eieren geven pLm. 30 E.fcr. ongedroogd eiwit en 15 K.G. ongedroogd eierdooier. Gedroogd verkrijgt men respectievelijk pl.m. 3 K.G. en pl.m. 3 .K.G. droge sub stantie. STOFGOUD. Voor de eenzijdigheid van het eigen in dividu bestendig op zijn hoede to zijn, dat ia de eeuwige jeugd. Von Eeuchtersleben. De vogel stijgt omhoog in lustige vrij heid; het schot des jagers treft hem en met gebroken vleugels ligt hij ter aarde. Het Bchip stuift, in het gezicht der vei- ,lige haven, trotsch over de golven; de storm verheft zich, en het zinkt neer in de diepte. De mensch bewandelt een weg in blijde iverwachting en met stoute plannen voor de toekomst; een hoogere macht raakt hem aan, en zijn leven is vernietigd. Mr. Broos hooft. De gebreken van uw echtgenoot of uw vrouw zijn slechte din onverdraagzaam, ais gij ze telkenmale wilt verbeteren. Han del er mede als met don reuk van uw hond, dien gij verdraagt, omdat het dier u lief is. Car mö n S y Iv a. 'Als het leven eischen heeft, waaraan het stelsel niet kan voldoen, dan moet het stelsel, zoo de eischen rechtmatig mogen beeten, voor het oogenblik wijken. Dr. Schaepman. RAADGEVING. Het afweren van de gevaren van grooto koude. Een Belgisch dokter schreef het volgen de stukje in een Ylaamsche krant. „Om do gevaren der groote koude af to weren moeten wij trachten: lo. ous iichaam voor te groote verkoeling te bewaren; 2o, veel warmte in ons op te vangen. Het eerste bekomen wij door het ver warmen onzer woningen en door het dra gen van warme kleederen. Beter dan zeer dikke 6toffen zijn gevoarde kleederen en het dragen van vcfr&cheidene kledingstuk ken over elkander, wijl do fcusschen de ikleederen zich bevindende lucht, als slech te warmte leider, de warmte terughoudt en ons daardoor warm maakt. Daarom zijn ook de pelskleederen warmer, omdat zich 'tusscben de haren van het vel lucht be- yindt. Bijzondere voorzichtigheid vereischen do iperiphero lichaamsdeelen, die ver van het ,hart zijn, omdat deze licht bevriezen. Wij noemen maar de teenen, de vingers, do ooren. Voor de voeten is het raadzaam dub bele, steeds droge kousen en gemakkelijke, breede schoenen te dragen, die den bloedsomloop, na natuurlijke bescherming tegen koude, niet belemmeren. Wanneer wij op straat nog overschoenen dragen, dan bevrijden wij de teenen tegen het bevriezen Voor tengere handen drago men niet spannende glacé-handschoenen, maar wol len handschoenen of nog! beter met pels gevoerde! wanten en voor do vrouwen moffen. De ooren beschutte men door oorlappen. De neus kan niet besokut worden en daar om zal men hem niet met een sluier, be dekken, mevrouwen Tot vexhooging van den toevoer van warmte moeten wij een passende voeding uitkiezen, waarin veel vet en suiker voor komt of andere koolhydraten. Voor den 'winter zijn de volgende spijzen te verkie zen spek, boter, eieren, oliesardinenver der: brood, rijst, aardappelen en meel spijzen, die alle een goed brandmateriaal 'in onze stofverwisseling zijn. Warme dran ;ten kunnen ons hier en daar helpen om 'gauwer warm te worden. De alcohol, je- 1 never, rum, cognac, wijn, kunnen voor overgaand verwarmen. Maar dit is niet rationeel, daar op do alcoholische warmt© ras een sterke lichaam sa fkoeling volgt. Een voortreffelijk verwarmingsmiddel is de beweging. In de vrije lucht moet men zich bewegen om niet te bevriezen. Bewe ging verwekt warmte. Vandaar het trap pelen der menschen, die op dezelfde plaats moeten blijven staan, van daar het armen- te-zamen-slaz i van de koetsiers. De koude is voor ons niet nadeelig als de lucht droog is. Het nadeeligst is do koude wind. Wij verdragen beter 10.15 graden koude onder vriespunt bij stil we der, dan 34 gradeD bij winderig weder Een en ander te onthouden voor den tijd dat het weer vinnig koud wordt 1 "Wekelijksche Kalender. Zondag. Het bomt er betrekkelijk maar weinig op aan hoe oud men is; alleen hoo meh oud is., Maandag. De muziek opent ons in ons eigen wezen onbekende sferen, diepten van aandoe ning, die edeler schijnen dan wat het leven yan on3 eischt.. Dinsdag. Van hef ware geluk draagt men de brö*i in zichzolven ©n zonder het te bemerken, verspreidt men dat geluk om zich heen. Woensdag. De mensch kan zich oefenen in 