vaar van besmetting voor de reizigers te verminderen. Dat de influenza een zeer schadelijke in werking op het hart uitoefent, is alge meen bekend. De thans op ieders lippen zijnde uitdrukking hartkwaal" was, zegt een ander medewerker, nagenoeg onbekend vóór de noodlottige algemeene verspreiding der influenza in 1839 en 1890. Menschen met een vettig hart moeten dan ook, evenzeer als aan den drank ver slaafde, het meeste gevaar loopen van door influenza te worden aangetast. Daar om wordt gewaarschuwd tegen het gebruik van alcoholische stimulansen door lijders aan die ziekte, hetgeen meer dan gewone omzichtigheid zou vereischen. De geestestoestand in die ziekte, zegt een medewerker, is zoo prikkelbaar, onvast en vatbaar voor indrukken, dat allicht de kiem tot onmatigheid wordt gelegd door het onoordeelkundig opvolgen van den raad om wijn te gebruiken als een steun in zwakheid. Volgens dezen deskundige zouden alle alcoholische stimulansen in het algemeen niet slechts onnoodig, maar beslist schadelijk zijn. Worden zij om de een of andere reden toch voorgeschreven, dan zouden zij met of in het voedsel moeten worden gebruikt en slechts gedurende een beperkten tijd, evenals andere krachtige geneesmiddelen. Isoleering van de patiënten wordt het eenige middel genoemd om de verspreiding eener epidemie tegen te gaan. Deze te voorkomen gaat tot dusver de menscö-ilijka macht te boven, en hoe lang de isoleering moet duren is nog een open vraag; maar men mag aannemen, dat, indien iedere patiënt tien dagen lang in huis wilde blijven, het gevaar voor verspreiding voor een groot deel zou rijn geweken. Hoe meer het publiek vertrouwd wordt met hot denk beeld der besmettelijkheid van influenza, hoe beter derhalve, aangezien men zou mo gen hopen, dat men zich daardoor te eer der opgewekt zal gevoelen tot de zelfop offering van een ongedwongen isoleering, die door het algemeen belang wordt ge- ei scht. Een der geneesheeren, die in de „Prao- tioner" schrijven, oppert, uitgaande van de wetenschap, dat versche lucht het beste preventief is het denkbeeld om sana- toriums op te richten of hotels voor nht- tuberculose herstellenden van influenza, waarin de regels voor een open-luchtkuux worden toegepast. Een automatische villa. De automatische automobielen, restau rants en wat zich meer uit eigen kracht be weegt, hebben een vindingrijk Franschman, wiens villa in Troyes staat, op het denk beeld gebracht zijn huishouding op i.uto- matischen voet in te richten. Hij schijnt het in de volstrekte doorvoering van dit denkbeeld al aardig ver te hebben gebracht. Wij lazen daarover het verhaal van een opgewonden beaoeker, die reeds dadelijk in do gang in de gewenschte stemming kwam door een automatische vloermat, die hem in een ondeelbaar oogenblik een paar glim mend gepoetste laarzen bezorgde. Dit was slechts het begin, want zijn verbazing nam hand over hand toe. Om niet te veel in bijzonderheden ri te dalen: bijvoorbeeld de slaapkamer, waar de bewoner slechts op een knop had te druk ken, om ter zijde van het bed een blad uit te doen schuiven, dan een luikje te doen openen, om een volledig ontbijt te voor schijn te tooveren. Het meest verrassend was hierbij, dat, op het natuurlijk voorgedragen bevel van don huisheer: „Jozef, mijn ontbijtI" een on zichtbaar persoon, ook automatisch, ant woordde: ..Jawel, meneer I1' In de eoSzaaJ had de auto-bediening nog grootere wonderen tot stand weten te bren- i gen. Nadat men op een knopje had gedrukt, i opende zich weer een luikje en de gerech- j ten, op gewielde schotels, reden langs railtjes binnen, stopten voor elke plaat-s, reden vanzelf weer verder. Na elk gerecht reed een bak rond, om borden en eetgerei weg te nemen, vervol gens door nieuw te vervangen. Doch het automatische huishouden bereikte zijn meest ideale verwezenlij' ïg in de keuken. Alle spijzen werden daar langs automatischen weg gereinigd, toebereid, op gediend. Er waren geen keukenmeiden, geen vinger werd naar het eten uitgestok De eenige kok was daar de electriciteit Na tafel rookte men ook in dit wonder- huis een sigaar, wellicht de eenige inrich ting, die er nog op menschelijke wijze ge schiedde. Want overigens kon de bewoner, al naar de stemming van zijn gas* en zichzelf zon- of maaneffecten tooveren. Eén knopdruk en de tuin straalde van geel of wit licht; een tweede, men voelde de zo merwarmte, den koelen maannacht neer dalen 1 Toen wilde nog de bewoner beweren, dat in deze automatische zon zelfs de bloemen automatisch groeiden en bloeiden. Maar dat leek te veel op auto-suggestie, om daaraan te gelooven 1 Het stra-rijden. Voor de bewoners van de zeedorpen bij ^Leiden zal het niet onvermakelijk zijn ieto te lezen van een oud volksvermaak, dat ieder jaar op het westelijk deel van het eiland Schouwen aan het strand plaats heeft, en wel omstreeks dezen tijd. Het is: „de stra", het stra-rijden of, in begrijpelijker HollandBoh: het strandrijim. Ieder dorp houdt zijn eigen „stra". Alle paarden, van den mooisten harddra ver tot den bouwvalligsten knol, worden op dien dag van 6tal