J. P. VERGOUWEN, vip Petroleumkachels. J. L. CREYGHT0N, VEILIGHEIDSSLOTEN. Llirs aan IMwofi, H Pieterskerkstraat 4 Te huur: Benedenhuis Bovenhuis Ie huur, LEIDSCH DAGBLAD, VRIJDAG 27 OCTOBER. TWEEDE BLAD. Anno 1905. H. VAM ROMBURGH, ZWART, Geeregracht Uit des? JföEfcanei, Particulier Verkooper(ster). O. H. Q. VAN DEN BERGH, Teleph. 586. Kantoor: Breestraat 165. Effecten, Coupons, Wissels, Assurantiën. DUBBELDEMAN's Boekhandel, Kloksteeg 10. Kassier en Commissionnair in Effecten, (over de Doopsgezinde Kerk). OREYGHTON's Aalmarkt 25» LEIDEN. No. 14012. Gemeenteraad van Voorschoten» Tegenwoordig de voorzitter en allo lodon. Do voorzitter -doet mededeeling van eenige ingekomen stukken, w.o. het besluit van God. Staten tot goedkeuring van het Raads besluit tot afschaffing van de kermis. Aan eenige personen wordt afschrijving verleend van hoofdelijken omslag wegens .vertrek. In plaats van den heer H. van Gendt, die wegens vertrek heeft bedankt, wordt be noemd tot lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim de heer J. M. C. Paap, oud-lid dier commissie, met aJ gemeen e stem men- Met den benoemde stond op de voor dracht do heer J. J. Juursema. Besloten wordt den herhalingscursus voor meisjes in het dorp niet te doen doorgaan, omdat zich daarvoor slechts 2 leerlingen hebben aangemeld. Tot onderwijzers belast met het geven van herhalingsonderwijs worden benoemd do keeren H. K. O verdiep, C. v. d. Graaf en J. H. Rutten en de dames I. A. Basset en 'H- J. IJperlaan. Daarna worden vastgesteld besluiten tot bet doen van onvoorziene uitgaven en af- en I pvorsch rij ving. .-an do orde is thans een-voorstel van B. 'en Ws. om aan den Kerkeraad der Ned.- jHerv. Gemeente op zijn verzoek te verkoo- pen een stukje grond groot ongeveer 26.40 vk. Meter nabij den kerkhofmuur voor 1 gld. De voorzitter licht dit voorstel toe en zegt, dat deze grond voor de gemeente geen waarde heeft en dat de Kerkeraad daar heestergewas wensoht to planten en een ijzeren hek daaromheen wil plaatsen. Een en ander zal een verfraaiing van dat gedeel te ton gevolge hebben. Met algemeene stemmen wordt het voor stel aangenomen. Daarna wordt behandeld de begrooting, dienst 1606. De oijfers ko men vrijwel overeen met die van verleden jaar, alleen zijn do traktamenten van den gemeenteveldwachter en van den agent van politie hooger uitgetrokken, zoodat zij thans met bijverdiensten salarissen genieten van resp. 600 gld. en 575 gld. Ook de jaarwedde van den gcm. opzichter is met 50 gld. ver hoogd wegens zijn meerdere werkzaamheden in verband mot do nieuwe Bouwverordening. Verder is 10 gld. belooning uitgetrokken voor den secretaris der Commissie tot we ring van Schoolverzuim en een bedrag uit getrokken voor vernieuwing van een brug over de Oranje-wetering. Nadat do voorzitter deze posten had toe gelicht, werd do geheele begrooting bedra gende in ontvangst en uitgaaf f 25,067.29 mot algemeene stommen vastgesteld. Bij de gewono rondvraag spreekt de heer "Van Kempen over het overzetveer nabij Al leman sgccst, waarvan de bediening tegen woordig veel te wcnschen overlaat; des' avonds wordt in het geheel niet meer overge-- zet. Hij vraagt of B. en Ws. hieraan niets kunnen doen. De voorzitter zegt, dat juist dezer dagen over deze zaak een schrijveis ingekomen van he' gemeentebestuur van Zoeterwoude. Dit zou wenschen een gemeenschappehjke regeling mot onze gemeente. Ofschoon de zaak nog bij B en Ws. in onderzoek is, kan de