No< 14019. LEIDSCH DACBLAD, Z^TIRDAG 4 NOVEMBER. - DERDE BLAD. Gemengd Nieuws. Uit de Rechtzaal. Anno 1905. Tweede Kamer. FEUILLETON. Een EHieSeüin. Een 12-jarige jongen uit Bo'de- graven werd gisteravond op dc Kraliugsche Oostkade te Rotterdam aangetroffen terwijl hij stond te huilen. Hij was, omdat hij op school gestraft werd, de ouderlijke woning ontloopen. Door de zorg dor politie is de jongen aan zijn vader teruggegeven. Men schrijft uit Schoonhoven aan „Het Volk": Sinds eenigen tijd is hier ter stede het garnizoenshof. itaal opgeheven en met do medische praktijk heeft men do burger-ge nees' ren belast. Voorts is bepaald, dat yoor ernstige zieken plaats gezocht moet worden in het militair ^ospitaal te Gouda. CL men nu niet voldoende geschrokken is yan het geval-Toering, dan wel of met al'e geweld bezuinigingen van den averechtschen kant moeten worden ingevoerd is mij niet bekend, maar de gevolgen van do genomen maatregelen zijn voor de betrokken perso nen allesbehalve opwekkend. Naar men mij yan verschillen kanten meedeelde, is een zieke militair voor enkelo dagen per rader- brancard naar Gouda vervoerd, een reis, dia vier uren duurde. Bepaald om op te knappen, als men onder een linnen huif rijdend langs modderwegen, dus hortend en etootend, vier uren moet liggen in deze tem peratuur. Dezer dagen wil men een ge ïllustreerd reclamegesckrifb uitgeven om tot (dienstneming op te wekken bij de instructie- compagnie alhier. Het zal mij benieuwen of idaarin ook het ziekenvervoer is uitgebeeld- Men schrijftons uit Schoonho- ven: Sinds eenigen tijd is ten gevolge van hevig drankmisorui1-, een burgergezin vrce- selijk aau lager wal geraakt. De man, die yoor de tweede maal, sinds kort, weduwnaar is, laat zijn zaken totaal verloop en en hou It zich onledig met het mishandelen van zijn kinderen, die hij van tijd tot tijd de st raat op trapt. Zienderoogen demoriliseeren deze arme w.>bers, waarvan de oudste 14 jaar en de jongste 9 jaar is. Een heel kleintje, een zuigeling nog, bij andero me^sohen ingenomen. Een zegen zal hot zijn voor zulke verschoppelingen, als de ontzet ting uit de ouderlijke macht geoorloofd is. Waar toch gisteravond de gasleiding in zijn huis moest afgesloten en de meter verwij derd worden, omdat hij alle kranen had opengezet, ten einde door verstikking er een eind aan te maken, is levensgevaar voor deze arm© kleinen niet uitgesloten. („Het Volk.") Gisternacht hoeft de huzaar Snijders, te Zutfen in garnizoen, zich door een karabijnschot van het leven willen be- rocven. Ernstig aan het hoofd verwond is hij naar het hospita! vervoerd. Naar aanleiding van klach- ten over het Rijksserum tegen de vlekziekte bij varkens, heeft volgens de „Leeuw. Ct.", het hoofdbestuur dor Friesehe Maatschap pij van Landbouw aan de besturen van de afdeclingen der Maatschappij eenigo vra gen gesteld, omtrent de resultaten, welke in de provincie met dat serum zijn verkre gen, zoomede de uitkomsten van do inenting tegen bontvuur. Groote zegenl Te Woens- drecht heeft iemand aangifte gedaan van "de geboorte van zijn dertigste kind. („Prov. 's-Hert. Ot.") Men meldt aan de „N. R. C-": Het lijk, naar men vermoedt dat van een Hollandschen visschor, dat op 10 October door de bemanning van de Belgische stoomsloep O 126, schipper Blondó Arsène in zee nabij Doggersbank was opgevischt en daarna weder geballast in zee is gela ten, nadat men eenige kenteekemn, als een pennemesje, een sleuteltje, in de broek, zakken gevonden en do blauwe kousen, gemerkt met in rood gestikte letters A. B., had behouden, en waarvan in de „Staats courant" door onzen minister van buiten- landsohe zaken is melding gemaakt