Boe Koning Eduard est I -- ---- een bak kokend water, dat men buitenshuis uitstort, veroorzaakt een eigenaardig, flui- tend gesis I Oningewijden, die op hun kampvuur bui- ten een schotel rijst of boonen wille, ko- ken, zullen tot hun verbazing gewaaiwor den, dat, terwijl het gedeelte boven heb heetst van het vuur kookt, de buitenzijde, i die aan de koude blijft blootgesteld, bevro- ren is. Om dit te voorkomen, moet de scho- i tel geheel door vuur omgeven worden 1 Scherpe stalen gei eedschappen worden, als men ze aan dezo temperatuur blootstelt, I zoo hard en broos als glas, en zullen even- j als glas door een schok verbrijzeld kunnen worden. Ik zag een afblazende veiligheidsklep, j waarbij de uitstormende stoom zich onmid- I delljjk in groote ijskegels aan den buiten- rand vastzette, welke kegels daar, niette genstaande de klep dikwijls stoom uitliet, 1 dagen bleven hangen 1 Groenten, aardappe len, fruit en eieren kunnen bevriezen tot za zoo hard zijn als kogels. Om ze te kun- eten of gereedmaken moeten zo eerst een halven dag in koud water worden ge 'zet. <De vorst heeft dan geen invloed op smaak} of andere eigenschappen. Wil men de ontdooiing echter bespoedigen, bijv. op vuur of p neet water, dan wol den ze on ge schrikt voor gebruik. Bevroren ledematen zijn natuurlijk geen zeldzaamheden, maar worden vaak behou den door ze .urenlang in olie not te hou den. Dit is een volstrekt onschu' lig middel, dat in den regel het amputatie-mes overbo- 'riig maakt. Bij 45 graxlen vorst vond onze nachtwa ker ccn man in do sneeuw liggen. Hij werd :in onze werkplaats gedragen tm zijn beido handen bleken tot de polsen bevioren te zijn. Vijf uren aan één stuk hield men de 'handen in de olie, maar toen was ook he* •gevaar geweken en geen Vingertopje behoei- do te worden afgezet. De geneesheeren wa ren verbaasd over dit geval. De handen waren toch precies zoo wit als marmer en iö de olie begonnen, zij te knakken cn te 'kraken. De temperatuur van de olie moet ongeveer gelijk zijn aan kamer warmte, on geveer zestig graden. Bii hevige koude moet dc grootste omzich tigheid in acbf genomen worden tegen het bevriezen der Jongen. Daardoor kan men binnen enkele minuten een hevige en uiterst gevaarlijke longontsteking oploopen. Op deze wijze is ook menig fraai span paarden verloren gegaan. Het is gevaarlijk voorwerpen aan te vat ten met onbeschutte handen. Als men een deurknop aanpakt en niet onmiddellijk we der loslaat, stelt men er zich aan bloot i binnen vijf seconden een bevroren hand palm te hebben. En wat dat beteekent? De pijn en de gevolgen daarvan zijn volkomen alsof men een rood-gloeiende kachel had .aangevat. Allerlei merkwaardige gevolgen heeft de groote koude. Ten gevolg© van de lage tem peratuur krimpon do groote spijkers, waai- tnede het zware houtwerk onzer gebouwen bevestigd is. Als dan de houtvezels deu 'wijkenden spijker niet langei kunnen hou den, laten zij onder een doffen knal als •van een zwaar kanon plotseling los. Als dit met meerdere spijkers het geval is, lijst het soms op een kanonnade. Bij veertig graden vorst begint olie dik 'te worden en bij zeventig en tachtig gra den gelijkt zij', wat uiterlijke hoedanighe den betreft, op spek; zij is alleen een wei- ,nig donkerder, doch kan als spek worden gesneden. Een brandende lamp of lantaarn is na een tachtigtal minuten bevroren en gaat uit. Gazoline heb ik nog nooit zien stollen, 'zolfs niet bij de laagste temoei aturen, die (wij waarnemen. Eon vorstelijke tafel heeft voor de meeste mcnschen iets aantrekkelijks. Niet alleen de rijk gedekte tafel voor het gala-diner, 1 waarbij andere vorsten of zeer hoog ge plaatste personen do gasten zijn, maar ook de meer huiselijke maaltijd, het onder ons", boezemt ons belangstelling in. Zelfs