14008 baandag S3 October. A«. 1905. t§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering en feestdagen, uitgegeven. van Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents 5 per 3 maandon 2 l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn S 2, 1.30. Branco per post 1.65. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17A. Grootero letters usar plaatsruimte. Kleine advortentiën van 30 woorden 40 Oonts oontantolk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor bet incassoeronwordt/0.05berekend. Leiden, 23 October. Morgen (Dinsdag) tusschen 2 en 4 jnren 's middags zal aan belangstellenden gelegenheid worden gegeven om het ge- denkteeken tot huldiging van wijlen dr. 'H. \V. van der Meij, door oud-leerlingen aan het gymnasium geschonken, te> be zichtigen. Behalve do marmergroep bood de voor zitter van het comité, Mr. M. Rijke, ook aan het portret van wijlen dr. H. W. van der Meij, half levensgroot, ter plaatsing in de rectorskomer, vervaardigd door den heer Goedeljec. Na vernieuwde herstelling uit vrij 'ernstige krankheid trad gistermorgen ds. ÏWisse Jr., voor een stampvolle kerk, weder voor zijn gemeente op. De dienst ving aan met het zingen van Ps. 30 4. ZijnEerw. had tot tekst gekozen Jesaja 12 13- Aan het einde van den dienst zong de gemeente den herstelden leeraar de- be kende zegenbede uit Ps. 134 3 toe. Dinsdag-ayond a. s. wordt de welccrw. heer Ruhe, kapelaan van da kerk van Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart, in de zaal van den R.-K. Volksbond alhier geïnstal leerd als geestelijk adviseur van ,,de Jonge Garde". Als spreker zal bij die gelegenheid optreden de heer J. W. Ratté, ambtenaar aan bet bureel der Katholieke Sociale Actie, vroeger redacteur van „Het Cen trum", met bet onderwerp: „Werkloos heid". Het concert ten bate van het- Hellen- "doornfonds, den 12den dezer gegeven, heeft, na aftrek van alle onkosten, de som ,van 425.65 opgebracht. Deze som is he den gestold ter beschikking van don heer A. Telders te 's-Gravenhage, die, als pen ningmeester van de Vereeniging tot Op richting en Exploitatie van Volkssana toria voor Borstlijders in Nederland, het Hellen doornf oh ds beheert. Gisteren, Zondag, de verjaardag van 'de stichting „Het Leidsche Volkshuis" had aldaar het eerste concert van dit seizoen plaats Zaal en podium, versierd met wijd spreidende blanke takken van de boomva ren, met groen eikenloof, waartusschen rood-oranjo vruchtjes van het kardinaals mutsje en een bos forsche, gele chrysanten maakten een blij stemmend en indruk. In gToote getale was men opgekomen om van de muziek te genieten, uit te voeren door mejuffrouw Vos en de heeren Ovink, Vos en Van Ophuysen. D.eze namen mogen hier staan: zij toch zijn welsprekend, ja, zéér wèl-sprekend I Met volle aandacht yolgde het publiek de uitvoering; het pro gramma vermeldde: Trio, 1ste deel voor piano, viool en violoncel van Brahms „Aan de verre geliefde", een reeks van zes liederen voor zang en piano van Beetho ven; en verder nog van Beethoven: Adagio pit het Septuor, voor piano, viool en vio loncel; Sonate No. II, 1ste deel, voor piano en violoncel en een drietal der Schotsche liederen voor zang, viool, vio loncel, piano- Genotvol was het muziek- hooren, genotvol voorzeker ook het muziek- xnaken; zeker heeft het Volkshuis gister avond van halfnegen tot 10 uren een zes honderdtal goedgestemdo, dankbare men- |sohen binnen zijn muren gehad. Van het begin tot het einde werd de uitvoering in groote stilte aangehoord. B»J de hedon gehouden openbare ver- kooping van cokes in partyen van 10 H.L. waren de prijzen f 5.20 De Bond van Technici heeft een adres gezonden aan den Raad der gemeente 's-Gravenhage, waarin hy dezen verzoekt: lo. wel in ernstige overweging te nemen om, door het verlcenen van een vaste aanstelling bij gebleken geschiktheid aan de ambtenaren in zoogenaamd tijdelijken dienst met 5 en