Gemengd Nieuws. VrijwiiliyeVerkoopino, Wed. J. STEE tUAUER it Zn., Z8£Si£N, Med. Docts. H. B. 8. HEMMtBS. fiffotor-Rijwiel, FEUILLETON. 1 ou<Ie toren. Op de Pruisische spoorwegen wordt steeds vooitgegaan met het in dienst stellen van een grootcr getal D-rijtuigen, met doorloopende gangen, en zulks om grootc veiligheid tegen dieven te verschaf fen. Nog ongeveer 200 zullen dit jaar wor den in gebruik genomen en ruim 300 in het volgende jaar. In andeie wagens voor locaal verkeer beetemd. zullen telkens tus- Bcken 2of 3 coupés doorgangen aangebracht worden, waarvan de tusschendeuren van boven matglas hebben, zoodat inkijk on mogelijk is, maar zoo noodig hulp spoedig is to verkrijgen. In weder andere wagens zal dooi het wegnemen van het bovenste deel der tusschenschotten een verbinding worden mogelijk gemaakt. De ervaring zal daD eerlang uitwijzen, welk stelsel de voor keur verdient. In de Ce vennen, Frankrijk, heeft het zwaar gesneeuwd en geijzeld. De Covcnncn is bet gebergte, dat van dicht bij de Middellandsche Zeekust evenwijdig met de Rhone naar het Noorden 'ooot en de waterscheiding vormtj tusschen Kb one en Garonne. Dat woeste winterweer is men daar niet gewoon. De ijzcl ligt soms 50 centimeter dik, zoo luiden de berichten, en de sneeuw is door den wind bier en daar wel 16 Meter hoog opgewaaid, zoodat de buizen onder de sneeuw bedolven zijn en de menschen tun nels moeten graven, om met do buitenwe reld in aanraking te komen. Dat zulk winterweer in het Zuiden veel schade brengt, laat zich begrijpen. IJit Nieuw-York wordt gemeld, dat in het Noordwesten dor Unie veel sneeuw is gevallen, zoodat het treinverkeer op vele plaatsen is onderbroken. In een militairen trein in 8 i- berie is onder de soldaten een geval van pest voorgekomen. De lijder is reeds overleden. Een bende Perzische rooveis heeft onlangs vee geroofd uit een Russisch dorp aan de rivier Arat in den Kaukasus, die de Rusaisch-Perzische grens vormt. Een afdeeling plattelandspolitie ten getale van 50 man trok terstond de rivier over en od Perzisch giondgebied. De Russen haalden de roovers in, namen hun het gestolen vee af en doodden vier der roovers. Op den terugweg kwamen zij nog een troep gewa pende nomaden tegen, met welken zij ook in gevecht geraakten. De zwervers verloren twee man en vijf karneelen. Rücker, de moordenaar van den tandarts Claussen in een spoorweg coupé bij Altona, is Zaterdag aldaar tot de hoogste straf van 15 jaar gevangenis straf, hij is pas 17 jaar oud, veroordeeld. Hij bekende de daad en verklaarde haar alleen uit geldgebrek te hebben begaan. Het jongemensch schijnt door het lezen van detective-romans bedorven te zijn. Verschillende getuigen deelden mede dat hij een kalm, gewillig, maar niet nl to ijve rig tuindersknecht was geweest. Te Orani- enburg had hij zich bij een kolonie van vegetariërs aangesloten, en gedert dien tijd had hij zich voor vegetariër en afschaffer uitgegeven. Zateidag is ook bekend geworden dat twee mannen in hechtenis zijn genomen, die onder sterke verdenking staan, den kamerheer v. Zitzewitz op 7 Maart jl. in den sneltrein tusschen Bernau en Biesen- tal aangerand te hebben. Het zijn twee bekenden van de Berlijnsche politie, de 18- jarige Heine, die al in een verbeterhuis ge