Het bestuurbare luchtschip. do rr^s^r aldoor t „Och, dat mooie klooBterl die arme paters 1" Ze werd dra gerustge steld, dat het niet het klooster wa3, maar een boerderij in de nabijheid en 6en anderen morgen vertelde men ons de- votelijk, dat slechts de stal was afgebrand en bet hnis was bewaard gebleven op het gebed der broeders-paters. Den tocht naar de Gileppe zullen we niet vergeten en als we weer in Epen t.rugko- men, gaan we dezen tocht nog eens maken, laat ons hopen onder beter weersomstan- digheid en zonder te verdwalen. Eenige dagen later giug een ander deel van ons gezelschap met den Hoogere Burger school-directeur aan het hoofd 'denzelfden tocht doen. Ze troffen beter weer en geno ten dus meer van de heerlijkheden van het Gileppe-dal, maar verzuimden op de terug reis te Dolhain-Vicinal over te stappen en kwamen des avonds laat in plaats van te Bleiberg in een Duitsch station aan, van waar zij voor vele smeekbeden en heel wat marken door een echten Duits chesn boer weer naar Bleiberg werden gevoerd. Daar wacht te sinds uren een Limburger voerman en deze bracht het gezelschap in mooien zo mernacht naar het slapende Epen, waar van alleen de zorgzame hospita van „De Kroon" nog wachtte. Het zoo vurig verlangde doel van alle luchtschippers moet, volgens het oordeel van de meest© deskundigen, niet bij den luchtballon, maar bij het vliegapparaat te bereiken zijn. Het vraagstuk betreffende de vliegmachi ne is echter ^og niet opgelost, hoewel men niet ontkennen kan, dat sommige meer-wa- gende constructeurs, de gebroeders Wright in Amerika bijv., zekere resultaten hebben verkregen. Maar de tegenwoordige, door een motor en schroef gedreven vliegmachine I is eigenlijk nog slechts een valscherm, waar mee men vóór honderd jaar reeds proeven genomen heeft; slechts dit kan worden vast gesteld: naarmate de constructie solider is, wijkt zij minder van de verticale richting naar de horizontale af. Hoe hooger de plaats van vertrek lij de vliegmaohino ligt, hoe grooter natuurlijk, onder overigens gelijke omstandigheden, de vlucht is, en hoe meer ondervindingsmateriaal men bij de proef verzamelt. Daarbij is men op grootere hoogte vrij van de storende en hinderlijke luchtstroo- mingen. Tot nog toe had niemand het ge- waagd zich van meer dan 50 M. hoogte neer te laten. De aëronaut Maloney heeft nu met de vliegmachine van professor Montgomery te Santa-Clara, in Californié, een neerdaJirj beproefd van een hoogte van 1000 M. De neerdaling had plaats van den ballon uit en duurde ongeveer 20 minuten. Het gelukte den luchtschipper daarbij verschei dene proeven te nemen tot het besturen zij ner machine en op een voorgeschreven •plaats te landen. Het voornaamste bezwaar bij dergelijke proeven ligt in de handhaving •dor stabiliteit van de machine onder alle ^omstandigheden. Het schijnt Montgomery gelukt te zijn deze zwarigheid uit don weg te ruimen, en 'dat zou een groote schrede voorwaarts zijn. In ieder geval schijnt het, dat de Amerikaansche technici zich met meer volharding dan vroeger op het Vraagstuk der vliegmachine zullen toeleg den. Waarom men een snor draagt. Naar ^anleiding van de vreugde onder de ambtenaren aan het Fransche ministe rie van openbar© werken over het besluit, waarbij hun werd toegestaan een snor te dragen, heeft het Parijsche blad ,,Gaulois" een geheime enquête ingesteld. Honderd personen is gevraagd waarom zc bun snorren dragen. Van 6 dezer kreeg het blad' ten antwoord dat ze niet de moeite wilden hebben zich steeds te scheren; 8, zeer voorzichtig, ver klaarden, dat ze zonder snor licht verkou den werden; 1 verborg er zijn tanden on der; 1, eveneens om de proporties van zijn gelaat meer