Hartesteeg 2. VERFHANDEL Jenever f0.72 Brandewijn „0.72 Cognac Likeuren „0.901 s. „0.45 Hotel „ST.-JOitlS", Hoogewoerd 52 en 68. Interc. Tel. 36). LAWME1IMTIM. Bij Drie en een Kleintje Antiquiteiten - Oude Schilderijen. Maatschappij van Nijverheid. A. VAN DER KWAST Co. Geheime ziekten, „SANITAS", Steenschuur 1. van af f 100. 100.— 105.— 105.- 95.- 103.— Ontvangen: een nieuwe zending RIJ WIELEN van de volgende merken en Prijzen: OSMOND UUDGE WHIT WORTH RALEIGH SWIFT ROBIN HOOD F. N Al deze merken met freewheel en 2 velgremmen en op verlangen met twee- en drie versnellingen. Ook reeds ontvangen: een groote zending A. J. STALLINGA, TE HOOR gevraagd, Het liezen des Ghrêstendoms. ADOLF HAELNACE, Voorkoopers civiel. O. VLASVELD, C. F. ROOS Co., Amsterdam. gcwordca hier een sanatorium te bouwen Dat er meerdere malen aanvraag gedaan is om grond voor het plaatsen van een hotel en voor het bouwen van villa's, doch dat de schietoefeningen beletten zulke gebouwen te plaatsen in de nabijheid van het strand. Een en ander is zeker niet in 't belang van de welvaart der gemeente. Bo vendien is het verkeer veelmalen gestremd cd van het strand wordt tegenwoordig cJruk gebruik gemaakt als verkeersweg. Het gevaar, dat projectielen opleveren, die in de duinen neervallen, is niet gering te achten, vooral als dit granaten zijn, dio nog niet zijn gesprongen. Ingekomen zijn eenigc missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raads besluiten. Van de leden der commissie tot wering van schoolverzuim ia bericht inge komen, dat zo hun herbenoeming aanne men. Het verslag dier commissie over 1906 ligt ter lezing van do leden. Medege deeld is ook, dat de commissie tot voorz. heeft gekozen "den eerw. heer Th. Vlek en tot secretaris ds. J. Klomp. Uit het proces-verbaal van kasopneming blijkt, dat aanwezig is 3869.40 gld. Van de gemeente 's-Gravenhage is ingekomen een verzoek om adhaesie te betuigen aan een adres, gericht tot den minister van water staat, het daarheen te willen leiden, dat over den Bczuidenhoutschen achterweg eu den straatweg een viaduct worde geplaatst met een poort van 16 M. breedte. Daar in de vorige raadsvergadering reeds be sloten is, een soorgelijk verzoek to richten tot do betrokken autoriteiten, wordt het minder noodig geoordeeld aan dit verzoek gevolg te geven, te meer, daar de gemeen te 's-Gravenhage zich op een terrein be geeft, waarop ze nog niet behoort. Het adres wordt aangenomen voor ken nisgeving. Do begrooting voor de rustende schutte rij wordt goedgekeurd. Op het verzoek van M. Burger, boomen te mogen rooien voor zijn huizen in de Langstraat wordt gunstig beschikt. Eenige af- en overschrijvingen worden goedgekeurd. Het suppletoir kohier van den H. O. wordt vastgesteld op 169.60 gld. Het kohier van de hondenbelasting wordt vastgesteld op 167 gld. Naar aanleiding van een corresponden tie, gevoerd met den inspecteur der tele grafie, wordt voorgesteld bet kantoor voor den telefoondienst open te stellen van halfacht tot halfeen, van halftwee tot 4 uur eD van halfzes tot halfacht. De heer Van Pallandt zou het wcnsche- lijk achten het telefoonkantoor open te houden tot halfnegen des avonds. Dit kan geen bezwaar opleveren, daar het postkan toor toch tot dien tijd geopend blijft.» Het is voornamelijk voor de aansluiting aan Den Haag. Dit