No. 14459. LËÏDSCH DAGBLAD. ZATERDAG43 APRIL. VIERDE BLAD. Anno 1907 Buitenlandseh Overzicht FEUILLETON. GERDA. Do geheele mijnwet ia door do B e l g i- fcoho Kamor met 94 stommen tegen 32 tn 24 onthoudingen aangenomen. Alle mi nisters stemden tegen. Het hoofd van het kabinet legde de voa- gendo verklaring alHet votum heeft be wezen, dat de Regeering niet m<y-- op de geheele meerderheid kan rekenen en wij kunnen er niet de verantwoordelijkheid voor aanvaarden, dat zekere bepaling in het Wetsontwerp wordt gevoegd, waarvan doel en karakter vastgesteld werden door de be- echouwingen, die het vergezelden. Dieuten- gevolge besloten alle leden van het kabinet |iun ontslag bij den Koning in te dienen. Da Kamer besloot daarop de werkzaam heden fcs schorsen. On dor levendige beroe ring verlieten de ministers de vergaderzaal. Het Belgische ministerie gaat dus heen. Dat is het -/eer natuurlijke en eenvoudige resultaat van de verwerping der mijnwet. iMindcr eenvoudig zal het zijn om een nieuw ministerie te vinden. Elke gedachte aan een oomfoinatie met ©eemaert en Helleputte is, volgens het „Hbld. van Antw.'', uitgesloten. Er is sprake van baron Ruzette, die tot dusver zijn ambt van gouverneur van West-Vl^an deren niet heeft aanvaard. Het „Hbld. van Antw." hoopte nog, dat 'do minister-president De Smet de Naeyer in een oogenblik van kwaden luim handel de, toen hij de kabinetskwestie stelde; „geen enkel hoofdb?ginsel van het katholiek pro gram, zegt het, is door de stemn ing van gisteren gekrenkt en dv. Minister kan geen neerlaag zien van zijn politiek, in een kwestie van arbeidsregeling." Dankbaar herdacht het blad De Smets houding ten opzichte van de Antwerpsche verdediging in haven -plannen. Uiterst moeilijk zal het ongetwijfeld zijn, een nieuw Kabinet samen te stellen, dat een meerderheid vindt. Eenige anti-libera len Helleputte, De Lantsbeere^ De Groot e.a. verlangen ongetwijfeld naar een ministersportefeuille, maar geen hunner kan op een meerderheid rekenen. De Congo- kwestie, die spoedig weder aan de orde komt, zal do moeilijkheden verzwaren, daar de Koning hierin steeds tegenover de Ka mer stond. Pichon, de Fransche minister van buitenlandscho zak n, heeft op de vraag van het „Berliner Tageblatt, dat de ge moederen ten gunste van een wereld tentoonstelling te Berlijn bij gelegenheid van het 25-jarig regeeringsjubi leum der Keizers bewerkt, geantwoord, dat Frankrijk het plan met instemming begroet als zijnde een ingeving van vrede lievende gezindheid. Frankrijk, dat reeds zijn kunstenaars naar de DuLsche tentoon stellingen zond, zal het zich een eer rekenen aan dit feest van den arbeid deel te nemen. Het kan zich slechts geluk wenschen met de aan Frankrijk door Duifcschrla» gebo den gelegenheid om de ontwikkeling van Frankrijk op het gebied van handel en nij verheid te toonen. Do Keizer zelf is tegen zulk een jubileum tentoonstelling gekant. Evenzoo heeft het gewichtigste deel der Duitsche nijverheid genoeg van tentoonstellingen. In opdracht van zijn Regeering is Si- Tórrcs, de vertegenwoordiger van den sul tan van Marokko te Tanger, op het Fransche gezantschap gekomen om met den gezant de Fransche eischen te onderzoeken. De ge<zant zei hem echter, dat er niets te onderzoeken viel en Frankrijk onvoorwaar delijke inwilliging van al zijn eischen ver langde. Daarop ging Si-Torres heen en zo^d een bode naar Fez, om het zijn gebieder aan te zeggen. Dokter Mauchamp is te Clialon-sur- Saóne met groote plechtigheid begraven. De minister van buitenlandscho zr --n, de heer Pichon, heeft voor het stadhuis, bij de baar, de lijkrede uitgesproken. De k o n i n g van 11 a I i is uit Athe- n e vertrokken. De koning der