N®. U244 TV oetisdfag 1 Augustus. A®. 1905. V <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. FEUILLETON. Toch nog gelukkig. LEIDSCH DMBLAI PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per weeï 9 Oectsper 3 maasden I f 1.10. Bwten Leiden, por looper en waar agenten gevestigd ayn 1.30. Pranco per post 12 1.65. PRIJS DER ADVEUTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel moer ƒ0.174. Orootere letters naar plaatsruimte. - Kleine edvortentiön van 30 woorden 40 Oentscontant; elk tiental woorden meer 10 0ent3. Voor het incasseeren wordt 0.05 borekend. Do Burgemeester en "Wethouders van Leiden doen to woten, dat door den Raad dier ge meente in zijne vergadering van den 17den Mei 1906, Is vastgesteld do volgende veror dening: VERORDENING, houdende wijziging van de verordening van den lldon December 1902, regelende de heffing van belastingen voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis te Leiden (Gemeente blad No. 32), laatstelijk gewijzigd bij do ver ordening van den 25sten Januari 1900 (Ge meenteblad No. 3.) Eenig Artikel. Art. 2 sub VII der bovengenoomde veror dening wordt gewijzigd als volgt in llttera c vervallen de woorden „of voor \et smelten van vet" en achter de woorden „voor een party vleesch" de woorden „of vet", achter littera e wordt eon nieuw littera cl toegevoegd, luidende: d voor het smelten van vet: voor een party vet tot en met 5 KG. f 0,25 hoven 5 tot en mot 10 KG. 0.50 10 26 1.- 25 50 1.50 50 B 75 2.- 75 100 2.50 100 125 3.- 125 150 3.50 150 KG4.— Vastgesteld door den Gomeentoraad van Lelden, In zyne openbare vergadering van den 17den Mei 1906. Do Burgemeester, DE RIDDER. De Secretaris! VAN HEYST. Zynde de heffing dezer belasting goedge keurd by Koninkiyk besluit van den 4don Juli 1906 No. 68, waarby tevens is aaügehaald de verordening, regelende de invordering dier belasting van den llden December 1902. En is hiervan afkondiging geschied, waar hot behoort, den Sisten Juli 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester VAN HEYST, Seoretaris. Leiden, 9 Augustus. Zich volkomen aansluitende aan het ter pake uitgebracht advies van de „commissie voor het marktwezen" geven B. en Ws. den Raad In overweging afwyzend to beschikken bp het verzoek van de L9ldsche Tuinders- Patroonsvoreeniging oin de verordening, „houdende aanwyzing van de dagen, uren en plaatsen voor het houden van do verschil lende markten en van vellingen van groente, ooft en aardappelen" in dier voege te wyzigen, dat in het veilingslokaal op de Bloemmarkt ook zullen mogen worden geveild „eieren en bloemon." Daargelaten nu dat adressante haar doel zeker niet bereikt zou zien indien, overeen komstig haar verlangen, in plaats van „groente, ooft en aardappelen" gelezen werd land- en tuinbouwproducten", aangezien eieren zeker niet onder een van deze categorloön aouden kunnen worden gerangschikt, wyst do commissie voor het marktwezen er naar het Inzien van B. en Ws. zeer terecht op, dat het Invoeren van veilingen van eieren en bloemen zeor ten nadeele zou strekken van de bloeiende bloemen- en weekmarkten, die lederen Zaterdag hier ter stede worden ge houden. Zy ziet daarin een eerston stap op den weg tot verbrokkeling van onze week markt, die zeker niet zonder schado voor ons marktwezen in het byzonder en voor het belang der gemoente in het algemeen zou kunnon worden betreden. Tegen inwilliging van het verzoek van den heer J. de Groot om, wegens zijn be noeming tot onderwijzer 2de klasse to 's-Gravenhage, eervol ontslag, met ingang: van 1 Sept. a.s., als