voorstel zal worden gedaan aan den directeur-generaal der posterijen. Het is niet te eischen van den directeur van het postkantoor, dat hij behalve de uren, waarop het postkantoor geopend ;s, ook nog aanwezig zal zijn op allo genoem de uren voor den telefoondienst. Daarom doet het Dagelijksch Bestuur het voorstel de telefoonhouder-plaatsvervangster op die uron met den dienst te belasten en naar daarvoor een jaarwedde te verleenen van 200 gulden. Do heer Van iPallandt vindt de som wel wat hoog. De voorzitter meent, dat het werkelijk niet te veel is. De heer Ruygrok twijfelt er aan of er voor dat geld wel een ander zou te vindon zijn. Het voorstel van het Dag. Bestuur wordt zonder hoofdelijke stemming aa oge nomen. De heer Broeksmit neemt deze gelegen heid te baat te klagen over de bestelling der brieven. Het gebeurt, dat de bewoners in de kom soma één of twee uren te laat huu- brieven krijgen door de zoogenaamde ex tra-bestellingen. Het Rijk krijgt 15 cents - - zegge 15 cents voor zoo'n brief en daar voor moeten alle bewoners der kom soms hun brieven een paar uur te laat krijgen. Als er personeel te weinig is, dan dient dit te worden uitgebreid. Een klacht bij den postdirecteur beeft niet mogen baten. Deze schijnt er niets aan te kunnen doen. Er zal in een schrijven aan den directeur- generaal op deze algemeeno klacht worden gewezen. Do voorzitter deelt mee, dat aan een vijf tiental kinderen onderwijs wordt gegeven in de Fransche taal, en dat het school geld dier kinderen verhoogd is met 10 ets. per week. Het Dagelijksch Bestuur stelt voor den onderwijzer een 6ubsidie te geven van 200 gulden. Aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Yoor Engelsch hebben zich 21 leerlingen aangegeven. De heer W. Karstens, v=m Leiden, zou zich met dit onderwijs willen belasten tegen 100 gulden per wckelijksch lesuur. De Woensdag- en Zaterdagmiddag zou het geschiktst zijn. Het Dagelijksch Bestuur stelt voor den heer Karstens te benoemen on hem drie uur per week les te laten geven. Het school geld zou voor één kind vastgesteld kunnen worden op 20 cents per week. De heer Rotteveel ziet niet in waarom het onderwijs in het Engelsch duurder betaald moet worden dan dat in het Fransoh. Hjj zag dit liever even houg bepaald. Sommige leden vinden tien oents te weinig. Na eenige discussie wordt besloten het schoolgeld voor beide talen te regelen ale volgt: 1 kind 15 ets. per week; 2 kinderen uit één gezin 22} ets. en voor elk kind daarboven 5 ets. meer. Aan minvermogen den zal de helft in rekening worden ge bracht. Yoor het onderwijs in de Duitscbe taal waren te weinig deelnemers. Wellicht kan ook hiervoor later een cursus worden geopend. Aan den heer Hunck, onderwijzer aan school No. 2, wordt een verhooging van jaarwedde gegeven van 50 gulden. De belooning voor de verloskundige ar menpraktijk wordt zóó geregeld, dat de gemeente voortaan aan de geneesbeeren zooveel guldens boven drie gulden zal bij passen, dat zij daardoor niet minder ont vangen dan het tarief, dat eenmaal door hen ia vastgesteld. De leden voor de verschillende sterobu- rcaux worden allen herkozen, zoodat daar in geen verandering is gekomen. Een duizendtal takken, liggende aan de Haven, wordt met algemeen goedvinden verkocht aan den heer Albemade tegen 3} ets. per stuk. De rijzen zullen