Uit de „Staatscourant." Academlenieuws. Kerkelijke berichten. Uit de ReehtzaaL Marktberichten. Gemengd Nieuws. werd besloten een Bjst tot aanwerving van nieuwe leden en donateurs ip Leiden te laSen circuleren. Op „Rhynzight" zal dit jaar een reeka van polo wedstrijden plaats hebben, waar voor do beste zeventallen uit Nederland zullen worden uitgenoodigd en in verband staan met bet tienjarig bestaan der L. A.- V. „De Sportman." De boekdrukkerij van de firma Don- ner, alhier, zal de helft van de andere maand worden opgeheven. Naar aanleiding van een onregelma tigheid bij de stemming door het kiescol- lego dor Ncd.-Herv. Gemeente te 's-Gravcnhago voor do vorming van een gestal van predikanten, heeft het classikaal Kerkbestuur de gehouden stemming nietig verklaard. Een nieuwe stemming zal nu gehouden worden op 81 dezer. Te Nunspeet is in tegenwoordigheid van de besturen van do Weezenkas en het Nod. Vrijdenkersfonds door mevrouw GerhardBooking db eerste steen gelegd van het eerste Weezenpaviljoen door de ÏWeezenkas aldaar te stichten. De Voorzit ter, de heër A. H. Gerhard, ging de tien jarige geschiedenis der Vereeniging na en bracht dank aan do Mij. ,,De Vel uwe", die het terrein aan don Epcrwog voor de stichting afstond. B. en Ws. van Amsterdam vragen 110,000 aan, om de haveninrichtingen op de IJ-kado uit te breiden. Do gemeenteraad van Botterdam be noemde gisternamiddag tot hoofd eener la ger school den heer H. Smet aldaar en tot hoofd eener bewaarschool mej. H. W. Lind ner, eveneens aldaar. Het voorstel-De Graaf om op het ker misterrein geen plaatsen to verhuren aan houders van biertenten, werd na bestrijding door de wethouders Hudig cn Muller en den voorzitter met 20 tegen 7 stemmen verwor pen. Op de interpellatio van den heer Do Klerk, of bij de oproeping van ambtenaren en werklieden der gemeente voor de land weer hun loon blijft doorgaan, zeido de voorzitter, dat, waar de gevolgen nog niet te overzien zijn, B. en Ws. Blcchts onder voorbehoud kunnen antwoorden. Bij gewone oproeping achten zij uitbetaling billijk; bij oproeping voor straf zou geen uitkecring plaats hebben en bij buitengewone oproo- pii g zullen B. en Wis., nadere voorstellen doen. Voor het eersto sedert enkele dagen nam: de Koningin op Het Loo gisteren weer deel aan het diner met do Koninklijke Hof houding; de dagelijksohrijtoer van H. M. bhjft echter sedert c-n viertal dagen achterwege. De lijfarts van H. M., dr. Roessingh, bracht dezer dagen weder een kort bezoek ten Paleizo Het Loo. („Avp.") Naar wij vernemen, worde door de departementen van oorlog, marine en finan ciën van gedachten gewisseld om in het vervolg do pensioenen van onderofficieren ou minderen te doen uitbetalen bij den aan vang von het kwartaal in plaats van, zooals nu, na afloop daarvan. („N. R. Ct.") Do luit.-kolonel der inf. J. N. O. baron van Heerdt, van het O.-I. leger, met verlof hier te lande, zal 16 Juni naar O.-I. tcrug- keeren. Uit Amsterdam meldt men aan de „N. R. Ot.".: Naar wij vernomen heeft mevrouw Si monMees, de schrijfster van „Do Ver overaarster" het vervolg op dit stuk, „Atie's Huwelijk," gereed. Het zal binnen kort aan en Raad van Beheer der Kon. Vereeniging ,,Het Ned. Tooneol" ter vortooningi .worden aangebo den. De kapitein der inf. J. A. Jansen, van het O.