onderwijzer aan de openbare school der 3de klasse No. 6 be staat geen bezwaar. Evenmin tegen inwilliging van het ver zoek van mej. A. M. Hoek, wegens ver andering van werkkring, en ook tegen 1 Sept. a.s., om eervol entslag uit haar be trekking van onderwijzeres aan de open bare school in de Heerenstraat. Verder geven B. en Ws. in overweging aan mej. M. J. Sparnaay op haar verzoek met ingang van 1 Sopt. a.s. eervol ontslag te verlecnen uit haar betrekking van leer- ares in de nuttige handwerken aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen alhier. Tevens dc len zij den Raad mede, dat mej. Spamaaty blijkens den uitslag van het door twee stadsgeneesheeren naar haar gezondheidstoestand ingesteld onder zoek, op grond van ziekto van het zenuw gestel niet neer in staat is baar werk zaamheden bij voeïduring waar te nemen en dat zij mitsdien krachtens het bepaal de bij art. 3 sub b der verordening van 20 Maart 1002 na bekomen eervol ontslag aanspraak op pensioen zal kunnen doen gelden. Ter vervulling der daardoor ontstane vacature wordt den Raad de volgende voordracht aangeboden: lo. Mej. H. Pel, lsto onderwijzeres in de handwerken aan de Openbare School derde kl. No. 2. 2o. Mej. A. E. Driesens, 2de onderwijze res in de handwerken aan de Openbare School der 3de klasse No. 5, en onder wijzeres in de handwerken aan de openbare herhalingsschool, afdeeling Meisjes. Door commissarissen der stedelijke gasfabriek werd voo.' eenigen tijd do aandacht van B. en Ws. gevestigd op het belang, dat de ger cento had om over heb perceel Prinsenstoeg No. 2 te kunnen beschikken. Dat perceeltje toch grenst aan het ter rein, bestemd voor den bouw der eleetri- sche centrale en is zeer bouwvallig, zoo dat zich bij het heiwerk ten behoeve c'er centrale allicht moeilijkheden zouden voor doen. Pogingen destijds dc'or B. en Ws. aange wend om, behoudens nadere goedkeuring, van den Raad, voor een koopsom van 9L0 gulden don eigendom vaü het perceeltje voor de gemeente te verkrijgen, hadden echter niet het gewenschte gevolg. Thans evenwel, ziende, dat B. en Ws. niet geneigd bloken op den aanvankelijk door hem gestelden overdreven cisch van f 1/00, later tot f 1400 en 1200 terug gebracht in te gaan, heeft de oigeaaar zich alsnog bereid verklaard het perceel voor de door B. en Ws. geboden 900 gld. overigens nog een behoorlijken prijs, aan de gemeente af te staan. Het komt B. en Ws. vocï, dat van deze gelegenheid om de vrije beschikking over dit voor do clectrische centraio zoo on gunstig gelogen perceeltje te erlangen, moet worden gebruik gemaakt. Uit den aard der zaak zullen do voor den aankoop benoodigde gelden door lee ning moeten worden gevonden, terwijl rento en aflossing cp dc gewone wijze door de gasfabriek aan d© gemeente zul len moeten worden vergoed. Mitsdien geven zij in overweging: lo. to besluiten tot den aankoop van het perceel Prinsensteegje No. 2 voor do som van f 900. 2o. over te gaan tot dc vaststelling van den overgelcgden Suppletoiren bcgroo- tingsstaat, groot met inbegrip van de kos ten van overdracht f 949.50; 3o. te bepalen, dat door de fabriek van het sub 2o. genoemde kapitaal een rento van 5 pCt. aan do gemeente zal worden betaald en dat jaarlijks 5 pCt. zal wor den bestemd tot aflossing van schuld of kapitaal belegging, to beginnen met bet jaar 1907. Ingevolge bet Reglement Cp het be heer en bestuur van het Krankzinnigen gesticht „Endegecst" en het Sanatorium voor zenuwlijders ,,Rhyngcest", bieden B. en Ws. den Raad ter vervulling der vacature, welke zal ontstaan doer do periodieke