GEBR. GERZON, W. B. Den Haag, 36 Veenestraat. Original Boys Sailor Ms. bpenuare Verkooping, IJzersterke Schoolkousen. Burgerl. Stand van Lelden. Leiüens Ontzet 3 Oct. 1574. Voorburg. Inboedel, Steeds voorradig in Cheviot en Serge: Specialiteit: 2600 120 Te ICoops „Havanna linak". C. Th. BRËEBAART. JAEGER HEEEEN-ONDEHGOEDEREN. G. Th. BREEBAART. G. SCHJIEUDERS, 'de versperring zou doorbreken en een ca tastrophe veroorzaken, werd hefc werk cp 'de onderste étage gestaakt en begonnen met het metselen van een dam, die bij een evenfcueelen doorbraak het water zou kee- ren. Men was met dit werk bezig, toen de doorbraak plaats vond. Drie mannen vonden bij het ongeval dien 'dood. Twee werden zwaar verwond naar het hospitaal te Heerlen vervoerd'. Van andere zijde meldt men nog aan het blad o.m., dat de gedooden zijn: Fr. J., oit Groenstraat, pas gehuwd; H., een' Belg, en Gust K., uit Westfalen en dat er van de twaalf man slechts twee heelhuids en met den schrik zijn vrijgekomen, de an deren hebben allen schrammen en blessu ren. Dit is het tweede ongeluk in vijf dagen tijda. Een speelhol voor minvermo genden Men schrijft uit Maastricht aan het „H.bldOnder dit hoofd bevatte do „National Zeitung" een berichtje uit Aken over een speelbank, welke in het grens- etadje Vaals geopend was onder den titel „Kasino Vaals" cn welke speelbank con cessie heeft van de Hollandsche regeering. Om als lid toe te treden, moest men een entrócgeld van 30 betalen. Nader vernemen we hieromtrent, dat die Bpeelbank werkeijk bestaat. Zij is ge vestigd naast do Hollandsche douane, zoo niet in hetzelfde gebouw, maar natuurlijk met afzonderlijken ingang. Men betaalt een entréegeld van 0.25 en beeft dan het recht om mee te spelen. Het heet, dat alleen buitenlanders lid mogen zijn. Maar aangezien Vaals een grensplaatsjc is, dat zoowel op Neder- \nndschc als Duitsche en Belgische grens figt en men tc Vaals zelf bijna evengoed Duitsch spreekt als te Aken, is het begrij pelijk, dat iedereen aan het spel kan deol- neraen. Er wordt dan ook druk gebruik van gemaakt. De minsterinzot bedraagt 1 Mark, de Joogste 10 Mark. Er wordt druk geadver teerd in de Akensche Couranten „Casino Vaals, Maastrichter!aan, Jeu de Baroque (B&rook-Billard".) Het spelen geschiedt op een soort biljart, waarin 32 gaten zijn. Er wordt niet gesfcooten, uoch een bal, door een veer in beweging gebracht, rolt al of niet in een der gaten, waardoor de winst bepaald wordt. Het vele Belgische geld, dat in Vaals in omloop is, wijst er op, dat ook uit België van deze speelbank een druk gebruik wordt gemaakt. „Het cholerage vaar," D r. W. P. Ruysch Bchrijft in de 10de aflevering van het „Tijdschrift van Sociale Hygiene0 een opstel onder dit opschrift. Hij brengt de gevallen van oholora, in Rusland, Duitschland en Oostenrijk voorgekomen in herinnering, en stelt dan do vraag, of het gevaar groot ïb, dat de cholera zioh over West-Europa, in 't bijzonder over ons land, zal verspreiden. „Het antwoord zoo schrijft dr. Ruysch wordt voor een groot deel be- heerscht door hot meer of minder goed ver trouwen in de werkzaamheid der Duitsche on Oostenrijksche sanitaire autoriteiten en in de maatregelen, door hen en door de autoriteiten bier te lande genomeri en nog te nemen. „Wanneer die maatregelen zoo stipt toe gepast worden