Hellenen en eenige prinsen deden hem tot den Piraeus uitgeleide. De GiTeksche vorstelijke perso nen brachten den koning van Italië aan boord van de „Trinaoria" en namen daar afscheid van hem. DeRuBaisohe Doema heeft beslo ten de vergaderingen eerst oin twee uur te beginnen, ten einde den oomissiea tijd tot beraad te geven. De minister van justitie stelde voor eeni ge Doema-leden, die in staat van beschuldi ging zijn gesteld, omdat zij deel uitmaken van vereenigingen, die de omverwerping van het bestaande regeeringsstelsel beoo gen, uit de Doema te verwijderen. Hessen stelde dienaangaande voor dit door een commissie te doen onderzoeken. De minister van justitie kwam hiertegen op. Er ontspon nen zich heftig© debatten, en een hevig lawaai ontstond, toen de kadet Adjemof vroeg of men in Rusland de autocratie of een grondwet heeft, en of er in Rusland wel een justitie bestaat. Ten slotte werd het voorstel met 197 te gen 175 stemmen naar een oommissie ver wezen. Een Russische anarchist, zoo meldt een telegram uit Brussel aan de „N. R. O.", is te Parijs eerst in de uniform van een Russisch luitenanfc-ter-zee en do tweede maal in die v^n een Russisch adelborst bij grootvorst Alexis binnengedrongen. Hij heet Zelit8ch Milan en ts in Oostenrijk ge boren. Bij een huiszoeking vond men vele mari ne-uniformen. Zelitsch beweert een beambte der Russi sche politie te zijn en uniform te dragon om de veavolging der nihilisten te ontgaan. De politie gelooft, dat hij slechts bij den grootvorst wilde bedelen. De rechter van instructie stelde hem in vrijheid, daar er, evenmin als tegen de andcro Russen, die door de politie gevat werden, tegen hem bewijzen waren te verkrijgen. Zelitsch zo) nu alleen wegens het onbevoegd dragen van uniform en het dragen van wapenen ver volgd worden. Minister Smuts heeft op het congres van Christelijk nationaal onder- wijs te Pretoria gesproken. Smuta weigerde aan het verzoek gehoor te geven, om den wensch, Woensdag door het congres uitgesproken, dat de Staat de vrije scholen zou subsidieeren tot er een schoolwet inge voerd zou zijn, die de geheele bevolking be vredigt, aan den "Volksraad over te bren gen. Hij keurde het stelsel van subsidie aan particuliere sektarische scholen af. Het staatsonderwijs moet, zeido hij, zóó gewijzigd worden, dat het de heele bevolking bevre digt- Er zijn hervormingen noodig om den eischen van de oude bevolking inzake het Hollandsch te gemoet te komen, maar die hervormingen zijn van ondergeschikt belang. Met gesloten deuren zette hefc congres daarop de beraadslaging voort. Een voor stel werd gedaan om de Yereeniging te ont binden, aangezien do politiek van Smuts op het sluiten van al de vrijo scholen zou uitloopen. Maar het congres besloot ten slotte, dat de Yereeniging in stand zal blijven, en sprak nog eenö haar wensch naar subsidie uit. Ook besloot zij, dafc men zich tot geestverwante vereenigingen in de andere koloniën zou wenden, om samen te werken ter bevordering van een Zuidafri- kaansch onderwijsstelsel, waarbij de begin selen taal en geschiedenis van de Afrika-an- ders ten volle gewaarborgd zijn. Het congres is gesloten. In een gesprek met een verslaggever zeide ds. Bosman, dat deze besluiten beteekenen, dat men de Regeering gaat bestrijden. Men denkt, dat de houding van het congres en de verklaring van Smuts een scheurkig in de partij van „Het Yolk" zullen teweeg brengen. Het plan, oorspronkelijk van „De Yolks- stem" uitgegaan, om generaal Botha een huldeblijk van zijn partij aan te bieden voor zajn diensten, sedert den vrede aan het al gemeen bewezen, gaat, volgens een telegram, door. De „Tribune" verneemt uit Johan nesburg- De Randmagnaten zijn over