-I. leger, zal 19 Mei met het stoomschip „Koningin Regentes" naar Indië terugkeer en. Naar men uit Vliasingen aan het „Vad." meldt, komt voor do vacature van inspecteur-generaal van het loodswe zen zeer ernstig in aanmerking kolonel Van Maren Bentz van den Berg, inspecteur van het loodswezen to Vlissingen. Het stoomschip „Rijnland", van Am- sterdam naar Buenos-Ayres, is 17 Mei Ma deira gepasseerd, do „Lawoe" van Rotter dam naar Batavia passeerde 16 Mei Ouossant; de „Potsdam" 16 Mei van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken, heeft aan boord 116 lsto kl. 120 2de kl. en 480 3de k. passagiers; de „Prins Eitel iFriedrick van Pon an g naar Amsterdam vertrok 17 Mei van Port-Said; do „Prinz- Regent Luitpold" van Penang naar Am sterdam arriveerdo 17 Mei te Antwerpen, de „Sachsen" vertrok 16 Mei van Penang naar Amsterdamdo „Voorburg" van Rot terdam naar Savannah vertrok 15 Mei van Shields; de „Koningin WiLhelmina" van Amtordam naar Batavia vertrok 17 Mei van Genua; de „Timor" van Amsterdam naar Batavia passeerde 17 Mei Dungeness; de „Prins Willem V" van Paramaribo naar Amsterdam vertrok 17 Mei van Havre; do „Hessen" van Amsterdam naar J va en Australië arriveerde 16 Mei tc Genua. Alfen* Do vergadering van hot Ned- Werkliedenverbond „Patrimonium", afdee- Alfen en Omstreken, word door den voor zitter, J. Kruithof, met gebed geopend, waarna de notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedge keurd. Medegedeeld werd, dat het bestuur in opdracht der vorige vergadering, pogingen had aangowend tot het verkrijgen van een spreker voor een vóór 1 Mei te houden opfenbare vergadering met debat; dit is ©venwel niet mogen gelukken. Naar aan leiding van de omtrent deze zaak ingeko men missiven, welke door den secretaris werden voorgelezen, besloot men een voor Alfen cn Omstreken geschikt seizoen af te wachten tot het houden coner openbare vergadering. Nog werd medegedeeld, dat d© heer J. van Eyk, die de vorigo vergadering als bestuurslid der Coöperatie ve Bouwvereeniging werd herkozen, die be noeming heeft aangenomen, doch dat de heer G. W. Snel als zoodanig heeft be dankt. In diens plaats werd nu gekozen do heer 0. J. Hoogendoorn, die zich deze benoeming liet welgevallen. Vorder werd nog medegedeeld, dat de contributie-af dracht aan het verbond thans 14 bedroeg, welk bedrag vóór den laten Mei j.l. in zijn geheel was voldaan. Daarna kwam punt 3 dor agenda in be handeling: Verslag feesüvergadering in het Paleis. De secretaris K. Kruithof, afge vaardigde der afdeeling, daartoe het woord verkrijgende, begon met zijn blijdschap uit te spreken, dat nu de gelegenheid het toe laat, dat hij verslag kan uitbrengen over den genotvollen avond in het Paleis van Volksvlijt to Amsterdam doorgebracht, bij gelegenheid van hot 25-jarig bestaan vad net verbond „Patrimonium". Op aangena me wijze bepaalde spr. nu de vergadering bij bet gesprokene door de heeren ds. Sik kel, Klaae Kater en ds. Talma, alsmede het daarna gehouden tableau-vivant, waar aan was voorafgegaan do plotselinge ver schijning van den lieer v. d. Poel, die als Geus verkleed was en boodschapte, dat een vendel Geuzen, op reis naar Enkhuizen, Amsterdam bezocht cn namens den Graaf Lumcy verlof kwam vragen, Amsterdam door te trekken- Nadat de toestemming met daverend applaus gegeven