evenredig to maken en het ver re vooruitstaan van zijn neus wat to tem peren; 3 verklaarden wetenschappelijk, dat de snor in dienst staat der ademhaling; 3 anderen droegen snorren, omdat een beken de groote persoonlijkheid er ook een bad gehad7 achtten do snor noodig voor de gezondheid17 vonden, dat dit geen mensch aangaat, terwijl ten slotte er slechts 2 wa ren, die mededeelden, dat zij alleen bun snor droegen om hun vrouw te behagen. De anderen aarzelden niet om 1s reden voor het dragen van een snor op to geven, dat zulks hun grooter succes bij het schoo- ne geslacht bezorgt I Hooken van Blinderen. Te Glasgow hebben het gemeentebestuur en de schoolraad een onderzoek ingesteld naar den invloed van het rooken door kin deren op hun geestelijke ontwikkeling. Zij namen daarvoor een der grootste open bare scholen en daarbij bleek, dat de kin- vieren, dio al» sterke rookers bekend ston den, ook allen achterlijk waren. Naar aan leiding hiervan hebben zij door middel van de gezanten en consuls een onderzoek in gesteld naar de wetgeving in verschillende landen tegen het rooken door kinderen. In de Vere enig de Staten is in de meeste Staten het rooken aan kinderen beneden een bepaalden leeftijd verboden. In 1901 'was dit verbod van de toenmalige bevolking vau 76,358,501 bij 65,898,069 ingevoerd. In de Engelsdie koloniën Tasmania en Prins- Eduard-eiland is het verboden aan kin deren beneden de 13 jaren, in Nieuw- Brunswijk, Noord-westelijk Canada, Britsch-Columbië en Kaapland beneden 16 jaren; kortelings op de Kanaaleilanden en op bet eiland Man, onder de 14 jareu. In Noorwegen 'kan het bij plaatselijke verordening verboden worden aan kinderen beneden de 15 jaar, doch de gemeenten heb-' ben van deze bevoegdheid tot nog toe geen gebruik gemaakt. In Oostenrijk is het rooken verboden aan de leerlingen der lagere klassen van de burgerlijke en militaire scholen, doch meer als maatregel van orde dan van hygiëne. In Duitschland wordt in de militaire school het rooken aan de onderofficieren beperkt toegelaten, aan de cadetten ver boden. In Spanje wordt, ook zonder verbod, be neden den leeftijd van 15 jaren niet gerookt. In Portugal is het rooken aan boord bij oefeningen strafbaar zoowel voor officie ren als cadetten. Overigens is het rooken van sigaretten in allo Wassen en op eiken leeftijd vrij algemeen. In Italië is in de zeevaartkundige en de militaire scholen het rooken geoorloofd in de uren van uitspanning. Pijpen rooken is verboden. Rooken is verboden in scholen, maar er bestaan geen bepalingen voor hoo- gescholen en seminariën. In Japan is het rooken verboden aan jon gelieden beneden de 20 jaren. Ouders en voogden en ook de verkooper van de tabak worden bij overtreding beboet. In de andere landen bestaan geen beper kende of verbodsbepalingen. Te voet de wereld om. Een Amerikaan wie anders dan oen Ame rikaan had een weddenschap aangegaan o;.i van New-York af, in een papieren toi let, zonder een oent op zak, in zeven jaar tijds een voetreis om de wereld te maken en met een vrouw terug te keeren. De man heeft het verloren, hij bleef iets langer dan zeven jaar weg maar heeft toch aan de voornaamste voorwaarden voldaan. Do reis om de wereld is olbraciht en in Huil heeft hij het hart van een lieve jongedame weten to veroveren. Schilling verliet New-York in een pak, geheel uit courantenpapier vervaardigd, en kwam aan geld, door voordrachten, die hij onderweg over zijn tochten hield, en door B—MS— den verkoop van zijn zelf genomen fotogra fieën. De globetrotter is een krachtige, breed geschouderde man, met sympathieke ge laatstrekken. WilskrarM en taaie energie, naast veel frisschen levenslust, zijn zijn kar