ALLERLEI wedijver aangevuurd moeten worden om veel te leeren. Voor jonge meisjes is wed ijver onnoodig; men moet haar hartstoch ten niet wekkenhaar ijdelheid, die he vige hartstocht van het zwakke geslacht, piet in beweging brengen. Lichte straffen, en voor die, welke zich goed gedragen een lokwoord van do directrice, schijnen mij voldoende om tot goede resultaten te ko men. Maar die onderscheidingen van. lin ten werkt niet goed, dunkt me, als ze tot iets anders dient dan om den leeftijd aan te wijzen STOPGOUD. De zon ziet de wereld1 niet anders dan vervuld van licht en warmte. Maak u zelf als tot een zon en beschouw alsdan de we reld. Carmen Syl va.- Huiswerk toekent den onbokwamen of ge- ïiakzuchtigen leeraar, die de moeilijkheden gaarne van zicli op de oohool afschuift. Schiwarz. - Ontziet (als iets heiligs het levensgenot der kinderen. Zij moeten allen schoolgaan; 'dat ia een natuurwet, zoo zeker als die, volgens welke zij allen ingeënt, wij allen sterven moetenmaar even gelijk wij, naar den gewonen lctop der dingen, niet kterven moeten op ons achttiende jaar, wil de ik ook niet, dat hun de school overviel vóór hun achtste. Hilde brand. RECEPT. Tomatensoep. Mfen neemt 6 a 8 rijpe tomaten, wascht ze, snijdt ze aan stukken en brengt ze, met een lepel boter, een gesneden ui, wat zout, peper en een laurierblad, ook een scheutje kokend water, te zamen aan de kook. Daar- pia wordt alles gezeefd en fijngewreven en Voegt men bij het mengsel 1 liter geurigen bouillon, een grooten lepel aangemengde blopm van meel en laat dit te zamen een halfuur zachtjes koken. Vervolgens voegt ;men er zachtjes roerende twee geklopte eierdooiers bij en het sap van een halvon «citroen. RAADGEVING. Het lierstollen van omheiningen. Houten omheiningen gaan alle meer of minder vlug in rotting over, vooral do in 'den grond ingegraven deden. Ter vervan ging van een verrotten paal wordt gewoon lijk een nieuwe op dezelfde plaats ingeslagen. Dit moet worden afgekeurd, iwant de nieuwe paal .wordt bij voorkeur door micro-organismen en paddenstoelen aange vallen, die nog van den verrotten paal in den grond aanwezig waren. Wordt dus een gezonde paal op de opengevallen plaats gezet, dan zal deze nog eer verrot zijn 'dan ide eerste. Een inzender in het „Journal dfAgriculture pratique'heeft opgemerkt, |dat een paal van een nieuw aangelegde om heining eerst na 9 tot 10 jaren behoeft ver vangen te worden, terwijl nieuwe palen van hetzelfde hout, maar in dezelfde gaten ge zet, waaruit de verrotte palen waren ver wijderd, slechts 3 tot 5 jaren konden du ren. Het gedeelte van den paal, dat in den grond komt, wordt vaak geteerd om de duurzaamheid te vergrooten. Toch wordt ■de duurzaamheid daardoor niet zooveel grooter dan vaak aangenomen wordt. Het i behandelen van de palen met kreosoot of met kopervitriool maakt, dat de palen aan merkelijk langer kunnen blijven staan. Ook het oppervlakkige verkolen* van het hout is een zeer goed middel om de duurzaaan- !/heïd te bevorderen: het verkoolde gedeelte i vormt een zeer slechte voedingsbodem voor ,de bacteriën en zwammen, die ten koste van het hout leven, zoodat ze zioh niet kunnen ontwikkelen. Wekelljksche Kalender. Zondag. Voor den arbeid vluchten onze drie groot ste vijanden: verveling, gebrek en zonde. üf&andag. Werken zonder doel is zeepballen blazen* Dinsdag. Maak geen vreemr- deelgenoot van uw huiselijke oneenigheid. Woensdag. De opvoeding van e^n kind is geen spel, maar een strijd, een kamp der moeder tegen duizend vijanden. Donderdag. De mensohen vergeven eer, dat men hen misleidt, dan dat men hun de waarheid zegt. "Vrijdag. Alleen te zijn! Drie woorden, zoo gemak kelijk te zeggen en toch moeilijk, zoo ont zettend moeilijk te dragen. Zaterdag. Het geloof aan de gouden eeuw is onuit roeibaar. Zou hot waai* zijn? Zou het waar rijn, dat de tram, die sinds lang niet meer meega ai Met den eisch van den