meer dienstjaren een einde te maken aan den in het adres ge-' Schetsten toestand van die ambtenaren; 2o. den wenscb uit te spreken, dat het B. en Ws moge behagen binnen een niet al te lang tijdsverloop een voorstel aan hangig fce maken tot reorganisatie van hot onderhavige personeel in den geest als door adressant is voorgesteld. In verband met de in werking getreden Woningwet heeft de Vereeniging tot Bo- yordering van den Bouw van Werkmans woningen haar werkkring uitgebreid en om san dc eiachcn der wet te voldoen naast de oude Vereeniging opgericht een Vereeni ging Werkmanswoningen II, waarop do Koninklijke goedkeuring is verkregen. Met het oog op de mogelijkheid dat plan- hen tot uitvoering komen, waarvoor steun yan gemeente en rijk niet wordt gevraagd, *naar waartoe door particulieren de midde len worden verstrekt, heeft de Vereeniging f 26,030 aan obligatiön in portefeuille ge houden. De commissie van financiën nu, niet willende advieeeren tot goedkeuring dezer rekening, wenschte dat de rekening worde teruggezonden met het verzoek de pesten onder hot hoofd Werkmanswonin gen II daaruit te doen verwijderen. Het bestuur der vereeniging bestaando uit profs. mrs. Greven en Tichelaar hebben in een uitvoerig rapport aangetoond dat de door do commissie aangevoerde beswaren ongegrond zijn. B. en Ws. achten deze weerlegging zoo afdoende dat zij voorstel len aan den Raad om tot de goedkeuring over te gaan. Zaterdag vierde prof. mr. D. P. D. Fabius, hoogleeraar in do rechtsweten schappen aan do Vrije Universiteit te Am sterdam, zijn 25-jarig hooglecraarschap aan die inrichting. In de senaatskamer der Vrije Universi teit werd hij 's namiddags gehuldigd in te genwoordigheid van een groot aantal leer lingen en oud-leerlingen- Bij monde van prof. mr. P. A. Diepenhorst werd hij na mens de leerlingen en oud-leerlingen toege sproken en hem als huldeblijk aangeboden liet volledig tijdschrift „Thcmis" in boe kenkast. Daarbij was gevoegd een album van do deelnemers aan dit huldeblijk. Daarna werd do jubilaris gecomplimen teerd door den rector van den Senaat, den heer Rutgers. Prof. FaBius dankte voor de hem ge brachte hulde. Do luits. ter zee 2de klasse J. J. Jen- tink en jhr. M. L. van Geen, uit West-Ic- dië in Nederland teruggekeerd, worden resp. op non-activiteit gesteld en met 27 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De officieren van administratie 2de kl. M. C. Jautze en P. M. Schreuders, resp. dienende aan boord van Hr.Ms, artillerie- instructieschip „Bellona" en Hr. Ms. schoener „Zeehond," zullen op nader te be palen datum onderling van bodem verwis selen. Door den Minister van Oorlog is be paald, dat door eiken vaandrig (kornet die in aanmerking wordt gebracht voor een benoeming tort reserve-luitenant, een ver klaring moet worden overgelegd, dat hij ge durende ten minste vijf achtereenvolgende jaren als reserve-officier ter beschikking van het legerbestuur zal blijven. Het stoomschip „Amsteldijk" arri veerde 19 Oct. te Rotterdam te Newport- News; de „Djocja", van Rotterdam naar Batavia, is 20 Oct. Perim gepasseerd; do „Delfland", van Amsterdam naar Buenos- Ayres, is 20 Oct- Ouessant gepasseerd; de „Franken", van Amsterdam naar Java en Australië, arriveerde 20 Oct. te Antwer pen; do „Herzog" (uitreis) passeerde 18 Oct. Dover; de „Iteehoe", van Java naar Amsterdam, arriveerde 20 Oct. te Suez; de „Koning Willem II", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 19 Oct. Point do Galle; do „Kronprinz" (thuisreis) ver trok 19 Oct. van Napels; de „Patroclus", van Java naar Amsterdam, arriveerde 20 Oct. to Suez; do „Prins Willem V", van Amsterdam naar Paramaribo, is 20 Oct. des ochtends 8 uren Ouessant gepasseerd; do „Willis" vertrok 20 Oct. vn Padang naar Rotterdam; do „Java", van Amster dam naar Java, passeerde 18 Oct Malta; do „Prins Maurits", van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 19 Oct. St.