bij inschrij ving worden verkocht. Op voorstel van den heer Broeksoiit wordt aan Z K. H. den Prins der Neder landen een telegram verzonden, waarin hem hulde gebracht wordt voor Zijn moedig gedrag aan den Hoek van Holland. Op voorstel van den heer Rotteveel zul len de palen aan den ingang van hot Tuinpad worden verwijderd, zoodat dezo weg voor voertuigen openkomt. Aan den omroeper zal een nieuw klank bord worden verschaft. Over de discussion over het feest van De Ruyter is het beter te zwijgen. Een verras* sing moet een verrassing blijven. Koninklijke Militaire Academie. De Minister van Oorlog brengt ter ken nis ,van belanghebbenden: lo. Hier te lando zal in de maanden; Juli en Augustus en, zoo noodig, in da eerste dagen van September e.k. examcrj worden gehouden voor toelating van jon gelieden als cadet bij do Kon. Militairs Academie te Breda, geregeld op de gronaj slagen dor wet van 21 Juli 1890 (Staats blad No. 126). 2o. Voor dit examen worden opengestoU 115 plaatsen, verdeeld als volgt: I. Ten behoeve van de Cadettenschool: A. Bij het leger hier te lande: 14 voor de infanterie, 4 voor de cava» lerie. 13 ivoor de artillerie en 2 voor d* genie; B. j_*ij het leger in Nederl.-Indiö: 24 voor de infanterie, 3 voor do cava lerie, 7 voor de artillerie en 3 voor da genie. III Ten behoeve van do adspiranten, bedoeld bij sub II van art. 25 der vo- rcnvermelde wet: A. Bij het leger hier to lando: 17 voor de infanterie, 4 (voor de cava lerie 12 voor de artillerie en 2 voor de genie. B. Bij het leger in Nederlandsch-Indvij 7 voor do infanterie, 1 voor dc cavale rie, 1 voor de artillerie en 1 voor de genie. Voor verdere bijzonderheden zie ,.St* Ct." No. 55. k,*EDE.KLAi«0SCH£ Departement Leiden. Icdeu-vcrgadcring op Vrij- dag 8 Maart, des avonds te 8 uien, in hei Nutsgebouw. Spreker: de Heer H. G. L* KÜSTERS, Tarief-referent H. IJ. S.-M. te Amsterdam. OnderwerpDe Oorsprong en Rijkdom der aard© aan Steen kolen; delving en verbruik daarvan benevens de neven producten in verband met den niantscliappelijken vooruit gang* 2627 22 Namens hot Bestuur, Mr. E. L. Th. H00QENSTRA ATEN, Secretaris* LEIDSCHiJ Janvossensleeg 34. Prima Grondverf ït 40 ets. p. K.G. Glansverf 4 50 n t Vcrki ijgbaar in alle kleuren. Lijnolie 26 ets. p. Liter. Terpentijn 70 Zeegras per pond 4 ets. Zeegras per baal f 2.10. Chloor per 50 K G. k f 4.50. Glas, Penseeleu, Kwasten, enz. enz. 2744 20 Aanbevelend, 2733 15 Den Haag. Gevraagdeen net KAMER MEISJE en een WERKMEID. Brieven Bureel van dit Blad onder No. 2684. 8 verouderde of nieuwe, worden spoedig en volkomen genezen door 2737 8 Aft TAL-PARELS van Dr. Fest. Prjjs 1.20. 2757 100 Prijscouranten op aanvraag gratis. Hoogewoerd 52 en 68. Interc. Tel. 361. voor do zomermaandeneen GE MEUBILEERDE WONING, aan Zee, te Noordwyk a/Zee ot Katwük a/Zee. 2752 8 Brieven onder No. 3899, Bureau ,Het Vaderland", Den Haag. Japansche Kamermatjes 25 Cents, Gordynlatten en -Rollen btliyken prijs, 4 Honden- of Kattenbellen 1 Cent, 100 bedrukte Postbrietkaarten 11 Cts., doozen Goud- of Zilverbrons 7^ Ct»., (drie dubbele groote doozen 16 Cents), 36 Punaizes (in doos) 4 Cents en 144 stuks Punaizes (in koperen doos) 15 Cents, een partijtje blauw Flanel 8 Cunt6 en geel Flanel 16 Cts per ei, beste en durende Zeemlappen van af 16 Cents, prima Sponsen, Ciosetrol- lon 