gehaald, opgekamd en ge borsteld, nadat ze zich van te voren aan een goed maal hebben mogen vergasten. De boerenzoons wippen op de m x>iste exemplaren, dan doen de knechts hun keus en eindelijk blijft het afval van den paar denvoonraad over, waaruit het afval vaD den mannen voorraad, in dezen de boeren knechtjes, veehoeders en jeugdige kaailoo- pers, nog eens een greep mogen doen; om het beste beestje nog eens vechten. Voor d« herberg wordt do optocht gefor meerd. Dan zet de stoet zich in beweging. De harddravers het eerst, de knokelige rossinanten het laatst. Alles trekt naar het strand, waar op en neer wordt gerend en de berijders, joelende, al hun best doen de paarden in zee te drijven. Als die pogingen ongeveer een uur gaan de zijn geweest, keert de stoet zich weer en draaft alles terug, in dezelfde volgorde naar lichamelijken welstand; het aller laatst hinken de knolletjes, die geen nieu wen strafdag meer zullen beleven. Voor de stoet uit elkaar spat, gaat hij eerst nog eens rondrijden, waaraan het hecle dorp te pas komt; dan wordt iecrer Dummer in zijn eigen stal bezorgd eu doen de boeren zelf in de herberg den stra-dog rog eens dunnetjes over. Niemand weet met zekerheid van wan- Deer dit stra-rijden dateert, noch wat er de beteekenis van is. Sommigen fantaseeren, dat deze feestdag dient om den werkpaarden, die weken aan een op stal hebben gestaan, eens wat bewe ging en een frisch bad te geven; anderen verzekeren, steunend op overleveringen, aai het in de tijden, toen het bijgeloof nog welig tierde, diende om alle betoovering, die de paarden op stal hadden opgeloopen, te doen wijken, daar een zeebad omstreeks dezen tijd als een onttooveringskuur werk te Maar hoe duister het begin is van dit volksvormaak, het eind schijnt gemakkelijk te veerzien. De ,,N. R. Ct." meldde, dat in een d*r dorpen de stra-dag was gevierd zonder paaiden. Het heele dorp van boerenzoons en knechten was op het strand op de fieti, En" of de herberg, in deze tijden van onthouding en matigheid, ook nog wel een rol speelt, staat Oe bezien. Zoodat men in de toekomst een stra-dag zal vieren zonder paarden, zonder herberg, op de manier, waarop men een hazenpastei eet zonder haas. VOOR ROOKE.RS. De onaangenaamheden, waarmede het wennen aan het edele „toeback suygen" verbonden pleegt to zijn, werden reeds zoo menigmaal bezongen in proza, in rijm en in dramatischen vorm, dat er nauwelijk» nog iets nieuws van blijft te zeggen En wanneer je er aan gewoon bent, wil. je er graag weer kf, omdat het je te duuf wordt. Een medewerker van het .British Medical Journal" heeft de vraag opgeworpen, hoe dat het beste kan geschieden. Want een niet-iooker kan zich eenvoudig geen flauw besef maken van de moeite, welke een wèl- rooker zich moet geven om zijn kwaal Kwijt te raken. Zoo menigmaal zo zich ontdoen, de roo- kers, van hun rookgerei, zoo menigmaal koopen ze na een tijdje nieuwen voorraad.. Gelukkig schijnt er voor deze rampzali gen een redder op te duiken in den vorm van een Russischen arts, Kolomeitzew, te Kazan, die verzekert een absoluut zeker werkend middel ter genezing van rookers te hebben gevonden I Zijn raad bestaat in niets anders dan den mond na ieder tabakgebruik met een 25 procents oplossing van salpeterzuurzilver helsche steen om te spoelen. De dokter staat er voor in, dat het daar door veroorzaakte smaakje een voldoend walgend gevoel opwekt, om den rooker voor immer van zijn hartstocht te genezen. Het is zeer wel mogelijk; alleen blijft het vreemd, waarom niet liever dadelijk een oplossing vaD cyankali is aanbevolen, die het voordeel zou hebben, dat ze niet eens van 25 pCt. behoeft te rijn, om den rooker niet alleen van dit gebrek, maar tevens van hl zijn andere zonden voorgoed ai te helpen 1 DEENSCH MENU. Een spijskaart van een eethuis in Kopen hagen kwam iemand onder de oogen. Over, de volgorde der gerechten zou geen opmer king te plaatsen rijn, ware het niet, dat er een tusscheng'erecht op voorkomt, dat, naar ons weten, nog nergens andera tot de diner-mode behoort. Den 12den Januari van dit jaar werd in hotel „Phoenix", te Kopenhagen, het vol gende menu opgediend: Kaviaar. Zwaluwnesten-soep. Lamsrug, met toespijzen. Zeetong. Jonge haan met Champignons. Bagout van schildpad. Cu a m pagn e-sor bet. TruffelpasteL Massage. Salade en Compote. Snippen. Versche Slierasperges. IJs. Vrachten en Aardbeziën. Mokka. Er was een tijd, welken men als klassiek bestempelt, dat de gasten van Nero met pauweveeren bewerkt werden, en de ge schiedenis herhaalt nog de schande van, dergelijke onsmakelijke zeden bij Keizer Vitellius, zegt de lezer van dit menu eu hij vraagt: Gaat nu het vaderland van den gezond heidsapostel, kapitein Müller, der twintig ste eeuw het voorbeeld geven van dinArj metmassage? STOFGOUD. Er is altijd eenige waanzin in de liefde^ er is evenwel ook eenig verstand in waan zin. Nietzsche. 'Als men alle godsdiensten wilde ver foeien, dan zou er altijd nog een kerkhof overblijven als laatste kerk. Car me n Sy 1 va.

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 13