-Mi- chaels; de „Prins Willem II" arriveerde 20 Oct- van West-Indië to Nieuw-York; de Soembawa", van Batavia naar Amster dam, vertrok 20 Oct. van Marseille; do „Rijndam", van Rotterdam naar Nieuw- York, vertrok 21 Oct. van Boulogne; do „Sindoro", van Java naar Rotterdam, pas seerde 21 Oct Eastbourne; de „Adonis" arriveerde 21 Oct. van Konstantinopel te Samos; do „Rotterdam" arriveerde 21 Oct.- van Nieuw-York te Rotterdamde „Oranjo", van Batavia naar Amsterdam., arriveerde 21 Oct. te Genua; do „König" (thuisreis) vertrok 20 Oot. van Kaapstad; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 21 Oct Wight; de „Prinz-Regent" (uitreis) arriveerde 19 Oct. te Killindrni. Bodegraven. Er heeft zich alhier een tijdelijk zangkoor gevormd, dat bij gelegen heid van dc herdenking van den Hervor mingsdag op 31 October a. s. inde Luthor- scho Kerk eenige gewijde liederetn zal zin gen. In het Volkslokaal alhier zal op Vrij dag 27 October, des avonds te halfacht, een openbare vergadering gehouden worden met vrijen toegang, waarop dc heer Stap, oud- middcmachtszendeling, zal spreken over: „De zegen der onthouding." Katwijk. Voor do eerstdaags vacee ren de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school te Katwijk-aan-Zeo hebben zich 9 sollicitanten aangemeld. In do afgeloopen week kwamen alhier eenige partijen haring in afslag. Volle pe kelharing bracht op f 13.60 tot f 14, IJle 11.90 tot 11.95, Sfceurharing f 10.70 tot 12.05, Makreel 12.20 tot 12.40. Het vaartuig K.W. 86, „Katwijk-a&n- Zee VIII", waarvoor in verband met het uitblijven van zeetijdingen werd gevreesd, kwam gisteren binnen; allee wel, vangst 14 last. Het voorbereidend militair onder richt zal in deze gemeente worden, gehou den des Dinsdags en Vrijdags van 7.15 tot 9.15 's avonds in een der lokalen van de openbare lagere school te Katwijk aan dea Rijn; do eerste oefening heeft plaats Dins dag 3 November a. s. Word onlangs alhier aangegeven het twintigste kind uit één huwelijk, jl- Zator- viag werd in een gezin het zevontiondo kind geboren, oveneens van één vader en moe der. Het oudste kind is in de vorige maand 19 jaar geweest en de moeder is nog geen veertig- Koudekerk. De uitslag van de gehou den loting voor do nationale militie dezer gemeente is als volgt: No. 1 C. Blom, 2 B. do Wit, 3 G. Visser, 4 G. Wassenburg, 5 N. Schellingerhoud, 6 M. van Varik, 7 J. do Vries, 8 J. F. M- van Velzen, 9 A. van den Ent, 10 K. Groen, 11 C. van Klaveren, 12 D. Leenheer, 13 A. van der Meer, 14 F. Dorrcpaal cn 15 P. do Jong. Leiderdorp. Do Burgemeester heelt een vergadoring van den gemeenteraad belegd togon Woensdag 25 dezer, des namiddags te halfacht. De agenda luidt: Mededeelingon. Vaststelling begrooting 1906. Voorziening algemeen politieverordening. Onderwys. Vanwege do afdeeüng Patrimonium" al hier, zal Woensdag 26 dezer in do Qerefor- meerde Kerk, des avonds te 7 uren, een open bare vergadering wordon gehouden, waarin als spreker hoopt op te treden Ds. Weyers, van Batavia, mot het onderwerp#De Kerste ning van Indlö". Do toegang is vry. Voorschoten. Zaterdagavond uad in het hotel „Dcurloo" de aangekondigde vergade ring plaats van belangstellenden in hot vraagstuk (l:r gasverlichting. De zaal was schitterend verlicht door middel van het acrogeengas, terwijl het toestel tor berei ding van dit gas ï-edo aanwezig was. Gaan deweg kwamen er tueor men.schen, zoodat ten slotte do zaal gooi bezet was, toen om kwart ovor achten dj - eer Vernède, burge meester, do bijeenkomst opende. Voorschoten is, zoo begon do voorzitter, op het gebied van verlichting achterlijk. Terwijl kleinere dorpen in ons land reeds l.a/ng yan gasverli0I1 ting, sommige zelfs van eloctrisoh licht zijn voorzien, sukkelen wij nog altijd met onze ouderwetsche petrole umverlichting Hierin verbetering to krij gen is reeds lang des voorzitters streven geweest. Er is een Raadscommissie benoemd voor