H. Voor de a. s. Feestdagen.} Effecten, Coupons, Wissels en Assurantiën. Stoomtram HAARLEM—LEIDEN. Te LEIOEN alléén BitEESTRAAT 34. Te Leiden: Haarlemmerstraat 29. goeilkoopen Italiaansclien Taalcursus LEIOSCH DAGBLAD. DONDERDAG 21 DECEMBER. - TWEEDE BLAD. Rubriek yoor de Jeugd. Anekdoten. J. HENRI BERKELJON. Lange Mare 40 LEIDEN. 61 Breesiraai (naast het Rijnlandshuis.) H. A. DE WIJS, Aalmarkt 23. Patissier - Cuisinier. Teleloonn. 345. Wegens de ongekend lage prijzen is het vervoer van Bestel- en Vrachtgoederen per Stoomtram het voordeeligst. 8749 44 Goederen worden vervoerd naar Qesgst- I, Sasseiiheim, Lisse, Üil3e- gossi, Bensiekroek, Heemstede en Haarlem om 7 u. 22 en 11 n. 15 v.m. en 3 u. 10 en 7. u. 64 n.m. Amsterd. tijd. Inlichtingen worden verstrekt aan het be- stelkantoor Clarasteeg No. 2 nabij de Mare. L1sn»,w|! AMSTERDAM. LEIDEN. 3543 20 Goede raad. De 's Gravenhaagsche Hypotheekbank voor Nederland THE BERLBTZ SCHOOL Vertalingen in en uit alle moderne Talen. Turfmarltt O. Keur van Ziekenwijnen, als- iaSaga Spaansche Wijn, enz. Voorradig bij-------- Firma Sffl. A. KLUIT. 5836b 20 So. U059. Anno 1905 Het Kerstfeest van een tooneelspeelstex'tje. Barbara's familie was zóó arm, dat men op dien vooravond vau Kerstmis niet cvns hout had, om wat vuur aan te leggen ©u er pp tafel slechts een schaaltje met linzen stond veel to weinig bevattende voor vier perso nen. Tijdens het leven van den vader bad het gezin welvaart gekend, maar sedert zijn dood leden de zijnen gebrek. Het was het wreede gebrek, door fatsoenlijke armoede geleden. Nooit vroeg de moeder om hulp, pij trachtte brood voor haar kinderen te ver dienen met borduren, ofschoon haar oogen er onder begonnen te lijden, en Barbara kreeg ook een bagatel voor het vervullen van kinderrollcn, in een van Londëns eerste Schouwburgen. Dat alles was echter zoo weinig' winstge vend, dat vaak, zooals dien avond, er geen vuur was, er maar heel weinig op tafel kwam cn de twee kleinste zusjes, Betsy en Emily in huis moesten blijven, bij" gebre ke aan bovenkleederen. Barbara zag, diep bedroefd, hoe do zus jes zwijgend zaten te eten en toen zij haai de al te spoedig geledigde borden toonden, kon zij het niet langer aanzien en verdeelde haar eigen portie onder beiden. Ik heb geen honger, zeide zij. Maar, arm kind, riep do moeder uit, je hebt niets gegeten sinds van morgen. Dat komt er niet op aan, moeder, ik kan heel goed wachten en daar ik van avond in hot nieuwe stuk op het tooncel moet eten, zal dat boter gaan als ik nu —«iets heb gebruikt. -*-'Do moeder glimlachte van medelijden. v Jo zult den heelen dag geleefd hobbeü van de hoop op dat maal, zeide zij. U moogt mij niet beklagen, antwoord de Barbara op vrooiiiken toon, want ik zal een veel beter diner hebben dan u allen. Ik wilde maar dat gij cr bij waart. En aangezien het tijd was zich op weg te bogoven, omhelsde zij haar moedor cn de zusjes cn vertrok, met ledige maag en verkleumde lodematen, die daarbuiten in hot mistige weder, onder den te dunnen omslagdoek, nog kouder werden. Overal hcorschte de gezellige drukte van een naderend feest. Vooral de banketbak kerswinkels en de restaurant» liaddcn sma kelijke dingen ten toon gespreid. Nu en dan bleef Barbara als in verruk king stilstaan; haar honger nam slechts toe, bij den aanblik der reusachtige pud dingen cn der gebraden vette ganzen. Zij vroeg zich af welke kok wel haar maaltijd zou hebben geleverd. Wat zou liet zijn, fluisterde zij, zou ik een lekkero kip krijgen, zooals dezeDat Is best mogelijk, of wel zulk een mooie pas tei, met een goudkleurige korst er om, zoo als die daarginds? En zy begon te lachen, zich voornemende eens goed van zulk een zeldzaam buiten kansje te genieten. Maar daarop weder den kende aan bet sobere maal harer familie, werd zij bedroefd