No, 14148 "Vrijdag 6 April. A0. 1906. (Beze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant." FEUILLETON. 13o Prinses. LEIDSCI DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden pei week 9 Gents; per 8 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn f 1.30. Franco per poet 1.65. PRL'S DER iDVERTENTIEN Van 1—6 regele 1.06. Iedere regel meer 0.17$. - Qrootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents oontnntelk tiental woorden meer 10 Gents.-Voor het inoasseeren wordt/"0.05 berekend. Leiden, 6 ApriB. Aan den Raad der gemeente Leiden is het volgend adres gericht: Do „Leidsche Besiuurdersbond" goedgekeurd bij Kon. «Besluit ven 7 September 1905, No. 48, neemt do vrijheid zich tot uw Collego to "wenden naar aanleiding van het volgend feit: ,,Bij het bureau voor arbeidsrecht van flon Leidscheu Bestuurdersbond is een smid zich komen beklagen, dat hy door zijn par troon Cden smidsbaas Kuiper, Oude Rijn) op staanden voet is ontslagen wegens ge brek aan werk, terwijl by zijn patroon een gemeentewerkman in de avonduren blijft doorwerken." Waar zich hier dus bet feit hee.t voorga daan, dat door don arbeid van een werk man in dienst der gemeente, een arbeider broodeloos *s gemaakt, en de mogelijkheid bestaat, dat een dergelijk geval zich meer zal voordoen, acht do ,,Leid6oho Bestuur- dersbond" zich verplicht dit feit onder de aandacht van uw college te brengen. Do „Bestuurdersbond" is overtuigd, dat een verbond zonder meer aan de gemeente werklieden, om werk te verrichten, buiten dienst der gemeente, niet do gewenschte oplossing zal hebben, omdat do gemeente werklieden niet voor hun genoegen, maar om in de noodzakelijke behoeften van hun gezin te voorzien, particulier werk zoeken. Naar de meening van den Bestuurders- bond moet do gemeente aan haar werklie den een dergelijk loon betalen, dat zij ook zonder particulier werk, een behoorlijk be staan kunnen leiden. In verband met de behandeling van uw College van liet adres der R-K. gemeente- wevklicdenrvcrecniging en van de motie- Van Tol, dringt derhalve de ,,Leidschc Bestuurdersbond" er met klem bij uw College op aan, dat do loonen der gemeen te-werklieden in die mate worden ver hoogd, dat zij niet meer genoodzaakt zijn door het zoeken van particulier werk an dere arbeiders hun bestaan te doen verlie zen. 't Welk doende, Het bestuur van den ,,Leidschen Bestuurdersbond." De Secretaris, De Voorzitter, P. J. BOMLI. D. HANNAART. Leiden, 4 April 1906. Do luitenant ter zee 2do klasse J- W. A. Mulder is geplaatst bij do Kweek school voor Zeevaart te Leiden. B. en Ws. van 's-Gravenhage stellen den Raad voor het Koninklijk Conservato rium voor Muziek te vergrooten door twee lokalen af te brelien en daarvoor in de plaats te zetten een gebouw van twee ver diepingen, bevattende twee lokalen en een groot leslokaal. De kosten van uitvoering worden ge raamd op achttien duizend gulden. Gisteren had ten paleize Het Loo een eenvoudige plechtigheid plaats. In opdracht van H. M. de Koningin overhandigde Z. K. H. de PriDs aan den heer J. J. Senteur, wagenmeester der Hofhouding, de gouden medaille in de Huisorde van Oranje, en bield daarbij een waardecrende toespraak. Naar ,,Dd N. Ct." verneemt, zal het Tweede-Kamer-lid voor Amsterdam VII, dr. C. F. J. Blooker, Amsterdam verlaten om zioh metterwoon in de Residentie te ves tigen. De heer Blooker zal dientengevolge ontslag nemen als lid van ddn Amsterdam- scben gemeenteraad, waarin hij voor dis trict VI zitting heeft. Het Kamerlid