Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. Grand Hotel Flora, DE PESTILENTIE BLANCKAERTS Co., Effecten,Wissels, Hypotheken, Assurantiën. No. 1411»?. LEIDSCH DAGBLAD, DONDERDAG 19 APRIL. - TWEEDE BLAD* Anno 190(5. Rubriek voor de Jeugd. Joséphlne Dellaglace. Zoo iets gebenrt wel meer. Een avontnor met een leeuwin. Ger. ELFT, 40 Cents p. Ons. GAMALEN, 12 Cents p. Ons. Ger. ZALM, 35 Cents p. Ons. Geweekte STOKVISCH. LEIBEN. Belangrijke Albraakveiling. HOUTWAREN, Wegens de ongekend lage prijzen is het vervoer van Bestel- en Vrachtgoederen per Stoomtram het voordeeligst. 874» 44 Goederen worden vervoerd naar Oegst- geest, Sassenheim, Lisse, Hille- 8om, Bennebroek, Heemstede en laarlem om 7 u. 22 en 11 as. 15 v.m. en 3 u. 10 en 7. u. 04 n.m. Amsterd. tijd. Inlichtingen worden verstrekt aan het be- stelkantoor Clarasteeg No. 2 nabij de Mare. Keur van - -- -- -- -- -- - - Port-, Sherry- en Madeira-Wijnen. Voorradig bij- - - Firma M. A. KLUBT. 5886b 20 Verhuring bij Inschrijving. AERNOUT DROST, J. P. VERGOUWEN, Wijnhandel, Breestraat 34. GRIEKSCHE SAM OS WITTE BERGERAC Op zekeren dag van bet jaar 1793, op Het hevigst tijdstip der Fransche Omwente ling, toen de guillotine stroomen bloeds over de stadspleinen deed vloeien, dron gen gewapende soldaten onverwacht de woning binnen van een burger uit Lyon, Dellaglace- geheeten. „Gij moet ons volgen, burger," zei de onderofficier, die hen aanvoerde, „ik heb bevel u in hechtenis te nemen." „Mij gevangen nemen?" vroeg Dellagla- pe. „Welk misdrijf heb ik dan begaan?" „Dat weet ik niet," antwoordde de ser geant, ,,en da1 gaat mij niet aan ook. ik yocr eenvoudig de bevelen uit, die ik ont- ya-ng, en ik raad u aan, geen weerstand te bieden, of wel ik zou geweld moeten gebruiken. De wet is en blijft de wet." Dellaglace wist niets te hebben misdre- yen. Zijn geweten was gerust. Maar in die sombere dagen was het voldoende ver dacht of belasterd te worden om zich voor «de revolutionaire rechtbank te zion voeren en met het hoofd te boeten voor een mis daad, waaraan men vaak onschuldig was. Hij moest er zich echter wel aan onder werpen de soldaten naar de gevangenis te yolgen, waar men hem aoEter slot en gren del sloot. Kcrt daarna kwam het bevel hem naar Parijs over te brengen om daar te verschijnen voor "het „Comité du salut publio". De ongelukkige leed des te meer onder den slag, e hem trof, doordien hij een achttienjarige dochter bezat, d© vreugde en trots van zijn loven, die bij nooit had verlaten en door deze wroede scheiding al leen en zonder bescherming achterbleet. Het was vooral om het lot van zijn kind, dat hij treurde. Josóphine Dellaglac© verdiende in alle opzichten de liefde, haar door haar va der geschonken. Zij kon de gedachte niet dragen hem alleen té laten vertrokken en verzocht als een gunst naast hem plaats te mogen nemen op het karretje, dat hem met andere gevangenen naar d© hoofdstad overbrengen zou. Zij begreep maax al te goed hoezeer hij onderweg te lijden zou hebben van honger en koude, en do schok ken van het voortuig, en wilde hem zoo veel mogelijk verzorgen en vertroosten. Dit vorzoek werd afgeslagen. Het arme meisje zag tot haar smart de zware wagen wegrollen, waarop hij, die haar zoo dier baar was, geboeid stond te midden van zijn bewakers. Een heldhaftig besluit rees thans bij haar op. Dellaglace had zijn dochter een laatsten blik vol oderheid toegeworpen, en gemeend daarmede voor altijd afsoheid van haar te nemen, maar zij riep hom too: „Wij zullen elkander weerzien, vader!" En inderdaad, korten tijd daarop her kende de ongelukkige, dicht bij de kar, het dierbaar gelaat van zijn kind. Iets verderop zag hij haar andermaal. Het moedige meisje volgde te voet den treurigen stéet. Zij liep den weg over, haar