slecht. Daarentegen toonde hij in het mid denspel dikwijls een zeer goed combinatie vermogen. Zijn geheimschrijver Bounenne deelt mede, dat hij zich zijn zwak spel wel bewust was en het daarom vermeed zich met betere spelers, die in het Fransche le ger aanwezig waren, te meten. Het was hem, vooral als Keizer, zeer onaangenaam een partij te verliezen. Van Napoleons partners behooren zijn beide adjudanten op den Egyptischen veld tocht te worden vermeld, Joubert en Pous- sielque. De laatste toonde zich de sterk ste en bezorgde den overwinnaar bij de Py- ramiden menige nederlaag. In Napoleons naaste omgeving was in hetsbijzonder zijn zwager Murat, de latere koning van Napels, een enthusiast vereerder van het spel. Er wordt van dezen verteld, dat hij menigen nacht aan het schaakbord doorbracht. Ook Lodewijk Napoleon, maarschalk Ney en do hertogin van Baff ano en Abrantos had den den goede schaakspelers te zijn. En ook onder de hofdames van keizerin Jo- séphine werd geschaakt. Een van dezen, ma dame de Remusat, heeft meermalen met den Keizer gespeeld. Toen Napoleons krijgsgeluk gekeerd was, tijdens zijn ballingschap op Sl.-Helena, openbaarde zich zijn voorliefde voor het schaakspel in hoogere mate. Menig uur troostte de gevallen Keizer zich door te spelen met zijn trouwen dienaar, generaal Bertrand. Slechts enkele van zijn partijen zijn be waard gebleven; drie zijn er genoteerd en bekend, n.L een, gespeeld in 1804 op Malmaison, een op het slot SchÖnbrunn" en een tijdens zijn ballingschap. bieraden voor heeren. Het dragen van sieraden, voor een man is in Holland weinig of geen gewoonte. Hoogstens uit zi-h de zucht naar weelde in een mooi garnituur knoopjes voor vest, overhemd of manchetten. In andere landen daarentegen is' het dragen van juweel en door mannen geen zeldzaamheid. De koning van Spanje scheidt zich nooit van zijn arm hand en ook in Frankrijk is het dragen van armbanden door de heeren een veel voorkomend iets. Toch is het dragen van meer dan twee ringen tegelijkertijd niet elegant; men kan van ring verwisselen, doch steke er niet te veel te gelijk aan. Het nuffigst zijn nog de Engelsche hee ren. Him kleeding onderscheidt zich door een groote verfijning en harmonie, tot in de kleinste bijzonderheden toe. Zoo ver haalt men van het Engelsahe parlements lid Burnett Gouts, dat 'lij bij een donker grijs kostuum bijv. draagt een grijzen hoed, een overhemd van gestreept wit en grijs en een kostbare grijze paarl als speld in de das. Den volgenden dag dezelfde zorgvuldige keuze van toilet in een andere kleur, zoodat zijn binnenkomen in het Parlement steeds de aandacht trekt en er weddenschappen aangegaan worden op de vermoedelijke kleur, waarin Burnett Couts zich op zekeren dag hullen zal. VergÊftsge postzegeBs. Men heeft al lang gewezen op het ge vaar van het likken aan de postzegels, wanneer men ze wil opplakken, maar het blijkt nu, dat bij deae veel gebruikte klei ne voorwerpen nog andere gevaren drei gen dan de bacteriale infectie, die men er van vreesde. In Engeland althans. Daar heeft men in de gele drie-pence-postzegels een zeer vergiftic stof, loodchromaat, ge vonden, in een hoeveelheid, die zeker niet ongevaarlijk is, van ruim 2.5 pCt. Op 70 postzegels maakt dit een gewicht van het vergif van één g-ein of 65 milligram. Ecni- gen tijd geleden werden twee kinderen doodelijk veigiftigd dooreen vijfde van die hoeveelheid, afkomstig van een gekleurde kaart. De gele postzegels worden zeer veel gebruikt voor de verzending van postpak ketten en het gevaar is dus zeker niet denkbeeldig. Het