op eon rapport van onzen gezant te Brussel, moet waarschijnlijk; het lijk zijn van A. Brou wer, stuurman op den stoomlogger „Thé- rèse VI. 194", dio op 30 September door een stortzee van dit vaartuig is geslagen en verdronken. Volgens de familieleden van den omge komene waren de kousen gemerkt als hier boven aangegeven. Men zal nu tot verder bewijs het sleuteltje opvragen, om volko men zekerheid te hebben. Als oen merkwaardigheid ver telt de „Zutfensche Courant", dat er zich onder de Dinxperloosche lotelingen oen be vond, die noch den naam van zijn vader, nooh die zijner moeder, noch zijn eigen voor naam wist, en evenmin den datum van zijn geboorte. Van hot te Maassluis binnen gekomen Duitsehe stoomschip J. L. Lasser is in do Oostzee een matroos overboord ge vallen. In hot dorde vierend eel jaars van 1905 zijn uit het geiled van hot Duit- soho rijk gezet 150 mannelijke en 19 vrouwe lijke vreemdelingen. Verder is aan 12 vreem de anarchisten het verblijf in Duitschland verboden. Als curiositeit doelt men aan de „Nbr." mede, dat een dienstkaart aan het adres van den burgemeester van Uden- hout, dd. 28 Dec. 1693 door B. en Ws. van Venloo verzonden, eerst den 20sten October jl. in zijn bezit is gekomen na een reis van bijna 12 jaar Bedoelde kaart is ten postkantore te Venloo afgestempeld 28 December 1893 om 121 's nam.; te 's-Hertogcnboscih 19 Octo ber 1905 om 56 's namiddags; te Udenhout 20 October 1905 om 8 üur des voormiddags. Door den Raad van Schoter- land werd voor geruimen tijd do woning van de bejaarde broeders Bakker te Heereveen, onbewoonbaar verklaard, doch de bewoners weigerden pertinent, zelfs na verloend uit stel, haar te verlaten, hoewel ze van den burgemeester de toezegging kregen, dat zo, zoo ze dit verkozen, dadelijk in het arm huis zouden worden opgenomen. Ter vol doening aan de Woningwet, begaf de bur gemeester zich nu gisteren naar de woning met politie en twee werklieden, die op zijn orders do woning binnentraden en de zich daarin bevindende meubelen naar buiten brachten, waarop de deur werd vastgespij kerd. Toen de broeders, dio juist afwezig waren, thuis kwamen, werd do deur door hen opengebroken, de meubelen weer in huis gebracht en het bord, waarop „Onbe woonbaar verklaard" stond, van dc woning afgenomen, waarna het krot weer door hen werd betrokken. Nu is tegen hen proces verbaal opgemaakt. Te Kamperveen ontstond g i s- avond een hevige brand. Begonnen bij den arbeider B. Russcbenberg, werden in korten tijd 3 huizen met eenige bergen hooi in de asch gelegd8 gezinnen zijn dakloos gewor den. Ook kwamen 6 sohapen en 3 geiten ia de vlammen om. Veel van de inboedels is gered. Een paar bewoners waren maar verzekerd. Heffing van stofzuigers. Daar do stofzuigers als zij gebruikt worden voor hun doel, een deel van den openbaren weg in beslag plegen tc nemen, is bij den Raad van Lyon het voorstel ingediend voor dit gebruik van den openbaren weg te heffen 1 frank voor de eerste bewerking en 0.50 fr. voor elke volgende bewerking van eenzelfde gebouw. (Gem. bel.) Maandag is te Christ ia nia een brief ontvangen, over Canada gekomen, van do op het schip „Gjöa" naar do Noordpool vertrokken Armundsen-expeditie. De brief is niet gedateerd, doch op den achterkant van een ingesloten fotografie staat „Zomer 1904", zoodat de brief waarschijnlijk in dien tijd geschreven is. Dc inhoud luidt: „Gjöa- haven 68o 30' N.B. 96o 10' W-L. Koning IVillemsland. Wij kwamen hier 9 September 1903 aan, waar wij post vatten. Do gehecle reis hebben wij ons bezig gehouden met weten schap pel ijken arbeid. Aan boord is alies wel. Do post wondt bezorgd door Es kimo's naar Chesterfield-Julet