(1®. 14460 Maandag IS April. A°, 1907. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Vergadering van don Gomoantoraad van Leldm, FEUILLETON. GEEBA. LEIDSCH FRU8 DEZER COURANT» Vooi Letdes pet week 8 Oentii pet 8 maasdos I J J J f 1J0. Bulten Lelden, pel loopet eo waar agentes gereetlgd kjja 1.80. Fiasco pet post LS5, PRIJS DER ADVERTENTIENt Van 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer f 0.17Groolere lettere naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant j elk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incasseoren wordt f0.05 berekend. op Donderdag lö April 19U7, doe namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen lo. Benoeming van drie onderwijzers aan 4e school der 3de klasse No. 5. (87) 2o. Benoeming van een asaistenfl-geneea- heer aan het Sanatorium „Rhijr? geest"., (84^ 3o. Voorstel tot bekrachtiging van de tijdelijke benoeming van J. Clay tot leer- aar in de Natuurkunde aan bet Gymnasi um. (77) 4o. Verzoek van H. II. Bolland om eer- yol ontslag als onderwijzer aan de Jon gensschool 2de klasse. (76) 5o. Verzoek van M. J. H. van der Koog om eervol ontslag als onderwijzer aan de Jongensschool 2de klasse. (76) 6o. Verzoek van Mej. E. S. F. Senvaus om eervol ontslag als 4de onderwijzeres >n de handwerken aan de school in de xiee- (reDstraat. (79) 7o. Ver-jck van Dr. B. J. Gooesens om eervol ontslag als leer aar in do Natuurkun de aan het Gymnasium. (78) 8o. Verzoek van G. A. Bader, leeruur ia de Gymnastiek aan do Hoogere Burgen- school voor Jongens, om 3 maanden verlot tot herstel van gezondheid. (81) 9o. Herstemming over het amendement van den heer Sijtsma om de gewijzigde aa- parisicgeling der gemeentewerklieden te doen ingaan met 1 Januari 1907. lOo. Voorstel tot verhooging van de be grooting, dienst 1907, voor het verstrekken van een voorschot aau het hoofd der school 3de klasse No. 7. (85) llo. Voorstel tot. beschikbaarstelling van gelden op de begroeting dienst 1907, ,voor de uitkeering van de aan de Gemeen te-Commissie van het Ncderd. Herv, Kerk genootschap toegekende subsidie in de res tauratiekosten der Pietenskerk. (86) 12o. Verzoek van de afd. Leiden van de Nederlandsche Weerbaarheidsveireeniging om vrijstelling van de betaling van ver goeding voor het geuruiK van het gymnas tieklokaal der school 3de klasse No. 4. (83) 13o. Voorstel tot continuatie van de huur van bet perceel Oude Singel No. 34. (88) 14o,Verzoek van de Leidsche Katoen- maatschappij om vergunning tot oprich ting van een kolentransporteur vóór haar fabriek aan de Hcerongrackt. (89) 15o. Verzoek van h.fc Hoofdbestuur van jden Algem. Nederl. Politie-bond om toe kenning van een subsidie yoor de instand houding van het examen ter verkrijging van een diploma van bekwaamheid als po- Htdeboamnte. (82) 16o. Vaststelling van het plan van uit breiding der gemeente. (80) 17o. Voorstel tot ntv&ardiging van een bouwverbod, als bedoeld in art. 27 der (Woningwet (8(3) Leiden, 15 ApriB. Bij adres wordt door de Leidsohe Ka- toonmaatschappij vergunning gevraagd om voor het lossen van steenkolen uit in de Heerengracht liggende schepen een kolen- transporteur in te richten overeenkomstig het bij het verzoek overgelegde plan. Noch bij de commissie van fabricage noch bij B. en Ws, bestaat tegen de inwilliging van dit verrock bezwaar. Waar echter twijfel niet geheel is uit gesloten of wij hier te doen hébben met een overgang over den weg, waarvoor art. 7 der Bouwverordening de vergunning van den gemeenteraad eischt, dan wel met een eenvoudig innemen van gemeente grond (ten behoeve van den transporteur) en spannen van electrischo draden over gemeentegrond, waartoe krachtens de ver ordening op het gebruik van gemeentewer ken en bezittingen met een vergunning dooe B. en Ws. zou kunnen worden volstaan, daar hebben zij gemeend den veiligston weg to moeten kiezen en de beslissing omtrent het al-dan-niet verleenen der gevraagde vergunning aan den Baad te moeten overlaten. Mitsdien geven zij in overweging aan de Leidsohe Katoenmaataohappij, voorheen De Heyder en Oo.