aftreding van mr. E. de Yriea als lid der commissie van beheer na raad pleging dier oom missie, de volgende aan beveling aan: lo. mr. E. de Vries en 2o. mr. S. J. Fockcma Andreao. Ter vervulling van de vacature van onderwijzeres met verplichte hoofdakto aan de Openbare Meisjesschool der 2de klasse, ontstaan ten gevolge van het met ingang van 1 J\>li 1906 aan moj. J. Mossel verleend ontslag, is do volgende vocr- dracht opgemaakt: lo. mej. C. J. van Timmeren, onderwij zeres to Kinderdijk 2o. mej. M. J. Poolman, onderwijzeres te 's-Gravcnhagc; 3o. mej. N. J. O. Kruijt, onderwijzeres te Gouda. Morgen, 2 Augustus, zal, tea- gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder om twaalf uren door het garnizoen alhier een parade worden ge houden op het Schuttersveld. Bij de Loidsehe Spaarbank is in de maand Juli ingelegd 90,194.48 gulden en te rugbetaald 78,163.61 guldon, terwijl zijn af gegeven 63 nieuwe cn geheel afgelost 85 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 11827 inleg gers bedroeg einde Juli 2,255,553.90^ gulden. Op het Maandag jl. te Valkenberg (L.) gehouden internationaal solisten- concours behaal do de heer G. Vcrhey Jr. van Voorschoten, in de afdeeling clarinet, den eereprijs, zijnde diploma en groote zilveren medaille, benevens 10 gulden. Deze jeugdige solo-cl xrincttist, hij is pas zeventien jaren oud trad reeds meermalen als zoodanig met succes te Leiden op bij de con-erten van het strijk- oikest „Euterpc" en is alzoo in Leiden geen onbekende. Hij is leerling aan het conservatorium te 's-Gravenhage en heeft tot nu too gestudeerd onder leiding van den heer Ch. Kriens. Wij twijfelen er dan ook geenszins aan of genoemde heer Vcr- hcy zal binnen niet al to langen tijd een eerste plaats innemen ondor de clarinet- tiston van ons land. Nog zij medegedeeld, dat op het Maan dag; 13 Augustus a.s. door het strijkor kest Euterpe" op Noordwijk aan Zee to geven coujert dc heer Verh'ey weder om als solist zal optreden en alsdan het- zehdo nummer, waarmede hij den eere prijs behaalde, nl. concertino van Koe nen, zal ten gchoore brengen. Naar men verneemt is de onlangs te Den Haag ondershands aanbestede bouw van dc derde Hoogere Burgerschool niet gegund, omdat do laagste aanbieding ad 262,000 gulden, nog zeer aanzienlijk men zegt wel 30,000 gulden do raming over schreed, Thans zal do aanbesteding, evenals tot dusver met dergelijke groote werken, weer in het openbaar plaats hebben. Beroepen is bij do Ned-Horv. Gem. te IJsclmuiden c.a. ds. D. E. J. Hupkos, te WaddingBveen. Examen Ncd. Toonkunstenaars-vcr- eeniging. Van de vijf candidaten is gisteren go sla.gd voor piano (lager onderwijs) mej. C. C. Franse uit Haarlem. Do heer W. H. Boekwijt Jr. is, na ver gelijkend examen, benoemd tot violist in het orkest van het Concertgebouw te Am sterdam. J. Martin. S. Heuckcroth, tweede orkest- directour aan het Concertgebouw, heeft bxi het bestuur zijn ontslag aangevraagd. Onder meer doordat de inkomstenbe lasting over 1905 ongeveer 3 ten meer heeft opgebracht dan geraamd was, en men voor dat jaar een post van 196,000 gulden heeft gecreëerd als bato uit de tramcxploitalio. wijst dc rekening 1905 der gemeente Am sterdam een saldo aan van ruim 970,000 gulden, dat als ontvangpost den grondslag aanbied, waarop de welhaast to verschijnen gemeentebegrocting voor 19(J7 is gebouwd. Voorts is het voor don stand dier begroo ting van gewicht te weten, dat de inkom stenbelasting daarop 4 ten hooger wordt geraamd dan over 1906, en ook de ont vangst uit do gas-iexploitatio belangrijk hooger is