was, ging men de zaal door, een aantal Spaansche gevangenen met zich voerende, begroet door schout, schepenen, edelen, burgers en burgeressen van Amsterdam; allen gekleed in do kleedij van dien tijd. De voorzitter dankte nu den afgevaardig de voor zijn uitvoerig verslag, waarna de bespreking van „Ons Orgaan" aan de orde kwam. De 2do secretaris H. v. d. Pol stelde het bestuur voor, een circulaire te doen drukken, waarin de nuttigheid en noodza kelijkheid van het lezen van genoemd blad wordt uiteengezet, waarbij dan een inteekenbiljet is gevoegd. Dit voorstel werd na eenige besproking aangenomen. Het laatste puiA der agenda moest we gens den tijd uitgesteld worden tot een vol gende vergadering, waarna de voorzitter de bijeenkomst met gebed sloot. Bodegraven. De schietvcreeniging „Willem Teil", hield in de maanden Maart en April een ouderlingen wedstrijd met do buks, waarvan de uitslag is als volgt: lste prijs W. Boer Lzn. 289 pun ten 2de pr. J. C. de Vet 286 p.; 3de pr. J. van der Giesen 284 p.; 4de pr. J. Dekkers 284 p.; 5do pr. M. Vink 281 p.; 6d© pr. A. van Noord 276 p. Door een bestuurslid wa ren vijf zilveren medailles uitgeloofd aan dio schutters, welke bij den wedstrijd het eerst 30 rozen schoten. Deze medailles wer den behaald door de heeren W. Boer Lzn-, J. 0. de Vet, A. de Gier, J. Dekkers en M. Vink. Met een woord van dank aan den milden schenker werden de prijzen en medailles gisteravond bij don heer C. Rij kaart door den voorzitter uitgereikt. Gouda. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad in district I (vacature IJssel de Schepper) zal plaats hebben op Dinsdag 12 Juni a.s., de stemming zoo noodig op 20 en de herstemming op 27 Juni a-s. Bij de door den majoor garnizoens commandant alhier gehouden aanbesteding voor de levering van rook- en pokelspek ten behoeve van het garnizoen alhier was laagst inschrijver G. C Bruijno te Gouda, voor 0.57 per K. G. Heemstede. Do voordracht voor gemeen tesecretaris alhier bevat do namen van do hecron: A. A. Swolfs, secretaris van Hoar- lemmerliede ©n Spaarnwoude, en E. Meijer, ontvanger en1 lstc ambtenaar ter secretarie te Hillegom. Op de voordracht voor intvanger staan de heeren jhr. R. W. P. F. von Mühlen, ontvanger te Haastrecht en H. ter Gock, ambtenaar ter secretarie te Hillegom. Noord wUh-aan-Zee» De directeur-gene raal der posterijen en telegrafie maakt be kend, dat gedurende het tijdvak 1 Juni tot en mot 30 September aanstaande, to Noord- wijk aan Zee een tijdelijk telegraafkantoor voor het algemeen verkeer zal zijn openge steld: op werkdagen, van 8-20 tot 11.20 u. vóór-, alsmede van 1-20 tot 3.50 en 6.20 tot 8.60 uren namiddags; op Zon- en feestda gen, van 7.50 tot 8.50 uren vóór- en 12.50 tot 1.50 uren namiddags. Vogelenzang. Na een vechtpartij tus- s hen een paar schippers aan do Leidsche Vaart, die door den gemeente-veldwachter uiteengedreven wordon, geraakte een hun ner, zekere J., van Heemstede, bij het aan boord gaan te water. Met moeite brachten do omstanders hem op het droge, echter niet dan nadat hij nog eens in de vaart terecht kwam. De joneverfleech was aan dit tooneel allesbehalve vreemd. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadsammerwerf, telefoon No. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 25 aren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 4 kantoorbedienden (bekend met dubbel boekhouden en talen), 1 magazijnmeester (bekend met administratie), 1 metselaar, 2 opperlieden, 1 machinist-bankwerker, 1 stoker-machinist, 1 machine-smid, 1 machi nist, 1 koetsier, 1 schippersknecht, 2 bak kers, 1 ziekenoppasser, 1 nachtverpleger 3 fondsiboden of incasseerders, 1 katoenwe ver, 1 tuinman, 9 loopknechten, 5 magazijn- knechten, 3 losse werklieden, 1 werkster (halve dagen). Bij Kon. Besluit is Hs. Ms. buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister to Madrid, jhr. rar. H. 0. J. Testa, voorma lig gedelegeerde van Nederland ter Inter nationale Conferentie, te Algeciras, be noemd tot commandeur der orde van Oran- jc-Nassau. Bevorderd tot officier in de orde van Oranjfe-Nassau, A. (D. Smits kanunnik,, deken en pastoor te Tilburg. Sparta." In de zaal van Zomerzorg" gaf boven genoemde Gymnastiek- en Schermvereeni- ging gisteravond een gezellige bijeenkomst. Door verschillende omstandigheden was voor dezen keer van den regel afgeweken om de feestviering op Zaterdag te doen plaats hebben. Wij bewijfelen echter of de ze afwijking wel een goede was. De zaal was niet zoo gevuld als anders het geval was. Bovendien werkt het gevorderde sei zoen niet voor de feestviering mede. Niet temin heer8chte er weldra een gezellige geest. Daar dc Vereeniging reeds een zevental weken zonder oefeningslokaal was en de toezegging van een gemeentelijk gymnas tieklokaal nog steeds op zich liet wachten, kon uit den aard der zaak geen gymnas tiek of schermen te aanschouwen worden gegeven. Om echter aan do verplichtingen tegenover zijn leden te voldoen, had het bestuur besloten een gezellige bijeenkomst te organiseeren en het moet gezegd worden het is er flink mede geslaagd. Het bal begon reeds in het begin van den avond en werd afgewisseld door aardi ge voordrachten, o. m. „Twee klantjes vaji de Diaconie", „Sergeant en Recruut", „Amstcrdamsche straatzanger", „Drinke broer tegen wil en dank", enz. Na do pauze werd men vergast op de bewonderenswaardige behendigheid van don heer Alfred Marks, amateur-kam pioen, jongleur-equilibrist, die met aller hande voorwerpen, als flesschen, borden, eieren, ballen, raketten, enz. (van alles vier stuks) proeven van zijn bekwaamheid aflegde en mor een daverend applaus be loond werd. Bij het einde van de feestviering werd door den heer J. J. StepbanuB, oud-voor zitter der Vereeniging, dank gebracht aan den directeur, den heer Groenewoud, voor diens toewijding. Immers, het publiek was er dien avond wederom getuige van ge weest, genoemde heer weet door een afwis selende polonaise cr reeds dadelijk „de stemming" in te brengen en dat is bij een bal zeer veel waard. Nog ontving men mededecfing van de viering van het 25-jarig bestaan der Veree niging in 1907, werd den donateurs en kun8tlievonden leden dank gebracht voor hun steun en Sparta" opnieuw in hun welwillendheid aanbevolen. To drie uren werd deze bijeenkomst, waar tot het einde een aangename stem ming heerschte, gesloten. Sparta" heeft feest gevierd. Van harte roepen wij haar een „tot weerziens" toe. Leiden. Geslaagd is voor het candi- doats-examen in de rechtswetenschap de hoer P. J. O. van der Stok. Heden is alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na het verdedi