dit vraagstuk, dat evenwel tot dusver mog niet is opgelost. Wol is hij tot do over tuiging gekomen, dat electrisch licht voor den kleinen man, zolfs voor don burger stand veel to duur is. Intusschon is inge komen een aanvrage van den heer Van der Zee, om concessie i jor de oprichting eencr aërogeengaefabriok, zooals hij die reeds in een tiental gemeenten heeft tot stand ge bracht Ten einde dc burgerij in de gelegen, heid te stollen met dit verlichtingssysteem kennis te maken, heeft spreker den heer Van dor Zee uitgenoodigd dit dezen avond te komen toelichten. Daarna hield de heer Van der Zee een populaire voordracht over da werking van eon arëogcengasfabriek, trad in een beschou wing over de kos'ten, 'die niet hooger zijn dan do gemiddelde petroleumprijs, toonde aan welke de versahilleodo voordeden zijn van dit gas boven steenkolen- of acyteleen- gas en verklaarde zich bereid evontuede bezwaren of verzoeken om inlichtingen nader te beantwoorden. Hij stelde vooral op den voorgrond de groote eenvoudigheid van de inrichting der fabriek, die als het ware automatisch werkt, zoodat één man voldoen de is om de geheele zaak te drijven in tegenstelling met steenkolengasfabrieken, waar minstens 4 of 5 man personeel noodig is. Ook kost de oprichting eener zoodanige fabriek wol meer dan van een arëogcengas fabriek. De oprichtingskosten dezer laatsten zijn door spreker op 50,000 geraamd, waaronder ds woning van den machinist is begrepen. Van een cn ander waren teeke- ningen ter vergadering aanwezig. Een levendig en geanimeerd debat ont spon zich hierna, dat somtijds een zeer huiselijk karakter droeg, wanneer de heer Van dor Zee aan enkele belangstellenden nadere bijzonderheden van de toestellen verklaarde. Dan weer besteeg de lieer v. d. Zee den katheder om bazwaren of vragen van meer algemcenen aard te weerleggen of te beantwoorden. Aan het einde van den'avond betuigde de voorzitter den heer v. d. Zeo dank voor zijn aangename en interessante mededeelin- gen en gaf te kennen, dat de gemeenteraad, waarvan 4 leden tegenwoordig waren, zou hebben te overwegen of dit systeem voor de gemeente Voorschoten het beste was en zoo ja, of eigen exploitatie dan wel het vorieenen eener concessie de voorkeur ver dient. Nog kan worden medegedeeld; dat reeds enkele particulieren on ook het hojfdbestunr der posterijen en telegrafie zich bereid ver klaarden om, komt do zaak tot st'.ml, hun perccclon aan te sluiten. Woubruggc. De leden der Zuidliollaad- sche Vorceniging „Het Groene Kruis", afd. Woubruggo zullen vergaderen op Dinsdag 24 October, in do zaaJ van den heer J. Gul- demond. Te behandelen punten: lo. Behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemecno vergadering. 2o. Benoeming van een afge vaardigde en diens plaatsvervanger. 3o. Vaststelling der begxooting 1906. 4o. Verslag van don magazijnmeester. 5o. Verkiezing van twee bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren W. A. Asman cn H. J. D ren then. 60. Benoeming eener com missie tot het nazien van het materiaal. Door de vele regens in de laatste dagen is in do polders, vooral die, waar gcco stoomkracht voor Waterloo zing wordt gebe zigd, het water verbaasd gerezen. In den Oudendijkschen polder alhier in het lage gedeelte namelijk zal, houdt de regen aan, liet land spoedig blank staan. Het is to hopetn, dat er wind komt, anders zal men spoedig genoodzaakt ijD het vee bin nen to halen. Voor do arbeiders is de booge waterstand inderdaad ook al een schadepost, wijl er van arbeiden als slootschietcu, kroozen, enz., niets of althans zeer weinig komen kan. Hel elfde jaarfeest vaa den RA Volksbond, afdecLing Leiden en Omstreken, word gis teravond gevierd in het Gebouw aan het Rapenburg, waar do groote zaal tegen acht uren geheel gevuld was. Do banieren der onderafdcelingen, plan tengroepen en tropeeën, o. a- met do busten van de Koningin en cjen Paus, sierden de