De tanden en kiezen moeten aan aile kan ten geborsteld worden, zelfs aan den bin nenkant; men moet niet alleen dwars, maar voornamelijk op en neer borstelen. De melktanden moeten eveneens regel matig geborsteld worden, vuü af het tweede of derde levensjaar. Verder is het noodig, om zijn tanden te behouden, deze minstens tweemaal in het jaar door een tandarts te laten onderzoe ken. Dit onderzoek moet met het derde levensjaar beginnen. De tandarts is in staat, door nauwkeurig onderzoek met den mondspiegel en zeer fijne stalen sonden, met bijzondere ver lichting en an'dere hulpmiddelen, de ca ries reeds vroegtijdig op te merken. Men wachte niet, totdat men pijn voelt, want juist het optreden van pijn bewijst, dat men te lang gewacht heeft; dat de tand zenuw reeds aangetast is. B.j de Rctterdamsche Tandheelkundige Vereeniging, Aert-van-Nes-strnat 115, te Rotterdam, kan men voor twintig cents een uitvoerige brochure krijgen over de tan- dr". Wij raden aan die eens te laten ko men en in haar geheel te lezen. Gemeentebesturen zulleD goed doen niet alleen deze brochure, maar ook een zeer goed uitgevoerde wandplaat te laten me- dezenden voor twee gulden te verkrijgen ten einde die op scholen op te hangen en er leerlingen zoodoende op te wijzen. Wij hebben deze wandplaat in onze Ves tibule hangen; tien stuks daarvan zijn te verkrijgen voor vijftien gulden; eventuee- le baten daarvan komen weer cnvermogen- den lijders ten goede 1 School voeding. De echoolvoeding bekleedt te Parijs een mime plaats. Afzonderlijke scholen, ook wel een combinatie van scholen, bezitteu een eigen keuken met een bezoldigd hoofd. De porties bestaan uit soep, vleesca en groente. Zij worden verstrekt zoowei tegeu betaling als gratis, terwijl in de uitgegeven kaartjes geen onderscheid wordt gemaakt voor de beide oategorieën. Dat er vermoede lijk om de groote afstanden en het gemak van overblijven veel gebruik wordt ge maakt van deze mogelijkheid tegen beta ling een warm middagmaal te verkrijgen, blijkt uit de volgende cijfers, roril -s. Waarvan zonder betaling. 1900 8,949,331 5,607,526 1901 9,107,463 5,561,003 1902 9,135,020 5,721,539 1903 9,253,310 5,869,178 1904 9,229,278 5,974,359 Gratis wordt het eten, dat de kinderen van huis medebrengen, voor hen in de keu ken gewarmd. In Engeland is aanhangig een voorstel, om den schoolautoriteiten (zooals men weet is het onderwijs geen directe gemeentezaak, maar onder beheer van afzonderlijke sohoolboards) bet recht te geven belasting te heffen om in soh ooi voeding, voor kinde ren, die dt .-aaii behoefte hebben, te voor zien. In tweede lezing is het onlangs aan genomen met instemming der tegénwoordigo Regeering. Het iapansch Postkantoor. In de Revue des Deux Mondes" geefc de heer André Bellesort een beschrijving van een bezoek aan een Japansch postkan toor. Dikwijls bezocht de schrijver den direc teur der posterijen en telegrafie te Kioto op zijn kantoor. Dit wemelt van kleine ombte-aartjes, die hun dertiende jaar nog niet hebben bereikt, en van wie velen be- hooren tot families van vroegere hovelin gen. ,,Ik verwonder mij <tus niet over hun goede manieren", schrijft Bellesort. „De kinderen groeten mij en gaan mij voor naar het bureau van hun chef, alsof ze mij den weg wezen in het paleis van een daïmio. Zij stellen ten dienste van de moderne be schaving die bekoorlijke hoflijkheid, van welker overlevering zij misschien de laatste dragers zijn. Ook kom ik nu en dan in het telefoon bureau. De