aan de Hud- son-baai. Wij leven van rendieren en vossen. De laagste temperatuur was 61.7o. De ijs-omstandigheden waren bij aankomst uit stekend, werden echter gedurende den zo mer slechter. Wij hopen in den herfst van 1905 in San-Francisoo aan to komen. Zendt de brieven daarheen. Wees niet bang, wan neer wij niet vooruitkomen. De „Gjöa" is sterk. Proviand en petroleum is er genoeg aan boord." Het griezelige Bo s ton-my a te- rie, waarvan melding werd gemaakt, schijnt vrijwel opgelost. Do riugen aan de vingers van den afgesneden arm hebben inderdaad geleid tot identificatie van liet slachtoffer. De vermoorde bleek een bekende Ameri- kaanseho actrice to zijn, zekere miss Susan, na Agnes Geary. Zij was twintig jaar. Haar verloofde, de tooneelspeler Nathan, is gisce- sen te Pittsburg in hechtenis genomen. Toon men hem mededeelde, dat het lijk tier kend was; viel hij in zwijm. In deckerk te Ohemaze, in het departement Mayenne, is gisteren onder de mis een stuk van het gewelf van het koor ingestort. De zangers en andere menschen die op het koor waren, werden zwaar ge wond. De menigte vluchtte in ontzetting de kerk uit. Dc geheimo r eg e or in g 6r aa d dr. Meyer, directeur van het anthropologi- sche museum to Dresden, is uit zijn betrek king ontslagen. De zaak wekt veel opzien. Het blijkt dat Moycr zich al sedert jaren aan allerlei ernstige vergrijpen ten nadeelo van dc-n Staat schuldig maakte. Hij plaat ste boeken, dio hij persoonlijk bezat in de bibliotheek van hot museum, en liet dan door buitenlandscho handelaars rekeningen schrijven, alsof bij dio boeken nieuw voor he* museum bad aangekocht: zoo heeft hij sedert tien jaren 5000 Mk. in zijn zaa gesto ken. Hij verkocht aan het Hamburgsche museum een geraamte voor 1000 Mk., be hield het geld, en wendde voor, dat hij een ruit had aangegaan. Voorts liet hij zich door alle leveranciers van het museum een hoogo provisie uitbetalen, tot 5000 Mk. toe; hij was brutaal genoeg, eon firma- to drei gen dat hij haar zou schrappen uit de lijst der leveranciers, als zij niet voldeed aan zijn eischen. Volgons den particulieren correspondent van het ,,Bcrl. Tagebl." te Nieuw-York heeft een redevoering van Mit chell, den voorzitter van de mijnwerkers- organisatie, groote ongerustheid gewekt. Hij heeft voor 6poedig een reuzen-staking aangekondigd om do erkenning van do or ganisatie door dc werkgevers te verkrijgen. Kort geleden bracht Mitchell nog oen be zoek bij president Roosevelt. En daar een minnelijke oplossing in verband met dozo besprelung verwacht werd, valt nu de me- dodeeling van Mitchell dubbel tegen. De „Etoilc Beige" heeft don schepen van Antwerpen Desguin onder vraagd, die verklaarde, dat dc ziekte, die aan boord van de Duitsehe bark „Undine" (thans op 4 uren afstand vaai Antwerpen in quarantaine liggenue) uitbrak, wol dege lijk pest is geweest. Desguin voegde er bij, dat Chilli op schro melijke wijze zijn plichten verzaakte door do Belgische regeering niet te waarschuwen omtrent het voorkomen van pest in Chili en door aan de „Undine" oen schoonen gezondheidspas af to geven. Deslagersin Wes t-D uitsobland zoe>ken hoe langer lioo meor hun heil in den invoer van geslacht buitenlandsch vee. Niettegenstaande de streuge bepalingen op den invoor en de hooge rechten is dan do vleesohprijs nog minder dan in het binnen land, een feit, dat door de agrariërs leven dig is bestreden bij hun pogingen om do grenzen steods gesloten te houden. Zoo is hot een groothandelaar in vee te Mannheim gelukt geslacht vee uit Neder land in te voeren. Hetzelfde wordt bericht uit Straatsburg, waar eon groot aantal slagers vette varkens kochten op de