zaaJ. De voorzitter, de heer W. do la Rivière, riep allen een hartelijk welkom toe, deelde mede, dat dc Afdceling zich aan do Ka tholieke Socialo Actie heeft aangesloten, herinnerde aan de opening onlangs van do nieuwe tcekenschool en wees er op, dat het voor het eerst is, dat hot jaarfeest in het eigen gebouw werd gevierd in plaats van in de Stadszaal. Daarbij dacht hij aan het spreekwoord: Oost west, thuis best, maar daarentegen moest het feest nu over drie avonden verdeeld wordonthans voor het eono gedeelte der leden, Woensdag voor do donateurs cn a. s. Zondagavond voor de andere helft dor leden. Hot was een proef neming, welko hij hoopte, dat zou slogan. Voor deze feestviering was weer een be roep gedaan op de medeworking der onder- afdeoling, welko gaarne werd verleend, waarvoor zij aanspraak hebben op aller op rechten dank, welke vooral kan betuigd worden door aan het aangebodene veel aan dacht te schenken, en dab ieder de orde zoodanig handhavo, dat daardoor de taak van de commissarissen zoo gemakkelijk mo gelijk wordt gemaakt. Fanfares weerklonken, do muziek gaf een nummer van het Bondslied een con Fcesrt- marech werden door het Zangkoor aangehe ven, woaxna do geestelijke adviseur, de weleerw. heer pater O. Haanen, 'don ka theder betrad on do vergadering met dui- dclijko stem ongeveer volgender wijzo toe sprak: Mot vr. ugde hob ik dozen dag begroet, waarop ik dc mannen van den Volksbond te gelijk met hun vtouwcd in do feestzaal van ons gebouw zoude samen zien. Met vreugde zeg ik ©n dat is zoowel om dc man nen als om de vrouwen, alsook om mij zelf. Vooreerst om do mannen: ik weet hoe verlangend zij naar dozen dag hebben uit gezien om hun vrouwen, door dezen genoeg lijken feestavond eonigszins schadeloos to kunnen stollen voor hun afwezigheid uit het gezin, die noodzakelijk was, omdat zij hier in vergaderingen met do zaken van den Bond moesten bezig zijn. Welnu, do fcosbavond is gekomen en dezo mannen heb ben liet genoegen die billijke schadeloosstel ling to kunnen geven aan hun vrouwen. Maar ook om de vrouwen. Het mag niet ontkend worden, dab do vrouwen men'g offer moeten brengen ter wille van den Bond, doordat do man ook nog in de vrije avonduren en op den Zondag afwezig is om do vergaderingen bij te wonen. Daarom doet het mij genoegen, dat ook de vrouwen eens genoeglijk met hun mannen hier samen zijn. Met vreugde heb ik ook dezen dag te gemoet gezien om mijzelf. Gij moet weten, ik hou ook wel van eon lolletje. (Gelach) Maar dat is nu eigenlijk de hoofdreden niet. Do hoofdreden 18, dat ik bij deze gelegen heid eens een woord kan spreken tot die leden van den Bond, die in don loop van het jaar zolden of bijna nooit de vergaderingen bezoeken, en dat ik daarbij de hulp van de vrouwen kan inroepen om daarin verbetering te brengen. Ook op de voorlaatste ledenvergadering heb ik reeds de vraag gesteld, waaraan toch dio laksheid in het bezoeken der ver gaderingen kan wordon toegeschreven? Ja, ik weet het wel, daar wordt gezegd, dat onzo tijd lijdt aan vorgaderingziekto, dat er veel vergaderd wordt o m to verga deren en niet om zaken ai to doen. Ik wil ook niot ontkennen, dat daar, iu het algo- moen gesproken, iets van waar is. Maar als dit ooit gezegd wordt van onzen Bond, dan spreek ik daartegen een sterk protest uit. En al wie mot mij do vergaderingen kent, zoowel van afdceling als van de onder- afdeel ingen, die zal mij daarin bijspringen cn met mij getuigen, dat wij liier vorgado- ren om zaken af te doen. Maar hoo komt het dan, dat op do go- wone ledenvergaderingen van onzo 500 leden nauwelijks de helft op het appèl verschijnt? Wij allen toch zijn overtuigd van do nood zakelijkheid van hot voreonigingsloven. Ea een verecuigingslcvon is oiet denkbaar zon der vergaderingon. En wat speciaal onzen Bond betreft, hoo aaJ iemand, dio steeds ot den halven tijd van de vergaderingen weg- 1 blijft, op do hoogto kunnen