J. "W. IJzerman, eveneens Amsterdamsch raadslid, had een zelfde plan, maar is daarop gelukkig teruggeko men. Gisteravond word to Amsterdam on der leiding van het uitvoerend comité ge houden do vergadering van bet Centraal Comité uit de Amsterdamsche vereenigin- gen voor de openbare Rembrandtfeesten. De vergadering benoemde den heer J. J. Blussé, onder-voorzitter, bij acclamatie tot voorzittter. Genoemdo heer deelde daarop mede, dat de plannen voor de Rembrandtfeesten be staan uit: lo. een opwekking tot de stadgenooten om te vlaggen 2o verschillende schilders uit te noodi- gen plannen te ontwerpen voor een waar dige viering van Rembrandtfeesten; 3o in verschillende zalen voordrachten over Rembrandt en zijn tijd fe houden met lichtbeelden; 4o. zanguitvoeringen in verschillende stadsgedeelten met muziek; 5o. verschillende schouwburgen uit te noodigen stukken te geven uit den tijd van Rembrandt met daarop betrekkelijke apo theose. Wat do avondfeesten betreft, deelde de voorzitter nog nader mede, dat er plannen zijn: zanguitvoeringen, ook van stukken uit den tijd van Rembrandt; toonec.-tukken op te voeren met toopasselijke apotheose; vuurwerk in verschillende aeêlen der ge meente; verlichting op het water; projec ties op het water; verlichting van het Rem- brandtplein; verlichting van bet Frede- riksplein met fontein. De dagfeesten zullen zijn: uitvoering in de open lucht door de Vereeniging voor Volksmuziek; een cantate van kinderen, die een krans zullen neerleggen bij het standbeeld van Rembrandt; een cantate op het terrein achter het Rijksmuseumont hulling van de Rem bran dtzaal; een bloem- men-corso. Deze plannen zijn nog slechts voorloopig. Gestreefd is, iets te krijgen dat goed is maar niet te veel geld kost. Verschillende comités zulleD gevormd worden. Een uitvoerig debat volgde, waarbij werd in overweging gegeven bet programma uit te breiden met een festival voor de school kinderen, met een gymnastic kuitvoering op het terrein achter het Rijksmuseum en met de opstijging van een luchtballon, hetzij met of zonder portret van Rem brandt. De verschillende sub-comités zullen zoo spoedig mogelijk met een der leden van het uitvoerend comité bijeenkomen, ten einde daarna het definitieve plan aan de vergadering voor te stellen. In overweging werd gegeven bij de Re geering zoo spoedig mogelijk aan te drin gen om Rembranat-postzegels uit te ge ven, en om met het gemeentebestuur sa menwerking te zoeken omtrent do versie ring van do stad, speciaal van het Rem- brandtplein en toegangen daartoe.- Zoodra hot programma is vastgesteld, zullen financicele bijdragen worden ge vraagd. Reeds nu is 600 guldon toegezegd- Bij do discussie werd er op gewezen, dat het uitvoerend comité ten zeerste toe juicht het optochtsplan in district V. („Hbl. Het voorstel door -o raadsleden K. van Lonnep, Wijnmalen Jr. en Boissevain ingediend om een commissie vnn onder zoek te benoemen naar den toestand der Beurs, luidt in rijn ^geheel als volgt: „De Raad benoeme uit zijn midden twee leden, die met de directeuren van publieke werken en van de gemeentelijke handels- inrichtingen en drie dooT burgemeester en wethouders, in overleg met de commissio van bijstand voor de publieke werken, aan te wijzen deskundigen een commissie zullen vormen, welke zoo spoedig mogelijk een onderzoek zal instellen naar den toestand van de Beurs, daarover rapport zal uitbren gen aan den Raad en advies zal geven over de door haar noodig geaohto te ne men maatregelen.'' Aan de ,,Midb. Ct." is het boricht