markt to Belfort, en deze invoerden, na zo to heb ben doen slachten. Eon nieuwe zuigelingonmelk. In heb „Wiener Mod. Wochonsohrift" geeft J. Szekely ccn nieuwe vervaardiging van zuigelingonmelk. Hij precipiteert de oaseïne, door inwerking van koolzuur bij temperatuur boven lichaamswarmte en onder druk. Zoodoende wordt bereikt, dab geen vreemde stoffen in do wei komen en tevens kunnen ook geen omzcttings-producten ont staan. Door het inbrengen van leb wordt de oaseïne verdeeld en in do wei blijft de wei- proteïn© achter. Bovendien moeten voor do verwijdering van het lebferment hooge tem poraturen gebruikt worden, dio ook de melk- fermenten in andere melk bestanddeel en ver andoren. Deze moeilijkheid gaat te niet door het gebruik van koolzuur. De heldere, bijna bacterio-vrije wei wordt met melksui ker en room gemengd; op 60 dcclon wei ko- j men 2deelen melksuiker en 38 deelcn room j van S.7 pCt. vetgehalte, welke met- de suiker op 70 graden verwarmd, gedurende 1 uur, en dan good afgekoeld wordt. Dit mengsel van wei, melksuiker en room wordt in flessohen gedaan en koud bewaard. J. Szokely heeft deze melk te Buda-Pesth in duizenden gevallen met goed gevolg aan gewend. („Wbl. v. Melkhyg.") Inbraken. Tegen twee jongens, dio in Augustus van dit jaar hadden ingebroken io een perceel aan de Koninginnegracht te 's-Gra- venhage, tijdens de afwezigheid 'der bewo ners en aldaar, na sluitingen van deuren on kasten verbroken te hobbon, con be trekkelijk klein bedrag aan gold, doch een aantal sieraden hadden gestolen, vor derde het O. M. bij de Haagscho recht bank, waargenomen door subst. off. van justitie mr. Van Geuns, gisteren resp. drie en vier jaren gevangenisstraf. Een der beklaagden was een paar weken gelodon reeds tot drie jaren gevangenis straf voroordeeld wegens diefstal met braak in een perceel in -dc 3de van den Boschstraat te 's-Gravonhago. De tweede was slechts eenmaal, door don krijgsraad veroordeeld, had heb feit, waarvoor hij gisteren terecht stond, bekend en tegelij kertijd do justitie eenige aanwijzingen ge daan, waarin zijn verdediger, jhr. mr. Backer, aanleiding vond voor dezen be klaagde een lichtere straf te vragen. Loterij en wisselkantoor. Do kantonrechter to 's-Gravenhago achtte niet strafbaar het door eon wissel kantoor aldaar aan zijn begunstigers zon der winst verkoopon van lotgodeelten in de Staatsloterij, welke hij zelf speelde, on ontsloeg mitsdien don beklaagde van rechtsvervolging. Aan lager wal go raakt. Vroeger .was hij in goeden doen, thans is hij op 65-jarigen leeftijd dakloos, zon der middel van bestaan en gevangene. Acht jaren terug was hij aannemer, maar door den dood zijner vrouw trok hij zich uit de zaken terug, een overgespaard ka pitaaltje van f 12,(XX) deponecrend bij De Lannoy te Haarlem. Toon De Lannoy echter failleerde, was hij zijn geld kwijt. Zijn ollendo begon. Tot den bedelstaf ge bracht, begon hij een zwervend loven. In 1901 word hij door de flaarlemsche Rechtbank veroordeeld tot 5 boete we gens diefstal (het afsnijden van een stok) 3 October 1904 door dezelfde Rechtbank tot 12 dagen hechtenis ter zake van bedo- larijin 1905, oveneons door uo Haarlom- scho Rechtbank, wegens oplichting van een paar schoenen tot eon maand gevan genisstraf. Uit het faillissement ontving hij verlo den jaar voor het eerst f 100, later is hem een vaste toelage van f in de maand verzekerd. Dit geld was echter voor zijn levenson derhoud ontoereikende. En zoo kwam het, dat hij in October van dit jaar, geen on derdak kunnenck) vinden, dc nachten sla pende doorbracht in de spoorwagons der H. ÏJ.-S.