8 Cents, Ramée Union tochtvrije Gloeikousjes ^brandbare lichtsterkte 4000 uren) 12} Cents, 12 zeer fijne groote vellen witte Kastranden 10 Cts., 2de soort 25 vollen Kastranden 7 Cts Kastpapier, 12 groote vellen zonder Rand 8 Cents, 100 geperforeerde Blok Nota's aan blok 8} Cts., 3 beste Caterns Postpapier Cts., Krammen, Duimen, Schroeloogje» half voor niet, 1 pakje Thermogóue Watten 6} Cts., 9 Wascbgoed Knijpers 1 Cent, Spring- hangsloten 6 Cts., Schoeneuschuiers en in alle soorten Borstelwaren best gesorteerd, groote zinken T\jien en Emmers, Emaillen waren en prachtige Kielen Stoelen, 10 beste Kogelblauw 1 Cent, 2 Nootmuscaten 1 Cent, prima Deurschuitjes 5 Cents, één streng best Gord|Jnenkoort 6 Cents, 60 beste Sigaretten 10 Cents, Broekkappen en Fietsbellen 25 Cents, Hamers en Nijptangen in soorten, Dioogiynen 6 Cents, Muizenvallen van af 6 Cts., Steenen Eieren 3 Cts., Kitlljm 34 Cts., vloeibare L(jm 4 Cts., 3 kaarten Zoolbeslag 10 Cts., zakjes Blauw 2 Cts., Cahiers of Schriften met 30 Bladzijden 1} Cts. 2761 60 V.-d.-Werfstraat 58-60. iwr Alles franco thuis Tklkfoon Intercommunaal 766. Nog te koop eenige nieuwe gouden en zilveren Horloges. Door GEBROEDERS VAN DER HOEK, te Leiden, is uitgegeven 2743 19 Zestien Lezingen te Rerlijn, gehouden voor Studenten vau alle faculteiten, door Hoogleer aar te Berlijn. Vertaald door: C. 8. M. HIJENEN. Prijs ingen. f£.50. geb. ƒ2.90. Verkrijgbaar by alle Boekhandelaren. Heden ontvangen, die soorten Aardappelen, zooals 1st© kwali teit ZeeuwHche Paar»pntten, Blauwe, Bravo*» en Friesche Eigenheimer». Aan hetzelfde adres mooie zuivere Legpoter», zooals Eigenhei mer», Bravo*», Witte en Geele Kralen. Blauwe en Paars- puttenpoter». 2750 20 Janvossensleeg GO. Telcfoonn. IGO. Nalatenschappen Mevr. de "Wed. J. DE GEEL—BENNIN'GSEN; enz., waarbij: fraaie gesneden en opgelegde Kanten, Commodes» Secretaires, enz, Empire Meubelen, Console Tafel en -taande Gangklokken, sieiiyke Bronzen, Marmeren en Vergulde Pcuduie» en Kandelaber», gean den Eiken Schoorsteen, Spiegels, Goud lederen Tochtschermen, enz.; fraai gedecoreerd Oud-Blauw Eetservies, Kaststellen, -chotels, Borden, enz.; rijk geëmail- ieerclen kapitale l'otien, 1 olwagens, Wapenborden, Tneeaerviezen; fraaie Saksische Beeldjes, figuren van den Olympus, Ainstel, Chelsea, Fransoh, Fflistenberg, Höchst, Lowestoft en ander Porse lein; kostbaar blauw en gekleurd Ond-Delftsch, verder Leeds, Wodgewood en ander Aardewerk; Kristallen Tafelmontuur, Compotes, Manden, Glazen, gegraveerde Bokalen, Rijnwijn roemers, enz; Gouden Snuifdoos, Horloges, Siei aden Zilveren Kandelaars, Bladeu en Ti ommels, Bekers, KinderspeelgoedWaaiera, Bronzen en vele andere Curiositeiten, Bibelots, enz.Violoncel en Violen „Plated", Koperen, Tinnen, IJzeren VoorwerpenSchilderijen doo. Averkamp, Bool, Brouwer, Dujardin, Flinck, de Keljser, Van Laer, Molenaer, De Poorter, Ruisdael, Van der Yenne, verder eenige Prenten, onz., enz. Verkooping op Dinsdag 12, "Woens dag 13 en Donderdag 14 Maart 1907, in „De Brakke Grond", te Amsterdam. Bezichtiging: Zaterdag 9 en Zondag 10 Maart, particulier Maandag 11 Maart, publiek. Catalogi (de geïllustreerde Editie ad ƒ1.—) verkrijgbaar by do Directie der Verkooping: 2748 80 NES 49, Brakke Grond, FEUILLETON. Jnschuldig veroordeel! 