alB de internationale sani taire conventies von Dresden en Parijs dit voorschrijven en als onze sanitaire wetge ving dit bedoelt, dan is dit gevaar m. i. niet zeer groot; al kan ook de mogelijkheid niet ontkend worden, dat ook zelf bij stipte uitvoering der voorgeschreven maatregelen enkele gevallen hier te lande kunnen wor den geïmporteerd, hetzij langs de zeezijde uit do havens der Oostzee, hetzij langs de oostelijke grenzen des lands. „Bij de laatste cholera-epidemie in 1892 geschiedde do insluiping langs beide zijden. Hoofdzakelijk had toen echter de besmet ting plaats langs de waterwegen. De uit Hamburg aangekomen schepen met chole- ralijders besmetten toen door de uitwerp selen dezer lijders allereerst de Maas, waaruit schippers en oeverbewoners hun drinkwater putten. Dientengevolge worden achtereenvolgens verschillendj gemeenten langs de Maas, de Dordtscho Kil, de Waal, de Lok- de Vaart, den Rijn en de Vecht eb andere waterwegen besmet. „Maar ook langs de landzijde werd, meerendeels over Hamburg, Nederland door landverhuizers en andere personen per spoor aangevoerd, besmet, zoo 's-Gra- venhage, Groningen en Harlingen." Thans is echter de toestand gunstiger, vooral ook tengevolge van de zeer krachti gs maatregelen van tegenweer, door de overheid in Duitschland genomen. Toch moet ook West-Europa, op zijn beurt be dreigd, op tegenweer bedacht zijn: „Verschillende staten, o. a. Noorwegen en Zweden, België en Frankrijk, bobben dan ook reeds geneeskundig onderzoek voorgeschreven voor schepen, komende uit Dantzig en andere Oostzee-havens, ie be smet zijn of van besmetting verdacht wor den. „LangB de landzijde worden echter voor alsnog bijzondere maatregelen van voor zorg minder urgent geacht- In dien zin sprak zich o. a. de Fran scha con soil con- sultatif d'hygiène pubiaue uit, op grond van den grooten afstand van de brandpun ten der ziekte en van de waakzaamheid door de Duiteche autoriteiten betracht, terwijl de raad intusschon adviseerde dat de Fransche autoriteiten toch ook aan dt landgrenzen op tegenweer bedacht moeten zijn bij eventueele uitbreiding der ziekte of vranneer de stroom van Russische landver huizers zich eventueel op de Fransche ha vens mocht richten. „Dit standpunt, door de Franscbe sani taire autoriteiten ingenomen, wordt ook ten onzent aanvaard. Ook onzerzijds is de zelfde waakzaamheid aangewezen en die nen wij, bij eventueede uitbreiding der ziekte, zoowel bedacht te zijn op het ai- weren der ziekte langs de zeezijde, als langs de landgrenzen, en zijn dienovereen komstig dan ook reeds maatregelen voorbe reid." De schrijver besluit zijn artikel met een aansporing aan de autoriteiten om gebruik te maken van de hun verleende bevoegd heid en om voldoende inrichtingen bij de hand te hebbon. Togen tuberculose. De cor respondent te Parijs van h.fc „Hbld." seint: Prof. Behring heeft aan een medewer ker van de Matin" verklaard, overtuigd te zijn, «lat hij een geneesmiddel heeft ge vonden tegen tuberculose. In Augustus van het volgende jaar, op zijn laatst, zal hij er mee voor den dag komen. Aan de bacte riologen Roux en Metohnikoff heeft hij nu reeds zijn methode uitgelegd. Het is Wi eeneeemiddjel niet fcdleen preventief, maar ook curatief, geen serum of vaccine. Hij zal evenals hij met zijn diphtherie-se- rum deed, het