eengekomen, dat, wanneer het Transvaal- sche parlement in Juni weer bijeenkomt, hun afgevaardigden zullen voorsfcelLn, om een wijziging in do Grondwet te brengen, ten einde de hernieuwing van Re koeliecon tracten en den wederaanvoer van Chinee* Bche koelies mogelijk te maken. Wanneer vele van de tegenwoordig in Transvaal wer kende koelies terug willen, hetgeen men verwacht, indien de Transvaalsche regee ring de wijziging in de Grondwet bestrijdt, zullen de Randmagnaten een crisis in het mijnbedrijf veroorzaken, door de mijnen al gemeen te sluiten. Zij verwachten dan, dat de Transvaalsche regeering eieren voor haar geld zal kiezen. De R-andheeren zullen de Engelsche regeering negeeren. Tegelijker tijd zullen de mijneigenaars meedoen aan de Ohamborlainistische propaganda te Londen. Heti Amerikaansohe departement van buitenlandaohe zaken heeft een tele gram ontvangen van Olivares, den Ameri- kaanschen consul te Managua, meldende, dat Bonilla zich te Amapala heeft overgege ven en dat de oorlog geëindigd is. Gemeenteraad Tan Aari anderveen. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig: de heeren P. N. de Kwaasteuiet en mr. van dor Lee. De voorzittei' opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen eu goed gekeurd. Meegedeeld en' voor kennisgeving aan genomen eenige missives van Gedeputeerd» Staten. Een adres van de onderaf deeling „Do Rijnstreek" van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren, gevestigd te Alphen aan den Rijn^ betreffende de jaarwedde van den ambtenaar ter secre tarie, den heer P. A. Huurman, wordt ge steld in handen van B. en Ws. om ad vies. Medegedeeld wordt een schrijven, dd. 9 April jl. van den heer P. N. de Kwaaste- niet, lid van den Raad alhier, waarbij deze meedeelt, dat hij wegens voortdurende ongesteldheid ontslag neemt als lid van den Raad. De voorzitter zegt met leedwezen de me dedeeling van de ontslagname te hebben ontvangen. Hij betreurt het, dat De Kwaas- teniet om gezondheidsredenen moest be danken, maar hoopt, dat hij nog langen tijd voor zijn gezin mag worden gespaard. Tot leden van de oommissie van de gas fabriek, bedoeld bij art. 21 der gemeenschap pelijke regeling, worden benoemd de heeren J. W. van der Lee, J. H. Ruting en -T. van Borssum Waalkes. Tot vierde lid vnn het stembureau voor de periodieke verkiezingen in dit jaar te houden worden benoemd in stembureau La ge Zijde de heer J. A. Tolk, en in stem bureau Dorp do heer J. Wesselink. Op de verzoeken van de heeren J. H. Ruting en G. van Yeen Dz., beide d.d. 8 April, en wonende alhier, om dispensatie van de bouw- en womngverordening wordt gunstig beschikt. Het adres van de Patroonsverceniging „De Eendracht", dd. 15 Maart 1907, hou dende verzoek om den opzichter dezer ge meente, wanneer hij werken in Aarlander- veen voor eigen rekening uitvoert, te doen controleeren. Wordt, overeenkomstig het advies van B. en Ws. voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde bomt de vaststelling van do rekening der gasfabriek over 1900. De voorzitter geeft het woord aan den rapporteur van de financieel© comm. tot het uitbrengen van rapport. De heer Yan Borssum Waalkes zegt, dat de comm. de rekening en verantwoording met bijhehoorende stukken beeft nagezien en zich kan vereenigen met het rapport van den accountant tot goedkeuring dier stukken, waaruit tevens blijkt, dat de af schrijvingen nog ruimer zijD gedaan dan in den regel genomen wordt. Spreker had» tegen den uitgetrokken post van 250 gulden als persoonlijke toelage aan den directeur eenige bedenking en heeft daarom de gasoomm. om inlichting gevraagd. De comm, heeft daarop den brief, dd. April 1907, geschreven^ en de gegeven in lichtingen