ont leend, dat er sprake was, dat de Koningin en de Prins dit jaar een officieel bezoek aan Zeeland zouden brengen. Thans ver neemt het blad uit Den Haag, dat Hare Majesteit de Koningin, met het oog op do zware ramp, welke de provincie Zeeland getroffen heeft-, dit jaar geen officieel be zoek aan Zeeland denkt *e brongen. Aan do bereden officieren van allo wapens en dienstvakken is vergund voort aan handschoenen van bruin leder te dra gen en wel: buiten dienst, in dagelijkscho tenue te paard; in dienst, in dagelijkscho tenue te paard wanneer de troep geen hand schoenen draagt. De heer A. Roodhuyzen, lid aer Twee de Kamer, heeft den jemeeutoraad van Enkhuizen verlenging van verlof gevraagd als leeraar aan de H. B.-S- aldaar zoolang als. dozo Kamerzitting duurt. Alfen. Donderdagavond j.L hield do Martha-Krans haar llde jaarvergadering onder leiding van mej. Sieling Uit het ver slag bleek, dat de leden dier Vereeniging in het afgeloopen jaar 165 kleed ingstuk- ken hadden vervaardigd, welke aan behoef- tigo personen in deze gemeente waron uit gereikt. Gouwsluis. Van de werf van den heer D. Boot alhier zijn met goed gevolg te water gelaten: een stalen pctrolcummo- torboot, groot pl. m. 80 ton voor rekening van de Kon. Rotterdamscho CemeatsteoD- fabriok voorheen J. van Waning en Go., te Rotterdam; een dito bonzioemotorbx>c voor rekening van don beer D. Slotenboer, to Rotterdam; een stalen paviljoen]acht voor rekening van den heer L. van Dam, te Woerden. Daarna zijn de kielen gelegd voor een stalen pavilj oenj acht voor rekening v»-n den heer K. Kraan, to Amsterdameen pa- vil j oenj acht voor rekening van don heer G. ^ennee, te Amsterdam; een stalen mo torboot voor rekening van de heeren Dob- belstein en Versteeg te Maassluis, en een dito motorboot voor rekening van den heer B. Broekhof, te Noordwijkerhout. Koudekerk De besmettelijke ziekte, roodvonk, ten huizo van den lai. oouwer A. Kranenburg, kan als geweken beschouwd worden. Lisse. Tot onderwijzer aan de R.-K. jongensschool alhier is benoemd do heer C. Maas, van Enkhuizen. Gistermiddag zijn de Gebroeders Dg Voe, schippers alhier, met hun met turf geladen schuit, varende in do Ringvaart nabij Hillegom, zoodanig op een onzioht- baren paal gevaren, dat deze door den bodem van het schip heen ging, dat hier na direct wegzonk. Men is gistematniddag begon nen het schip to lichten. Hot spreekt vanzelf, da. de schado zeer aanzienlijk is Oogstgeest. De collecte langs do nuizen ten behoeve van do noodlijdenden door do overscroomingon in ZcoLana zal hier mor gen, Zaterdag 7 April, gehouden worden. Sassenlieiw. Voor de gisteren alhier gehouden stierenkeuring waren aangevoerd 5 tweejarige cn 16 eenjarige stieren. Be kroond werden tweejarige stier van G. Hartveld, to Warmond 150tweej. stier van A. Hoog straten, 'co Sassenheim f 100eonj. stier van J. v. d. Zalm, te Lisso 100; eenj. stier van N. Breedijk, to Ocgstgeest 100; eenj. stier van J. v. Graven, to Lisse 60; P. West geest, te Wassenaar f 60. Na het houden ecuer openbare les, In tegenwoordigheid van den Rijkstuinbouw- leeraar, den heer Claaeen, is do tuinbouw- cursus alhier gesloten. Valkenburg. Ten behoeve van hen, die noodlijdend zijn, ten gevolge van do over stroomingen in Zeeland, hoeft dc school jeugd alhier bijeengebracht de som van f 12.49& netto. Voorschoten. Ook in deze gemeente zal een collecte worden gehouden voor de slachtoffors van den watersnood. Do burge meester zal cenige jongelieden dames en beoren uitnoodigen zich hiermede te willen