gchoira een tijd lang bewaren. Treinongeluk. Een heer en dame, die met den nachttrein uit Londen kwamen, deelden bij hun aankomst te Birmingham mede, dat hun reisgenoot, een correct gekleed heer, midden m den nacht het portier had opengedaan en zon der een woord te zeggen uit den in vollen vaart zijnden trein waa gesprongen. Onmiddellijk werd een locomotief op verkenning uitgezonden en het bleek, dat het lijk reeds was gevonden en de veron gelukte een militair dokter uit Birming ham, kolonel E. V. Mc. Swiney, was. Zijn modereizigers vermoeden, dat de maai plotseling is ontwaakt en slaapdron ken meende, dat hij van het compartiment naar het gangpad ging, doch daarbij de verkeerde deur opende. Laat in den schouwburg Zondagnacht tegen 2 uren hoorden twee politieagenten die vóór het Théatre Fran cais te Parijs de wacht hadden, verdachte geluiden uit het gebouw komende. Zij nar derden en hoorden roepen en sfcooten, zoo dat zij den concierge uit zijn bed haalden en een der deuren lieten openen. Daar stonden in de voorhal twee heeren in reis kostuum, die geenerlei tegenstand boden en onverstaanbare woorden spraken. De agenten voerden hen daarom naar den naasten politiepost en waarschuwden den commissaris. Toen deze verschenen was werd bet geval opgehelderd. De heeren ble ken Amerikanen te zijn uit Canada, die den vorigen dag pas waren aangekomen en na Parijs bekeken en goed gedineerd te heb ben, 'b avonds naar Óen eersten schouw burg den stad waren getogen en in slaap waren gevallen. Zóó' diep, dat' ze eerst tegen half twee wakker weraen, toen alle toeschouwer* vertrokken en alle deu ren geeloten waren. Zij hadden voldoends bescheiden bij zich en geenerlei bedenke lijke voorwerpen, aood&t de commissaris hun gelegenheid gaf nog een deel van den' nacht in hun hotel door te brengen. Uit Manilla wordt gemeld, dat de hennepplantagee en de voorraadschuren op de Filippijnen ten gevolge van den tai foen een Bohade beloopen hebben van wel twaalf milliocn guldon. Het stoomschip „Gantabria", op beurtvaart tusschen de eilanden van aen Archipel, ia teT hoogte van .Lioao gezonSénwaarschijnlijk zijn 114 menschen daarbij omgekomen. Ook bet stoomschip „Carmen" moet verongelukt rijn. BEVALLEN: M. Oudshoorn geb. Renné D. E. Delmeer geb v. Verik D. A. de Vriet geb. Gouma D. E. v. d. Reijden geb. Eikerbout Z. C. Al. Kromhout geb. Ju Z. S. C. Kriek geb. Winterkamp Z. (J. M. A. Swaan geb. De Bruin Z. S. de Haas geb. Doove Z. H. Selier geb. Meijjere Z. H. Pietera geb. Lepelaar Z. A. E. v. d. Kaay ceb. Popp D. S. v. Kampen geb. v. Tongeroa Z. - A. M. E. Strotmann geb. De Graaf Z. A. A. Tielemana geb. v. Huiten D. C. A. C. Kriek geb. Schouten Z. H. G. Bonte geb. v. d. Nat Z. A. Neuteboom geb. v. d. Stoel Z. C. BlankeDstijn geb. v. d. Hujjzen Z. M. Duivesteijn gob. Teegelaar D. J. Vijlbrief geb. Cerdjjn Z. GEHUWD: D. van Leeuwen w. en J. C. van Dorsten w. J. Labrnjèr# jm. en C. Pont jd. J. Vermeer jm. en A. J. van Putten jd. J. M. van der Meer jm. en W. M. Verbg jd. A. A. Roman jm. en A. Kaeteele jd. A. Smittenaar jm. en C. Nagtegaal jd. A. B. de Koning jm. en J. M. Raaphorat jd. OVERLEDEN: W. van Doorn W. 72 j. M. G. Wobbe M. 65 j- J. M. v. d. Broek D. 8 m- A. 0. Milikan M. 53 j. M. v. Bemtnelen geb. Boeke V. 72 j. J, P. v. d. Weijden D. 14 m. J. de Graaf D. 2 j. C. Verbnarucbott M. 89 j. M. T. Schalks geb. Triekela V. 70 j. S. A. Hupkes M. 61 j. M. Laman D. 1 m. M. J. B. 0. Bodjjn geb. Kuijreuhoven V. 54 j. P. Visier W. 84 j. J. G. (J. Bolsderver Z. 2 m. A. A. tlasenbosch D. 84 j. A. Dorrepaal Z. 16 m. P. Verstrakten Z. 6 j. Voor don meost biedende t© koop bovenstaande gedenkpenning, zeer zeldz Adres: Ir. Br. ANTON S» WORELUM, Antiekhandel Gel- derschokmU-s'.' Amsterdam. 