zeten heeft, en de 26- jarige blikslager Wal- tersdorf. De kamerheer heeft in Heine zijn aanrander herkend. Een ernstig mijnöngejjuk wordt uit de Vereenigde Staten gemeld. Door het instorten van een galerij in de Schlo88 Mine, Calhoun County, Alabama, zijn niet minder dan honderd arbeiders in de mijn begraven. Men slaagde er tot dus ver niet in eenige verbinding te krijgen met de slachtoffers, maar door klopsigna len weet men, dat er onder de arbeiders nog levenden zijn. Er bestaat echter weinig kans op redding. Te~Ode8sa beeft men gisteren ten tweeden male beproefd het stoomschip „Gregory Morcb", dat den 18den dezer naar New-York moest vertrekken in de lucht te doen springen. In het voorste kiel- ruim had er een buitengewoon hevige ont ploffing plaats, waardoor in den scheep^ wand een lek van groote afmeting ont stond en nog andere beschadigingen aan den scheepsromp veroorzaakt werden. De ontploffing geschiedde door een helsch werktuig of door pyroxiline. Er worden geen personen gekwetst. Als vermoedelijke ontwerpers van de ontploffing zijn twee studenten en twee scholieren gevangenge nomen, bij wie oproepingen der sociaal-re volutionairen werden aangetroffen. Te Veggia Abate, een plaats je in de nabijheid van Palermo, is geduren de de godsdienstoefening de kerk ingestoit. Vocrtig menschen werden onder het puin bedolven. Tot dusver zijn twee dooden en twaalf zwaar gewonden te voorschijn ge bracht. De krtfgsraad te. Dresden heeft een majoor tot 8 weken vestingstraf veroordeeld omdat hij een soldaat, die als bediende dooi hem gebruikt werd, wegens het brengen van onfrisch drinkwater een paar oorvegen en een schop had toegediend. Uit Bazel wordt bericht, dar daar Zondagavond om halfacht in de ge- heele stad het gas tien minuten lang niet heeft willen branden. Tegelijkertijd is er een lichte aardbeving waargenomen. Zes meisjes hebben een 18-j a- rigen kappeisbediende in Berlijn het leven zoo zuur gemaakt, dat hij ten slotte zelf moord gepleegd heeft. De meisjes, naai stertjes en fabriekarbeidsters, die liij in danshuizen had leeren kennen, verscho nen herhaaldelijk op dcnzelTdon tijd voor den kapperswinkel om hun „verloofde" af te halen. Dat gaf, zooals zich denken laat, relletjes, en de kappersbediende met Don- Juan-neigingen weid eindelijk zoo in het nauw gebracht, dat hij den kapperswinkel vaarwel zei en na een tijdje te hebben rond gedoold, in een koffiehuis door een schot een eind aan zijn leven maakte. Do mannen, die een Engel- sche Kanaaltunnel willen aanleggen, heb ben bij het indienen van het wetontwerp dat hen daartoe zal machtigen, bij het Engelsche Parlement een waarborgsom moeten storten, bedragende 172,938 pd. st. Na de uitspraak van minister Haldane is er echter weinig kans, dat het wetsont werp ernstig in behandeling genomen, laat staan goedgekeurd zal worden. Een brutale diefstal is dezer dagen gepleegd in het spoorwegstation te Narbonnc. Zekere heer Carrière-Montesjean cn zijn vrouw moesten met den trein uit Cettc, op weg naar Amélie-les-Bains, te Narb'anein een andeien trein stappen. Mevrouw Car- rière droeg een reistasch, toen een man van middelbaren leeftijd, als spoorwegbeambte gekleed, op haar afkwam en beleefd ver zocht de tasch te mogen dragen, die hij haar tegelijkertijd afnam Do heer en mevrouw Carrière begaven zich naar het peiron waar hun trein wacht te, waarbij mevrouw Carrière herhaalde.