-M., staande op het rangeerter rein vtun het Westelijk Stationseiland te Amsterdam. In den ochtend van 12 October het ran geerterrein verlatende, zag een spoorweg beambte dat hij iets onder zijn jas ver borg. De spoorwegbeambte stelde een on derzoek in. Het waren drie blauwo gor dijntjes, afkomstig van den coupó, waarin hij had geslapen. Hij werd gearresteerd en gisteren stond de man J. M, van der Weegh genaamd voor do 4de Ka mer 'der Rechtbank te Amsterdam terecht. Hij bekende. Het O. M., mr. Van Dam, eischte tegen beklaagde 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Remy do Block woes or op dat be klaagde altijd een zocr respectabel man ia geweest, on alleen stal, wanneer hij geen eten cn onderkomen had. Hij zal na heb ondergaan zijner straf door een familielid worden opgenomen. Met hel oog hierop vroeg pl. een geringe straf voor bskl. 14 November a. 8. uitspraak („Hbl.") Poging tot moord. Bij verstek werd gisteren voor bet Haag scho Gerechtshof de zaak behandeld van J. P. Bel, uit Arnhem, dio to Rotterdam gepoogd had zijn vroegere vrouw Anna Maria Groenendijk, van wio hij gesohcidea was, opzettelijk cn met voorbedachten rade van het leven to bcroovon door op haar in heb cafë, waar zij inwoonde, uit een met 6 patronen geladen revolver 5 scholon te lossen, waar ij de uitvoering van beklaagde's voornemen alleen niet was voltooid ten gevolge van de vau zijn wil onafhankelijke omstandigheid, dat do wapenhandelaar v. D. in don Oppert to Rotterdam hem een revolver met losse patronon had verkocht, terwijl bekl. meende, dat het scherpe waren. Wegens de absolute» ondeugdelijkheid vau het middel, .waarmede bekl. zijn poging had verricht, had do Rechtbank hem ont slagen van rechtsvervolging. Adv.-gen. mr. Roitsma releveerde, dat de wapenhandelaar, bij wien bekl. do re volver had gekocht, uit voorzichtigheid aan bekl., die ceai vreemden indruk op hem maakte, losse patronon voor scherpe had verkocht. Dit sluit de misdadigheid van beklaagde's voornemen dus niet uit. Z.Ed.GrootAchtb. stelde intusschon in het licht, viat de algemeen© opvatting van art. 45 Strafwetboek is, dat do woonden „be gin van uitvoering" in dab artikel betce- kenenbegin van uitvooring van liet misdrijf, niet van hot voorn omon. Het koopen van do revolver nu is niet te beschouwen als begin van uitvoering van het misdrijf. Dit begint eerst bij hot schieten. Adv.-gen. erkonde, dat in de- zo uitlegging iets ligt wat strijdig is mot het rechtsgevoel; doch do wob luidt nu eenmaal zoo on men moet nan do w6t ge hoorzamen. Bevosbiging werd daar om gercquircerd. Uitspraak in dozo zaak over 14 dagen. Onteigening te 's-Gravcnhago. Een wetsontwerp ia ingediend tot ont eigening van eigendommen, noodig voor do doortrok!'...g tot het Lamgroen van do zich tusschen do Ammunitic-haven en den Z. O. Binnensingel bevindende, aan do Nieuwe Haven uitkomende straat to 's- Gravcnhage Ter toelichting wijst de regcoring or o.a. op, dat do 12 M. biecdo straat, die van ge- nicon tewege is aangelegd tusschen do Am- munitio-haven en den Z. O. Binnensingel en van de Nieuwe Haven langs hot ter rein van do Gemeenteschool daar ter plaat se in de rich ting van het Lamgroen loopt, alleen van do zijde van de Nieuwe Haven toegankelijk is. Doortrokking van ciezo doodlooponido Btraat is in het algemeen belang noodig, vooral nu, als gevolg van do demping van de Nieuwe Haven, heb ver keer daar ter plaatee belangrijk i8 toege nomen en nog 6tceds toeneemt, zoodat zich de behooito doet gevoelen aan vermeer doring van liet aantal verkeerswegen tor verbinding van do Nieuwe Haven met het centrum der gemeente. Ook om d< toetreding van meer licht en lucht in het nauwo Lamgroen mogelijk te maken en daardoor don hygiönischeu toe stand aldaar te kunnen verboteren, is door trekking van deze straat noodzakelijk. Om die doortrekking te kunnen bewerkstelli gen, behoeft de gemeente B-Gravcnhogo de beschikking over enige porccolen. Onder handel Lngen, gevoerd over aankoop in der minne van deze pcrceclen, wezen op voor dc gemeente onaannemelijke ciscbon. Door belanghebbenden zijn tegen de voorgenomen onteigening geen bezwaren bij liet gemeentebestuur ingebracht. 