in onzen democratischen tijd hooren wij nog wel graag van de meer huishoudelijke omstandigheden van koningen en keizers, welke hun lievelingsspijzen zijn, of zij voor dagelijksch gebruik van groote weelde houden, dan wel het liever wat eenvoudi ger ingericht, hebben. Hoe bijvoorbeeld bij koning Eduard VII de tafel gedekt, hoo de spijzen opgediend worden, is een vraag, waarin niet alleen het Engelsche volk be lang stelt, maar die ook voor anderen een eigenaardige bekoring heeft. Wie te Londen de groote kook- en bak kerij-tentoonstelling in Agricultural Hail, in Islington, bezocht, zou het eerste gedeel te dezer vraag nauwkeurig kunnen beant woorden, als hij ten minste gelet heeft op do tafel, die daar gedekt stond, juist zoo als dit gebeurt in Buckingham Palace of te Windsor, of waar de Honing anders ver blijf houdt. Koning Eduard is er bijzonder op ge steld, dat aan zijn tafel alles onberispelijk wordt opgediend en aangericht. Voor al les moet dus de grootste zoig gedragen worden, en is er eens iets niet geheel in orde, dan kan de verantwoordelijke persoon stellig rekenen op eenige zeer onaangename opmerkingen. Verder verkiest de Koning dat alles nauwkeurig op tijd en geregeld gaat, en daarom wordt er reeds lang voor uit begonnen met allo voorbereidenae maatregelen. En dat is in Buckingham Pa lace niet gemakkelijk. Wij vinden het reeds ongerieflijk, als in onze woning de keuken op een andere verdieping ligt dan de eet- kameimaar wat moet men er van zeggen, dat het paleis van den koning van En geland de keuken een volle kwart-mijl van de eetzaal verwijderd is 1 Last van den reuk van bakken en braden of van sterk geu rende spijzen zal men er dus niet veel heb ben. Het gevolg van dien grooten afstand is echter, dat de keukenchef met dc grootste nauwkeurigheid moet berekenen, hoe laat elk gerecht gebruikt zal worden. Natu-'.'ijk kan niet alles op het oogenblik zelf zóó uit de keuken op tafel gebracht worden. Daarvoor is er naast de eetzaal een groote buffetkamer met kachels, waarop d-> scho tels worden warm gehouden, totdat zij op tafel moeten verschijnen. Voor de koude gerechten zijn er ijskasten. De heerscher in die ouffetkamer is een deftig heer, met zwarten rok en witte hand schoenen a-an. Alle gerechten staan onder zijn bevel, zoodra zij de keuken verlaten hebben, waar de chefkok den schepter zwaait. Van de keuken naar de buffetkamer wor den de schotels gebracht door een heel leger van mannelijke en vrouwelijke bedienden. Wie nu echter denkt, dat dit aanleiding moet geven tot ordeloos door elkander ge loop, tot getrappel door de gangen of tob praatjes, kent de strongo orde niet aan het Engelscho Hof. Vooreerst hebben alle die nende geesten schoonon met gummi-zolen, zoodat zij zich onhoorbaar voortbewegen; en vervolgens is het sproken totaal verbo den. Vooral in de buffetkamer moet alles stil zijn; alle bevelen en aanwijzingen moe ten fluisterend gageren worden. Alle deuren in de lange gangen tusschen keuken en buffetkamer moeten tijdens het diner afgesloten zijn, opdat er geen storing kan plaats hebben. En daar de weg her haaldelijk om hoeken gaat, en de bedien den op hun gummi-zolen elkander niet hooren aankomen, zijn er op bijzonderen test van den Koning op de gevaarlijkste plaatsen spiegels zóó aangebracht, dat de menschen het kunnen zien als er iemand aankomt. De Koning heeft aan tafel een bediende, die alleen hem de spijzen aanreikt, en dit zelfde voorrecht heeft ook de Koningin. Zitten er andere leden der koninklijke fa milie aan tafel, dan staat ook hun ieder een afzonderlijke lakei ten dienste, terwijl andere gasten zich met hun tweeën met één dienaar moeten behelpen. Alle bedien den dragen een zwarten rok, zwarte k ie- broek, zwarte kousen en witte handschoe