'den wil tot arbeid en plichtsbetrachting, in den wil tot ontbering en zelfbeheersching, maar hij kan zich ook oefenen in den wil tot rechtmatig genieten. Donderdag. Een groot gevaar voor een natie is haar rijkdom, indien zij dien niet kan eü weet te verdedigen., Vrijdag. In den omgang met menschen leert men het menschdom kennen.; Zaterdag. Door veel te spreken wisselt men hefi goud zijner gedachte tot men zelf arm schijnt. RECEPT. Macaroni met ham en kaas. De macaroni, aan stukjes gebroken van een vinger lang dn goed afgewasschen, wordt gaar gekookt, niet te gaar, in bouil lon of kokend water met zout. Men smelt een paar lepels boter, zij mag niet bruin worden. Een hoeveelheid ham wordt fijn gehakt. Men neemt den macaroni-schotel, doet er de gesmolten boter in, daarna de macaroni, laag voor laag, met de fijnge hakte ham en een lepel Parmesaansche kaas er tusschen. Men bestrooit het met paneermeel of gestampte beschuit en kleine stukjes boter en laat het in den ovea lichtbruin worden. ALIiESLLEI. Wat do roastbief kostte. Toen de tegenwoordige koning van En geland nog prins van Wales was en zich eenigo dagen te Parijs ophield, werd hij door baron Rothschild te ontbijten ge vraagd. Toen de roastbief was opgediend, merkte de Prins op: „Dat is vreemdDit vleesch is precies zooals ik het thuis krijg."- De barones antwoordde glimlachend: „Het werd ons geleverd door den Lou- denschen slachter, die Uw Hoogheid voor ziet." „Maar het is ooE juist eender toebe reid 1" „Dat is waarschijnlijk daaraan te dan ken", antwoordde de gastheer, „dat ik om den kok van de Bachelors Club te Londen telegrafeerde, opdat het vleesch naar uw smaak zooi zdjn." „Waarde baron, wij zijn oude vrienden", ging de Prins voort, „zoudt ge er iets te gen hebben mij te zeggen hoeveel de roast bief u dan heeft gekast 1" baron Rothschild ging even heen. Toen hij terugkwam zeide hij „Met het drinkgeld aan den kok 4000 f nan ken./1 O, die vreemde woordenl „Dokter", zei een patiënte, die graag vreem de woorden gebruikte, doch dikwijls zelf niet wist, wat ze beteekenden, „ik m..t u eens insulteeren; ik heb confecties naar het hoofd en ben geconstrueerd." „Mevrouw", antwoordde de dokter, die met gelijke munt wenschte te betalen, „maak u zich geen scrophules, ga naar de hypo theek en vraag om een dubbeltje rhinoce- rosolie." Op een vergadering van een vereeniging voor vrouwenkiesrecht wond een spreekster, zich hevig op en riep in het vuur van haar rede uit: „Waar zou de man zijn, als er geen vrou wen waren 1" Zij zweeg even, om het geweldige van haar vraag goed te laten doordringen tot de vergadering; toen herhaalde zij wat zach ter haar vraag: „Waar zou de man zijn als er geen vrouwen waren?" „In 't Paradijs, juffie 1'' klonk het van de galerij-; Een grossier in passementerieën, die bij een volksfeest zijn zoontje in het gedrang heeft ver lor en^ laat de volgende advertentie plaatsen: Gisteren verdwaalde een knaap, die Hans heet, de eenige troost zijner ouders. De jongen is groot van gestalte, en draagt een bruin pak met beenen knoopen van dezelfde kleur. Wie mij eenig bericht be treffende den jongen zendt, geef ik 50 pCt. korting, als hij dergelijke knoopeu van mjj neemt. Bede' nkolijk compliment. Uit een brief van een Leidsch oudheidkun dige aan zijn meisje: „Hoe zou ik dolgraag de stad verlaten, en naar je toe komen, Adelaide, 't Zou een heerlijkheid voor mij wezen, zoo iets als een bezoek aan een oude ruïne, versleten door den tand des tijds en opgelapt bij allerlei gelegenheden." De goede oude tijd. Moeder (tot haar pas getrouwde dochter): „Wan neer je man je geen nieuwen hoed of man tel wil geven, dan moet je maar een dag of acht mokken, dat heeft mij bij je vader" altijd geholpen." Dochter: „Ja, dat was goed in uw tijd. Nu zouden de hoed of dc mantel in dien tijd uit dc mode zijn.'-' Zoon: „Ja, pa, ik heb op reis in den trein een meisje leeren kennen en heb me> met hciar verloofd." Yader: „Er komt tegenwoordig geen einde aan de spoorwegongelukken 1" VRAAG. Op welke manier zijn vochtvlekken te verwijderen uit zijde? [Antwoorden s. v. p. vóór avond aan ons Bureel onder motto; "V ochtv le kken}.

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 14