CMnees jje sa Japiiscbe Sips. J. A. M. BEKKING, A.VAN DE KAMP, Limonade Likeur- en Wijnglazen. Gerookte Hollandsche Zalm. Café „REIVEILO". Japansche KOFFIE- en THEEBLADEN. Voorstraat No. 37. Katwijk-aau-Zee. Een flinke Dienstbode Kapitaal beschikbaar GRACIEUSE. Groote versche Zeeuwsche Oesters. ZEEKREEFTEN. ïe Leiden: Haarlemmerstraat 29. Gemengd Nieuws. Denkt om „Schoolkindervoeding" Bakkersjongen o! Halfwas. BGEgCmilOEN. Zaai te huur DE BIJBEL' ONS VADERLAND Flesschen- en ICeSkea^laadjes. BANKETBAKKERIJ. Voor het Oudejaar levering van: Appelbollen? Bes^inerhoSOen? 6m so Saiscijzebroodjes, enz.? enz. Éor'dileiiisclies1' LKoyd? Breinen. J. LA RIVIÈRE, Breestraat 36, Telefoon 347, Leiden. Mejufirouw' J. WEIJS, Eerste M ilerzekepnig-MiJ. HAKHOUT. Gerookte HOLLAHDSOHE PALING Breestraat 108. Interc. Telefoonn. 32. ëoede raad. Leldsche Muziekschool, FEUILLETON. Vixeu en Rorie. Naar do „Z. C." verneemt, is de toestand van Akkc Kobus, het meisje, dat de vorige week aan het Nieuwe Kanaal te Leeuwarden door J. Appeldoorn op misda dige wijze werd aangerand, zeeT bevredi gend, zoodat zij reeds in het Stads-Zicken- nuis door den officier van justitie en den xcchter-commissaris kon worden verhoord. Zij heeft weinig pijn aan haar drie wonden in den hals en er bestaat gegronde hoop, dat zij zal genezen. Te Veendam is een vrouw van ruim 70 jaren, door de duisternis misleid, in het Hoofddiep geraakt on verdronken. De „Limb Koerier" verneemt uit Luik: Dinsdagmorgen to lialfacht zag een poli- tie-agent een jongmensoh een sigarenwin kel binnengaan, op dc-n hoek der rue Gre- try en rue Anciaux, doch hem een oogen- blik later er weer uitkomen en regelrecht op zich afstappen. Hij deelde hom daarop mede, dat hij, niettegenstaande zijn roepen geen gehoor had gekregen, hoewel anders steeds bet jonge meisje, dat do zaak dreef, onmiddellijk to voorschijn kwam. Do agent ging daarop den winkel, waarvan de blin den nog gesloten waren, binnen, en daar niete" vindend, begaf hij zich in het achter kamertje. Daar vond hij het meisjo Gilberte Wilms, dood op den grond liggen, met een servet om den hals gebonden. Onmiddellijk werden do politic-autoriteiten gewaar schuwd en een uitgebreid onderzoek begon. Het resultaat daarvan was het volgende. De ontboden dokter vermoedde eerst, dab de dood was ingetreden door een plotselin- gen schrik, doch bij nader onderzoek op het lijk bleek, dat de afdrukken van vin gertoppen in den hals te zien waren, zoodat hier een geval van verworging heeft plaats gehad, waarna de dader(s) een servet :n de hals van het slachtoffer heeft (hebben) gedraaid. Vermoedelijk beeft de afschuwelijke mis daad plaats gehad op Eersten Kerstavond tusechen 10 en 11 ureu. Diefstal schijnt, de drijfveer geweest to zijn. Veel is er echter niet gestolen, daar slechte een kistje is weggenomen, dat volgens den inmiddels ter plaatse verschenen eigenaar van den winkel, den sigaren-fabrikant Juan te Ant- heit, hoogstens een 100 franken kan bevat hebben. Waarschijnlijk zijn de daders bin nengedrongen te 10 uren, het tijdstip, waarop juffrouw Wilms den winkel sloot. Zo schijnen daarbij zeer kalm te werk te zijn gegaan, daar om do winkelbel boven de deur een doek gewonden is, om ze niet te doen luiden, bij hun vertrek. To 9 uren en te 11 uren rijn boven den winkel wonende personen thusgekomen, doch hebben niets bijzonders gemerkt. De eersten hebben niets gehoord en te 9 uren don winkel nog ge opend gezien, de laatsten zagen alles, zooals steeds to 11 uren, gesloten. Het bed ran 't slachtoffer is ook onaangeroerd, zcodat ge noegzaam blijkt, dat do moord des avonds moet hebben plaats gehad. Niet zonder moeite kwam men er achter, dat do moeder van