zijn van do kwesties, die in oen Bond hangende zijn? Hoo zal hij kunnen deelnemon aan do bowe- gingen, dio op touw wo-rden gezot? Eu om den spijkor recht op zijn kop te slaanhoo 1 zal iJj kunnen spreken in zijn eigenbelang, waarvoor hij toch lid van den Bond gewor* den is? Ik geef aan do loden, dio zich hier aan traagheid of laksheid schuldig kennen, den raad om weer mot nieuwen moed de vor gaderingon getrouw bij to women. Do Fransohman zegt van het eten: L'appëtic vient en mangeant, d. w. z. al etende krijgt mon eetlust. Zoo zal hot ook gaan mot het bijwonen der vergaderingen!do raken, dio daar te verorberen zijn. zijn zoo pikant, dat ieder Volksbondcr geleidelijk meer syn.pa- thio daarvoor krijgt on zelfs verlang» ml naar c n volgende vergadering gaat, uit- zion. Maar, daar zijn loden, die zeggen, èafe het niot aan hen ligt; hot zou liggen a*n moeder do vrouw, dio aanhoudend moppert ovor het voortdurend vergaderendio haar man ook eens thuia wil hebbon. Ik zal mij du8 tot dc vrouwen moeten wendon. Wel, hoo zit hot, is dat waar? Hier wachtte spreker ccnigo oogen blik kon, als om een antwoord op zijn vraag uit to lokken. En inderdaad bleef dit ook niot uit. Onder hilariteit klcxnk or van enkele zijden een „ja" als bevestiging. Toen ver volgde spreker aldus: Nu, ik moet bekennen, dat een vrouw, wier man den hcelen dag en de hcclc week buitenshuis workt, wel reden heeft om haar echtgenoot in do avonduren cm des Zondags thnis to verlangen. Maar, dat vergaderen hooft toch niet zoo erg dikwijls plaats. Daarom kan ik moeilijk gclooven, dat do vrouwen hun mannen van dio weinige vergaderingen zullen afhouden. Te meer, omdat do vrouwen van onzon tijd erge lievo monschon zijn: vroeger, heel vroeger, waren do vrouwen heksen, maar tegenwoordig is dat heel anders. En niot alleen zijn zij te genwoordig erg inschikkelijk cn met alles tevreden, maar daarenboven zijn zij ook zeer verstandig: zij weten zeer goed, dat haar man in het belang van het gezin zich moet aansluiten bij een organisatie en dat een organisatie noodzakelijk moet vergadoren: en daarom zullen zij op do dagen, dat die vergaderingen plaats hebben, haar man niet thuis houden, maar eerder zeggenMan,- donk er om, hot is vergadering, maak dat jo er bij bent. Het eenige, wat voor sommige vrouwen het vergaderen hatelijk kan maken, is, dat de man na afloop dor vergadering niet di reet naar huis gaat, doch mot vrienden ca bekenden nog do koffiehuizen gaan bezoeken en dan tor elfder ure, misschien ook nog met een brom in, thuis komt. Ja, maar dat ligt niet aan do vergadering, dat wordt den man op do vergadering niot geleerd dat is meer een pcrsoonlijko fout, dio mis schien nog meer zal plaats hebben, als do man niet lid was van den Bond. Dit moot met göduld on belijd worden togrsngegaan, maar mag geen roden zijn om den man uit den Bond thuis te houden, want het stre ven van don Bond is om onze mannen to vormen tot flinke werkers, oppassende huis vaders on oprechte Katholieken. Mannen van den Volksbond, csn gij, hun vrouwen, ik vertrouw, dat mijn woord in' goedo harten zal zijn neergekomen on ik reken op uw aller welwillende modewerking voor de goedo zaak. Laten wij nu prettig feest gaan vieren: wij allen verdienen hot: do een voor hetgeeai 1 zij gedaan hebben, do ander voor hetgeen zij bereid zijn te doen. En prettig was het er. Daarvan hadden' do zangvercenigir.g ,,8t.-Caecilia", do rederijkerskamer „Vondel/, de gymnas tiekclub „Lichaamsontwikkcling", het harmonie-orkest „St.-Gregorius" en dd schcrmclub „Wilhelmina" getuigd, na het' luide applaus, hetwelk op de meermalen geestige toespraak was gevolgd. De muziek stond nu, na de benoeming van den heer L. van Oeffeit tot kapelmeester bij het 11de reg., onder leiding van den hoer Jac. Kroon, lsten klarinettist bij het 4do reg. en voerde menig mooi nummer tot afwies»-

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1