voorzitter als den indruk, dien do wet houders en hij hebben gekregen, mededeelen, dat huns inziens het belang van Zoeterwou de bij dit veer zeer groot, dat van onze ge meente slechts gering is. Bovendien is er gelegenheid tot overvaren bij den molen van Kranenburg. Tot bet aangaan cener ge meenschappelijke regeling zullen B. en Ws. dus wel niet adviseeren. Wel zou kunnen worden overwogen of wanneer Zoeterwoude iie zaak tot stand bracht, deze gemeente eeu jaarlijksch subsidie zou kunnen geven in evenredigheid van het belang, dat onze ge meente bij het veer heeft. De heer Schoor zou gaarne iets geven, voeling willen houden met Zoeterwoude. Hij vindt dat Voorschoten toch ook wel bclam bij het veer heeft. Hij deelt mede, dat de heer Van Limburg Stirum de laan wil ver- koopen voor 1500 gld. Zoeterwoude kan dan het hout hakken en bovendien de veer gelden innen. De zaak behoeft dus niet veel to kosten. Nadat de heer Van Kempen nog is opge komen voor het belang dat ook Voorschoten bij dit veer heeft, al is hot dan ook niet zoo groot als dat vanZpeterwoude, de heer Van Wissen heeft opgemerkt, dat ook z-i. Zoeter woude zeer veel belang bij de zaak heeft, al zou het alleen zijn, omdat de brandspuit 's nachts overgezet moet kunnen worden en •de heer Steeneveld heeft te kennen gege ven, dat hij zich evenmin als de voorzitter door een vaste overeenkomst zou willen bin den, zegt de voorzitter een nader advies van B. en Ws. in deze toe. Daarna klaagt de heer Van Kempen over verkeerde plaatsing van de lichten aan den overweg der H. IJ.-S.-3I., waarop de voor zitter hem in eerste instantie naar den stationschef verwijst. Eindelijk vraagt do heer Steeneveld of aan den Rijndijk tegenwoordig wel genoeg politietoezicht is, zulks ook in verband met de inbraken, die daar plaats hadden. De voorzitter antwoordt, dat die vraag ock bij hem ia opgekomen. Hij overweegt nog hoe hieraan is to gemoet te komen. Wanneer zijn denkbeelden vasten vorm heb ben aangenomen, zullen zoo noodg voorstel len den Raad bereiken. Daarna sluit de voorzitter de openbare vergadering. Gemeenteraad Tan Yoorhont. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer J. G. M. van GrlethulJsen, Burgemeester. Mededeellng wordt gedaan van de navol gende Ingekomen Stukken: 1. Mis»lven van Gedeputeerde Staten: a. Tor begeleiding der goedgekeurde Ge meente-Rekening dienst 1904; b. Ter begeleiding van het goedgekeurd raadsbesluit model a dd. 5 Sept. 11., tot vol doening uit den post onvoorziene uitgaven, der Begrooting dienst 1906, ad 12.60; c. Dat het aandeel der gemeeute in de kwade posten der Grond- en Personoele Be lasting dienst 1902, bedraagt ƒ8.95; 2. Schreven van de Hollandsche IJzeren- Spoorweg-Maatschappy dat er tbans nog geen termen aanwezig zfjn om aan de halte alhier een beter wachtlokaal te plaatsen. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Voorts wordt een adres van den gemeente veldwachter W. D. T. vau Werkhoven, om verhooging van jaarwedde, gerenvoyoerd naar Burgm. en Weths. om advies, en een adres van den telephoouhouder T. van Dekhuis, om verhooging van tractemeut, niet in be handeling genomen, aangezien het voorge zegeld is Do Gemoente-Begrooting van het dienst jaar 1906 komt hierna aan de orde. De Com missie van onderzoek, waarin zitting hadden de heeren Colyn en van Reisen, breDgt rap port uit oq adviseerd tot vaststelling zooals ze is aangeboden. Vervolgens wordt do Be grooting artikelsgowyzo voorgelezen en daar na vastgesteld in ontvangst ln uilgaaf op 113z4,b7. Hierna werden behandeld het suppletoir kohier van den Hoolddyken omslag en het kohier behelzende de aausJagen van forensen dienstjaar 1906. Na eomge wijziging werden beide kohieren vastgesteld. Overeenkomstig het advies der Commissie voor reclames, wordt de aanslag in den Hoof- deiyken omslag dienst 1906, van C. Slobbe, verminderd met 8.