belasten- De collecte in do scholen is mot het oog hierop niet doorgegaan, ten einde dezelfde menschen niet twee maal lastig to vallen. Woerden. Naar het „Weekblad" ver neemt, zijn nicuwo plannen en ceek^ningen gemaakt voor een to bouweo station tor vervanging van het thans bestaande Naar hot sohijnb, zal het nu eindelijk ernst worden. Bij Kon. besluit is do eervol ontslagen luitenant tor zee 2do klasse dor Koninklij ke Marino J. J. Moret benoemd tot luite nant tor zee 2de klasse bij do Koninklijke Marine-reserve. R. J. do Ruiter, controleur van den waar borg en de belasting der gouden en zilve ren werken te Schoonhoven, mot ingang van 1 Augustus benoemd tot esaaieur bij dat diemstvak to Rottendam. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 11 dezer, des namid dags te halftweo. Examen surnumerair dir. bol., o n z. De minister van financiën heeft be paald, dat in do maand Augustus of Sep tember van dit jaar te 's-Gravenhago zal worden afgenomen het examen A voor sur numerair dor directe belastingen, invoer rechten on acoijnzcn, bedoeld bij do artt. 1 tot en met 3 van bet Kon. besluit van 13 Maart 1906, cn wel voor ten hoogste vijftien plaatsen. De op zcgol geschreven verzoekschriften om toelating tot ait examen moeten vóór of uiterlijk op 1 Juni bij het departement van financiën zijn ingekomen. Nadero bijzonderheden bevat do „Staats- oourant" No. 8-1. Celebes. Do correspondent te Batavia van do „N. R. 0." seint: „Ondor leiding van Michiclscn werd bot hardnekkig verdedigde bentingcomplex bij Enrekang genomen. Hot was een étage- gewijzo ingerichte rotsstelling. Do vijand verliet bij naoht langs con loodrechten wand het reduit, vele dooden en gewonden medenemendo Ook onzerzijds werden verliezen gelo den. Na slechting van Kocto werd opgerukt naar do borgstelling Rangaa, dio ook na korten tegenstand genomen en daarna ge slecht werd. Het georganiseerd verzot in Emvkang is gebroken." Hot blad teekent hierbij het volgende aan: Enrekang is een van de 5 van elkaar on afhankelijke vorstendommen, die to zamou hot bongenootschap Maaemrempoel j vor men, gelegen in het Noorden van het Wes telijk schiereiland van Celebes. Do Masciu- rempoeloo heeft, zooals men zich zal her inneren, gedurende den loop dor krijgsver richtingen op Celebes nogal van zioh doen spreken. Eenigcn tijd hebben daar twoo compagnieën van hot 6de bataljon ge.goord terwijl later oen detachement in Enrekang weid gelegerd om dat staatje voortdurend af to patrouilleeren. Dit dotaehemont heeft den 20sten Februari bij Kocto, Z. O- van Bambapocang) een benting genomon. In don laat sten tijd worot meer kracht achter onzo cischcn gezet cn met name do uitlevering van wapens gecischt, en veroor zaakt dit op zichzelf al vaak oen minder goodo gezindheid der bevolking, voor Masemrempoeloe kwam daar nog iets bij. Daar was tooh een bcndchoofd La Sinrang, wiens handelingen met die van andere vij andige elementen, volgc-ns het telegram van 2-1 Februari van generaal Van Koeten, „meer aandacht eischcn." Dio meerdere aandaoht is geschonken. Met hot oog op den ornst van den toestand is do luitenant-kolonel J. P. Michielsen, militaire commandant van Celebes, Men.v do en Timor, zelf derwaarts gegaan en on der zijn leiding is het gelukt twee sterke vijandelijke stellingen te vermeesteren en het georganiseerd verzet in Enrekang to breken. Wij willen hopen, dat hot niefc- georganisoerd verzet dat uitgaat, naar wij vermoeden, van do door generaal Van Koe ten genoemdo „andere vijandige elemen ten," ook spoedig dc kop ingedrukt zal worden. 