17) Mijnheer de majoor, ik bezweer u," zoo viel nu ook Herman in, tooD de majoor in plaats vau op do conclusies van Mandel- baum in te gaan of iets daarop te ant woorden, Eich in een kwellend stilzwijgen hulde, „hier staat Eliscs onschuld op het spel. U hebt u gedrongen gevoeld mij de waarheid te zeggen, maar nog bebt u niet de gehcele waarheid gezegd. Wat kan u daarvan terughouden, als Elises leven op het spel staat 1 Spreek, of u het vermoeden van den heer Mandelbaum voor juist houdt." „Neen, dat is valsch 1" riep eindelijk de majoor. „Valsch?" vroeg Mandelbaum. „Eliscs broedetr kan Kier niet geweest zijn I" „Waarom niet?" „Omdat „Omdat?" De majoor zweeg opnieuw. „Majoor P zeide Herman. „Omdatomdat de kwajongen in do gevangenis zit 1" Het was er uit Dc uitweiking van deze woorden was verschillend. De majoor zelf liep met afgewend gozicht dc handen op den rug, door dc kamer. Herman stond daar met gobogen hoofd. Eliscs broeder in de gevangenis 1 Dat had hij niet verwacht? Mandelbaum scheen geheel en al ver bluft Maar niet lang. Hij herstelde zich spoedig. „Mijnheer de majoor kan zich ook ver gissen." zeide hij, „de jonge man kan uit de gevangenis ontslagen zijn." „Neen," schreeuwde de majoor, „hij zit nog 1" „Toch kan mijnheer de majoor zich ver gissen,'' zeide Mandelbaum hardnekkig; „de jonge man kan uit de gevangenis tij delijk ontslagen of hij kan uitgebrokon zijn. Mijnheer de majoor zal mij zeggen, wat in een gevangenis kan voorkomen 1 Wanneer de heer majoor en de heer baron willen, dat ik mij verder met de zaak bemoei, dan moet ik verlangen, dat de baron of do majoor dadelijk aan den directeur der ge vangenis schrijft, of de jonge man die sedert dien dag verlaten heeft of niet." „Laat mij met rust," schreeuwde de ma joor. Mandelbaum was geen kwalijknemend menseh. Hcfc gelukte Herman den majoor eenigszins te kalmeeren en ook het adres van de gevangenis te vernemen. Het was de gevangenis van het Mecklenburgsche stadjo Doberan. Een kwartier later bevond zich Herman met Mandelbaum, nadat hij van den majoor afscheid genomen had, op het telegraaf kantoor, waar hij aan de directie der Dobe- raner gevangenis een telegram met ant woord betaald zond. Daarna ging hij in gezolschap* van Man delbaum naar zijn hotel terug. Het. liefst zou hij thans alleen geweest zijn. Nog had hij de onthulling welke hem dc majoor over Elise en de haar betreffen de familie-aangelegenheid gedaan had, niet kunnen vatten. Al had hij daérover, dat hij van haar liel'ds nu zeker kon zijn, in het eerste oogenblik luide gejubeld, zoo drongen thans toch andere indrukkeu zich aan hem op, welke hij eerst meester moest worden, als hij alleen was. In het hotel op zijn kamer wilde hij met Mandelbaum op het antwoord wachten. Thans eerst kwam het tot zijn bewustzijn, hoe vaag, ja, hoe willekeurig de grondslag was, waarop Mandelbaum was begonnen te opereeren. Aangenomen zelfs, dat con derde aan de daad deel had gehad, hoe had dit, om slechts een enkel der tegen Kliso aangevoerde bewijzen te nemen, bijvoor, beeld liet feit kunnen ontzenuwen, dat zich in haar bezit de noodlottige doos bevonden had? Bovendien had zijn moeder met dien man nooit de geringste gemeenschap gehad. En welk doel had het voor dien man moeten hebben, haar naar het leven te ^taan De eenigo logische verklaring zou geweest zijn dat hij