— en aan H. Caspers gehoele ontheffing verleend. Ingevolge de wet van 3 Juni 1905 (Staats blad No. 151) tot herziening dor wet rege lende het Lager Onderwas, wordt gewijzigd de verordening van 6 December 1901, rege lende de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de O. L. School in deze ge meente en wordt deze opnieuw vastgesteld. Op voorstel van den heer J. van dor Hulst wordt besloten, de rioleering, die beginnen zou bU B. Th. Schulte, 30 Meter vorder door te trekken, tot de Boekhorstlaan. Ver volgens worden Burg en Wethouders ge machtigd oen overeenkomst aan te gaan met den heer Berbée, in zake het leggen van het gemeente-riool op diens particulier erf. Naar aanleiding van het Raadsbesluit van 25 Mei 11., waarbU voorloopig was besloten, ter voorziening in schoolruimte, lokalen te huren van het R.-K. Kerkbestuur alhier, wordt thans een definitief besluit genomen tot huur van 1 of 2 gemeubelde Schoollokalen van voornoemd Kerkbestuur, tegen eene jaarlfik- schen huurprijs van ƒ80 per lokaal voor den tfid van 8 jaren, ingaando 1 Januari 1900, en wordt B. on Ws. opgedragen het beuoo- dlgde contract aan te gaan. In verband met art. 19 Sub. a der wet op het L. O. wordt tevens het genoemd Bijzonder Schoolgebouw aangewezen al» Kl&sielokaal der 0. L School. Hierna wordt besloten tot af- en over schrijving op de Begrooting dienst 1905, ten bedrage van f 25,81*. Tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, wordt, ter voorziening ln de vacature-Hoog- duyn, benoemd, de hoer P. Warmerdam. Ten slotte deelt de Voorzitter nog mede dat B. on W. don 18den October 11. schouw hebben gedrevon over de wegen en dat de nalatige onderhoudsplichtigen z(]n aange schreven. Waarna de vergadering wordt gesloten. Gemeenteraad van Ter-Aar. Voorzitter: de Burgemeester. Tegen woordig alle leden. Notulen goedgekeurd. Mededeeling geschiedt o. a. dat de bouw verordening dezer gemeente door Ged. Sta ten is goedgekeurd; dat- door Ged. Staten do rekening over den dienst 1901 is geslo ten met een batig saldo van f 448.93.}. Hot verbaal van kasopneming op 18 Octo ber 1.1. gehouden, waarbij alstoen in kas .was een bedrag van f 2764.97. Aan de orde is de vaststelling van de ontwerp-gemeentebegrooting 1906. Naar aanleiding van de benoeming der commissie tot onderzoek der begrootiug, wordt door den voorzitter rapport ge vraagd, waarna door den heer Van Zwio- ten het volgende namens de commissie wordt medegedeeld: lo. Volgn. 41 post. kosten van de kie zerslijsten en van hot uitoefenen der kics- verrichtingen komt voor, te hoog te zijn geraamd met het oog op geen periodieke verkiezingen in het volgend jaar eu een bedrag van 20 wordt voldoende geacht. De voorzitter zegt, dat de raming van f 40 voor het jaar 1900 haar grondslag vindt in het mogelijke geval, dat een buitenge wone stemming mocht plaats hebben, en het genoemde bedrag, indien herstemmin gen alsnog daaruit mochten voortvloeien, wel noodig zal zijn; waarom hij zich ver klaart voor het behoud der ramingsom, waarmede zich de heer Hoogervorst kan vcreenigen, Besloten wordt geen verande ring iu den post te brengen. 