3264 7 Wegens stil gaan leven ter over neming aangeboden, op den bea ten stand eon meer dan 40 jaar be staande Zaak KlimitHMEBS en 6BIITTEKSWABISN, welke een ïuiui beblaun oplevert. Br. Ir. lett. K, a/d. Frra. DAHL, Voorbnrjj. 8186 10 ten Sterfhuize van Mejuffrouw S. C. ROVERS, aan het Plantsoen No. 5, te Leidon, op Dinsdag ÏO Octo ber 1905, 's voórmiddags te 10 uren, ten overstaan van de Notarissen KAlSEK en VIJGH, te Leiden, van een gedeelte van een goed onderbonden bevattende: Kabinet, Mah. Buffet met marmeren Blad, Boekenkast, Canapé, Stoelen, Speeltafels, groote ronde Untroktafel met diverse Bladen, kleine ronde Tafel, Keukentafel, Badkuip, Trapladder, Waschtafela met toebe hoort, Lessenaar, Pendulee, Ledi kanten, Bedden, Gaskronen, Gor dijnen, Jaloeziöen, Kleeden, Plaktafel met Schragen, Paraplule Standaard, Boeken en hetgeen verder te voor schijn zal worden gebracht. Geen goederen mogen bij gevoegd worden, Kykoag: Maandag 9 October van 10—4 uren. 8178 80 Jaar 34567 89 10 11 CHEVIOT 16.25, 16.50, 1 6.75, 17.- i 7.25, i 7.75, I 8.25, f 8.75,1 9.25 SERGE 17.50, 18.25, 19.-, 19 75, i 18.50, i 11.25, i 12.-, 112.75, f 13.50 Bij zichtzending is de opgave van leeftijd voldoende. een derde Kalfkoe, twee dagen gekalfd. Te zien by C. BAB- NEVELD, Noor dwyker hout. 3265 6 Sigarenmagazijn F. J. A. DE NIJS. HOOGEWOEflD No. 8. 9231 TELETOONN. 886. Opnieuw ontvangen: een partij 27, Gents per stuk; per 100 stuks ƒ2.35per 250 stuks 5.70per 500 stuks f 11.20. Mare 60 LEIDEN. RUIME K-KUZK IJST: NOUVEAUTÉS IN JAPONSTOFFEN, Bovenrokken, Costuumrokken, Jaeger en Fantaisie Onderrokken, Onderlijfjes, Avonddoeken, enz. 8253 53 Wollen, Citsen en Moltonnen Dekens. ENZ., ENZ. Aanbevelend, Hlaro 60 - LEIDEN. De Wereld-Bibliotheek kost per nummer 20 Cts., ing.d- 30 Cts. In carton, 40 Cts. in linnen. Jaar-abonne menten van 20 of 80 nrs.: f5.20, f7.50. oi f 10.- Vraagt Prospectus. 3113 30 Uitgever, AMSTERDAM. Be Graeiease, früs per kwartaal /u<V* FEUILLETON. Reisavonturen. 8) Evenwel zonder voetbankje wist hij toch zijn evenwicht to houden, en uaarom tc gemak kelijker, daar hij zijn linkerarm om de achterleuning van zqn mahoniehouten stoel had geslagen. In die positie dacuu het aan Joachim Polsbroekerwoud goed, tot de ver zamelde heeren te zeggen: „En zoo gaan wij dan morgen op reis." En nu volgde eon zeer lang discours tus schen dc vijf reiscompagnons over ullerhan- <L zaken, die vroeger reeds besproken wa ren en nu nog nader werden bepaald. Nu onderzocht men olkander, of er niet® ver goten was, en Joachim bleek degene te zijn, aan wiens equipcmcut niets ontbrakhij had in alles voorzien, wat maar ooit te pas kon komen. Zijn kleederen waren de klein ste, cn toch was zijn koffer de grootste van allo; maar ook hij alleen had een potje Spijkerbalsem en een doosje j.i - .1, indien een van de vrienden soms in Zwitserland van een berg mocht