kan wel zaak zijn, dat men ook elders er op let., De kinderen der Koreanen. Iemand schrijft in een Duitsch blad, dat het nog een wonder mag heeten, dat er Korea, i bestaan, wanneer men nagaat hoe de kinderen der Korean en behandeld worden. Het behoeft nauwelijks vermeld, dat bij het volk in Korea baden en wasschen to taal onbekende zaken zijn en do kinderen van onder tot boven met vuil zijn bedekt., "Wiegen of kinderbedden zijn onbekende zaken; het kind ligt op een steenen vloer op wat oude kleere^onder den vloer loopen de rookkanalen der keuken, zoodat het kind in Augustus bijna levend gebraden wordt en in December vrijwel bevriest^ Voor afwisseling worden de kinderen op den rug van de huisgenooten, van grootva der tot het vijfjarig zusje, rondgedragen. Het kind is in katoenen lappen gewikkeld, maar zóó slordig, dat de wind door de kleedjes heen speelt. De natuurlijke voe dingswijze is voor de Koreaansche zuige lingen de eenig bekende; komt daarin op de een of andere wijze storing, dan krijgt het kind rijstewater en wordt volgepropt met rijst; melk voor zuigelingen is iets onbe kends. Nog erger zijn de geneesmethodenna tuurlijk is het idee van besmettelijkheid van ziekten niet bekend en kinderen met pokken, tyfus, roodvonk spelen met do andere tot zij niet meer kunnen. Gaat dit niet meer, dan komt de dokter", die twee geliefkoosde geneesmethoden kent. Do eer ste bestaat daarin, dat hij den kinderen met een roestige naald in het onderlijf prikt, om het booze er uit te laten komen, do andere om een brandbaar poeder op een gedeelte der huid te strooien en dit in brand te steken, waardoor groote brand wonden ontstaan. Komt het kind door deze behandelingen heen, dan geneest het ook wel van de ziekte. Onnoodjg t© zeggen, dat de zuigelingen en kindersterfte in Korea zóó groot is, dat daardoor de geheele bevolking niet toe neemt, ja waarschijnlijk geleidelijk afneemt. Glazen huizen. De 6tad Des Moines City, in den Ameri kaan schen Staat Iowa, vestigt de aandacht op zich door de nieuwe bouwwijze, die er voor sommige gebouwen wordt ingevoerd'. Daar woont een jong bouwmeester, die, groot voorstander zijnde van het gebruik van vele en groote vensters in een huis, voor den dag is gekomen met een geheel gebouw van glas. Waarom niet? heeft hij geredeneerd. De voordeelen van glas zijn vele; het is on brandbaar, sterk, gezond, ondoordring baar voor vocht, zindelijk, goed te reini gen, gemakkelijk in den gewenschten vorm te gieten. Daarbij komt, dat het glas in den om trek van bovengenoemde stad goedkoop is, doordat de grondstoffen er zoo veelvuldig voorhanden zijn. Als proef van zijn glasgebouw zette de bouwmeester eerst een eenvoudig huisje van glas. En dit bleek zóó practisch en blik baar en goedkoop, dat er bewoners voor te vinden warenen wat meer zegt dat er bestellingen voor andere glazen huizen volgden. Er staan nu reeds zooveel glazen huizen in Des Moines City, dat de stad den bij naam' heeft gekregen van ,,De Stad van Glas." Toen onlangs dan ook sprake was van den bouw van een kerk, besloot men het werk op te dragen aan den glasbouwmees ter. Deze zal nu het kerkgebouw optrekken van ondoorschijnend wit glas, zonder ver siering; doch inwendig wordt het gehee1. van gekleurd, doorschijnend glas gemaakt. Trouwens, vóór den bouw dezer kerk had de bouwmeester reeds voltooid een woning van tien verdiepingen met eon gevel van vijftig meters, waarin de Spaarbank geves tigd is. Er is nog een groot werk, dat op hem wacht, namelijk de bouw van een nieuw stadhuis, want ,,De Stad van Glas" moet