vader toelachende, hem van verre toespre kende, hem moed inboezemende door haar tegenwoordigheid en zoo goed mogelijk vertroostende. Zoodra zij een dorpstcren zag opdagen, snelde zij vooruit om het medelijden der inwoners te gaan inroepen en bracht zij Dellaglace deken3, warme kleoren en eenig beter voedsel dan hem door de soldaten werd uitgereikt. Gedurende die reis va-n meer dan hon derd mijlen liet Jcséphine Dellaglace, of schoon uitgeput van vermoeienis en. ont beringen, geen enkele maal haai- afmat ting blijken, om haar vader geen angst aaa te jagen. Haar bebloede voeten kon den haar bijna niet meer voortdragen, maar dj viel niet neer. Zoodra zij eohter het eind van haar tocht had bereikt^ toen de gevangenisdeuren met luid gedruisch achter Dellaglace werden dicht geslagen, voelde Hot jonge meisje, dat haar krach ten haar begaven en zenk zij roerloos op de 8téenea neer. Hoe lang die bewusteloosheid duurde, valt moeilijk te bepalen, maar ten slotto trad een oude dame medelijdend op haar toe. Josephine was buiten staat te antwoor den. Haar onbekende weldoenster nam haar mede naar huis en legde haar daar aanstonds te bed. Het jonge meisje werd overwonnen door den slaap en zijn sliep zelfs zóó laDg door, dat haar gastvrouw zich ongerust begon te maken; maar toen zij ontwaakte, h'ad zij heel haar geest^a-acht herwonnen en gold haar eerste gedachte haar vader. Ge heel alleen, zender vrienden, zonder be scherming, besloot zij alles aan te wenden om Dellaglace te redden, en nog dienzelf den dag begaf zij zich daartoe op weg. Haar pogingen duurden drie maanden. Zij wend afgesnauwd, beleedigd, weggejaagd; maai' niets deed haar den "moed verliezen. Zij keerde terug tot hen, die haar het slechts ontvangen hadden, hun nieuwe bewijzen van de onschuld van haar vader brengende, nieuwe bewijsgronden doende gelden. In den aanvang lachte men haar uit, maar van lieverlede begen men oe- lang in haar te stellen en op zekeren dag smaakte zij de onuitputtelijke vreugdo de poorten der Conciergerie voor haar vader open te zien gaan. Hij was vrij 1 De heldhaftige toewijding van het jongo meisje zag zich dus ten laatste beloond. Onmogelijk te beschrijven met welk een teederheid zij dien door haar weergevon den en geredden vader omhelsde, met hoeveel- fierheid en dankbaarheid Della glace zijn dochter aan het hart drukte. Beiden namen do terugreis naar Lyon aan, pogende elkander te troosten over do doorgestane smarten. Maar een beproeving, vrij wat zwaarder dan zijn gevangenschap en het vooruit zicht op het schavot wachtte den ongeluk- kigen vader. Nij zij niet meer gesteund werd door de heilige geestdrift voor de taak, welke zij zich had opgelegd, onder vond Josóphine de reactie der geleden el lende. Zij werd ziek en st-ierf nog voordat zij Lyon bereikt hadden, haar vader ontroost baar achterlatende en door haar dood een der schoonst© toewijdingen bekronende, uit het tijdperk, dat toch zoo rijk aan ver heven daden was. De trouwe Poedel. Het was op een der koudste dagen van een strengen winter, dat er op de rivier de Seine te 'Parijs een droevig, maar tovcn9 aandoenlijk voorval plaats vond. Do held' der geschiedenis was een groote, zwarte, fraaie poedel. De eigenaar van dien hond een man, die weinig liefde voor dieren koesterde, trachtte op den bewusten morgen de vier kleintjes van zijn poedel, pas een week oud, te verdrinken. Verdrinken, ja, maar hoe? De rivier do Seine bij do Pont-neuf was een en al ijs, en nergens in den omtrek was er een open plekje in te ontdekken. Nu, do man wist er wel raad' op om zijn boos opzet 'een uitvoer te brengen, want toen hij zich met de "hondjes in den arm op het ijs bevond, gevolgd door zijn getrouwe hond, ontdekte hij al ras een gat, gemaakt door de visschers, om