BLOOKERS CACAO DAALDERS Rue Conrad. SAMITES 4* No. 14457. LEIDSCH DAGBLAD, DONDERDAG II APRIL. - TWEEDE BLAD. Anno 11)07. De oplossing van de crisis. Uit de Rechtzaal. Burgerl. Stand yan Leiden. BURGSTEES VISCMARKT KRAAIERSTR. 1*7 Lange Mare 68. UURWERKEN. Lange lare @8. CACAO moet in de fabriek in BUSSEN verpakt worden en in dien vorm de gebruikers be reiken; dan is er waarborg van zuiverheid en kwaliteit. De lage prijzen der bussen bewijzen, dat de kosten der ver pakking niet van beteekenis zijn. Bussen van 1 Kilogram (2 pond) 1.50 I 1 v'pond) 0.80 (h p°nd) h 0.42? 1 Hectogr. (1 ons) „0.18 Itfianneit! Trouwen. Slijterij „HET GROOTE VAT", Naar aanleiding van het artikeltje van „De Standaard", waarvan wij in ons vorig nummer melding hebben gemaakt, schrijft „De Nieuwe Courant": De „victorie der oppositie" en de „ne- derlaag van het Kabinet", waarop het blad doelde, was geen politieke overwinning of nederlaag 1 O, neen, bedoeld was alleen dat de oppositie gelijk had gekregen in haai' oordeel over de gevolgen, die de ver- worping der Oorlogpbega'obtang door djb Eerste Kamer had behooren te hebben en het Kabinet ongelijk. Moge dit en de rest, die ,,De Stand aard" aanvoert, waar zijn. Moge het Kabi net ongelijk gehad hebben met heen te gaan wij geven dit ,,De Standaard" vol mondig* toe, hebben het zelf herhaaldelijk gezegd, zoodatce n'est pas nous que oette vérité blesse 1 Maar dan blijft tooh dit, dat een fat soenlijk man niet tegen een ander zou zeggen: gij hebt u vergist, herstel dat, iedereen kan zich vergissen en dadelijk nadat de ander al of niet op zijn raad aldus gedaan had, zou uitroepen: Welk een nederlaag hebt gij thans geleden I Gij erkent het zelf I En ik, dio liet altijd ge zegd heb, hoe groot is zijn overwinning I Dat doet een fatsoenlijk man niet zou zijn omgeving verklaren. En uit den volks mond zou men hooren: ,,Wat een gemeeno kerel!" ,,Het Vaderland" schrijft: Wij stellen nu „De Standaard" de vol gende vraag, en verzoeken haar daarop een c-ategorisch antwoord; Waar en wanneer is door haar geadvi seerd, Staal te vervangen door iemand, die ten opzichte van het blijvend gedeelte op hetzelfdo standpunt zou staan als de nu afgetreden bewindsman? „De Standaard" kan niet ontkennen, dat het daér op aankomt. Heeft zij daartoe geadviseerd, welnu, dan is zoo niet d© victorio der oppositie, dan bocli ten minste de hare volledig. Heeft zij het niet, dan erkent zij Jaar- mee de nederlaag te hebben geleden. Alzoo: waéa* en wanneer heeft ,,De Standaard" dat advies gegeven 1 ,,Land en Volk" .pleit nog eenB voor openbaarheid ten aanzien van vat tot de oplossing der crisis heeft geleid. Zij beantwoordt daarbij de bedenkingen, die ,,De Nieuwe Courant" tegen een deel van haar eerste pleidooi had aangevoerd. Het blad schrijft: Van tweeën één, wenschen wij der ,,N. Ct." te antwoorden. Of gij erkent met ons, dat naar do geschreven grondwet en de levende grond wet, dat is onze politieke volksmorard voor elke daad van Staatsbestuur een cri- tioabcl persoon de verantwoordelijkheid draagt, met al de heilzame gevolgen van dien; of gij meent, dat ons Staatsrecht fcocb nog schuilhoekjes instelt, apartjes, gereser veerde eigonrechtings-terreintjes, zooge naamd tegen critiek gewrijwaard, met al het onwenschelijke, dat daaruit voortvloeit. Voor het a>ajivaarden der eerste en het verwerpen der tweede opvatting pleit naast het algemeen argument, dat wij zooeven noemden, en