is een waar paradijs, bewoond door jonge, eo ondernemende meisjes, dm» voor deze ge legenheid in het wit zijn gekleed. „A vous nos ooeurs", luidt het opschrift van een der banieren, die den vreemdeling aan het station begroeten; dus: ,,Aan u onze har ten." Jonge, maar ook oudere heeren wor den bij bun aankomst ontvangen met een hartelijkheid, die niets te wenschen over laat, Men voert hen met mnziek naar het Raadhuis, waar de gasten hun namen in een ,,gouden boek" schrijven, en een koor zingt gelegenheidsliederen. Op den weg van het>- Raadhuis naar de kerk^ die in het hart van do jonge schoonen een zoete hoop wekt, wat trouwens geen harer trachtte t> verbergen, drukte mijn begeleidster, de dochter van een industrieel, mij een uitnoodigingskaart in de hand, die mij inlichtte omtrent net programma van den dag. Wij werden ge nood igd tot een „Huwelijksontbijt, aan de ongehuwde heeren van de geheele wereld aangeboden door jonge dames." Ongeveer 5000 personen waren om drie uren bijeen gekomen aan den voet van het slot Aren- berg, waar de gasten officieel werden be groet door mej. Marie Gheude, een zeer aardige, twintigjarige blondine. Van een met bloemen gesierd balkon voor het Ca fé des célibataires", haar ouderlijk huis, las zij met goed hoorbare 6tem een zeer oorspronkelijke feestrede. Zij begon natuurlijk met een verontschul diging, dat zij dit ambt had aangenomen, aangezien zij geen Demosthenes was. Zij had, verklaarde zij eerlijk, geen stemmen geworven en zij maakte geen aanspraak op de eer een ideale presidente te zijn. Zij verzocht daarom haar hoorders om een weinig toegeeflijkheid. En dan ging zij voort: „Wij willen ons geen macht aanma tigen, die tot de overwinning van het zoo genaamde feminisme zou kunnen leiden. Wij willen niet de gelijkheid der geslachten in dien zin, dat men niet meer zou weten, welke partij eigenlijk de andere het hof be hoort te maken. Het monopolio der galan terie, dat den heeren zoo goed afgaat, wil len wij hun niet betwisten. Ze zijn bestemd om het andere geslach; beminnelijke dingen te zeggen. Het is ons zeer aangenaam daar naar te luisteren en wij denken er niet aan de rollen om te keeren... Wij achten ons zeer gelukkig, dat zoovelo knappe mannen hier zijn en gevoelen onzen plicht van dank baarheid aan de journalisten, die ons heb ben willen ondersteunen... Hier zijn geen Vlamingen en geen Walen, naar hier heerscht de magnetische strooming, die alle onderscheid van ras en afstamming doet verdwijnen. Wdj maken geen aanspraak op titels en vermogenwant wij weten, dat rijkdom niet gelukkig maakt. Wanneer gij echter de goedheid zoudt willjcm hebben ons ten overstaan van den bevoegden oe- ambte üw jeugd en uw liefde te schenken, dan willen wij gaarne voor Eros nederknie- len en uitroepenDank en heilonze .wen schen zijn vervuld I Inderdaad doen wij ons best om de haven van het huwelijk te be reiken. Wij hopen op een huwelijk. Wat is 'er heerlijker voor een jong meisje dan zich mevrouw te hoonen noemen, of de beide woorden te herhalen, die een bezit te ken nen geven: „Mijn man?" Deze met heilig vuur uitgesproken rede werd natuurlijk levendig toegejuicht en de geestdrift nam toe, toen een der heeren naar boven klom en de geachte spreekster warm omhelsde. In opgewekte stemming ging men daarop eett dansje doen om ver, volgens deel te nemen aan het „gouter 'matrimoniahet huwelijksontbijt. Er wa ren twaalf buitengewoon lange tafels gedekt en niet minder dan 8000 broodjes (mastel les) werden door de verleidelijke dienende geesten aan de gasten voorgezet, terwijl 'anderen zich verdienstelijk maakten door koffie te presenteeren. Op de koppen las men de woorden in gulden letters: hoop, 'gezondheid, liefde, trouw