waren van dien aard, dat de bedenkingen zijn opgeheven. De voorzitter dankt de financieel© comm. voor haar genomen moeite en stelt voor overeenkomstig het rapport der fin. comm. te besluiten. De heer Ruting, over de rekening het woord vragende, zegt, dat z. i. het stand punt, dat de gasoomm. inzake do persoon lijke toelage aan den directeur ingenomen heeft, niet het juiste is. Wel kan het initia tief voor de toelage van de gascommissie uitgaan, doch alvorens het bedrag in de rekening te verantwoorden, had de toe stemming van de verschillende gemeente raden moeten gevraagd en verkregen zijn geworden. De heer Waalkes antwoordt, dat do toe lage wel in de rekening is gebracht, maar geboekt is als „nog te betalen." De heer M. van Muiswinkel zegt, dafc bij de gascommissie ernstig is overwogen op welke wijze aan de gemeenteraden zou worden voorgesteld het verleencn van do toelage. Ook de comm. was van oordeel dat de wijze, waarop de heer Ruting het voor stel tot het verleencn van de toelage had gewen&cbfc, het beste» Was geweest, maar toen bij de comm. do gedachte tot hefc ver leencn van de toelage opkwam, drong de tijd en de commissie wild© toch op tijd do rekening verzenden. Ook do voorzitter had het beter gevon den, dat de commissie voordat de rekening kwam, toestemming had gevraagd, want nu is do Raad voor een „fait accompli" ge plaatst. De heer Waalkes zegt, dat do Raad kan besluiten tot hefc niefc-cocdkeuren van do rokening, waarop de voorzitter zegt, dafc niefc-goedkeuring nogal stuitend zou zijn. Voor tot stemming wordt overgegaan, vraagt de heer Yan Dam nog of do toe lage voor één jaar is, dan wel doorloopend waarop de heer M. van Muiswinkel ant woordt, dat de toelage alleen voor 1906 is bedoeld en niet doorloopend. De rekening van de gasfabriek wordt hierna met algemecno stemmen goedge keurd. De voorzitter stelt namens B. en Ws. voor een stukje tuingrond, liggende nabij de openbare lagere school aan de Lago Zijde te verhuren. Van drie personen kwam een aanbod in en wel van de hee ren W. C. van Ofcterloo, J. de Bruin en J. A. Tolk, tot bedragen van 4,80 gld., 5.60 gld. en 5.80 gld. por jaar. Voorgesteld wordt den grond te verhu ren aan den hoogsten bieder. De heer Yan Borssum Waalkes kan zech met hefc voorstel van B. en Ws. niet ver eenigen. Hij vindt de huuropbrengst zoo gering, dat het hem goed voorkomt om't stukje tuingrond om niet in gebruik af te Btaan aan het hoofd der school. De voorzitter kan zich met de gedachte van den heer Waalkes wel vereenigen De heeren Yan Dam, Ruting, Rijlaarsdam, O. van Muiswinkel, M. van Muiswinkel, v. Egmond en J. van der Knijff bestrijden of verdedigen het voorstel van B. en Ws. Hefc voorstel van don heer Waalkes om den tuingrond in gebruik af te staan aan hefc hoofd der school, onder voorwaarde, dat het gemeentebestuur ten allen tijde en zon der tot eenige schadevergoeding verplicht te zajn, over den tuingrond naar willekeur kan beschikken, wordt aangenomen met 0 tegen 3 stemmen, die van do hoeren J. van der Knijff, J. H. Ruting en C. van Eg- mond. Yan te voren was hefc voorstel van B. en Ws. verworpen, met drie stemmen tegen 6, die der heeren M. van Muiswin kel, 0. v. Muiswinkel, J. van Borssum Waalkes, J. Rijlaarsdam, A van Dam en G. van Yeen Dzn. Yoorlezing wordt gedaan van een missi ve van den heer arr.