Vreemdsoortige testamenten. De vrouw als ambtenaar in de Vereenigde Staten. De Vereenigde Staten zijn ongetwijfeld het land, waar het feminisme de grootste vorderingen heeft gemaakt. En hoe meer men zich van den Atlantischen Oceaan ver wijdert, des te talrijker wordt het getal vrouwen, die een gewichtige plaat» inne men in de maatschappij. In beginsel is de Amerikaansche vrouw van geen enkel ambt uitgesloten. In Illi nois, bijvoorbeeld, zetelen er vrouwen in den raad van beheer der universiteit, in het landbouwinstituut, in den gezondheids raad, ja, in het toezicht over de straatrei niging. De volgende cijfers geven een denkbeeld van de vorderingen, gemaakt door het femi nisme in de Vereenigde Staten sedert do laatste dertig jaren. Van 1870—1890 steeg het aantal vrouwe lijke dokters van 528 tot 4555; dat van de tot openbare ambten toegelaten vrouwen van 414 tot 1875; dat der vrouwelijke journalisten van 35 tot 888. Vooral als boekhoudster vindt de vrouw tegenwoordig gemakkelijk een betrekking: er waren er 9 in 1870, in 1890 bedroeg haar getal 27,777 1 De Vereenigde Staten tellen op dit oogeru blik 22 vrouwelijke architecten en 127 werk tuigkundigen. Ook in de literatuur heeft zich de Amerikaansche vrouw stoutmoedig een pl aarts Vproverd; van 159 steeg het aantal der vrouwelijke letterkundigen, ge durende de aangegeven tijdruimte, tot 7,725. De statistiek over do vrouwelijke advo caten ontbreekt. Verscheidene Staten der (Jnie hebben den toegang tot dit vak voor de vrouw nog niet zoo gemakkelijk ge maakt als dien tot de geneeskunde. Wel ech ter het predikantenvak, voor hetwelk de vrouw door geheel de Unie steeds een ze kere voorliefde aan don dag heeft gelegd: ongeveer 350 vrouwelijke predikanten zijn er op dit oogenblft werkzaam, zoowel in f'e Oostelijke als in do Westelijke Staten; zij behooren meestal tot het zoogenaamde liberale protestantisme. In de maatschappij zelf is de emancipa tie der vrouw niet zonder invloed geble ven. Op de handelskantoren heeft het optre den der 'vrouw vooreerst ten gevolge ge had, dat de betrekkingen tusschen pa troons en bedienden een beschaafder ka rakter hebben aangenomen. Niet alleen op literair, economisch en paedagogisch gebied maakt zich de Ameri kaansche vrouw verdienstelijk: zij beijvert 'zich ook in verscheidene Staten der Unie om de plaatselijke zeden te verbeteren. Naar dit doel streven de „Woman Civic Betterment Association", te. Philadel phia, de „Woman's Municipal League" en de „League for political Education", beide te New-Yoric, en reeds thans wordt haar invloed heilzaam genoemd en moet met deze vereenigingen rekening worden gehouden. Nog op een ander gebied doet zich te genwoordig d© Amerikaansche vrouw gel den. Tal van vrouwelijke kringen zijn al tot stand gekomen mee het doel, toezicht te oefenen op den stedenbouw en tot de verfraaiing van het uitzicht der steden medj te werken. Deze clubs.' pogen eens deels te werken direct op de stadsbestu ren, andersdeels den smaak bij de massa te ontwikkelen. Al vat op het oogenblik beproefd wordt in deze richting te New- York, te Chicago en te Boston, k- men ver. Bchiudigd aan het vrouwelijk initiatief en is het werk hoofdzakelijk der zoogenaam de „Improvement Leagues", uitsluitend vrouwelijke vereenigingen Uit het groete Londen. Uit het verslag van den Londenschen graafschapsraad voor het lager, meer uit gebreid en middelbaar onderwijs zijn de volgende cijfers niet ongeschikt om een denkbeeld te helpen vormen van de grootte dezer stad. De 24 mïllioen gulden aan onderwijzers- traktementen komen uit een begrooting, die in haar geheel 60 millioen gulden be draagt. Er zijn 750,000 leerlingen en 20,000 on derwijzers aan de lagere scholen. Men heeft in het afgeloopen jaar ge bruikt: H3,500 liter inkt. 5 millioen schriften. li millioen teekensohriften. 20,000 riem folio schrijfpapier. 2 millioen boeken voor potloodwerk, (dc griffels en leien zijn te Londen geheel af geschaft; men laat de kinderen met pot lood op papier werken; wel zoo zindelijk ©n gezond!) 11,300 riem papier. 2,200 riem vloeipapier. 65,000 doosjes pennen. '7 430,000 pennenhouders. Adverieeren in Amerika. Volgens de „Papierzeitung" zou do New-York Herald1'' van alle bestaande dagbladen de meeste ad verten tien hebben. Men is er in Amerika langzamerhand too gekomen de advertentiekolommen van dc „Herald" tc beschouwen als een barometer van den staat van zaken in handel en nij verheid- Die toestand moet tegenwoordig wel bijzonder gunstig zijn, want de ,,Ho raid'' kwam onlangs met een nummer uit van 391 pagina's betalende advertenties, d. w. z 45 pagina's meer dan het best ge vulde nummer van het vorige jaar. Deze advertenties hadden de volgende opbrengst: 112 kolommen van 200 regels, tegen 250 cents den regel is 56,000 dollars; 128 kolom men van 200 regels tegen 100 cents den regel is 25,600 dollars, en 151 kolommen van 200 regels, tegen 75 cents den regel is 22,050 dollars, totaal 104,250 dollars of 260,625. Let wel: de advertentie-opbrengst van één enkel nummer. Er zijn weinig Nederlandsche