- lijk omkeek, om te zien of de sjouwer wet volgde. Plotseling bemerkte zij, dat bij verdwenen was. Zij en haar man snelden naar het bu reel van den chef, maai alle pogingen om den als spoorwegbeambte verkleeden dief te pakken, waren vruchteloos. Het gestolen valies bevatte 2000 fres in banknoten, 500 fres. in goud, 50,000 fres aan effecten en nog voor 150,000 fres. an dere papieren van waarde. Hot „Handelsblad van Ant werpen" meldt: Een exprestrein, dio van Trazegnies naar Couroelles reed, ontrig- gelde gistermorgen te halfzes. De locomo tief en de wagons sprongen uit de riggels. Er zijn gelukkig geen ongelukken aan per sonen overkomen De spoorstaven waren losgeschroefd op een lengte van 50 meters en de aanslag is, denkt men, gepleegd door werkstakers, om te beletten dat andere werklieden hen zoude i vervangen. Te Lubeck heeft zekere juf- frouw Schultz gisteren den directeur van de Handelsbank Stiller op straat door •twee revolverschoten doodelijk gewond. De moordenares schoot zich daarna een kogel in het hart. *n het Notarishuls M aan Den Burg te Pltti ^-111111 Leiden, by opbod Zaterdag 19 Ja- nnari 1907, bij afslag Zaterdag 20 Jaiinari 1907, des avonds te zeven uren, len overstaan van Mr. J. A. F. COEBHRGU, Nol-aris to Lolden, van de navolgende HUIZEN en ERVEN alle te Lolden: 1. Het WINKELHUIS, waarin Manufacturen affaire, zeer gunstig go legen op een der beste standen van de Haarlemmerstraat, No. 172, aan don hoek van de Korte Paradljssteog, gioot 92 centiaren, bevattende: ruimen Winkel met Kantoortje on Kelder;* lste étage: Voorkamer en Suite, Zijkamer, Keuken on Bijkeuken2de étage: Voor en Achterkamer, Zij kamer, twee Slaapkamertjes en Zolder. De K imor» zijn behangen, enkele met geschilderde plafonds en voorzien van Kasten, Stookplaatsen en verdere ge makken. Verhuurd tot 1 Februari. D 07 voor 1200 per jaar. Het perceel heeft Gas- en Duinwaterleiding. Te zien In do weken van veiling er» afslag op Dinsdag en Donderdag van 10 12 uron. 2. Het zoer aangenaam gelegen WI.sTER en ZOMERVERBLIJF, ge naamd „Rustwyk", aan de Rijn- en Schieknde, gemerkt No. 45, met vi(Je Pooit, gioot 4 aten, 20 centiaren, beval tende: t-ang met marmer be vloerd, twoe Zijkamers, waarvan één mot Waiando, Keuken, Kelder, Scnuur en Tuin met tw»o Kippenhokken, en vele Vruchtboomenboven: twt-e Voorkamers, waarvan één met Balkon, Kouken on Zolder De Kamers zijn behangen en voorzien van Kasten, Stookplaatsen en vele gemakken. Beneden in eigen gebruik en boven verhuurd voor f 2.25 per week. Te zien, In de weken van veiling en afslag op Dinsdag en Donderdag van 2 4 uren. 8. Het HUIS on ERF, aan den Ouden Singel, No. 44, met uitgang In de Scboistraat en aldaar gemerkt la en met atz. bovenwoning, aldaar No 1, groot 1 are, bevattendo: Winkel (vroeger Tapperij), groote Kamer of Zaal (vroeger Gelagkamer), Zijkamer on Suite, overdekte Keuken, Plaatsje en Bergplaats met uitgang in de Schel8traatbo ven: twoe Voorka mers, waarvan een en Suite, groote en kleine Achterkamer en Keukentje; de afz. bovenwoning in de Schei straat heeft: Voor- en Achterkamer met Bedstede, voorts twee zolders. De Kamors zijn behangon en voor zien van vele Kasten, Stookplaatsen en verdere gemakken. Het Huia is geheel in eigen gebruik, do afz. Bovenwoning Is per week verhuurd voor f 1.76. Het porceel heeft Gas- en Duinwaterleiding. 