-schoolopziener, waar in deze mededeelt, onder zekere voorwaar den bereid te zijn modewerking te verlee- nen aan hot opmaken van een voordracht ter benoeming van een onderwijzer, waar op slechts een naam voorkomt, en voorts van een brief van den eenigsfcen sollicitant, den heer J. T. van tlo Geer te Loenen, dat hij zijn sollicitatie intrekt, ten gevolge zij ner benoeming te Wosfczaan. De meerderheid van het Dagelijksch Be stuur stolt den Raad voor, de vergoeding voor hefc geven van onderwijs in do Fran sche taal voor den nieuw te benoemen/ onderwijzer, te bepalen op honderd gulden' per jaar. De heer Yan Dam Iaat de gedachte niet los, dat onderwijs in de Fransche taal al leen niet veel beteekent. In verband met hefc volgend punt der agenda: „Benoeming van een onderwijzeres: in de nuttige handwerkenstelt hij yoor een onderwijzeres aan de school te benoemen, zonder akte Fransch, de jaarwedde volgens verordening te bepalen op f 600 en deze- ook te belasten met hefc geven van onderwijs in de nuttige handwerken. De heer Van Borssum Waalkc3 acht een manlijke leerkracht bepaald noodzakelijk en deze dient dan akte Fransch te bezitten. Hij kan zich vereenigen met hefc voorstel van de meerderheid van B. en W. De heer M. van Muiswinkel wenschfc in. geli ht te worden omtrent het aantal kin deren, dat thans op de school gaat. Mis schien is dat aantal sedert Januari woer verminderd, waardoor aanstelling van een onderwijzer overbodig zou worden. Hij vereenigfc zioh met meening van don heer A, van Dam, omtrent het onderwijs in do Fransche taal. De voorzitter, den heer Yan Dam beanb woordende, acht hefc onderwijs in de Fnan- scho taal wel noodig, temeer waar oudera van schoolgaande kinderen om dat onder wijs gevraagd hebben. Hij vindt het wel hard voor do ouders, wanneer hun kinderen hefc onderwijs in de Fransche taal wordt onthouden. Den heer Yan Muiswinkel zegt hij, dafc hefc aantal kindenen einde Maart bodroeg 141, dat er in April 15 nieuwe leerlingen zijn ingeschreven en naar hij meent van het hoofd der school te hebben gehoord 8 afgeschreven. Het aantal kinde ren dafc op 15 Januari j. 1. ter school ging, is echter voor het verplicht aantal onder wijzers beslissend. De heen J. van der Knijff, die vroeger vcor hefc geven van onderwijs in de Fran sche taal was, zal er nu tegen stemmen, omdat do kosten volgens het huidige voor stel van B. on Ws. geen 50 gld. maar 100 gld. per jaar bedragen. ^Hefc voorstel van B. en Ws. wordt ver worpen met 3 stemmen tegen 6. Voor stem den do heeren J. H.Rutiug, 0. van Muis winkel en J. van Borssum Waalkes. Het voorstel van den heen Yan Dam, om een onderwijzeres te benoemen met akte nuttige handwerken en zolo mogelijk ook akte vrije- en orde-oefeningen wordt aan genomen met 8 stemmen tegen 1, die van den heer Waalkes. De voorzitter deelt mede dat voor de in stallatie van het vierde schoollokaal aan de Lage Zijde noodig zijn 24 banken. Hij stelt namens B. en W. voor tot aankoop van dat aantal te besluiten. De kosten van aankoop worden geraamd op f 280. Zonder hoofdelijke stemming wordt tob dien aankoop besloten. Do voorfdtter acht, op advies van hefc be trokken hoofd der school, Amei ikaanscho schoolbanken hefc beste. Do heer Yan Dam heeft hieromtrent in formation ingewonnen in enkele bijzondc- ro scholen in den omtrek, on vernam ook nog uit den mond van den heer Roodea- burg, districts-schoolopziener te Haarlem, dat Amerikaansche schoolbanken niet de voorkeur ver-dienen. De heer Yan Dam stelt voor banken te laten maken. De heer Ruting vreest voor oponthoud wanneer do banken eerst nog gemaakt» moeten worden, terwijl de heer M. van Muiswinkel dit van weinig beteekcnls acht, omdat men na verloop van een drietal we ken toch al enkele banken zou kunnen af leveren. Hefc voorstel Yan Dam wordt aangeno men met 8 stemmen tegen 3, die van de heeren J. van Boitssum Waalkes, J. H. Ru ting en 0. van Muiswinkel. Bij het einde der vergadering zegt de heer J. Rijlaarsdam, dafc hij van oordeel is, dafc B. en W. buiten hunne bevoegdheid zijn gegaan, toen