naast de heilzame gevolgen ook, die wij in ons eerste artikel wat nader uiteenzetten, in oasu nog dit practischo ar gument: dat de ministers hun aanblijven onmogelijk kunnen rechtvaardigen, de mo tieven, die hen dreven onmogelijk kunnen weergeven, dan wanneer zij nevens de an dere gebeurtenissen ook den inhoud dier ge wichtige adviezen, welke reeds hun zei ven bekend behooren te zijn en mede hun be sluit zullen bepaald hebben, aan het Parle ment volledig kenbaar maken. Wij ontkennen op dit standpunt nadruk kelijk, dat het ministerie kennisneming dier adviezen niet van de Koningin zou kunnen verlangen. Waarom niet? De ministers kunnen een voudig alles verlangen, wat zij voor recht vaardiging ^an een bereidverklaring tot aanblijven meenen noodig te hebban. Zij znjn daartoe, als vrije mannen, die nooit tot het aanvaarden van een Staatsambt verplicht kunnen worden, juist even goed gerechtigd, als de kroon dan bevoegd is, hun te antwoorden, die voorwaarde weiger Ik, uw ontslag zij mitsdien aanvaard. En tegen de eigen-terreinopvatting an derzijds pleit inet name, dat een vdledigo onschendbaarheid der Koningin, die or»k wij natuurlijk willen handhaven, feitelijk sleohts door het erkennen eener volledige alles omvattende verantwoordelijkheid der ministers verwezenlijkt kan worden. Zoo- dra het één minder ver zou reiken dan het ander onstaat er critiek. Het is psycholo gisch onvermijdelijk. Waar of voor zoo ver de minister zich onttrekt, kan die cri tiek niet anders immers het betreft da den van algemeen volksbelang dan zich tegen de draagster der kroon richtte. Mis schien niet in de Kamer, dan stellig er buiten. En juist omdat zulk 'n critiek onwensche- liik ware, behoort men het cenige middel te aanvaarden, dat haar afsnijden kan: de openbaarheid, de volledige verantwoor delijkheid. „onschendbaarheid" alleen komt men er niet; het ware een fictie, een volks- pychologische onbestaanbaarheid. Nederlandsclie Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Onder bescherming van H.M. de Koningin Moeder. De Bloemen- en Plantencommissie van bovengenoemde Maatschappij heeft in haar vergadering van 10 April, gehouden in een der zalen van het K. Z. B. Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam, o.a. de volgende onderscheidingen toege kend als: Getuigschrift lste klasse aan: Rhododendrons „Had. O. Frets," inge zonden door de firma O. Frets Zonen te Boskoop, bloemen zaoht lila rose. Getuigschrift van verdienste aan: Naroia Koningin Emma", ingezonden door de firma M. van Waveren Zonen te Hillegom. Zilveren Medaille aan: 12 vazen met afgesneden narcissen in 19 verscheidenheden als lsten prijs in de uitge schreven prijsvraag voor afgeaneden nar cissen, ingezonden door de firma M. van Waveren Zonen te Hillegom. Op de prijsvraag voor Rhododendrons werden ingezonden door de firma P. van Noordt Zonen te Boskoop: 12 schoonste Rhododendrons-hybriden in bloei, waarvan in Mei beslist zal worden of hieraan een verguld zilveren of zilveren medaille zal worden toegekend. Geen onderscheiding werd toegekend aan t Nieuwe Trompet Narcis, „mr. J. H. Kre- Lage", ingezonden door de firma A. Mes- kers te Hillegom. Een nieuwe roos „Annie Muller" en „Mr Ousbush", ingezonden door de firma P. van Noordt Zonen te Boskoop. Narcig „Mark Twain", ingezonden door de firma M. van Waveren en Zonen te Hillegom. De secretaris der Bloemen- en Planten- Com missie, J. H. KAUFFMANN. Brandstiohting. Voor