tijd en de welvaart van 't land, Hare plaats in moet ruimen voor een andere vin-.ng, Voor een van een hoog er en practischer stand Zou het waar rijn, dat het ros,, dat sinds jaren en jaren, Tot gemak is geweest voor de Blo., .bollenstreek, Zich al hortend en stootend een graf heeft gegraven En ten doode is gedoemd, Aan de rechte besteed"? Zou het waar rijn, wat men zegt, wat men hoopte en wenschte, In de toekomst een Electriscke traan hier te rien? Of rijn het, als veeltijds, slechts vage geruchten, Die ons sJechts illusies, G-eon daad zlullon biênt Maar, indien dat de stoom- tflam haar einde nabij is, En de dageraad gloort van d'Electrische kracht, Dan een hart'lijk vaarwel aan de oudere vinding En een dito wees welkom aan 'n nieuwe gebracht! Lisse. A'. R. Als men zenuwachtig is Een heel zenuwachtig jongmenscb was op een bruiloft gevraagd en moest, daar hij een neef van 'de bruid was, een toost slaan. Gelijk zoo velen, die dapperder zijn, schreef hij vooruit rijn rede op en leerde van buiten. Maar het geheugen kan iemand op het ongeschiktste oogenbhK soms leelijke parten spelen en nauwelijks had onze held het voornaamste punt van ,rijn speech bereikt., waarin hij een lofrede op zijn nicht wilde houden en zeggen, dat woorden te zwak waren om ook maar een flauw idee van haar bekoorlijkheid en deugd te geven, enz., of hij herinnerde zich niets meer. „Wat do bruid betreft zei hij, „wat de bruid betreft... hm... Wat de bruid betreft, och, ik zal maar liever zwijgen 1" En hij ging zitten. Leelijk versproken. De eoht- genoofe van dr. A_„Ha zijn spreekuur is mijn man altijd moe; dan gaat hij wat rus" ten." De eohtgenoote van dr. B.„Mijn man is juist omgekeerdDie gaat na zijn spreekuur altijd wandelen. Hij riet graag menschen I" Jan: „Eet je Donderdag ergens?" Paul, die op een goed maal hoopt: „Don derdag laat eens kijken: Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdagneen, Donder- eet ik nergens." an: „Zoo, nu, dan zal je Vrijdag wel honger hebben, beste jongen I" Mislukt compliment. Com ponist: „Ja, ja, ik begin oud te worden. Mijn geheugen neemt al af..." Bezoekster: „O, waarde meester,., aan uw composities zou men dat niet zeg gen." V e rlfo k{k en d. Mian (die zich komt aanbieden als huisknecht bij een jong advocaat): „En dan, als u mij neemt, draag ik u op, mij te verdedigen tegen de aan klacht, dat ik mijn vorigen heer zou besto len hebben 1" Dagbladoor respondöntiei Den geëerden toonealkunstenaar, die ons de critiek in Nr. 36312 van ons blad terugzond met het bijschrift „ezel", verzoeken wij, ons wel te willen mededeelen, in welken stal wij hem kunnen aantreffen." Slecht voorteeken. Dich ter, tot rijn zoontje, dat bij hem speelt en iiï de papiermand valt: „Dat begint al vrOeg In de Goefcbestrasse te Charlotte nburg komt bouwpoütie een schoorsteen in- specteeien. De vrouw: „Jawel, maar wie is u dan De politie-luitenant„Van de bonwpo- litie." De vrouw: „Hebt u dan een legitima tie De luitenant: „Maar u ziet toch, dat ik politie-luitenant ben; mijn uniform...'' De vrouw: „Jawel, de Köpenioksche rooverhoofdman had ook een uniform aan. 't Spijt me..." Flap, de deur dicht. VRAGEN. Wil iemand zoo goed zijn een mid del aan de hand te doen ter verwijdering van de vlekjes, door videgen veroorzaakt op het koperen ornament van een gaslamp En willen onze lezers ook eens naden ken over deze Vragen en zoo mogelijk ze beantwoorden: Hoe moet men wit cachemiren blouses wasschen zonder dat ze geel worden? Wat moet men doen ter voorkoming van wintervoeten Zij, die de laatste Vraag doet, onder vindt eiken winter grooten last van win tervoeten, zóó zelfs, dat de voeten begin nen te bloeden. [Antwoorden s.v.p. in te zenden onder de motto's: Vraag Zondagsblad Gas lamp; Vraag Zondagsblad Witte blouses; Vraag Zondagsblad Win- te)r voeten aan het 'Bureel van ons Blad.]

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 14