gen van Stellingen, de heer G. G. van Buttingha Wichers, geboren te Brouwers haven. Bevorderd tot arts do heer M. D. Horst, en geslaagd voX>r het arts-examen, eerste gedeelte, de heer H. M. G. Dikshoorn. Groningen. Bevorderd is tot doc tor in de rechtswetenschap op proefschrift „Over het privilege voor huurpenningen van onroerende goederen," de heer Th. V. J. M. Feldbrngge, geboren te Gronin gen. Bevorderd tot arti do heer G. F. Mere, geboren te Pajaoombo (Sumatra). Geslaagd voor het eerete gedeelte van het arts-examen de heer E. Aldershoff, van Groningen. Koude x.erk. Nod.-Herv. Kerk. Zon dag voorm. i.alftLn ds. Van Ingen, van Hazorswoude. Geref. Kerk. A s. Zondag prof. 0. van Gelderen, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Inwijding van het nieuwe orgel. Hemelvaartsdag voorm. halftien da. G. Wisse van jen.; De prijsvraag voor 't Vredespaleis. Men verhaalt, dat een van de Nederland- sche architecten, die deelnamen aan de beantwoording van de prijsvraag yoor een Vredespaleis, niet minder dan 35 teeke naars aan het werk heelt gesteld, om tij dig gereed te komch met vier entwerpon, die door hem werden ingediend. Onder die teekenaars waren twee architecten uit Ween: die, toen zij hier een poos aan den arbeicl waren geweest, voor eigen re kening een ontwerp begonnen tc maken. Maar toen de patroon van dio vier ont werpen dsaair achter kwajm^ bracht nij een onverwacht bezoek aan het teekenbu- roau, en legde... 'beslag op de teqkenin- gen van zijn helpers. (>jN. C.") De Nncl&twachtxaal te Amsterdam. In den gevel van do nieuwe Nachtwacht- zaal Is thans het beeldbouwwerk zichtbaar geworden, voorstellende Rembrandt te midden van zijn leerlingen. Binnen enkele dagen zullen op de benedenpijlers de beelden van Rembrandt en Frans Hals, uitgevoerd door den heer A. Hesselink, te zien zijn. Boven de pilasters komen vrijstaande figuren, verschillende kunst ambachten voorstellende. („H.") Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingeu in don morgen van 18 Mei, medegedeeld door liet Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 764.9 te Horta; laagste 746.7 te Nice. Verwachting (tot den avond van 19 Mei): Veranderlijke wind en bewolking. Mo gelijk onweer. Iets warmer temperatuur. Hooge Raad. Advocaat-generaal bij den Hoogen Raad jhr. Rotihaan Macaré conoludeede heden tot verwerping van het cassatieberoep, in gesteld tegen het vonnis der Rotterdamscho rechtbank in de zaak van den directeur eener Naamloozo Vennootschap, die meende ten onrechte in de bedrijfsbelas ting te zijn aangeslagen. De N. V. is ge vestigd in Nederland, doch oefent haar be drijf uit in Duitschland, alwaar ook de directeur woont, die in Nederland alleen de vergaderingen van aandeelhouders en commissarissen bijwoont. Do rechtbank was van oordeel, dat de wet op de bedrijfsbelasting, sprekend van het hier to lande uitoefenen van een bedrijf, daarmede niet bedoelt dat alle handelin gen en verrichtingen waartoe een bedrijf aanleiding kan geven, bier te lande moeten worden, verricht, ook wanneer do verrich tingen van den directeur het bijwonen dor vergaderingen een deel van het be drijf vormen, is hij belastingplichtig. Advocaat-generaal was het met die op vatting der rechtbank eens. Uitspraak over 6 weken. Mr. Reitsma vorderde in de gisteren ge houden