4. Het WINKELHUIS, waarin han del in Groenten, aan de Langogracht, No. 76, groot 46 centiaren, bevattende: Winkel, Zy en Binnenkamer met Bedstede, Keuken, Kelder en Plaats; boven: Fortaal, Voor- en Achter kamer met Bedstede, Keuken, en voorts Zolder met beschoten Kap De Kamers zijn behangen en voorzien van Kasten, Stookplaatsen en verdere gemakken. Verhuurd por week, be neden voor/"2.10 en boven voor/" 1.90. 6 Het HUIS en ERF, aan de Waardgracht, No. 126, groot 51 cen tiaren, bevattende: Gang, Zijkamer, Binnenkamer, Keukentje, Plaats en Zolder. De Kamers zijn behangen on voorzien van Stookplaats, Kasten en verdere gemakken. Verhuurd geweest voor f 2 per woek. 6 Het HUIS en ERF met BOVEN WONING, in de Valkenstoeg, No. 14, naby hol Koordeinde, groot 66 centl aren, bevattende: Gang, Voor- en Achterkamer, Keukentje, Kelderkast, gioote Plaata en Tuintje, boven: Voor- en Achterkamer, Keukentje en Zolder. De Kamers z(jn behangen en voorzien van Kasten, Stookplaatsen en verdere gemakken. Het perceel heeft Gas- en Duinwaterleiding. Ver huurd per week, beneden voor f 1.76 en boven voor f 1.60. 7. Het WINKELHUIS, aan de Groenhazengracht, No. 17, groot 44 centiaren, bevattende: Winkel, Kamer ach tor den winkel, Kouken en laatsjo, boven: Zolder met Kamer, Vliering en verdere gemakken. Ver huurd per week voor/"2.25. 8. Het HUIS on ERF, aan de Groen hazengracht, No. 31, met BOVEN WONING, groot 30 centiaron, bevat tendo: Voorkamer met Alkoof en Keukentje; boven: Voorkamer, Keukontje, Zoldor en verdere gemak ken. Verhuurd ln twoe gedeelten, elk voor f 1.76. 9 Het HUIS en ERF, In do lste Haverstraat, No 27, groot 35 centi aren, bevattendeVoor- en Achter kamer, Plaats, Zolder en vordere gomakken. Verhuurd per week voor f 1.75. 10 Het HUIS en ERF, gelegen en ingericht als het vorige, No. 29, groot '85 centiaren. Verhuurd per week voor 1.75. 11. Het HUIS en ERF, gelegen en ingericht ale hot vorige, No. 81, groot 85 centiaren. Verhuurd per week voor f 1.76. 12. Het HUIS en ERF, In dolste Haverstraat, No. 82, groot 86 centi aron, bevattende: Voor- en Achter- kamor, Keuken, Flaats, Zolder en verdere gemakken. Verhuurd per week voor 1.76. 13 Het HUIS en ERF, gelegen en Ingericht als het vorige, No. 84, groot 83 centiaren. Verhuurd per week voor 1.76. 14. Het HUIS en ERF, gelegen en ingericht als het vorigo, No. 36, groot 36 contiaren. Verhuurd por week voor 1.75. 16. Het HUIS en ERF, in de lste Gortestraat, No. 85, groot 83 conti aren, bevattendo: Voor- en Achter vertrek, Keuken, Plaats, Zolder en verdere gemakken. Verhuurd per week voor 1.75. 