% tot wederopzeggens en behoudens rechten van derden, vergunning te verleenen tot het inrichten van een transporteur voor het lossen van steenko len uit in de Heerengracht liggende sche pen, overeenkomstig het ingediende plan, onder voorwaarde: lo. dat de walmuur, waarop de ijzeren staander zal worden opgericht, over door B. en Ws. nader aan te geven breedte zal worden vernieuwd. De constructie van dezen op palen te fundeeren nieuwen wal muur zal moeten zijn ten genoegen van B. en Ws. i 2o. dat met de vervaardiging en mon- teeringj van 'den transporteur, voor zoo ver deze op gemeentegrond staat of ge meentegrond overbrugt niet mag worden aangevangen alvorens de betreffende dé tail teekeningen door B. en Ws. zijn goed gekeurd 3o. dat ook de uitvoering van de sub 2 genoemde onderdeelen van den transpor teur geschiede ten genoegen van B. en Ws. en zoo noodig in overleg met en vol gens aanwijzing van den Directeur van Gemeentewerken 4o. dat alle maatregelen zullen worden opgevolgd, die B. en Ws. in het belang van do openbare veiligheid noodzakelijk mochten voorkomen 5o. dat daags vóór den aanvang van de werken daarvan kennis worde gegeven op het Bureau van Gemeentewerken;. 0o. dat deze vergunning vervalt, wannepr daarvan vóór 1 Januari 1908 geen gebruik Is gemaakt; en onder bepaling, dat wegens het heb ben van dit werk dezelfde recognities aan de gemeente zullen worden betaald als krachtens art. 3 sub 24o, 360 en 39o der verordening van 17 Februari 1898, gewijzigd bij verordening van 14 November 1901, aan de gemeente zouden verschuldigd zijn, indien daartoe krachtens die veror dening door ons college vergunning ware verleend. Tevens geven B. en Ws. in overweging hen te machtigen tot het doen rooien van den boom op de Heeren gracht, welke bij inwilliging van het veraoek vermoedelijk zal moeten vallen. De 'huur ran bet onlangs door de ge- meemtffc aangekochte perceel- Oude Singel No. 34 eindigt 30 April a. s. Bij adres worde thans door den huurder verzocht, do huur onder d^ bestaande con dities te verlengen, maar do kosten van duinwater voor rekening van de gemeente te nemen. Tegen hot oersto beafcaat bij B. en Ws. zoo min als bij de commissie van fabricage bezwaar. Daarentegen meen^n zij met die commissie dat er geen enkele reden bestaat om in deze af te wijken vav den algemeen geldenden regel, dat do huurders van aau de gemeente toebehoorendo woningen zelf hun duinw&terverbruik betalen. Immers de huurprijfl van de woning ia met het oog op den koopprijs on don gunstigen stand, waarop het perceel gelegen ia, niet hoog en zoo min als er dus reden zou zijn om tot een rechtstreekse he verlaging der huur over te gaan, even zoo weinig reden ia er om de verlaging langs een omweg, door de koeten van het duinwater voor rekening van de gemeente te nemen, tot stand te brengen. Zij geven mitsdien in overweging het bedoelde peroeel met ingang van 1 Mei a. a weder voor den tijd van 1 jaar te verhu- ren aan J. X. M. Hartwijk alhier, tegen een hnurprije van 198 gld. per jaar en overigens onder de gewone oondities, wel ke in de huurovereenkomsten van de ge- meente zijn opgenomen. B. en Ws. deélen mede, dat zich ter vervulling van de vacature van assistent- geneesheer! aan het Sanatorium „Bhyn- geest