li*. 14005 Donderdag ÏO October. A* 1905. (Deze fëourant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit da „Staatscourant" LEIBSCH DAG-BLAD PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per week 9 Oenta; per 3 maanden l l 2 l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd riyn 't 1.30. Pranco per post v 1.65. PRIJS DER ADVERTENTIES V.n 1—8 regel. J1.05. Iedere regel meer f 0.17J. - Grootere lettere near plaatsruimte. Kleine advorteutiën ran 30 woorden 40 Oenta contantolk tiental woorden meer 10 Oantr. - Voor hot incasseeren wordt/"0.05 baroVond. Leiden, 69 October. Men bericht ons, dat dank zij den na- iften, waaronder één van 25 onder let ters K. W. Z. en één van f 20 letter R., het totaal bedrag der hier ter stede gehouden „Unie-collecte" f 696.67i bedraagt. Zooals ynen weet, wordt dit bedrag verdeeld onder te vijf alhier bestaande Chr. Scholen, naai sïen maatstaf van het aantal leerlingen. Begunstigd door schoon herfstweder vacht een gezelschap van omstreeks 20 personen, leden cLer vereenïging „Oud- Leiden" met hun dames, gisternamiddag een bezoek aan het kasteel Duivenvoorde onder' Voorschoten. De eigenaar, jhr. H. A. Steengracht, had hiertoe welwillend zijn toestemming verleend. Voorafgegaan door een historisch© toelichting van den voor zitter. mr. J. C. Overvoordc, werd genoemd kasteel met al zijn kunstschatten met groote belangstelling in oogenschouw genomen. In de gisteravond gehouden vergade ring van de Commissie van Beheer over het Krankzinnigengesticht „Endegeest" en Sanatorium „Rhyngeest", is, met ingang van 1 Januari ara., tot boekhouder bij bei de inrichtingen benoemd dc heer J. W van Hiel©, administratief ambtenaar ten bureele van gemeentewerken, alhier. Tot tijdelijke onderwijzeres aan de school 2de klasse voor jongens en meisjes aan de Oude Vest, is door B. en Ws. be noemd mej. C. W. C. Mingelen. Voor net exa .en in de vrije en orde- oefeningeei der gymnastiek is to Rotterdam ■geslaagd mej- F. C. O. Mingelen, van Lei den. Den lston November herdenkt de heer A. W. Kloos, vroeger onderwijzer te Lei den, den dag, waarop hij 25 jaar geleden als hoofd optrad der toen eiieuw gebouwde school te West-Knollendam. Op do zeventiende lijst van do 27ste jaarcollecte voor de Scholen met den Bij bel in „De Standaard" komen o. m. voor: Hoofddorp, met f 160; Boskoop, met f 189-68; Katwijk-aan-Zeo (Gerof. Kerk), met 40; Voorschoten, met f 100.851; Ze- yenhuizen (Z.-H.), met f 117-35. Behalve de ,,Unie"-oollecbe werd te Kat- [wijk-aam-Zee in het afgeloopen jaar nog 350 in de Geref. Kerk voor de Chr. School gecollecteerd. Tot onderwijzer aan do Chr. school te Zutfon is benoemd de heer W. A. Riet- yeld, te Aalsmeer. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van 's-Gravcnhago, tot aankoop van grond ter yerbreeding van de Heulstraat, hoofdza- |/elijk op grond, dat dit besluit word ge nomen aan hot einde cener vergadering, terwijl dc beraadslaging over dezen aan- - jkoop niet in den oproepingsbrief was ver meld en dus zoodanig raadsbesluit niet I 'den noodigen waarborg aanbiedt, dat het j zonder overijling genomen werd en werao- lijk weergeeft het gevoelen van de meerder heid van den Raad. Aan een besluit, voor het vermogen der gemeente van gewicht, genomen onder om standigheden welke overijling niet uitslui ten, kunnen Ged. Staten geen goedkeuring yerleenen. De minister van koloniën biedt Vrij- dag 20 October ara. den nieuwbenoemden gouverneur van Suriname ee.i afscheidsdi ner aan in „Restaurant Royal" te 's-Gra- yenhage. Zooals wij gisteren meldden is op den huizo „Voorstonden" onder de gemeente Brummcn overleden mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, oud-voorzitter der Eerste Kamer der S--ten-Generaal. Hij bereikte den