24) Haar oogen hadden een angstige uit drukking, de stem was dof, de tong zwaar. Met een voorkomen alsof hij doktor van beroep was, bevoelde mr. Thorold haar gloeiende hand en vervolgens den pols. „Moed houden, ajah Jee!" zeide hij in het Hindostansub. En naar de tafel terug gaande, plaatste hij de lamp weer tusschen ons cn knikte veclbeteekenend met het hoofd. „Het is een geval van pest," fluis terde hij mij toe. „Weet u dat zeker? U is toch geen dok ter?" „Neen, maar ik heb veel ervaring. Ik ben de commandant van het pestkamp." Ik staarde hem sprakeloos aan. „Waarom ziet gij er zoo verbaasd uit?" „Ik dacht, dat gij jurist waart." „Dat ben ik ook. Maai wij, ambtenaren hier in Indië, moeten allen dddr trachten te helpen, waar men ons het meest noodig heeft. De bevolking van dit district is door de besmettelijke ziekte op ontzettende wij ze verminderd en nu hebben mijn superieu ren mij om zoo te zeggen „uitgeleend"." „Heeft u nog altijd veel zieken?" sta melde ik. „Ach, vraag mij daarnaar liever nict; hoewel het reeds iets beter is geworden. Het ontbreekt ons echter aan personeel. Een van onze geneesheeren is nu ook aan getast en de hoofdverpleegster is Maan dag gestorven." Hij wierp een blik naar de ajah en ging voort: „Ik zal uw ajah dadelijk op een draagbaar naar het zie kenhuis laten brengen. Als gij uw ossen drijver kunt missen, dan wil ik hem met een briefje wegzenden." Een notitieboekje en potlood voor den dag halend, begon hij te schrijven. „IE zou zoo gaarne willen, dat u van avond nog van hier weggingt," zeide nij daarop, „al ware het ook maar twee ol drie mijlen ver. Uw ossen kunnen u zeker nog wel zoo ver slepen." Ik antwoordde niet, maar nam hem het papier uit de hand, trad op de dour toe en riep in de duisternis: „Golab Sing! Golab Sing!O Golab Singl" Doch het eenigo antwoord was het gekrijsch vaa ©en nachtraaf. „Wacht, ia zal zelf gaan en hem zoe kendoch neen, het is beter, dat ik zelf de boodschap overbreng- Ik wil tevens be vel geven, dat uw tonga hierheen gebracht wordt, en zoodra wij de ajah weggebracht hebben, moet gij verder reizen. Hoe wreed en onbarmhartig het ook moge schijnen, u alleen in hot donker weg te zenden, zoo bestaan daarvoor toch dringende redenon, en ik weet, dat u een dappere jonge da me» is." Bij deze woorden haalde hij een eindje kaars voor den dag, stak dat aan en plaat ste het op een flesch, waarna hij met zijn lantaarn wegsnelde. Ik ging vermoeid bij de tafel zitten en wachtte, naar liet m;j voorkwam, een eindeloos langen tijd. Er waren evenwel stellig niet meer dan twin tig minuten verstreken, toen mr. Thorold' buiten adem weer verscheen. „Do kerel moet lont geroken hebben. Hij is er van door en wel, wat het ergste is, met het voortuig on de ossen en ik zie geen kans hem t© laten inhalen. Het is een gekke geschiedenis," ging hij voort, ter wijl hij de lantaarn neerzette en mij na denkend aankeek. „De ajah kan gemakke lijk weggebracht worden, maar wat ik met u moet beginnen, dat weet ik werkenjk ■niet." „In elk geval wil ik niet alleen hier achterblijven", verklaarde ik beslist. „Neen, dat zult gij ook niet; deze bun galow is besmet. „Ik dacht niet aan de besmetting; ik ben daarvoor niet