hun vischsnoer neor to laten. Daar gekomen zijnde, bond hij de vier kleinojee in een doek bijeen, maakte er een steen aan vast en liet toen de hond jes door het gat wallen, die weldra in de diepte verdwenen. Anne poedel, tevergeefs beproefde zij on der een hartverscheurend gehuil haar klein tjes na te springen, maar het gat was te klein. Uren Lang h% zij over het gac naar benoden te gluren. Set droevig gehuil van den hond, dat ver langs de oevers weer klonk, had intusaohen vele honderdon nieuwsgierigen doen toesnellen. „Kom, Snor," r*>p de eigenaar grijns lachend zijn trouwe hond toe, ,,kom hier, volg mij t" Maar Snor zag niet naar haar meester en beul; de poedel was nu een droeve moe der, die den dood van haar lievelingen be treurde. „Beul! Dierenmoord'^ 1" riep een mede lijdende schoorsteenvegersjongon, en het was gelukkig voor den man, dat hij ziah tijdig verwijderde, to&u'g anders zou de dreigende menigte hem zeker gestraft bob ben. Intusschen hield do poedel niet op met huilen, en alle pogingen, om haar van hot ijs te krijgen, waren vruchteloos en maakte men het haar te hang, dan verborg zij zioh in de riolen. Een dag en nacht waren zoo voorbijge gaan. Het dooide door de zware rege-ibuion hard. De poedel lag nog altijd op hoar plaats en weigerde hét haar toegeworpen voedsel op te eten. Een kloeke jongen, van de zwakte van den poedel gebruik makende, naderde haar stil, gooide een kleed over hot dier, tilde het op en nam het mede Daar huis. Na weken en maanden zorgvuldig ver pleegd' te zijn, wae de poedel geheel her steld en wilde niets van haar vorigen meester weten. Maar zooveel te meer van haar redder. Snor en de jeugdige redder bleven on afscheidelijk bijeen. In geheel Parijs was geen trouwer hond dan Snor. Des nachts twee uren. Een donkere slaapkamer, een groot le dikant en een kleintje er vóór. Uit het groote bed klinkt Papa's gero- gelde ademhaling en nu en dan zijn be scheiden snurken. Uit het kleine bedje kijkt een blond vierjarig krullekopje en een paar mollige handjes slaan zachtjes tegen het ledikant; dan roept een aardig stemmetje: „Papa." „Papal" Het snurken nouac op ao papa araan> zioh om in zijn slaap. „P.pA-i I" „Wol?" „Bent u wakker, pa?" „Ja." „Jantje ook." „Ja, dat hoor ik, klinkt het terug. Wat wil je toch?" „Niets 1" „Nu lig dan stil on ga slapen.'4 „Jan heb geen slaap pal" „Ja, maar ik weL" „Heb heusch geen slaap. Zeg pa paatje dan I" „Wat dan toch?" „Als u rijk waa, wat zou u dan voor Jan koopen „Dat weet ik niet kom, ga nu sla pen 1" „Zou u iets voor Jan koopen?" „Ja. Welzeker, zeker." Een bowling in bed, want papa keert zioh geeuwend om. „Wat dan, papa?" „Ik weet niet" (gapend) een locomo tief misschien, maar ga nu slapen." „Met een èohten fluit), papa?" „Ja, ja, maar ga nu „En met wielen, dio draalen 1" „Jawel." (gapend:) „Doe nu je oogen dicht." „Zeg, pa?" Geen antwoord. „Pap A-A?" „Wel wat nu nog?" „Is u bang in donker ?"- (slaperig:) „N-ee-n!" „Jan ook niet. Pa, pa-Atje?" „Wel?" „Ik wil drinkies." „Och, neen „Ja, ik wil wél." Daar de ondervinding hem geleerd heeft, dat hij toch geen rust heeft, voor hij „drinkies" gebracht heeft; staat papa op, stoot tegen alles zijn schonen en komt ein delijk met een glas water bij Jantje. „Nu wil ik geen woord meer van jo hoo- ren vannacht, drink nu en ga slapen." Jantje slurpt langzaam een teug van het water, dat hij volstrekt niet noodig had. Papa stapt weer in bed. Twee minuten later: „Papa I" „Hoor eens", nu zal papa je moeten straffen, als je nu niet..." „Ik kan „kat" spellen, papal" „Zoo, maar daar is niemand nieuwsgie rig naar, midden in den nacht." „K-A-T-kat, Ï9 dat goed, papa?" „Prachtig, doe nu jo oogon dioht en ga onmiddellijk slapen 1" „Dan is Jan oen erg zoete jongen, hó, pa?" „Ja, heel