ouderdom van 87 jaren. De ovorledcno, zegt de „Zwolsche Cou rant" heeft in Zwolle, in do provincie överijsal, in ons land een belangrijk© plaats ingenomen. Van 1856 tot 1867 heeft hij aan het hoofd 'der gemeente Zwolle gestaan. Gedurende do jaren 1853 tot 1880 is hij lid geweest der Eerste Kamer voor Overijsel. Van 1874 af viel hem do eer te beurt het voorzitter schap van dat hoogo staatslichaam to be- kleeden In 1880 werd do heer De Vos van Steenwijk benoemd tot Commissaris des Konings in do provincie Utrecht, een be trekking, die hij echter slechts korten tijd bekleedde, daar hij in 1881 zijn ontslag Tiam- Sedert leefde hij ambteloos te Brum- men op don huize „Voorstonden". Hij bleef steeds veel belangstellen in de aangelegen heden der provincie Overijsel, en men kon hem, zegt de „Zwolsche Crt.", dan ook teeermalen aantreffen op de vergaderingen Vereeniging voor Overijaelsch Regt Geschiedenis,n waar hij door zijn leven dige persoonlijkheid, onverzwakt naar lichaam en geest, een hoogst geziene en ge waardeerde verschijning was. Do nieuwe Oostenrijksch-Hongaarscho gezant bij ons Hof, Graaf zu Brandis, se dert eenigen tijd to 'a-Gravenhage, begeeft zich binnenkort naar zijn vroegoren post, Stockholm. Tegen het laatst van het jaar wordt de gezant in Den Haag terugver wacht. Naar de „N. R. C." verneemt, is de kolonel A. J. Vetter, commandant van het 3de reg. inf. te Bergen-op-Zoom, bestemd om tot generaal-majoor, commandant dor 3de divisie infanterie to Breda, te worden benoemd. Do off. van gezondheid 2de klasse L. Backer Overbook, die 21 dezor geplaatst wordt aan boord van Hr. Ms. pantsers chip „Piet Hein", komt dan te Willemsoord in siation. Do gouverneur van West-Indic, de oud-minister A. W. F. Idenburg, vertrekt naar Paramaribo, met het stoomschip „Prins Willem I". Do heer A. Fortgens, to IJlst, (Fries land) is benoemd tot onderwijzer aan het Instituut-Sohreuder, Jan Luykenstraat te Amsterdam. Naar wij vornemen, heeft in de te Groningen gehouden huishoudelijke verga- doring vam de aideeling Groningen van de Sociaal-democratische arbeiderspartij, een plechtigheid plaats gehad. Met een toepas selijk woord werd door den heer G. Ster- ringa namens de leden der afdecliug aan den heer J. H. Schaper, die in Den Haag vertoeft een fraai schilderij geschonken als een blijk van huldo cn dank voor het vele, dat do heer Schaper dio, zooals men weet Groningen metterwoon gaat verlaten voor de afdeeling heeft gedaan. („N. G- O.") Do burgemeester der gemeente Hoog woud, de heer C. P-jjper, die tcgem 25 No vember a. s. zou moeten herbenoemd wor den, wenscht daarvoor niet weder in aan merking to komen. Voor de vacature van onderwijzer met verplichte hoofdakte aan do o. 1. school in het dorp Sloten (Noord-Holland) worden voorgedragen de heeren K. Postma, te Haarlemmermeer, A. Alberts, te Groningen en L. van Djjken, to Meppcl. Het stoomschip „Potsdam" vertrok 18 Oct. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Ambon", van Java naar Amsterdam, arriveerde 18 Oot. te Marseille; de „Pyr- rhu8", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 15 Oct. van Port-Said; de „Gouver neur" (uitreis) arriveerde 17 Oct. te Ge nua; de „Ixion", van Java naar Amster dam, passeerde 17 Oct. Gibraltar; do „Pre sident" (thuisreis) vertrok 17 Oct. van Zanzibar; do „Prins Hendrik", van Bata- via naar Amsterdam, passeerde 18 Oct. Kaap Roca; do „Sindoro", van Batavia naar Rotterdam, is 18 Oct. Sagres gepas seerd; de „Wilis" vertrok 18 Oct. van Ba tavia naar Rotterdam. Haarlemmermeer. Zij, dio bezwaren mochten hebben tegen da oprichting door B. «de Geus van een bakoven te Hoofddorp, in het perceel GG 54, kunnen 'die, hetzij mon deling, betzij schriftelijk, den 31sten dezer bij het Gemeentebestuur kenbaar maken. In een volkslogement te Hoofddorp heeft een ergerlijke mishandeling plaats ge had. J. T. en J. A. zaten aan een tafeltje, toen J. A. plotseling opsprong en den niets kwaads vermoedenden J. T. zulke gevoelige slagen toebracht, dat deze hevig uit den neus begon te bloeden cn op meer plaatsen in het aangezicht werd verwond. Do politie werd onmiddellijk met de zaak in kennis gesteld cn maakte proces-verbaal op. Hazerswoudc. Do heer Henri Dokking zal op Woensdagavond 25 October a.s. op treden ten huizo van mej. 