telefoonjuffrouwen zijn meestal uit behoeftige gezinnen afkomstig en de meeste zijn zeer leelijk. Doch dat vergeet uien wegens haar hulpvaaraigheid en vriendelijkheid. Met den nikkelen band om het hoofd en de hoortrompet zien zij er zonderlinger uit dan haar vreemdste godhe den; zo verduren het verdoovende geschel zonder klagen, zonder zelfs een zenuwach tig gebaar van ongeduld. Voor een salaris van zes gulden per maand werken zij beter dan alle Europeeschen bij het bedienen van a'eze Westersche uitvinding." De postbestellers verdienen ongeveer 9 gulden, do gewone ambtenaren beginnen met tien. Het valt niet gemakkelijk daar voor liefhebbers te vinden, want de kennis, die van hen ger-*-agd wordt, staat in geen verhouding tot de beloonmg. Doch die slecht betaalde, dikwijls slecht gekleede lie den zijn zdó dienstvaardig en beleefd, dat blijkbaar de tijd der samoerai nog in hen voortleeft. Een nieuw Gerecht. De spijskaart der lekkerbekken is in den laatsten tijd met een nieuw gerecht ver rijkt, dat in Engeland veel aftrek vindt. Het is een groente, die „lava" heet en als toespijs bij lamsvleesch uitstekend smaken moet. Zij lijkt op het oog cenigszins op spinazie, zij heeft echter niet de lichtgroe ne kleur van deze groente, doch meer een donkere, groen-goudachtige tint, die ze op den schotel, mooi met het vleesch gegar neerd, ook uiterlijk tot een fraai decora tief stilleven maakt. De smaak moet aan genaam sterk en pikant zuurachtig zijn, ongeveer als die van citroenen. Lava is een zeegroente en wordt gevon den op de klippen en in de holen aan de rotsachtige kust van Schotland. Aan het strand breidt het zich uit in lange, welige strengen. In het water drijft hot voort en steekt dan tegen de donkere golven af door zijn glanzende barnsteenkleur. Den lekkeren smaak van deze nieuwe groente heeft men pas kort geleden ont dekt. De visclihandelaars, bij wie men zo moet koopen, laten £e te voren in een zwakke zoutoplossing 'vochtig worden. De toebereiding van lava geschiedt het ^est met een weinig citroensap. De nieuwe groente moet niet alleen smakelijk en ver- frisschend, doch ook zeer voedzaam en gemakkelijk verteerbaar zajn. Sluiting ïau winkels op Zondag. In Frankfort aan de Main is een nieuwe regeling betreffende de ZondagssJuiting van winkels, enz., reeds maanden geleden tot stand gekomen, van hoogerhand goed gekeurd. Regel is absolute sluiting van alle win kels en verbod van arbeid docr bedienden, leerlingen en arbeiders in de bedrijven. Uitzonderingen zijn toegelaten als volgt: Ruw ijs mag van 1 April30 September van 610 uren verkocht worden. Bier in flesschen en mineraalwater even zoo met uitsluiting van den eersten Paasch- en Pinksterdag van 610 uren gedurende het gekeele jaar. Boter en kaas hetzelfde, met uitzondering van den eersten Kerst-, Paasch- en Pink sterdag. Melk van 510 uren des voormiddags en 122 uren des namiddags; vleesch en worst van 510 uren des voormiddags. Bakkerijen en banketbakkers van 5 10 uren en 121 uur. Eersten Kerst-, Paasoh- en Pinksterdag alleen van 510 uren. Fruit, eieren, groenten en dergelijke wa ren van 10 uren, uitgezonderd den Eer sten Korst-, Paasch- en Pinksterdag. Vorsche bloemen van 810 uren en 121 uur- Eersten Paasoh- en Pinksterdag al leen van 310 uren. Kranten van 49 uren voor de expeditie, voor den verkoop van 121 uur. Bij al deze uitzonderingen moet den be dienden iederen derden Zondag 36 uur rusttijd achtereen of iederen tweeden Zon dag van 6 uren v. m. tot 6 uren