d© vermoorde to Wandro woonde. De ongelukkige was wanhopig, toen haar de doodstijding barer oppassende dochter werd gebracht. Van de(n) dader(s) heeft men nog niet het minste spoor gevonden. Verongelukte schepen. Vol gens Bureau Veritas" zijn in de maand November verongelukt 72 zeil- en 40 stoom schepen, als: Zeilschepen: 3 Duit&che, 3 Ameri- kaansche, 17 Engelsche, 3 Decnsche, 4 (Pransche, 1 Nederlandsch, 13 Italiaanacho, 1 Mexïcaansch, 13 Noorsche, 7 Russische, 7 Zweedscho. Stoomschepen: 2 Duitse he, 1 Amo- rikaansch, 20 Engelsche, 1 Belgisch, 1 Bro- ziliaansch, 1 Chileensch, 1 Spaanscb, 2 Eransche, 1 Grieksch, 1 Nederlandsch, 1 Italiaansch, 1 Japansch, 4 Noorsche, 3 Zweedscho. In deze cijfers zijn begrepen 4 zeilschepen en 1 stoomschip, die als verloren worden beschouwd wegens gemis aan tijding. Het „Hbl. v. A n t w." vertelt het volgende1 Een Franschman, woonachtig te Vilvoor de, die gisteren een som van 100,000 fr. had geërfd, had, om die gelukkige gebeurtenis te feesten, meer gedronken :dan gewoonte. Hij kwam zwijmelend thuis en ging te bed, zonder de petroleumlamp uit te dooveh, die hij te hoog had opgedraaid. Des morgens zag de huisbaas hem niet beneden komen. Hij ging zien en vond hem dood te bed liggen; de wiek had gedurende den nacht de kamer met rook gevuld en de man was verstikt. Hij was, evenals al wat hem omringde, met roet overdekt. Hij was slechte 32 jaar oud I Men herinnert zich ongetwij feld nog het ernstige spoorwegongeluk bij Spremberg, waar zoovele slachtoffers vielen. Deze week nu hebben de stations-assistent en de wisselwachter van Spremberg terecht gestaan. Het bleek, dat de assistent den vo- rigen dag en nacht zwaar uit was geweest en al nam de rechtbank nu wel niet aan, dat hij toen hij zijn dienst aanvaardde nog onder den invloed van de genoten 6terken drank was, het werd hem toch tot een ver zuim aangerekend, dat hij bij zijn uitgaan geen rekening had gehouden met den dienst, welken hij den volgenden dag moest ver richten. De man word met het in-aanmer king nemen van verzachtende omstandighe den veroordeeld tot een jaar en vier maan den gevangenisstraf; de eisch was drie ja ren. De wisselwachter werd tot een n-aand gevangenisstraf voroordeeld. Een tweede wisselwachter, die eveneens terecht stond, werd vrijgesproken. Te Par ij s hebben acht duizend kruideniersbedienden het werk gestaakt. Zij eischen Zondagsrust en het recht buiten de winkels te wonen en te eten. De Btoomboot „Bedeqra 9", van New-Castlo, metende 4500 ton, komen do van Carthagena met een lading delfstof fen, heeft schipbreuk geleden bij de rots Fromveur in de nabijheid van het eiland Molèno. Volgons een telegram in de „Köln. Zeit." is de staking der kruide niersbedienden in Parijs geëindigd. Hot Duiijsohie met hjojUt hel ia den Btoomschip „Martho", van Kotka (Finland) naar Bordeaux heeft Zondag bij lie do Ró schipbreuk geleden. Dc beman ning werd gered. Het schip wordt als ver loren beschouwd. Oneerlijke concurrentie? De Duiteche wet op de oneerlijke concur rentie wordt zeer streng toegepast. Herhaal delijk zijn personen veroordeeld, die eeif „uitverkoop" voor lage prijzen aankondig den en hun voorraad dan telkens vernieuw^ den. Onlangs deed zioh een dergelijk geval voor, waarbij de winkelier in een adverten tie bad gezegd, dat hij wegens verandering van werkkring zijn zaak ten spoedigste wil de opgeven en zijn voorraad ton spoedigste! van de hand doen. Toen sloeg hij weder nieuwen voorraad in en werd deswege ver volgd. Hij beweerde, dat hij die waren al vroeger besteld had. In twee instanties werd hij vrijgesproken op grond, dat hot opgeven der zaak inderdaad beoogd was en het matig opdoen van gangbare artikelen met het begrip van uitverkoop niet in strijd is. Maar de strafkamer van het Gerechtshof te Keulen oordeelde anders. Met den aangeköndigden algemeenen uit verkoop achtte dit do aanvulling van den voorraad in strijd. Ook was het onverschil lig of de goederen al te voren besteld wa ren, omdat, wanneer dit werd toegelaten, er een gemakkelijk middel in ware gelegen om de wet te ontduiken. De zaak werd daarom naar den vorigen rechter terugge wezen. (H-k GEVRAAGD: VS. C. SCHOEP, 6486 6 P.