'de wed. C. van Egmond te Koudekerk. Een opwekking om daarheen te gaan z-al wel voor niemand noo- dig wezen. Noordwykerliout. Het was hier ditmaal een veiling van droge bloembollen, zooals er nog nooit in ons dorp een is geweest, zoo buitengewoon groot was do aanvoer van bloembollen cn zoo overtalrijk waren de aanwezige kweekers en handelaren in di-1 artikel. Zij waren opgekomen van nabij cn verre als uit de Veenstreek, het Westland, het Noorden, o. a Beverwijk, Heemskerk, St- Pancras enz. Do belanghebbenden konden niet allen in het verkooplokaal, een gedeel te van hen moest onder de warande vódr bet lokaal, de verkooping volgen. In overeenstemming met deze talrijke opkomst-, was de handel zeer levendig. En belangrijke prijzen werden besteed, b.v. voor tulpen als Grand Due van 65 tot 75 gulden por H L. Prins van Oos tenrijk 15 gulden voor 250 stuks. Proserpi na van 10 tot 12 galden voor 250 stuks, Prinses Wilhelmina 23 gulden voor 500 stuks, Murillo 26 gulden voor 1000 6tuks. Voor de gladiolus Brenchelensis werd van 14 tot 15 gulden per 1000 stuks gemaakt, enz. De catalogus telde aanvankelijk 613 nummers, maar is ten slotte gekomen tot 700 nummers. De veiling heeft opgebracht; 7500 gulden. Onze plaatselijke afdeeling van het bloembollenkweekers-genooteehap is na zoo koiten tijd van bestaan, reeds tot grooten bloei gekomen. Het sucoes, dat zij met haar veiling heeft gehad, is allo verwachting te boven gegaan. Dat geeft goeden moed voor de toekomst. Oogstfeest. De uitslag van de gisteren gehouden loting voor de nationale militie is als volgt: 1. J. J. Nathenius (in mil. dienst). 2. T. A- Stravors. 3. H. van Steyn (brd). 4. J. Schrama, 5. W. de Ruyter. 6. A. H. van der Hulst (lich. gebr.) 7. F. Th. den Boer (lich. gebr.). 8. J. W Geverink. 9. M. O. Hansen (lich. gebr.) 10. J. Chris- tiaanse. 11. J. P. van Kampen (brd.). 12. O Nag te gaal. 13. M. van den Burg. 14. W. de Groot. 15. N. J. Schonovcld. 16. P. L. Koot (lich. gebr.) 17. P. J. Molenkamp (brd.). 18. A. Verboog (lich. gebr.). 19. R. J. P. van Dijk (lich. gebr.). 20. W. van der Ploeg (brd.). 21. W. v. d. Kraan. 22. W. van der Zwart. 23. D. Mcchelse. 24. Th. F. de Jong (lich. gebr.). 25. L Schaap (te klein). 26. L. Schipper. 27. E. Giczcn. 23. J K. A. Luiten (in mil. dienst). 29 W. van der Werf. Woubruggo. De „Nijverheid II", van Leeuwarden op Rotterdam varende, in 'de richting naar Amsterdam heden alhier doorvarende, raakte te negen uren voormid dag met een houten scheepje beklemd in do door vaart-wijdte van de brug over de Wa tering. Dc stoomboot zat zoo vast, dat met behulp van den stoomlior met een staaltros om den ducdalf achteruit moest w or don gewerkt. Had de stuurman van den stoom boot even gewacht, totdat het hou teer vaar tuig door de brug was geweest, dan had het ongeval voorkomen geweest. De brug zelf was even geschrankt, is evenwel door den stoomboot in het verband gebracht-. Het scheepje evenwel zal er wel een gc- heelo knak rneo aangekregen hebben, al thans toen de stoomboot vrij kwam, kon men zien, dat het sohcepjo weer in haar ouden stand terugkwam, een bewijs van zelf, dat het in niet geringe mate ingedrukt is geweest. De schade zal worden vergoed. Zwammordftin. Aan 0. Hoogcndoorn, veehandelaar