kunnen worden geraamd, zocdat dientengevolge de begrooting voor 1907 mot weliswaar een geringen post voor on voorzien, is kunnen sluitend gemaakt, zonder verhooging van belasting, maar ook zonder dat do&rCp eenigszdns belangrijke bedragen zijn uitgotrokken voor nieuwe werken van algemeon nut en algeraccnc wenschelijkheid'. Wat voor verbetering van het bestaande is uitgetrokken, moet zich in hoofdzaak bepalen tot een gering bedrag meer voor clectrische verlichting en 20,000 gulden voot een nieuw zwembad. Naar ,,De N. Ct." verneemt, hebben Gedebuteerde Staton van Zuid-Holland goedkeuring verleend aan het besluit van den gemeenteraad van Melissant, waarbij de onderwijzer J. A. van der Sluijs is ont slagen op grond vau lichamelijke kastij ding van schoolkinderen. To Nijmegen in den ouderdom van 76 jaren overleden do gepensionneerda luit.-kolonel J. li. H. van Royen. Heden werd te Utrecht namens een comitó, bestaande uit do hoeren J. J. Bol, A. H. IJzendoorn, D. J. Meyer, O. D. V. Niekerk, bij monde van den heer Ant. Be geer in qualiteit als voorzitter van do Ned. Mij. van Nijverheid aan den heer J. F. 11. Brouwers ter gelegenheid van zijn 50-jarigo Rijksdienstvervulling een huldeblijk aange boden, bestaande in schr ij f bureau met fau teuil; daarbij was gevoegd een smaakvol album, vervaardigd door den Hofledercise- leur Joseph Merckelbagh te Utrecht. In dit album bevindt zich <lo volgende zeer fraai in goud en polioliromo versiering ge- penteekendo opdracht: Aangeboden aan den heer J. F. H. Brouwers, begiftigd met do gouden medaille van dc Oranje-Nnssau-oróo en verificateur dar Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen ter gelegenheid zijner vijftigjarige ltijksdienstvervulling door den handel, vrienden enz. van dc stad Utrecht den eersten Augustus 1906. Onder deze opdracht is het wapen van Utrecht in goud en zilver aangebracht. Op het tweede karton zijn dc namen van 't Comitó; de daaropvolgende kartons bevat ten de namen der deelnemers aan dit hul deblijk. Dit fraaie album rust op een artis» tickon staander. De Jubilaris, per rijtuig door het comi tó van zijn woning naar zijn bureau geleid, dankte mot hartelijke woorden voor zoo veel eerbetoon; en gaf do verzekering, dat deze geschenken bij hem steeds een aange name herinnering nullen doen herleven aan zijn 50-jarige Rijksdienstvervulling. Het ondersteuningsfonds „De Spoorweg beambte" hield Zondag 29 Juli te Amersfoort zyn jaariyksche algemeeno vorgadering. Uit hot verslag over 190G bleek, dat het fonds op 31 Decembor tan dat jaar 2282 lodon telde, verdoold over 176 corrospondontschap- pon, terwyi do ontvangst aan contribution f 12,402.04on do ultkeoringon by ziekto f 11,959.77 hebben bodragen. Met het na aftrek der exploitatiekosten verkrogen batig saldo ad f 304.S91/,, vormt do reserve thans een bedrag van f 4299 85'/,. Voorts worden de periodiek aftredende bestuursleden G. J. Bosch, president, on H. P. Jaanus Jr., 2de secretaris, als zoodanig hop» kozen en wegens bedanken van don heor J. M. Augustyn als ponningmeestor in dion# plaats gokozen de heor J. Barleöns. Gisteren is na langdurige ziejktc t® Deventer overleden do heer W. Zaalberg, .wethouder Van Deventer. Do overledon® bereikte den leoftijd van 71 jaren. Hij vaa aanvankelijk predikant bij; de Ncd.