erg zoet; goeien nacht, beste jongen." „Papa?" „Wat nu weer?" „Hebben alle papa's lieve, kleino jon gens „Neen." „Maar u wel, hè?" „Ja". „Wou u, dat u twee-, negen-, honderd zestien- duizend lieve, kloino jongens had?" De mogelijkheid van zoo iets maakt Papa sprakeloos en terwijl hij oenigo minuten noderligt, hoort hij in het bedje naast zich een paar onderdrukt© geeuwen; een warm handje strekt zioh eenigo malen uit, om to voelen, of Papa er wezenlijk nog ligt, een paar kleine hielen slaan door de lucht en eindelijk valt de woelwater in slaap met zijn hoofd op de plaats, waar zijn voeten behoorden te zijn. Een wanhopige strijd. waakte een landbouwer in Noorwot n door eon sohrikwekkend leven in do schuur, ir<wiT zijn schapen gtrbvrgen waren. Hij snelde daar heen, maar herimwsrdo *roh *>r> eens, dat de deur op dubbel slot was afge draaid en dat de herder, die den sleutel bij zich droeg, niet voor den volgenden morgen zou woderkeereu. Hij beproefde wel met inspanning van alle krachten de deur open te breken, doch deze bood weerstand »aan al zijn pogingen, terwijl het gedruisch daarbinnen steeds luider werd. Nu klauterde hij op hot dak| brak daar eon paar planken weg en sprong naar om laag. Op hetzelfde oogenblik ontdekte hij een gat in den wand, waardooT het een of ander dier binnengedrongen moest zijn. Hot roofdier, dat hij nog niet zien kon, was zoo druk bezig met het zuigen van bloed uit een der schapen, dat het geen acht sloeg op den manmaar deze was zocr vastberaden en had rgóds besloten dat, wat er ook gebeuren mocht, de indringer dit mef hot loven zou boeten. In zijn haast had hij verzuimd ziah von een wapon te voorzien, doch zioh achter do nog onge deerde schapen verbergende, naderdo hg befioodzaam de plek waar hij het die- hot bloed uit zijn prooi noorde zuigen. Terwijl hij zijn beat deed toch to zion met welk soort reover hij te doen had, zag hij op eens twee oogen, flonkt: ende als blauwe vlammen. Pijlsnel tastten zijn gespierde handen aan weerszijden van deze oogen en hij voeldo nu dat hij een wolf bij do ooren had Veel tijd tot nadenken word hom niet ge gund; want met een enkelen sprong wierp het beest hem achterover en sperde den vreeselijken bek open. Do man zag in, dat indien hij een oogenblik den kop van hot ondier losliet, de wolf hem naax de keel zou vliegen en doodon. Zoo vochten beidon om hot loven on dio worsteling duurde uren achtereen, zonder dat oen van beiden den ander kon over winnen. Badende in zijn zweot greep do- landbouwer hot dier slechte vaster om de ooren en do wolf, ofschoon wol teekenen van vermoeienis gevende, scheen in hot minst niet van plan zioh gewonnen te go- ven. Eindelijk en ten laatste brak do dageraad door en wetondo, dat zijn arbeidors than» op moesten zijn, begon do landbouwer luid keels om hulp te roopen, wat tot daartoe slechts vorgoofsche moeito zou zijn ge weest. Doch de eerste, die hom hoorde, waa de lier der, dio met zijn sleutel aankwam* om naar do kudde om te zien. Bevreesd by het vernemen dior wanhopige kreten, vroeg hij wat or to doen was, zonder zioh neg naar binnen te wagen. Zijn meester had nog do geestkracht te roopen: „Open do deur aiet; breng oen lantaarn on een bijl ©n klim door hot dak naar bin nen 1" Zoodra do man dio stem, hoe gesmoord dan ook door uitputting, had herkond, haastte lijj zioh aan het bevel te gehoorza men en tien minuten later was hij terug. „Laat hem nu los, baas, hij kan niet moer bijten," zeide hij, na mot een. goed ge- mikten slag hot roofdier tuaechen do han den van den boer te hebben gedood. „Ik kan niet loslaten," klonk het ant woord, „mijn handen zijn als dood. Ik kan ze niet moer open krijgen." En dit was inderdaad het geval. Do on gelukkige had de spieren on zenuwen zij nor vingers