alhier, is 'door het bestuur van den polder Reouwijk, voor den tijd van vijf jaren, publiek verhuur v., voor 321 gld. per jaar: do Oostmolenkade en Oostmolen- weere; en aan G. van de Werke, graanhan delaar alhier, voor 16-4 gld. per jaar: do Westmolcnkado en Westmolenwecre. Do ge heel o verhuring bracht ditmaal 94 gld. per jaar meer op dam hot vorige jaar. Do pogingen, om in den polder „De Tem pel" (wijk D onzer gemeente) een waterlei ding te leggen, zijn mislukt. Do commissie ad hoe, na dertien maanden werkzaam geweest te zijn, om van het polderbestuur de daarvoor gecischto concessie te verkrij gen wolko poging helaas niet het ge- wensohto resultaat had heeft thans haar mandaat nodergclegd. Zoeterwoude. Do jaarwedde van don gemeente-ontvanger is mot imgang van 1 Jan. 1906 door Ged. Staten bepaald op f 450. K. Hulsbos is aangesteld tot onbezol digd Rijksveldwachter in deze gemeente. Do uitslag der loting voor do nationale militie is als volgt: 1 S. vam Leeuwen, brd.; 2 L- van Schagen; 3 H. J. v. Oordt;4E. A. v. d- Akker; 5 A. B. van der Reep; 6 J. H. Baiting; 7 H. G. Wceeel; 8 L. v. d. Lubbe; 9 J. C. Paardekooper, gebreken; 10 J. P. Dijkman, brd.; n A. Jansen, brd.; 12 C. J. do Jeu; 13 J. Wctsenburg; 14 A. Janson; 15 C. Molenkamp, brd.; 16 S. Nasveld; 17 G. G. Klyo18 B. Noorden-liet, brd.; 19 G. v. Dam; 20 J. H. Meyer, gebreken; 21 L. v. d. Akker, gebreken; 22 Ph. Tijssen, ge breken; 23 C. J. W. Wij ten burg; 2-4 A. v. d. Pol; 25 H. P. van Pelt; 26 W. H. E. Ak kermans; 27 L. Verkuil, gebreken; 28 D. v. Tilburg; 29 A. J. v.d. Poel; 30 W. A. do Jong; 31 L. Hoogeveen, brd.; 32 M. Tel- jeur. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot Neder- iandsche gedelegeerden ter Internationale Zoerechtconf eren tie te Brusseljhr. mr O. D. van der Staal van Piershil, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister to Brussel; A. Plate, president van. de Kamer van Koophandel en Fabrieken, lid van de Twee-do Kamer der Staten-Gcne- raal te Rotterdam; mr. W. L. P. A. Molen- graaff, hoogleeraar te Utrecht; mr. B. G. J. Loder, advocaat en procureur, te Rot terdam; mr. C. D. Asser Jr., advocaat en procureur ta Amsterdam. Met ingang van 1 Juli 1905 aan den met ingang van gemelden datum, op grond van gevorderden leeftijd op zijn verzoek, eervol uit zijn betrekking ontsla gen meestor-vormer en gieter bij de muni tiefabriek K. Geevcrding, pensioen ver leend ten laste van den Staat, ten bedrage van 490 per jaar. Do heer J. L. Dekkers is erkend en toe gelaten als vice-consul van België, te Am sterdam. Bevorderd tot luit. ter zee 1ste klasse, de luit. ter zee 2do kl. R. L. Dijkhuis, en tot luit. ter zeo 2de kl., do adelborsten lsto kl. E. Th. do Veer, W. Voorbeytel Cannen- burg en J. G. van der Laan. ISADORE DUNCAN. Zeker zal men wel zelden in dezen schouwburg (dio, ondanks de hoogc entree prijzen in parterre en 2do rang zeer dicht en overigens middelmatig bezet was) onder do muzikale inleiding naar den cigonlijken aanvang der voorstelling met zoo gespan nen verwachting hebben uitgezien, als gis teravond bij miss Duncan's optreden. Niet slechts oen worcldberocmdo kunstenares zou men aanschouwen, op wolko in geheel Europa avond aan avond duizenden oogen in geestdriftige bewondering waren geves tigd geweest, maar oen geheel eonigc, oor spronkelijke verschijning, een hervormster, een vrouw van grooto intuïtie en artistieke vermogens en daarbij van hoogo inteliec- tueele ontwikkeling, dio ook met het ■woord haar denkbeelden wist to verdedi gen cn de ponnen van do beroemdste aosthotici hoeft in beweging gebracht. Is deze hooggestemde verwachting bevredigd geworden? Het is moeilijk dit to zeggen. Zckor is hot, dat de aanwezigen, eerst vrij koel cn gereserveerd, meer ou meer