16. Het BURGER WOONHUIS met ERF, Voor- en Achtertuintje, zeer aangenaam gelegen, aan den Ryns- burgersingel, No. 9, en naast gelegen toegang lot den Tuin, samen tor grootte van 3 aron, 16 centiaren, bevattende: Gang, met marmer be vloerd, Zykamer met Alkoof, Voor kamer en Suite, Keuken en Kelder; voorts Tuin met Schuurtjebo v e n; Gang, Voorkamer met Alkoof, Achter kamer, Keuken en Zoldor. Do Kamers zijn behangen, geplafon neerd, en de meeste mot Stookplaat sen met marmoren Mantel, Kasten en verdere gemakken. In eigen ge bruik geweest. Het perceel heeft Gas- on Duinwater leiding. To zienln de woken van veiling en afslag op Dinsdag en Donderdag van 13 uren. 17. Het HUIS en ERF mot afzon derlijke BOVENWONING, aan de Nieuwe Beestenmarkt, No. 1 en la, groot 1 are 12 centiaren, bevattende: Gang met maimer bevloerd, ZUkamer, Achterkamer met Alkoof, Keukenen boven de Kouken, Tuifzolder, voorts Plaats; de afz. Bovenwoning heeft kleine en grooto Voorkamer, Alkoof, Achterkamer, Keuken en Zolder. De Kamers zyn behangen en voorzien van Kasten, Stookplaatsen en verdere gemakken. Het benodenhula ie por week verhuurd voor 3het boven huis voor f 15.17 per 3 maanden. Het perceel heeft Gas en Duinwater leiding. Te zien in de weken van voiling en afslag op Dinsdag on Don derdag van 2 4 uren. 18. Het HUIS en ERF, aan den Ouden Singel, No. 2, op den boek van en strekkende langs de Nieuwe Beestenmarkt en met een uitgang aldaar, groot 1 are 87 centiaron, be vattende: Vestibule, Gang met Mar mer bevloerd, zykamer, Opkamer, groote Binnenkamer, Keuken, Kelder en Plaatsb o v o ngrooto Voorkamer, Voorkamer met uitzicht, zydo Nieuwe Beestenmarkt, drie Slaapkamers en Zolders met Dlenstbodokamer De Kamers zyn behangen, enkele gopla fonneerd en de meeste voorzien van Kasten en Stookplaatsen. Het perceel' heeft Gas- en Duinwarerleiding. Ver huurd tot 1 September 1907 voor 450 per jar. Te zien in do weken van veiling en afslag op Dinsdag en Don derdag van 2 4 uren. 19. Het HUIS on ERF, aan den Ouden Singel, No. 2a, groot 57 centi aren, bevattendo: bon eden, Gang mot Marmer bevloerd, Zykamer met Alkoof, l innenkamor, Keuken, Kei dertje en Plaatsje; boven: Voor-en Achterkamer, Keuken en Zolder met Dienstbodekamer. Do Kamers zyn bo- bangen en voorzien van Kosten,Stook plaatsen en verdere gemakken. Ver huurd, benedon voor f 156 per jaar tot 1 Febr. 1907 en boven verhuurd per 8 maanden, tegen f 140 per jaar. To zien: in de weken van veilingen afslag op Dinsdag en Donderdag van 2-4 uren. 20. Het HUIS en ERF, aan de Boogland8cho Kerkgracht, No. 30, groot 1 are 42 centiaren, bevattende Gang, gedeelteiyk mot Marmer be vloerd, Voorkamer en Suite, over dekte Keuken, Kelder, Tuinkamer en Tuin met bergplaatsen; boven: Voor- en twee Achterkamers, en twee Zolders, waarvan een met Dienstbode kamer. De Kamers zyn behangen, geplafonneerd en voorzien van Kasten, Stookplaateen en verdere gemakkon. Verhuurd tot 1 Mei 1907 voor 326 per jaar. Het perceel heeft Gas en Duinwaterleiding. Te zien: in de weken van veiling en afslag op Dins- dsg en Donderdag van 13 uren. 21. Het HUIS en ERF, aan het Galgewater, No. 18, groot 74 centl aren bevattende: Gang, Zykamer, Alkoof, Binnenkamer, Keuken, Kelder, Plaats on Tuintje; boven: Voor- en Achterkamer, Keuken en Zolder. De Kamers zyn behangen en voor zien van Kasten, Stookplaatsen en verdere gemakken. Verhuurd por week, bonoden voor f 2 en boven voor f 2.10. 22. Het HUIS en ERF gelegen naast en ingericht als het voorgaande No. 19, groot 82 centiaren. Verhuurd per week, benedon voor ƒ2.— en boven voor f 2 10. 