en wederzien. De niet minder dan 556 koffiehuizen van het pr-.tsje prijkten alle met symbolische voorstellingen, betrekking hebbende op het feest van den dag: Amors, doorschoten har ten en wat er meer bij behoort. De zaak, die geheel eenig is in de ge- echiedenis van het huwelijk, had een ta melijk eenvoudigen oorsprong, als trouwens meer groote zaken. Een boekdrukker, Mar cel Tricot, had do voor de toekomst van de plaats ongunstige waarneming gedaan, dat het aantal huwelijken jaar op jaar verminderde en besloten te doen wat in zijn macht was om dien toestand to verbeteren. Hij had b dit edele streven de inedower- king ondervonden van do dames, en get- mengde partijen aangelegd, zoo iets als kransjes, die aan jongelieden gelegenheid gaven om elkander te leeren kennen. Er waren er, die aanvankelijk den spot dreven met den braven man en zijn goede bedoe lingen, maar de spotters zwegen, toen bleek, dat inderdaad het cijfer der huwelij ken snel begon te stijgen, en thans staat de Gemeenteraad een som toe voor hét jaar lij ksche feest, dat voor het overige ook door den zeer verdraagzamen geestelijke wordt begunstigd. Daar het Waalsche volk houdt van een aardigheid en dol is op een welge slaagd feest en het stadje profiteert van het vreemdelingenverkeer, wordt Tricot thans beschouwd als een weldoener van zijn medeburgers en mis~c!rien zal men hem later nog met een standbeeld eeiren. Men kan nies genoeg de vrijmoedigheid bewonderen, waarmede de Waalsche jonge dames den bezoeker verklaren, dat zij' hun liefdesmaal hebben gesticht om aan do ongctrouwrde heeren van de geheele wereld de gelegen heid te geven een keuze te doen. Zij bren gen aldus vraag en aanbod tot elkander. Het goed© denkbeeld verdient te meer den lef der stedelingen, omdat het plaatsje op zichzelf niet vele genoegens aanbiedt. Thans vormen de mooie meisj'es van Ecaus sines een groote aantrekkelijkhid. Dit jaar zijn niet minder dan 600 schriftelijke aan vragen, om het feest te mogen bijwonen, uit België gekomen, en niet minder dan 250 uit Frankrijk, Duitschlankl, Engeland, ja zelfs uit de Vereenigdo Staten. Deze aan vragen beteekenen meer dan bo'okdeelen vol. minnebrieven. Een jonkman uit Maubert- Fontaine, Frankrijk, geeft te kennen, dat hij gaarne in het huwelijk treden zou, en voegt er bij, dat hij liefst een Belgische vrouw zou hebben. Wees zoo goed, schrijft hij, mij te melden of ik in uw gemeente nc'g „moa affaire" vinden kan. Ik ben slager en de zoon van een kapitein bij de doua ne. Een andere Franschman schrijft: Daar ik als veelian/delaar dikwijls in België kom, zou ik gaarne bij u naar een vrouw om zien wees zc'o goed mij een uitnoodiging te zenden voor uw feest. Een 42-jarige Franschman schrijft uit 'Aubrivcs, welke do voorwaarden zijn om toegelaten te worden. Moet men in rok, met hoogen hoed en witte handschoenen verschijnen? Moet men zijn geboorte-akte vertoonen? Of zijn fotografie overzenden? De secretaris van eeD voreeniging te Braino l'AUeud vraagt toegang voor zich en zijn vrienden en zoo is er een geheele corres pondentie. Wat mij betreft, zegt de Duitsche schrij ver, mij is deze vrijstersmarkt veel beter bevallen dan tal van tentoonstellingen, nationale en internationale. Het is een ten slotte zger deugdzaam feest, want de jonge dames van Ecaussines meenen het ernstig en er is veel te zeggen voor haar streven, nog daargelaten de wezenlijk buitengewone gastvrijheid der burgers van Ecaussines. AFHORISMEN. George Brandes heeft het licht doen zien een verzameling aphorismen, waarvan een Hongaarsch musicus, Otton Weis6, de va der wordt genoemd, hoewel sommigen het vermoeden uitspreken, dat Weiss ook wel eens Brandes heet.' Maar hoe