het gerechtshof to Amsterdam stond gisteren in hooger beroep terecht de boeren arbeider A. Kramer, uit Haarlemmermeer, die door de Haarlemsche rechtbank werd veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf wo- gens opzettelijke brandstichting, waarbij gemeen gevaar voor goederen te duchten is. Dit bewezen verklarende, achtte de recht bank in haar vonnis geen onderzoek noodig naar de subsidiair ten laste gelegde brand stichting door schuld. Beklaagde, zoowel als het Openbaar Mi nisterie, dat vier jaren geëischt had, waren in hooger beroep gekomen van het vonnis der rechtbank. In den avond van 4 December ontstond er op het erf van den turfventer Th. van der Maas eerst brand in een hooischelf, staande aan den Spaamdammerweg, en daarna in een hooischelf, vlak in de nabij heid van een met riet gedekte schuur gele gen. Beklaagde had erkend dien avond moe en eenig&zins onder den invloed, bij de eerste schelf te zijn gaan zitten. Al zittende stak hij een sigaar op en gooide den lucifer weg. Zich verwijderende, bespeurde hij dat de schelf in brand stond. Hij begaf zich toen naar een landbouwer in de buurt om dezen te waarschuwen. Bedoelde landbouwer en anderen stelden dadelijk alles in het werk om den brand te blussohen en toen het blussohingswerk waa voltooid en de mannen met uitzondering van beklaagde de woning van Yan der Maas binnen waren gegaan om koffie te drinken, bemerkte hij, dat ook een andere hooischelf aan het „gloeien" was, waarop hij de andoren waarschuwde, die daarop weer aan het blusschen togen. Er kwamen den volgenden dag eenige vreemde dingen aan het licht. Bij de hooi schelf, die het laatst in brand had ge staan, werden lucifers gevonden en er waren plokken hooi uit den berg getrokken, juist ter plaatse waar het vuur had gewoed. Een dochtertje van Yan der Maas had, bleek achteraf, beklaagde alleen bij den hooiberg gezien. Dit, gevoegd bij de merkwaardige omstandigheid, dat beklaagde bij het blus- sohingswerk geen hand had uitgestoken, maar het eer had tegengewerkt, en het feit dat hij tot een Landbouwer, die bij het blusschen van de eerste schelf zeide: „Laten wij zien do tweede schelf te behouden", zich uitliet: „Laat maar branden, er is geen houden aan" deden de verdenking op beklaagde vallen. Door de politie ge hoord, maakte hij geen gewag dat hij bij de hooischelf wae gaan zitten en toen zijn sigaar had aangestoken. Met dit verhaal kwam hij eerst later voor den dag en gisteren voor het Hof gaf hij deze lezing, cat hij met het oog op den nogal krachtigen wind en ook omdat de hooischelf laag bij den grond was, met het gezicht naar de hooischelf was gaan zitten om zijn sigaar aan te ste ken. Uit het verhoor van den turf venter Yan der Maas, die niet verzekerd was en 70 schade geleden heeft, bleek o.a. dat de hooischelf 4 meter hoog en dat beklaagde dien avond nuchter was. Een vreemde omstandigheid is voorts, dat beklaagde, den brand in de eerste schelf ontdekkende, niet naar den dichterbij wo- nonden turfventer liep, doch naa-r een ver der af wonenden landbouwer. Ondanks deze bezwarende omstandighe den bloef beklaagde ontkennen den brand met opzet gesticht te hebben. Wel gaf hij toe boog te zijn geweest op een zoon van Yau der Maas, die hem bij een landbouwer als arbeider vervangen had. Jhr. mr. Yan den Brandeler, de advo caat-generaal achtte beklaagde schuldig aan opzettelijke brandstichting. Wegens een vormgebrek vorderde hij vernietiging van het vonnis en, opnieuw recht doende, ver- oordeeling van beklaagde tot 3 jaren gevan genisstraf. Mr. Nierstrasz, uit Haarlem, de oorzaak van den brand toeschrijvende aan onvoor zichtigheid en onverschilligheid van bekl., concludeerde tot vrijspraak, subsidiair Lot oplegging eener mindere straf met bet ocg op de geringe schade, die is toegebracht. 