zij hefc hek voor de openbare, lagere school hebben doen plaatsen, zon der machtiging van den Raad. In art. 28 8) „Ooh, 'fc was veel befcor geweest als je het mii maar had gebrachtzeide zijn zuster zuchtend. ,,'t Zou nog wel terecht zijn ge komen. En 'fc zou in elk geval beter zijn geweest dan de dolle streek, die je in een oogenblik van wanhoop gedaan hebt. Toen wij diifc hoorden, dafc je to Marseille had» geweekend voor het vreemdeling!; u|legi)-( oen..." De kleine bleeke krijgsman keek vol angst op naar het licht gebruinde, jonge, mooie meisjesgezicht naast hem. Voor hein had zij op dit oogenblik iets van een ma donna, zoo vol liefde en welwillendheid keek zij op hem neer, terwijl de witte sluier haar nog steeds op den rug hing. „Wordt je door mama gezonden?" vroeg hij zachtjes. „Neen, Otto I Ze wisten niet, dafc ik weg ging, en eerst uit Marseille heb ik een brief naar huis geschreven 1" Gerda Roland verkeerde een oogenblik in tweestrijd en zeide toen vlug, terwijl zij heel, hee-1 even bloosde: „Ik ben geëngar geerd, moet je weten, Ofcto, al een maand of drie, en mijn aanstaande, ja, die is hefc niet heelemaal met mij eens, die heeft in zulke gevallen zoo'n ernstige, plechtige le vensopvatting. Zijn oordeel over jouw ge drag is ook zoo hard. Hij meent, dafc jij je Verdiende loon hebt, en nooit zou hij hefc hebben toegestaan, dafc ik zoo'n avontuur lijke reis ging ondernemen. Nu, gelukkig had ik bij uitzondering eens wat contanten, omdat ik immers voor mijn uitzet moest zorgen^ en zoo ben ik met de noorderzon vertrokken. Van Tunis ben ik verder gereisd met twee Engelachen van het Leger dea Heils, op de boot, op het spoor en in een wagen, en nu hob ik in mijn eentje den heelen nacht doorgereisd. En daar ben ik nu..." Zij lachte eens tegen hem en sloeg met haar hand op het bed. Toen moest hij ook lachen. Maar allebei hadden ze ook tra nen in de oogen. Toen ging de deur open. De lange sergeant, dezelfde die haar even te voren verboden had naar binnen te ko men, kwam met veel drukte naar binnen, met hefc papier van het ziekenrapport en een koorts<-tker mom eter in de hand en riep: „Roland, dadelijk komt de doktert" Nu eerst bemerkte hij Gerda, die hij met open mondaanstaarde. „Maar lieve hemel, hoe komt u hier Hoe ben u hier kunnen ko men „Ik ben over den muur geklommen", ant woordde juffrouw Roland zachtjes. „Dat is verboden." „Ja, dat weet ik." „Ik meen, dafc hefc verboden is om hier Lij den zieke te komen. Dadelijk moet u weg 1 Wanneer de dokter van den staf u ziet..." „Och, die zal nog wel veel verschrikke lijker dingen in zijn leven gezien hebben Toen moest de sergeant toch lachen. „Ja, dat geloof ik ookl Maar ik krijg de schuld." „Ik zal wel een voorspraak zijn „Best! Maar ik moet rapport maken," zeide de lange ond/erofficier met een plecbtig-ernstig gezicht en ging heen Ed toch gleed er heel erven een klein lachje onder zijn opgestreken snof door. Haahi broeder raakte even haar arm aan. „Vlug, Gerda, omdat zij allen binnen komenr. Ten slotte stuurt del dokter je toich Weg; misschien kunnen wij elkaar eerst morgen terugzien. Vertel nu nog eens gauw van je aanstaande. Je zei immers, dafc je geëngageerd was. Hoe >s :lat. ge komen „Wel," zeide Gerda, terwijl zij hefc oofd een weinig afwendde. In haar trekken was toen weinig te lezen van het stille geluk van een verliefd meisje. „Wel, hij is eens bij toeval in aanraking gekomen met ons jachtgezelschap en toen ook op het slot gekomen. Een zeer voorname cur.neer. Overal is hij geweest, in rijksdicnsfc| altijd, op hefc oogenblik is hij te Berlijn werk zaam. Maar zo zullen hem nu wel weer spoedig ergens anders heen zenden, naar Honoloeloe of