vallen en zich bezeo- ren; hij alleen bad Hofmansdroppels, voor die zich nut zou bezeeren, maar sc..rikken; hij had Schotsche pillen en magnesia; voi- ligheidskoorden, indien er in ec.i logement brand mocht komen; hulpmiddeltjes tegen ongedierte; bouillon koekjes en poedercho- coladc, en de Hemel weet-, wat ei meer in den koffer, het valic3 eu den ransel van Joachim Polsbroekerwoud te vinden was. De reis zou den volgenden morgen per stoomboot beginnen. Pols had den klapper man doen waarschuwen, dat hij wekken zou; Veervlug wou opblijven; Torteltak vond, dat men te veel geëchauffeord zou wezen. Do opgew on danste van de reizigers dweepte over hetgeen ze zouden zienDe Morder bereidde zich voor op de hem wach tende teleurstellingen; Pols keek zijn lijst je van de beste logementen nog eens na. „Ha," riep Veervlug uit, „daar zullen geen acht dagen verloopcn zijn, voordat wij „het kleed van bloemen, wingertsblad en airen saamgeweven," waarmee Duitschland den koningsvlood omgordt, aanschouwen. Dan zullen wij den doorluchtigen Rijn met do woorden van onzen grijzen Bart be groeten Gij schijnt een aerdsch© regenboogh, Gekleet mot levendige kleuren, En tart den hemelse hen omhoogh, D10 hierom nijdigh schijnt te treuren. De blaeuwe en purpre en witte druif Verciert uw stedekroon en lokken, En muskadelle wijngertkuif De vlieten staen met Wij nger te tokken Rontom u, druipende van 't nat, En offren elk hun watervat. „En dan," zuchtte Holstaff, „zullen wij op Rolandseck aan den getrouwen ridder denken, clie twee jaren uit zijn hermitage op Frauenwerth tuurde, waarin zijn gelief de Hildegond verkwijnde. En dan zullen wij den nacht in het somber en eerwaardig klooster van Nonnenwerth doorbrengen.. „Neen," viel Pols bem in. „Het meest stel ik mij voor," zei Tortel- tak, „van Ems en Baden-Baden, die ruime fashionable kurzalen, die schitterende bals, enz.'* „En dan bet Scbwartzwald en de Rigi," ging Veervlug voort. „Als de Haarlemmerhout en do Hemel- sche berg maar niet interessanter zijn," bromde De Morder. „Het zou mij verwon deren, als dat alles zoo heel mooi was." „Als wij daar de zon zien opgaan," ging Veervlug voort, en dan langzamerhand die reuzengebergten in volle praoht en ma jesteit te voorschijn komen, en wij Zwitser land als ware het één vallei vol meren en stroomeD aan onze voeten zien." „Dat moet toch nogal een koude espedi tie zijn", zei Pols; „ten minste, ik heb wel ge noord, dat de reizigers zich dan van de wollen dekens als jassen bedienen." Veervlug hoorde hem niet, maar ging voort: „O, mijn vrienden, als wij eens na afloop der reis nog eens bij elkander zitten, zooals wij hier zijn." „Het zal wel wonder zijn, als wij allen behoudon terugkomen," mompelde De Mor der. „Dan zullen wij ons al die heerlijke tafe rcelen, die onze oogen aanschouwd hebben, nog eens voor den geest roepen. Dan ver plaatsen rwij ons nog eens op de Vierwald- stadterseo met haar water, helder ala kris tal en blauw als bet azuur des hemel». Hoe zal dan onze verrukking zijn, als wij maar den naam Zwitserland noemen." Pols maakte een einde aan die uitroe pende bespiegelingen, door aan do vrienden te vragen, of zij van garnalen hielden, en gaf intus8chen aan Mijntje den last, om die met de salade en het koude vleeecb boven te brengen. Hij zou wel voor een soupee tje