N». 14013 Tweede Blad. A'. 1905. iSeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (Feestdagen, uitgegeven. Veertigjarig Ambtsjubileum van Ds. S. H. J. de Wolfi. Zaterdag 38 October. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Vooi Leiden pei week 9 Oents; per 3 maandeD I l f 1.10. Eeitec Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn l 1.30. France' per post1.65. PRI.'S DER ADVERTENTIE!*: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer /0.17L Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine edvertentién van 30 woonien 40 Oents contantelk Jiontal woorden meer 10 Oents. - Voor bet incassoeren wordt/" 0.05 berekend. Met eenigen schroom voldoe ik aan het verzoek van den Uitgever vah het „Leidsch Dagblad", ter gelegenheid van de 40-jarige Evangeliebediening van Ds. S. H. J. De Wolff te Leiden, een woord in dit blad te schrijven Doch in het bewustzyn, dat in den breeden met haar vele buurtschappen, heeft de man nelijke krachten van den, don str\jd nimmer zoekenden, maar evenmin ontziGnden, leeraar in hoog® mate genoten. Mulle zandwegen voerden naar de versproide woningen, en vooral de hoiderlyke zorg en degelijke, besliste Ds. S. H. J. de Woi.kp. kring van lezers velen zijn, die niet slechts met oprechte hoogachting, maar ook met dankbare waardeering on hartelijke "liefde, den grijzen, nu ook zijn ambt neerleggend,en, leeraar gedenkou, overwon ik dien schroom, waar ik in de rijen der dankbaren gaarne vooraan sta. Piötoit zal my terughouden van persoons verheerlijking, van wolko h'jj zelf zoo wars is. Laat mij b'oginnen mot de officieelo feiten van zyn ambtelijke loopbaan. Eerst óp 20 jarigen leeftijd kwam de lust tot het predikambt tót een begin van voor bei eidende uitvoering, en zoo werd Ds. De Wolff vrij laatstudent in do theologio aan de Utrechtsche Hóogeschobi. Daar leerling van do "Professoren Doedes, Ter Haar en Van Oostorzee, lioelt vooral de eerste, zooals h\j zelf meermalen verklaarde, gróoten invloed op zyn vorming gehad. 12 Mei 1S65 hy was toen juist 27 jaar weid hy door het Provinciaal Kerk- bostuur van Utrecht, tegeiyk mot zyn studie vriend, Ds. U. J. James, tlians predikant te Vlaardingcn, die do trouwe vriend bleef, tot do EvaDgeliebedioning toegelaten. Het eerste beroep werd in die dagen steeds aangenomen. Blauwkapel by Utrecht werd de eerste standplaats, alwaar hy 29 October 1865 door i'rol. Van Oosterzee werd bevestigd. Een oörslo gomeoiuo behoudt altyd haar bekooriyke zyde, en dikwyls heb ik hom booron vertollen uit dien eersten tyd, en van zyn omgang mot do styve Uliechtsche be volking, hy, de eerste predikant, die er de korte broek un den steek niet droeg. Het kapelletje in de Ulrechtscke vestingwerken trok dikwijls wandelaars uit do stad, en de pastorie liet bezoek ook van academievrienden, die den oud-praesos van „Secor dabar" niet gemakkeiyk vergaten. Warme vriendschaps bandon zyn in eon driejarig verblijf gelegd, en nog dezen zomer werden oude vrienden aldaar bozocht Spoedig na de wettelijke twee jaren kwamen roepingen voor elders. Een beroeping, met kleine meerdei beid uitgebracht, naar Dalfsen, „den tuin van Zwolle", meende hy niet te mogen alwyzon, en zoo werd Ds. De W. daar in den nazouier van 1868 d9 eerste recht lünnigo predikant. Deze uitgestrekte gemeeule, Evangelieprediking brachten een belangrijken ommokeer in die vanouds liberale gemeente. Een menschenleeityd - 33 jaren ligt deze dorpswerkzaainlmid achter den Jubilaris van hodon, maar de herinneringen leven by velen nog vooit, en ook Ds. De W. vergeet niet den opgewekten, gezegenden tyd, doorgebracht in dit liefelijke, landelyko dorp met zyh mooie buitens en eenvoudige boerderijen on gulle har lent Nog geen zeven jaren predikant, werd hy naar Lelden boroopon, als opvolger van den overleden Ds. Molenaar, alwaar hy zyn be diening aanvaardde 14 Juli 1872, welke hy 30 Jaren met onverzwakte kracht, de laatste drie jaren mei- aluemende lichaamskrachten, vervulde. Het was een tyd van opgewekt kerkelyk en geosteiyk leven, toen hy, als geestverwant met de predikanten Drost en Brouwer, wel dra ook Begers, begon te arbeiden, naast en steeds in guede porsoouiyko harmonie met de overige predikanten, toen nog van liberale richting. Sinds Ds. Hagen emeritus werd, was hy oudsle predikant van de Hervormd® Ge meente te Leidon. Van