23. Het HUIS en ERF, in de Kolf- mokers- of Meutjessteeg, No. 14, groot 62 centiaren, bevattende, Gang, Zy kamer, Binnenkamer, Keuken en Plaatsje; boven: Voor- en Achter kamer, Zolder en verdere gemakken, liet perceel heeft Duinwaterleiding en beneden ook Gasleiding. Verhuurd per week, beneden voor f 2 10 en boven voor f 1.80. 24. Het HUIS on ERF, in do Bak- kerssteeg, No. 1, naby den Vliet, groot 32 centiaron. Verhuurd per week voor f l .75. 25. Het HUIS en ERF, aan de Uiterstegracht, No. 99, groot 46 centi aren, bevattende Gang, Zykamertje, Binnenkamer, Keuken, Keldertje, Plaats, Zolder en verdere gomakken. Verhuurd per week voor f 1.7 26 Het HUIS, ERF en TUINTJE, gelegen naast en ingericht als het voorgaande No. 101, groot 64 centi aren. Verhuurd per week voor A 1.76. 27. Het HUIS en ERF, aan de Van der Werfstraat, No. 84, groot 42 cen tlaren, bevattende: Gang, Voorkamer, Binnenkamer, Keukon, Zolder en ver dere gemakken. Verhuurd per week voor f 2.10. 28. Het HUIS on ERF, naast het Voorgaande, No. 86, groot 40 centi aren. Verhuurd per 8 maanden voor f 27.80. 29. Het HUIS en ERF, naast het vorige, No. 88, groot 38 centiaren. Verhuurd por week voor f 2.10. 30. Het HUIS en ERF, naast het vorigo, No. 90, groot 36 ceniiaren, Verhuurd per week voor ƒ2.10. 31. Het HUIS en ERF, in do Para dijssteeg, No. 9, groot 87 centlaren. Verhuurd per week voor f 1 40. 32. Het HUIS en ERF, gelegen alsvoren, No. 11, groot 48 centiaren. Verhuurd per week voor f 2.10. 83. Het HUIS en ERF, gelegen alsvoren, No. 26, groot 43 centiaren. Verhuurd per week voor 1.93. 84. Het HUIS en ERF, gelegen alsvoren, No. 89, groot 34 centlaren. Verh'iurd per week voor fl.40 De perceelen hebben Duinwater leiding, bebalve perceel 2. De perc. 3 tot en met 15 en 21 tot en met 34 zyn te bezichtigen daags vóór en op de dagen van veiling en afslag van 10—2 uren. Aanvaarding en betaling 1 Maart 1907. Meerdere inlichtingen zyn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris, alwaar tusschen do veiling en den afslag, op alle werkdagen van 10 2 uren, verhoogingen kunnen worden gedaan tegen genot van ééu vijlde der verhoogsom. 192 333 Mandenmakerssleeg 4, bij de Waag. PRIUiA ADRES voor zuivere Natuurboter, (j uiische, Leid che en wette Edammer Kaas. 93338 laat Uw Urino onderzoeken door het Scheikundig Laboratorium Open Rijstnin No. 4, Rotterdam. Te consulteeren Vrijdag en Zater dag van lO tot 3 oren: Kaiser- straat 36, Leiden. Onderzoek met inbegrip der medi- cynen één Gulden. 173 12 Te koop aangeboden: een splinternieuw lÜinerva 661 8 2s/a H. P., 2 Accumulatoren, 1 stel nieuwe reservebanden, voor epotprys. Te bevragen by G. BUURMAN, Motor- en Rywielhandel Llsse 62) Hij stampte met den voet op den grond: „Maar ik ben c: nog. Dat heeft bij niet bedacht I" Hij beproefde zijn gedachten to dwingen aan iote goeds en vein-: to denken En hij stond weer in do torenkamer en het avondro 1 omhulde haai*. „Wat is zij mooi, groot en Blank, hoo schitteren haar oogen en hoo goudblond ia beur haar. Mooie lippen hebben mij meer malen daarginds gezegd, dat ik een wereld burger was geworden. Maar ik ben een Duitscher gebleven. Het is mij gisteravond warm en week om het hart gewordcu en ik ben bang, dat do woorden, welko ik tot Trude Groodo gezegd heb, ai te overmoe dig waren en dat zij dat den vreemdeling euvel duidt. En ik heb nu vol echt Duit- schc geestdrift met