ontstaan ten gevolge van het aan dtf. Deenik, met ingang van l April j.l. verleend ontslag, drie sollicitanten hebben aangemeld, waarvan een zich se dert weer heeft teruggetrokken. Van de beide anderen kan de eene, als vrouw, blijkens het overgelegd rapport van den geneesheer-directeur onder de ge geven omstandigheden moeilijk In aanmer king komen. Dientengevolge blijft alleen over de heer H. W. Bocgerhoff Mulder, werkzaam als oo osais tent aan bet gesticht „Endegoest", van wien op grond van de verkregen in lichtingen mag worden verwacht, dat hij aan de voor deze betrekking te ateLlen eischen behoorlijk zal beantwoorden. Waar B. en Ws. dus niet kunnen voldoen aan het voorschrift van art. 8 van de des betreffende verordening van 2 October 1902 om een voordnacht van twee personen m te dienen, geven B. enWs. den Raad over eenkomstig het advies van de oommissio van beheer over de gestichten „Eudegeest" en „Rhyngeost" in overweging don heer H. W. Borgerhoff Mulder te benoemen tot assistent- geneeshoer aan het Sanatorium „Rhyngeest", Dat de heer Borgerhoff Mulder gehuwd is en dus niet in het gesticht zal kunnen inwonen, kan in casu geen bezwaar zijn, aangezien zijn woning juist tegenover het Sanatorium gelegen is. De billijkheid brengt echter mede dat thans bij eventueele benoeming tevens een geldelijke vergoeding wordt toegekend we gens het gemis aan vrije woning en voe ding, waarop de titularis andere aan spraak zou kunnen maken. Mede in overleg met de commissie van beheer stellen B. en Ws. mitsdien voor aan den heer Borgerhoff Mulder wegens het gemis van vrije woning en voeding een jaarlijkscbe toelage te ver leenen van f 200. Bij adres wordt den Raad door het Hoofdbestuur van den Algemeenen Neder- landflohen PoBfciebon». -verzocht van de ge meente een subsidie te mogen ontvangen voor de instandhouding van het examen ter verkrijging van een door den Bond verstrekt diploma van bekwaamheid als politie-hoambfco Hot komfc den voorzitter van het colle ge van B. en We., tevens hoofd der politie, voor, dat er voor inwilliging van dit ver zoek wel termen aanwezig zijn. Het kan took niet worden ontkend, dat alles wat een goede opleiding van den politie-beamb- te kan bevorderen, tevens aan het gemeen tebelang ten goede komt. En de tijd is ze ker niet ver meer, dat zoowel bij do aan stelling als bdj do be-vondering van politie agenten zeer zeker met het bezit van het hierbodoelde diploma zal worden rekening gehouden. B. en Ws. sluiten zich geheel bij het ge voelen van den voorzitter yan hun ooilege aan. Waar de gemeenteraad bij het vast stellen van de loopende begrooting op hun voorstel besloot aan do N©dorian dsche Ver- eeniging voor Gemeentebelangen wegens bet door haar afgenomen examen voor ad- spirant-gemeonteaecretaias, een jaarlijk- Bche subsidie' te verleenen, meehen B. en Ws. dat er evenzeer reden bestaat om ook den Algemeenen Nederlandscken Poli tiebond, waar hij in dezelfde richting werk zaam is, met een geldelijke bijdrage te steu nen. Zij geven don ook in overweging aan adressant tot wederopzeggens toe een jaar- lijksche subsidie te verleenen van 50 gulden en tevens door vaststelling van den staat van af- en overschrijving dit bedrag voor dit jaar to hunner beschikking te stellen. B. en Ws. kunnen geen vrijheid vin den den Baad tot inwilliging van het mee gedeelde verzoek van de afcleeling Leiden van de Nederl an dscfee Weerbaarheids-V er- eeniging te adviseeren. Yan de tien verconigingen, aan wie gym nastieklokalen zijn in gebruik gegeven, wordt toch door zoven dezelfde vergoeding betaald, door twee moer, en 6lochts door een kosteloos van bet te haper beschik king