24 April a.B. uitspraak. Draadlooze telegraph!©. De minister van koloniën heeft op des betreffende vragen van den heer Dolk be treffende het verleonen van concessie voor draadlooze telegrafie in Ned.-ïndië onder meer geantwoord, dat, indien een conces sie wordt verleend, aan den ondernemer geen uitsluitend recht wordt gegeven. Het gouvernement blijft dus volkomen vrij om ten allen tijde het draadlooze ver keer zoowel tusschen schip en kust als tus- sohen met kabels verbonden eilanden zelf in handen te nemen of aan anderen soorts gelijke concessies te verleenen. De overdraoht der concessie zal slecht® kunnen geschieden aan een naamlooze ven* nootschap, die de noodige waarborgen! voor het behoud van haar nationaal ka* rakter aanbiedt. Dezo waarborgen zijn zoodanig gefor muleerd, dat da vraag! in welke handen zich het kapitaal bevindt, geen zaak van gewicht ia. Het doel der concessie is de scheepvaart! in de Indische wateren niet langer van het voordeel der draadlooze telegrafie verstoken te doen blijven. BEVALLEN: J. Filippo geb. De Wit D. W, Delfos geb. Cebol D. A. Pieilot geb. Van^oen 2. ftosdoiff geb. Loman D. M. Noppe geb. Knot ter Z. M. A. bisser geb. v. Meurs D. J. Pardon geb. Blansjaar D. C. Rima- burger geb. brandt D. C. M. Megers geb. Dykman Z. J. Koet geb. Smittennar Z. P. HamerÜDg gob. Huitema Z. AI. Bekoop geb. Oudshoorn Z.J. Vogelenzang geb. v. d. Rejjden Z. M. Mieremot geb. Neuteboom Z. E. Schouten geb. v. Steenbergeo Z. C. S. Al. Crcyghtoo geb. Stadhouder D. C. G. Bouter gob. Zirkzee D. (J. E. Cbriatiaanse geb. Schouten D. J. H. M. G. Robbers geb. v. Sousbeek Z. E. J. Neuteboom geb. Sira D. S. M. Stouten geb. Pothuizen D. S. Lebber geb. v. Weesel D. J. Molenaar geb. Mieiemot Z. M. v. Ingen Scheu*u geb. v. d. Vee D. A. I'. Klinkhamer geb. SJoos Z. G. M. Nijssen gob. Van Es Z. E. Reizevoort gab. ne Beer D. Al. C. S. Hollebeok geb ADkorna Z. A. Al. J. Kolkman gob. Do Vries Z. GEHUWu: P. van Helden jm. en G. Charitó jd. W. F. van Putien |m. en M. Stol w. D. Linachoton jm. en H. J. Al Diepenbacü ]d. A. Gybels w. en C. Al. Opgeeneud w. A. v. d, Walle jm. on W. Prevoo jd. D. J. Brnggaac jm. en C. P. de Does jd. J. Bey im. en 0. Vergunst jd. P. J. Beurze w. en M. T. Sandeia w. OVERLEDEN: A. P. Franken Z. 28 j, A. Al. Al. van Noort Z. 15 m. VV. van den Akker Z. 5 j. P. v. Duijvenvoorde geb. Aleijvogel V. 38 j. A. Bezemer geb. Graveland V. 42 j. M. W. Hakker geb. Yperlaan V. 61 j. G. Teleng geb. Van der Reek VV. 82 j. H. Spek Z. 8 m. P. W. Botorman geb. Borgie V. 58 j. J. J. Lammering Z. 1 m. L. A. vau der Lubbe Z. 21 j. K. M. C. Massaar D. 8 m. C, W, v. Steenea geb. Van Breemen W. 84 j. - I), Colpa Al. t>7 j. R. YVijbrans VV. 77 j. ALPHEN. Bevallen: A. van Egmond geb. Do Neef Z. Overleden: 0. van der Laan jd. 22 j. OL van Zomeren, vrouw van J. VV. Stolk, 43 j. VALKENBURG. Geboren: Alarinua, Z. van Joh. van der Kolk en VV. liuschenberg. Ondertrouwd: Jobauues Fredrikns v:io Eeden jm. 26 j. te Noordwykerbout eu C Jacoba van Steyn jd. 23 alhier. Directeur-Generaal Staatsspot Er wordt