trouw en vriendschap gedweept, oven vurig als voor tien jaren, toen ik do wijdo wereld iDging. Dat heeft het vaderland bewerkt en Trude Groode! Morkwa-rdig, ik ben dikwijls in dc sche mering naar boven gegaan, heel zacht, om haar niet to storen, on ik herinner mij, hue het mijn ergernis opwekte, als do oude eikenhouten deur van den toren knarste Men zeide, dat, !s het lichte maan was, Trude Groode uit den Dom kwam en op dc steoncn bank zat onder haar wapen, met witte mccuwenvleugels op beur loshangrnd ha.ir, en daD naar do zee tuurde, waarvan zij zooveel hoeft gehouden. Ik lieb baar echter nooit gevonden eQ toch lag het ma-anlicut zilverachtig op do oude stee- non en het wapen in den muur begon te leven en welriekende dampen zweefden als sluiers naar binnen. Maar ik heb heur goudblond haar niet gezien, dat ik zoo gaarne, een enkele maal slechts door mijn hand had willen laten glijden; haar ne- tooverendo oogen, vaarin ik zoo gaarne had willen kijken, hebben mij nooit aangezien, en haar zachte armen, die zij om mij heen moest slaan, hebben dat niet gedaan, of schoon ik zacht hiar naam riep. Gister avond echter zag ik dat alles, daarom ont stelde ik tot diep in mijn binnenste, het was mij nog nooit zoo zonderling te moede geweest en ik geloof, dat ik alles goed ten einde zal brengen. Trude Groodo heeft mij het eerst in het vaderland begroet, op de heilige plaate, waar ik mij aan zonder- lingo jongensdroomen overgaf; wat ik toen droomde, is gisteravond in vervulling ge komen". Hij gi.mlachte bij zichzelven en liep lang zaam voort. Een bekende weg I Hoo dik wijls was hij dien al gegaan I Hoe dikwijls had het lage kaphout aan beide kanten van den weg den knaap angst aangejaagd, als hij dea winteravonds op zijn pony naar huis reed, nog blijmoedig gestemd van do gezellige uren in het I eerenhuis. Het hout. zou zeker wel meermalon gekapt zijn, sia-Ia hij voor hot laatst dezen weg had betreden het had nu echter dezelfde hoogte als voor tien jareu. Hij was een ander geworden, een ernstig man, die in goede en slechte dagen alleeu en onder menschen, het leven had leoreu kennen. Hij had, ondanks al dc verlcilii- r jn en een vreemd land, zijn rechtacha pen aar j en oprechte liefde vooi) zijn vaderland newa".'! Al mochten ook vele PuitscheiB ginds, iu een lichtzinnig, weel derig on onreker le. en, de oude begrippen van eerlijkheid, van plicht, van eigen ver antwoordelijkheid, van Godsviucht als een lastigen rommel over bx>rd werpen, hij had dat alles in eere gehouden, dank zij zijn overleden moeder, dank zij den trou wen vriend, dien hij aan do overzij der zee had gevonden. Zijn borst zeftte zich uit, zijn hoofd richtte zich op, zijn heldere oogen dwaal den ovor don geboortegrond. E.i al mocht ook nog als een sombere, dreigendo wolk het oude onrecht op die zandigo duin daar en op dezo vruchtbare aarde liggen, hij was gekomen, ten oind^. dat onrecht uit de wereld te helpen Hij hoorde sin 'i tien jaren een slei.» in zijD binnenste: Duld het niet 1 Ga er heen en maak er een eind aan I En hij had aan die dringende stem gehoor gegeven en hij voelde den moed in zich, den geboortegrond zijn recht te verschaf fen. Hij trad over het kiezelplein op de voor deur toe. Ter zijde, in den bloementuin, stonden