strafzitting van hot gerechthof to 's-Gravenhage o.a. bevestiging van het von nis der Haagsche rechtbank, waarbij C. O., arbeider te Rijnsburg tot 5 dagen gevange nisstraf werd veroordeeld, omdat hij niet heeft voldaan aan het verzoek van den kof fiehuishouder te Rijnsburg on daarna aan het bevel van den veldwachter aldaar om bedoeld koluchuis waar hij zich bevond te verlaten. Do school metdeflosch. De Kantonrechter t© Rotterdam wees vonnis in de zaak van den „onderwijzer," die zijn leerlingen voor het betaalde schoolgeld borreltjes tapte. Hij besliste, dat, ofschoon beklaagde zich als bierhuis- houder had laten afschrijven, hij toch als zoodanig moet aangemerkt worden. Zijn schoolmeeaterschap is dan ook niets an ders dan oen poging om de verordening te ontduiken. Hij werd veroordeeld tot 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. Leiden, 18 Mei. Ter markt werden lieden aan gevoerd: Stieren 83 etuke ƒ67 a f616. Kalf- en Melkkoeien 338 stuks f 156 a f 262. Varekoeien 284 «tuks f 104 a f 206. Vette Osson en Koeien 295 stuks f 173 a f 877. Graskalreren stuks f a f—. Kalveren (vette) 94 stuks f 43 a/1107, Kalveren (magere) 166 stuks f 6.a ƒ14. ilamela (vette) stuks f a f Hamels (magere) stuks f a f Sohapen (vette; 861 stuks f 20.a ƒ32.Sohapen (weide) 421 ataks 18.a 27.-. Lammeren (magere; 3396 stuks 12.a 16.Varkens (magere; 319 stuke ƒ18.— a f 48.—. Varkens (vetlej stuks f—-a f par KG. Varkens (biggen) 622 stuks 7.60 a 14.—Paarden .luk/" aƒ— Veulens stuk a f Bokken of Geiten stuks f a f Ter markt aangevoerd 999 runderen, 249 kal veren, 771 sohapen, 3398 lammeron, 319 varkens, 622 biggen, paard. vouleD. bokken of geiten. Ter wekoluksche Kaasmarkt aangevoerd 101 partgen. Besteed werd voor Goudsohe Kaas van f 20.tot 27.60, Derby-Kaas van tet f—.—, Leidsohe Kaas de 160 KG. 60.— tel ƒ07.60, Edammer Kaas 2de qnal. tot Aan de Stadswaag gewogen 101 partgen, 3744 stuks, wogende 24119 K.G. biouun, 17 Mei. Kaas. Aangevoerd 100partijen, handel vlug, late qual. ƒ27.— a ƒ28.60, 2de qual. 24.a 26.Zwaardere hooger. Uoter. Aanvoer 1690 stukken yan KG. Handel red. Prjjs der Üoe- f 1.20 a f 1.26, wei- 1.— a f 1.10. Vee. Melkvee, goede aanvoer, handel vlug, nzen oploopend. rette Varkens, weinig aanvoer, handel traag, 23 a 24 c, per i KG. Biggen voor Eogeland, aanvoer, handel geen beteokecis, Magere Biggen, goede aanvoer, haudel stug, 1.60 a ƒ1.80 per week. Vette Schapen, redei. aanvoer, handel vlug, 28 a 32. Lammeren goed© aan voer, handel matig, 10 a U.Nuohtere Kalveren, redal. aanvoer, handol vlug, 8 a 11. Fok- kalveren 10 a ƒ18. Wegens leestdag a.s. Woensdag marktdag. iiooru, 17 Mei. Kaas. Aangevoerd 191 stapels, wegende 62,410 KG. Kleine 31.Commissie 30.Middelbare Delft, 17 Mei. Boter. Aangevoerd 17,730 KG. als: 838/8 en 97/10 v. Eorate soort 64.—tweede soort j 49.