rakter-edgeaischappen. Door een ongeluk heeft hij eenige jaren vóór het begin van zijn reis zijn linkerarm verloren. Van zijn wederwaardigheden geeft hij zelf in „The Wide World" interessante beschrijvingen. Van Now-York ging hij naar Vancouver, dan per boot naar Australië, waar hij van' Melbourne door Tasmanië en Nieuw-Zee land, vervolgens door de woestijn van Zuid- Australië marcheerde. Over Ceylon kwam hij naar Indië, waar hij malaria opdeed, dan naar Oaloutta, vervolgens zwierf hij door Siam en Mandsjoerije en arriveerde tijdens den Boksersopstand in China. Hij werd daar herhaalde malen overvallen en beroofd van alles, maar kwam toch altijd weer op zijn pootjes tereoht. Hij heeft ook door Japan gezworven en was tijdens den Boerenoorlog in Zuid-Afrika. Ook daar heeft hij menig gevaar doorstaan. In Egyp te kreeg mj de cholera en op den Balkan werd hij door Turksche soldaten gevangen genomen. Maar hij ging op de vlucht. Van Konstantinopel reisde hij over Tunis, Gi braltar, Frankrijk, Duitschland. In Berlijn lag hij nog twee maanden ziek, toen ging hij naar Engeland en Ierland en eindigde Haar zijn „voetreis om do wereld'." Fransche schoonheid. De Fransche vrouw is sedert de rococo-da- gen in alle kwesties, betreffende vrouwelij ke schoonheid en sierlijkheid, do hoogste •autoriteit, en zelfs in Amerika ziet men met zeer groeten eerbied op naar Parijs, als naar de plaats, van waar alle onthullingen van de geheimen van lichaamsverzorging en vrouwelijke gratie uitgaan. Het New-York- sche blad' „The Sun'' publiceert thans me- dedeelingen van een Parisienne, die een on feilbaar recept voor de door alle vrouwen vurig begeerde bekoorlijkheid van het uiter lijk zegt te bezitten. Haar ontdekking is hoogst eenvoudig, als iedere werkelijk geniale uitvinding. „Ik ben schoon", zegt de Parijzenaar- ster „omdat ik weet, dat ik schoon ben, en dat is mijn geheim. Wie vast van zijn eigen bevalligheid overtuigd is, die kan niet meer leelijk rijn. Van jongsaf wordt cms, Fransche vrouwen, kinderen van een lang van schoonheid vervulde cultuur, ge leerd, dat wij schoonheden zijn. Op die wijze wordt deze gedachte een deel van ons zelf, en, terwijl wij ons de draagsters voe len van die hoorbare gave, doordringt rij ons geheele wezen, de geringste onzer bewe gingen. Men leero slechts de regelen der schoonheid en iedere vrouw cp aarde zal schoon rijn. Reeds mijn eerste opvoedster placht te zeggen: „Schoonheid komt en gaat'' en sedert dien ben ik opgegroeid in de overtuiging, dat schoonheid aan te leercn, te verkrijgen is. De eerste der schoonheidaregelen van de Fransche vrouw is deze: Zorg voor een heldere, zuivere gelaatskleur, schuw geen middel, welk ook, ze teer te maken en doorzichtig als wijn, doorschijnend als kris tal en helder als een druppel zuiveren ho ning. Duld nooit zomersproeten, geen vlek je, niet het kleinste puntje. De teint moet melkachtig, fluweelig zacht rijn. D© tweede schoonheidsregel betreft de handenZorg voor mooie handendit is het strengste bevel in don Franschen schoon- heidscatechismuB. En volg ook deze belang rijke wetten: Houd de tanden wit. Heb nooit een rimpel t'n het voorhoofd. Uw gang moet gemakkelijk en zwevend zijn, uw stem helder en duidelijk, uw kin ovaal, uw hals buigzaam. Een ander hoogst belangrijk voorschrift is: Houd uw oogen helder. Gebruik ze nooit bij slecht licht; lees niet, als het u te veel inspanning kost. T.jat zich geen stof in uw oogen vastzetten e i er 's nachts in blijven. "Wrijf zo niet en veeg ze niet uit. Huil iederen dag een beetje, als ge kunt, want vrouwen, die gemakkelijk huilen, heb ben mooie oogen.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 11