2de volgnummer No. 07, post onderhoud wegen en voetpaden. Een meerdere ra ming van f 100 komt do commissie te hoog voor. Met het oog op het bestraten van oen gedeelte van den Langcraarschen weg in 1905, wat betreft het paardenspoor kan verwacht worden oen mludero uitgaaf van dien post in het volgend jaar. De voorzitter meent in deze, dat het bestrate gedeelte i-ot jaar 1906 meer grind en onderhoud zal kosten om in het vervolg een goed bcgaanbaren weg te vorkrijgen en ten einde de wegen in de- gelijken staat te behouden is hot gc- wenscht handhaving van de ra*- ;ng, zooals deze wordt voorgesteld. Ook deze post werd, nadat door den voorzitter is gesproken, behouden. Niemand overigens het woord over de begrooting meer verlangende, wordt voor gesteld de begrooting vast te stellen in ontvang en uitgaaf op 10,343.75, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten, terwijl aan de commissie van onderzoek dank wordt gezegd voor haar in deze ge dane werkzaamheden en den heer Van Zwieten voor zijn uitgebracht rapport. Hierna gaat de Raad over in comitó- generaal ter behandeling van het supple toir kohier en reclames hoofdelijken om slag, dienst 1905. Do vergadering, weder openbaar gewor den zijnde, wordt door den voorzitter meegedeeld, dat door den vroegeren dood graver J. Zwaan aan hem mondeling het verzoek is gedaan een pensioen vanwege do gemeente, in verband met zijn langdu- rigen diensttijd. Hij is 33 jaren als dood graver alhier in dienst geweest. De Heer Rodenrijs is voor het verleenen eener gra tificatie en wel ineens en niet jaarlijks en had gemeend 25 toe te kennen, waarvoor zich ook de heeren Visser en Kroon ver klaarden. De voorzitter neemt het voorstel over, dat mot algemeene stemmen door den Raad wordt aangenomen. Na do gebruikelijke rondvraag wordt door den heer Kroon ten eerste do wen- schelijkheid to kennen gegeven, dat bij eventueelo branden in do gemeente de spuit dadelijk naar «de plaats wordt ge bracht en dat niet wordt afgewacht do goedkeuring van een brandmeester, een en ander in verband met het jongste geval van brand te Korter aar. Door do voorzitter wordt dit ook beaamd on om daaraan to gemoet to komen, zou een wijziging van het reglement van de brandweer noodzakelijk zijn in dier voege, om daarin op te nemen de bevoegdheid aan een nader aan te wijzen persoon, viie het kortst bij do bewaarplaats van do spuit woonachtig is, om bij het uitbreken van brand dadelijk deze naar do betrek kelijke plaats te doen brengen. Ten eindo zooveel mogelijk oponthoud te voorkomen, hoeft do voorzitter zich voor gesteld eon dergelijke bepaling aan de orde te stellen. Ten tweede is het hem noodzakelijk voorgekomen, dat do Goorwe#, die thans in slechten toestand is, weder worde aan gevuld. De voorzitter zegt met zijn ambt genoot van Loimuiden, wiens gemeentebe stuur ook met hot beheer is aangewezen, over de schouw te zullon spreken. Niemand meer hot woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Zegwaard. Afwezig de heer M. K&rens. Na goedkeuring dor notulen en na mede- decling van enkele ingekomen stukken wordt vastgesteld heb kohier der school gelden over het derde kwartaal tot een be drag van 48.50. Vervolgens wordt vastgesteld het supple toir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1905 tot een bedrag van 37.50 In verband met het in de vorige verga dering besloteno wordt door den