gestelde lokaal gebruik gemaakt. Die oene vereeniging is er echter een van lieden uit d© arbeidsklasse, voor wie inderdaad het eischen van een vergoeding mot wei gering zou hebben gelijk gestaan. Daarer. tegen kan er geen enkele reden bestaan, waarom voor do jongelieden, dio te zamen de afdeeling Leiden van de Neder- landsche Weerbaarheids-Vereeniging uit maken, in dezen vuu den regel zou wor den afgeweken. B. en Ws. stellen dus voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Aangezien de nieuwe school der 3de klasse aan den Zuidsingel weldra wondt fee- opend, zal thans ook voor het hoofd dezer eohool een bedrag van f 100 moeten worden beschikbaar gesteld ten ©inde daaruit kmine voorschotten te doen voor het schoonhouden dor lokalen, leermidde len e.a. B. en Ws. stellen te dien einde voor den begrootingspost volgn. 139 van 1907: „Voorschotten aan ambtenaren der ge meente ten einde daaruit voorloopig klei ne betalingen ten behoeve van de gemeente te doen" te vorhoogen mot 100 en daan tegenover volgn. 50 die^begrooting „Terug gaaf van voorsohotr.cn aan ambtenaren verstrekt voor het doen van uitgaven ten behoeve van de gemeente" eveneens met f 100 te verhoogen. De daartoe vereischte suppletoir© be grooting, model C, voegen wij ter vast stelling hierbij. Ten einde de noodige gelden op do begrooting voor 1907 beschikbaar to hebben,, indien in dit jaar moet worden overgegaan tot de uitkeering aan de Gemeente-Com missie van het Nederd.-Herv. Kerkgenoot schap van do bijdrage groot 500 gld. in de restauratiekosten der Pieterskerk, ingevol ge raadsbesluit van 28 Februari 11., bieder» ju. en Ws. den Baad de daaitvoor vereisch te begrootingsregeling ter vaststelling aan. Daarbij is onder volgn. 168a een nieuwe post aan de begrooting toegevoegd, luiden de: „Bijdrage aan de Gemeente-Commissie van hot Nederduitscli-Hervormd Kerkge nootschap in de restauratiekosten der Pie terskerk" tofc een bedrag van 500 gld., ter wijl wordt voorgesteld dit bedrag te vin den uit den post voor Onvoorziene Uitga ven. Don gemeenteraad zijn de volgende voordrachten aangeboden voor de benoe ming van drie onderwijzers aan de open bare school der 3de klasse No. 5, tor ver vulling y&n do vacatures, ontstaan door rle benoeming van de heeren W. Wolda en J.> Heemstra tot onderwijzeres met verplichte b ofdakt© aan de openbare school der 4da klasse No. 2 en van den heer M. Ser- mondt tot onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school aan den Zuid- singel (Vacature-Wolda)lo. H. G. Schollen, tijdelijk onderwijzer te Enschede©2o. H_ van Wamelen, onderwijzer te Abcoude; 3o. K, H. Buikstra, onderwijzer te Doorn. (Vacature-Heemstra), lo. H. van Wame len, onderwijzer te Abcoude; 2o. K. H. Buikstra, onderwijzer te Doorn3o. H. J. Haritwijk, onderwijzer te Delft. (Vacature van Sermondt) lo. K. H. Buikstra, onderwijzer te Doorn 2o. H. J. Hartwijk, onderwijzer te Delft; 3o. W. Prins, onderv. .jzer te Leiderdorp. De afdeeling Leiden van den Nationa- len Bond van Handels- en Kantoorbedien den en van „Mercurius" hadden Zatcrd 7- avond ten gerieve van haar leden een ge combineerde gezellige bijeenkomst georgani seerd, waarvoor do bovenzaal van „In den Vergulden Turk" als aangewezen plaats was bestemd. Van het recht tot introductie bleek een ruim gebruik te zijn gemaakt, ter wijl ook de damoB en heeren, die tot het bij wonen der bijeenkomst nog speciaal waren uitgenoodigd, bijna allen van hvn belang stelling blijk g^ven doon aan dio uitruxli- ging gevolg te geven. Deze verblijdend flin ke opkomst had evenwel ten gevolge, dat al spoedig na den aanvang de zaal meer dan gewuld was en niettegenstaande alle stoe len