en handen zoo krampachtig ge spannen, dat hij ze nimmer weder recht Iron krijgen. Een deol van hot soheopsvolk van oen bark, dio bij de Indisoho kust geankerd lag, ging eens aan w om hout to hakken. toon oen dor sohepelingen, door een of MUlOi' Ov/ovod ran ©p gOBChei- den, plotseling heftig ont3telao bij non zien coner groote leeuwin, die hom nader de. Tot zijn verbazing echter scheen aj geenerloi kwade bedoeling met hom te bob ben, maar kroop aan zijn voeten, en keek beurtelings naar zijn gelaat en dan weder naar een boom, die op eonigen afstand stond. Eerst kon de man er niets van begrij pen, maar toon do leeuwin opstond on naar don boom liep, terwijl ze herhaalde lijk naar hom omzag, ontdekte hij, wat z(j bedoelde. Boven in d© takken van een büom zat een groote baviaan mot twos Vervolg Advertentiën, Ondergeteekendo, wekelijks (Dinsdags) naar den Heer P. VAN BIJSTER VELD, Lroscoop, (Urine-kyker) te Rotterdam gaande, stelt zich gaarne beschikbaar om voor belanghebbenden „FLESCHJES" mede te nemen, tegen zeer bll- lyke vergoeding. In te leveren lederen Maandagavondworden ook op verzoek afgehaald. Verdere inlichtingen worden verschaft door 4819 14 G. VAN DEN BROEK, Leiden, Vesteatraat 21. DagelUks nog voorhanden: Puike Firma C. VLIELAND A Zn., Alandonmakerssteog 3. 4367 10 Do Deurwaarder P. H. VAN THIEL zal op Vrijdag 20 April a. s. a/d Houtmarkt te Leiden voor den heer A. DE LEON A contant verkoopengjroote Party zoo goed al8 nieuwe als: Vloer» en Zolderdelen, Binten, Hamen, Beuren, Ko nijnen, Planken, Bibben, afkomstig van Hoerenhuizen, tot ver- bmding van straten geamoveerd. 4266 20 Opgericht A°. 1825. Langebrug 4, LEIDEN. Had JNeuenahr Pension en Badhuis 1ste Rang. Byzondere voordeelen: Nabyheid der wandeldreven; electr. personenlift, op het Zuiden en Zuidoosten gelegen prachtvolle Kamers on familiewoningen; Modern comfort. In den nieuwgebouwden vleugel: Centrale verwarming. Baden, Douches, met d» meest verschillende toepassingen; medische baden in alle soorten; Fango-baden, eleotrische llchtkuurbaden, nieuwe systemen; koolzuurbaden uit natuurlyk koolzuur; Massage, enz. In het park: Nieuw gebouwd, overdekt Restauratie terras. Fynete keuken, overeenkomstig de kuurvoorechriften. Gelll. Frospeotus gratis en franco door den eigenaar FBAN/5 SCHBOEDEB# 8400 84 Op Zaterdag 21 April, des middags te 12 uren, zal J. J. DE CLER, namens zyn principaal, bij inschrijving verhuren2,728 H.A. WEILAND, gelegen aan den Lagen Rijndijk, achter de ivesstraat. 4840 '20 Voorwaarden der verhuring liggen ter inzage dagelijks van 9 12 uren, Heerengracht 51. Vraagt Uw Boek handelaars 4180 20 (1625.) Inleiding van Albert Verwey en taalkundige aanteekeningen van Dr. C. G. N. de Vooys. N°. I van de Serie van Keurwerken. Prijs gebonden in Prachtband f 8.75. Uit gave van G. SCHREU- DERS te Amsterdam. De Directeur der Muziekschool van de .Leidsche MsatschappU voor Toonkunst" bericht, dat tot het inschrijven van Leerlingen do go- iegenhold wordt opengesteld op SInnndng 33 April a. van 1 tot 3 uren, in het Nutegebouw. Het onderwee wordt gegeven door: don Heer S. VAN GRONINGEN, (Piano- en Orkestkla.se); Mojukrouw M. KERN, (Plano); A. M. DE GRAAF, (Piano- en Elementair onderwijs) C. M. 0. VAN GULIK, (Plano); J. M. DE LOOS, (Theorie en UaziekgeHChledenla) J. WEYS, (Koor- en Solfègeklasse, Solo.ang en Déclaumtlej den Heer JAN G. STRIENING, (Vlooi en Elementair Orkext- kia.se); H. J. WANNA, (Violoncel). J. OOSTELAAR, (Blaaelnstrnmcnten). Do Directeur voornoomd, 4366 36 S. VAN GRONINGEN. Kassier en Oommissionuair in .Effecten, Pieterskerkstraat 4, IN 971 80 INTERC. TELEFN. 568. Aanbevolen Zoete Wijneni 8643 32 BN if O.90 per flesch. A f 1.00 per flesch.

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 5