86) Dat gezantschap trachtte bij prins Ga briel een leening te sluiten, groot genoeg om hun tekort te dekken. Gabriel, zelf aan getrokken door de schoonheid der Prinses, bood dadelijk aan, haar zelf te huwen, met de belofte, als zij hem nam, twintig milli- oen tegen een vrij hoogon interest te leenen voor den tijd van vijftien jaar. Zijn liefde voor haar was zoo groot, dat hij met ge noegen heb geheele vorstendom verpand zou hebben voor een antwoord, dat hem tot den gelukkigsten man van de wereld zou maken. Doch de geplaagde Prinses verfoeide Gabriël. Als zij had moeten huwen, had zij nog veel liever Lorry genomen. Gabriël ontstak in woode over haar weigering, cn verklaarde openlijk, dat hij het haar zou betaald zetten. Zijn verliefdheid overmees terde hom geheel, en tot den dag, toen de Gravin haar verhaal verteldo, liet hij de ■Prinses niet met rust. Op zijn knieën, voor haar in het stof kruipend, had bij gesmeekt om verhooring en vergat zioh zelfs zoo ver, om in tegenwoordigheid van het voorwerp zijner liefde te roepen, dat hij haar zou ver overen of de geheele wereld verwoesten. En zoo was de prinses van Graustark, vroeger juffrouw Guggenslockcr, in deu ongelukkigsten toestand gekomen, waarin een Yorst of Vorstin ook geplaatst kon rijn. Binnen een maand moest zij tweeder den van baar grondgebied afstaan, zoodat een groot aantal van haar geliefde en lief hebbende onderdanen inwoners van het ge hate Axphanië zou oen worden, of zichzelf ms'c lichaam en ziel verokopen aan een verafschuwden man. En bovendien was zij tot de ontdekking gekomen van een waar heid, zoo oroevig, dat haar gefolterd hart er bijna onder brak Lij was verliefd, doch niet op een vorstelijk persoon I Hiervan wist echter de Gravin niets. „Heeft zij reeds den weg gekozen, aien zij volgen wil i" vroeg Lorry, boen de Gra vin haar verhaal geëindigd had. Hij zag haar niet aan. „Zij kan nog niet beslissen. Wij hebben sa men geschreid om die afschuwelijke, vroe- selijke keus. U weet niet wat het voor ons allen zeggen wil, mijnheer Lorry. Wij hou den veel van haar, en niemand in het land zou haar willen opofferen om ons grond gebied te redden. En Graustark zou haar liever zelf dooaon dan haar aan Gabriël co geven. Maar zij kan het niet van zioh verkrijgen, haar noordelijke onderdanen op te offeren, als zij hen door één daad kan redden. Ziet u, de Prinses heeft niet ver geten, dat haar vader dezen oorlog over het volk gebracht heeft, en zij gevoelt, dat het haar plicht is, voor zijn dwaling te boeten, tot welken prijs ook." „Is er niemand ande.s, tot wien zij zich kan wenden? Is er geen andere weg?" vroeg Lorry. „Er is niemand, die ons, bankroetiers, zou willen helpen. Ik wilde u gaarne iets vra gen, mijnheer Lorry. Zie mij als het u be lieft aan, staar niet zoo voortdurend naar die fontein. Wa join is u naar Edelweiss gekomen Dio vraag kwam er zó vierkant uit, dat zijn ontsteltenis en verlegenheid zoo goed waron als een zwijgende bekentenis. Hij werd weer kalm en aarzelde lang eer hij antwoordde. Zij zat vla!; naast hem en haar heldere grijze oogen lazen in zijn nart als in een boek. „Ik kwam een zekere juffrouw Guggcn- slocker zoeken," zeide hij ten laatste. „Met welk doel? Het moét wel een drin gende oorzaak zijn, die u zulk een reis doet maken. U is 'toch geen Amerikaan ach ban kier V' „Ik had haar willen vragen, mijn vrouw te worden," zeide hij, wetend, dat geheim houding tot niets diende en een flauwe hoop koesterend. „U vona