dicht aaneengesloten waren, nog 6teeds plaats te kort kwam, waardoor men wel eenigszins in zijn bewegingen werd belem merd; evenals echter zoovele dingen, bleek 10) Terwijl de jager do woorden van den 'Arabier voor haar vertolkte, staarde zij strak voor'^zich uit en stamelde met beven de lippen: „Hij is hetl" Een 00 gen blik bleef zij aarzelond staan toen snelde zij '-aostig voort, alsof zij de onaangenaamheden, dio haar te wachten stonden, liefst zoo spoedig mogelijk achter den rug wilde hebben. Voor de deur stond oen &roofc, breed ge schouderd man, wiens opgedraaide snor en militaire houding duidelijk den Duitscher uit hoogen stand verrieden. Zijn gezicht was met litteekena overdekt doch dit verleende zijn trekken geen duis tere en dreigende uitdrukking. Zijn gelaat maakte veeleer den indruk van nederbul- gendo minzaamheid Zijn houding drukte groote beslistheid uit, die geen tegenspraak duldde, evenals de enkele schreden, die hij in Gerda's richting deed en het „goeden avond", dat hij haar toeriep op luiden toon, tot groote verwondering van de Ara bieren in do nabijheid. Zij greep snel de hand van baar begelei der met een haastig: „Goeden nacht, tot ziens." Hij begreep, dat hij haar met den vreemdeling alleen moest laten. Zij bleef stilstaan, hij ging verder den vreemdeling voorbij, die op het jonge meisje toetrad. Een oogenblik zagen de beido mannen el kaar scherp ouderzoekend aan en eon ge- Aefmey on verklaarbare .vijandschap sprak uit hun blik. „Maar, Gerda," hernam de Duitsche heer op verwijtenden toon, terwijl hij haar hand greep, „lieve Gerda, ik had wel een ander weerzien verwacht. Jo trekt een ge zicht alsof je een spookverschijning zaagt in plaats van je verloofde. Ik wil je toch niets doen. Ik wil je zelfs geen enkel ver wijt maken. Wat gebeurd is, is nu eenmaal gebeurd. Bot komt er nu op aan verstandig te zijn, Gerda, wat je tot dusver niet ge weest bent, dat heb je getoond door deze avontuurlijke reis tegen mijn uitdrukkelijk verlangen in te ondernemen. Maar daaro ver pullen we niet meer spreken. Ik ben blij, dat ik je gezond en wel aantref, maar je bent mager geworden. Zijn laatste woorden hadden vriendelij ker en zachter geklonken. Doch het was nog altijd dezelfde nederbuigende toon, dio ooi verdraaglijke zelfingenomenheid. Nu vond Gerda ook eindelijk do spraak terug. „Ben je reeds hier? Maar je hadt nog niet hier kunnen zajn," zeide zij op bitteren toon. ,,Ik had alles nauwkeurig uitgere kend. Do schepen van Marseille gaan... „En kan men dan niet door Italië rei zen on van Sicilië naar Tunis oversteken en in een auto 'door de .woestijn vliegen, waar jij met eon ezelwagen bent doorge trokken?" vroeg hij lachend. Maar het was een onaangenaam uitdagend lachje. „Je hebt tcch geen koorts?" vroeg hij vorder. „Neen, ik ben goed gezond." „Maar waarom beef jo dan zoo?" Zij eweeg en dit zwijgen v*s welspre kender dan woorden. Zij beefde voor hem. Hij deed een wanhopige poging om vrien delijk bezorgd te schijnen, toon hij op be slisten toon zeide: „Maar-, Gerda, daar is toch waarlijk geen roden voor. Het ia voor mij heel pijnlijk. Reeds in DuitschLand heb ik in den laab- sten tijd bemerkt, dat je bang voor mij schijnt te zijn. Ik ben toch geen woeste ling en als er iemand is, die ik oprecht liefheb dan ben jij het, dat weet je. Maar «daarom kan ik toch niet al je dwaasheden door dc vingers zien. Dat zeg ik je in naam van je familie, wier vertegenwoordiger ik ben." Deze toespeling op haar familie verbit terde haar. „Do tantes en nichten hebben zich niet met mijn doon en laten te bemoeien. Moe dor alleen. Haar heb ik vanmorgen vroeg reeds getelegrafeerd, dat ik hier