den aanvang af werd de richting van zyn arbeid gewezen tot heil des volks. De hem toegewezen wUk bestond moerondeels uit oen arbeidersbevolking, van do huizen aan het Plantsoen bestond toen nog niets en, vol waardeering voor den arbeid van Ds. C. S. Adama van Scheltema in het Koning-Willemshuis te Amsterdam, zyn vaderstad, word in zyn werkzamen geest de lust tot den Wykarbeid geboren, voor welker verwezenlUking hy moeite noch tyd spaarde. Moerendeels met geld van elders, werd aan een, te Leiden nog onbekende en onbeminde, werkzaamheid 13 Januari 1875 een ofllcieele aanvang gegoven door do opening van het gebouw dor „Christelijke Wykvereeniging" op het Levendaal, in welker bestuur met hem zitting namen zyn onvergeteiyke vrien den, wylen de heeren W. F. van Wyk en mr. S. Ie Poole. Aan dien Wykarbeid hooft Ds. De Wolff sinds met groote arbeidskracht, met geduldige toowyding, met standvastigen ijver een groot deel zijnor krachten gegeven. Een wekelyksche Bybellezing immers reeds in het Schach tenhof begonnen werd al die jaren voor de Wykbewoners eiken Donderdagavond gehou- don, terwijl ik al de werkzaamheden en Yer- eenigingen, die toenemend tot zogen van jong en oud, in het Wykgebouw plaats vonden, hier niet zal opnoemen. Alleen herinner ik, dat weldra oen Godsdienstonderwyzer hem begon ter zyde te slaan, de mede arbeid van bezoek broeders en bezoekz'uslers verscheidene jaren trouw word vervuld, terwijl de Diaco- nessenarbeid ook het eerst in deze Wyk is aangevangen, en ook in andere deelen dor stad mede door zyn invloed is tot stand ge komen. Hoezeer deze arbeid aanwies, bleek uit de tweemaal gevoelde en vervulde behoefte aan uitbreiding van het Wykgebouw, en met blydschap mag worden geconstatooid, dat 111 later tyd de beiioodigdo golden grootendqels in i.eiden werden gevonden, een bewys, dat velen den zegon van dezen arbeid zyn gaan begrypen. 1i stilte, zonder ophef, vooi larbeidende, kwamen nu en dan do „Verslagen der Chris tólyke Wykvereeniging" (by na do eenigo' peisarbeid van den werkzamen leeraar), do aandacht en medewerking van de vrienden van dezen arbeid niet vruchteloos vragen. By het laatste bezoek van H. M. de Koningin to Leiden behaagde liet H. M. den jubilaris van heden, als voorzitter der Christelyko Wykvereeniging, to bouoemeu tot ridder in de orde van Oranja-Nassau. Myn herinneringen gaau leeds vele jaren toiug en zal ik er onkele samenvatten, dan wil ik o. a. dit zeggen, dat „zyn tohuisbiyven weinig" was. Hoe dikwyls hy de kleine wandeling maakte van de Heeiongracht door do Kraaiersstraat naar zyn Wykgebouw, zal wol niet la Zeggen zyn. Zyn krachtig gestel deed hein niet aan rust denken. Lange jaren had Ds. De Wolff zeer velecatec- hisantoii. Eu als catecheet stond hy hoog. Slipt, allyu op tyd, niet veeleiscliend,maar op orde, ook in hutluereij, gesteld, heeft by op hot jonge Je van van honderden beslisten invloed gehad, en vele leerlingen zullen hom altyd dankbaar blyvon, dat hy hun veel teksten liet loeren, welke de goe o leerlingen hun loven lang niet vergeten. Zyn Wykarbeid heeft hom met geïsoleerd of eenzydig gemaakt. Nimmer vergat hy, dat de gelieelo Gemeente recht op hein had, en in zyn ktachugen tyd snelde hy de geh^ele stad uoor, voorbeeldig in ziekenbezoek, welkom by den groolen kring zyner vrienden; leaer gomeenteiid ke.it zyn warmen mode- aiboiJ in hol Cbrisieiyk onderwys. Na het heengaan van Ds Brouwer werd hy voorzitter van de Chiislolyko sciiolon voor Un- en Min veiuiogeuden (van welke Ds. Drost de ziel was), terwyl vooral zyne yvengo bemoeiin gen de Chr. school voor M. U. L. U. op den Suilen Kyn ui tyd van verval lieuben gero- foi woerd en tot den bloei helpen brengen, waarin die school zich nu sinds jaren mag vei heugen. ik zal my voorts niet wagen aan een opsomming van al de besturon en corporatius, welker medelid by in die jaren is geweest. Docli in bom is wel bewezen, hoe iemand, die üet druk hoeft, altyd nog meer kan doen. Vari zyn kanselarbeid zal ik niet spreken. Ik wil er alleen dn van zeggen, dat Ds. De Wollt in al die jaren dezelfde is gebleven, m beginselen, in eenvoud, in trouw en waar achtigheid. Bewoog, in den Joop der jaren, do Leidsche rechtzinnigheid zich meer in „ge reformeerde" banen, hy bleet op het onwrik baar un gezonde Bybeiscbe standpunt staan, dat hy in den aanvang innam, en zyn predi king oleef aandringen op een leven overeen komstig den eisch van het Evangelie der genade Gods in Christus, voedend en ver troostend do harten der geloovigen. 