—, dorde soort 44. Ltrecht, 18 JVlei. Up da kaasmarkt waren heden aangevoerd 61 wagens, te zamen wegende 12200 kilo. De prgzen waren: late qual. ƒ26.60 a ƒ27.60, 2de qual. ƒ23.a ƒ26.zwaardere a f—.per 60 kilo. Handel vlug. chioduinj 17 Mei. Noteering van oo Beura- commiasie: Moutwyn ƒ8.76 per HL. Zonder lust eu zonder belasting. Spoeling 0.60 per ketel. Noteering van de Makelaars: Moutwijn f 9.26, Jenever ƒ13 76, Amslerd. proet ƒ14.76. Noteering Distillateurs: Moutwijn 9.25, Jenever ƒ13.75, Amutord. proei 14.76. Zutten, 17 Mei. Eieren 3.10 a f 3.60 per 100 st. Boter per kg. f 0.96 a ƒ1.12. Varkenuvl. per Ned. pond 60 a 70, per kg, 40 a 62, dito dood 60 a 66, ver8cüe Hammen a en kalveren 42 a 60 ct. por kg. CELEBES. De correspondent te Batavia van dc „N. R. Ct." seint: „De rctsstelling Bonte Batoe is 16 dezer van drio zijden aangevallen en genomen. „De vijand verdedigde zich hardnekkig. „Nadere beriohten ontbreken.'' Hét blad teekent hierbij aan: Vroeger dan we mochten verwachten (zie ons vorig nummer) wordt ons de inneming van het geduchte Bontoe Batoe geseind, al ken nog niet gemeld worden welke of fers dit succes ons gekost heeft. Daar er echter in bovenstaand telegram gesproken wordt van „van drie zijden aangevallen," schijnt er toch mogelijkheid te zijn geweest om de stelling te omvatten (een zuiver frontale aanval, die volgens het bericht van gisteren in het plan lag, heeft tc'ch maar in één richting, nl. in front plaats), zoodat onze verliezen wellicht zullen mede vallen. Een drama. Len treurige geschiedenis moec rich te Amsterdam heb ben afgespeeld. In het water van het IJ, bij de Rietlan den, zajn gistermiddag namelijk door de politie gevonden de lijken van een jongen man en oen meisje van circa 25-jarigtm leeftijd. Zij waren door middel van riemen aan elkander gebonden en verkeerden in verren staat van ontbinding. Blijkens hun kleeding behoorden de jongelieden tot eonvoudigen stand. Op het lijk van den man werd een portemonnaie met 12 gulden gevonden, op dat van de vrouw een beursje, inhoudende 3.5 gulden. Aanwijzingen om trent de reden van deze wanhopige daad weiden niet aangetroffen. Echter kan de omstandigheid, dat in de kleederen retour- biljetten naar Haarlem werden gevonden, en dat de verlovingsring van het meisje de lettors M G bevat, de politie misschien op het spoor brengen. Heden soint in6n ons uit Amsterdam, dat de opgehaalde lykon door de familie herkend z(Jn. De man, M. G. genaamd, was werk» zaam als ketelmaker te Haarlem. Het meisje, A. B., was dienstbode te Amsterdam. F. W., de jongste der twee ge broeders dio onlaag9 door de rechtbank t© Amsterdam veroordeeld waa tot drio jaren gevangenisstraf, wegens inbraak met diefstal bij den goudsmid Noach in de Amstelstraat is gisteravond overleden in het huis van bewaring aan de' Wetering schans aldaar. Als oorzaak wordt genoemd een borst kwaal, waaraan Frits Wagenaar reeds ge- ruimen tijd lijdend was. In een in perceel Willems- parkweg 24, to Amsterdam, tijdelijk onder gebracht winkeltje van linnen goederen, gedreven door M. Simons, is gisteravond 'te ongeveer negen uren brand uitgebroken, vermoedelijk ó'oor het vallen van een hang- Iampje. Toen de brandweer, die onmiddel lijk met veel .ateriaH a-n rukte, dit brand je na korten tijd meester was, bleek, dat de eerste verdieping geheel was uitgebrand! en van de daar aanwezige goederen, die verzekerd waren, niets was overgebleven. Voor een paar dagen viel op den N.