ben on dat het met Ofcto tamelijk goed gaat; dat is voldoende. En nu goeden nacht. Ik ga naar mijn kamer. „Nog niet. Ik heb nog veel met je te bespreken, Gerda." „Morgen komt er weer een dag." „Neen, morgen zullen wij, als het eenigs zins mogelijk is, de terugreis aanvaarden; jij en ik. Voor je broer zal gezorgd worden, daarvoor behoef je dus niet bang te zijn." „Èn ik zou hem moeten verlaten?" „Maar, Gorda, jo moet toch inzien, dat je gcheelc verblijf hier, de positie, waarin je jezelf geplaatst hebt, bespottelijk is. En dan verkies ik ook niet met een Zigeu nerin te trouwen, maar met een jongedame van goede familie." Zij zag hem aan en begon plotseling te lachen, half van opwinding en veront waardiging, half omdat het haar zoo on weerstaanbaar komisch voorkwam, dat hij er zich hier, hier, in de Sahara, bezorgd over maakte, wat de menschon tooh .wol van haar handelwijze zouden zeggen, ter wijl haar ccnige gedachte was geweest, dat haar broer ziek was en zij hem moest gaan verplegen. Plotseling maakte zij haar arm uit den zijnen los en liep zoo snol zdj kon de cita del binnen. Daarheen kon hij haar niet volgen. De lange sergeant bewaakte den drempel. En dr. von Wallenrodt stond haar radeloos en verbluft na te staren. De volgende morgen vond Gerda en den Duitechcr, die den vorigen avond was aan gekomen reeds .weer in druk gesprex. Do oogen van de Arabieren rustten met ver wondering op hot jonge meisje. Zij had den uitersten hoek van den uitep ringende n to ren tot plaats gekozen on onderhandelde van daar met dr. Hugo von Wallenrodt, dio groot en breedgeschouderd op de bin nenplaats stond.- Zij geleken wol belegerde en belogoraar, eon voldhcer vau den Byzan- tijnscben keizor BeÜ6ar cn oen Numidisch woeetijnhoofcL Alleen was dc houding van Gerda niet bepaald waardig to noemen. Zo zat in haar grijB reiskostuum tusseben do torentinnen, waar zij dc armen omheen geslagen had, om niet Ee vallen: haar voeten Hot zij achteloos hoen on weer 'oen- gelen. „Ik wil niet, dat je binnenkomt", zeide zij, terwijl zij zich iets voorover boog om beter verstaan te worden. „Hier wil ik ru6t hebben on Otto verplegen. Dr. von Wallenrodt haald© de schouders op -en antwoordde „Maar dik ben je verloofde en ik kan eisobon, dat je mij ontvangt en aanhoort." 1 „Ik weet reeds alles, wat jo mij zeggen wilt", klonk het trotsch van boven. „Bovendien kan je niet verhinderen,, dat ik binnenkom", giüg hij voort. „Daags heeft ieder vrijen toegang in de citadel; daarnaar heb ik reeds geïnformeerd. Wan neer ik dus eenvoudig de poort doorga... „Dan kom je voor een deur. Dio geclb totógang tot een verblijf voor zieke Euro- pcesche dames. Die deur is voor iedcren man gesloten. En daarachter ben ik. Ik heb een zonnesteek; vraag het maar aau den dokter." Haar tegenstander zweeg en dacht eeni- gen tijd na, terwijl zij onverschillig voor rich uitzag. Nu nam von Wallenrodt zijn toe-vlucht tot een andore tactiek: Hij be-1 gon to 8meeken. Dit stond hem vreemd eiï paste volstrekt niet bij hem. Toch maakte hij thans meer indnix op Gorda dan met zijn bedreigingen. Eindelijk ptemde zij too ben-eden te komen onder vdörwaaruc. dat zij naar binnen kon gaan, wanneer zij- ver koos. „Mijn wo"o!rd er -op", zeide do lieer von Wallenrodt en wierp zijn kostbare sigaar met een ongeduldige beweging ia, hot stof. De Muzelmannen volgden deze verfloos ning met groot© belangstelling. Zij ver-' wachtten, na al deze toebereidselen, iets bijzonders, on waren bepaald teleurge steld, toen het meisje en do man na een korte begroeting naast elkaar voortwan» dolden alsof er niets gebeurd was. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 1