Cochinchina of wie weet waarheen. Nu, zoo iemand is natuurlijk anders dan de anderen. Hij heeft heel wat meer gezien en beleefd. Daardoor heeft hij me weer ge ïmponeerd. Hij is ook ruim vijftien jaar ouder dan ik, al niet zoo heel r meer van de veertig, en toen zeido ik zoo, dom weg: „Hè, meneer von Wallenrodfc, wat moet u een prettig leventje hebben. Overal op de aarde bent u thuis. En iemand als ik, die komt niet verder dan het laatste hui3 van het dorp l" Toen keek hij mij zoo heel bijzonder aan, maar antwoorden deed hij nog niet 1 Doch een paar dagen later, toen komt onze oude Richard met zijn visitekaartje: „Mr. Hugo von Wallenrodt, Berlijn." Hij kwam een visite maken. Mij heeft hij toen nau welijks aangekeken, en toen, toen hij weg was, nu het gepraat ea gezanik van al de tantes en nichten doe ik je cadeau. „Pas maar een3 opl Die komt terug 1" schetterden ze mijn arme moeder in de ooren 1 „Pas maar opl Die komt om de hand van Gerda En werkelijk, nauwelijks veertien dagen later heeft hij hefc gjedaan." „En toen heb jij heusch „Ja" gezegd, Gerda?" „Eenst wilde ik hefc niet doen." „En toen heb je hem ten- slotte, tojch maar genomen." Gerda Roland was opgestaan en liep nu in de kamer op en neer. „O, toen hebben zij zoo tegen me geza nikt, Ofcto, zoo'n mooie naam, zoo'n net mensch, zoo-veel geld, zoo'n mooie positie, zoo'n mooie carrière. Gek en dol hebben ze mij er mee gemaakt. En ten slotte heb ik toen eerst eens een uurtje zitten huilen en toen heb ik „ja" gezegd." „Maar zeg eens, Gerda," betoogde toen de kleine krijgsman in het bed, heel ernstig, „zoo erg schijn je toch werkelijk niet op hem verliefd te zijn." Gerda Roland haalde de schouders op. „Ik weet bet niet, Ofcto 1 Later kwam er een tijd, toen heb ik werkelijk wel van hem gehouden. Ik wende aan zijn tegen woordigheid en schikte mij, hij is ook zoo veel ouder en verstandiger dan ik, toen kwam plotseling jou brief aan mij. Toen heeft hij mij op hoogen toon willen ver bieden naar je toe te gaan. Toen meende hij, dat het genoeg woe, dat men zich tot de autoriteiten wendde en wat geld zond en je overigens aan je lot overliet. En dafc alles heeft hem weer geheel van mij vervreemd. Ik was bang voor zijn strenge opvattingen en dafc ben ik nog." Zij keek voor zich uit. Hlaar lief go- zichtje stond zeer ernstig, zeer treurig zelfs. Op hefc binnenplein hoorde mon menscben loopen en samen praten. „Daar heb je den doktori" zeide Otto Raland opgewonden en wat batig. „Dat wordt een mooie grap 1 Hefc beste is maar, dat je je nu maar verstopt." „Maar waar dan, in vredesnaam?" „Do kamer hier tegenover op de gang is leeg. Zij is gereserveerd voor vrouwen, als eens een van de twee of drie vrouwen in de oase zich zou melden." „Nu weet ik al wat ik zal doen I" zeide Gercla Roland. Zij bleef dooctetil staan, totdat de dokter binnenkwam met een heelen zwerm wittel schorten dragende, roodgebroekte, zijn bevelen met potliood aanteekenende zie kenoppassers en soldaten van den gezond heidsdienst. Onder hen bevond zich de lange sergeant, die zijn meerdere met een. paar fluisterend gesproken woorden attent maakte op de binnendringstor. Hij zette daarbij een ernstig dienstdoé- neregezicht, maar toch kwam er een eigenaardige, vroolijko uitdrukking in zijn oogen. De dokter, een klein, flink, dik heertje met zwarten knevel en breedö schouders, gaf zich heelemaal geen moeit* om zijn waardigheid op te houden. Yooi een echten Franschman als hij kreeg alles, dat betrekking' hlad opl een mooie» vrouw, dadelijk een vroolijken, aard&gen kant. Het zou mal geweest zijn, daar ntl den gestrengen heer te spelen 1 (Wordt vervolgd)-

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 19