nam. vrij gegeven worden. Berlijn en Charlottenburg, die ook een nieuwe regeling ontworpen hebben (Berlijn reeds in December 1904), hebben nog geen bekrachtiging van den „Oberpresident" der provincie Brandenburg kunnen verkrij gen. Vergissingen. Misverstand komt overal en bij alle ga-, legenheden voor en vaak kan het ernstig© gevolgen hebben. Hier zal echter alleen sprake zijn van die soort van misverstand, waarop een humoristisch cachet ligt en diei in staat is de lachspieren in beweging te' brengen. Zeer vaak komt deze op zeer ern stige oogenblikken voor, om dan natuurlijk do stemming, die er misschien met veel moeite in gebracht is, onbarmhartig te. verstoren. De Duitsche k vartiermeester majoor Bumke werd eens het slachtoffer van een eigenaardig misverstand. Hij zou, kort na. den Fransch-Duitschen oorlog, aan een vreemd Hof voorgesteld worden. „Uwe Excellentie heet immers graaf Bumke?" vroeg de ceremoniemeester. „Alleen Bum ke," was het antwoord. „Zeer goed, Excel lentie," was het antwoord en de ceremO- niemeoster stelde hem daarna vóór als: „Graaf Alleen Bumke". Het spreekt vanzelf, dat ook bij de door de recruten zoo geliefde instructeurs dik wijls jolige vergissingen plaats hebben. „Wat is een terrein?" vroeg een ouderoffi cier aan een van de miliciens, doch het antwoord bleef uit. „Nu weet zoo'n kerel niet eens wat een terrein is en hij staat er den g-=iheelen dag op," ging do onderofficier voort. Nu ging den soldaat een licht op on plot seling antwoordde hij: „Een paar laar zen." Een soldaat was door Tïen oorlog langen tijd ver van bet dorpje, waar zijn aangebe den meisje woonde, verwijderd gehouden. Eindelijk kwam hij weer eens in de gelegen heid het plekje te bezoeken. Weldra had hij hot huis bereikt en sloop binnen. In de-kamer zat zijn Marietje, met den rug naar hem toegekeerd. Fluks ging hij ach ter haar staan, legd© zijn handen op haar oogen en drukte haar een kus op de lip pen. Zij liet het gewillig toe. „01 ben jij het, Hans?" Verdrietig wendde hij 7.i af en ging heenhij heette Emil. Ook voor de rechtbank komt wel eens een komisch geval voor. Een koopman was in een proces gewikkeld, maar moost op den dag der uitspraak uit de stad zijn Hij gaf zijn advocaat last hem do uit spraak te seinen Op het verwachte uur kreeg hij een telegram: „D© rechtvaardige zaak heeft gezegevierd," en oogenblikke- lijk daarop kwam het antwoord bij den zaakgelastigde: „Dadelijk in hooger be roep gaan." Zelfs kunnen dergelijke vergissingen bij het huwelijk soms voorkomen. In een klein plaatsj© zouden drie jong© paartjes, in het huwelijk treden. De dominee las de namen der trouwlustigen voor: „In de eerste plaats de jongelieden Zoo en Zoo, verder de jongelui Zoo en Zoo, en einde lijk de jongelieden Jokan Schulz en A. a Meier." De geestelijke meende alles naar zijn beste weten te hebben gedaan en begaf zich na den dienst naar huis. Nauwelijks beeft hij echter de deur bereikt, of het laatstgenoemde jonge echtpaar komt hem achterna geloopen. D© jonge vrouw verwijt hem, dat ze het niet mooi vindt, dat hun namen op die wijze werden voorgelezen- Ze zijn wel tien jaar verloofd geweest, maar daarom had dominee toch niet op dez© wij ze Dominee begreep er niets van. Toen zeide de jonge man, dat het oo- kiesch was van een predikant, op een der gelijke wijze zijn meuschen to krenken. Hij had niet behoeven te zeggen: „En ein delijk..." Toen ging e>r een licht op.

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 13