gezorgd hebben, maar dat zou bezwar rend zijn, en zij moesten vroeg op. De vrienden namen in allee genoegen, co na een en ander genuttigd te hebben, legden zij zich in ledikanten, bedsteden en op kermis bedden neer, on Polsbroeikerwoud aliep in bet volle vertrouwen in, dat de klepperman Mijntje, en Mijntje hem, kwart voor vieren zou roepen, om klokke zeven op de stoom boot te kunnen zijn. II. Polsbrookorwoud sliep evenwel weinig. Het denkbeeld van zulk een reis te aan vaarden was voor den bedaarden burger man te veel dan dat hij daarvan het effect niet in zijn droomen zou gewaarworden. Voeg hierbij de garnalen, waarvan hij dol veel hield en die hij kopicus" gebruikt had, en gij zult u niet verwonderen, dat de man een slapeloozcn nacht had, zich gedurig omkeerde, zijn hoofd uit het bed stak om te rien of do dag nog niet aanbrak, en dan weer poogde een klein alaapje te nemen. Maar als het hem dan na veel woelens ge lukte, dan benauwden akelige droomen zijn geest: nu eens hoorde hij dc. schal van de stoomboot luideD, en hij kon onmogelijk klaar komen. Met een schrik ontwaakte bij> en gelukkig, hij was alleen, en het was nog donker. Niet voor het laatst van den nacht sliep hij gerust in, en hij zou zich, met al zijn onrust en bezorgdheid, nog verslapen hebben, indien do nachtwacht niet aan de eommiesie van Mijntje cd het toegezegde kwartje had gedacht. Maar toch, die publie ke spreker, die altijd weet, dat bij weinige, en dan nog gewoonlijk Blaperige of onopgo- wekte, toehoorders heeft, verlangt steeds, dat zijn welluidende stem gehoord rn zijn vertrouwelijkheid met de stadsklok bekend worde aan. wie het maar hooren wil, en bezit de middelen om zijn woorden ingang te doen vinden bij don hardnekkigaten aluime- raar. In het kort, Mijntje was spoedig wakker en gekleed; ook Pols ontwaakte, toen de welbekende stem hem wekte, en eenigen tijd daarna zat hij met zijn vrienden aan dc ontbijttafel, schoon do mees bon bleek zagen, geeuwden, en er een was, die dat vroeg opstaan een akelig reisinconveniënt vond. Nu marcheerde hot vijftal op. Mijntje kon nanwelijk6 een traan bedwingen, toen haar brave heer voor zoo lang wegging, en dacht, dat zij het wal eenig zou hebben.. Pols vond Mijntje toch een goede meid; do vrienden waren zeer weinig gevoelig voor haar verdiensten, en zeiden dus niets; maar, allen stapten zij met een stevigen tred naar de stoomboot; Pols zorgde voor de bagago en nu wachtte men maar met ongeduld tot het sein van vertrekken zou gegeven worden.! In de meesto reisbeschrijvingen, die in do laatste jaren bet licht zagen, staat aan- geteekend, dat eow opmerkzaam toeschou wer, bij het vertrek van diligences eif stoombooten, veel kan opmerken omtrent karakters van menschen; dat men uit do wijze van afschcidnemen soms het doel deï reize k«.n gissen, enz. Zoo zal het dan nil ook geweest zijn, daar de stoomboot mot veel passagiers beladen, ook vele betrekkin gen van die passagiers op den kant achter-j liet; maar daar geen onzer reizigers ziclr bepaaldelijk heeft beziggehouden met do waarheid dezer opmerking te onderzoeken* heeft ook geen hunner mij ieta bepaalds dienaangaande medegedeeld, hetwelk mij reden genoeg is om er hier niets bepaalds over te schrijven. (Wordt vervolgd')

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 6