dagbladen, die deze recette in een jaar maken. Een EngeLsch tijdschrift vestigt de aan dacht op een studie over testamentaire be schikkingen, en zoo vernemen wij omtrent deze stukken, die gewoonlijk geen open baar eigendom worden, eenige eigenaardi ge bijzonderheden. Natuurlijk wordt aller eerst nagegaan wat iwel het Langste, wat het kortste testament is. Vooraf zij gezegd, dat bij dit onderwerp alleen sprake is van Engelsche testamenten. Een Engelsch geestelijke, die zijn vermo gen aan de hoogeschool van Cambridge vermaakte, had voor zijn laatste wilsbe schikking 400 bladzijden noodig. Als het kortste beschouwde men dat van een erfla ter, die de volgende zeven woorden neer schreef: „Mevrouw X. krijgt alles, wanneer ik sterf." Dcch dit record werd later gesla gen door den heer Thorn, te Streatham bij Londen, die slechts drie woorden noo dig had, toen bij, door een beroerte getrof fen, zijn ytouw en kinderen haastig bij zich liet komen en op een stukje papier neerkrabbelde: „Alles voor moeder." Het papiertje werd door beide zoons als getui gen onderteekend en later door den rechter als rechtmatig erkend. Verder houdt de studie zich in hoofd zaak bezig met den inhoud van verschillen de testamenten. Eenige bijzonder eigenaar dige mogen hier een plaats vinden. Een rijk Engelsch man gaf deze uiterste- wils-beschikking: „Mijn echtgenoot©, die door mijn domheid mijn vrouw is geworden, en die met een wilskracht, welke mon heeft te erkennen, mijn naam door dc modder ge haald heeft, vermaak ik jaarlijks 5 pd. st., die haar echter in centen uitbetaald moe ten worden, en voorts het koatcloozo af schrift van mijn eerste, sedert gerechtelijk voor nietig verklaarde testament, waarbij ik haar als eenig erfgenaam van mijn ver mogen van 130,000 p i. st. aangewezen had." In een ander testament vormaakto de erflater zijn vrouw één cent, met de uit drukkelijke bepaling, dat dit bedrag haar in een enveloppe zonder postzegel toege zonden zou worden. Ook moet veel in zijn huwelijksleven on dervonden hebben de man, die zijn vrouw een bedrag vermaakte, juist voldoende „om er zich een strop voor te koopen.,f* Fooien van den koning van Enge land en van den Tsaar. Telkens, wanneer de koning van Enge land eenige dagen bij een zijner vrienden 'doorbrengt., geeft hij gewoonlijk 2600 gulden aan fooien, welk bedrag tot 4000 aangroeit, wanneer er zeer veel bedienden zijn- Als een jachtpartij gegeven wordt te zijner eere, laat Eduard YII aan iederen drijver 10 gul den en aan de boschwachters 62i gulden tot 125 gulden ter hand stellen. De bezoeken van den Koning aan vreem de hoven zijn nog veel kostbaarder. Tck-.q Eduard VII eenige jaren geleden keizer Frans Jozef ontmoette, liet hij 12,500 gul den aan giften uitdeden. Dezelfde som ontving het personeel van het Beriijnsche hof, toen hij de begrafenis van zijn zuster, keizerin Friedrich, bijwoonde. Maar de Tsaar slaat het record, wat be treft het geven van fooien door Vorsten. Na zijn verblijf in Engeland liet hij den grootmeester van het Eof een sorn van 37,500 gulden overhandigen in den voi-m van een bij zijn Londensohe bankiers be taalbare chèqu-3, om onder liet per-won cel verdeeld te worden. Menschenkennis. Er is een goed middel 'om meneeben te leeren kennen; tot nu toe de moeilijkst© aller kunsten. De guldon tijd voor hen, die anderen bij den neus leidden, ia voor bij. Want juist uit den vorm van den neus leidt men tegenwoordig de eigenschappen der men schen af. De afmeting van dit sie raad des mensc heli j ken gelaat», vooral de wijdte der neusgaten, staat in verband met de ontwikkeling der longen en der borst; daarenboven geeft de meer of mindere ruimte der neusholten een daaraan ge- evenredigden omvang aan de stem. Eerst op den rijperen leeftijd verkrijgt de neus zijn vasteren vorm. Indien hij al tijd als die ©ens kinds blijft en weinig vooruit springt, kan men er zeker van .we zen, dat de respectieve drager of draagster een allesbehalve flink karakter bezit. Een wel ontwikkelde neus wijst daarentegen op flinkheid, bedachtzaamheid, diepte. De vorm van den neus bij verschillende volken hangt af, of ten minste samen met den graad van ontwikkeling dier volken. Bij de wilde stammen is dit orgaan meet.ta-I een vormloos klompje, vergelijkbaar bij den en uit van dieren, terwijl bij de vol ken, dio in de voorste rij staan der be schaving, de neus fijn gevormd is. Do neus kan dus als beschavingsmcLcr van rassen en volken dienst doen. Bij de Grieken do vertegenwoordigen van het artistieke genie en den goeden smaak had de nous een rechten vorm bij de Bomcinea vertegenwoordigers van do kracht en de rede was hij meestal, gebogen. Ziehier eenigef regels: Listig en slim zijn de licdon met een klein wipneusje. Smaak en tact vindt men bij hen, die een rechten, fijn gevormden neus bezitten. Zij. die bedeeld werden met een gebogen neus, bezitten oordeel, verstand en zijn zelfzuchtig. Grofheid en gebrek aan tact mag mén toeschrijven aau dragers van een grovcn, slecht gevormden noutv

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 13