-Z. Voorburgwal bij „Palaia Royal" te Amsterdam, een werkman, toen hij in de verkeerde richting van de eleo- trisohe tram afstapte, zoodanig op. de straat, dat hij den zwaren wagen tegen de berst kreeg. Hij werd peT brancard naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, en is daar nu aan de gevolgen van zijn ongeluk overleden. De man laat een vrouw met vier kinderen onverzorgd achter. Moordaanslag. Op den Schiedamschcn dijk t j Rotterdam in pand No. 64 heeft zich sedert geruimen tijd als koopman in scheepsbcnoodigdheden geves tigd de uit Guatemala herkomstige A. M. Beteta, iemand van omstreeks 26 jaren, die al een jaar of zeven zich to Rotterdam ophoudt. In den laatsten tijd had hij in zijn dienst als knecht den Spanjaard Thee- file Perez Gil, in 1878 te Palenoia gebo ren. Dezer dagen keerde Beteta uit Bil bao, waarheen hij zich voor zaken bege ven had, te Rotterdam terug en meende reden te hebben om ontevreden te zijn over het gedurende zijn afwezigheid ge houden beheer van zijn knecht Gil, wien hij bovendien verweet zich op minder net te wijze over zijn vrouw te hebben uitge laten. Het gescliil tusschen patroon en knecht liep zóó hoog, dat Gil zijn congé kreeg. Dezo vestigde zich toen op den Schiedamschen dijk 23 en werd concur rent van zijn vroegeron patroon Beteta* die geld van hem bleef vorderen. In bei der gemoed bleef het koken en gisteroch tend kwam het tct een uitbarsting. Gil volgde Beteta, toen deze uitging, over den Schiedamschendijk, de Noordblaak opr zich op dien weg meer en meer opwindend, totdat hij, gekomen ter hoo|gte van het postkantoor, een' revolver te voorschijn haalde en een schot op Beteta loste. Deze werd niet geraakt en vluchtte de vestibule van de Wissel- en Effectenbank binnen. Inmiddels had de Spanjaard zich cp den hoek van het postkantoor geposteerd en toen nu Beteta de Wissel- en Effecten- bank verliet, begon het schieten opnieuw. Beteta verschool zich achter een boom, van waar hij den schutter in h'et oog hield, die in zijn richting nog drie of vier scho ten loste. Ook nu werd er, wonder boven wonder, niemand geraakt. Het publiek stoof uiteen. Zoodra evenwel Theofile Perez Gil al zijn schoten gelost had, werd hij door de politic, die van verschillendtf zijden op het schieten kwam aanloopcn^ gegrepen en tusschen twee agenten in zwaar geboeid in de richting van het pol» litiebureau in de Pauwensteeg gebracht. Beteta., die uit zijn schuilplaats achter den. boom, de arrestatie van Gil gezien had, trad nu te voorschijn. Sluipender wijs wist hij den gebc'eide van achtererf te naderen en stootte hem plotseling zijrf dolk op verraderlijke wijze met kracht in den hals Zoo hevig was de stoot, dat dé punt van het dolkmes omboog. In plaat# van naar hot pclitiebureel, werd Gil nu naar het Ziekenhuis gebracht, waar men hem ter verpleging opnam. Dc wond is 0 centimeter diep. Beteta, inmiddels gegrepen en door een brugwachter ontwapend, is thans op he® politiebureel in de Pauwensteeg opgesloten: tot nader trfderzoek. (,,N. R. C.") Pokken. Bij een sleepboot kapitein, wonende in de Eendrach'tstraaLv te Rotterdam, hebben zich pokken geoperf. baard. Vc/or de- woning is een vaste pd* litiepost geplaatst. Het aantal ingezetenen van Groningen^ dat zich in de laatste weken heeft laten" inenten, werd, naar de „Prov. Gr. Ct.* mededeelt, de vorige week geraamd 0$ 40.000. Bij de buitengewone gclegenhederf tot inenting, het hoofdbureau en 'de beidrf hulpbureaux van politie, blijft de uarfjf- drang nog zóó groet, dat zij voor dit dööl nog niet gesloten kunneK worden.

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 2