-Bu Koorsteog 14>. Een Jongmenscb vraagt Les in het Boekhouden, 1 Les por week. Aanb. mot conditiën onder letter G, a/d. Bookh. P. J. VAN DER LINDEN, Alfcn. 6481 7 VOOR 6686 8 Brnlloftcu, Pariyen, enz. Prima Vette Edammorkaasjes. Wed. J. STEENIIAUER Zu., Mandenmakerssteog 4, by de Waag. Prima adros voor Zuivere Nat uur- boter, Goudsche, Loldsche en echte E lammerkaas. 6453 6 EN Voor slechts ƒ2. 1. Biblia, dat is dc Gantaclio Heilige Schriftuur©, bevattende alle Boecken des Ouden en Nienwou Testaments. Groote druk in do echte onveranderde spelling, volgens de beste uitgaaf van PIETER KEUR. 2 He Geschiedenis van Ons Vaderland van af de vroegste tijden tot op heden. Groot prachtig boek met ruim 200 fraaie platen. HM RAT i0der nog een ec^1*e UIVIUn I Konrbijbel met He Geschiedenis van Ons Vader land zal kunnen bezitten, gebeurd dit aanbod, dat minstens 5 of O moest kosten voor slechts j 2. Te bekomen by H. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken te Rotterdam, franco na ontvangst postwissel van slechts 2. waarop te molden: By bel en Vaderland. 6472 82 voorheen I». P. KNAGHS, 6490 48) Hoogewoercl 39, JL<eideii. Beleefd aanbevelend, Eers&voSgende aïvaarien naar A SV3 E R B K A per OubbeBschroef-SneSposibooien. van af: BREMEN. SOUTHAMPTON. 0HERB0URG. ss. Raiser Wilhelm II 1) Januari, 10 Januari, 10 Januari, ss. Kaiser Wilhelm der Grosse 23 24 24 ss. Kaiser Wilhelm II O Februari, 7 Februari, 7 Februari, ss. Kaiser Williem der Grosse 20 21 21 Verder afvaarten naar New-York per Dubbeltchroefstoombooten 6, 13, 18, 20, 27 Januari, 3, 10, 17, 24 Februari enz. Geregelde afvaarten naar: ITALIË, EGYPTE, CEYLON, PENANG, SINGAPORE, SUMATRA, JAVA, BORNEO, SIAM, CHINA, JAPAN, AUSTRALIË, ZUIDZEE EILANDEN en ZUID-AMERIKA. RondreisbilQetften om de Wereld. Inlichtingen by den Agent 6386 64 Einddiploma (Conservatorium Mü „Tot Bevordering der Toonkunst", Afd. Am sterdam) voor Concertzangeres en Moofdleerares in den Solo zang. 6369 11 Aangifte van Leerlingen eiken werk dag Plantsoen 83, ook voor do Jon gensklasse, welke gehouden wordt des Maandags 4*/4 5*/4 uur. gevraagd, Haarlemmerstraat 68. 6432 4 voor hypotheek op Land en Huizen. Rente 3V4> 4 en 4°/0, naar ge lang van het onderpand. J. F. VERGOUWEN, 6401 8 Fieterskerkstraat 4. m mm. mm. Zweedsclie Punch. 6188 6 op het Leven, tegen Invali diteit en Ongelukken,geves tigd te 's-G raven huge. DirecteurenJhr. Mb. W, SIX, Mr. H. GOEMAN BORGESIUS en MR. Db. W. P. J. BOK. Inlichtingen en Tarieven gratis te verkrygen by dou Inspecteur Jhr. A. 0. VAN HAEFTEN, Bree straat 134, Leidon, die ook Brand- en Inbraak verzekeringen sluit. 160 13 Te Koop i ongeveer 2 H.A. HAKrtOU s", staande onder de gemeente Wassenaar, aan Iret vaarwater. 6423 12 Bijzonder geschikt voor Tuinders. Te bevragen bjj v. d. MEER, aan bet Boschhek, Den Haag. Kreeft-, Zalm-, Huzaren-, Haring-, Ansjovis- en Thüringer-Salades. 6180 46 Vergelijkt kwabteiten en prijzen van BLUYSSEN's Natuurboter Mélanges Margarine Kaas Koffie en Thee met die van anderen. 6484 50 140 eigen Winkels, j Prachtige Cndeaux. Nieuwjaarsdag den golioolon dag GESLOTEN. KOORDEINDE 38 (Kleine Zaal). 6471 22 Hervatting der lessen Donderdag 4 Januari. De voorwaarden zijn: voor Piano f36.