nen. Bij bijzondere feestelijke gelegenheden en gala-diners zijn zij in uniform. Het tafelservies bestaat voor het groot ste gedeelte uit porselein, slechts zeer en kele gerechten worden op zilveren schalen voorgediend. Voor groenten moeten altijd schalen gebruikt woiden met afdeelingen, om verschillende soorten van groenten op dezelfde schaal te kunnen presenteeren, wat natuurlijk het taf el dienen vereenvoudigt. Koning Eduard zelf'heeft gewoonlijk goe den eetlust, maar is toch zeer bijzonder in zijn keuze, en het eten moet zóó klaarge maakt worden, als hij het lekker vindt. Hij houdt meer van eenvoudige, goed toelv rei de spijzen, dan van de kunstig opgemaak te schotels, bij voorkeur door Fransche koks afgeleverd. Bij do familiediners worden gewoonlijk: eerst oesters gegeven en daarna een eenvou dige groentensoep, die de Koning liever etft dan de zware schildpad- of oxtail soep. Dan volgt een stuk gekookt ossevlcesch met verschillende groenten, een gebraden kip met sleepasperges, waarvan de Koning er gewoonlijk zes eet, en tot slot komen dikwijls gestoofde vruchten. Zdclite hoofddeksels. In ,,De Ned. HoedenwinkeEer" lazen we het volgende: Onze tijd streeft langzamerhand naar lichtere hoofddeksels, wat de producten der hoeden en petten-industrie bewijzen In den tijd, dat de zware duffelsche in de mode was, waren zware dubbelvilt-hoeden erg in trek, maar de overgang Daar do lichte waterproef tweeds deed een corres- pondeerendjo vraag voor lichte hoofdbe dekking geboren worden. De cliënteele vraagt overal naar iets zeer lichts. Zoo als uit de vrij belangrijke orders, door etroohocdenf abrikan ten voor stroohoeden met eenigszins omgebogen rand geboekt bhjkt, zal dit artikel in het komende sei zoen een belangrijken afzet hebben. Eigenlijk moest d© handel in zijden, hoeden nu de leiding nemen, daar fabric kanten eenige zeer lichte en duurzame soorten hoogo hoeden met kurken binnen rand aan de markt brengen. „Waarom drragt gij zware hoeden?" adverteeren sommige leveranciers en met reden, want zijden hoeden worden in zeer lichte qualiteiten verwaardigd, die aan alle eischen van mode en seizoen voldoen. Hetzelfde geldt voor den handel io vil, ten hoeden. Bijna al de stijve hoeden van betere qualiteiten zijn van licht gewicht en bijna even duurzaam als de zwaardere soorten, terwijl zij zeker veel gemakkelij ker en prettiger in het dragen zijn. Ook do slappe hoed, die door den Keizer van Duitschland bij voorke>ur op de jacht ge bruikt wordt en door den koning van En geland te Maricnbad werd gedragen, zal in het komende seizoen opgang maken. Deze elegante hoed wordt vervaardigd uit gekaard castoor, heeft geen lederen bin nenrand, maar een hygiënisohe watteering" De grootste kromming is aan de achterzijde wat den hoed een prettig en gedistingeerd uiterlijk geeft, zeer in trek bij hen, die op het gebied van hoofdbedekking iets bui tengewoons en nieuws verlangen. Deze hoed kan niet geleverd w.orden in goed- koope qualiteiten, zonder zijn essentiëele on kaxaikteriseerende eigenschappen te ver liezen. Hij is zeer koel en licht en juist geschikt voor toeristen en anderen, die niet juist verplicht zijn stroo- of zomer hoeden te dragen. Zonder twijfel zal dan ook, als het seizoen vordert, groote vraag voor deze soort ont "'aan. De betere qualiteiten petten, die g^cd verkocht worden, zijn zonder voering, do naden met smal lint bedekt cn voorzien van een hygiënisch vilten of leeren binnen rand. Wy verwachten dit jaar meer individuar litedt met betrekking tot de heerenmodet. Er zal meer leven en kleur zijn over ^et ge-heel. Deze tendentie treedt reeds op den voorgrond in vele van do modellen en teekeningen voor het aanstaande seizoen.

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 12