juffrouw Guggenslockcr niet?" „Neen. Ik heb haar niet gevonden. „En gaat u nu teleurgesteld naar huis, mijnheer Lorry, omdat zij niet hier is?" „Ik laat het antwoord aan uw verbeel ding over." Een lang stilzwijgen. „Mag ik vragen, wanneer u Graustark denkt to verlaten?" vroeg zij min of meer beschroomd. „Waarom wil u dat weten?" vroeg hij op zijn beurt. „Omdat ik weet hoe hopeloos uw zoeken is geweest. U heeft juffrouw Guggenslockcr gevonden, doch zij ordt bewaard aohter zulk een sterken, ondoordringbaren muur, dat de vraag, die u hierheen dreeft niet tot haar kan komen. Verder dan dien muur komt u niet en nu moet u terug. En nu vraag ik, wanneer?" „Niet voordat de Prinses mij beveelt mijn last op te nemén en te gaan. Zooals u ziet mevrouw, houd ik van te zitten in de schaduw van den door u beschreven muur. Er zal een vorstelijk besluit noodig zijn om mij dio plaats te doen verlaten." „U kunt niet verwachten, dat de Prin ses u uit haar land zal wegjagen; u, dio zooveel voor haar gedaan hoeft. U moet heengaan, mijnheer Lorry, zonder dat zij het u beveelt." „Moot ik dat?" ,„Ja, want uw aanwezigheid binnen den muur maakt do gevangenschap nog ondra gelijker voor haar, dio uw liefde niet kan bereiken. Begrijpt u mij?" „Heoft de dame binnen den muur u op gedragen, mij dit tc zeggen?" vroeg hij droevig. „Neen. Ik weet niet hoe zij er over denkt, maar ik ben een vrouw on zie met de oogen van een vrouw. Wil u goed en vriendschappelijk jegens haar handelen, ga dan heen 1" „Ik kan niet!" riop hij, met een uitbar sting van zijn lang verkropte smart. „Ik kan niet heengaan 1" ,,U zult toch niet zoo zelfzuchtig en wreed zijn, om dc akeligheid van do schip breuk, dio zeker komen moet, nog te ver- hoogon," zeide zij, een weinig torugschui- vend. „Weet u niet, Gravin, hoe vaak zeelieden bij een schipbreuk nog menschcnlevcns ge red hebben, die hopeloos verloren schonen'/ Hier komt een schipbreukzaer een red der zijn? Als de nacht het donkerst, de zeo het onstuimigst is, als allo hoop ver loren is, is het dan niet het tijdstip, dat dfe verlossing hét raees'c gewaardeerd wordt? Geef nu eens antwoord, u, die alles weet omtrent dc naderende ramp?" „Ik kan u niet bevelen, Edelweiss te ver laten. Ik kan u alleen zeggen, dat het voor uw verantwoording zal zijn, als u blijft", zeide de Gravin, „Wil u mij helpen, als ik u aantooD, dat ik het wrak kan .orcikcn, en haar redden, die er zich ia wanhoop aan vastklemt?" vroeg hij met, een glimlach, opeens kalm on vol vertrouwen. „Gaarne, want ik heb haar lief, die ton onder moet gaan. Maar Lk. heb in ernst met u gesproken, en ik vertrouw, dat u mij niet verkeerd zult begrijpen. Ik heb niets tegen u of tegen mijnheer Anguish. U kunt wat mij betreft, zoolang hier blijven als u maar wilt." Hij dacht lang en ernstig na over het geen zij gezegd had, terwijl hij 's avonds op het groote balkon zijn sigaar rookte. Hij wist, dat hij de akeligheid van den toestand vermeerderde; doch de hoop, red ding te kunnen brengen deed he; i dit ver geten. Het ecne oogenblik zag hij den die pen afgrond tusschen den man en dc Prin ses, hot volgende lachte hij er om. Benoden, in het park, zog hij mannen i vrouwen^ die in hot maanlicht wandelden nu en dan hoorde hij iemand lachen. Een eind verderop spccldo do vorstelijke kapel. Wat hij hoorde en zag waa vroolijkhoid, rust, gezelligheid en veiligheid. Kon het» mogelijk wezen, dat die vredo zoo spoedig verstoord moest worden? (Wordt i<ii jd.)

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 1