—'), 2 uit één gezin f32.— Solozang (Mej. J. ZIEUKjf 60.— Viool f42.— Opleiding tot oxamon Toor Plano en Soloieng (11. t. b. d. T.) Aanmelding Donderdag 4 Jan. van 12—5: Noordeinde 38. (2 Leasen per week.) Th. ENDERLE, Directeur, gedipt „Conservatorium" to Keulen, „Neue Academie lür Tonkunst", te Ëerljjn. ♦t Juist op dit oogenblik vlamden de blok ken knetterend op, en hun schijnsel ver lichtte den weelderigen haard en de twee gedaanten, die er voor zaten. Het was do aardigsto gezelscliapskamer, welke men zich kon bedenken, dio ruime kamer in Abbey House, met liaar lage zol dering. Het eikenhouten beschot was wit geschil derd, maar er was een heerlijke achter grond voor Venotiaansche spiegels, hang- planken mot keurig oud porselein, prachtig gebonden duodecimo's, bronzen beeldjes, consoles met versche bloemen in majolica vazen; teekeningen in waterverf van de voornaamste meesters; lichtgroene zij don gordijnen en allerlei aardige nieuwmodische ornamenten. Do vermenging van het echt middeleeuwaoho met moderne elegantie was verrukkelijk. Men wist nauwelijks waar het rococo begon of bet middeleeuwsche op hield. Do ouderwetsche vierkante haard, met zijn vooruitstekenden schoorsteenman tel en zijn wit-on-gokleurd marmeren kolom men, dateerde uit de dagen van Inigo. Jo nes maar do geschilderde vloertegels, met teekeningen uit do Ilias en Odyssea, naar Dante Rose Ui, waren hot nieuwste uit do fabriek van Minton. Zelfs Roderick gevoelde, dat do kamer ten eigenaardige bekoorlijkheid bezat, hoe wel hij er niet bijster mee ingenomen was ér in gevangen te worden gehouden, zooals op dezen October-avond. ,,Er is veel rommel in", placht hij van do gezelschapskamer van mevrouw Tem pest te zeggen," „maar toch is bet er wel Mevrouw Tempest had op vijf en dertig- jarigen leeftijd nog het goede voorkomen behouden, waardoor do negentienjarige miss üalthorpe had uitgemunt. Zij had groote, zachte oogen van een onschuldig smeltend blauw, regelmatige trekken, roos kleurige lippen, handen zooals Velasquez die schilderde, on toen onberispel ijken smaak in do keus van haar kleeding, waarvan zij dan ook haar fort maakte. Zich scnoakvpl te kleeden en den land jonker de gerechten op te disschen, waar van hij het meest hield, in een zoo behen dig overlegde volgorde, dat zij hun smake lijkheid niet voor hem kondan verliezen, waren do hoofdbezigheden van mevrouw Tempest. In haar tusschentijd las zij mo derne poëzie, goede Fransche romans en tijdschriften. Zij deed een weinig aan de fraaie handwerken, speelde de liederen van Bralims, zong een paar Fransche chansons, die haar echtgenoot gaarne hoorde, sliep, on dronk pecco-thee. Aan het gebruik van dit laatste artikel was mevrouw Tempest even verslaafd als iemand, die aan den drank is. Zonder dit zacht opwakkeno middel verklaarde zij het niet te kunnen stellen, en op verschillende uren van den dag moeat zij er haar troost bij zoeken. „Ik zal maar eens een kopje thee drin ken", zoide mevrouw Tempest Rltijd, als zij iets onaangenaams had „En ge gaat zoo naar Oxford terug, Roderick?" begon de damex op baar sleo- pend vriendelijken toon. „Ja", bovestigdo Roderick, met een zucht, ,,ik ga morgen been". „Ik hoop, dat ge een flinken graad krijgt", hernam mevrouw Tempest. „Ik zal al mijn krachten er voor in spannen, om mijn moeder", antwoordde Roderick. „Zij hecht er nogal veel aan, hoewel ik er voor mij het nut niet van inzie. Ik zal daardoor mijn land noch bo ter bebouwen, noch beter jagen, of beter mijn plichten jegens mijn papbters ver vullen." „Opvoeding," viel miss Mc Croke op een wijzen orakeltoon in, „is altijd goed, en wjj moeten haar invloed niet te licht schat ten." „O