en verweet zij zich gohcel alleen te zullen gaan smullen. Oals ik een groote kunstenares was, wat zou men thuis dan een prachtig Kerstfeest vieren! Wat zou. ik allen beder ven en doen vergeten dat men ooit armoe-, de leed bij ons! Dat was haar vurige hoop: een grooter tooneelspeelster te worden. Zij steLde zich daar alles van voor. Zij wilde slechts mooie edele rollen vervullen, verheven deugden, heldenmoed, toewijding weergeven. Maar haar hoogste ideaal daarbij bleef onveranderlijk: haar moeder on zusjes van weelde en geluk te omringen. Onder het voortloopen droomde zij die schoono droomen voort. Hoe zou zij er ooit in slagen ze te verwe zenlijken? Dat wist zij niet goed. Zij zou hard móeten werken daarvoor en dat had zij zich stellig voorgenomen. Maar zij bedacht ook, dat bet onmogelijk is alleen te slagen, zonder leidsman, zonder iemand die u ver stand igen raad gaf, u voorthielp, en Barba ra voelde opeens allen moed verdwijnen, wel wetende dat zij zulke vrienden niet bezat. Al peinzende kwam zij in den schouw burg aan. Na door den scliitterend verlich ten ingang te zijn gegaan, doorkruiste zij ëen reeds donkere, killo gangen, om het kamertje te bereiken, waar zij zich yer- kleeden moest. Toen zij door een vertrek kwam, dat vlak aan het tooneel grensde, stootte zij tegen een kleino tafel, die zij bijna omverwierp. Oriep zij uit, mijn diner 1 Een prachtige, goed gebraden kapoen troonde op een zilveren schotel, midden op tafel- Met een glimlach van opgetogenheid bekeek Barbara hem van allo kanten en haalde zij er den geur van op. Wat ruikt hij heerlijk I prevelde zij En wat heb ik een honger Een oogenblik kwam zij in de verzoeking er een stukje van te proeven, maar zich schamende over die gedachte, liep zij op een drafje weg, van verre nog, in haar kinder lijke vreugde, een kushand aan het gebraad toewerpende. Zij had niet gezien dat John Hastings, do eerste acteur, dit gansche too neel door dc deur hoen had gadegeslagen. O! o! kleine lekkerbek! mompelde hij lachend. Je dacht niet dat ik zoo dicht in de buurt was 1 Zijn oo7 viel op het zoutvat en hij kwam op een inval, die hem deed schaterlachen. Wij zullen eens zien, welk een gezicht je nu zult trekken! zeide hij. En nog altijd lachend, goot hij het heele vaatje op den kapoen leeg. Do tooneel spelers waren thans voor het publiek. Het stuk stelde het inwendige van een kasteel voor, ten tijde van Engeland's burgeroorlogen. Vermomd als een straat- zangeresje, bracht Barbara den slotheer, den aanvoerder van ecu der partijen, een gewichtig schrijven over. Het moest verbeelden, dat zij allerlei ge varen had doorstaan, honger on dorst had geleden en de sloChèeir, die door Hastings werd voorgesteld, bediende haar zelf, in ziju bewondering voor zooveel moed en vol harding. Toen Barbara optrad, was zij zoo bleek, haar gezichtje zoo ingevallen, gaf haar hou, ding zulk een uitputting te kennen en paste dit alles zoo uitstekend bij haar rol, dat de ganache zaal in toejuichingen losbarstte. Toch was dezo houding niet gekunsteld. Zij voelde zich inderdaad zóó zwak, dat zij moeite had ziel/nog staande te houden, haar ooren suisden' zoo, dat zij ternau- wornood het handgeklap hoorde. Zij dacht slechts aan het oo^onblik, waarop zij den honger zou kunnen stillen, dio haar ver teerde. Als in een droom zag zij de tafel binnen brengen, Hastings, die een vleugel van den kapoen op haar bord legde (een stuk brood zou haar thans even welkom zijn geweest) en uit alle maoht beet zij toel Maar aan stonds brandde het zout haar op de tong, zij kon geen stukje doorkrijgen, de tranen sprongen haar in de oogen en rolden over haar gelaat. Hastings, die lachend dc uitwerking zij ner aardigheid ha-u willen gadeslaan, was opeens geheel uit heb veld geslagen. Hij liet daarvan echtejp niets blijken ©n, zijn ról voortspelende, begon hij hot meisje öaat de gevaren harer reis te ondervragen. Ho- laas, Barbara beet zioh op do lippen, tracht-, te zich zelve te bedwingen, maar liet was tevergeefs, haar stem werd verstikt door snikken Nu voegde zich.,ook bij de bittere teleurstelling het gevoel van schaamte over haar slechte spel en haar angst voor be straffing. Zij bad liefst do vlucht genomen, om niet weder te keeren. Gelukkigerwijze traden er nu andere hoofdpersonen op en werd do aandacht op ben overgebracht. Eindelijk daalde liet gordijn neder. Bar bara wilde haastig wegloopen, maar oen hand hield haar tegen, het was Hastings, die dat deed. Nu, kleintje! zeide hij, je hebt niet vee) van je spel terecht gebracht! Ik had zulk een honger, riep Barbara uit. Hij bleef sprakeloos staan, ontsteld van dien wanhoopskreet. Hij staarde het kind aan, haar mager lichaampje en haar inge vallen gezichtje verrieden een vrcesclijke armoede. Zijn oogen werden vochtig. Bar bara sprak in haar opgewondenheid haas tig voort: Ik had niet gegeten, om mijn portio aan mijn. zusjes te Laten cn nog hadden zij lang niet genoeg Ik had op dat maal hier gerekend. Oniet uit gulzigheid, dat ver zeker ik u; maar toen schrikte ik van dat zout, kwamen de tranen mij in de keel cn kon ik niet laten te schreien. Arm kinamompelde dc tooneolspelor, haar over do lok cn streelcnde. Op dat oogenblik moest hij zich gaan ver- kleeden voor een nieuw bedrijf. Wacht mij op aan het eind van het stuk, zeide hij. Toen hij met spelen gereed was gekomen, deed hij Barbara in een rijtuig atijgen en, na een oogenblik in een restaurant te zijn gegaan, keerdo hij terug, nam bij haar plaats en gaf den koetsier heb adres van het kind op. Onderweg liet hij haar praten en was ver baasd over het gemak waarmedo zij hem antwoordde. Zij vertelde hem gulweg haai loven, haar lust in werken, haar hoop voor haar toekomst en haar ontmoeting. Vol ge noegen hoordo hij het aardig gebabbel van het verstandige kind aan. Hij was geheel verteoderd over het onschuldig verhaal ba rer ellende, vol bewondering voor haar moed en haar brandend verlangen in do wereld vooruit te komen. Kom mij morgen opzoeken, zeide hij, toen hij haar hielp uitstijgen; tot spoedig, kleino Barbara, ik ben heel blij nader ken. nis met je gemaakt te hebben Gohcel en al getroost door dezo ongewone vriendelijkheid, beklom het kind do donkero wenteltrap. Zij deed er vrij lang over, want zy was uitgeput, en nog was zij niet geheel boven aangekomen, toen het geluid van voetstappen haar deed omzien. Bij het zwakke schijn&el van een olielamp je zag zij het witte pak en de mand van een koksjongen. Juffrouw Barbara? vroeg hij. Die ben ik, gai zij ten antwoord. Woont u hier? Ja, maar ik heb niots besteld. Men heeft mij toch gelast hierheen te gaan Wilt u mij uw deur aanwijzen? Nu begreep Barbara wie haar dit buiten- kansjo bezorgde Zij snelde op haar diur toe. Kerstmis! Kerstmis! riep zij uit. En ik behoef u niet be zeggen of men vroolijk feest vierde. Barbara begaf zich den volgenden dag naar Hastings, die, belangstellende in bet schrandere, dappere kind, haar onder zijn invloedrijke bescherming nam. Hij begon met haar beter te doen betalen en bood haar daarna aan haar door zijn raad cn lessen in haar kunstenaarsloopbaan te lei den. Dank zij hem en haar onvermooide volharding werd zij later een van Engoland's grootste tooneelspeelaters. Haar liefsto droom werd vervuld, zy kon nog vele jaren voor haar moeder zorgen cn ook de toekomst harer beide zusters verze keren. Ing. door Karei Boers, te Den Haag. Kan ik den bankier spreken? Zoo dadelijk mijnheer, neem u maar co* stoel." „U schijnt mij niet te kennen, ik ben graaf ,,0, zoo, neem u dan maar tweo stoelen." Mevrouw heeft voor do meid een briof geschreven en vraagt ten slotte: ,,Hcb je nog iets er bij te roegen, Bet?" ,,Neon, mevrouw. Zet nu maar: let s. v. p. niet op de fouten en hot slechte schrift." In een lagero school trachtto do onder wijzer zijn leerlingen een begrip te geven van een koppelteeken en had op hot bord het woord „kanarie-vogel" geschreven. „Waarvoor ia dit streepje?" vroeg hij. Niemand antwoordde, toen do kleinste dor klas den vinger opstak en zeide: „lk weet het, meester, een stokje voor do kanarie, om op te gaan zitten." Ingez. door Bertha Hoogeveen, te Leiden. Niet vleiend. „Hoezee, vandaag maakt zus Louiso do geoaktballctjes, dan zullen zo voel grooter zijn dan die, wclko do keukcumeid altijd maakt." „kleine schelm, waarom zullen zo van Louiso veel grooter zijn?" „Omdat Lou;?j veel grooter handen hoeft dan de keukenmeid." Ingez. door Joh. Lod. Mcycr, te Leiden. Een huisonderwijzer zeide eens tot mijs „Ik geef dagelijks 25 uren les." ,,Dat is immers onmogelijk," antwoordde ik, „want een dag heeft maar 2-1 aren." „Dat doet er niet toe", antwoordde hij, „ik sta een uur voor het aanbreken van den dag op." Ingez. door Maria Catharina en Martina Ver hoeven, te Leiden. Alpcnkmidon-mangbitter. Bediende: „Het complement van me vrouw, en u zoudt mij een fleschje meege ven van datoch, hoe heet het ook al weero, ja!... een flceohjo Alponbitr tor-kniidenmogen Bitterkruidenmagcn- Alpcn Magenkragenmittorbitter hot woord blijft mij in do keel stoken!" Apotheker (lachende): ,,Ik begrijp al wa/t je hebben moet! Een flcsohjo Alpennvagen- bittorkruiden daar verspreek ik mij zelf jo bedoelt een fleschje Bittoralponkrui- don magen och! Kruidenmagenbittornl- pen Mogen alp en witter Alpenkragen- Kralpen kerl, jo hebt mij zoo confuus 6943 0(> Prima Velto Edammerkaasjes. Wed. J. STKENIMürit Zo., Manderimakorssteeg 4, by do Waag. Prima adres voor Zuivere Nalnur- bol er, Goudsche, Loidsche en cclile Edammerkaas. 6221 6 Leeraar voor Piano. 3625 5 VERHURING aan Brandkastjes ter bewaring van Geldswaarden. 6251 20 Kerstkransen, Appel- en tfruchtenkransen, Puddingen, steeds de nieuwste soorten Jaar-ten, alsook koude en warme Schotels, Vleesch- en 1/óschpasteien, gebraden Kalkoens, (ook gefarceerd), Kippen, Eendvogels, enz. Beleefd aanbevelend: Vergelijkt kwaliteiten en prijzen van BLUYSSEN's Natuurboter Mélanges Margarine Kaas Koffie en Thee mot die van an teren. 6230 50 140 eigen Winkels. Prachtige Cadenux. De Directeur der Muziekschool van de „Leidsche Maatschappij voor Toonkunst" bericht, dat tot hot inschreven van Leerlingen de ge legenheid wordt opengesteld op 'Vrijdag 22 December a. s., van 2 tot 4 uren, in het Nutsgebouw. Het onderwys wordt gegeven door: don Heer S. VAN GRONINGEN, (Piano- en Orkestklassc) Mejuffrouw M. KERN, (Piano); o A. M. DE GRAAF, (Piano en Elementair onderwij») C. M. C. VAN OUUK, (Piano,; J. M. DE LOOS, (Theorie en Muziekgeschiedenis 0 J. WEYS, (Koor- en Solfègeklasse, Solozang en Declamatie) den Heer JAN G. STRIENING, (Viool en Elementair Orkest klasse); H. J. WANNA. (Violoncel). t J. OOSTELAAR, (Blaasinstrumenten). De Directeur voornoemd, 6157 36 S. VAN GRONINGEN. verstrekt gelden ter leen ondor eerste hypothecair verband tegon 4«/4 pCt. rente 's jaar» en I pCt. provisie bij «fslnlteu. Inlichtingen te bekomen ton kantoro der Hank te 's Gravcnhnge, Nieuwe Uitleg 21 en te Leiden by den Hoer B. J. HUUll.TIAN Dzn., Heerengracht 10 12 6023 14 zal van af I JANUARI 1906 oen inrichten, om ook aan meet deren de gelegenheid te geven deze taal te leeren spreken. 6150 50 PRIVAAT- en CURSTJSLESSEN in Dnitscli, Engelsch, Franscb. Aanmeldingen en begin dagelijks. De Administratie van het „Leidsch Dagblad" belast zich met het plaatsen van Advertentiën in alle Bladen. idsch f atsen V Opgericht A". 1825. Langebrug 4, LEIDEN.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 5