Voorzitter meegedeeld, dat Burg. en Weths. met den heer J. van Beek zijn overeengekomen, dat de gemeente hem jaarlijks zal betalen oon som van zes gulden voor het plaatsen van een brandspuit in het aan hem toebchoo- rend koetshuis. Welke regeling door den Raad wordt goedgekeurd. Bij deze gelegen heid vraagt de heer Vollebregt of het niet doelmatiger zou zijdeze spuit aan den Zcgwaardsehen weg te plaatsen. Dc Voor zitter herinnert er aan dat dit plan reeds vroeger is opgeworpen, doch <lat van de zijde van bewoners van den Zegw. weg, toen geen modewerking werd ondervonden. Ook hij zag de spuit daar boter geplaatst dan in het dorp, doch dan moeten de be woners van den weg ook geneigd zijn er bij voorkomende gelegenheden gebruik van to maken. Onderzocht zal thans worden in hoeverre do bewoners van den weg op plaatsing van do spuit daar prijsstelten en kan in een volgende vergadering omtrent de plaatsing een besluit worden genomen. Ten slotte wordt besloteD Burg. on Ws. te machtigen de in dc aschschuur geborgen baardasch zoo mogolij-- te verkoopen cn zo anders gratis te laten weghalen. Niets meer te be' netelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Uit de Reohtzaal. Verloren of gestolen! Op eon Augustusavond had do Lcidschc staf muziek in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een uitvoering gegeven. Na af loop zochten de muzikanten hun logement op of gingen nog eenigen tijd uit. Een jeugdige muzikant ging op eigen houtje door dc stad dwalen, met zijn instrument eeu grooto fluit in foudraal onder den arm. Hij bezocht verschillende oafó's en sloeg toen de richting van het Centraal station in. In een hoek van het Oostelijk viaduct ging hij zitten of viel hij neer. Omstreeks drie uren des nachts werd hij door een politie-agont gewekt. Dezo vroeg hem, terwijl hij hem de foudraal, die ge opend naast hem lag, overhandigde, of hij iets miste. Do nog slaapdronken muzikant wreef zich de oogen eens uit. Jawel, de kostbare fluit, eigendom van den Staat» was uit de foudraal verdwenen. Beklaagd van deze fluit gestoten te heb ben, stond gisteren voor de 4do Kamer der rechtbank te Amsterdam terecht de jeugdi ge Sijteo Walstra, zonder vaste woon- of verblijfplaats. Voor de politie en den rcchter-oominissaris had hij opgegeven, dat hij do fluit op hot Stationsplein van een onbekenden werkman voor 60 oonts had gekocht. Hij betaalde dat geld van de 75 cents, dio hij op zak had. Voor de rechtbank daarentegen hield beklaagde vol, dat hij do fluit in een por tiek van het Beursgebouw gevonden bad. ien .gen later had beklaagde do fluit to koop aangeboden aan eon man, die hem meermalen een dubbeltjo had gegeven, om in het Leger des Hcils to overnachtou, die hem ook wel in zijn woning op dc oanapé had laten slapen, die hem eten had ver strekt. Hij vertelde, dat hij do fluit moest verkoopen, dat hem er 80 cents voor gebo den was, doch dat ze een gulden moest opbrengen. Om hem te helpen, had hij toon de fluit gekocht cn zo weer aan een ander voor denzelfden prijs overgedaan. Van dien ander ia de fluit thans weer vooreen gulden voor don Staat teruggekocht. De oorspronkelijke kooper deed con goed woord voor den beklaagde, dien hij als een goeden jongen schetste. Hij werkte af en toe en als hij dan wat verdiend had, deelde hij andoren kameraden, die niets luidden, van zijn geld mode. De beklaagde liod zijn ouders verloren. Het O. M., mr Van Dam, achtte don diefstal wettig bewezen. Op