onder don indruk kwamen en do kunstenares gaandeweg door stoods warmer en ten slot te- geestdriftige bijvalsbotuigin; n huldig den. Inderdaad, wie zou niet getroffen wor den door dat zielvolle, oxpressicve, van al lo behaagzucht vrije gelaat; 't harmonischo in kleur cn vorm der kleeding, do zeldzame bekoorlijkheid en gratie van gebaron, «tanden en bewegingen 1 Miss Duncan ziondo, gevoelt men const recht wat onze gewono tooneeispelcrs en vooral onze ope razangers, wier kunst nog zooveel dichter bij do hare staat, in veel van deze dingen te kort komencn wat het alles in zich sluit, door do bewegingen van het lichaam do aandoening*:i der ziel uit te drukken. Onvergetelijk on in alle opzichten heerlijk was haar uitbeelding van don Engel met do Viola, diop aangrijpend do (zonder or kestbegeleiding gegovono on in adcmloozo stilte gevolgde) voorstolling van don Dood on hot Meisje. En dan moet ook vooral ver meld worden: de Bacchantische clans in 't laatste nummer, waarbij ook do ongewone, karakteristieko muziek van Pecci zeer tref fend was. Maar hot zal menigeen gegaan zijn als schrijver dezes: veel van het geziene was to ongewoon, kwam te onverwacht; wij misten aanknoopings- cn vergelijkingspun ten. Zeer dikwijls was het verband van do uit to drukken aandoeningen en de uit drukking zelve ons duister. Wat beteeken- do bijv. menigmaal dat verraste staren in de verte, in Rameau's „Tambourïn" dat neerzinken op den grond, dio tragische go- baron? Men zou om vele bijzonderheden recht to kunnen voelen, in de problemen en zwarigheden dezer kunst meer t..uis moeten zijn. Wat zou het interressant we zen, eens een les bij te wonen door miss Duncan aan de leerlingen harer school ge geven, haar verklaringen en terechtwij zingen te volgenSoms kroeg men den in druk, dat do grenzen dezer mimische kunst werden overschreden (bijv. in de scènes met Orpheus en Eurydice) en dat niet ai- les gegeven werd, wat gegeven moest wor den. Het Haarlemsch orkest, onder directie van den hoer Van der Linden, hield zich vrij goed. Zeker, de klank was niet altijd voornaam, soms hinderden ongelijkhcucn en ruwheden, maar er waren toch werke lijk zeer goede oogenblikken, waarin wij van de allerbekoorlijkste oude 17de eeuw- sche muziek bepaald hebben genoten. De Donau-wals, dio de kunstenares a'j toegu.t schonk en over wier opvatting zij waar schijnlijk aan bet orkest wel haar aanwij zingen zal gegeven hebben, werd ryth- mi8ch zelfs bijzonder good gespoeld en sleepte mede. Onnoodig to zoggen, dat mise Duncan ook hier, evenals elders, door dit nummer het publiek in verrukking en opgewondenheid bracht. O. De Theosopliie, een behoefte van onzen lijd. Do theosophio heeft in Leiden ook reeds oen aantal aanhangers gevonden. En de zich noemende Loge hield gisteravond een openbare vergadering in het Nutsgebouw, waarin do heer Johr. van Manen, van Haarlem, een bekend voorve .-liter en pro pagandist voor do theosophiscbe beginse len een rede hield over bovenstaand on derwerp. Niettegenstaande men elecuts tegon betaling van ^.25 werd toegelaten, was de zaal flink bezet. Iedere beschaving heeft volgens Spr. eed ideaal, hetzij een godsdienstig, hetzij een wijsgeerig of artistiek ideaal. Mot de ontplooiing van dit ideaal, bloeit ook de beschaving; sterft liet ideaal, dan volgt beschavingsverval. Zoo verklaarde Spr. do beschavingstijdperken van Egypte*- Baby Ion ië, G-riokonland, Italic, enz. En zooals het met do monschheid of een dcol or van gaat, niet andera is het met don enkelen mensch. Individuen mot kleino 'denkbeelden kunuon geen grooisch loven vertooncn. Tijdens do afbrokkeling van het oud ideaal leeft men in onzekerheid en twijfeldaarop volgt oen periode van rust, waarmede men geen vredo heeft en een nieuw ideaal, oen