-Herv^ Gemeente, Later zeido hij dozo betrekking vaarwel en werd deelgenoot van een han- delsfirma te Deventer. Dank zij zijn grootcn kundigheden, helder vorstand en grooto werkkracht had hij in zijn functio als lid van het dagolijksch bestuur grootcn invloed Zijn dood is dan ook voor do gemccnto coii gevoelig verlies. De overledeno was o.a. secretaris van derf Kon Ncd. Lokaalspoorweg Willem III. Ook op letterkundig gebied bewoog hij zich, terwijl do vrijzinnige partij in hem een krachtigen voorstander vond. Zijn groote wilskracht stelde hom in staat 27) Wolf keek omhoog1. De woorden bleven hem in do keri ste:en. De werkelijkheid verdween voor hem. Oude, heerlijke tafc- reelon doken op cn leefden. Ik haal je er 'af, sluit jo in mijn armen, want hebt gij je groenen Kerstboom niet voor inij ver sierd 1" ,.Else, dokter Eggers staat er op, dat ik een plaatsvervanger voor het feest zal nemen. Maar dat gaat toch niet. Zóó ziek ben ik toch ook niet. Zeg hem, dat bet niet noodig is. Ach waarom al dit gedoe Else kwam van den stoel af; er was nauwelijks eenigo verandering in haar bleek, vermoeid gezichtje gekomen. ,,Papa wind u toch daarom niet op. Dat is toch zoo eenvoudig. Ik telegrafeer 'dadelijk aan Hans Okeley, dan is hij mor gennamiddag reeds hier." „Hans Okeley, ach zoo, ja; hij is een yriend van mijn oudsten zoon," zeide liij als tot opheldering tegen Wolf. „Dan is het immers goed," antwoordde deze. Hij keek niet meer naar den Kerst boom, maar keerde zich om, ten einde heen te gaan. Verleden, wat zijt gij bitter. Het regende nog 'steeds. Wolf trok het portier, achter zich toe en wierp de reis deken over zijn knieën. In grauwe eindeloosheid fetrekten de landen zich rechts en links uit; als on der sluiers van regen stonden dc kale boo- men. Alles zoo kleurloos, zoo troosteloos, zoo dood. Hij had van alles genoeg, tot walgens toe. Ja, was dit dan het geheele leven? Van den eenen patiënt naar den anderen. Dit aanhooren, dat aanhooren? Naar huis karren, door regen, door sneeuw, door zon; eten, drinken naar bed gaan. Het had immers anders kunnen zijn. Hij had den vollen beker immers zelf wegge worpen? Als goede kerel wel is waar, als doodgoede kerel. Hij had een lichtzinnige dwaasheid begaan en daarvoor een fat soenlijk zoenoffer gebracht. Ja, had hij die werkelijk begaan Lieve deugd, hij was toch niet de ziekenoppas ser van ailo oude, eigenzinnige dames? Als dokter bad hij immers niets verzuimd, totaal niets. Zoo hij do zaak aan zijn col lega's vertelde, zouden zij zich de zijden vasthouden van het lachen. Men kan ook al te fatsoenlijk zijn. Neen, neen, satan, scheer, je weg. Alles, slechts niet zichzelven verschooncn. Foei toch, en al lachen zo joook uit: een eer lijke kerel zijt gij toch altijd gebleven, Wolf Eggers. Ook al viel het je dikwijls moei lijk. Fatsoenlij.: zoenoffer. Laat je daarvan niet afbrengen. Het is maar de vraag echter, of zoenoffers over het geheel iets deugen. De weg voerde langs dc zee. Bruisend met witte schuimkoppen kwamen de gol ven aanrollen, sloegen tegen den hoogen. zandigën oever en gleden weer weg. Vlok ken schuim bleven aan de steenen hangen. En daarboven de mistige regen, overgaand in den grauwen hemel, daarmee samen vloeiend. Dat wilde Kerstmis zijn. Of zoenoffers over het geheel iets deu gen. Wat helpt het je, arme vrouw, dat ik jo to eten en te drinken geef en gij mijn naam draagt? Weet go dan wel, wat ik nog gevon kan, maar niet voor jou heb Weet gij eigenlijk wel wie ik ben? Hoe rijk mijn hand, hoe vurig mijn hart is? Maar van jou verlangt het niets. Ik gaf je genoeg, Marianne, laat mij nu met rust. Gij hebt het kind. Ik heb echter niets, ik heb geen vrouw en geen kind, slechts het naargeestige weer en den kouden hemel. Maar in de verte heb ik een flikkerend, vurig licht. Zal dc regen het uitblusschen Een