het oogenblik, dat de muzikant gewekt werd, lag hot ótui open. Dit wijst er op. dat er misdrijf heeft plaats gehad. De opgaaf van beklaagde, dat hij do fluit gevonden heeft, acht spr. o onnewelijk. Als hij in liet bozit was geweest van 75 oents, zou hij dien nacht niet in do open lucht in een bootje zijn gnnn slapen, maar in het Leger des Hcils hebben overnacht. Ook is onaannemelijk, dat een dief, die onder het Oostelijk viaduct iets steelt, op hot Stationsplein zal gaan staan wachten op een kooper. De cisch vas vier maanden gevangenis straf Mr. Hartogh, voor beklaagde als toege voegd verdedig.r optredende, meende, dat in rechten niet vaststaat of do muzikant de fluit nog j zich had, toen hij zich on- r het viaduct to slapen legde. Hot is hcol goed mogelijk, dat do muzikant ook oen oogenblik in do portiek van het Beursge bouw hctt gerust bij zijn zwerftocht door do stad. 7 November a. s. uitspraak. A. H.") Jb. o t k i n <1 V o r m ij. Op crzoek van den procureur der ap pellante werd gisteren in do civiele zitting van liet gerechtshof te Amsterdam do be handeling der zaak van do weduwe Vermij c. 8. tegen den stadsadvocaat mr. Kappcyno van do Üoppello aangaande het zoogenaamd verwisselde kind vier weken aangehouden voor het indi ..en van do memorie van grie ven. Drankwet. In hot vermelde geval van overtreding der Drankwet, waarbij mr. H. H. de Har- tog erkendo dat bcklaagdo geen vergun ning had van B. oq Ws., maar ontkende, dat hij in het geheel geen vergunning had, heeft thans de rechtbank to Rotter Jam uit- uitspraak gedaan. Evenals door den kan tonrechter werd ook door do rechtbank beklaagde veroordeeld tot drio dagen hech tenis- Van 'Jat vonnis is bassatio nangc- tcekend Donkersteeg 8. 4 53,8 BIJ 3847 6 GERIEFLIJK riant uitzicht, notton stanti. Adres: aan het Buroel van dit Blad onder No 3911. 7 VerschenefifL door 4054 10 IPBET PLOEG. Soc. Roman (ƒ1.50.) Verkrijgbaar in den Boekhandel of bfi de Uitgevers: J. W. VAN LINT Co., Zydewindestraat 81, Rotterdam, of Kaapstad, Postbus 1055. Voor een Linnenfabnek en En-gros zaak in Japonstoffon, Manufacturen en Galantorieön, etc, kan in do voornaamste plaatsen van Z.-Holland, Heer of Jaffroaw, flinke verkooper(ster), goed bekend met de particuliere klandizie, tegen zeor gunstige condities, tlircct als Agent(esse) geplaatst worden. Alleen diegenen komen in aanmerking, die voldoenden tyd hebbon en er zich op willen toeleggen particulieron geregeld te bezoeken. Brieven aan hec Bureel van dit Blad onder No. 4030. 24 ook die welke tot dusverre nergens genezing vonden, vragen gratis Pros pectus en betrouwbare attesten. c. w. ROLLE, 8268 8 Altona Bahrenfeld. GEVESTIGD 1S75 4057 20 Verschenen: te Leiden Voorhanden: HENRY FÈVRE, Do Lieveling van Allen (Realistische Roman) prys 1.90 J. L. KEETELAAR Jzn., Martha, Hedendaagsche Realistische Roman, pr(J» ƒ1.90 HANSIE, Beestmens, Realistische Levensroman uit de Tooneelwereld, prys f 2.40 LOU LOU, Mooie Clasien, uit de PlJp (Amzterd. Zedenroman) prys f 1.25 KAPINGIN, Uit het Qalante leven, van een Vrygezel uit onze Oost, prfis 1.90 PIERRE CORRARD, De School der Liefde, 4061 20 uit het Fransch door E. v. d. Ven, prfi» 1.90 v'tecES SoSct!!0' I HOf' PERfWUl7(lNI5.nRCC0SMfl5FVJtS20a5. ■- AJ Polak fabrikant gaowngen- 4007 11 Fijnste Mélange - geluk Roomboter - 44 Cts. per Pond, met Cadeau. 2223 22 Te Leiden: Haarl.straat 20, 1 4032 40 •019 30

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 5