niouwo levensloor breekt zich baan. Do menschheid heeft deze afwisselende tijdperken noodig. In onzen tijd is men in do be schaaf do wereld bezig oen nieuw ideaal, een nieuwe lovens- leer to vormen, die als leuze, als motto kan dienen voor een niouwo beschaving. Do theosophio hooft volgens Spr. de meesto kans om tot do levensleor on tot de we reldbeschouwing van den komenden tijd to worden verhoven. Oin dit aan to toonen ondorzocht Spr. hoc dozc nieuwe levensleer zal moeten zijn. Zij moet aan geheel andero oLsehcn beantwoorden dan eon vrocgoro on thans nog geldende. Wij kennon geen grenzen meer. Door do verbeterde verkeerswegen opent zich de aarde voor ons als één menschheid. Zoo zal d'o nieuwe kwonslocr allo volkeren be schouwen ale oen groote broederschap. Ook geloofsverschillen vallen weg. Do tegenstelling van Christen en Heiden bo- sloat niet meer. Do kennis der talen heeft voor ons opengelegd het geloofsleven dor volkeren en ons geleerd, dat het abstracte *in eiken godsdienst van gelijke waarde is. De wetenschap, mot namo dc natuurwe tenschap, is verbazend vooruitgegaan^ En een levensleer, die met do wetenschap geen rekening houdt, ia niet voldoende voor den denkenden monsch. Do geloofs- clomonten van hot Ubristcndom bijvoor beeld houden geen voldoenden rekening mot do wetenschap. Ook do kunst cn het socialo leven, thans een chaos, waarin geon grooto be ginselen, maar twoo feitelijk onderge schikte factoren, handel cn administratie» hoorschen, moot in het nieuwe plan van levensleer worden opgenomen. Zij moet omvatten alle elementen vaa godsdienst, wijsbojeorfcc, (wetenschap, kunst en l ot practischo sociale loven cn deze in een toestand van evenwicht bren gen. Ziedaar het ideaal van een completo levensleer, niet beperkt door tijd of plaats. Do hodcndaagscho theosophio beant woordt volgons don hoor Van Manen aan al dezo cischon. Zij omvat hot gehoclo menBcholijko leven, zij verecnigt don vro- ino cn don geleerde, den kunstenaar en den socialen hervormer tot één dool. Zoo heeft zij verzoening aangekondigd in onze twijfelende, zoekende on verwar rende wereld. In de theosophio moet drieërlei onder scheid gemaakt worden: lo. Do wijsheid, die do kern uitmaakt van allen godsdienst. 2o. De theosophischo leer, of theologie» zooals bijvoorbeeld do reïncarnatie, het karma, enz., en 3o. Do theosophischo beweging in het verenigingsleven, waardoor zij in con tact met do wereld staat. De twee laatste zijn Blechts middel om tot de ware wijsheid, d. i. heiligheid, to komen. Do leeringen moeten niet geloofd, maar bestudeerd, onderzocht, beproefd worden. Daartoo wekte spr. ten slotte met kracat op. Er was gelegenheid om tot den spr. vra gen te richten of om over verschilpunten met hem van gedachten te wisselen, waar van echter niemand gebruik maakto. Hulde aan prof. dc. F. I. P.ulgers. Gistermid -ag verzamelden zich in het gebouw der Vrije Universiteit te Amstcr- dam een aantal oud-theologen om aan prof. dr. F. L. Rutgers, den cenigen hoog- leoraar in de theologie, die van den begin ne aan tot op heden aan de Vrije Univer siteit is verbonden, een bewijs van huldo aan te bicden. Door do commissie, bestaande uit do heeren dr. J. Hanja, prof. dr. A. G. Hoiug en prof. dr. H. H. Kuypcr ontvangen werd door dr. H. H. Kuyper in oen bezielende toespraak getuigd van do Liefde, die do oud-studenten gevoelen voor hun leermoet-j ter niet alleen, maar voor den vriend van" voorheen en den raadsman, wien3 adviezen, nog telkens gevraagd, op grooten prija worden gesteld. Hoewel overtuigd, dat dr. Rutgjers be leefd wat steeds door hem was geleerd, dat niet den mensch cere toekwam, toch heeft ook het hart zijn rechten. Daarom hadden do saamgekomenei

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1