2 November 1900, na 25 jarige Evangelie bediening, mocht hy getuigen; „Hulpe van God vei kregen hebbende, sla ik lot op dezen dag, betuigende beide klein en groot, niets zeggende buiten hetgeen de Profeten en Mozes gesproken bobben, dat geschieden zoude, nameiyk dat do Christus lydeu moest, on dat. Hy, de eerste uit de opstanding der dooden zynde, een licht zoude verkondigen dozen volke en don Heidenen". SinJs zyn nog 15 jaren dienst hem ge schonken, on ia by in leer en leven aan deze roeping getrouw gebleven. De laatste jaren zyn de krachten langzaam verminderd, doch zyn wonsch boeit by ver kregen, eerst na 40-jarige Evangeliebediening emeritus te worden. Eenzamer werden de latere jaren:' Hoeveion zijn weg. die ik teer heb bemind", kan by Ttn Kate nazeggen. Toch mot wollo geloofsovertuiging er by voegen: 'k Ben eenzaam, cd toch niet alleen." Ik woet, dat het zyn rustelooze natuur inoeiiykor valt, niet voor den Hoer te arboi den, dan hot werken hom viel, ook by allen tegenstand, al de jaren van zyn trouwen arbeid in 's Heeron dienst, tot heil der Ge meente. Het is den verzwakten grysaard niet ver gund, afscheid te nomen van zyn Gemeente en bediening. Maar ik weet, dat in de binnen kamer zyn gobod omhoog rysl voor de Gemeente, dio lieui liof vs, aan welker opbouwing hy zfjn besto krachten heeft gewyd. UI nog een langu levensavond hem is vergund, God woot het. Up dezen dag zal de wutonschap, dat hy niet tevergeefs hoeft gearbeid, hein bemoedigen. De Gemeente gedeuko lieden dezen jubi leerenden on tevens scheidendon vooi ganger, dio haar liot Woord Gods gesproken heeft, en volge zyn golóof na, aanschouwende do uitkomst zyner wandeling. Niets is Inür bi ,veud, nieis is hier blijvend, Alles! boe schoon ook, zal eonmual vergaan. Maar wat gedami werd uit held» tot Jezus: Dat houdt z^n ua.nl' cn zal blyvcn bestaan. Wolvega. A. NV. Vooas. Prof. dr. W. Nol en. Het was gisteren vyl en twintig jaren geloden, dat de hoor NV. Nolon aan de Leidsche uiiiversi teit word bevorderd tot doctor in de genees kunde. Ofschoon het zyn uildrukkelyk verlangen was, dat deze gedenkdag geheel onopgemerkt zou voorbjjgaan, zal menig hart Diattemin met dankbaar lioid z(jn vervuld geweest, inzonderheid van bon, die in zyn praktijk ot amtt met horn in aanraking kwamen. Als geneesheer te Rotterdam toch stond hy om zyn wetenschap vooral op het gebied van kindei ziokien en om zyn tnTiuaainheul in hoogo achting en noodo zag men hem» van daar voitiekken nadat hy by koninkiyk besluit van 11 l ecembor Jb'JO als opvolger van wylen prof. iluot tot hoogleeraar aan dezelfde universiteit, waar hy gestudeerd had, was benoemd, welk ambt hy den 4don Febiuan 1891 aanvaardde. Do vakken, wolke hier aan zyn zorgen weid,i toeverliouwd, zyn do gonoeskundo, kennis der geneesmiddelen en do geneesmiddelleer. Du wyze, waarop hy zich daarvan kweet PROP. DR. NV. NOLKH. beeft liem tot een sieraad der Leidsche Alina Mator gemaakt. Maar ook button dieo kring werkte hy in het belang der groote maatschappy. Daarvan getuigde nog onlangs do oprichting van hot consultaliobureel voor tuboiculose ziekon, op de Hooigracht, ulhier, waarvan dezer dagen de opening plaats had en van wolks tot stand koming hy de ziel was. Mogen wy hom nog eon reeks van jaiui: in ons midden bezitten, tot geluk van hom en de zijnen en tot welzyn voor one allon I Dr. Louis Martin. Pi-of. Dr. liehriiig. Zooals men weet, beeft de Duitscho gc- leerdc dr. Behring, die up bet gebied der geneeskundige wetenschap reeds zoo me nige belangrijke onthulling heeft gedaan, onlangs op een congres van geneeskundigen to Parijs verrassende mcdedeelingen gege ven omtrent een door hem door studie ver kregen ontdekking, die aanleiding zou Dr. Bxhrino. kunnen zijn een middel te bereiden tegen do zoo gevreesde, verwoestende ziekte als de tuberculoee is- Groot, zeer groot was de belangstelling io deze ontdekking. Van vc bilbndo staatshoofden ontving hij telegrammen van geiukwcnsching en aanbiedingen van ont zaglijke geldsommen werden hem gidaan indien hij hetgeen voor hem een geheim was, wilde bekend maken. Hij ooi deelde ech-

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1