegwork- tuigen in deze gemeente zal plaats hebben to Katwijk aan den Rijn op 31 Mei en 1 Juni a.s. cn te Katwijk aan Zee op 3 tot 6 Juni d. a.v.voor heide dorpen eal de ijker zitting houden in het Weeshuis aldaar KATWIJK AAN ZEE. In de afgeloopen week bracht slechte één bom haar vangst in afslag; zij besomjo 138 gulden. Tarbot bracht op 5 guldeu; griet 1 gul den; to Dg 25 cent tot 1 gulden per stu'k; schol 11.20; braad 5.50 cn schar 3 gulden per mand. LEIDERDORP. De Secretarie der ge meente zal op Tweeden Pinksterdag gesloten zijn. Alleen voor aangiften voor den Bur gerlijken Stand, die niet kunnen worden uitgesteld, is zij des morgens te half negen geopend LISSE. Dc gewone jaarlijksche oefenin gen met do brandbluschmiddclen alhier, zullen dit jaar plaats hebben op Dinsdag 21 Mei a. s. des avonds te zes uren. Naar wij uit dc beste bron hebben vernomen, zal de heer R. Huyg aan do R.- K. Kiesvereeniging alhier, kennis geven, dat hij, om gezondheidsredenen, met de a. s. periodieke verkiezing niet meer in aan merking wenscht to komen als Raadslid. Twee jaar geleden heeft de heer Huyg om dezelfde redenen reeds zijn ontslag genomen als wethouder Op de gisteravond gehouden vergade ring van de afd. Lisse van hot Hollandsoh Bloembollenkweekers-Genootschap, zijn ge kozen tot afgevaardigden voor de algemeene prijzenramingen te Haarlem, afdeeling hya cinten, de heeren J. Marbua en W. van Dijk Pzn., en afd. tulpen en bijgewassen, de hee ren G. Duineveld en A. A. van Zeist. Hier na werd in deze afdeeling de prijsraming ge houden voor tulpen en bijgewassen. Ten slotte werd een voorstel van het lid P. Schoonc, om namelijk de afgevaardigden voor de prijzenraming te benoemen voor hun geheele leven, aangehouden tot een volgende vergadering en daarna deze vergadering na het houden van de gebruikelijke verloting gesloten. Do plaatselijke afdeeling van den Ned. 1 R.-K. Volksbond, heeft tegen Donderdag 23 'Mei a s een vergadering uitgeschreven, waarin de penningmeester rekening en ver antwoording zal doen, over het boekjaar 1906. Tevens zal behandeld worden Je beschrij vingsbrief voor de 18de algemeene vergade ring van den Centralen Raad en zal tevens do verkiezing plaats hebben van een lid van het bestuur, vacature-Slootbeek. OUDEWETERING. De Algemeenc Ver- gadering van de Boerenleenbank werd ge houden bij den heer P. J. B. Cozijn, ondei voorzitterschap van den heer P. Roeloffs. Uit het verslag van den kassier bleek, dat de instelling in blceiendcn toestand ver keert. De rekening wees aan ontvangsten j en uitgaven een bedrag aan \an 112,970.05$ gulden, terwijl de balans sloot met een ac- ,ticf en passief van 45896.02$ gld. Het aan tal leden was gestegen van 56 tot 70. "Het salaris van den kassier werd opnieuw vastgesteld op 100 gld. Tot bestuursleden werden met bijna algemeene stemmen her kozen J. Roeloffs cn N. L. Rodowijk. Do laatste als lid van den Raad van Toezicht. De heer De Ren hield een causerie over „Sparen en nog wat" in verband met de werkzaamheden der Bank, welke met onver deelde aandacht werd aangehoord. Met dank aan de leden voor hun op komst en een opwekking om, ieder in zijn kring, de belangen der Bank te bevorde ren, sloot dc voorzitter de vergadering. SASSENHEIM. Met ingang van 1 Juli is aan mej. S. A. v. d. Zaal eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Fröbel school alhier. TER-AAR. Door stemgerechtigde ingo- landen van den Uiteindschen cq Middeu- polder is tot voorzitter herkozen de heer W. F. Visser, die deze benoeming aangeno-, men heeft. Do persoon, die in den laateten tijd bij eeuigo ingezetenen de ruiten inwierp eu zoodoende algemeen gevreesd werd, ia deze week overgebracht ter verpleging naar een gesticht voor krankzinnigen t»e Von- ray. WOUBRUGGE. Het oude torenuurwerk is hedenl 18 Mei, uit den toren verwijderd, zoodat men gedurende do Pinksterdagen van tijdwijzer -verstoken zal zijn, cn dïis ook geen klok zal slaan. De klok zal echter wel luiden, althans gedurende de werkdagen, om 12 uren en om het uur des avonds, on middellijk na de Pinksterdagen zal met het stellen van het nieuwe uurwerk, dat reeds is aangekomen, worden begonnen. De op den löden Mei j.l. van kracht geworden kiezerslijst 19071903 bevat 343 kiezers, waarvan 348 stemgerechtigd voor do Tweede Kamer en Prov. Staten en 287 voor den Gemeenteraad. Die lijst op 22 Maart j.l. voorloopig vastgesteld «bevatte alstoen 317 kiezers. Op ccn ingediend adres van een kiezer, stemgerechtigd voor Gemeenteraad, Stateu cn Kamer aan die lijst toegevoegd. Het door het Rijk overgenomen tuber culose rund van de landbouwster wed. H. G., alhier, is geschat op 140 gulden. Heft dier zal echter herschat moeten worden, wijl geen genoegen met do schatting is ge nomen. ZEGWAARD-ZOETERMEER. In een vergadering van kerkvoogden cn notabelen van do Ned.-Herv. Gemeente alhier, is be sloten do antieke, fraaie koperen kerkkro- nen niet te verkoopen, zoodat deze voor do kerk behouden blijven. Bij het Vrijdag door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp zijn Zegwaard en) Zoetermeer voor do personcele belasting overgebracht van de achtste naar de zeven-,1 do klasse. De pogingen, door het gemeente bestuur aangewend, zijn dus met gunstigen, uitslag bekroond. Leiden. Geslaagd ib voor bot doctcM; raai examen in do rechtswetenschap dtj heer P. G. Bijdendijk.

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 1