eeD paar dienstmeisjes bijeen en fluisterden drukhet hoofd van een knecht verdween in dc lage staldeur, daarop hoor de hij een haastig heen en woor geloop en gedempt roepen. Dolor do ïialvomtaanvor- migc ramen van den stal keken nieuws gierige oogen Het huis lag (laar als uit gestorven. De tronen 6choton dei) jongen man in do oogen. Hier stond eens do doodkist zijner moederhier stond hij, een knaap, aan Ie hand van den ouden proost. Hij herin nerde zich dit net 1 e ven digs t uit zijn kin derjaren; die dag had zich diep in zijn ziel gegrift Aan dat oogenblik m ;esL hij nu donken: „Welk een ontvangst z-ju je moedejr je nu bereid hebben I" Niemand scheen eon welkomstgroet voor ;len eenigen zoon des huizes te hebben. En toch I Hij stond nog op den drempel der voor deur, toen iemand zijn beide handen ^ruep. In vochtige, glanzende oogen lag ongeveins de hartelijkheid; een diepe, vleiende 6tem riep „Neef Hansl Wat zijt gij groot en knap geworden 1" Het ernstige, ruino gelaat van den jon gen man kreeg een blijden glans: „Dora 1 1 Ik dank je, dat gij mij begroet in het huis mijner moeder." „Ik heb eentonige, saaie jaren achter mij, ik hoop, dat gij zonneschijn en geluk meebrengt." Hem angstig aankijkend, laat zij er op volgen „Gij zult toch bij ons inwonen en niet boven bij de Knees?" Hij kefek weifelend voor zicii neer. Nu legde zij haar arm om zijn schouders. „Doe het ter wille van mijHet is hier zoo eenzaam en zoo vreeselijk I Ik ben sinds gisteren buiten mijzelvo van vreugde, dat gij gekomen zijt. Ik smeek je." Zij zag met haar bruine, schitterende oogen vurig 6meckend tot hem op: ,Gij weet," zeide zij met een tcederen glimlach, „dat wij indertijd goede kameraden waren. Gij zult jo kameraad niet iD de steek laten, als hij jo smeekt." Nu logde Hans zijn arm om haar schou ders: „Ik zal in het heeronhuis wonen; ik kan dat niet verander», i, maar ik zal dikwijls hier zijn ter wille van jou Gij zijt als een zuster voor mij geweest, sinds gij als een klein ding bij ons kwaamt; ik zal je ook verder als zuster behandelen." Over het gelaat van bet jongo meisje verspreidde zich een donkere blos en haar oogen fonkeldcn den spreker toe; wat zij zeide, moest schalks klinken, maar het klonk hartstochtelijk en verlangend: „Je zuster ben ik niet 1 Bedenk dat wel I Daar-» toe zijt ge mij to knap 1 Maar mijn neef zijt ge, en mijn vriend, mijn sterke, ridderlijke beschermer," cn in haar ziel klonk het: „de erfgenaam van dit hui», van wien niemand dacht-, dat hij ooit terugkeeren". De zoon stond voor zijn vader 1 Hij, die, als een halve knaap, voor tien jaren in bitteren haat was heengegaan stond daar„ Daar op den drempei, juist cp dezelfde plaats, waai' hij vódr tien jaren voor het laatst had gestaan. Toen hadoen zijn oogen onzeker en schuw op zijn rader genist. Zijn geringe menschcnkenni6 en hot gebrek aan ervaring hadden hem onzeker gemaakt. Met horten en stooten, woest waren do be schuldigingen over fcijn bevende lippen ge komen, en zijn tegenpartij, zijn vader, was do bedaarde, de meerdere geweest. De zoon had niets anders kunnen doen dan de wereld ingaan, hot vaderland ontvluchten, zich van het huis losmaken, dat door dief stal was verkregen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 6