vernomen, dat, zoo jhr. J. A. van Kretschmar van Yeen benoemd wordt tot directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen,, het in de bedoeling ligt hem ook te beno> men tot directeur der Ned. Centraoi Spoorweg-Mij. Kantoor: 2a, 2b. Depots 19. i. Filiaal Bordeaux: Onze diverse Roode en Witte Wijnen, waaronder ons bekend Merk MARGAUX, zijn mede verkrijgbaar bij de onderstaande Firma's: «moim Aalsmeer Aar Ter Ade Oud W. Maarse Gz. H. Vis. J. van der Hulst. Aarlanderveen J. Kortekaas. Bennebroek Bodegraven Boskoop Benthuizen Groenendijk Hillegom Heemstede Hazerswoude Hoogmade Harmeien Katwijk Kamerik Kwakel Kaag De Kockengen Lisse Leimuiden Leiderdorp Li n schoten Nieuwkoop Q. de Jong. N. Oudejan», J. Zaal. A. Verkade Az. J. van Schie. J. Spaargaren. W. v. Staalduinen. A. Edelaar. A. Topper. J. Beelen. R. van der Meer. Wed. Steen- [voorden. J. Preyde. H. de Graaf. J. Jaspers. 0. Hillebrand. H. F. Stelling. J. van Galen. H. Fennes. J. Schoonenberg. G. Samson. 1. Leenders, D. Kroon. W. Grilfloen, Joh. Streng. Wed. Hansen, Rekkers. J. Sneeboer. J. Thyssen. P. J. Ramaker. W. J.deGoederen. C. Wildenburg. Noord wijk. hout Mej. de Wilde. P. Hedde». Noordwij k Nieuw-Vennep Oude water N. W, van Exter. C. Gorden. A. Duivenvoorde. W. J. v. d. Meer. Oegstgeest Roelofarends- veen J. de Rooy. J. Kortekaas. J. van der Geest. Wed. H. van [Amsterdam. Thod Bakker. J. van Berkel. BijnzaterwoudeA. Loderus. Keeuwijk Rietveld Stomp wijk Sassenheim Uithoorn Voorwchoten Voorhout Valkenburg Weipoort Woerden Warmond Wassenaar Woubrugge Waddings veen Wetering O. Zoeter wonde Zwammerdam Zegveld Zoetermeer W. de Bruin. L. P. v. Leeuwen. Wed. Kleine. J. B. Al. J. Koning. Gebr. v. Niekerk. N. de Vriea. A. Edelaar. C. Paardekooper. J. Paridon. L. Dolle. Th. v, d. Nieuwen- [d«k. Wed. v. Z{j 1, Lankhout. 0. Breedyk. J. Schrama, J. D. Rotteveel. J. A. VogeJs. J. van der Kley. A. H. Kroon. J. Guldemond, 0. Boudhoorn. G. A. Vermeulen. J. van Heek. W. C. v. Niekerk. Wed. J. Schuur. J. Th. Kompier. H. Lans. Nic. v. d. Valk. A. Vorhoet J. Plomp, M. Pook, (iOEDKOOPST en ÖOJÜIKDÖT ADRKS voor 4638 24 Aanbevelend: W. R. VAN KABÜPEN. 4629 174 vur -- ■- v- - 6(] zwakte enorm succes. Pastille. Dr. HliFFULMD. 4626 16 Pry. 3.00. om geheime ziekten te voorkomen, f 1.30. Alléénverkoop voor Nederland en Koloniën: „SANITAS'% Steenschuur 1. Het beste adres voor dé leve ring van goede Consumptie, aan Bruiloften ea Partijen, Kraaiersstraat hoek Nieu wen Rijn. CONDITIËN. Levering (i Contant, fd pCt. korting op het Gedistilleerd en 10 pCt» op de Wynen. Het te veel bestelde (mits niet geopend zjjnde) wordt teruggenomen. Bitter-, Cognac- en Wijnglazen worden gratis in bruikleen gegeven. Vraagt Pry«-Courant. P.8. Ruiten de stad, franco thuis. 2302 28 Gebruikt nooit anders dan de be reide Verfwaren uit ,De Vijzel". ZIJ, die ze gebruikt hebben zijn vol lof over de kwaliteit en deugdelijk heid er van. Verkrijgbaar to Ouds hoorn bij den Heer KIJSHOUWER, te Katwijk a/Zee by den Heer DE KLEER, Havenstraat, te Zoetermeer Zegwaard, Benthuizen, Waddingsveen, Koudekerk en Hazerswoude by den Heer JOHs. DE BOER te Hazerswoude In bussen van tot 10 Kilo bus vry- Grondverf by Kilo JêO Cts., van 1 tot 10 Kilo 35 Cts. i>er Kilo. Glansverf by i Kilo Ü5 Cts., van 1 tot 10 Kilo 45 Cts. per Kilo. 2120 20 Aanbevelend, „DE UBJZEL", Nieuwe Rijn 34 over de Hraaierslraat

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 5