schampen geluid kwam over zijn lippen. Zijn tong vlecfdo aan zijn verhe melte, hij balde de handen tot vuisten. En ik ben sterker dan de regen. XII Bij zijn eerstvolgend bezoek als dokte" in de pastorie na de feestdagen, trof hij den plaatsverv». ger, den candidaat in do theologie, Johannes Okeley, aan. Deze was een mensch als een Meidag. Zonnig en vroolijk, met een wereld van goedheid en blijmoedigheid in zijn violet kleurige oogen. Daarbij groot en flink ge bouwd, ongedwongen en vrijmoedig in zijn optreden. Mot de^en gast scheen er een andere stemming in huis gekomen te zijn. Er lag nog wel een stille ernst over allen, maar do gedrukte moedeloosheid van onlangs waa weg. Zelfs bij Else. Er heerechte een kal me, vreedzame harmonie. Wolf werd daardoor pijnlijk aangedaan. Het kwam hem voor alsof een vijand z ij n gebied had betroden. Hij wilde hier plot seling droefgeestigheid en smart zien; hij wildo niet deze harmonie, waarmee hij niets had te maken, waar hij buiten stond. Met zijn wreed verscherpten blik had hii dadelijk het karakter van den vreemde doorgrond: dio was niet slechts een gelc- heidmaker, die over treu/riga uren heen- helpt. Diens blijmoedigheid stond op vas- tcren grondslag dan op een oogenblikkelijk vergenoegd willen zijn. Dio sproot voort uit een rijk, vroom, gerust gomocd, hetwelk met God en de wereld voor eeuwig in hot reine is, hetwelk de feiten der wereld, ook do harde en droevige, tot zelfs den dood toe, slechts als do bonte beelden ziet. welke zich in den stroom weerspiegelen, maar waaraan zijn strooming niets kan veranderen. Daarom wist Wolf van af het eerste oogenblik, dat deze mail zijn gevaarlijke en machtige vijand was. Wellicht zelfs reeds zijn overwinnaar? Er knaagde iets in zijn binnenste, iets afschuwelijks, iet3 ongekends. Het was als een vreemde, onheilspellende ziekte, welke hem plotseling was overvallen. Else was vriendelijk tegen dezen Jo hannes. Niet in het oog vallend, alsof zij Wolf daarmee iets wilde toonen, maar ge woon, zooals het juist viel, voorkomend op haar lieve, innemende manier, wclko Wolf eens zoo onuitsprekelijk aantrekkelijk had gevonden. Hij bleef langer dan hij wilde en eel lan ger dan noodig was. Hij zat in den fa miliekring, in de woonkamer, waar de Kerstboom stond, dronk koffie mee, at koeken mee cn zeido niet vcol. Liet Jo hannes Okeley met do kleino dochtertjes van den domineo om hem heen stoeien cn gekheid maken. Zelfs do oude, ziekelijke predikant zotto nu een ander gezicht. „Ik ben u toch zoo dankbaar, dokter, dat -gij mij dien daar hebt opgedrongen." Nu ja, natuurlijk, dacht Wolf. Nu kan ik wel weer vriendelijke gezichten lo zio» krijgen, nu is Elso immers ondanks mijn duivelachtige daad verzorgd. Johannes vroeg hom naar zijn kiodjo.. Wolf gaf een dwaas, spottend antwoord., „Is die vraag slochta het resultaat van een onvergelijkelijke goede opvoeding, mijn heer Okeley, of doet u dio uit puro bo« langstelling in zulko bakerkindcrcn D© candidaat lachte. „De hecren doctor- ren zijn altijd vrccselijk scherpmen incefc cp zijn Locdo zijn. Trouwens, mijn vraag kwam zoker uit bcido voort," Toen Wolf ten laatste echter toch ge-1 noeg van zijn bezoek kreeg en heengaan wildo, ging do voordeurbel over on een oogonblik later trad Ulrich Eggerd uit Holzhogen met bcspatte rijlaarzen, mot een glimlachend goedig golaat en jver- cind staand rood haar, do kamer bion.n. „Ik wildo eena naar uw toestand in?or« meeren, dominee. Dat klonk zeer verlegen on zo-iv on,* (Wordt vervolgL)

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 1