ja, dat weet ik," antwoordde Rode- riek snel, want mij wist, dat,'als de sluizen van miss Mc Crokes welsprekendheid een maal open waren gezet, de vloed niet to stuiten was; „als huis en bezittingen ge vlogen zijn, kan men ondermeester worden oi vijftig pond 's jaars verdienen en de rekening van zijn wafcchvfonw betalen door kleinen jongens Caesars oommentaria in te pomperf. Maar voor dèt doel zou ik geen berg van geleerdheid willen opdoen. Als mijn huis en bezittingen naar de maan zijn, vliqg ik ze na; dan emigreer ik naai- Canada on ga daar houthakken." „Welk een vreeselijk denkbeeld I" zelde mevrouw Tempest „maar ge zult geen huis en be-zittingen verliezen, Roderick. Zoo'n mooie plaats als Briarwood 1" „Het huis vind ik al bijzonder gewoon", hernam de jongeling, onverschillig, maar het land is wel van het beste in het graaf- schap." Hot moe§t nu bijna zeven uren zijn, dacht hij. fiij kwam dien proeftijd beter door dan hij verwacht had. Mevrouw Tem pest bedwong een geeuw achter haar groo- ten veelkleurig be&chil .Arden waaier, en Rouerick bad ook wel willen geeuwen, maar op dit oogenblik kreeg hij een ge lukkigen inval om to kunnen ontsnappen. „Ik zal naar de beercn-kleedkamer gaan om mij wat op te knappen", vóórdat do tweede etensbel luidt", zeide hij. „Doe dat", antwoordde mevrouw Tem pest, wedec geeuwende, -en do jongeling ging heen. Hij had slechte tijd om haastig een wei nig toilet te maken en was met de schei ding van zijn kort geknipt haar nog niet klaar, toen do bel wederom waarschuwend galmde. Do heeren-kleedkamcr kwam in de voorzaal uit, en Rorie hoorde do luide en vroolijkc stem van den landjonker, die het tapijten gordijn oplichtte. Do landjonker stond voor het haardvuur en trok aan Violets kastanjebruin haar. Het meisje had een schilderachtig bruin- fluweelen kleod aan. Een -rood© ceintuur waa los om haar middel gebonden, en een rood lint hield de golvende raas9a krullen in bedwang. ,Een studiebeeld in rood en bruin", daoht Roderick, toen d" gloed van het vuur den landjonker in zijn rood jachtbuis en het meisje in haar fluweelen kleed ver lichtte. „Dat is me eens een jacht geweest, Ro rie 1" riep de landjonker. ,>Wij hebben van twaalven tot vieren langs do hei ge zworven zonder iets te vinden, en juist toon het donker begon to worden, schoot er een hert op aan deze zijde van den heu vel bij Picketts Post, en we hebben het gejaagd tot in Ringwood. Ga mijn vrouw halen, Roderick. O, daar is rij", toen da port)ióre werd ojijengeschovfcfn door eoui blanke hand, schitterend van juweelen „ge moot in© niet kwalijk nemen, dat ik vandaag in het rood aan tafel verschijn, Pamela; ik kwam juist thuis toen de bel begon te luiden, en ik heb een honger als een wolf." „Go weet wel, dat ik u altijd gaarne in uw jachtkleeding zie, Eduard", antwoordde do oncterworpen vrouw, „maar ik hoop,% dat ge niet erg modderig zijt." „Daar sta ik niet toot in; maar ik heb' toch niet tot aan den hals in een moeratf gezeten." Rodoriok bood mevrouw Tempest zijn; arm aan, om haar aan tafel te geleiden; landjonker speelde nog met het haar van zijn dochter en miss Mc Croke sloot deA optocht. Do eetkamer van Abbey-House was da voormalige klooster-eetzaal, to ruim om go zelligte zijn; dus, als er geen bezoek was,, at de f ami ie in de boekerij, een fraai vier, kant vertrek, waar oude familieportretten^ die tegen het eikenhouten besohot hingen,, op de kleine boekenkasten neerzagen, etf waar het literarisch element niet sterk in vertegenwoordigd was. Men gevoelde, dajft die kamer even geschikt was Yoor gastvrij* onthaal als voor studie. In een hoekje van, den haard stond een pianino. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 6