dat zij, de verzameling is ver makelijk en leerzaam. Zij laat den lezer glimlachend peinzen. Hier volgen er eenige: Alle liefdesbrieven liegen; hetzij op het oogenblik, waarop ze geschreven worden, of v,.el later, als men ze herleest. Menig man beeft zelfmoord gepleegd, omdat hij er aan wanhoopte een vrouw te bezitten, die hij een jaar latei; zou Eebbenf bedrogen. Een der ernstigste paedagogischo vraag stukken is de kinderen zóó op te voeden, dat ze niet op hun ouders gelijken. Als ge u wilt oefenen in do kunst van polemiek, trouw dan l Wie zou het aangename van het huwelijk durven ontkennen? Hoogstens een getrouwd man. Het manlijke idesal is inde oog en vaq veel vrouwen een leeuw met iamsgeduïd. Men zegt, dat wij onze vijanden moeten liefhebben. Heel goedMaar als wij er ons mee begonnen onze vrienden lief ta hebben Op het oogenblik van den dood liegt men niet meer. Men h^ft geen belang meer het te doen. De wet beschermt gelijkelijk 'de eer van ben, die er geen hebben. De vrouw zal u nooit vergeven, 'dat gij aan haar uiterlijk de voorkeur geeft boven haar geest. Maar ze zal u evenmin verge ven, dat ge aan haar geest de voorkeur C Ht boven haar uiterlijk. De achterlijken verwonderen er zich al tijd over, dat de beste plaatsen reeds be zet zijn. De tijd, de plaats en de omstandigheden beslissen de ernstige kwestie, of een voor deel een fout, dan wel of een fout een voordeel is. Do mensch behoede zich er voor droef geestig te worden; anders zal de wereld hem toeschijnen zooals ze is. Tal van menschen zijn er verontwaardigd over, dat ze hun tnedemenschen niet kun nen overtuigen van dingen, die ze telt niet gelooven. Veel kunstwerken zouden gemakkelijk te begrijpen zijn, als mon or zich voor Be hoedde, ze te willen uitleggen. De gierigaard heeft veel geld uoodig om zich met een werkelijk genot te berooven van het genot van het leven. Ik ken vrouwen, die zich niet aan go- vaar blootstellen, dan wanneer zij zeker iwcten, dat zij er onder zullon bezwijken. Ongelooflijk: er zijn menschen, die trou wen om uit te rusten. Tegenwoordig is het gemakkelijker voor het oprichten van een monument om een geschikt onderwerp dan om een beschikbare plaats te vinden. Sngelsche Hertoginnen. In geen land spelen de hertoginnen zulk een groote rol in he£ maatschappelijk leven als in Engeland, ofschoon zij daar niet grooterin aantal zjjn dan elders- De Engclsche „peerage" telt 33 hertogen; daarvan behooren er vier, Ccrnwall, Con- naught, Albany en Cumberland, tot hefc koningsbuis. Van de 29 anderen zijn 4 weduwnaar en 2 vrijgezel; niet minder dan 21 zijn ge trouwd en staan dus even zooveel benijden en bewierookten hertoginnen ter zijde. De Engelscho hertogen zijn zonder uit zondering rijke grondbezitters; zij wonen in prachtige kasteolen en houden er een maoht kunstschatten en antiek huisraad op na, voor welks bezit verzamelgrage Amerikaan sc he millionnairs bereid zouden zijn fortuinen te offeren. Drie der Benijdenswaardige chatelaines zijn Amerikaanschen, de hertoginnen Man chester, Marlborough en Boxburghe, en één enkele is van Duitschen oorsprCng, de her togin van Devonshire, die tot vóór zestien jaar hertogin van Manchester was en daar om den bijnaam „de dubbele hertogin"1 draagt. Van de Amerikaansche hertoginnen is die van Boxburghe, miss May Goelet, de meest nieuwbakkene. De hertogin van Marlborough, Consuclo Vanderbilt, verblijft vaak in Weenen, waar zij voor een oorziekte behandeld wordt. Zij is een bekoorlijk persoontje cn weet zich in haar positie tot volle tevredenheid van haar echtgenoot to gedragen. Twee hertoginnetjes Fiso en Argyll zijn van koninklijk bloed; do hertogin van

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 13