ook een stadhuis van glas bezitten; dit gebouw is ontworpen met 27 verdiepin gen en krijgt geen andere openingen dan slechts voor luohtverversching. Vensters toch zijn in zulke glazen buizen overbodig; het licht kan men waar men wil laten binnendringen. Evenwel moet men zich niet voorstellen, dat het geheele ge bouw doorzichtig is, zoo dat het wat onvrij wonen zou zijn in zoo'n glazen huis: door verschillende middelen weet de architect zijn muren, daken en vloeren al naar de behoeften doorzichtig te maken of niet. Schranderheid van honden* Een van dé merkwaardigste opmerkin gen, die men bij de aardbeving van San- Francisco kon doen, was de buitengewone schranderheid, die de honden aan den dag legden. „De wilde vrees der honden," schrijft een medewerker van de San-Francisco Chro nicle", gaf mij het eerste besef van ons ongeluk. Zij waren de eersten, die de ineenstortende stad verlieten en als ra zend naar do hoogten snelden. De tong; lang uit den bek, huilend, jankend, kef fend, stormden zij vooruit als boden van onheil. Enkele ooliter bleven achter tus- sch.cn de puinhoopen, waar zij bibberend heen en weer liepen zoeken naar hun meesters. Hun trouw, .was blijkbaar sterker dan hun angst. Ik vond een jachthond, die door angst en schrik niet voort kon; hij zat ineenge doken in een hoek; in zijn bek hield hij een zwaar been, waarin hij krampachtig beet, zooals iemand, die geopereerd wordt, iets in den mond neemt om door te bijten. Het schijnt dat sommige honden instinct matig begrepen, dat na deze al gemeen e ramp een tijd v n gebrek zou komenze gingen terstond na den eersten aardschok allerhande eetwaren bij elkaar zoeken en in de aarde begraven, terwijl de menschen nog geheel het hoofd kwijt waren en niet eens konden denken aan het noodigste." De oudste weefsels. Onlangs zijn in het graf van den pharao Tuthmoses IV eenige oud-Egyptische weef sels gevonden. Deze zijn hierom zoo merk waardig, omdat dit, voor zoover men kan nagaan, de oudste weefsels zijn, die be staan; zij moeten minstens 3330 jaren ge leden vervaardigd zijn. In het geheel heeft men drie Btukke-n ge vonden, die alle drie tot de pronkklcederen van den pharao behoord moeten hebben. Op één dezer weefsels zijn. zeven rijen i bloemen te zien, waaronder groote lotus-' bloemen en kleine papyrusbloesems. Be halve dat, is do naam van koning Ameno- phis II in stof gewerkt en dan een Urcus- slang, het symbool in den diadeem der Egyptische pharao's, verder nog een in scriptie in hlerojlyphen niet de weinige woorden: ,fDe goede God, de heer der kro nen". Zelfs nu nog kan men zien, dat het patroon en de rustige kleuren een prachti- gen, artistieken koningsmantel gevormd moeten hebben. Het oudste weefsel, dat tot nu toe op Europeeschen bodem gevonden is, heeft men ontdekt op het schiereiland "de Krim. Men schat den ouderdom daarvan op 2300 jaar. De Egyptische weverijen waren dus nog ruim lOOO jaar ouder. De gevonden weefsels bewijzen ook, dat de textiel-industrie ten tijde van pharao Ameuophis reeds in zeer hoogen bloei stond' en ook de techniek een hoogo ontwikkeling! bereikt moest hebben. De Egyptenaren j gebruikten zonder twijfel rechtopstaande weefstoelen, zoodat de wevers er voor moesten zitten, anders is er voor do fijn heid en de gelijkmatigheid van het (weefsel geen verklaring te vinden. Zij verpton- den de kunst zóó goed, dat bij sommigö gedeelten van het patroon, bij do vleugels van vogels bijvoorbeeld, d© draden losser ge- weven werden. In het algemeen waxea de

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 13