daartoe door een derden persoon opgostookt was. Maar ook dat had niet eenige waarschijnlijkheid. Mandelbaum aad hem met de wijze, waarop hij de zaak aan ving, geheel teleurgesteld. Ook de heer Mandelbaum was, terwijl hij nu naast Herman liep, in gedachten ver. diept. Misschien werd hem de onzekerheid van het punt, waarvan hij uitgegaan was, thans duidelijk. Wat echter absoluut 'oor hem vaststond, was, dat in het kritieke uur in de woning van don majoor een derae persoon geweest was. Wio was die persoon l Op geen trof do waarschijn lijkbeid meer dan op genoemden jongeu man. Het stond voor den heer Mandelbaum reeds ouomstoot,- lijk vast, dat de jonge maai zich niet in de ge vangenis bevond; dat hij zich althaus u;et op dien dag daarin bevonden had. „Mandelbaum", zcido Herman, ik vrees zeer dat u ditmaal op een valrch spoor zijt-" „Mijnheer de bairon," antwoordde de ander, „wacht eerst het telegrafisch ant woord af." Na verloop van een uur, in welken tijd Herman voor Mandelbaum in hot holoi een kamer besteld had, werd geklopt Het was de kellner met een telegram. „Nu?" vroeg Mandelbaum, nadat Her man het geopend en gelezen had. Mandelbaum las: „De gevraagde aU gevangene sedert tien dagen voortdurend hier in de inrichting." „Wat zegt u nu?" vroeg Herman. Mandelbaum knaagde aan zijn nagels. „Het is een merkwaardige zaak," zeide hij eindelijk. „God mogo mij helpen en u laten gezond blijven, mijnheer do baron. Het is de morkwaardigste zaak, die mij overkomen is." VIII. „Palal Mandelbaum, agent", zoo had Mandelbaum zich in het vrcemdelingcnboek ingeschreven. „Agent" noemde hij zich onder de men- scheu, omdat dit voor zijn doeleinden practischcr was dan wanneer hij zijn eigen lijk beroep genoemd had. Zoo ontweek hij onder de lieden elk opzien. Hoogstens ver wonderden zich enkelen in het hotel er over, wat een koninklijk Pruisisch assessor on een agent van de .Verschijning van den heer Mandelbaum zoo intiem met elkaar te vorhandelcn hadden. Toen het middaguur naderde, bood Her man den heer Mandelbaum een plaats naast zich aan do table d'höte aan „Spreek niet zoo, mijnheer de baron," zeide dc ander, „het is zeer vriendelijk van u, maai' ik ga niet naast u 2ittcn( ik zal in het geheel niet aan de table d'höto deelnemen; en waarom niet? Omdat mij de lieden zouden aangapen en zich afvra-f gen, wie ik ben, en datJ past niet. Dat past ook niet in mijn beroep. Ik zal :n een restaurant gaan en dan, wanneer ik gegeten heb, zal ik naar buiten gaan en nadenken en als ik wat gevonden heb, zult u mij terugzien." Horman glimlachte. „Mandelbaum," zeide hij, „u hebt eed overdreven teergevoeligheid. „En neem mij nu niet eon vriendschappelijke vraag kwa* lijk. Mag ik mij veroorloven u een van mijij hoorden aan to bieden? Ik heb er twe< dozijn in den koffer en ik geloof dat wij beiden dczolfdo halswijdte hebben." Mandelbaum keek in den spiegel. Er was van hot linnengoed van Mandel baurn reeds gezegd, dat het een zeer don« kerc zijde in zijn wezen vormde. „Wanneer mijn boord het zal noodig hebben," antwoordde Mandelbauin „zal ik het aanbod van den heer baron zoo vrij zijn aan te nemen." „Mandelbaum," zeide Herman nog eens. „ik geloof echter dat do eene punt van ut boord reeds niet meer geheel schoon i*."- (Wordfc vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 6