bang, maar wel voor de ratten. Weet u zeker, dat de ossendrijver er van door is gegaan? Hij is een van mr. Evans knechten on trouw cn eerbjK. „Eerlijk! Jawel, en gaat met een ossen wagen aan den haalDe inboorlingen heb ben bovendien zulk een waanzinnigen angst voor pest en cholera, dat ook de moest trouwe knecht de' vlucht neemt, zonder zich lang te bedenken. Kijk, daar ginds glimt zijn vuur nog. Hij is waar schijnlijk naar het dorp gegaan om olie en meel te halen en toen hij den stand van zaken bemerkte, is hij hierheen terugge keerd en hoeft met den wagen zoo spoedig mogelijk dit oord verlaten. Dat hij het voertuig meegenomen heeft, is het aller ergste. Hoe zult gij nu naar Dassi komen Hier kan u onmogelijk blijven." „Zieker niet-, en toch kan ik ook niet weg. Het is werkeli: verschrikkelijk 1" „Ik moet bekennen, dat het mij verwon dert, dat uw kennissen geen informaties inwonnen, voordat z:; u deze reis lieten maken." „O, het waren de beste, hartelijkst© menschen van de wereld," antwoordde ik met vuur. „Mrs. Evans is voor acht da gen gestorvc cn haar man moest naar Engeland, maar toch, ondanks zijn groot verdriet, gaf hij mij zijn ajah, zijn tonga en zijn koetsier mede." „En nu heeft do ajah, dat arme ding, de pest! "Waart gij reeds lang bij deze fa milie?" „Tien maanden. Al den tijd sinds Ik hield blozend op. „Sinds ik u het laatst zag," ging hij on verstoorbaar voort. „Ik wil u een voorstel doen," verklaar de ik plotseling. „Neem mij mee naar het pestkamp en laat mij do opengevallen plaats der hoofdverpleegster innemen." „Een moedig aanbod, dat moot ik zeg gen, maar natuurlijk geheel onaanneem baar." „Waarom onaanneembaar? Ik verlang in elk geval, dat men mij de ajah laat verplegen, want zij is aan mijn hoede toe vertrouwd. Bovendien heb ik reeds dik wijls geboord en gelezen, dat Europea nen niet licht worden aangestoken en „Miss Smith was een Europeesche", viel hij mij in de rede, „een Engelsche zooals gij." „De bliksem slaat niet tweemaal op de zelfde plaats in," antwoordde ik met over tuiging. „Ik zou gaarne miss Smith's plaats innemen. Ik ben jong, gezond en gewillig en weet wel iets van het zieken- verplegen of." „En als gij nu de pest krijgt?" hernam bij somber. „Neen, ik kan die verantwoor ding niet op mij nemen. Gij moet onvoor waardelijk van hier weg." Zijn stem nam een bijna bevelenden toon aan. „Anderen krijgen de pest toch ook niet; u bijvoorbeeld", beweerde ik met gedwon gen kalmte. Hij keerde zich nu plotseling geheel naar mij toe en keek mij scherp aan. „Misa Ferrars, u woet niet, wat gij verlangt. U heeft niet het minste begrip van al het vrecselijke, dat gij hier te zien zoudt krij gen, van het zware werk en al do zenuw schokkende emoties, waaraan gij blootge steld zoudt zijn. U is aan zulke vreeselijko tafereolen niet gewoonNeen, neon, daarvan kan geen sprake zijn", besloot hij, beslist weigerend. „Voor hetgeen anderen moeten verduren, deins ook ik niet terug. Hier doet zich oen gelegenheid voor om goed to doen on mij nuttig te maken; mijn tegenwoordigheid is wcnschclijk..." „Gij wordt echter niet gcwenscht", ant- woorddo hij ongeduldig. „Niet door mr. Thorold, maar door h'j- dende, ongelukkige menschen. U zeidet immers zelf daareven, dat gij gebrek aan personeel hadt. Hier is de rechte plaats voor mij en ik zal mij die niet laten ontnemen." „Als ut nu echter mijn toestemming niet geef?" antwoordde hij koel. „Ik vraag u op uw geweten af: Heeft u hot recht, mijn diensten te weigeren I Niet uw persoonlijke vooroordeeleb mogen' hier in aanmerking komen, maar dc noodotf van die arme schepselen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 5